Tot 460.- voordeel! CBS: Prijzen in horeca fors gestegen Elftal Turkije schrijft geschiedenis op WK Ongeregeldheden in voetbal nemen toe Opheffen gemeente Warmond onvermijdelijk liale scholen er de maat tssteun ggevorderd lort over v onjuist Massaal afscheid burgemeester Postma BelCompany K^REAjAPAN Hamid Karzai voorgedragen als president Leidsch Dagblad Kamer wil maatregelen Meerderheid Provinciale Staten tegen zelfstandig voortbestaan van gemeente id o r- Het onderwijs op spe- holen voor kinderen met opvoedingsmoeilijkhe- er onder de maat. Ne- Is en rekenen worden op ivan de scholen slecht en de boeken zijn ver- Hierdoor blijft de on kundige ontwikkeling De scholen verkeren in problemen door een Ksoneelstekort en door- de afgelopen jaren deze instellingen niet tpakten. Dat blijkt uit derzoek van de onder- pectie op vijftig van de iciale scholen in Neder- - Ruim 300 pompsta- de grensstreek moeten bsteun terugbetalen die inet afgelopen jaren «strekt. Het Hof van Jus- Luxemburg verbood de iorgen omdat het de rentie vervalst. Het mi- van financiën gaat er- dat circa 23 miljoen eu- rorden teruggevorderd. [Zalm startte de subsi- ing in 1997 om Aiders te helpen die iten naar Duitsland za- rijken door de hogere Dfaccijns in Nederland. Het onderzoek dat heeft gedaan naar het tiegedrag van voormalig 'eester Bram Peper van km is onvoldoende en Daarmee acht het Col- beroep voor het Be- NSfen de klacht die Peper onderzoek indiende r Enkele buien te velt boom in rijkstraat go manier om eigen geheimen te a.n'thermen is het (Jecteren van de limen van anderen NR. 42948 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 13 JUNI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad [DE ANDERE JUWELIER Maarsmanstecg 21 (naast V&D) Centrum Leiden TeL 071-5120778 den haag/gpd - Het aantal wan ordelijkheden in het betaalde voetbal is het afgelopen seizoen gestegen tot 132: een toename van 65 procent ten opzichte van het seizoen 2000 - 2001. Het gaat om incidenten die officieel zijn gemeld aan de aanklager betaald voetbal van de KNVB. Onder wanordelijkheden vallen zaken als het gooien van voor werpen op het veld door toe schouwers, kwetsende spreek koren en misdragingen van voetbalsupporters. In het seizoen 2000-2001 wer den 1193 voetbalfans geregi streerd bij het Centraal informa tiepunt voetbalvandalisme. Van hen kregen er 841 een proces verbaal. De rechter legde hen la ter meestal een boete op, al dan niet gekoppeld aan een taak straf. De KNVB wil aanklagers meer mogelijkheden geven om clubs, waarvan de aanhang zich mis draagt, te straffen. Er wordt ge werkt aan een systeem waarbij een club in eerste instantie een waarschuwing krijgt Treedt geen verbetering in de situatie op dan volgt een boete. De vol gende maatregel is een verbod op het meenemen van fans naar een uitwedstrijd. Daarna komt het spelen zonder publiek van een thuisduel. In het uiterste ge val wil de KNVB clubs, waarvan de aanhang zich blijft misdra gen, competitiepunten afne men. De aanklager betaald voetbal - meestal een officier van justitie - kan een club een straf voorstel len. De club kan die aanvaarden of afwijzen. In dat laatste geval gaat de zaak naar de tuchtcom- missie. Een uitspraak van die commissie kan voorgelegd wor den aan de commissie van be roep. Bij de voetbalbond wil men ver der meer kunnen doen tegen de regisseurs van wanordelijkhe den. Tot nu toe is een stadion verbod het hoogst haalbare. Dat systeem is echter allerminst wa terdicht gezien de gebrekkige toegangscontrole bij stadions. Bovendien wordt de bijbeho rende boete van 1000 euro door de rechterlijke macht als 'te hoog' afgewezen. De KNVB beklaagt zich erover dat Justitie te weinig persoons gegevens van zich misdragende voetbalfans doorgeeft Daardoor kan de bond niet zo hard optre den als men zou willen. Turken in Berlijn, die de wedstrijd op een groot videoscherm volgen, juichen bij een Turks doelpunt. Foto: Reuters/Wolf gang Rattay seoul/anp - Turkije heeft voor de eerste keer de tweede ronde van het wereldkampioenschap voetbal bereikt. De ploeg van bondscoach Günes had tijdens de laatste speelronde in groep C eindelijk de wind mee. Het Turkse team versloeg China met 3-0 en prees zichzelf gelukkig met de zege van Brazilië op con current Costa Rica (5-2). Dankzij een beter doelsaldo plaatste Turkije zich voor de achtste finales, waarin dinsdag in Miyagi een duel volgt met de nummer één van groep H met Japan, Rusland en België. Brazi lië, dat vanochtend in Ronaldo zijn uitblinker kende, speelt een dag eerder tegen de nummer twee van groep H. Met slechts een punt uit de eer- leiden - Vele honderden Leidenaren, streekgenoten en hoogwaardigheidsbekleders hebben gistermiddag burgemeester Postma uitgezwaaid. De rij mensen die afscheid van hem wilden nemen was bijna onafzien baar. Sommigen moesten drie kwartier tot een uur wachten voordat ze Postma en zijn vrouw Roely de hand konden schudden. Onder de gasten waren enkele landelijke bekendheden, zoals Jacques Wallage - die in een ver verleden samen met Postma voor de PvdA in de Groningse raad zat - en Noud Wellink, de president van de Nederlandsche Bank. Fcto: Hielco Kuipers ste twee wedstrijden deden de Turken zichzelf te kort. De ploeg verspeelde in beide duels in de slotfase een voorsprong. De Turken openden sterk tegen Brazilië, maar gingen door een discutabele strafschop toch nog onderuit: 1-2. In de wedstrijd te gen Costa Rica kon Turkije (1-1) opnieuw een voorsprong niet aan. Tegen het (doelpuntloze China lieten de Turken niets aan het toeval over. Binnen tien minu ten had Turkije de benodigde marge bereikt. Hassan Sas profi teerde eerst van knullig werk in de Chinese verdediging. Kort daarna scoorde Korkmaz niet zonder geluk met een kopbal: 2- 0. In de slotfase tilde Umit Da- vala de score naar 3-0 met een diagonale volley. Pagina's WK voetbal: Zweden een misselijk stelletje counteraars (advertentie) Samsung N620 16-polyphonic sound Games met geluids- en trileffecten Helblauw display Altijd zeker én het meeste voordeel! Binnen 2 weken toestel ruilen! Gegarandeerd de laagste prijs! FIFA WORLD CUB Speelschema WK voetbal vrijdag 14 juni: 8.30 uur: België - Rusland. 8.30 uur: Tunesië - Japan. 13.30 uur: Polen - Amerika. 13.30 uur: Portugal - Zuid-Korea. kabul/ap - Hamid Karzai, de interim-premier van Afgha nistan, is vandaag door de Ix>ya Jirga ('Grote Raad) for meel voorgedragen voor het leiderschap van de over gangsregering. Er zijn ook drie andere kandidaten geno mineerd: Masooda Jalal, een medewerkster van het We reldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP), Clam Fareq Majidi en Mir Mohammed Mahfoz NadaL Het is echter vrijwel zeker dat Karzai tot president wordt gekozen. Hij moet de rege ring van zijn land gaan leiden op weg naar democratische verkiezingen in 2004. Niet al le deelnemers aan de verga dering vinden dat er maar een serieuze kandidaat is. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straal PostcodePlaats Telefoon (Lvm controle natezexgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lekten www.leidschdagbiad.nl den haag/gpd-anp - De prijzen in de horeca zijn fors gestegen. Zo stegen de prijzen in cafés met 8,3 procent. In cafetaria's gingen de prijzen met 7,4 procent om hoog en in restaurants met 6,2 procent. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vanochtend gemeld. De Tweede Kamer wil dat er iets wordt ge daan aan de buitensporige prijs verhogingen. De Kamer maakt zich zorgen over de prijsontwikkelingen in de horeca, de cd-branche en bij het parkeren, maar realiseert zich dat de overheid nauwelijks middelen heeft om er echt iets aan te doen. Minister Zalm (fi nanciën) gaat met de horeca praten en laat 'monopoliewaak hond' NMa onderzoek doen naar de fors in prijs gestegen muziek-cd's. Een algemene prijsstop wijst hij van de hand. Het CBS meldde vanochtend dat al vanaf vorig jaar sprake is van oplopende horecaprijzen. Die trend heeft zich in het eerste kwartaal van 2002 voortgezet Koninklijk Horeca Nederland is blij Zalm op korte termijn te spreken. „Dan kunnen we ein delijk duidelijkheid scheppen. We gaan ook zelf onderzoeken welke kosten onze leden hebben doorberekend", aldus een woordvoerder. Volgens hem is de sector het beu elke keer weer in een verkeerd daglicht te wor den gezet De prijsstijgingen werpen een smet op de succesvolle intro ductie van de euro, gaf Zalm toe. Maar volgens hem gaat het vooral om beeldvorming. „De inflatie is sinds de introductie van de euro alleen maar afgeno men. Het beeld dat de euro het leven duurder maakt, klopt dus niet." Zalm noemde de extreme prijsstijging van verse groente als belangrijkste oorzaak van de duurder wordende boodschap pen. De Kamer sloot zich gisteren toch aan bij het volksgevoel dat zegt dat de euro het leven duur der maakt Gewezen werd op het onderzoek van de Consu mentenbond, waaruit blijkt dat prijzen soms veel harder zijn ge stegen dan de inflatie. Bij veel Kamerleden overheerst het ge voel dat winkeliers met de komst van de nieuwe munt hun prijzen verhoogd hebben. Som migen zelfs 'exorbitant'. Zalm wees er op dat de stijgin gen grotendeels veroorzaakt worden door kostenstijgingen. „De horeca past de prijzen maar een of twee keer per jaar aan. Dat die samenviel met de intro ductie van de euro is niet zo ge lukkig gekozen." Een prijsmaatregel, bepleit door de Consumentenbond en over genomen door de SP, zagen Ka mer en kabinet niet zitten. Pagina Binnenland 1: Commentaar door Robbert Minkhorst den haag/warmond - Warmond krijgt geen respijt de provincie Zuid-Holland houdt vast aan opheffing van de gemeente. Een meerderheid in Provinciale Staten (PS) is daar voorstander van. Gisteravond besprak de statencommissie bestuurlijke zaken het laatste rapport van Gedeputeerde Staten over herindeling van en samenwerking tussen gemeenten in de Leidse regio en de Bollenstreek. Ten overstaan van een goed gevulde publieke tribune in het provinciehuis bezegelden de statenfracties het lot van Warmond. Al leen de oppositiepartijen WD en D66 zijn tegen ophef fing van de ruim vijfduizend inwoners tellende gemeen te. Burgemeester M. Vosjan hield nog een pleidooi voor behoud van zelfstandigheid. Ze gaf aan dat Warmond inmiddels druk in de weer is om de samenwerking met omliggende gemeenten fors uit te breiden. Die samen werking is niet vrijblijvend, benadrukte Vosjan. „Dat de provincie nu een procedure voor herindeling begint en daarmee zelf de regie ter hand neemt, werkt contrapro ductief en is in strijd met de gemaakte afspraken. Wij er varen het als bijzonder dwingend dat Gedeputeerde Staten geen ruimte laten voor de ingeslagen richting." Vosjan sprak namens de gemeenteraad, het college van B en W, het Platform Warmond Zelfstandig en tweedui zend Warmonders, die hun handtekening zetten voor behoud van Warmonds zelfstandigheid. Die ruimte kreeg de gemeente alleen van de WD en D66. WD-fractievoorzitter Ch. Aptroot sprak van 'een overhaast voorstel'. D66-statenlid H. Weber vindt dat er geen enkele aanleiding is om Warmond op te heffen. „Maak van Warmond een proeftuin, hoe kleine ge meenten kunnen functioneren." De PvdA staat daar recht tegenover. Fractieleider J. Her mans: „Er is geen sprake van dat Warmond zo kan doorgaan en ik ben blij dat niet alleen Warmond ter dis cussie wordt gesteld." Hermans voorkeur gaat uit naar een gemeente Teyiingen, waar Warmond, Sassenheim, Voorhout en Oegstgeest in opgaan. Gedeputeerde D. Dekker krijgt met voldoende steun van Provinciale Staten voor het eerst geen harde tegenwind. Eerdere voorstellen voor herindeling had hij onder druk van PS steeds moeten afzwakken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1