ECONOMIE Beurs ziet bodem nog niet Viagra-producent blokkeert Geef windmolen meer 'lawaairuimte' Liaise verkoop o's in Europa ere omzet ilhandel en weg bij Offset Zwolle tipe-akkoord CAO Gasunie enden banen bij Britse post ;een oordeel idersenzaak Ismann lijft Zomba in Vakbonden zuivel akkoord met bod na acties boeren 'Indexen in de hele wereld breken naar beneden uit' Koning Willem I Prijs voor Mammoet Wijffels: Maak werknemers productiever Vier jaar cel plus boete Sligro lijft geëist in Clickfondszaak Smit Vis in Rabobank doet aangifte tegen filiaal in Vlodrop Verdachte transacties niet gemeld Imperium van Kirch bezwijkt |i - De autohandel in Ifriropa maakt moeilijke jdoor. In mei zijn er 1,25 personenwagens ver- fg procent minder dan in lig jaar. Brancheorgani- "iA zoekt de oorzaak in itie van de markt en ie herstel van de niïe. Over de eerste vijf jen is de autoverkoop in '"..Curopa 3,8 procent ge ien opzichte van vorig oo 62 91 uro - De detailhandel april 6,4 procent meer dan in dezelfde maand lil ir eerder. De prijzen zijn van het CBS met rent gestegen. De omzet «met 2,6 procent. De oenten gaven in april 6,5 leuro uit bij de detail- Dat komt neer op 960 er huishouden. De con- I besteedde gemiddeld aan eten, de overige ging naar non-food. Bij drukkerij Tijl Offset Be verdwijnen 60 van de nen. Dat heeft directeur van het bedrijf, sinds nderdeel van de Brouwer psteren aangekondigd, okken personeelsleden ten binnen een half jaar. ling is de daling van op en door afnemende ad- ie-inkomsten bij de 200 iften die Tijl Offset lovendien zouden er te rsoneel zijn door over igen van oud-werkne- uitgeverij Wegener. icen - De vakbonden een principe-akkoord over de CAO voor de indse Gasunie. Hoofd- Ideel is een loonsverho- 3,5 procent structureel éénmalige uitkering van nt. Een aantal andere bijvoorbeeld over flexi- leidstijden, is niet inge- Hierover worden met op de aanstaande split- in messen getrokken. De Britse posterijen len nog eens 17.000 van 100 banen. In maart Ie het postbedijf al aan ep te zetten door 15.000 Ook schrapt het bedrijf lieden bedrijfsnaam De posterijen ma- bekend dat het verlies II is opgelopen tot 1,72 euro. In december had rijf al aangekondigd om lanen te schrappen. On- ;van de vakbonden zag malige Royal Mail daar naar nu komt het aantal in zelfs hoger uit. In het proces tegen rikaanse accountantsor- Arthur Andersen we- emmering van de ing door het vernietigen ivens van het failliete ancern Enron heeft de ;ren na bijna een week agingen bekendge- iet tot een unaniem te kunnen Jcomen. In een nieuw en kostbaar vermijden heeft de ie jury geïnstrueerd de agingen voort te zetten. If juryleden werden voor de nacht afgezon den hotel. ts Microsoft toch door bton - De rechtszaak tn Amerikaanse staten ftwareconcern Micro doorgaan. De rechter leren een verzoek van ijfom de aanklacht af i, ongegrond verklaard, n kunnen zich niet vin- en schikking die de on- ing vorig jaar overeen let de federale overheid, t wordt beschuldigd te maken van zijn do- marktpositie. De g bepaalde onder meer te producenten hun op die van Microsoft aansluiten. donderdag 13 JUNI 2002 •t - Britney Spears, at Boys en R. Kelly ko en met Frank Zappa ones in Duitse han- everij Bertelsmann 1 platenmaatschappij en keur van succesvol- tn overgenomen. Vol- Vall Street lournal lelsmann er zo'n drie ollar voor over. den haag/gpd - Farmaciereus Pfizer, producent van het poten tieverhogende middel Viagra, heeft de makers van drankje 'Spuitje Viagraag' gedreigd met een juridische procedure we gens inbreuk op het merken recht. Als het omstreden drankje zou worden gelanceerd zou Pfi zer een eis indienen van 50.000 euro. Viagraag was bedacht als naam van een drankje dat je vanuit een spuitbus in de mond spuit door Mike Woudenberg en Lars Vreugdenhil. Het plan om het binnen enkele weken op de markt te brengen is nu van de baan. „Het is nooit onze bedoe ling geweest om mensen of in stanties te irriteren, benadelen of te schaden. Maar we zitten niet te wachten op schade claims die we zeker niet kunnen betalen", aldus Vreugdenhil. Ruim 43.500 etiketten die al wa ren gedrukt zijn inmiddels ver nietigd. Volgens Vreugdenhil is besloten een andere naam te verzinnen. „We dachten eerst aan Spuitje Sorry. Maar over een poosje weet niemand precies wat er aan de hand was. Toen dachten we aan Spuitje Blauwtje Lopen. Want er zit een extract in het drankje waardoor je tong een poosje blauw wordt. Die naam hebben we op het laatste moment laten vallen. Want er is een drankje Plaagstoot met de slogan 'Durf jij een blauwtje te lopen?'. Dat zou problemen kunnen opleveren. Daarom be denken we nu iets anders." Voor Viagra-producent Pfizer is de zaak afgedaan. „We vertrou wen op de belofte die ons schriftelijk en telefonisch is ge daan om Viagraag niet op de markt te brengen." Het drankje Viagraag was vorige week ook al in opspraak. De Stichting Ver antwoord Alcohol Gebruik dien de een klacht in bij de stichting Reclame Code Commissie. Vol gens Stiva wekt de Viagraag- campagne de indruk dat con sumptie van Spuitje Viagraag Deze foto was bestemd voor de reclamecampagne van het spraydrankje. Foto: GPD 'een bijdrage levert aan sociaal of seksueel succes'. Verder vindt Stiva campagnekreten als 'Zijn we geil?' in strijd met de goede smaak. Vreugdenhil en Wou denberg trekken zich ook deze kritiek aan. „We hebben het bij de promotie niet meer over geil. En we laten de topless meisjes achterwege", aldus Vreugdenhil. leeuwarden/gpd - De vakbon den FNV en CNV zijn akkoord gegaan met het loonbod van de werkgevers in de zuivelindu strie. Na snelle, maar moeizame ledenraadplegingen besloten al le werknemers gistermiddag weer aan het werk te gaan. Dat gebeurde onder druk van de boeren, die met nieuwe acties dreigden. Werkgeversorganisatie Neder landse Zuivel Organisatie (NZO) bood de vakbonden een loons verhoging van 6,75 procent. De bonden hadden 7 procent ge- eist. Het bod kwam nadat tien tallen boze boeren in het Noor den dinsdag de stakingen bra ken. Ze moesten hun melk door de stakingen in de gierput laten lopen. Een aantal boeren heeft gisteren schadeclaims ingediend bij het CNV-kantoor in Drachten. Een van hen had 8000 liter melk moeten laten weglopen. CNV- woordvoerder Peper liet weten dat de boeren claims bij -de werkgevers moeten indienen en niet bij de bonden. De vakcentrale CNV gaat bij de politie in Drachten aangifte doen wegens vernieling en be dreiging door melkveehouders. De aangifte is gericht tegen de land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland en de Neder landse Melkveehoudersvak bond. Zuivelconcern Friesland Cober- co was gisterochtend alweer be gonnen met het ophalen van melk bij de veehouders. In het zuiden van het land werden ac ties bij Campina afgeblazen. Eerder had Campina aangekon digd te stoppen met het ophalen van melk in grote delen van Bra bant en Limburg. amsterdam/gpd - De Amster damse beurs heeft zich vanoch tend niet hersteld van de val met 3,3 procent gisteren. De belang rijkste graadmeter, de AEX-index opende 1,2 procent hoger dan het slot van gisteren en bewoog in de eerste handelsuren rond de 450 punten, ongeveer één pro cent hoger. Handelaren en analis ten waarschuwden er gisteren voor dat de bodem nog niet is bereikt. „De AEX is de afgelopen weken door belangrijke steunniveaus van eind vorig jaar gebroken. Daarmee is de weg voor een verdere daling ingezet", aldus technisch analist Quirijns van effectenbank Stroeve. Alle Euro pese beurzen gingen gisteren onderuit. Met name de techno logiefondsen hadden een slech te dag. De koersen hadden daarnaast te lijden onder de koers van de dollar tegenover de euro. De eindstand van de belangrijkste graadmeter, de AEX-index, lag met 446 punten duidelijk onder de psychologische grens van 450. Dat is opmerkelijk want de 'historische' 1000-puntengrens uit het gulden-tijdperk komt overeen met 453 punten. Die grens is sinds 11 september ove rigens al 19 keer gepasseerd, maar er was daarna steeds spra ke van herstel. Het lichte herstel van vanochtend kwam mede onder invloed van herstel op Wall Street dat 1,1 procent ho ger sloot, terwijl de technologie- beurs Nasdaq 1,5 procent hoger sloot. De verwachtingen voor de ko mende maanden blijven niette min pessimistisch. Quirijns: „We houden serieus rekening met een aanval van de AEX op 440 en 420 punten." Hij vindt het daarbij belangrijk dat de ne gatieve trend in Amsterdam niet op zichzelf staat. „De indexen in de hele wereld breken naar be neden uit" De analist denkt dat angst voor nieuwe terreuraanslagen en on zekerheid over het conflict in het Midden-Oosten en tussen India en Pakistan bijdragen aan het slechte beursklimaat. Na de aanvankelijke opleving van de economie, enige tijd na 11 sep tember, vindt nu weer een te rugval plaats. De werkloosheid neemt toe, de investeringen blijven uit en be drijfswinsten staan nog altijd onder druk. den haag - In de Haagse Ridderzaal is gister middag de prestigieuze Koning Willem I Prijs uitgereikt aan het bedrijf Mammoet Holding door prins Willem-Alexander. Directeur Frans van Seumeren nam de prijs voor innovatief en creatief ondernemersschap in ontvangst. De prins liet zich uitvoering uitleggen hoe het Schiedamse hijs- en zwaartransportbedrijf de Russische onderzeeër Koersk van de bodem van de Barentsz Zee takelde en welke andere tot de verbeelding sprekende klussen de fa milie Van Seumeren nog onder handen heeft. Volgens juryvoorzitter Nout Wellink, presi dent van De Nederlandsche Bank, straalt het bedrijf geloof en vertrouwen uit dat het com plexe werkzaamheden aankan. Frans van Seumeren wil nog een kleine driejaar Mam moet leiden. In 2005 wil hij met zijn vrouw een wandeltocht naar Athene maken. Foto:GPD/Phil Nijhuis eindhoven/gpd - Windturbines op bedrijfsterreinen zijn geen vanzelfsprekendheid. Dat was één van de conclusies van het symposium 'Wind in Bedrijf gis teren in Eindhoven. Vooral de ge luidshinder blijkt een sta-in-de- weg voor de ontwikkeling van plannen. Bedrijven gebruiken de ruimte die bestemmingsplannen bieden om geluid te produceren zelf al. Is er nog 'ruimte' over dan willen ze die vaak niet inzetten voor wind molens, omdat ze beperkingen zien voor toekomstige ontwikke lingen van hun bedrijf. 4' Uit onderzoek op vijf industrie terreinen groter dan 15 hectare bleek dat bij harde wind meer geluid van windmolens geac cepteerd zou moeten worden. Als in dat geval een afstand van 144 meter naar woningen en 79 meter naar bedrijven wordt ge handhaafd en rekening wordt gehouden met hoogspannings leidingen, water-, spoor- en snelwegen, dan zijn molens op industrieterreinen volgens het onderzoek heel goed mogelijk. Ook gemeenten staan soms hui verig tegenover het toelaten van windturbines. Er is een zekere angst dat een windmolen de be drijfsactiviteiten verdringt of dat de realisering van een bedrijfs terrein door procedures rond windturbines wordt vertraagd. Aan de andere kant wordt de verbetering van het imago van het industrieterrein als winst ge zien. De overheid wil dat er op het vasteland voor 1500 Megawatt aan windmolens wordt geïnstal leerd. Volgens Guido Bakema, hoofd windprojecten bij Essent, is dat heel goed mogelijk. „Er zijn nu molens met een vermo gen van totaal 300 Megawatt, net zoveel als de 10.000 molens opleveren die er in de 18de eeuw waren. Voor die 1500 Me gawatt hoeven we niet meer dan 1000 molens te plaatsen. Een moderne windturbine heeft een ashoogte tot 80 meter en een ro tor van 70 meter. Door die grote hoogte zijn ze ook in het bin nenland heel rendabel gewor den." Bakema rekende voor dat een investering in windenergie een rendement tot 12 procent kan opleveren. Aan de milieubeweging zal het niet meer liggen, zo zei Theu van Mierlo van de Milieufedera tie Zeeland. „De milieubewe ging is voor windenergie, zeker op bedrijventerreinen. In het Sloegebied zijn al heel wat turbi nes geplaatst, allemaal binnen de geldende geluidsregels. En wat de vogels betreft: onderzoek heeft ons overtuigd dat wind molens geen gehaktmolens zijn. Hoogspanningsmasten en het verkeer eisen veel meer vogelle vens." Hij vindt dat de huidige neer waartse trend niet gezien kan worden als een correctie op de overwaardering van de aande len eind jaren negentig. „Er zat toen veel lucht in de koersen, maar nu is echt meer aan de hand. Ook de economie is inge zakt." Bij een inzakkende aan delenmarkt is doorgaans te zien dat beleggers in obligaties vluchten. Quirijns constateert dat die prijzen nu ook redelijk stabiel blijven. „Wij concluderen daaruit dat het geld langs de zij lijn in deposito's of goud wordt geparkeerd." rotte rdam/anp Voorzitter Wijffels van de Sociaal-Econo mische Raad wil de afdrachts korting, die werkgevers krijgen als ze werkzoekenden met wei nig kans op een baan in dienst nemen, beperken tot vier jaar per werknemer. Hij schrijft in het economenvakblad ESB dat werknemers tijdens hun werk productiever behoren te wor den, waardoor de korting na verloop van tijd niet meer nodig is. Hij pleit ook voor loonkosten subsidies aan werkgevers om werknemers die zwak staan op dc arbeidsmarkt, in werktijd tc scholen en hen dan praktijker varing te laten opdoen. De Melkert-banen mogen wat Wijffels betreft worden vervan gen door maatregelen om men sen meer geschikt te maken SER-voorzitter Wijffels. Foto:AN- P/Ed Oudenaarden voor een niet-gesubsidieerde baan. Als een Melkert-baan duidelijk voorziet in een maatschappelij ke behoefte moet die in een ge wone baan worden omgezet. Wel dienen de gemeenten de mogelijkheid te houden om dit soort banen toe te kennen aan langdurig werklozen. Om werken meer lonend te ma ken moeten de gemeenten een 'ncc,tenzij beleid' voeren bij de bijzondere bijstand, en dus niet zonder meer extra's geven aan grote groepen. Wijffels wil ook dat inkomensafhankelijke rege lingen, zoals de huursubsidie, kritisch worden bezien. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren vier jaar cel plus drie miljoen euro boete geëist tegen de man die gezien wordt als de spin in het web van jarenlange manipula ties op de financiële markten. De omvangrijke beursfraude zaak Clickfonds speelt al enkele jaren en is nu eindelijk toe aan de grote vissen. De rechtbank hervatte gisteren de zaak zonder de aanwezigheid van de verdachte, die zich sinds 1997 schuilhoudt in Zwitser land. Hij kan dit land niet uit omdat er nog steeds een inter nationaal opsporingsverzoek te gen hem loopt. Ondanks deze 'zelf gekozen gouden kooi' ziet officier van justitie Tonino mogelijkheden een vonnis tegen hem ten uit voer te brengen. Mocht hij zich niet vrijwillig voegen in een ver oordeling, dan bieden interna tionale verdragen volgens de of ficier nog mogelijkheden om de Zwitsers tot medewerking te brengen. De man bouwde een netwerk op van werknemers van effec tenkantoren. Deze tipten veel belovende transacties. Brachten deze winst, dan werd deze vol gens justitie afgeroomd en het geld weggesluisd naar rekenin gen van verdachte. Verlies werd afgewenteld op klanten van de betrokken firma's. Soms werden tipgevers contant betaald. Het geheel bleef in de schaduw door coderekeningen en 'listig ge bruik Vein de financiële infra structuur'. In totaal zou het ze ker om meer dan 45 miljoen eu ro gaan. Daarbij komt nog een fors bedrag aan ontdoken belas ting. Bij een inval in zijn huis in Am sterdam in 1997 vond de politie in een kluis een agenda, waarin cryptische aantekeningen waren gemaakt van gesprekken met al lerlei mensen, zoals drie al eer der veroordeelden. Ook konden er volgens het OM uit de aante keningen namen van werkne mers van instellingen uit Duits land, Zwitserland en België wor den gehaald. De centrale figuur maakte bij zijn zaken gebruik van een wir war van bedrijfjes. Die stonden volgens hem alleen onder zijn beheer. Het OM zegt bewijzen te hebben dat zij tot zijn vermogen behoorden, omdat hij vrijelijk over gelden van de vennoot schappen kon beschikken. Dat is tevens de reden dat ook de Nederlandse fiscus gebeten is op hem. Hij heeft dit vermogen nooit opgegeven. De zaak werd vandaag voortgezet. vlodrop/anp - De Rabobank- vestiging in het Limburgse Vlo drop ligt onder vuur van justitie. De zelfstandige vestiging zou ja renlang grote transacties niet hebben gemeld, zoals het wit wassen van geld. Rabobank Nederland heeft in middels aangifte gedaan van onregelmatigheden bij de vesti ging. Een woordvoerder wilde verder niets kwijt over de zaak. Het zou om tientallen gevallen gaan. Verdachte transacties moet volgens de Wet Melding Ongebruikelijke Transacties ge meld worden. Ook hoefden klanten zich niet te identifice ren, zoals ook bij wet is voorge schreven. Volgens persofficier Janssen van het openbaar ministerie in Roermond begint Justitie bin nen een maand een onderzoek. Volgens haar heeft de Rabobank aangifte gedaan van het niet- melden van verdachte transac ties en valsheid in geschrifte, ft „Volgens de bank gaat het om de jaren 1999 en 2000", aldus Janssen. Ze verwacht dat het onderzoek geen maanden zal duren. In december vorig jaar raakte de Rabo-vestiging in Eemnes in op spraak toen bleek dat de filiaal chef zonder goedkeuring van het hoofdkantoor leningen had verstrekt. In Doetinchem speel de eerder een zaak met de be leggersclub D'n Anwas. Die zag miljoenen euro's verdwijnen, mede door slechte adviezen van de plaatselijke Rabobank. De Rabobank is een coöperatie ve bank, waar de filialen een grote zelfstandigheid kennen. De Nederlandsche Bank houdt het hoofdkantoor echter wel verantwoordelijk voor het toe zicht. Rabo-topman Smits zei begin maart naar aanleiding van de zaak-Eemnes nog een paar van dergelijke gevallen te ver wachten. veghel/gpd - Levensmiddelen groothandel Sligro neemt plaatsgenoot Smit Vis over. Sligro heeft sinds 1999 al een belang van 49 procent in dit Veghelse bedrijf. Smit Vis is één van de grootste visleveranciers in Nederland. Smit Vis exploiteert in 18 vesti gingen van Sligro de visafdeling en heeft een moderne verwer- kings- en bewerkingscentrale. Het bedrijf levert voornamelijk aan horeca, bedrijfsrestaurants en zieken- en verzorgingshui zen. Smit Vis draaide vorig jaar een omzet van 27 miljoen euro en telt 100 werknemers. Met de volledige overname door Sligro ontstaat ook de mogelijkheid binnen de winkelformules van Sligro voorverpakte verse vis te j verkopen. Tot Sligro behoren ook de dit jaar gekochte 11 Em- Té-supermarkten en 313 Pris ma-zaken met ketens als Golff, Attent, Meermarkt en Zomer- markt/Rekra. Smit verwerkt ruim 40.000 kilo vis per week. Daar komt 1500 tot 2500 kilo bij wanneer de winkelformules ook worden voorzien van vis. münchen/anp - Het imperium van de Duitse mediamagnaat Leo Kirch lijkt niet meer te red den. Moedermaatschappij Tau- rusHolding en de belangrijke dochteronderneming KirchBe- teiligungen hebben uitstel van betaling aangevraagd. Dat maakte de rechtbank in Mün- chen gisteren bekend. Daardoor is de ineenstorting van het con cern onvermijdelplge\vorden. Kirch moest op 8 april al surse ance aanvragen voor zijn be langrijkste activiteiten in de Duitse tv-wereld, gebundeld in KirchMedia. Het lukte de hol ding KirchGruppe niet meer nieuwe leningen los te praten bij de geldschieters. Het conglo meraat kampt met een schuld van 6,5 miljard euro. KirchMedia stak zich onder meer in de schulden om de rechten te verwerven van uit zending van het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea. Voor deze poot heeft een combinatie van bedrijven belangstelling. Dat zijn de Duitse Commerzbank, krantenbedrijf WAZ en Sony's filmtak Columbia Tristar. Inmiddels hebben zich al meer dan zestig belangstellenden ge meld voor de 28 onderdelen van Kirch. Maar dat heeft nog niet geleid tot concrete resultaten. Bij de KirchGruppe werken 10.000 mensen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9