BUITENLAND MI5 zet vraagtekens bij aanslag met vuile bom :/m Powell: VS overwegen staat voor Palestijnen ihoudingen na nbreuk in Syrië nse schutter idtman Ibrooke niet ir tribunaal' er na 31 jaar veroordeeld ïwanees itreerde verzoek Juwelenroof met een kruimeldief Brussel wil autozitje voor kinderen verplicht stellen ïs? ,*v r i 1 Tribunaal: Verkrachting misdaad tegen mensheid Vonnis tegen drie Serviërs bevestigd Castro leidt miljoen Cubanen tegen VS Nu ook in Tsjechië: Immigratie als verkiezingsthema Overstromingen in China Militair vliegtuig VS crasht in Afghanistan; drie doden Boerderijen in Duitsland dicht vanwege nitrofen jcus - Een week na het teken van de Syrische lUn-stuwdam is 'een aan- testaties verricht. De reuk eiste zeker 22 levens eft 25.000 personen dak- etnaakt. Vijf dorpen wer- eggespoeld. Over het I arrestanten en hun iden- js niets bekendgemaakt, lersbureau SANA wist ech- melden dat het gaat om werkers van ondememin- ie betrokken waren bij de de exploitatie van de ar oude dam. Corruptie uwfouten zouden een rol an gespeeld bij het drama. iéry - Een amokmaker gisteren in een park in het eChambéry een man jeschoten en een ander verwond. Na afloop |e de dader zelfmoord. De een twintiger, kocht een eren opende kort daarop iirop een stel in het park. luw bleef ongedeerd, de man overleed. Toen de het park verliet schoot hij assant door het hoofd, achtoffer is in kritieke toe- opgenomen in het zie- lis. Hierna pleegde de er zelfmoord. Over zijn teit of motief is nog niets d. ncton - De VS willen niet chard Holbrooke in het aar getuigt in het Milose- jces voor het Joegoslavië- aal. Dat liet het Aaneri- ministerie van buiten zaken gisteren weten. Idelaar Holbrooke speel- i hoofdrol in de totstand- igvan de Dayton-akkoor- aarmee in 1995 een ein- im aan de oorlog in Bos ui openbaar verhoor zou erikaanse inlichtingen en kunnen schaden, al- woordvoerder. Het tri- 1 overlegt met Washing- er de zaak, maar dat ge- zou zo stroef verlopen dat lanklaagster Del Ponte eegt Holbrooke dan maar i te roepen. to - Een Amerikaan die een toestel van Air Ca- taapte, is daarvoor giste- drie jaar cel veroordeeld, inadese rechercheur de veroordeelde, Patrick vorig jaar op het spoor irnet. Critton kaapte het op een binnenlandse liet de passagiers uit- n en dwong de piloot te vliegen. Daar ij gevangen gezet, maar vrijlating verdween hij. hij in september vorig zijn woonplaats bij New as gearresteerd, leverden ïem uit aan Canada. donderdag 13 juni 2002 O tr - Justitie in de Ame- le staat Michigan zit in laag met een Taiwanese ie zegt dat hij ongeveer mannen heeft gecas- De politie kwam de man spoor gekomen nadat tste 'patiënt' na de ope- «n hevige nabloeding en met spoed naar een luis moest worden ge- diepvriezer in het huis man troffen agenten ijke testikels aan. Die afkomstig zijn van een fes, die een paar dagen 'geholpen' was in de nte van een vrachtwa- m woordvoerder van de zei dat het nog maar de sof de 29-jarige Taiwa- lie zichzelf arts noemt, ifbaars heeft gedaan. Zijn en' hadden immers zelf Jehandeling gevraagd, tste patiënt, die op de tafel onder het mes was bleef nog even na om met de arts een stuk taart op de goede afloop, iama liep de zaak uit de Toen de patiënt lachte, de wond hevig te bloe- e 'arts' kon de bloeding fpen, waarop professio- lp werd ingeroepen, toriteiten hebben geen 't de cliënten van de cas ter beweegt om zo'n in- te laten verrichten, maar van mij aan dat 'al ongebruikelijk is. Dit de eerste keer dat we zo toen meegemaakt", zei Oordvoerder Bruce Wel is duidelijk hoe de tn aan het adres van de zijn gekomen: via zeker K op internet, die reela ten voor 'vrijwillige cas- londen-afp-anp -Britse veilig heidsfunctionarissen reageren met grote scepsis op de medede ling van de Amerikaanse autori teiten dat zij een aanslag met een radioactieve 'vuile bom' heb ben voorkomen. De Amerikanen maakten maan dag de arrestatie bekend van de tot moslim bekeerde Amerikaan Abdullah al-Muhajir, die zo'n actie zou hebben beraamd. Vol gens de Britse krant The Inde pendent betwijfelt veiligheids dienst MI5 of de man daadwer kelijk over radioactief materiaal beschikte om zo'n bom te pro duceren. Ook zeggen functionarissen van de dienst dat er geen uitgewerkt plan is gevonden. Het enige dat kan worden gezegd, is dat al- Muhajir de 'bedoeling' had om een aanslag te plegen, menen zij. Een 'vuile bom' is een con ventioneel explosief dat is voor zien van radioactief materiaal, en daarmee een flink gebied kan besmetten. In de VS wordt inmiddels jacht gemaakt op handlangers van Muhajir, die als José Padilla werd geboren. „Wij zullen elk spoor, elke aanwijzing onder zoeken. Wij zijn voorbereid op een lange strijd in deze oorlog tegen de terreur. En er zijn nog steeds mensen die Amerika schade willen toebrengen", al dus president Bush. Ondanks de twijfels van haar veiligheidsdiensten, heeft de Britse regering wel plannen aan gekondigd voor de vorming van een speciale militaire eenheid die in geval van een terroristi sche aanslag direct inzetbaar is. De ongeveer 6.000 manschap pen worden op basis van vrijwil ligheid gerekruteerd uit de groep van zo'n 50.000 reservis ten, aldus de BBC. De militairen zouden zo'n vijf tot zes dagen per jaar extra trai ning moeten volgen. Binnen en kele uren na een aanslag moe ten ze paraat zijn voor onder meer bijstand aan politie of brandweer, reddingsacties, het aanleggen van communicatielij nen en het zekerstellen van wa ter- en stroomvoorziening. De vrijwilligers vormen volgens Defensie een aanvulling op de huidige strijdkrachten. Doordat een toenemend aantal Britse militairen buiten de grenzen ac tief is, is een aanvullend militair potentieel voor de beveiliging van het binnenland noodzake lijk, aldus het departement. De eenheid komt overigens pas in actie bij 'zeer uitzonderlijke' omstandigheden zoals een grote terreuraanslag. door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Op de Place Saint-Au- gustin, in het centrum van Pa rijs, hebben vier overvallers gis teren een juwelierszaak van Cer- cle geplunderd. Hun voornaam ste wapens waren een hamer en een kruimeldief. Terwijl een van de overvallers met een pistool het personeel onder schot hield, sloegen twee anderen met een hamer de ruiten van de juwe lierszaak kapot en zoog de vier de met de handstofzuiger in een mum van tijd de etalage leeg. De overvallers verdwenen op moto ren. Over de waarde van de buit is niets bekendgemaakt. Een woordvoerder van de Parijse po litie verklaarde dat de juwelen- dieven in de Franse hoofdstad steeds inventiever worden. Voor zover hem bekend was het nog niet eerder voorgekomen dat het boevengilde een kruimeldief had gebruikt.. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Kinderen mogen in de toekomst niet meer 'los' op de achterbank van een auto zitten, ook niet wanneer ze een auto gordel om hebben. Over twee jaar moeten niet alleen babies en peuters, maar ook oudere kinderen op een speciale verho ging zitten waardoor hun gordel op de juiste plaats blijft. De ministers van verkeer en transport van de EU gaan maandag in Luxemburg ak koord een voorstel van de Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, dat het gebruik van au tozitjes regelt. Babies en kleuters vanaf 1 jaar moeten in een spe ciaal kinderzitje: voor oudere kinderen is een eenvoudige 'ze telverhoging' voldoende. Nederland zal de grens niet trekken bij een bepaalde leeftijd, maar bij een lichaamslengte van 135 centimeter. Kinderen die langer zijn, mogen net als vol wassenen in de gordel. De op stellers van de richtlijn hebben ook aan de praktijk gedacht: het blijft toegestaan om kinderen over een korte afstand te laten 'meeliften' zonder speciale be veiliging. Anders zou je nooit meer de vriendjes en vriendin netjes van je kinderen kunnen thuisbrengen", licht een be hulpzame ambtenaar toe. Alle EU-lidstaten zijn verplicht om het akkoord van de minis ters in hun eigen wetgeving op te nemen. Dat proces gaat onge veer twee jaar duren. De minis ters van verkeer gaan maandag ook akkoord met de verplichting voor passagiers om in touring cars en schoolbussen gordels te dragen. In Brussel wordt ge werkt aan een voorstel in die richting. In Nederland is het dragen van een gordel in de bus nu al ver plicht, wanneer een bus ten minste met gordels is uitgerust. Voor het openbaar vervoer geldt de verplichting niet. den haag/gpd - De Kamer van Beroep van het Joegoslavië-tri- bunaal heeft gisteren het vonnis bevestigd tegen drie Bosnische Serviërs die schuldig waren be vonden aan massaverkrachtin gen. Dragoljub Kunarac, Rado- mir Kovac en Zoran Vukovic moeten respectievelijk 28, 20 en 12 jaar gevangenisstraf uitzitten. Hiermee is het eerste vonnis van het tribunaal bevestigd waarin verkrachting is aangemerkt als misdaad tegen de mensheid. Ook was het de eerste keer dat een internationaal hof zich uit sprak over seksuele slavernij. De drie ex-soldaten maakten zich in 1992 in de Oost-Bosni- sche stad Foca schuldig aan de systematische verkrachting en het als slaven vasthouden van vrouwen en meisjes. Een van hen was slechts 12 jaar oud. Angst en schaamte overwin nend getuigden in het proces veel slachtoffers tegen hun ver krachters. De rechters verwierpen in hoger beroep het verweer dat alleen van verkrachting sprake kan zijn als daarbij geweld en 'constant en oprecht verzet' van het slachtoffer elementen zijn. „De omstandigheden in deze zaken maken de instemming van de slachtoffers met de seksuele handelingen onmogelijk", oor deelden de rechters in hoger be roep. Kunarac werd veroordeeld voor de stelselmatige verkrachting van zes slachtoffers en het vast houden van twee meisjes als slaaf. Zij moesten zowel ge dwongen seks hebben als zijn huishoudelijke bevelen opvol gen. Kovac verkrachtte drie meisjes geregeld, onder wie een 12-jarig meisje, dat hij later voor twee honderd mark verkocht aan an dere soldaten. De rechters achtten Zoran Vukovic schuldig aan de stelsel matige verkrachting van een 15- jarig meisje. In hoger beroep bevestigden de rechters dat de verkrachtingen werden gebruikt als 'instrument van terreur' om de moslimbe volking van Foca tot vluchten aan te zetten. De autoriteiten knepen een oogje toe of assis teerden de daders. De rechters achtten niet bewezen dat de drie van hogerhand opdracht hadden voor de verkrachtingen. havana - Zo'n één miljoen Cubanen hebben giste ren meegelopen in een massale mars tegen de Ver enigde Staten. Onder aanvoering van president Fi del Castro waren er in totaal in achthonderd steden en dorpen demonstraties. Het ging om een van de grootste massabetogingen op Cuba sinds de revolu tie van 1959. De betogers ageerden tegen recente oproepen van Amerikaanse president Bush tot poli tieke hervormingen en democratisering op het communistische eiland. Hij heeft die als voorwaar den gesteld voor eventuele opheffing van de al veertig jaar knellende handelssancties. Foto: AP/Cristobal Herrera door onze correspondent Runa Hellinga praag - Geen opiniepeiler in Tsje chië waagt zich nog aan een seri euze voorspelling over welke par tij bij de parlementsverkiezingen van morgen en zaterdag als grootste uit de bus zal komen. In tussen proberen de partijen kie zers de paaien met een aantal populistische thema's. Vier jaar geleden stemde Wil liam Ischanoe, werknemer in een internetcafé in Praag, op de Burger Democratische Partij (ODS), de conservatieve partij van voormalig premier Vaclav Klaus. Ischanoe geloofde Klaus' propaganda dat een overwin ning van de Tsjechische Sociaal Democratische Partij (KSSD) moest worden voorkomen: de communisten zouden anders in een nieuw jasje terugkeren. Tot Ischanoe's en vrijwel ieders verbazing bood Klaus na de ver kiezingen steun aan een sociaal democratische minderheidsre gering. In ruil voor allerlei con cessies en behoud van politieke macht, uiteraard. De kiezer be greep weinig van het politieke gekonkel. „Je kunt de partijen niet echt vertrouwen", zegt Is chanoe. „Je kunt als burger pra ten wat je wilt, er wordt toch niet echt naar je geluisterd." Ischanoe heeft dit jaar een rui mere keuze dan ooit: meer dan twintig partijen, waarvan er ove rigens maar vier een kans ma ken de kiesdrempel van vijf pro cent te halen: de ODS, de KSSD, de Tsjechische Communistische Partij en de centrumrechtse co alitie, die gesteund wordt door president Vaclav Havel. Maar Ischanoe, zoon van een Tsjechische moeder en een In donesische vader, heeft nog geen idee of hij gaat stemmen. De partijen zijn zich terdege be wust van de desinteresse van de kiezer, en hebben daarom kort voor de verkiezingen nog een aantal geheel nieuwe, populisti sche thema's aangesneden. Met name de ODS heeft haar cam pagne dit maal over de nationa listische boeg gegooid. Daarin staat de partij niet alleen. Nationalisme is bij alle partijen een thema, zegt Jiri Pehe, poli tiek commentator en een naaste vriend van Havel. Vooral vanwe ge de discussie over de 'Benes- decreten', op basis waarvan in 1945 honderdduizenden Sude- tenduitsers het land uit werden gegooid. Vrijwel alle Tsjechen zijn bang dat de EU straks eist dat die decreten worden inge trokken en de Duitsers dan massaal terugkomen. En alle partijen zeggen zich daar tot het uiterste tegen te zullen verzet ten. Maar Klaus drijft zijn nationalis me verder. Zo voert hij campag ne tegen het 'taboe rond immi gratie', hoewel Tsjechië nauwe lijks immigranten telt. Niet ge heel toevallig begon de ODS ge lijktijdig een actie tegen de ille gale straatverkoop van goedko pe kleding, vervalste merkartike len en gekopieerde cd's. Die handel is namelijk grotendeels in handen van de weinige immi granten - enkele tienduizenden Vietnamezen - die in het land zijn. Echt fel wordt Klaus als het gaat om het Tsjechische lidmaat schap van de EU. Hij heeft altijd een eigen, Tsjechische weg be pleit, en hoewel hij niet openlijk zegt dat Tsjechië geen lid moet worden, grijpt hij iedere gele genheid aan om te benadrukken dat het land zonder de EU ook overleeft en dat het alleen 'als gelijke' lid zal worden. „Die anti-EU houding is hope lijk vooral verkiezingspropagan da", zegt Misja de Haan van de Nederlandse Kamer van Koop handel in Praag. Maar Jiri Pehe is ervan overtuigd dat Klaus het meent, en dat hij alleen een weg Peking - Chinese politie-agenten staan tot aan hun knieën in het wa ter, in een poging met behulp van zandzakken een halt toe te roepen aan het stijgende water in het noordwesten van het land. Grote over stromingen hebben al aan zeker 223 Chinezen het leven gekost. Ruim 320.000 mensen zijn dakloos geraakt en minstens 279 mensen wor den nog vermist. Foto: AP/Wang Lei kabul-washington/afp-dpa - Een Amerikaans militair vlieg tuig met tien mensen aan boord is gisteravond neergestort in het oosten van Afghanistan. Daarbij vielen drie doden. De MC-130 (Combat Talon), bedoeld voor speciale operaties, stortte kort na de start neer nabij de Bande Sardeh-dam. Volgens het Penta gon ging het waarschijnlijk om een ongeval. De crash gebeurde kort na de start vanaf een basis nabij Gar- dez in de provincie Paktia, op zo'n 130 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Kabul. Vol gens het Centrale Commando in Florida, dat de operatie in Af ghanistan coördineert, zijn de zeven overlevenden overge bracht naar het ziekenhuis in Kandahar. Hun verwondingen variëren van een gebroken been tot snijwonden en blauwe plek ken. Aan boord van het toestel waren zeven bemanningsleden en drie militaire passagiers. Het 29 me ter lange vliegtuig kan man schappen vervoeren of ruim 11.000 kilo aan vracht De MC- 130 staat vol elektronisch appa ratuur en wapens en is speciaal bestemd voor nachtelijke opera ties. De Combat Talon is een opge waardeerde versie van een Lockheed C-130 militair trans portvliegtuig. Het 45 miljoen dollar kostende toestel is pri mair bedoeld voor het droppen, ophalen of bevoorraden van speciale eenheden. De Combat Talon werd ontworpen in de ja ren zestig, en werd veelvuldig ingezet tijdens de oorlog in Viet- zoekt om zijn aanhang te over tuigen. „Klaus wisselt vaak van standpunt, maar anti-EU is hij altijd geweest. Zijn enige pro bleem is dat onder de ODS- stemmers juist de meeste voor standers van toetreding zitten. Op de een of andere manier is bij de stemmers niet duidelijk wat Klaus eigenlijk wil." De nieuwe sociaal-democrati sche leider Vladimir Spidla en de centrumrechtse coalitie be schuldigen Klaus van extremis me, en hebben daarom al ge zegd dat ze na de verkiezingen geen coalitie met hem zullen vormen. Maar nu al is duidelijk dat geen enkele partij de meer derheid zal krijgen en een coali tie onvermijdelijk is. Met vier partijen in het parlement zijn de coalitiemogelijkheden beperkt. „Klaus zal alles doen om aan de macht te blijven", verwacht Pe he, „Hij is tot samenwerking met iedereen bereid. Zelfs met de communisten, denk ik." washington-londen/ap-afp - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well heeft gisteren gezegd dat de VS de vorming overwegen van een voorlopige Palestijnse staat. Hij liet in het midden of die on der de leiding van Yasser Arafat zou moeten komen te staan. Powell heeft eerder in een inter view met een Arabische krant gezegd dat bijna iedereen het er over eens is dat de crisis in het Midden-Oosten vraagt om tus senstappen, en dat een voorlo pige staat de Palestijnen iets zou geven waar zij hun hoop op kunnen vestigen. De internatio nale gemeenschap zou er bo vendien met een zeker vertrou wen in kunnen investeren. Powell zei dat zijn voorstel 'niet echt nieuw of revolutionair' is, en in bijna bij elk gesprek over de crisis aan de orde komt. Hij benadrukte echter tevens dat een voorlopige staat een van ve le ideeën is waar de regering- Bush over nadenkt. De Palestijnse onderhandelaar Saeb Erekat reageerde koel. „Ik weet niet wat hij daarmee be doelt", zei hij. „Het belangrijkste hier is dat de bezetting wordt beëindigd en dat Israël zich tot zijn oude grenzen terugtrekt." Amr Moussa, secretaris-gene raal van de Arabische Liga, noemde Powells suggestie 'be langrijk, maar vaag'. In het vraaggesprek met al- Hayat zei Powell ook dat zijn re gering het niet met de Israëli sche premier Ariel Sharon eens is dat er niet meer moet worden samengewerkt met Arafat. Hij noemde de Palestijnse Autoriteit een regering, en Arafat het geko zen hoofd daarvan. „De presi dent begrijpt dat", zei hij, hoe wel Bush zich diverse malen laatdunkend over Arafats leider schap heeft uitgelaten. „Het is aan het Palestijnse volk om te bepalen wie zijn leider is, en op dit moment is dat Arafat", zei Powell. Anderen in de regering, zoals vi ce-president Dick Cheney en minister van defensie Donald Rumsfeld hebben zich echter openlijk afgevraagd of de rege ring nog wel zaken moet blijven doen met Arafat. Sharon heeft tijdens zijn bezoek aan de VS tegen president Bush herhaald dat hij tegen de vor ming van een Palestijnse staat is. Zo'n staat zou Israël destabi liseren, vindt Sharon, en moge lijk de val van zijn regering ver oorzaken. berlun/afp-dpa - De autoritei ten van de Duitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommem hebben 500 agrarische bedrijven uit voorzorg gesloten. Reden voor de maatregel is de vondst van het kankerverwekkende ver delgingsmiddel nitrofen in dier voeder. Het nitrofen-schandaal vindt zijn oorsprong in Mecklenburg- Vorpommem. In een opslag plaats in Malchin lag voeder- graan opgeslagen in een met ni trofen besmette ruimte. De stof dook uiteindelijk aanvankelijk op in biologische levensmidde len. De jongste besmetting is ook terug te voeren naar Mal chin. Wegens de nitrofen-zaak zijn in Duitsland al 24.000 die ren gedood. De financiële scha de zou al zo'n 540 miljoen euro belopen. Europees commissaris voor volksgezondheid Byme zei dinsdag op korte termijn duide lijkheid van Duitsland te willen over het schandaal. Volgens Byme zijn er fouten gemaakt bij het melden van een vervuiling van kalkoenvlees en granen met het kankerverwekkende verdel gingsmiddel. De Ierse eurocom missaris kondigde dinsdag in het Europees Parlement in Straatsburg echter geen straf maatregelen tegen Duitsland

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7