GESPREK VAN DE DAG Een nieuw gezicht van siliconen Bescheiden rol in opvoeding voor gescheiden vader Prins Constantijn geeft kersverse dochter aan «il iel Zelfs aderen, poriën, putjes en haartjes lijken echt We 3" Tussenstop 5» fèï DINSDAG 11 JUNI 2002 MENSELIJK Prins Constantijn ontvangt een ooie vaartje op het Haagse stadhuis. Foto: ANP/Jasper Juinen In het Dolfinarium in Harderwijk is gister ochtend een Steller ZEELEEUWTJE ge boren. Dat is geen alledaagse gebeurte nis, want er worden weinig van deze jon gen ter wereld ge bracht in gevangen schap. Het geslacht van het diertje is nog niet bekend. In het Groningse Oostwold zijn de afgelopen week vier KATTENSTAARTEN gevonden. De politie heeft geen idee waar de staarten vandaan komen. Er hebben zich nog geen eigenaars van met geweld gekortwiekte dieren ge meld. Vermoedelijk zijn de uiteinden van de katten door de dader afgebonden met een rubberen ring of een elas tiek. Omdat de bloeddoorstroming hierdoor stagneert, vallen de staarten er na enkele weken of zelfs dagen af. De methode werd vroeger gebruikt om lammeren te cou peren. Sinds enkele jaren is het couperen van dieren wet telijk verboden. De politie neemt de zaak serieus en hoopt dat de eigenaars van de katten zich spoedig mel den. ,,De dieren moeten enorm hebben geleden", zegt een politiewoordvoerder. Ex-Beatle PAUL MC CARTNEY en zijn verloofde Heather Mills treden vandaag in het huwelijk. Ze arriveerden zondag per helikopter in Ier land bij het afgele gen kasteel Leslie, tevens een een luxe hotel. De huwelijksinzegening vindt plaats in een kapel van het kasteel en wordt uitgevoerd door een lokale gees telijke. De 59-jarige weduwnaar McCartney en de 34-ja- rige Mills, een model, maakten vorig jaar juli bekend dat zij zouden trouwen. McCartney ontmoette Mills, die ne gen jaar geleden bij een motorongeluk een been verloor, op een benefietbijeenkomst voor slachtoffers van land mijnen. Na het huwelijk geeft het paar op het kasteel een feestje voor zo'n driehonderd genodigden. De Britse politie maakt jacht op een CHIMPANSEE die wordt verdacht van verscheidene inbraken in een flatge bouw in de Londense wijk Hackney. Een woordvoerder van Scotland Yard zei gisteren t^gen de Britse omroep BBC dat het dier onder meer een mobiele telefoon en een horloge heeft gestolen. De zegsman van Scotland Yard liet weten dat er bij de politie meerdere meldingen van inbraak door een mensaap zijn binnengekomen. Volgens de BBC heeft de politie de mensen in Hackney het advies gegeven de ramen dicht te houden en geen grote trossen bananen in het zichtte laten liggen. Oud-president BORIS JEL- TSIN van Rusland is nu hij met pensioen is Engels aan het le ren. Dat zei Jeltsin zondag in een interview op de Russische televisie. De oud-president oogde gezond en energiek. ,,Om mijn hersenen te trainen heb ik besloten op mijn 71ste Engels te gaan leren", zei Jel tsin. „Gemakkelijk is het niet, maar ik houd vol." Jeltsin trad op Oudejaarsdag 1999 plotse ling af. Zijn opvolger Vladimir Poetin spreekt als eerste Russische staatshoofd vloeiend een vreemde taal. Poetin leerde Duits in zijn tijd als KGB-agent in toenmalig Oost-Duitsland. Kinderen en volwassenen in de Russische stad Jekaterin- burg hebben afgelopen weekeinde een toren van LEGO blokjes van 26 meter en 17 centimeter hoogte gebouwd. Zij hebben daarmee het Guinness Book of Records ge haald. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass ge meld. Het vorige record stond op 25,71 meter. De inwo ners van Jekaterinburg bouwden met de legoblokjes een huis van negen verdiepingen. Het bouwwerk wordt maan dagmiddag gesloopt. Een deel van de legostukken wordt onder de kinderen die hebben meegedaan aan de record poging verdeeld. Prins Constantijn heeft de geboorte van zijn dochter Eloise beleefd als een 'intense gebeurtenis'. „Het was zwaar om een dierbare zó te zien lijden, maar als er dan zo'n kind uit komt dat meteen de ogen opendoet, maakt dat veel goed." Dat zei de prins gister middag kort nadat hij in het Oude Stadhuis van Den Haag aangifte had gedaan van de geboorte van zijn dochter. Hij zei verder dat hij met zijn gezin op den duur weer in Nederland wil komen wonen. Eloise krijgt in elk geval een Neder landse opvoeding. Prin ses Laurentien verblijft met haar dochter voor lopig nog op paleis Huis ten Bosch. Het prinse lijk gezin zal later terug keren naar Londen, waar zowel Constantijn als Laurentien werk zaam is. Ambtenaar van de bur gerlijke stand Henk Kokken legde de prins uit dat de geboorteacte het enige juridische be wijs is van het bestaan van zijn dochter. Nadat Constantijn twee hand tekeningen had gezet, vroeg hij of hij zijn pas poort nog moest tonen. „Dat hoeft niet", ant woordde de ambtenaar droogjes, „uw identiteit is bekend." Daarna ondertekenden ook premier Wim Kok en Herman Tjeenk Willink, vice-voorzitter van de Raad van State, de aangifte. Zij waren als getuige aanwezig omdat Eloise tot de koninklijke familie be hoort. Burgemeester Deetman bood de prins namens de gemeente een 'gedachtenislepel' aan als symbool van geluk en welvaart. Daar bij kreeg de prins nog een knuffelooievaar, zoals alle vaders die in Den Haag aangifte van een geboorte komen doen. Meer dan 250 mensen lieten sinds de geboorte van Eloise een boodschap achter in het felicitatieregister op www.koninklijk- huis.nl. Herman Rosenberg env elin Na een echtscheiding spelen vaders nog altijd maar een bescheiden rol in de zorg voor hun kin deren. Tientallen jaren van discussie over een an dere taakverdeling tussen moeders en vaders heb ben daar weinig aan veranderd. Dit blijkt uit het onderzoek 'Scheidingen in Nederland' van het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Insti tuut (NIDI) in samenwerking met enkele universi teiten. Jaarlijks worden in Nederland ongeveer 30.000 scheidingen uitgesproken. In de helft van die ge vallen zijn er minderjarige kinderen in het spel. Van de honderd kinderen blijven 82 na de schei ding bij hun moeder wonen, slechts bij elf neemt de vader de verzorgende rol op zich. In die verde ling is de afgelopen decennia vrijwel geen veran dering gekomen. Ook het co-ouderschap komt nauwelijks van de grond: nog geen vijf procent van de kinderen verblijft beurtelings bij moeder en vader. Bij de resterende twee procent wordt een andere oplossing gevonden in de vorm van pleegouders of een internaat. Vaders hebben tegenwoordig veel vaker contact met hun bij de moeder wonende kinderen dan voor 1980 het geval was. Volgens de cijfers van het NIDI zag toen een kwart van de vaders zijn kinde ren nooit meer, nu is dat nog 'maar' tien procent. Bijna twee op de drie vaders ziet zijn kind een maal per week of vaker; tot een jaar of twintig ge leden waren dat er minder dan de helft. Ongeveer tweederde van de vaders en moeders is tevreden met de getroffen omgangsregeling. Hoe vaker de vader zijn kind ziet, hoe gelukkiger hij er over het algemeen mee is. De omgangsregeling blijkt aanleiding van veel ruzies. 42 Procent van de vaders en 46 procent van de moeders geeft aan dat er 'soms' of 'vaak' spanningen over zijn. Bijna eenderde van de betrokken vaders zegt dat zijn ex-echtgenote wel eens heeft gedreigd een bezoek van de kinderen te verhinderen. De moeders zijn verdeeld over de rol die de vader mag spelen. De meesten zijn blij met een uitge breide bezoekregeling, maar er zijn eY ook veel die een beperkt contact meer op prijs stellen. Het NIDI heeft ook gekeken hoe de relaties tussen gescheiden ouders en hun kinderen op lange ter mijn verlopen, wanneer de kinderen eenmaal vol wassen zijn. Voor moeders maakt het gescheiden zijn vrijwel geen verschil: tweederde van hen heeft zeker eens per week contact. Maar bij gescheiden vaders stort de relatie dramatisch in, vergeleken met gehuwde vaders. Slechts eenderde van de ge scheiden mannen heeft eenmaal per week contact met zijn kinderen, twintig procent zelfs nooit meer. Vooral vaders die kort na de scheiding al van hun kinderen verwijderd raakten, lopen het gevaar later ieder contact te verliezen. Interim-voorzitter Frank van Haaren van d 1IÉ ting Dwaze Vaders is niet verbaasd over de n C scheiden rol die gescheiden vaders nog alt len in de opvoeding van hun kinderen. ,,vj'0 5 willen er wel degelijk moeite voor doen", hij. „Maar ze laten zich nog al te vaak intiij Door de moeder, of door de kinderrechte! 111 Kinderbescherming en de voogdij. Die late j. kind liever op de plek waar het bij de sche was, verplaatsing vinden ze te ingrijpend' plek, dat is doorgaans de woning van de rrc Het ligt aan 'het gezag', zegt Van Haaren, i de vader. De Dwaze Vaders vinden het vet noodzakelijk dat het verhinderen van orog °.vc, de kinderen in het Wetboek van Strafrecht zodat de onwillige ouder via de strafrechte worden aangepakt. rijf be Een nieuw gezicht voor een vrou welijke brandwondenpatiënt, een kunstoog voor een nog jonge vent. Er zijn in de VS niet veel specialisten in anaplastiek. Maar Robert Barron is er een meester in. „Hoeveel protheses je ook maakt, het wordt nooit gemakke lijk. Het ven/uit een behoefte. Het is effectief. En het geeft mensen hun geloof in het leven terug", zegt Barron. Robert Barron haalt een levens echt masker van de muur. „Masker vind ik het verkeerde woord. Het is een volledige ge zichtsprothese." Hij maakt de klitteband onder de pruik los en trekt het siliconen omhulsel over zijn gezicht. Alleen Barrons ogen zijn nog te zien, voor zijn mond zit een spleet. Het is een kopie van de prothese voor brandwondenpatiënt Ja mes Alexander uit Indiana, wiens masker herinnert aan het gezicht van Alexander van vroe ger. „Mij past het niet. Maar zie je hoe echt het lijkt. Zelfs de aderen, poriën, putjes en haar tjes zijn te zien." Barron (60) is een specialist in anaplastiek, iemand die ver minkte of ontbrekende li chaamsdelen in de oorspronke lijke vorm herstelt. Hij maakt le vensecht uitziende oren, vin gers, ogen en neuzen van kunst stof die iemand op zijn lichaam kan bevestigen om er weer nor maal uit te zien. Zijn vak heeft hij geleerd bij de Amerikaanse spionnendienst CIA, waar hij een meester was in vermom mingen. Na zijn pensioen bijna tien jaar geleden besloot hij Hollywood links te laten liggen. „Geen zin in de rat-race." Hij had zijn zinnen gezet op de me dische wereld. „Ik wilde bescha digde mensen hun gezicht te ruggeven", zegt hij. Barrons portfolio bevat talloze voor-en-na foto's van mannen, vrouwen en kinderen die een oog, neus of oor missen door een aangeboren afwijking, een ongeluk of kanker en nu zijn uit gerust met een namaakoog in clusief oogkas of een kunstoor. Maar Barron is pas echt 'ont dekt' sinds hij onlangs het on derwerp was van een documen taire van ABC. Daarin was te zien hoe hij samen met een team artsen een vrouw uit Pa kistan een nieuwe neus, oren en ogen gaf. Ook James Alexander, Barrons eerste brandwondenpatiënt, vertelde zijn verhaal. „Ik zie er uit als een freak. Ik vind het erg voor mensen dat ze naar me moeten kijken." Na 39 operaties kan Alexander weer met een oog zien, maar hij mist zijn oren, neus en een oog. Uitjes met vrienden waren er niet meer bij, nadat een restaurant hem vroeg niet meer te komen omdat hij de klanten afschrikte. Met zijn masker op durft hij weer naar Een patiëntje van anaplastiek specialist Robert Barron, voor en na de behandeling. Foto: GPD buiten. Robert ofwel Bob Barron is ge boren in DuQuoin, bij St. Louis, in de staat Illinois. Hij volgde een tekenopleiding, maar be sloot begin jaren zestig bij het korps mariniers te gaan en kwam vervolgens bij het Penta gon terecht als art director van een marineblad. Omdat hij geen zin had ver te lopen, parkeerde hij zijn auto bij voorkeur met een nagemaakte parkeervergun- ning op de plekjes van de Penta- gon-hotemetoten. Nadat hij werd verlinkt door een collega, en voor de rechter moest verschijnen, viel zijn rea listische kopieerkunst ook een andere overheidsdienst op. Bar ron werd ingelijfd door de CIA, waar hij zich bekwaamde in het vervalsen van identiteitsbewij zen. Hij werd echter vooral een expert op het gebied van ver mommingen. Op zoek naar nieuwe bruikbare technieken voor de CIA ging hij niet alleen naar Hollywood om daar de kunst af te kijken, maar bezocht ook een symposium van biomedici die zich bezig hielden met protheses. Dat laat ste was de aanzet tot zijn nieu we carrière. Hij startte in '93 een eenmanspraktijk 'Custom Pros thetic Designs Inc.' die nu ge vestigd is in de kelder van zijn huis in Ashbum, een dorpje tus sen Washington en Leesburg. Het is voor ex-CIA-mensen niet altijd even gemakkelijk om de overstap te maken naar de com merciële wereld en ook Barron had het af en toe moeilijk, zegt hij. Hij is geen dokter en het duurde even voor hij door de medische wereld werd geaccep teerd. „Maar uiteindelijk vond ik artsen die bereid waren me een kans te geven. Ik wist dat ik mensen zo kon veranderen, dat ze een ander leken te zijn. Ik wist dat ik mensen ook hun identiteit weer zou kunnen te ruggeven." In het werksouterrain van Bar ron staan allerlei doosjes, met daarop de namen van cliënten. In de doosjes zit het werkmate riaal, foto's, maskers van klei, wasafdrukken. Aan een kant van de ruimte staan zijn penselen, waarmee hij de siliconen pro theses beschildert om het ver schil met de echte huid zo min mogelijk zichtbaar te maken. Barron werkt aan verschillende opdrachten, een nieuw gezicht voor een vrouwelijke brand wondenpatiënt, een kunstoog voor een nog jonge vent. Er zijn in de VS niet veel specia listen in anaplastiek. Volgens Barron omdat het een complex, creatief procédé is dat veel handwerk kost. „Hoeveel pro theses je ook maakt, het wordt nooit gemakkelijk." Er wordt een afdruk genomen van het ge zicht, omdat de prothese naad loos in de oog- of neusholte of op het misvormde gelaat moet passen. Met behulp van foto's en verschillende technieken wordt een mal gemaakt van het nieuwe gezichtsonderdeel. De protheses worden gemaakt van siliconen, en worden met de hand geverfd en voorzien van haren (wenkbrauwen, wimpers). De protheses worden met speci ale lijm op het gezicht bevestigd, of met behulp van een implan taat. Een oor maken kost zo'n 7.000 dollar en duurt ongeveer drie weken, een volledige ge zichtsprothese neemt minstens twee maanden in beslag en is dan ook een stuk duurder (rond 35.000 dollar). Een cliënt moet ook bereid zijn om enkele keren te passen. Barron ziet zijn werk als een medische en psychologi sche noodzaak, en het komt vol gens hem voor dat een cliënt een deel van de kosten vergoed krijgt door een ziektekostenver zekeraar. „Het vervult een be hoefte. Het is effectief. En het geeft mensen hun geloof in het leven terug", zegt de ex-CIA- man. Sinds hij op tv verscheen, krijgt hij steeds meer verzoeken of hij iets kan doen voor andere zwaar verminkte mensen. Zo werd hij ook benaderd door een in de VS wonende Nederlandse lucht machtmedewerker, die Ij vroeg of hij iets voor de^Q fers van de cafébrand inr dam kon doen. M Dat kan Barron, maar hi richt geen wonderen en )e aanmeten van een nieu siel zicht' kost tijd en geld. h het laatste station. Ik beip Ki voor mensen die niets n isc kunnen bereiken met pkrV chirurgie. De prothese v rerl alle tekortkomingen in I Fes laat. Maar je kunt het nifc Lt gen. Je kunt er niet mee we Het is ook niet bedoeld i ig 1 hele dag op te hebben, ilwo naar buiten te kunnen, a t rr Barron. „Je onder het pu >nd mengen, zonder te word gestaard. Mijn doel is minkte mensen weer g( op een normale manier IJ J deren kunnen omgaan, nu gevangenen die hun niet uitkomen. Mensen «er wreed als het gaat om n cht mingen, vooral brandwi art All Ans Bouwmans Kan één dolgedraaide veganist al het werk van de milieubeweging in één middag te niet doen? Het leek er even op. Vorige week, met een rechts kabinet op komst, maakte Schiphol haar plan nen bekend. Goed getimed, nu 'groen' en 'links' scheldwoorden ge worden zijn, en milieubelangen be schouwd worden als genadeslag voor beurskoersen en begro tingsoverschotten. Neder land is vol, zei Pim. Hij be doelde: vol voor mensen. Voor snelwegen, bedrijfs- complexen en Vinex-wijken, daarvoor is Nederland juist f niet vol. Dat is een ander soort vol, begrijpt u? En krijg je het dan toch benauwd van het oprukkende asfalt en beton, vlieg lekker naar Australië. Even vier weken uitzicht, even in een doodse stilte op je rug liggen en ontdekken dat er sterren aan de hemel staan. Onze natuur en ons milieu zijn vanaf nu gevestigd in het verre buiten land, dat is het basis-idee. Dus of Nederland nu te vol is, of juist niet, Schiphol zit met haar uitbreidingsplannen goed. Ze willen, over 15 jaar, even groot zijn als de grootste vliegvelden ter wereld nu. Van ndm 40 miljoen passagiers wil Schiphol naar 80 miljoen. Vanwege de werkgelegenheid, dat spreekt. Het gaat om dat Marokkaantje uit Amsterdam-West dat de nieuwe hal kan komen vegen. Het gaat niet om de bonussen voor het manage ment, welnee, maar om die Amerikaanse congresganger, onderweg van New York naar Istanbul. Normaal zou Nederland hem mislopen, maar dankzij een sluw ge plande overstap op Amsterdam Airport zal hij urenlang dollars afdragen aan onze koffiecomers, de Cheese-shop en het Busi ness Class Casino. Normaal zou deze con gresganger onhoorbaar en onzichtbaar ge passeerd zijn, op 10 kilometer boven ons hoofd. Zonder dat wij hem, in het belang van de werkgelegenheid, de zakken konden rollen. Maar doe Schiphol twee extra lan dingsbanen, zo beloven ze ons, en dan dumpen de Boeings dagelijks duizenden gekaapte overstap-toeristen, die op Schip hol gaan wachten op hun volgende vlucht. Dus de hele dag een scrum voor de tax-free- winkels. Sommigen overstappers, mits be werkt met kortingscoupons, zullen wellicht zelfs de airport eventjes verlaten om een ca- nalcruise te maken. En alweer die extra werkgelegenheid! Oók in de taxisector, in de palingrokerijen en de Keukenhof. Los daarvan zullen straks miljoenen kinderen van Nederlandse emigranten zonder belet sels kunnen kiezen voor een tussenstopje op voorouderlijke grond, en shoppen zich gek in de Hagelslag Palace, de Drop Corner en het Haering Huys op Amsterdam Airport. Even later blazen ze de hemel boven Hoofddorp weer vol kerosine. Een Hoofd dorp overigens, dat dankzij 40 miljoen ex tra passagiers eindelijk aan de armoede ontrukt zal zijn. Autobezit wordt tegen die elc hi COi bp: IS BH ent n,v allt tijd voor menigHoofdorper een ret ra Ja, de 'sky is de limit', en Schiphol ige komen. Binnen 15 jaar. Eindelijk n ger genheid! Duizenden kansarme kin n de wijde regio zuilen-kunnen gaan ren, en de aardappelkar laten voor is. Tenzij de milieumaffia weer gt natuurlijk. Het beste lijkt me daar Schiphol niet alleen te privatiseren ook onafhankelijk te verklaren. Mi gen regeringen eigen milieuwetten Eer licht ook met eigen paramilitairen, ion diverse Volkerts van der G. voor tel lek Want ze zullen komen, de groene 1 ha snellers. Gekgemaakt door Jan Proi Club van Rome zullen ze saboterei if ii stichten of erger. e r Enfin. Heeft verzet nog zin? Schiph en verdubbelen, in 15 jaar. Voor mijn te v loosheid kan ik de woorden even n spi vinden. Geef me een molotovcockU iee: gooi hem. Nu nog niet. Op een da$ it h wel. Dat beloof ik u. i. F

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2