ECONOMIE Bouwbedrijf HBG gaat naar BAM Automobilist altijd aansprakelijk 'Veilige' pinpas blijkt nu ook te kraken Zuivelstaking: melk verdwijnt in gierput 'Consument overschat inflatie' Steun voor aanpak EU van staalheffingen VS Spaanse vissers eisen vertrek van Fischler ecteur weg Max Havelaar «leer inkomsten :^Hina/stemra 2 ernetkranten ar Pinkroccade it Kanaaldienst Combinatie in top 10 Europa EU wil uitbreiding dekking van WA-verzekering scontract j» e landen 'Oude' Ceres verliest containerorder - Directeur Bolscher de Stichting Max Havelaar na tien jaar op. Hij 'was iets nieuws' en heeft laan geaccepteerd bij de :atie- en Naturalisatie- if(IND). Bolscher wordt [Ct-directeur bij de regio I-West van de IND. Onder ichers leiding is Max Have- naar eigen zeggen uitge- lid tot 's wereld grootste jaal-economische certifica- ysteem,' met een omzet van )250 miljoen euro in Euro- ?-9i (zijn functie wordt overge- nen door Peijnenburg, nu ntvvoordelijk voor marke en communicatie bij de hting. dinsoac 11 juni 2002 J pfDDORP - Auteursrechtenor- jsatie Buma/Stemra heeft in jaar 2001 de inkomsten zien o*26 en. De omzet bij Buma met 8,5 procent tot 94,8 27 oen euro. Bij Stemra daalde d*95 imzet licht tot 67,9 miljoen zo maakte de organisatie I75 eren bekend. Buma keert miljoen uit en Stemra 69,8 oen euro. Dat Buma/Stem- leer uitkeert dan aan omzet ^.o^enkomt komt door extra rengsten uit beleggingen. terdam - Uitgeverij PCM 1.5 6.59 6,15 5.56 - 5,7opt voor de komende twee het beheer van de intemet- jiten uitbesteed aan auto- iseerder Pinkroccade. Het iten van deze activiteiten |oo in de bezuinigingen die 1 op dit moment doorvoert, st alle hard- en software I3Ï52 mt Pinkroccade ook zes me- rerkers van PCM over. Het ,6^ om de internetpagina's ;§!50 De Volkskrant, NRC Han- Trouw, Algemeen i95oblad en Het Parool. "i!oo 3,21 '35 f petersburg - Duitsland, land en Oekraïne hebben iravond in Sint Petersburg >s!oo verdrag ondertekend om en te werken aan een aard en iet naar West-Europa. De 58,70 lende jaren wordt 2,5 mil- [2*30 euro geïnvesteerd om pijp 38^64 ingen te moderniseren, ge- 13.9J ;d door nog eens 15 miljard jaar. De Duitse bondskan- 3.85 ;r Schroder, de Russische i'dent Poetin en de Oekra- 34^00 e president Koetsjma zetten j25 handtekening onder de eenkomst. 9|87 iO Stena stopt 58.65 32,9 78,3 97 ji ïR - P&O Stena Line trekt 32,00 temg uit de veerdiensten en Zeebmgge en Dover, heeft het bedrijf besloten óverleg met de vertegen- 15 rdigers in Dover en de on- 55 ïemingsraden aan beide zij- jjj van het Kanaal. P&O Stena 52stelt ruim een jaar na de 2« tiing van de dienst dat deze 4! het verwachte resultaat op- 4ipt. De veerdienst wordt aan dit jaar opgeheven. De ^bnen hebben geen gevolgen 21 r de werkgelegenheid. P&O ia Line handhaaft de route 40 en Calais en Dover. bunnik - Bouwbedrijf BAM NBM uit Bunnik neemt de Rijswijkse aannemer HBG over van de Spaanse eigenaar Dragados. BAM betaalt 715 miljoen euro, zo heb ben beide bedrijven vanochtend bekendgemaakt. De nieuwe com binatie treedt de top-10 van Euro pese bouwbedrijven binnen en had in 2001 gezamenlijk een om zet van 8,5 miljard euro. HBG werd in april ingelijfd door het Spaanse Dragados voor 756 mil joen euro. De overname moet officieel nog worden afgerond, maar wordt unaniem gesteund door de be sturen van BAM en HBG. BAM koopt alle uitstaande aandelen voor 20,10 euro per stuk. De prijs per aandeel kan worden verhoogd tot 21,25 euro als de nettowinst van HBG uit de bouw- en infra-activiteiten in 2002 de 100 miljoen euro over schrijdt. BAM geeft vooralsnog geen nieuwe aandelen uit om de overname te financieren. De overname wordt betaald uit een overbruggingskrediet en eigen middelen. Als de overname een feit is, overweegt het concern al le mogelijke manieren om het overbruggingskrediet om te zet ten in langlopende verplichtin gen. De nieuwe combinatie heeft 32.000 werknemers in dienst. Er vallen geen gedwon gen ontslagen. Volgens bestuursvoorzitter W. van Vonno was de overname van HBG een 'unieke kans'. „Toen de Spanjaarden aanga ven van HBG af te willen, heb ben wij achterover geleund en gedacht: deze kans krijg je nooit meer." Van Vonno meent dat er geen cultuurverschillen zijn te overbruggen. „HBG is zo kort geleden overgenomen, dat het nog helemaal niet Spaans is." Al snel na de overname van HBG door Dragados staken ge ruchten de kop op dat HBG zou worden doorverkocht. Die ge ruchten ontstonden nadat vol komen onverwacht het Spaanse concern ACS een belang van 23,5 procent had genomen in Dragados. Dat belang werd voor 900 miljoen euro overgenomen van de Spaanse Banco Santan der Central Hispano. Een van de partijen die begin mei werd ge noemd als koper voor HBG was het Franse Bouygues HBG zetelt nu nog in Rijswijk en BAM in Bunnik. Volgens Van Vonno komt er nieuw hoofd kantoor 'ergens in het midden' van Nederland. In Nederland krijgt de combinatie een markt aandeel van tien procent. Daar naast verkrijgt BAM voor het eerst belangen in de bagger en in de Verenigde Staten. HBG werkt samen met Ballast Nedam in de baggerdochter Ballast Ham Dredging. Ballast Nedam bezit eenderde, maar wil sinds HBG in Spaanse handen is alle aandelen. Van Vonno peinst er echter niet over dat belang over te doen aan Ballast Nedam. brussel/anp - Automobilisten zijn in principe altijd aansprakelijk bij een onge luk met fietsers en voetgangers. Dat is de strekking van een nieuw voorstel van de Europese Commissie. De Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, wil dat de WA-verzekering van automo bilisten voorziet in zo'n uitgebreide dek king. Volgens een Commissie-ambtenaar is het ook een signaal dat de zwakke weg gebruiker moet worden beschermd. 'Brussel' kan echter niet bepalen dat voetgangers en fietsers altijd recht heb ben op vergoeding van de automobilist, ook al is het ongeluk hun eigen schuld. De nationale wet blijft van toepassing. In Nederland moet een automobilist altijd betalen bij slachtoffers onder de 13 jaar, en voor minimaal 50 procent bij oudere zwakke weggebruikers. Volgens een woordvoerster van het Ver bond van Verzekeraars omvat het voor stel stiekem meer dan alleen voorschrif ten voor de dekking. „Dit is een bijzon dere verzekering. Ze dekt de wettelijke aansprakelijkheid. Dus als je iets aan de verzekering verandert, verander je ook iets in de wet." Het ministerie van justitie kon deze lezing gisteren onderschrijven noch ontkrachten. Dat zou de discussie heropenen die in Nederland halverwege de jaren negentig speelde naar aanleiding van een voorstel van toenmalig minister Sorgdrager. Ook zij wilde de schade van zwakke wegge bruikers altijd vergoeden. Na veel gesteg gel is het destijds van tafel gehaald. 'Brussel' heeft dezelfde redenering als de voorstanders van een automatische aan- sprakelijkeid destijds. „Het gevaar komt niet van de voetganger, maar is geïntro duceerd door de automobilist", zegt een Commissie-ambtenaar. Ook telt mee dat fietser en wandelaar sowieso het zwaarst gekwetst zijn bij een ongeval, wie ook de schuldige is. Het EU-voorstel stelt verder dat de letselschadedekking minstens één miljoen euro moet zijn (in Nederland nu 907.000 euro, maar de meeste polissen hebben hogere bedragen). Ook worden verzekeraars verplicht om binnen twee weken met een 'bonusverklaring' te ko men voor klanten die naar de concurrent willen overstappen, iets wat in Nederland al vrij goed geregeld is. Verder mag in po lissen niet langer komen te staan dat de verzekering vervalt als de klant een be paalde periode in een ander EU-land verblijft. leeuwarden/gpd-anp - Als ge volg van de staking in de zuivel haalt Friesland Coberco vanaf vandaag geen melk meer op bij boeren. Daardoor zijn 1150 boe ren in Friesland en Groningen in problemen gebracht. Waar schijnlijk laten zij hun volle tan ken in de gierput leeglopen. Het zuivelconcern stelt de bonden aansprakelijk voor de schade, die per dag kan oplopen tot 1,8 miljoen euro. Volgens woordvoerder Van Dongen van Friesland Coberco restte zijn bedrijf niets anders dan het ophalen te staken. In deze periode van het jaar is de melkstroom het grootst en de buffer die de fabriek normaal bezit, was gisteren snel gevuld. H. de Vries, melkveehouder in Wieuwert, had vanmorgen de rijdende melkontvangst nog ver wacht. Toen die niet kwam, restte hem weinig anders dan 8000 kilo melk in de gierput te lozen. „Het is zonde, de melk zomaar in de put te laten lo pen." Boerenbond NLTO is kwaad. Per boerderij verdwijnt al gauw per dag 1000 tot 2000 liter melk in de gierkelder. „We hebben nog goed in ons geheugen hoe erg dat is. Vorig jaar tijdens de mond- en klauwzeercrisis moesten we ook drie dagen lo zen", gruwt melkveehouderij- voorzitter Jan van Weperen. FNV-bestuurder Harry Vellenga is niet onder de indruk van het dreigement van Friesland Co berco. Een brief van het zuivel concern aan de boeren over het staken van de melkontvangst noemt hij 'onverstandig'. „Je kunt de werknemers niet aan sprakelijk stellen voor de ver plichtingen van de fabriek. Juri disch staan ze niet sterk." Bij Friesland Coberco ligt het werk stil in tien van de 29 vesti gingen. De vakbonden melden nieuwe stakingen in Leeuwar den, Lochem en Meppel en voorbereidingen voor zo'n actie in Beilen. Bij zuivelbedrijf Cam- pina wordt een staking voorbe reid in Nijkerk. Amsterdam - De Franse rederij Delmas en dochterbedrijf OT Africa Line (OTAL) hebben voor de afhandeling van 35.000 containers per jaar de Amsterdamse stuwadoor Ceres verruild voor buurman Ter Haak. Dat heeft directeur Le Dez van Delmas bevestigd. Ceres verliest daarmee alle zeecontainers en slaat nu alleen nog wat containers over die via de binnenvaart worden aangeleverd. Ceres is van dezelfde eigenaar als de Ceres Paragon Terminal in Amsterdam, de peperdure containerterminal waarin de gemeente Amster dam 128 miljoen euro investeert. Die terminal heeft nog helemaal geen klanten. De over gang van Delmas en OTAL gebeurt vanaf 1 september. Foto: ANP/Marcel Antonisse voorburg/anp - De consument overschat de werkelijke inflatie. „De stijgende prijzen zorgen de laatste tijd voor veel discussie, dat merk je wel op een verjaar dagsfeestje. Mijn indruk is ech ter dat de zaak wordt over schat", aldus onderzoeker Walt- schots van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorige week maakte het CBS be kend dat de inflatie in mei 2002 is uitgekomen op 3,3 procent. Dit is 0,3 procent lager dan in april en de laagste waarde sinds januari 2001. De inflatie wordt echter nog steeds als zeer hoog ervaren. De gemiddelde prijs stijgingen liggen sinds decem ber ook nog duidelijk hoger dan in de afgelopen tien jaar. De overschatting komt vooral doordat veel dagelijkse bood schappen de afgelopen ander half jaar sterk in prijs stegen, ge middeld met zo'n 7,5 procent. Wat tamelijk uitzonderlijk is vol gens Waltschots. In voorgaande jaren lag de prijsontwikkeling van voedingsmiddelen en alco holvrije. dranken vaak beneden het algemene niveau van infla tie. Walschots wijst erop dat pro ducten als groenten, fruit, bloe men en kleding regelmatig door de consument direct uit de por temonnee worden betaald. „Mensen hebben dagelijks dan wel wekelijks last van dit soort van prijsstijgingen." Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld de huur van de woning, die eens per maand van de bankrekening afgaat. De prijzen van huisvesting, gas, elektrici teit, benzine en auto's zijn vol gens het CBS de laatste tijd veel minder sterk gestegen dan een jaar geleden of zelfs gedaald. Aangezien het hier vooral grote re uitgaven van consumenten betreft, wegen de prijzen van deze producten veel zwaarder mee in het gemiddelde inflatie cijfer dan de dagelijkse bood schappen. „Hierdoor kan het zijn dat stijgende prijzen en een dalende inflatie samen gaan. Probeer dat eens uit te leggen aan de consument. Zijn dage lijkse beleving is geheel anders", aldus Walschots. 4tMark Langeslag '1 11 raude met creditcards - die al [evaarlijk te boek stonden - criminelen zich in Neder- nu ook op de pinpas te stor- g Die is, ondanks de code, ook nakkelijk te kraken. 3 was voor de bediende van .07 Amsterdamse tankstation inlangs werd opgepakt, ei- 31 lijk een koud kunstje. Zon- 52 morren leverden dagelijks ierden klanten hun pinpas 51 )em in om af te kunnen re st ml Zonder dat de klant het had, liet de bediende de 45 kpas door een speciaal kopi- ipparaat glijden. Om de neetstrip te 'skimmen', zo- at in vaidermen heet. Een j| hanger keek vanaf een af- 2i idje mee naar de pincode die 2j lant intoetste. Vanaf dat 2I nent hadden de criminelen 26 informatie om de kaart 'op 2; lazen', wee plaatsen in Nederland afgelopen tijd met tiental- valse pinpasjes geld opgeno- heeft justitie bekend ge- j ïkt. Vorige week meldde de 'bank al dat tientallen klan- 2- '°t 2000 euro kwijt zijn door 2j opnames in Parijs, terwijl de 23 passen in hun bezit waren 41 e helemaal niet in Frankrijk 'j m geweest. Uitgerekend in ,eriode dat Nederland zijn vakantiegeld kreeg. Dat het met creditcards oppas sen is geblazen, weten de mees te Nederlanders wel. Maar om de pinpas heeft lange tijd het aureool van veiligheid gehan gen. Dat beeld werd door de banken in stand gehouden. Fraude was uitsloten. Immers, met pinnen betaal je met een ei gen, unieke pincode. Dat beeld begint nu, hoewel pinpasfraude in Nederland nog niet wijdverbreide, deukjes te vertonen. Schoorvoetend moet de Nederlandse Vereniging van Banken toegeven dat ook aan de pinpas risico's kleven. De Con sumentenbond vindt dat ban ken nu ook ruimhartiger moe ten worden bij het vergoeden van schade. Op dit moment ligt de bewijslast nog volledig bij de gedupeerde cliënt. Dat criminelen zich na de cre ditcard nu ook op de pinpas lij ken te storten, verbaast fraude expert Pieter Lakeman niets. Hij was jarenlang namens Neder land gedetacheerd bij de divisie economische criminaliteit van Interpol in Lyon. "Nederland is nu eenmaal geen creditcard- land, maar veel meer een pin passen-land", zegt hij. „En cri minelen zitten altijd daar waar het geld te halen valt." De magneetstrip van een pinpas en een creditcard verschillen niet veel. Professionele skim mers, veelal werkzaam in de ho reca, dragen vaak een ingenieus De banken adviseren: geef de pinpas nooit zomaar af en let op meekijkers bij het intoetsen van de pincode. Foto:GPD/Phil Nijhuis kopieertoestelletje met een riem om het bovenbeen gebonden, zodat de vliegensvlugge diefstal van de gegevens op de mag neetstrip totaal niet opvalt. Deze gegevens verdwijnen ver volgens via internet naar verval sers in niemandsland. Met spe ciale printers, die via internet voor een paar duizend euro te koop zijn, kunnen witte pvc- plaatjes naar hartelust bedrukt worden. Rest de pincode. Maar zo moei lijk is het nu ook weer niet om daar achter te komen, zegt Lake man. Je kunt, zoals in Amster dam vermoedelijk gebeurd is, gewoon over iemands schouder meekijken als de code wordt in getoetst. Andere truc is een ca meraatje boven de pinautomaat te hangen. Of met een telescoop van een afstandje kijken. In En geland is zelfs een geval bekend waar criminelen de toetsen van de pinautomaat met poeder be strooiden, om via de vingeraf drukken de code te kunnen ach terhalen. Daarbij komt dat in veel Zuid- Europese winkels helemaal geen pincode nodig is om met de pinpas dure aankopen te kun nen doen. In Italië, Spanje, Bel gië, Frankrijk en ook Engeland - landen die van oudsher een chequetraditie kennen - zijn le gio winkels te vinden waarbij een handtekening op de trans actiebon volstaat. Bij elkaar wordt in Europa ongeveer dertig procent van de betalingen met een bankpas verricht zonder pincode. In feite is de pinpas op deze plekken dus net zo gemak kelijk te plunderen als een cre ditcard. Dit tot grote ergenis van banken in Nederland. Zij gingen begin jaren negentig schoorvoetend akkoord met deze zwakke 'handtekening-verificatie' in Zuid-Europa om de introductie van de uniforme pinpas niet met jaren te vertragen. Pas in 2005 is het nergens in Europa meer mogelijk om zonder pin code iets met een bankpas aan te schaffen. En daarom zijn de banken, veel luider dan voorheen, aan het waarschuwen geslagen: scherm het toetsenbord van de betaal automaat goed af zodat nie mand kan meekijken. En: geef de pinpas nooit zomaar af. Ver lies het kaartje in elk geval niet uit het oog als je iets afrekent." luxemburg/anp - De Europese Commissie heeft goedkeuring gekregen voor tegenmaatregelen tegen de sinds maart geldende Amerikaanse invoerheffingen (oplopend van acht tot dertig procent) op staal. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken waren gisteren vol lof voor de aanpak van han delscommissaris Lamy. Die wil tal van Amerikaanse importpro ducten (variërend van staal tot textiel en sinaasappelsap) bij binnenkomst in de unie belas ten, aldus minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. De importheffingen (met een waarde van 380 miljoen euro) gaan overigens pas in als de VS blijven weigeren compensatie te bieden voor de staalheffingen, bedoeld om de eigen industrie te beschermen. De commissie moet uiterlijk 18 juni de wereld handelsorganisatie WTO inlich ten over eventuele tegenmaatre gelen. Lamy toonde zich tevreden met de getoonde solidariteit en praat de ministers over ruim een maand bij over het overleg met de Amerikanen over de gevraag de compensaties. Formeel moe ten de ministers dan opnieuw stemmen over de sancties. De regering-Bush toont zich tot nu toe weinig inschikkelijk. Eind mei lieten de Amerikanen wel weten dat zij bepaalde soorten staalproducten willen uitzonde ren van de importheffing. Het Nederlands/Britse staalcon cern Corns verklaarde gisteren dat een deel van de aan de Ame rikanen gevraagde ontheffingen inderdaad is 'binnengehaald'. Van de staalproducten uit IJmuiden (het voormalige Hoogovens) is volgens een woordvoerder nu 75.000 van de gevraagde 350.000 ton uitgezon derd van importheffing. Van de producten die in Groot-Brittan- nië worden gemaakt, is er vrij stelling verkregen voor 2500 van de gevraagde 100.000 ton. „Het is bemoedigend, deze eerste tranche ontheffingen. Maar wij hebben nog een lange weg te gaan", aldus de woordvoerder. Corns exporteert jaarlijkse zo'n 900.000 ton aan staalproducten naar de VS. Het concern zegt nog geen opgave te kunnen doen van de schade die het heeft geleden van de importhef fingen. brussel/anp-belga - Als één blok eisen Spaanse visserijorga nisaties het ontslag van Euro commissaris Fischler (land bouw). Reden is zijn omstreden plan om de Europese visserij sector te saneren. De Europese visserijministers buigen zich daar vandaag over. Op voorstel van Fischler wil de Europese Commissie de visserij- vloot inkrimpen met 8.600 bo ten, wat 28.000 banen zou kos ten. Volgens de commissaris is zo'n ingreep dringend noodza kelijk door de uitputting van vis soorten in de zeeën rond Euro pa. Als we niets doen, stevenen we op een fiasco af, aldus Fisch ler. Maar de zuidelijke lidstaten met een sterke zeevisserij, Spanje voorop, zijn fel tegen het plan. Zelfs de Spaanse eurocommis saris De Palacio vuurde met grof geschut op tj^r collega. In het Europees Pfflement, dat ook zijn zegje mag doen, werd Fischler twee weken geleden nog net niet uitgescholden door Spaanse afgevaardigden. Vandaag presenteert Fischler zijn voorstel aan de visserijmi nisters. Besluiten worden niet verwacht Het plan heeft daar voor nog een lange weg te gaan. Fischler wil dat de maatregelen op 1 januari 2003 ingaan. De Spanjaarden zorgden op voorhand voor een verhitte dis cussie. Fischler is de kop van jut voor de vissers, die stellen dat de EU-visserijpolitiek er al jaren niet in slaagt de sector leefbaar te houden en de visbestand op peil te houden. De sector vraagt commissievoorzitter Prodi en het EU-voorzitterschap Fischler te ontslaan. EU-voorzitter is momenteel Spanje.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9