Warmond stevent af op crisis Mobiele alcoholmeetkeet bij Katwijkse cafés 'Al-Qaeda had schepen Gibraltar op de korrel' IV betaalt idevergoeding Raad voelt niets voor fusie j I adviseert Pim Fortuyn 7ARGA VISIONARY Graffiti vernielt monumentale muur 5Vuile bomy makkelijk én moeilijk te maken Nederlander komt om bij busongeval 'Prijzen voor horeca en cd's bevriezen' )enen dompelen Frankrijk in rouw Verrassende uitschakeling titelverdediger Leidsch Dagblad NR. 42946 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 11 JUNI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch RSk Dagblad ||1 derdokter t nieuwe hten ■heeft i arsenaal I wapens bilist gevallen akelijk' aan als an aan Jansen eiding holen t op kritiek nde s bouwer [bij Van Lent ITheys leftijd is de lerteit van een iets lere leeftijd 17/18° ^Opklaringen sum - De NCRV betaalt hadevergoeding aan de van een vrouw over wie een televisiedocumentai- d gezegd dat ze zwanger in haar vader. De omroep dat er sprake was van Jen plaatst een rectifica- le NCRV-gids. Dat heeft aat Veraart van de familie htend gezegd, a Media door Pieter van Langevelde warmond - Warmond stevent af op een regelrechte bestuurscrisis. In het debat over de toekomst van het dorp staan de gemeente raad en het college van burge meester en wethouders lijnrecht tegenover elkaar. Het college streeft naar een fusie met de buurgemeenten, de raad wil dat Warmond zelfstandig blijft. Burgemeester Vosjan spreekt in middels van een 'idiote situatie'. Aansluiting bij Oegstgeest, Sas- senheim en Voorhout noemde de burgemeester vorige week nog onontkoombaar, wil War mond de regie bij de herinde ling nog in eigen hand houden. Dat hield zij gisteravond ook de raadscommissie nog eens voor. „Er staat wel iets te gebeuren. Het is niet voor niets dat de ge meente Leiden ook bij de herin delingsprocedure is betrokken. Wij moeten ons hoofd niet in het zand steken", zei Vosjan. „Maar ook niet in de strop", reageerde raadslid Goudsmit van Progressief Warmond. De raadscommissie besloot onver- skhirat - In Marokko zijn drie Saudische leden van al-Qaeda gearresteerd. Zij waren van plan terroristische aanvallen uit te voeren op Amerikaanse en Brit se schepen in de Straat van Gi braltar. Dat zei een hoge rege ringsfunctionaris gisteren. De arrestatie had vorige maand al plaats. De regeringsfunctiona- ris wilde de identiteit van de mannen niet prijsgeven. Het drietal, in de leeftijd tussen 25 tot 35 jaar, wordt vastgehouden in de havenstad Casablanca. De Saudi's wilden de aanval uit voeren met kleine zeilbootjes gevuld met explosieven. De aan slag zou vergelijkbaar zijn met die op het Amerikaanse marine schip USS Cole in Jemen, twee jaar geleden. Daarbij kwamen iag - WD-coryfee Hans I staat de Lijst Pim For- ifen toe' met raad terzij- egel heeft achter de nen vooral contact met norzitter Hoogendijk van Kamerfractie. Over de n inhoud van de adviezen LPF wil Wiegel niets In een interview met het een Dagblad zegt hij: nteressante van dat soort eten is natuurlijk dat je er ver vertelt." Eerder advi- Wiegel het CDA over het ïvan oppositie. (advertentie) Qjmi (ïymiffm nmm Notebook met DVD-speler, i-ROM en CD-bmnde* CJI; pJiöigai <ft<l verder In dezt atf&mvm door Saskia Buitelaar katwijk - Vanuit een mobiele schaftkeet gaat het Platform Verslavingszorg Kat wijk onderzoek doen naar alcoholge bruik en de effecten daarvan. In de twee de helft van het jaar bezoeken de onder zoekers op vrijdag- en zaterdagavond al le cafés in Katwijk. Uitgaanspubliek wordt gevraagd mee te werken aan drie korte tests en een vragenlijst in te vullen. Het onderzoek is een onderdeel van een grootscheepse alcoholcampagne van het platform, zegt voorzitter H. Moolen burgh. Vijf denktanks, met mensen uit de politiek, de sportwereld en maat schappelijke sectoren, brainstormen over de mogelijkheden om de proble men rond alcohol aan te pakken. „Het is een breed en moeilijk probleem. Alcohol heeft alles te maken met overlast, leed en geweld, zowel huiselijk als op straat. Maar je moet het niet stigmatiseren. Al cohol heeft ook leuke kanten, het is een sociaal smeermiddel We willen geen sfeer creëren dat je alcohol moet verban nen. We willen wél het gebruik beheren en beheersen." Plompverloren acties hebben daarbij geen zin, zegt Moolenburgh. „Wil je overlast in toom houden, dan moet je eerst meten of alcoholgebruik daadwerkelijk meer overlast geeft Dat lijkt een voor de hand liggende vraag, maar je moet hem wel stellen om met die gegevens verdere vragen te stellen, zoals: wat gaan we er aan doen?" Daarom werkt een van de werkgroepen nu het idee uit van het alcoholmeetsta tion. De bedoeling is om vanaf september ge durende zes maanden met de schaftkeet de verschillende uitgaansgelegenheden te bezoeken. De onderzoekers vragen bezoekers om een korte vragenlijst over alcoholgebruik in te vullen en aan drie tests mee te doen: een blaastest, een pe- dalentest om het reactievermogen te meten en een ogentest. Hoewel de alcoholkeet ook een voorlich tende werking heeft, gaat het bij de actie vooral om de testresultaten. Die dienen als basis voor verdere campagnes en ac ties. Niet alleen in Katwijk maar in het hele land. Moolenburgh: „Buiten Katwijk is er maar één gemeente die een serieus alcoholbeleid voert" Dat Katwijk hard werkt aan de alcohol campagne wil overigens niet zeggen dat de drankproblemen in deze gemeente groter zijn dan elders, benadrukt de huisarts. „Dat beeld wordt nogal eens geschetst Maar uit gegevens blijkt dat het in Kat wijk niet anders is dan in andere ge meente, behalve dan dat er onder vrou wen minder wordt gedronken, mis schien omdat dat traditioneel zo bepaald is. Dat wij hiermee bezig zijn, komt om dat er in Katwijk nu eenmaal hard wordt gewerkt aan verslavingszorg en -preven tie." kort vast te houden aan zelf standigheid. En burgemeester Vosjan moest lijdzaam toezien hoe de raadsleden gezamenlijk punt voor punt een verklaring opstelden, die morgen in de provinciale statencommissie voor bestuurlijke zaken moet worden voorgelezen. Deze com missie bespreekt de herinde- lingsvoorstellen van het provin ciebestuur. Naar verwachting leest niet burgemeester Vosjan, maar een vertegenwoordiger van de raad de verklaring voor. Vosjan is als pleitbezorger van zelfstandigheid namelijk niet langer geloofwaardig. Vandaag beraadt het college van Warmond zich op de ontstane situatie. Burgemeester Vosjan en CDA-wethouder De Vroo- men - de andere wethouder, Henk Vergeer van Warmond Anders, trad vorige week af - moeten afwegen of ze na hun recente pleidooi voor fusie met Voorhout, Sassenheim en Oegstgeest nog op een geloof waardige manier kunnen strij den voor zelfstandigheid. Burgemeester Vosjan wilde ver der geen commentaar geven. toen negentien zeelieden om het leven. De functionaris zei verder dat de mannen getrouwd waren met Marokkaanse vrouwen en 'goed geïntegreerd waren in de Ma rokkaanse samenleving'. Het is voor het eerst sinds de aansla gen van 11 september dat in het Noord-Afrikaanse land een net werk met banden met Osama bin Laden is ontdekt. Volgens een westerse diplomaat zou de aanslag vooral gericht zijn op schepen van de NAVO in de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla. Tijdens het onderzoek werd nauw samengewerkt tus sen Amerikaanse, Spaanse, Brit se, Franse en Arabische inlich tingendiensten, aldus de diplo maat. warmond - De monumentale muur rond de Oude Toren in Warmond is door graffitispuiters onherstelbaar beschadigd. Het bouwwerk, dat dateert uit het eind van de zestiende eeuw, is beklad met metershoge letters en tekens. Voorzitter A. Boer van de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk, eigenaar van de oude muur, is ontzet. „Ik vraag me af wat hier van de zin is. Die muur grenst aan een begraafplaats. Dit getuigt niet van fijnzinnigheid." Hij heeft een bedrijf opdracht gegeven de graffiti te verwijderen, maar vreest dat de monumentale muur daarbij grote schade oploopt. „De stenen en het voegwerk zijn poreus. Als je er een hogedrukspuit op zet, spuit je zo het voegwerk eruit. Misschien moet het hele stuk straks opnieuw gemetseld worden." Het hele complex van Oude Toren, ringmuur en hekwerk is aangewe zen als rijksmonument. De toren, die eigendom is van de gemeente, wordt momenteel gerestaureerd. Ook voor de in slechte staat verke rende muur bestaan restauratieplannen. De kerkvoogdij heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling door de graffitispuiters. Foto: Dick Hogewoning Washington - De Verenigde Staten zeggen een aanval met een zogenaamde dirty bomb, een gewone bom uitgerust met radioactief materiaal, te hebben voorkomen. Vorige maand is een Amerikaans staatsburger aangehouden, die de mogelijk heden voor zo'n terreurdaad in opdracht van het terroristennet werk al-Qaeda zou hebben ver kend. Een zogenoemde vuile bom met radioactief materiaal is duizenden malen minder dode lijk dan een echte kernbom. Door de ontploffing kunnen weliswaar tientallen doden val len, maar de bom zou vooral ernstige sociale en economische gevolgen hebben. Bij de vuile bom gaat het om een gewoon explosief, zoals dy namiet of tnt, waaraan verschei dene soorten radioactieve stof fen zijn toegevoegd. Van kernfu sie of splitsing, zoals in een ech te kernbom, is geen sprake, waardoor de vuile bom relatief makkelijk is te maken. Het grootste obstakel voor de fa bricage van een dergelijk explo sief is echter het verkrijgen van de radioactieve ingrediënten. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) heeft de afgelopen negen jaar zo'n vier honderd gevallen van smokkel in nucleair of radioactief materi aal geregistreerd. Het gaat dan vooral om laagradioactief mate riaal, zoals afval van kerncentra les en stoffen die gebruikt wor den in medische en industriële apparaten. Volgens Amerikaanse media is het Witte Huis ervan overtuigd dat al-Qaeda beschikt over laagradioactief materiaal. Hoog- radioactief materiaal, zoals plu tonium of uranium dat gebruikt kan worden in kernwapens, is veel moeilijker te verkijgen en zou tot nu toe niet in handen zijn gevallen van terroristen. Het aantal doden dat bij een ex plosie van een vuile bom valt, is afhankelijk van onder meer de grootte van het explosief, de windrichting en de snelheid waarmee het gebied wordt ge- evacueerd. In principe zou het dodental niet hoger hoeven te zijn dan bij een ontploffing van een conventionele bom. Amerikaans onderzoek heeft eerder uitgewezen dat als er in het centrum van Washington, dichtbij het Witte Huis, een zware vuile bom van 1.800 kilo tot ontploffing zou worden ge bracht, er slechts een gebied van enkele 'blokken' radioactief zou worden besmet. Op den duur zouden de ver woestende effecten van de dirty bom voelbaarder worden. Ten eerste kunnen mensen die zich in het gebied rond de ontplof fing bevonden vaker vormen van kanker ontwikkelen. Daar naast moet het hele gebied lang durig worden geëvacueerd, waardoor zowel de regering als de lokale economie maanden lang stil komen te liggen. Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Buitenland: Plan voor vuile bom was nog in beginfase bremervörde/anp-dpa - In de Duitse deelstaat Nedersaksen is gisteravond bij een ernstig bus ongeval een Nederlandse auto mobilist om het leven gekomen. Er raakten 45 mensen gewond, van wie sommigen ernstig. Volgens de politie kwam de Ne derlander, een in Duitsland ge legerde militair, door nog onbe kende oorzaak met zijn auto op de verkeerde weghelft terecht. Hij botste frontaal tegen een schoolbus. De scholieren kwa men temg van een bezoek aan de VW-fabrieken in Wolfsburg. De Nederlander was een 20-jari- ge man uit Dronten. Hij zat op de legerbasis in Seedorf bij het 101 Tankbataljon, aldus een woordvoerder van het ministe rie van defensie. den haag/anp - De Consumen tenbond wil dat de overheid tij delijk de prijzen in de horeca, voor het parkeren en voor cd's bevriest. De bond concludeert uit eigen onderzoek en uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat in die secto ren de prijzen ver boven de in flatie zijn gestegen. Hoewel de bond het niet hard kan maken, wijst het op een ver band met de invoering van de euro. Het is nog onduidelijk hoe de bond de prijsstop, die tot 1 januari 2003 moet duren, wil doorvoeren. De inflatie van maart 2001 tot maart 2002 bedroeg 3,6 procent. In diezelfde periode is volgens het CBS parkeren 8,4 procent duurder geworden. Cd's stegen 7,7 procent in prijs. In restau rants gingen de prijzen gemid deld 6,2 procent omhoog. Bij cafés was de stijging zelfs 8,8 procent „De komst van de euro lijkt in deze sectoren te zijn aan gegrepen om de prijzen extra te laten stijgen", aldus de Consu mentenbond in een brief aan minister Zalm van financiën. Het verzoek van Zalm aan de Consumentenbond om bedrij ven die misbruik maken van de euro op een website met naam en toenaam te plaatsen, wijst de bond definitief af. Zo'n 'publie ke schandpaal' werkt volgens de belangenorganisatie onvoldoen de. Pagina Economie: Consument overschat inflatie - De grootste verrassing peerste ronde van |K voetbal is een roriet Frankrijk inochtend uitge- t De regerend |- en Europees »en verloor in het taanse Incheon jOvanDenemar- Haantjes be en in poule A s één punt in drie rijden en scoorden Enkele keer. Na de opmer- J 1-0-nederlaag in de ope- jvedstrijd tegen Senegal Ie de formatie van bonds- Roger Lemerre met 0-0 'j tegen Uruguay. [rijk kwam ook tegen de 91 Ijke Denen niet tot scoren. 23ste minuut bracht PSV- ennis Rommedahl zijn team op voorsprong en halver wege de tweede helft diende een an dere voetballer uit de Nederlandse competitie, de van Feyenoord naar AC Milaan verkassende Jon Dahl Tomasson, Frankrijk de nekslag toe: 2-0. Ook spelmaker Zin- edine Zidane, na een blessure temg in de Franse basis, was niet bij machte zijn ploeg te stu ren. Denemarken werd dankzij de opzienbarende zege groepswin naar en speelt in de volgende ronde tegen de nummer twee uit poule F, waarin Argentinië, Engeland en Zweden nog in aanmerking komen voor een vervolg. Ook Senegal plaatste zich voor de tweede ronde. De ploeg leek Uruguay op zijn gemak te ver slaan, maar kreeg het nog ex treem benauwd in de slotfase. Na een 3-0-voorsprong voor Se negal bij rust, kwam Uruguay in de tweede helft nog temg tot 3- 3. Bij nog een Umguayaans doelpunt had Senegal naar huis gemoeten. Pagina's WK voetbal: Denen voltooien sloop Speelschema WK voetbal: woensdag 12 juni: 08.30 uur: Nigeria - Engeland 08.30 uur: Zweden - Argentinië 13.30 uur: Zuid-Afrika - Spanje 13.30 uur-. Slovenië - Paraguay Een Funse fan berust in de nederlaag va> de nationale ploeg tegen DenemarK'n. Foto: Ton Kastermans Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat00. Postcode Plaats Telefoon fym controée nat) azorgrg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1