BINNEN- BUITENLAND Theorie-vragen voor rijbewijs moeilijker ANC'er voor wie aids niet bestond, sterft aan aids Risico kruidenmengsel vraagt om informatie Kaliningrad splijtzwam in relatie Rusland/EU Patstelling in EU over uitbreiding Mandela wil in zaak Lockerbie nieuw beroep Bush kan invasiewet links laten liggen i verdronken ^camping icht TCA niet vankelijk' ernationale igslijn opgerold eer speelruimte Macedonië' 0 schuldig n overvallen (inkaping Punt herdacht mohandelaar ngehouden Nieuwe opzet vanaf september WTC-spandoek met vredesboodschappen |AW - Een 47-jarige man uit =5 [erdam is in de nacht van rr |ag op maandag inde (haven van camping Uit- i in de gemeente Waterland AR [onken. Het slachtoffer was AY invloed van alcohol, al- de politie. De man liep sa- met zijn vriendin over het in van de camping toen hij t water terecht kwam. De |]p geroepen brandweer n direct met dreggen. Kor- later werd het lichaam Ie man gevonden. Hij was al overleden. - De gemeentelijke udsman N. Salomons van erdam neemt de klacht K! Taxicentrale Amsterdam niet in behandeling, van de vier instellingen tegen een klacht is inge- d, zijn gemeentelijke instel- n. Wij kunnen hier niets irtaaf, zei Salomons gisteren. v diende TCA-direc- D. Grijpink een klacht in r9in8 d officier van justitie J. To- tratie de Inspectie van Verkeer faterstaat, uitvoeringsin- erkd$ng Cadans en de Belasting- 1&4 5t Amsterdam. Tonino zou ouwelijke informatie uit w iedossiers hebben ver- 15f mond - In Limburg is een nationale heroïnelijn opge- Daarbij zijn in totaal acht- - verdachten opgepakt, der- IQ in Nederland, drie in t-Brittannië en twee in P iland. De bende smokkel- ïuit Turkije de heroïne via rdam en Rotterdam Ne- id binnen, aldus het lar ministerie (OM) in ïond gisteren. De ver- i verpakten de drugs ?ens in Brunssum en ;lden ze naar Groot-Brit- ië. Justitie sluit meerdere itaties niet uit. Waag - De Nederlandse eden die in Macedonië de iliging van de internationa- arnemers gaan regelen, en ook ingrijpen bij open ordeproblemen. Omdat ïandaat voor de missie dit eel niet toestaat, moet de rlandse commandant op ibied speelruimte krijgen, igt voorzitter A. Hazenberg Ie Nederlandse Officieren- liging. Volgens Hazenberg en de verldezingen in Ma nié dit najaar voor onrust in en is het noodzakelijk e NAVO-eenheden dan en ingrijpen. verpen - Twee Nederlandse nen zijn gistermiddag door ry van de rechtbank van rerpen schuldig bevonden es zeer gewelddadige rallen en verkrachtingen ensen thuis. Later deze wordt de strafmaat be- d. Het duo kan maximaal gjaar cel krijgen. De zaak 1 het tweetal werd groten achter gesloten deuren erd, omdat de slachtoffers de gruweldaden anders wilden getuigen. De misda- zijn gepleegd in rijke villa ten in het najaar van 1999. iaag - De Molukse ge- ïschap in Nederland her- Et vandaag dat het 25 jaar en is dat speciale eenhe- ran het korps mariniers iinde maakten aan de raping bij De Punt in the. Tijdens dit gijzelings- werden zes Molukse ka- en twee passagiers ge- De gewelddadige acties le Molukkers in de tweede van de jaren zeventig wa- t onder meer op gericht lederland te dwingen een ïankelijke republiek der •Molukken te erkennen. De politie heeft in aziliaanse stad Salvador hnerikaan opgepakt, die in tland zou worden ver- tvan handel in kinderpor- okale autoriteiten meld- rerder dat justitie in de VS an wil vervolgen omdat zich schuldig zou hebben lakt aan seksueel misbruik inderen. Volgens de poli- laakt de 47-jarige man deel in een internationale cri- ile organisatie die kinder- o verkoopt via het internet. ian werd zaterdag gepakt n woning. Tijdens de ar- tie werden ook een com- foto-appratuur en eroti- foto's van schaars geklede e meisjes in beslag geno- De Amerikaan ontkent. dinsdag 11 JUNI 2002 door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC heeft veel uit te leggen nu opnieuw een voorman uit haar gelederen waarschijnlijk aan aids is overleden. De situatie is extra pikant omdat Peter Mokaba degene was die het meest fanatiek de omstreden stelling verkon digde, dat er geen relatie is tussen FÖV en aids, en aidsmedicijnen giftig zijn. Peter Mokaba (44) was een held in de strijd te gen de apartheid. Als leider van de jeugdafde ling van het ANC was hij voor de harde lijn. Beroemd is zijn oproep 'kill de boere, kill the farmers', na de moord in 1993 op Chris Hani, een andere verzetsheld. Maar na de toch vreedzame omwenteling een jaar later, om armde Mokaba de democratie en werd hij par lementslid en vice-minister in de regering van Nelson Mandela. Hij gold als een vertrouwe ling van diens opvolger Thabo Mbeki. Mokaba werd ziek in 1999, verdween voor lan ge tijd uit de circulatie en trad uiteindelijk af als parlementariër. Toen hij zich nog eens, sterk vermagerd, in het openbaar vertoonde, ontkende hij in alle toonaarden aids te heb ben. Vrijwel gelijktijdig begon hij wel de om streden standpunten over aids van Mbeki uit te dragen - en met een enorm fanatisme. Zowel het jeugdige aids-activistje Nkosi John son als Mbeki's woordvoerder Parks Mankah- lana, waren volgens hem niet door aids overle den maar door de medicijnen die zij innamen. Mokaba bevroedde een komplot van de inter nationale farmaceutische industrie, die Afrika nen als 'proefkonijnen' gebruikt Hij zei de far maceuten te zullen bestrijden zoals hij apart heid had bestreden. Racisme was volgens hem een constante in de hele aids-discussie. Enkele maanden geleden dook een document op van de hand van Mokaba, waarin de com plottheorie min of meer tot partijstandpunt werd verheven. Het was de druppel die de em mer deed overlopen. Hoewel nog steeds het vermoeden bestaat dat het document direct afkomstig was uit het kantoor van Mbeki, was alle ophef genoeg om Mbeki te laten inzien dat de aidskwestie bezig was zijn imago te slopen. Met een grote mediacampagne werd de Zuid- Afrikanen, van wie een op de negen seroposi tief is, verteld dat de regering wel degelijk het aids-probleem serieus neemt en meer medi cijnen beschikbaar zullen komen. De koerswij ziging, door de regering omschreven als 'het zelfde beleid maar beter gecommuniceerd', werd dooj: de natie ontvangen als een teken dat de rede eindelijk gewonnen had. Mokaba werd gevraagd zijn mening voortaan niet meer uit te dragen. Dat lukte niet zo goed. ANC-woordvoerder Smuts Ngonyama zei gis teren dat Mokaba niet meer namens de partij sprak, maar dat die partij 'hem het praten niet kon verbieden'. Het woord aids ontweek Ngo nyama zorgvuldig. schiphol - World Trade Centers over de hele wereld laten deze dagen hun eensgezindheid zien in het kader van de eerste World Trade Asso ciation Day, morgen. Over de hele wereld schrijven bezoekers van WTC's spandoeken vol met internationale boodschappen voor vrede en stabiliteit. Dit ter nagedachtenis aan de slachtoffers en nabestaan den van de aanslagen op het WTC In New York op 11 september. Een Egyptische gezagvoerder tekende in het op Schiphol zijn boodschap aan de Amerikaanse president 'Please work harder'. Foto: ANP/Koen Suyk bilthoven/gpd - Etiketten op kruidenpreparaten en homeo pathische middelen zouden meer informatie moeten bevat ten over inhoud en werkzame stof. Door fabrikanten wordt er niet altijd voldoende op gewe zen dat kinderen die per onge luk van deze middelen snoepen daar gezondheidsklachten van kunnen krijgen. „De producen ten van deze middelen zouden op zijn minst de percentages ge bruikte plantenextracten in een middel duidelijker op het etiket kunnen vermelden", zegt A. van Riel van het Nationaal Vergifti gingen Informatiecentrum (NVIC) in Bilthoven. Juist deze maand meldt het NVIC in een artikel in het Phar- maceutisch Weekblad dat het jaarlijks ruim tienduizend vra gen krijgt van artsen die kinde ren met verschijnselen van ver giftiging moeten behandelen. Daarnaast krijgt het jaarlijks zo'n twintigduizend vragen over soortgelijke problemen met vol wassenen. Een meldingsplicht is er niet, maar het NVIC gaat er van uit dat jaarlijks veel meer kinderen van medicijnen heb ben gegeten of vaatwasmiddel hebben genomen. Geneesmid delen hebben een groter aan deel in vergiftigingen bij kinde ren dan huishoudelijke artike len. Herhaalde voorlichtings campagnes moeten ouders be wust maken van het feit dat een ongeluk in een klein hoekje zit. Een duidelijk etiket kan aan die bewustwording bijdragen. De apothekers zijn op de goede weg, maar de branche van na- tuurgeneesmiddelen laat vol gens Van Riel steken vallen. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Russische buitenpost Kalinin grad dreigt een splijtzwam te worden in de relatie tussen de EU en Rusland. Het overleg over wat er moet gebeuren met de Russi sche enclave zit muurvast. President Poetin haalde gisteren fel uit naar de Europese plannen om voor Russische reizigers een vi sumplicht in te stellen, en noemde die 'er ger dan wat er in de koude oorlog gebeur de'. Kaliningrad, (vroeger Königsberg), het voormalige Oost-Pruisen, is een stukje Rus land dat ügt ingeklemd tussen Polen en Li touwen. Sinds het einde van de Sovjetunie mogen Russen zonder visum naar Kalinin grad aan de Baltische Zee reizen. Daar komt per 1 juli volgend jaar een einde aan, wan neer Polen en Litouwen ter voorbereiding van hun EU-lidmaatschap de strenge Euro pese visumregels gaan hanteren. De Poolse president Kwasniewsky heeft voorgesteld om een systeem met flexibele en goedkope visa in het leven te roepen voor Russen cüe over Pools grondgebied naar Kaliningrad reizen. Maar de Russische premier Poetin, die zich persoonlijk met de zaak bemoeit, wil daar niet van weten. „Het recht van Rus sen om naar een ander deel van hun eigen land te reizen, mag niet afhangen van de goedgunstigheid van een ander land", aldus de president. Moskou eist een vrije en ongecontroleerde 'corridor' voor Russisch personen- en goe derenvervoer, vergelijkbaar met de corridor die voor 1989 door Oost-Duitsland naar West-Berlijn voerde. Dat is voor de EU vol ledig onbespreekbaar. Brussel beschouwt Kaliningrad als een broedplaats van armoe, drugs, aids, criminaliteit, werkloosheid en milieuvervuiling, mensenhandel en smok kel. Volgens een EU-ambtenaar wordt de si tuatie volledig onbeheersbaar wanneer de Russen het recht krijgen om met verzegelde vrachtwagens door Polen en Litouwen te rij den. „De grootste, problemen van Rusland liggen in Kaliningrad op de stoep van de Eu ropese Unie", zegt hij. De EU heeft tot het jaar 2003 een bedrag van 40 miljoen euro toegezegd voor de ontwikkeling van de re gio, waar een miljoen mensen wonen. Het gemiddeld inkomen in Kaliningrad ligt on geveer eenderde lager dan in de rest van Rusland. Vijftig jaar was het verboden ge bied voor buitenlanders. De kwestie en het woord 'corridor' confron teren de Polen met pijnlijke herinneringen. In 1939 begon de Tweede Wereldoorlog toen Hitier vrije en ongecontroleerde toe gang uit Duitsland eiste naar Danzig, nu de Poolse stad Gdansk Tijdens de Sovjet-over heersing na de oorlog zag Polen, zoals een Pools diplomaat het uitdrukt, 'zoveel verze gelde Russische vrachtwagens rijden dat wij er voor altijd genoeg van hebben'. door Mare Brink den haag - Het theorie-examen voor het auto-, motor- en brom merrijbewijs wordt moeilijker. Vanaf 1 september krijgen de kandidaten niet meer uitsluitend vragen die zij met 'ja' of 'nee' moeten beantwoorden. Er komt ook een aantal 'open' vragen. „Daarmee wordt het lastiger om gewoon maar wat te gokken", zegt Arie Buijs, coördinator van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR). Buijs benadrukt dat er een 'laag drempelige' start komt van de nieuwe opzet „Met de kennis die straks is vereist, kunnen goed voorbereide kandidaten ook in september gewoon sla gen", aldus Buijs. Bij het huidige theorie-examen moeten kandidaten vijftig vra gen beantwoorden met ja of nee. De vragen gaan over ver keerssituaties die te zien zijn op luxemburg/anp - De Europese ministers van buitenlandse za ken zijn gisteren geen millimeter opgeschoten in de discussie over de uitbreiding van de Euro pese Unie. Nederland, Duits land, Groot-Brittannië en Zwe den verzetten zich met hand en tand tegen een besluit dat ook de boeren in de nieuwe lidsta ten kunnen rekenen op inko menssteun. Nederland wil met een besluit wachten tot decem ber. Over een week doen de mi nisters in Luxemburg opnieuw een poging. Lukt ze het dan weer niet om het eens te wor den, dan zal EU-voorzitter Spanje het onderwerp op de agenda van de top in Sevilla op 21 en 22 juni plaatsen, zo ver wacht minister Van Aartsen (buitenlandse zaken). Nederland wil een besluit over de landbouwsubsidies 'parke ren' tot december, om de tijd te hebben om de financiële gevol gen te overzien. In oktober pre senteert de Europese Commis sie een rapport welke van de tien kandidaten (Polen, Tsje chië, Slowakije, Hongarije, Slo venië, Estland, Letland, Litou wen, Cyprus en Malta) klaar zijn voor toetreding. een tv-monitor. Om te slagen zijn maximaal vijf fouten toege staan. Het CBS vindt dat deze opzet onvoldoende duidelijk maakt hoe het met het verkeers- inzicht is gesteld van de kandi daat-rijbewijsbezitter. Daarom worden vanaf september drie open vragen over bijvoorbeeld snelheid en voorrangsregels ge steld. Na september wordt het theorie-examen uitgebreid met nog meer open vragen. De ja- nee vragen blijven echter een belangrijk deel van het examen uitmaken. Door allerlei Europese richtlij nen is het CBR vanaf oktober volgend jaar verplicht aandacht te besteden aan algemene kwes ties over de verkeersdeelname. Daarbij gaat het onder meer om de remweg en de houding ten opzichte van medeweggebrui kers. Op het ogenblik worden CBR- opleiders voorgelicht over de veranderingen. Uitgevers van theorieboeken, zoals Veijo in SL Michielsgestel en Veka in Best verwachten de nieuwe exempla ren deze zomer op de markt te kunnen brengen. Rijscholen bieden kandidaten de mogelijkheid om zich in aparte bijeenkomsten tegen be taling voor te bereiden op het theorie-examen. Volgens CBR- woordvoerder Hans Fontijn maakt minder dan 40 procent van de examenkandidaten daar gebruik van. „De mensen den ken dat ze het zelf wel kunnen. Maar het is beter om dat te doen met professionele begeleiding. Dat is ook aan de orde bij de nieuwe opzet", aldus Fontijn. Hij sluit niet uit dat in de toe komst theorie-examens worden gehouden met 'bewegende beelden'. „Daarmee worden in Australië al experimenten ge houden. Dan geef je bijvoor beeld met de druk op een knop aan wanneer jij bij een situatie zou remmen." door onze correspondent Harm Harkema londen - Oud-president Nelson Mandela van Zuid-Afrika vindt dat een nieuw beroep ingesteld moet worden tegen de veroor deling van de Libiër Abdelbasset Mohammed Ali al-Megrahi voor de bomaanslag op een Ameri kaans vliegtuig in 1988. Bij het Schotse Lockerbie kwamen toen 270 mensen om het leven. Man dela denkt aan het Europese Hof voor de Mensenrechten of de Britse Privy Council. Mandela, die gisteren in de ge vangenis in Glasgow een bezoek bracht aan Megrahi, pleitte te vens voor overplaatsing van de gevangene naar een moslim land. „Megrahi is hier helemaal alleen. Hij heeft niemand met wie hij kan praten. Dat is een bijkomende, zware psychologi sche straf voor iemand die tot levenslang is veroordeeld." Mandela, die zelf ooit tientallen jaren gevangen heeft gezeten, wil hierover contact opnemen met de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair. Volgens Mandela wordt Megra hi ook getreiterd door mede-ge- vangenen. ,Er zijn moslimlan den te bedenken die door het Westen worden vertrouwd, zo als Marokko, Tunesië en Egypte, zodat het bovendien voor zijn familie eenvoudiger is om hem te bezoeken", aldus de Zuid- Afrikaanse staatsman. Tijdens een persconferentie in Glasgow stond Mandela uitvoe rig stil bij een rapport van juris ten van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAU), waarin scherpe kritiek is geuit op de veroordeling van Megrahi door een Schotse rechtbank in Kamp van Zeist, en de instandhouding van dat vonnis door een Schots beroepshof. Mandela waakte er zorgvuldig voor zelf kritiek uit te oefenen op de rechters in Zeist, maar wees er wel op dat volgens de OAU tijdens het proces funda mentele rechtsregels zijn gene geerd. Een van de vijf waarne mers van de Verenigde Naties bij het proces, de Oostenrijkse hoogleraar Hans Kochler, sprak eerder dit jaar van 'een specta culaire gerechtelijke dwaling'. Megrahi is veroordeeld op grond van louter indirect bewijs. Volgens Megrahi's Schotse ad vocaat is inmiddels nieuw be wijs opgedoken dat Megrahi's pleidooi zou ondersteunen. De advocaat zegt van een CIA-me- dewerker informatie te hebben gekregen dat de regering van Iran twee dagen na de aanslag 11 miljoen dollar heeft betaald aan het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Hoe onplezierig, beschamend en beledigend de Amerikaanse 'Den Haag Inva siewet' ook overkomt, hij vormt geen echte bedreiging, zegt John Washbum van de Amerikaanse Coalitie ter ondersteuning van het Strafhof. Het idee dat de VS Nederland zullen binnenvallen om van oorlogsmisdaden ver dachte Amerikanen bij het In ternationale Strafhof in Den Haag te ontzetten is 'totaal on waarschijnlijk'. De reden: het Amerikaanse wetsvoorstel is op verzoek van het Witte Huis zo aangepast dat president Bush er zich niks van hoeft aan te trekken. „Het is een wetsvoorstel zonder tanden", zegt Washbum. Het voorstel - afkomstig van belang rijke partijgenoten van Bush - is volgens hem 'ongelooflijk gê nant' voor de president, die niet wil dat het Congres zijn buiten landbeleid bepaalt. Dat is niet alleen ongrondwettelijk in de ogen van het Witte Huis, het compliceert Bush' relatie met andere regeringen, met name de Nederlandse en met de EU- en de NAVO-lidstaten. Verder zijn er al talloze mogelijkheden voor de VS om te voorkomen dat Amerikanen voor het Strafhof worden gedaagd. Eén ding is zonneklaar: de Ver enigde Staten zijn fervent tegen stander van het Internationale Strafhof dat op 1 juli in Den Haag van start kan gaan omdat inmiddels voldoende landen - 67 - het VN-verdrag hebben ge ratificeerd. President Bush heeft vorige maand de handtekening van zijn voorganger Bill Clinton on der het in 1998 in Rome geslo ten verdrag demonstratief inge trokken, nadat hij al eerder dui delijk had gemaakt het verdrag niet naar de Senaat te zullen sturen voor ratificatie. De oppositie in de VS is gestoeld op de gedachte dat internatio naal recht niet boven het eigen Amerikaanse recht mag gaan. Het mag en kan niet zo zijn dat Amerikaanse staatsburgers of militairen 'zomaar' of 'om poli tieke redenen' voor een interna tionaal gerecht worden ge daagd. Immuniteit is dan ook een voorwaarde die de VS te genwoordig stellen bij elke vre desmissie waarbij Amerikaanse soldaten betrokken zijn. Amerika knapt zijn zaakjes zelf wel op. Volgens voorstanders van het Hof hebben de VS niets te vre zen, daar het Hof alleen in actie komt als het betrokken land weigert tot vervolging van mis daden tegen de menselijkheid of oorlogsmisdaden over te gaan, of dat niet kan. De angst voor politieke vervolgingen is onte recht en de tegenstand van Amerika leidt er alleen maar toe dat de statuur van het Hof in de wereld wordt ondermijnd, aldus critici. De afkeer van het Internationale Gerechtshof is vooral sterk in de rechtervleugel van de Republi keinse Partij. Om hun aversie te onderstrepen dienden de Repu blikeinen Tom DeLay en Jesse Helms begin vorig jaar het voor stel in voor de zogenaamde de American Servicemembers' Pro tection Act (ASPA), door tegen standers de 'Den Haag Invasie- wet' genoemd. Het oorspronke lijke voorstel verordonneerde de president tot het uiterste te gaan om te voorkomen dat ook maar een Amerikaan door het Inter nationale Strafhof zou worden berecht. „De indieners wilden graag de instemming van president Bush en er volgde een lange periode van onderhandelingen", zegt Washbum, die voorzitter is van de coalitie van organisaties en juristen. „Ze hebben afgespro ken de originele tekst zo te ver anderen, dat de president ner gens aan gebonden is. In ruil daarvoor heeft Bush beloofd dat hij de wet zal tekenen, als hij wordt aangenomen door het Congres." De vraag is of dat gebeurt. De Senaat heeft vorige week een andere - door Democratische voorstanders van het Strafhof geamendeerde - versie aange nomen dan het Huis van Afge vaardigden twee weken geleden. In het ingewikkelde Amerikaan se wetgevingssysteem houdt dat in dat het voorstel nu in een soort bemiddelingscommissie van beide Huizen belandt, waar wordt geprobeerd een compro mis te vinden. Komen ze er in de commissie uit, dan moeten beide Kamers opnieuw hun fiat geven en gaat het voorstel naar president Bush. Die zal het teke nen en vervolgens zijn eigen gang gaan. Washbum: „De pre sident kon zich niet openlijk verzetten tegen het voorstel van enkele invloedrijke Republikei nen. Om gezichtsverlies te voorko men, is de wet zelf onschadelijk gemaakt. Het is niet meer dan een symbool van negatieve emoties." AIS we UOÜ WAAR Qwoeet CeilpA Htg&EN OW Z£ AUEJVMI op IE PARKBN iü vooRiia NiazNAHotJ^L tftAFUOF TE M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5