'Ik ken amateurvoetballers die meer verdienen dan ik' 000ij j2 OOG in OOG De vragen De regels 8 JUNI 2002 EF BL Martin Hersman werd geboren op 26 februari 1974 in Sassen- heim. Hij studeerde logistiek en economie, een opleiding die hij in 2000 voltooide. Hersman is schaatser. Hij deed mee aan twee Olympische Spelen, won twee keer zilver op de WK af standen, een keer brons op de EK allround en stond twaalf keer op het podium bij een Worldcup-wedstrijd. Hersman, regerend Nederlands kampioen op de 1500 meter, stapte eind vorig seizoen over van TVM (Ritsma, Van Velde) naar SpaarSe- iect (Romme, Wenne- mars). Hij woont in Lisse sa men met oud-kernploeg schaatsster Colette Zee. door Paul de Vlieger 18. Wat vindt u opwindend? „M'n vriendin in mijn overhemd, op zon dagmorgen. Maar ik vind nog veel meer opwindend. Mooie warme zomeravonden, barbecuen met vrienden, lekker fietsen, hard trainen. Eigenlijk stel je deze vraag een paar maan den te vroeg, omdat de echte opwinding wat mij betreft komt als de bladeren van de bomen vallen. Dan komt alles in het teken van het ijsgevoel te staan. Nu, in de zomer, doe je veel bulkarbeid: duurwerk, kracht training, skeeleren enzovoort. Die enorme focus op het ijs is even weg. Je beleeft alles even op een andere manier. Ik vind dat wel prettig, omdat schaatsen voor mij heel in tensief is. In het seizoen is het: ontbijten- trainen-lunchen-trainen-eten-op tijd naar bed. Elke dag weer. Nu is er wat meer tijd voor andere zaken, ook al train ik ook nu twee keer op een dag. Die relatieve ontspanning vind ik prettig, maar toch, een van de meest opwindende gevoelens die ik ken, is als je eind septem ber op de fiets zit, het iets frisser begint te worden en je weer door de afgevallen bla deren rijdt. Die magische datum van 1 ok tober komt eraan en dan heb ik zo'n gevoel van: nu mag het van mij beginnen. Je hun kert. Ik had het er laatst ook met Gianni Romme over. Die heeft datzelfde hongerge voel in het najaar." 35. Bent u trouw? „Als een hond. Ik ben heel trouw en heel loyaal aan alles om me heen. Vriendin, fa milie, vrienden en ook mijn sponsor. Een van de standpunten waarnaar ik probeer te leven is: behandel anderen zoals je zelf be handeld wilt worden. Ik kan er zó slecht te gen als ik belazerd word, dat zal ik dan ook niet doen. En ik doe alles wat in mijn macht ligt om het zo te houden. Nu weet ik wel dat soms - met sporters bij voorbeeld - afspraken worden gemaakt die anders lopen en dan scheiden de wegen zich. Maar ook dan zal ik altijd mensen in formeren waarom ik iets doe. Afspraak is afspraak. Dat heb ik van huis uit meegekre gen. Familie is heel belangrijk voor me. Daar kun je altijd van op aan, vind ik. En het is fijn om te merken dat die anderen dat ook vinden. Ik ben trouwens ook trouw aan mezelf. Als ik met een bepaalde trainer wil werken en dat lukt niet, dan zou ik niet gaan proberen bij een ander onder dak te komen. Zo wilde ik per se onder Jac Orie blijven werken. En dat is gelukt, omdat hij erin is geslaagd mij mee te nemen naar SpaarSelect. Maar zou dat niet zijn gelukt en ga ik op een andere manier verder, dan loopt dat binnen een paar maanden fout. Dat weet ik gewoon." 5. Welk kunstiverk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? „Ik ben gek van muziek, maar ga toch voor een boek. Een van de mooiste die ik ooit heb gelezen is 'Montyn' van Dirk Ayelt Kooiman. Geweldig boek! Ik heb het ooit gekregen van mijn leraar Nederlands op de middelbare school, die wist van mijn fasci natie voor geschiedenis. Het heeft me zo aangegrepen omdat stappen die de hoofd persoon in de oorlog zette, in een compleet ander perspectief worden gezet. Dat boek zou ik wel geschreven willen hebben. Verder heb ik veel bewondering voor wat Boudewijn Büch doet. Zijn boeken, maar ook die reisprogramma's die hij vroeger voor televisie maakte. Die man is zo geob- Martin Hersman: „Als klein kind ben ik een keer bijna verdronken. Als ik mijn ogen sluit zie ik nog de kleuren die ik toen onder water zag." Foto: Hielco Kuipers sedeerd door de details. Hoe gedetailleerd hij over op het oog kleine gebeurtenissen in de geschiedenis kan praten, dat vind ik ge weldig. Ik heb dat zelf ook wel een beetje. Ik ben een informatiefreak, zeker als het over geschiedenis gaat. Ik had bijna ge schiedenis gestudeerd, maar op het laatste moment heb ik toch maar voor een echte opleiding gekozen. Met geschiedenis kon ik ook in mijn vrije tijd wel wat doen. Ik heb logistiek en economie gedaan omdat ik dacht: daar kan ik iets mee. Het is iets prak tischer in het maatschappelijk leven." 9. Van welk bedrijf of welke instel ling zou u directeur willen zijn? „Moeilijk. Niet dat ik geen leidinggevende functie zou ambiëren, want dat doe ik wel. Ik heb namelijk vrij veel moeite met gezag. Natuurlijk zou ik wel eens leiding willen ge ven aan een KNSB, een NOC of een IOC, omdat je ziet dat door de bureaucratie er geen beslissingen worden genomen. Daar kan ik me vreselijk aan ergeren. Ik ben wel een type van: 39.10 is sneller dan 39.12. Geen gelul, helderheid. Nou weet ik wel dat sporters alles zwart-wit zien, maar ik erger me er toch aan dat structuren zo moeilijk te wijzigen zijn. Ik ambieer iets in beleid rondom sport, omdat ik denk dat je de boel veel efficiënter kunt organiseren. Ik ben bijvoorbeeld bang dat schaatsen zoals het nu is op den duur door het publiek niet meer interessant ge vonden wordt. Tien kilometers, de lange toernooien die we hebben - in Nederland vinden we dat nog wel leuk, maar in het buitenland denken ze daar anders over. Soms moet je beslissingen durven nemen die de sport flitsender maken. In het volley bal en het basketbal durven ze dat bijvoor beeld wel. Een WK afstanden over vier dagen, zoals enkele rijders bepleiten, moet je dus nooit doen. Evenementen moeten kort en helder zijn. Je moet ook niet nog meer afstanden erbij doen. Eerder eraf. Een tien kilometer op de Spelen is leuk, maar bij een allround- toernooi niet. Wat mij betreft gaat de tien eraf en komt er een drie kilometer bij. Dan krijg je ook direct veel meer kanshebbers voor de titel en dat maakt de sport natuur lijk alleen maar leuker. Ook zoiets: op een baan als de Uithof in Den Haag is maar één uur voor de selectie schaatsers beschikbaar. Goeie schaatsers moeten tussen de mensen die een abonne ment hebben gekocht en zich voorbereiden op één molentocht. Mensen die net kun nen schaatsen, daar moet ik tussendoor. Dat is te vergelijken met een formule 1 -wa gen in een woonwijk. Het ontbreken van faciliteiten, daarop gaan we het uiteindelijk verliezen van Canada, Amerika, Noorwegen, Duitsland." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Nee, geheimen komen namelijk altijd uit. Ik kan ook geen geheimen bewaren voor mijn partner. Dat wil zeggen: ik kan niet liegen. Niets is frustrerender dan erachter komen dat je partner heel lang iets heeft verzwegen. Dan is voor mij ook de basis weg. Of ik er ervaring mee heb? Nee, niet met mijn partner, gelukkig. Wel in een in tensieve samenwerking met schaatsers. Ik vertel zelf altijd alles. Ik heb geen gehei men. De enige geheimen die je voor je partner mag hebben, is wat mij betreft wat je voor de verjaardag van de ander hebt ge kocht. Geheimen hebben voor je partner associeer ik trouwens vooral met trouw en ontrouw en dan zeg ik: never nooit." 46. Wat was uw angstigste moment? ,,Als klein kind ben ik een keer bijna ver dronken. Ik was vier jaar, kon net fietsen en ben met mijn ouders naar Van Lent, die scheepsbouwer op de Kaag, gegaan. Mijn vader keek bij zo'n boot-in-aanbouw door een raampje en ik wilde hem nadoen en la zerde tussen de wal en het schip in het wa ter. Als ik mijn ogen sluit zie ik nog de kleu ren die ik toen onder water zag. Mijn vader trok me aan mijn haren de kant weer op. Ik had water in mijn longen gekregen en heb het eventjes knap slecht gehad. Deze gebeurtenis heeft heel veel indruk op me gemaakt. Ik hou bijvoorbeeld nog steeds he-le-maal niet van zwemmen. Ik zal in zee ook nooit te diep gaan. Vorige week was Jennifer Rodriguez hier en met haar ben ik naar de Kaag geweest en heb het verhaal nog eens verteld. Als ik buiten landse schaatsers op bezoek heb, ga ik daar altijd even heen. Omdat het een mooi ei landje is, maar ook om te laten zien waar we hier in Nederland schaatsen als er ijs ligt. Ik heb een heleboel telefoonnummers van Amerikanen en Canadezen: die moet ik allemaal bellen als er ijs ligt. Ik heb ze vi deobanden laten zien van de Elfsteden tocht en dergelijke. Dat willen ze allemaal meemaken." 13. Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? „Ik geloof er wel in. Maar uiteindelijk moet je elkaar wel leren kennen om echt van ie mand te gaan houden. Mensen onder schatten de eerste indruk nog wel eens. Onderbewustzijn, reuk, dat soort zaken speelt een grote rol bij een eerste ontmoe ting. We zijn immers ook maar doorgeëvo- lueerde dieren." 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit, woning en auto buiten beschouwing gelaten? „Telefoon. Omdat ik veel weg ben en toch het contact goed wil onderhouden. Met Colette uiteraard, maar ook met familie en vrienden. Als je bijvoorbeeld een paar we ken in Zwitserland zit, hakt dat er flink in. Gelukkig heb je tegenwoordig e-mail. Dat scheelt een stuk. Mijn andere grote uitgavenpost is uit eten gaan. Verder geef ik niet zo veel geld uit. Ik woon niet zo duur. Ik koop nauwelijks kle ding, want ik train bijna altijd, dus wanneer zou ik het moeten dragen? Én ik krijg ook kleding van m'n sponsor. Of ik veel ver dien? Niet meer. Ik heb het twee jaar echt goed gehad, maar nu niets bijzonders meer, hoor. Als ik nu gewoon zou gaan werken met m'n HEAO-opleiding, kom ik op hetzelfde uit. De schaatsmarkt was eventjes oververhit, maar nu vlak na de Spelen denken ze alle maal: even dimmen. Over twee jaar gaan ze weer investeren, zo werkt het gewoon. Naar de Spelen toe willen alle sponsors een goe de ploeg hebben. Ook de KNSB. Dan wor den de prijzen opgedreven. Nu, in zo'n postolympisch jaar is het veel minder. Mijn salaris is bijvoorbeeld gehalveerd. Maar er zijn zelfs schaatsers die nu met een achtste genoegen moeten nemen van wat ze vorig seizoen hadden. Ik wil nog minimaal een jaar doorgegaan. Ik bekijk per jaar wat mijn mogelijkheden zijn. Of ik nog fit ben, of de faciliteiten goed zijn. In het komend seizoen heb ik wel weer enorm veel zin. Dat ik met Romme, Leeuwangh en Wennemars in een ploeg zit, dat vind ik wel gaaf. Om met die jongens te trainen, dat stimuleert enorm. Maar de ver diensten, nee hoor. Ik ken amateurvoetbal lers, die verdienen meer dan ik. Natuurlijk willen we allemaal meer verdienen, maar ik ben tevreden. Ik word goed gesponsord, ik rij een auto van de ploeg. Prima toch. M'n collega's bij SpaarSelect, die allemaal zesjarige contracten hebben afgesloten, lig gen trouwens in een deuk. Die verdienen véél meer dan ik. Wat ik daarvan vind? Ik gun het ze van harte. Ze hebben gewoon mazzel gehad. De directeur van SpaarSelect was bang dat hetzelfde zou gaan gebeuren als met het voetbal, met transfers en zo, dus die heeft ze allemaal langlopende con tracten met veel salaris aangeboden. Het was voor hem ook speculeren. Voor het zelfde geld was het schaatsen inderdaad het voetbal achterna gegaan en had hij een keer een schaatser voor veel geld kunnen verkopen. Maar het is niet gebeurd. Een aantal jaren geleden zat ik in de kern ploeg met Veldkamp, Ritsma, Zandstra en Postma. In die tijd ging het opeens erg snel. Veldkamp ging naar België, Ritsma ging op zichzelf. We hebben er allemaal even flink van kunnen profiteren, maar die tijd is weer voorbij. Nu is het heel moeilijk. Maar dat geldt voor alle sporten. Neem voetbal. Er zijn nog zes eredivisieclubs die zonder sponsor zitten." 1. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? „Van de winter na het olympisch kwalifica tietoernooi. Ik werd toen vijfde en de eerste vier gingen, maar omdat ik zo goed had ge presteerd in het voortraject was van tevo ren tegen me gezegd: Martin, als je vijfde wordt en een niet-genomineerde wordt vierde, dan ga jij. Nou, zo gebeurde het dus precies. Ik werd vijfde en zat achthonderd ste achter een niet-genomineerde nummer vier. Maar toen bleek dat ze die beslissing toch niet durfden te nemen. De toezegging bleek niets waard. Uit gesprekken die ik later had met NOC en KNSB bleek dat er gewoon een heel politie ke keuze werd gemaakt. Ze wilden op die 1500 meter iedere ploeg tevreden houden. Van TVM mocht er een meedoen, van SpaarSelect een en van de KNSB een. Ik was woest, maar ik kon er niets aan doen, omdat die reglementen zo vaag zijn en ze altijd in geval van twijfel kunnen aanwij zen. Ik was echt vre-se-lijk kwaad. Vooral omdat je zo machteloos bent. Janken? Het scheelde niet veel. En omdat iedereen er over begon tegen mij, kwam die woede elke keer terug." 16. Welke rol in welke film luid u willen spelen? „Ben Hur. Ongetwijfeld. Ik heb 'm op dvd. Charlton Heston speelde die rol. Grandioze film. Daar komt mijn passie voor geschie denis weer om de hoek kijken. Ik vind het zó'n mooi verhaal. Top, gewoon. Die Ro meinse tijd, die ontmoeting met Jezus Christus, die scènes met die strijdwagens in de arena. Wordt nog steeds beschouwd als een van de beste stunts op film, ooit ge maakt. Ik heb die film al tig keer gezien. Vroeger had ik 'm op video en heb die band helemaal grijs gedraaid. Als ik ziek was keek ik altijd. Een film van bijna vier uur, dus dat leidde lekker lang af." finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leu^n (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 51