BUITENLAND VS beloven vredesplan voor Israël Antisemitisme-discussie raakt Duits oertaboe -)ode bij Noors usongeluk linder aanvragen siel Duitsland j ewonde bij D inslag Istanbul iC oden bij ongeluk »n in Canada iksem doodt httien Indiërs iringstof in anse bajes 'NAVO niet voorbereid op terreur' irkeersboetes >or Amish rbod werving dig personeel Prinses Liliane overleden HSL Spanje bedreigt Sagrada Famïlia Aan vooravond bezoek Sharon Rebellen Filipijnen doden zendeling en verpleegster Europa stelt confrontatie over landbouwsteun uit Littleton ontmoet Erfurt Jeruzalem roze gekleurd tio - Bij een ongeluk met een oorse touringcar is gisteren n toerist uit Singapore om it leven gekomen en zijn aalf passagiers gewond ge- akt, aldus de politie. De bus, b34 buitenlandse toeristen n boord had, sloeg om op n snelweg bij Otta, 250 kilo- ter ten noorden van Oslo in 7q jdbrandsdal. De politie kon ig niet zeggen wat de oorzaak geweest van het ongeluk. hun- Steeds minder mensen [gen in Duitsland asiel aan. irige maand daalde het aantal izoeken met 23 procent ver leken met vorig jaar mei. Dit irmei zijn ongeveer 1600 ivragen ingediend. De mees- tsielzoekers kwamen uit Tur- e, Irak en Joegoslavië. Dit jaar EN bben tot nu toe zo'n 30.500 M msen asiel aangevraagd en tis 10 procent minder dan in ij zelfde periode vorig jaar. Ver- cht wordt dat het aantal aan- iligen nog meer dalen als op 1 ?Q ïuari 2003 de nieuwe immi- utiewet van kracht gaat. ft Kanbul - Bij een bomexplosie Istanbul is gisteren een per- jn licht gewond geraakt. De m ging af in de bij toeristen pulaire wijk Beyazit, op een r honderd meter afstand de moskeeën Sultanahmet Suleymaniye, het Topkapi- eis en de Aya Sophia. De ex- isie richtte geen materiële iade aan. Wie achter de aan- g zit, is nog niet bekend. De tste weken zijn vaker kleine mmen afgegaan in de buurt i toeristische plekken in Is- bul. zaterdag 8 JUNI 2002 Dn ia. :n iti icoRD - Bij een botsing van i forensentrein met een be- lauto in Canada zijn gister- itend vijf mensen om het le- gekomen, aldus de politie, ongeluk gebeurde op een irweg ten noorden van de d Toronto. en ubaneswar - Achttien men- onder wie een meisje van rjkg en, zijn donderdag bij het gin van de moesson in de telijke Indiase deelstaat Ori- door bliksem gedood. In to- 28 mensen raakten in de af- jjpen weken door bliksemin- TK3 ;en gewond, aldus de plaat- ke autoriteiten. Jeruzalem - Israëlische homo-activisten lopen onder streng toezicht van de politie mee in de eerste Gay Pride- parade van Jeruzalem. De deelnemers trotseerden giste ren hiermee de afkeuring van ultra-orthodoxe joodse lei ders die fel gekant waren tegen de optocht van homo's door de heilige stad. Toch konden blijkbaar veel mensen zich vinden in het thema 'Liefde zonder grenzen', want er deden zo'n 2.500 mensen mee aan optocht. Sommige mannen droegen een keppeltje, anderen waren gekleed in strakke leren broeken, of liepen op naaldhakken. De laatste jaren worden homo's in Israël steeds meer geac cepteerd, maar Jeruzalem is conservatiever dan andere us - In het Huis van Bewa- in de Zuid-Franse stad Vil- mche-sur-Saone is 200 TNT aangetroffen. De veelheid springstof is vol- inde om de gevangenispoort te blazen. Politie en gevan- lisdirectie staan voor een idsel hoe de springstof kon den binnengesmokkeld. Al- 22 geïnterneerden zijn de ïlopen dagen intepsief ge- illeerd. Ook de cellen wer- van onder tot boven uitge- ïd maar ontstekingen zijn dusver niet gevonden. De T was verstopt in een afvo er tussen twee cellen in. nsburg - Twintig leden van Amish-sekte in Pennsylva- hebben een boete van elk lollar opgelegd gekregen de rechter. Zij hadden ge- gerd reflecterende oranje hoeken aan hun paarden- en te bevestigen, omdat dat rijd zou zijn met hun ge- In plaats van de oranje hoeken gebruiken de uiterst er levende Amish grijze re- rende tape en een lan- achterop de wagen. De iter in Pennsylvania zei ech- it zijn staat 'overtuigend heeft bij de oranje drie- en voor het beschermen weggebruikers. - Personeelsad verten- Groot-Brittannië mogen vriendelijk personeel' weiven, want dat is discri- rend. Mensen 'die niet het hebben een dergelijke onlijkheid te hebben, en anders buitengesloten', elde een arbeidsbureau in n. Dominic Speakman personeel voor zijn café, moest van het bureau zijn minerende' vacature wij- ïn een meer neutrale wer- dvertentie. De zakenman het voorval af als ,,een ekkend voorbeeld van po- correctheid". brussel/ap - De ministers van defensie van de negentien NAVO-landen en vertegenwoor digers van 27 partnerlanden hebben gisteren besloten de sa menwerking in de strijd tegen het terrorisme uit te breiden. Het besluit komt een dag nadat de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld Europa waarschuwde voor een aanval met massavernietigingswapens. Hij riep de NAVO op tot een grondige herziening van haar taken vanwege de toegenomen dreiging van terreur. De ministers van de NAVO er kennen dat zij niet goed voorbe reid zijn om terreuraanvallen het hoofd te bieden en beloven de strijdkrachten meer op ver dediging tegen massavernieti gingswapens toe te snijden. Ook moeten eenheden in staat zijn schuilplaatsen van terroristen ver buiten het NAVO-gebied aan te vallen. „De NAVO moet strijd krachten op de been kunnen brengen die zich snel kunnen verplaatsen naar waar zij nodig zijn en operaties over langere af stand en tijd kunnen volhou den", aldus de ministers in hun verklaring. „Het is onze taak te verzekeren dat het partnerschap zijn steen tje aan de Euro-Atlantische sa menwerking blijft bijdragen in een wereld die snel aan het ver anderen is", zei NAVO-secreta- ris-generaal George Robertson. In de slotverklaring van de twee daagse bijeenkomst in Brussel zeggen de NAVO-landen en hun partners dat samenwerking 'een onmisbare pijler is van de inter nationale coalitie tegen terreur". De NAVO hoopt de rol van het Partnerschap-voor-Vredepro- gramma, waarvan inmiddels 46 landen deel uitmaken, te ver sterken. Een groot deel van de landen die aan het programma deelnemen kan een belangrijke rol spelen bij het voorkomen van de smokkel van wapens, verklaarde Robertson. brussel/gpd - In Argenteuil bij Brussel is gisteren op 85-jarige leeftijd de Belgische prinses Li- liane overleden. Liliane was de weduwe van de vroegere vorst Leopold III en stiefmoeder van dehuidige koning Albert II en diens in 1993 overleden broer Boudewijn. Het burgermeisje Liliane Baels, dochter van een vroegere gou verneur van de provincie West-Vlaanderen en oud-mi nister van landbouw, trouwde in 1941 met Leopold III. Deze was in 1935 weduwnaar ge worden, na de dood van zijn populaire echtgenote Astrid. Het feit dat Leopold tijdens de oorlog hertrouwde met een achttien jaar jongere vrouw, maakte hem niet geliefd bij de bevolking. Ook het feit dat het huwelijk maanden geheim werd gehouden, zette in België veel kwaad bloed. Het echtpaar kreeg drie kinde ren: prins Alexander en de prinsessen Marie-Christina en Maria-Esmeralda In 1983 werd ze weduwe, na de dood van Leopold op 82-ja- rige leeftijd. Liliane overleed gistermiddag rond 13.00 uur aan de gevolgen van een her senbloeding. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - 's Werelds be roemdste kathedraal, de Sagra da Familia van Antoni Gaudi in Barcelona, wordt bedreigd door de aanleg van een hogesnel heidslijn. De architecten die de bouw van de tempel begeleiden, luiden de noodklok nu bekend is geworden dat het traject van de HSL onder de kathedraal is geprojecteerd. „Roekeloos", noemt hoofdarchitect Jordi Bo- net de plannen van de spoor wegmensen. De onvoltooide kerk staat dit jaar bijzonder in de schijnwer pers omdat 150 jaar geleden zijn geestelijke vader, de modernisti sche architect Antoni Gaudi in Reus werd geboren. De eerste steen van wat aanvankelijk een traditionele kathedraal moest worden, werd gelegd in 1882. Kort daarna nam de jonge Gau di de leiding over en gaf zijn ei gen modernistische invulling aan de 'Tempel der boetedoe ning', zoals de kerk ook wel wordt genoemd. Dagelijks be zoeken zo'n 7000 mensen uit de hele wereld de Sagrada Familia om de omstreden architectuur met eigen ogen te kunnen aan schouwen. De hogesnelheidslijn die in 2006 Madrid via Barcelona met de Franse grens moet verbinden, loopt ondergronds door Barce lona. Een aftakking is gepland door een tunnel die onder de kathedraal doorloopt. De bouw Washington/AP - De Amerikaan se president George Bush heeft gisteren gezegd dat hij snel een plan zal presenteren om het vre desproces in het Midden-Oosten weer vooruit te helpen. Bush, die in het weekeinde de Egyptische president Hosni Mubarak ontvangt en maandag de Israëlische premier Ariel Sha ron, gaf nog geen concrete in vulling aan zijn belofte. Hij is, volgens zijn woordvoerder, nog in een fase van 'luisteren en ver zamelen van ideeën'. Zijn medewerkers zeggen dat Bush een nieuw initiatief gereed wil hebben voor de Midden- Oostenconferentie van volgende maand in Turkije. „Er wordt vooruitgang geboekt. De Arabische wereld begrijpt nu dat zij betrokken moet raken bij het streven naar vrede en be strijden van de terroristische ac ties die het erg moeilijk maken om vrede tot stand te brengen", zei Bush. De Amerikaanse president her haalde 'nog steeds teleurgesteld' te zijn in het leiderschap van Yasser Arafat. „Hij moet terro ristische activiteiten de pas af snijden", zei Bush over de Pa lestijnse leider. Mubarak zegt echter dat de zelf moordaanslagen van militante Palestijnen in Israël Arafat niet kunnen worden aangerekend. „Hij oefent geen controle uit", zei de Egyptische president in een interview met CNN. „Hij heeft geen politie, hij heeft geen inlichtingendienst Hoe kun je hem vragen dat in de hand te houden?" aldus Mubarak, die wil dat Bush een tijdsbestek noemt voor Israël om de West oever en de Gazastrook los te la ten en voor de vestiging van een Palestijnse staat. steden, deels door de vele inwoners uit meer traditionele gemeenschappen. Een gemeenteraadslid van de ultra-or thodoxe Shas-partij beschreef de optocht als een parade van schande. Ónder de deelnemers zijn maar een paar Pa lestijnen; op homoseksualiteit rust in de Palestijnse ge meenschap nog een groot taboe. Foto: AFPI/Leila Gorchev zamboanga/rtr-anp - De Ame rikaanse zendeling Martin Burn- ham en zijn verpleegster Edibo- rah Yap zijn gisteren omgeko men toen Filipijnse militairen hen probeerden te bevrijden uit handen van de rebellenbewe ging Abu Sayyaf. Bumhams vrouw Grace is wel bevrijd. Zij is met verwondingen opgenomen in de stad Zamboanga in het zuiden van de Filipijnen. Het zendelingenechtpaar werd in mei vorig jaar ontvoerd op het eiland Basilan door leden van de moslimgroepering Abu Sayyaf. Een woordvoerder van het Fili pijnse leger zei dat strijders van Abu Sayyaf Bumham hebben geëxecuteerd. Hij zei niet op el ke wijze Yap om het leven is ge komen. Bij de bevrijdingsactie in het zuiden van de Filipijnen zijn ook vier rebellen gedood en zeven militairen gewond zijn ge raakt. Honderden Amerikaanse mili tairen arriveerden in januari dit jaar in het zuiden van de Filipij nen om het regeringsleger te trainen bij bestrijding van terro risme. De Filipijnse legerwoord- voerder zei dat er gisteren geen Amerikanen betrokken waren bij de bevrijdingsactie. van de kerk, die al meer dan een eeuw aan de gang is en nog ze ker vijftig jaar zal duren, is in een beslissende fase. Men is be zig met het dak van het midden schip dat sterk lijkt op het bla derdak van een bos. Boven het middenschip moet de centrale toren van 160 meter hoogte ver rijzen. „Het gewicht van deze toren is exact berekend op de geologi sche samenstelling van de on dergrond.- Daarbij hebben we geen rekening gehouden met de trillingen die de treinen zullen veroorzaken", zeggen de archi tecten. Het team heeft inmid dels opdracht gegeven om de gevolgen van de hogesnelheids lijn precies in kaart te brengen. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De vijftien landen van de Europese Unie schuiven een keiharde confrontatie over de landbouw voor zich uit. Voor de zomer valt er geen besluit over de inkomenssteun voor boeren in kandidaat-landen en de her vorming van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid. Het uitstel is het werk van Ne derland, Zweden, Groot-Brittan- nië en Duitsland, vier landen die vrezen dat het dure landbouw beleid door de uitbreiding van de Unie een financiële tijdbom wordt. Zij vormen een zoge naamde 'bende van vier' van landen die meer aan de Europe se Unie betalen dan ze terugkrij gen en die bang zijn dat zij straks de rekening krijgen gepre senteerd. Nederland vindt dat de bestaande inkomenssteun voor de boeren volledig moet worden afgeschaft en dat het hele landbouwbeleid op de schop moet. Maar de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, wil daar niet van weten. De Commissie heeft een idee op tafel gelegd om de boeren in de kandidaat-landen geleidelijk te laten meeprofiteren van de in komenssteun. In 2005, het jaar van hun toetreding, zouden ze 25 procent ontvangen van wat de boeren in de huidige lidsta ten krijgen, oplopend tot volle dige inkomenssteun in 2013. Voor Nederland is dat onaan vaardbaar. „Wij kunnen onmo gelijk een besluit nemen waar van we de financiële conse quenties niet kennen en we wachten op een voorstel dat re kening houdt met onze zorgen", aldus een diplomaat. Een tweede argument is dat het voorstel van de Commissie de kleine keuterboertjes in de kan didaat-landen overeind houdt en geen enkele prikkel inhoudt voor de zo noodzakelijke her vormingen in de landbouw. Eind december, tijdens de top in Kopenhagen, moet het poli tieke besluit vallen over de uit breiding van de Unie met tien nieuwe lidstaten in 2005. erfurt - Scholieren van de Ameri kaanse Columbine Highschool houden in de Duitse stad Erfurt een toorts vast met de namen van de zestien slachtoffers van de schietpartij op hun school, drie jaar geleden. De Amerikanen zijn op bezoek in Erfurt om hun erva ringen uit te wisselen met Duitse leerlingen van de Gutenberg- school, zes weken nadat een ex- scholier er een bloedbad aan richtte waarbij ook zestien men sen om het leven kwamen. De leerlingen bespraken in Erfurt hoe dit soort gebeurtenissen ver werkt kunnen worden. Foto: Reuters/Alexandra Winkler door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In Nederland doorbrak Pim For- tuyn de codes van de 'politieke correct heid', in Duitsland is het de liberale politi cus Jürgen Mölleman (FDP) die een oerta boe doorbreekt. Omdat hij zich kritisch uit laat over joden, wordt Mölleman van 'anti semitisme' beschuldigd. Een zwaarder ver wijt kan men in Duitsland niet op zich la den. Behalve Mölleman kreeg ook de auteur Martin Walser ongenadige kritiek over zich heen omdat hij zich in een nieuw te verschijnen roman zou hebben bediend van 'antisemitische clichés'. In een mas saal vertoon van eensgezindheid spreekt de Duitse gevestigde orde schande over de taboe-breuk. Politici, commentatoren, journalisten en intellectuelen tuimelen over elkaar heen om uitdrukking te geven aan hun verontwaardiging. In het 'geval-Walser' kwamen enkele ver standige opinieleiders echter snel weer bij zinnen. Zij ontdekten in diens roman 'Tod eines Kritikers' niets antisemitisch en hekelden de alarmisten die Walser - toch een erkend grotere geest- op één lijn waagden te stellen met de populist Mölleman. Maar Jürgen Mölleman, vice-voorzitter van de FDP en ooit minister, komt er minder genadig vanaf. De koppige libe raal beleeft wat in Nederland Pim For- tuyn meemaakte toen die de multicultu rele samenleving ter discussie stelde: hij wordt door politiek en media 'gedemoni- seerd'. Zo riep de linkse krant Tageszeit- utig haar uitgave van vandaag uit tot 'Mölleman-vrije zone' en ondertekenden niet minder dan tweehonderd journalis ten een petitie waarin zij hun afkeer van Mölleman uitspreken. De kritiek geldt in het bijzonder Mölle- mans suggestie dat de vice-voorzitter van de Zentralrat der Juden, Michel Fried man, 'wegens diens hatelijke en arrogan te optreden' het antisemitisme in Duits land aanwakkert. Dat is een oude truc: de joden zélf de schuld geven van het anti semitisme. Mölleman en Friedman kun nen inmiddels eikaars bloed wel drinken. Komt die fel gearticuleerde bezorgdheid over 'de meest bedreigende anti-joodse stemming sinds 1945 in Duitsland' over een met de werkelijkheid? Helemaal niet, beweren experts. Zo'n twintig procent van de Duitse bevolking houdt er voor oordelen over joden op na, evenveel als in andere West-Europese landen en veel minder dan in een land als Rusland. Intussen worden krantenredacties over stelpt met brieven van lezers die het ge- hak op Mölleman beu zijn. 'Die brief schrijvers zijn niet extreem-rechts, maar komen uit het midden van de samenle ving en ze zeggen blij te zijn dat eindelijk eens iemand durft uit te spreken wat de mensen denken', concludeert het week blad Stem. Het is die onvrede over de po litiek correcte reflexen van een politiek- joumalistieke kaste, waar ook Pim For- tuyn met succes tegen ageerde. Mölleman en zijn partijleider Guido Wes- terwelle, die halfhartige pogingen doet om de brand te blussen, erkennen dat zij uit zijn op de stemmen van de kiezers die zich niet door de gevestigde partijen ver tegenwoordigd voeÉn. Net als de Lijst Fortuyn wil de FDP - tot nog toe be schouwd als de partij voor de hogere in komens - werven in alle lagen van de be volking om bij de Bondsdagverkiezingen in september uit te komen rond de 18 procent. Die ambitie wordt door sommige com mentatoren gerespecteerd en ook wordt de noodzaak onderkend dat in Duits land, waar de linkse ideologie van de '68- ers' flink wortel heeft geschoten, taboes moeten worden doorbroken. Taboes zijn er voldoende: kritiek op Europa en de euro bijvoorbeeld, de criminaliteit onder buitenlanders of het misbruik van de so ciale voorzieningen. Maar dat Mölleman uitgerekend het gevoeligste taboe ter dis cussie heeft gesteld en dit bovendien op een weinig smaakvolle manier, dreigt een zinvol debat in de kiem te smoren, oor deelt Stem. 'Mölleman heeft het debat vergiftigd'. De FDP-er heeft het gerecht vaardigde verlangen van veel, vooral jon ge Duitsers om zich vrijer te kunnen ui ten, in een kwaad daglicht gesteld. Stem: 'Dit kan leiden tot nieuwe taboes, en dat zou werkelijk fataal zijn'.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5