LEIDEN REGIO Einde groei Lorentzschool nog niet in zicht 112 Bellen en tot honderd tellen Leiden GERECHT R3 ZUID MIDDEN NOORD ALGEMEEN vee spirituele cursussen ii De Zonneboom 3 Utrechtse onderzoekster wint Leidse prijs Honderden regentonnen voor Ethiopië Leidsch Dagblad AILLIIIIÜVIÜÏX ANNO 1902 ANNO 1977 dinsdag 11 JUNI 2002 n a BADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, aai buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt do; ir stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden )D) stuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl KMIEWUK Er is nog een mogelijkheid om deel te nemen aan orkshop Botanisch Tekenen en Schilderen die donderdag in ode adse Hortus Botanicus begint. De planten in de tuin en de sche kassen zijn de achtergrond voor deze bijzondere work- die wordt gegeven door Anita Walsmit en Ines Merhottein, in beeldend kunstenaar en bevoegd docent. De cursus be- oriiuit zes bijeenkomsten op donderdag en vrijdag van 10.15 tot I he I uur in de tuinkamer van het nieuwe Wintertuingebouw van 'op* ortus botanicus. Het gaat in deze cursus om het natuurge- j 1 weergeven van het plantenmateriaal, maar er wordt ook op lositie van de tekening en materiaalbeheersing gelet. Voor de- kon irishop is wel enige tekenvaardigheid vereist De kosten be- gev d270 euro, exclusief materiaal, maar inclusief de toegang tot ring ,[tus en een rondleiding door tuin en kassen. Voor meer in die: atie en inschrijven kan contact worden opgenomen met Anita den. mit, telefoon 070 - 3631034. hu uil AMP Theatergroep 'Naschoolse Opvang' verzorgt donderdag >r s: ui om 20.00 uur een veelzijdige voorstelling in Het Volkshuis god leApothekersdijk. Acteurs uit Leiden en omstreken brengen ;ele sperimentele fusie tussen diverse theatervormen tot stand, regc ipel bevat onder meer elementen van theatersport, musical en li li Bene. Van deze eenmalige uitvoering kunnen ongeveer 60 sen getuige zijn. Belangstellenden kunnen telefonisch kaarten reren: 5723871 of per e-mail: info-naschoolseopvang@planet- ïent Ie kaarten kosten 5 euro per stuk. seli doe ABURG Alice Gans geeft dinsdag 18 juni van 9.30 tot 11.30 uur nne -rads creatieve naailes in buurtcentrum Matilo aan de Zaan- 126. Iedereen is van harte welkom; ook kleine kinderen kun- inoiventueel worden meegenomen. 'ord mn der. pli* NWUK Stichting Dienstverlening Leiden verzorgt elke dins- ;elfr liddag een visitekring voor ouderen in de Rosmolen 6. Voor tisd visitekring wordt gezocht naar een vrijwilliger die het leuk voor om vanaf 13.30 tot 16.00 uur met een groep ouderen gezellig not naatje te maken of een spelletje te doen. Gezocht wordt naar :nv nd die hierbij minimaal één maal per 14 dagen zou willen did n. Wie meer informatie hierover wil, kan contact opnemen ëni darijke Bakker, telefoon 5231063, alleen op maandag- en erdagochtend. Een keertje langsgaan kan natuurlijk ook. Te- kea wordt er gezocht naar een vrijwilliger die één maal per vier Die neen week lang in de ochtenduren een aantal ouderen wil slarjnom te informeren of alles goed gaat. Telefoonkosten wor- lieti lergoed. Ook hierover geeft Marijke Bakker meer informatie. de hi iet 8 ten a va ün& be- end:"1 .1,. Opleidingscentrum De iboom aan de Leidse De Ie Kanterstraat begint twee die deelnemers in moeten stellen een spiritu- itwikkeling door te maken, janisatie wil cursisten hel- ïun persoonlijke en hun ;nd( psmatige leven te integre erde spiritueel. Verder biedt Ipfj ganisatie hun de gelegen- n bewust te worden van ei- 5i5, nogelijkheden en drijfver- tkni jgp Vredeskerk aan de De Sit- ,SVj n heeft van september tot {Qd up maandag en woensdag o ademie voor Sociale Kunst in E i In het opleidingscentrum m? dezelfde periode, maar dan jaar lang, De Vrije Kunst- je Jaren, ielic 1 Academie voor Sociale ec0I speelt kennisoverdracht door Wim Koevoet leiden - De goede naam van de school en de verjonging van de Professorenwijk. Dat zijn vol gens directeur E. Filemon de oorzaken van de ongekend snel le groei die de Leidse Lorentz school doormaakt „Het con- tinurooster zal ook wel een rol spelen." Filemon: „Ieder ouderpaar dat zijn kind op onze school doet, is verzekerd van kwalitatief goed onderwijs. De leerlingen aan het einde van groep acht hebben een goede basis voor vervolgon derwijs. Meer dan tachtig pro cent van de kinderen is afkom stig uit deze wijk, de rest komt uit aangrenzende wijken. Dat zie je aan de postcodes." Hoe hard het gaat met Filemons openbare basisschool bleek on langs toen de raadsleden 30.000 euro ter beschikking stelden voor de noodlokalen van de 33ste en 34ste groep. Hun be raadslagingen waren mosterd na de maaltijd of 'een gelopen race', zoals Filemon het uit drukt, want de bewuste lokalen staan er alweer zo'n drie maan den. De Lorentzschool, met een hoofdgebouw aan de Van Vol- lenhovenkade, twee dependan ces aan de Asserstraat en nog een aan de Oppenheimstraat, telt 896 leerlingen en zestig leer krachten. Directeur Filemon weet niet zeker of deze cijfers goed zijn voor de derde plaats op de ranglijst van grote basis scholen in het land, zoals dik wijls wordt beweerd. „We beho ren in elk geval wel tot de vijf grootste." „Ik ben niet zozeer trots op de omvang van de school en de groei die alsmaar maar door gaat", zegt Filemon. „Dat ben ik wel op het onderwijs dat de leerkrachten bieden en op de wijze waarop de problemen op het gebied van organisatie en huisvesting hier worden aange pakt. We moeten er trouwens fors voor waken dat alles op peil blijft. Van achteroverleunen is geen sprake." Filemon heeft zijn zaken goed op orde. Ondanks de spectacu laire groei is de gemiddelde Directeur E. Filemon: „Telkens diezelfde kop die naar buiten steekt, dat werkt." Foto: Henk Bouwman groepsgrootte relatief aan de la ge kant. De directeur kan zijn beleid waarbij de groepen één tot en met vier maximaal 25 tot 26 kinderen tellen en de boven helft 28 tot 29, nog altijd waar maken. Zo lang hem dit lukt, kan File mon 'ldeinschaligheid' garande ren. Om die reden vindt hij het ook belangrijk dat de school uit vier gebouwen blijft bestaan. Bij de herhuisvestingsplannen waaraan de schooldirectie met de gemeente werkt, is dat een 'harde randvoorwaarde'. De boel bijeenvegen is geen optie, zegt Filemon. De plannen ver keren in een pril stadium. Of het een kwestie wordt van verbou wen, complete nieuwbouw of een mengvorm, kan hij nog niet zeggen. De herhuisvesting is nodig van wege de groei en niet zozeer vanwege de staat waarin de ver schillende onderkomens verke ren. „Op het terrein aan de Van Vollenhovenkade is na de nood- lokalen voor de 33ste en 34ste groep geen plaats meer voor verdere uitbreidingen." De directeur verwacht geen gro te problemen met de herhuis vesting. De verschillende loca ties hebben al onderwijsbestem- mingen. Een beter verweer te gen eventuele bezwaren van omwonenden is niet denkbaar. Over drie jaar verwacht hij dan ook dat de vernieuwing van de gebouwen een feit zal zijn. De vacatures zijn alle vervuld, al moet Filemon voor het volgende schooljaar een aantal afgestu deerde leerkrachten zien aan te trekken. Hij maakt zich meer zorgen over de bemanning dan over de huisvesting. „Er is een fors tekort aan leerkrachten in het algemeen en dat merken we hier vooral als vervanging nodig is. Het is een heikel karwei om plotselinge gaten te dichten, en de ontwikkelingen gaan ook voor de Lorentzschool niet de goede kant op. Ik maak er geen enkel geheim van dat we al eens leerlingen naar huis hebben moeten sturen." De groei van 'zijn' school is niet van vandaag of gisteren. In 1985, het jaar waarin de wet op het basisonderwijs werd inge voerd, waren er in het gebouw aan de Van Vollenhovenkade 230 leerlingen ondergebracht. Negen jaar geleden werd de 500ste leerling verwelkomd. De jongen was zo overdonderd door de cadeaus en de ont vangst dat Filemon hem toe voegde: „We zullen het maar niet te lang maken, Dimitri, want je begrijpt er toch niet zo veel van." Op het stadhuis wordt voor speld dat de Lorentzschool op korte termijn de magische grens van duizend leerlingen zal over schrijden. Filemon houdt daar zelf ook rekening mee. De twee noodlokalen waren ook bij wijze van spreken 'ineens' nodig. File mon: „Voor een deel kun je zieri aankomen hoeveel vierjarigen jouw kant op zullen komen. Maar sommige pieken ontstaan onverwacht Voor de Lorentz school wordt veel mond-tot- mondreclame gemaakt. Men steekt elkaar aan. Daardoor ont staat een sneeuwbaleffect dat zich aan demografische gege vens onttrekt" Wethouder H. Buijing (PvdA), die tot voor kort verantwoorde lijk was voor het Leidse onder wijs, vroeg zich naar aanleiding van de ongebreidelde instroom hardop af of er geen grenzen aan de groei moeten worden ge steld. Filemon: ,,Een openbare school is in principe verplicht alles toe te laten, maar ik weet ook wel dat dat gemakkelijker is gezegd dan gedaan. Als we zou den doorgroeien naar 1500 of 1600 leerlingen dan is het geen gekke vraag of je dat wel wilt Ik vind dat de politiek daar maar een uitspraak over moet doen Organisatorisch behappen we het hier nu allemaal nog. Ne genhonderd is een fors getal Heel veel gekker moet het niet worden." In vergelijking met andere scho len voltrekt de groei zich echter betrekkelijk probleemloos. Woutertje Pieterse bijvoorbeeld ontmoet bij zijn uitbreiding veel meer problemen. Filemon wijst erop dat zijn school op een gun stigere plek staat „Woutertje Pieterse staat aan de rand van de Leidse Hout, dat is in veel opzichten een veel gevoeligere plek, zeker als er moet worden uitgebreid." Maar er is meer. „Je moet het geduld opbrengen om tot goede herhuisvesting te komen, altijd overal bij zijn. En wat ook mee speelt is dat ik hier al 26 jaar zit. Ik wil even af van de vraag of het wel verstandig is om ergens zo lang te blijven. Feit is dat het pr- technisch geen kwaad kan, heel veel dezelfde mensen op de school, zeker niet als het goed gaat. Telkens diezelfde kop die naar buiten steekt, dat werkt. Let wel, ik ben niet de Lorentz school, dat zijn de mensen die hier dagelijks met de kinderen werken, maar ik ben wel het boegbeeld." ;e wandeling van het NIVON op zondag 16 juni gaat loerden naar Haastrecht, een tocht van ongever 23 kilometer de paden van Floris V. Er wordt om 9.00 uur verzameld in de nshal van het NS-station Leiden Centraal. De trein vertrekt al uur. Aangeraden wordt brood, drinken, regenkleding en Irippenkaart mee te nemen en te zorgen voor stevige ïen. Meer informatie geeft Aat Smits, telefoon 5227079 of via asmits.2@hccnet.nl een belangrijke rol. De geschie denis van de mensheid passeert de revue, alsmede de astrologie. Er wordt echter ook gemedi teerd, geschilderd en geacteerd. In De Vrije Kunstzinnige Jaren ligt de nadruk iets meer op de beeldende kunst De cursist maakt een ontwikkeling door in vier fasen, een soort evolutie in het klein, waardoor hij of zij zichzelf op een harmonische manier kan ontplooien. Dit al thans belooft De Zonneboom. Meer dan twintig docenten ge ven vorm aan De Zonneboom, die naast cursussen ook culture le cafés op zondag organiseert en reizen naar verre oorden, zo als langs de Zijderoute. De Aca demie voor Sociale Kunst en De Vrije Kunstzinnige Jaren staan open voor vijftien deelnemers en kosten tegen de 1200 euro. eenmaal grote verschillen. Iets dat giftig is voor een dier, hoeft dat niet voor een mens te zijn. Omgekeerd geldt hetzelfde. Ook vindt Buil het gebruik van die ren voor biomedisch onderzoek ethisch niet verantwoord. Hoewel de oorsprong van de prijs in de Leidse regio ligt, is de uitreiking ervan al enkele jaren een aangelegenheid van de Uni versiteit Utrecht. Dit hangt voor al samen met het feit dat de Universiteit Utrecht een Facul teit Diergeneeskunde heeft met een 'hoofdafdeling' Dier en Maatschappij. Twee van de juryleden zijn direct aan de fa culteit verbonden: hoogleraar dierproefvraagstukken T. de Cock Buning en hoogleraar C. Hendrikse, die zich bezighoudt met het zoeken van alternatie ven voor dierproeven. leiden - De Utrechtse onder zoekster Sarah Bull heeft de vierjaarlijkse Hugo van Poel- geestprijs ontvangen. Biomedi- cus Buil kreeg de prijs voor het ontwikkelen van een nieuwe methode om te bepalen hoe gif tig een stof is. Dat doet zij met behulp van een celcultuur van genetisch gemodificeerde cel len, die sterk lijken op menselij ke levercellen. De methode is ontwikkeld als alternatief voor dierproeven, waarmee de toxici teit van stoffen tot nu toe wordt bepaald. De prijs die Buil ontving, is ver noemd naar de Leiderdorpse steenfabrikant en dierenbe schermer Hugo van Poelgeest. Hij was onder meer voorzitter van de Dierenbescherming en grondlegger van het Leidse die renasiel. Na zijn dood in 1954 zette zijn weduwe V. Spatkova- Van Poelgeest het werk van haar man voort. In haar testament liet ze vastleggen dat er een prijs moest komen om vivisectie te gen te gaan. De uitreiking is elke vier jaar in Kasteel Oud Poel geest in Oegstgeest. De winnaar krijgt 10.000 euro. Eerdere win naars (1998) waren de Groning se onderzoekster Geny Groot huis, die een techniek ontwik kelde om giftigheidsstudies te doen in leverplakjes van patiën ten in plaats van in muizen en cavia's. Ook de Leidse Maria Po- nec (1994) en de Amsterdamse hersenonderzoeker Dick Swaab (1990) wonnen de prijs ooit Buil begon onderzoek naar een alternatief voor dierproeven omdat de waarde ervan bij toxi- citeitstesten beperkt is. Tussen mensen en dieren bestaan nu leiden - Bij de actie Ton voor water' zijn in de Leidse regio de afgelopen tijd enkele honderden regentonnen verkocht. Van elke ton gaat zes euro naar een wa terproject van de NOVIB in Ethi opië. Met de tonnen besparen de kopers jaarlijks honderddui zenden liters water. Vorig jaar organiseerde Leiderdorp voor het eerst de actie 'Ton voor wa ter'. Dit jaar zijn in de gemeente Alkemade de meeste tonnen verkocht: 158. De verwachte op brengst is rond de 3500 euro. Van dit geld kan de plaatselijke landbouworganisatie in Ethio pië waterbronnen opsporen en drinkplaatsen aanleggen. Bo vendien kunnen onderhouds monteurs worden opgeleid. De Leidse wethouder Rabbae zal de resultaten van dit jaar volgende week dinsdag presenteren. n(j2 kantongerecht aan de Singel is het vanochtend hfli^til. Alleen de voetstappen „Je bode zijn hoorbaar. Hij nerveus de trap op en af oniiC^en de verdachten al eke aidveerd-De politierech- b Ecier van justitie, en grif- wia ??ten 8eduIdig- De ogen- j w w)ke rust duurt maar Zou een spannende wk- 1 edstrijd verdachten luiten thuis te blijven? ■kt |V^ter vreest van wel. aam verbreekt een ner- vrouw de intussen wel erg pauze. De 27-jarige lerares tvan de enkeling die be lied Ie^g voor de zitting '«Dit is privé en heel ver boor mij", sist ze de bode toïcijns opent de man voor en anderen de glazen deur fe raadzaal. De van oor- *g Leidse verdachte heeft maart onterecht het nummer 112 gebeld. De ide dag heeft ze zichzelf „vei J* aangegeven. Jiaan de alarmcentrale een H iob ;\VS itef ianUi Utr "c naam op en zei dat u 1 ^gebonden op bed. torn deed u dat?", vraagt de politierechter. „Ik weet het niet", mompelt de Voorschoten- se haast onverstaanbaar. Ze kijkt schichtig om zich heen. „Dat is heel verontrustend", constateert de rechter. „Uw telefoontje werd uiterst serieus genomen. Het heeft de politie in totaal der tig uur speurwerk gekost. Was het misschien een kreet om aandacht? Ik weet dat u in het verleden onder psychiatrische behandeling bent geweest Denkt u dat het telefoontje met die problemen te maken heeft?" De verdachte haalt haar schou ders op. „Ik ben geen psycho loog, maar het zou best eens kunnen. Ik weet het echt niet." Een aantal jaren geleden is de vrouw tot drie keer toe veroor deeld voor rijden onder invloed. Was er dit keer misschien weer alcohol in het spel, vraagt de rechter zich af. De lerares draait onhandig op haar stoel. Een vloed ongestructureerde losse woorden ontsnapt aan haar lip pen. „U bent nerveus, dat snap ik, maar kunt u proberen luider en langzamer te spreken", on derbreekt de politierechter haar. Geen alcohol, is de slotsom van het warrige betoog van de ver dachte. De reclassering raadt een psy chiatrisch onderzoek aan om er achter te komen hoe ongewild de verdachte delictgedrag kan vertonen. Een prima plan, vol gens de rechter. Ook de ver dachte is bereidwillig. „Al vind ik het doodeng, ik wil best wel weten waarom ik met 112 ge beld heb." De zaak wordt voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dan wordt het eindeloos wach ten op een verdachte weer her vat De minuten kruipen lang zaam voorbij. Na een uur ver schijnt een plafonneerder uit Den Haag. Hij wordt beschul digd van mishandeling van een medeweggebruiker in Zoeter- woude. Daarnaast heeft hij en kele dagen later een ambtenaar in functie beledigd. Op 2 april sneed de bestuurder van een Ford Romeo de blauwe bestelwagen van de verdachte af. Voor het stoplicht spreekt de verdachte de weggebruiker hier op aan. „Hij had mij niet ge zien." Een flauwe smoes vol gens de verdachte: „Mijn bestel bus is toch moeilijk over het hoofd te zien." De bestuurder voelt zich bedreigd na een op merking van de verdachte over een wapen en belt de politie. Dit windt de verdachte zodanig op dat hij hardhandiger wordt. Hij duwt de man hard tegen zijn hoofd. „Onaanvaardbaar ge drag," vindt de politierechter, „Ook al is de irritatie van uw kant misschien terecht." Tien dagen later is het weer raak. Bij het laden en lossen parkeert de verdachte zijn busje met twee wielen op de stoep en twee op het wegdek. Hij wordt door een parkeertoezichthouder gevraagd zijn voertuig anders te parkeren. „Dat maak ik zelf wel uit, tutte- bolletje", is zijn antwoord vol gens de toezichthoudster. Daar na zou hij krachtiger scheld woorden hebben gebruikt De verdachte wil wel toegeven dat hij een enkele daarvan in de mond heeft genomen, maar niet allemaal. „Zij noemde mij trou wens een domme jongen." Die bewoordingen zijn toch niet he lemaal met elkaar te vergelijken, stelt de politierechter vast. „Bent u iemand die zich snel kwaad maakt?" „Nee, vroeger wel, maar nu toch echt niet meer", antwoordt de Hagenaar. „Ik heb geleerd tot tien te tel len." „Dan zou ik in het vervolg maar tot honderd tellen of uw woede inslikken", raadt de rech ter aan. Met driehonderd euro boete en twee weken voorwaar delijk verlaat de man de zaal. Floor Ugtvoet uit de Woensdag 11 Juni LEIDEN - Van 16-19 Juni a.s. zal bij de firma Bur- gersdijk en Niermans een boekverkooping plaats hebben, waarvan de catalogus reeds verschenen is. Beschreven zijn daarin ruim 2000 werken over alle wetenschappen, vormende de bibliotheek van wijlen mr. A.F.L. Gregory, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad te s-Gravenhage, de uitgebreide boekerij van een Nederlandsch-lndisch arts en anderen. De veiling bestaat uit een verzameling van 457 wer ken en tijdschriften op het gebied der genees- en heelkunde, werken over pharmacie en scheikunde, wis- en natuurkunde, een fraaie collectie van dege lijke uitgaven der Grieksche en Romeinsche klassie ken en werken over oudheidkunde, verder werken en tijdschriften over wijsbegeerte en godgeleerdheid. Een bijzonder belangrijke afdeeling is die der staats- en rechtswetenschappen, waarin de meest bekende tijdschriften en handboeken, vooral betreffende Ne derland en zijn Koloniën, voorkomen. Een kleine, maar uigezochte verzameling van werken over ge schiedenis en aardrijkskunde, taal- en letterkunde, benevens schoone kunsten, komt aan het slot; ook boekenkasten en chemische balansen komen ten verkoop. Zaterdag 11 juni DEN HAAG - Met een militaire operatie heeft de Ne derlandse regering vanmorgen een einde gemaakt aan de gijzelingsacties van Zuidmolukkers in de trein bij De Punt en de openbare basisschool in Bo- vensmilde. Hierbij zijn twee van de gegijzelde passa giers en zes Zuidmolukkers in de trein om het leven gekomen. De actie bij de school slaagde zonder bloedvergieten. Hier werd slechts één marinier licht gewond door glasscherven. In de trein werden verder negen passagiers bij de actie gewond, terwijl één Zuidmolukker zwaar werd gewond en één marinier niet ernstig. De gecombineerde acties van legeronderdelen, ma rechaussee en rijkspolitie startte tegen vijf uur van morgen toen het net licht werd. Een pantserwagen ramde de school in Bovensmilde, waar korte tijd la ter vier Molukkers waren aangehouden en de vier gij zelaars, twee onderwijzers en twee onderwijzeres sen, waren bevrijd. De actie bij de trein begon met een aanval door en kele straaljagers, die over de kop JL trein gierden. Tegelijk gingen de mariniers die rond de trein lagen tot de aanval over. Een rookgordijn werd om de trein gelegd en in de trein had een vuurge vecht plaats tussen de mariniers en de Molukkers. Korte tijd later was alles voorbij. De passagiers kon den de trein na bijna 19 dagen erin opgesloten te zijn geweest, verlaten. Justitie-woordvoerder Van Leeuwen deelde in Assen mee dat in de trein totaal negen Zuidmolukkers za ten. De drie die de aanval hebben overleefd, zijn aangehouden. Uit de trein zijn in totaal 49 passa giers bevrijd, van wie negen gewond, zij het niet ern stig of levensgevaarlijk. De bevrijde gegijzelden uit de trein zijn overgebracht naar de psychiatrische kli niek in Groningen. Zij maakten een blije indruk. Premier Den Uyl heeft gezegd vervuld te zijn van ge mengde gevoelens. Hij zei er dankbaar voor te zijn dat een einde is gekomen aan de ondraaglijke kwel lingvan de gegijzelden en hun familieleden. Ook bracht hij dank aan de mensen die de actie met ge vaar voor eigen leven hebben uitgevoerd. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgever!! Damlatè b.v. Postbus 507,20031»A Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15