Eén man kan het verschil maken Theo van Gogh verdedigt zijn vriend Pim Fortuyn ZATERDAG 8 JUNI 2002 Theo van Gogh: „Ik was dus waarachtig niet van de likkende deurmat, maar ik vond dat Pim Fortuyn in een aantal dingen gelijk had. En ik vond het een moedige man, hij durfde." Foto: GPD/Phil Nijhuis Cineast en columnist Theo van Gogh laat graag van zich horen. Door de jaren beëindigde hij menig dienstverband met knallende ruzie. De afgelopen weken koos hij de kant van Pim Fortuyn. Nu zijn vriend Fortuyn zich niet meer kan verdedigen, gaat Van Gogh door. Wie verpest het politieke klimaat in Nederland? Dat doen dan altijd nog Melkert, De Graaf en Rosenmöller. Wie zaait, zal oogsten. door Dolf Rogmans I k ken die Fortuyn al jaren. Heb hem vijf jaar geleden I voor het eerst geïnterviewd. Ik ging wel eens met hem eten, één keer per jaar of zo. De laatste tijd werd dat contact intensiever. Ik sprak hem twee tot drie keer per week. We hebben veel gelachen. Je begrijpt toch wel dat het vrolijk was na zo'n debat waarin hij Melkert had aangepakt. Hij vroeg ook of ik ka merlid wilde worden, maar dat heb ik niet gedaan. Ik houd van mijn kind en ik houd van mijn werk. Dus waarom zou ik in godsnaam kamer lid worden? Plus, ik zag al die corrupte pyg meeën op die lijst staan, Ferry Hoo- gendijk en consorten, ja daar wil ik liever niet mee geassocieerd worden. Ik heb op Fortuyn gestemd als een soort eresaluut aan een vermoorde politicus en niet omdat ik zo dolen thousiast was op Mat Herben en al die andere mensen. Toen ik van de moord op Fortuyn hoorde, dacht ik eerst: 'Ik ga niet stemmen'. Toen kwam Kok de avond van te voren uitleggen dat we verstandig moesten stemmen en toen dacht ik: 'Dan stem ik maar Fortuyn'. We belden vaker toen de verkie zingskoorts ging oplaaien. Die zon dag nadat het interview met hem in de Volkskrant stond, heb we ander half uur aan de telefoon gezeten. Hij wilde toen stoppen. Hij zei: 'Ik ga failliet en ga zeggen dat ik verkeerd ben geciteerd'. 'Nee, je bent niet ver keerd geciteerd', zei ik. Fortuyn zei: 'Maar ik heb het over veel meer din gen gehad'. Ik zeg: 'Ja, dat is een blunder. Dan moet je maar beter formuleren. Bovendien vind ik dat je gelijk hebt'. Nu denk ik: 'Had ik dat maar niet gedaan. Dan had-ie nog geleefd'. In de hemel zegt hij nu: 'Het is goed zo'. Maar je denkt er toch over na. Hij was heel heftig in dat gesprek. Op de begrafenis zag ik Harry Mens. Die stond daar te huilen en zei: 'Ik heb levenslang'. Daarmee doelde hij op mensen die hem uitfloten. Ik zei: 'Harry dat is over drie weken voor bij'. Dat was niet in de kerk, maar tij dens de begrafenis met vijftig men sen op Westerveld waar een fantasti sche negerin met zo'n kont rond het graf van Fortuyn liep te dansen. Mens belde me later op. Of ik in zijn programma Business Class wilde ko men. 'We gaan het eens uitprobe ren', zei hij. 'Ik behoud me het recht voor je per uitzending te ontslaan'. Ik zei: "Yes Harry'. En toen vroeg hij of ik van plan was een das te dragen. Ik zei: 'Zeker niet Harry'Daar had-ie dan wel begrip voor. Misschien is het na twee uitzendingen afgelopen en misschien kan ik daar vanaf sep tember een seizoen meedraaien. Ik ga m'n best er voordoen en als ik ontslagen word, vind ik het ook best. Ik zit daar gewoon. En in mijn eerste column zal ik een lijstje met tien punten neerzetten waar ik het zeker niet over zal hebben en dan zal ik de tweede keer al die tien punten be handelen." „Fortuyn was voor mij absoluut geen heilige, maar dat hoeft ook he lemaal niet. Wat ik bijvoorbeeld geestig vond, is dat hij tegen mij zei: 'Ik vrees mijn politieke tegenstan ders niet, maar mijn eigen lijst wel'. Ik zei ook altijd alles tegen die For tuyn, ook als ik het er niet mee eens was. Ik zei bijvoorbeeld tegen hem: 'De milieuparagraaf van jou is een schande. Je kunt wel merken dat je geen kinderen hebt'. Ik vond hem geen echte Europeaan, zijn Engels was werkelijk erbarmelijk. Ik was dus waarachtig niet van de likkende deurmat, maar ik vond dat hij in een aantal dingen gelijk had. En ik vond het een moedige man, hij durfde. Ik moest ook altijd erg lachen als hij Melkert te grazen nam. Melkert ge droeg zich voortdurend of hem zijn speeltje, het premierschap, werd af genomen, waarvoor hij zich al die ja ren had warmgelopen. Er kwam een outsider en die boorde hem dat door de neus. Een prachtig gezicht was dat. De macht kan niet genoeg beke ken worden op die manier. Wat ik ook leuk vond, was dat-ie gewoon dingen durfde te zeggen. Hij ver klaarde dat-ie voor de republiek was, wat je niet zegt als je voor veel zetels gaat. Hij was politicus genoeg om dat later te nuanceren, maar hij was ten principale voor de republiek. Ei genlijk vond ik alles leuk aan hem. Als hij bij Ivo Niehe zat en zei: 'Ik proef aan het zaad van een man wat hij de avond daarvoor gedronken heeft', dan zag je die Niehe met een witte neus bijna van de stoel vallen van verbazing. Welke politicus durft dat nu te zeggen? Dat en de politieke punten waarmee ik het eens was. Ik vind dat er niet genoeg gewaarschuwd kan worden voor de, let wel, fundamentalistische islamieten. De diehards daarvan, daar heb je alle reden voor om bang voor te zijn. Ik zag in Fortuyn ook een antwoord. Als hij premier was geworden, denk ik dat je een aantal wezenlijke veran deringen had gehad in Nederland. De WAO, de immigratie. Er was ook een verandering van toon gekomen. Fantastisch toch, een premier die zegt dat hij met Marokkanen naar bed gaat en dat hij naar de darkroom blijft gaan. Kortom, er was een frank en vrij klimaat gekomen dat heilig is vergeleken met wat je nu hebt. Op 12 maart nam ik het voor het eerst voor Fortuyn op tijdens het Bal der Geweigerden, de pendant van het Boekenbal. Het was geweldig. Ik hield daar op het podium een preve- lementje. Ik zei: 'Ik durf het bijna niet te zeggen, maar ik stem Pim Fortuyn'. Dus luid boegeroep en luid applaus en toen schreef NRC Han delsblad de volgende dag tanden knarsend dat het applaus het boege roep overstemde. Toen dacht ik: 'Goh wat is er toch aan de hand'? Ik kwam op voor Fortuyn, omdat ik vond dat hij in een heel groot aantal opzichten gelijk had. Of het nu ging over de gezondheidszorg, de islam of artikel 1 van de Grondwet. Ik be greep dan ook niets van de commo tie over dat interview in de Volks krant. Maar toen begon het wel, de hetze tegen Fortuyn. Anne Frank werd erbij gehaald. Afijn die hele reeks van dingen. Je mag toch wel een Grondwetsartikel ter discussie stellen? Op een heel redelijke manier bovendien. Hij zei er bovendien nog bij, heel letterlijk: 'Als meneer el- Moumni het er over heeft dat ho mo's minder zijn dan varkens dan moet-ie dat kunnen zeggen'. Daar heb ik helemaal geen moeite mee. Ik vind dat je niet radicaal genoeg kunt zijn als het gaat om vrijheid van me ningsuiting. Dat geldt natuurlijk ook voor Melkert, Rosenmöller en De Graaf. Alleen je moet dan niet klagen als er iemand wordt neergeschoten en dat er dan mensen zijn zoals ik die zeggen: 'Het zou er toch wel eens iets mee te maken kunnen hebben dat het klimaat zo is aangezet. Ik ben uitvoerig bedreigd nadat ik voor Fortuyn was opgestaan. Niet te lefonisch, niet met kogels, maar met belletjes, briefjes en wat meer. Ik weet dat als ik naar de politie ga, ze me hard uitlachen en bovendien heb ik zo iets van: 'Ik heb schijt aan jullie allemaal'. Ik vind het, dus ik zeg het. Maar goed. Ik heb er wel eens over nagedacht. Ik heb een kind. Is het dat allemaal waard? Henk Westbroek stapt uit de poli tiek. Kan ik me goed voorstellen. Ik begrijp totaal niet waarom na dat interview die haatcampagne tegen Fortuyn is begonnen. Even daarvoor was er een debat in Felix Meritis in Amsterdam waarbij Rick van der Ploeg Fortuyn overtuigend versloeg met argumenten. Geen fascisten, geen dit en geen dat, maar gewoon op argumenten. Zo hoort dat. In de campagne heb ik alleen maar Anne Frank en die hele reeks van belache lijke namen voorbij zien komen. Ik noem Fortuyn dan ook het laatste slachtoffer van de Tweede Wereld oorlog. Maar ze kunnen niet ancfers. Het zijn talentloze politici, zowel Melkert, De Graaf als Rosenmöller hebben in wezen heel weinig talent en ze kunnen dus alleen teruggrij pen naar Anne Frank bij gebrek aan argumenten. Kierewiet is dat. Je geeft mensen zo het alibi om te zeggen: 'Als ik Fortuyn pak, dan ben ik een tirannendoder. Dat is een heel oud gegeven. Dat kwam al voor bij de Romeinen en de Grieken. Daar was het zo: een tiran mag je doden. Je geeft mensen een excuus. Ik zeg niet dat Volkert van der G. in op dracht van Melkert heeft gehandeld. Het is wel zo dat Fortuyn weken te gen mij gezegd heeft: 'Ik ben bang. Het komt er aan'. Dat is dus niet voor niets geweest. Hij heeft daar heel erg gelijk in gekregen. Ik heb al tijd geroepen: 'Stel je niet aan. Als je wordt doodgeschoten, heb je de my- tische status bereikt die je wilde'. Bij de massahysterie die na zijn dood ontstond, valt overigens best een kanttekening te plaatsen. Alhoewel hij het waarschijnlijk fantastisch had gevonden. Het is toch raar dat mensen zoals ik, die zeiden dat ze op Fortuyn gingen stemmen, met de nek werden aan gekeken. Als je er over nadenkt... Nova en Den Haag Vandaag zijn programma's van het gesubsidieer de gedachtegoed die hun heil bij de Partij van de Arbeid hebben gevon den en daar al dan niet lid van zijn. Die zagen in twee maanden tijd hun wereld in duigen vallen. Daarom kreeg je de ene na de andere tenden tieuze reportage over Fortuyn. Het feit dat Job Frieszo met het CD-pro- gramma stond te wapperen, van mij mag het, natuurlijk mag het, maar het is wel een verdraaiing van wat hij heeft gezegd. Folkert Jensma van de NRC. Die schreef eerst dat het een schande zou zijn als er een premier Fortuyn was die op 4 mei een krans zou leg gen op de Dam en na de moord op 6 mei schreef hij in The New York Ti mes een veel gematigder artikel; geen rechts-extremist, een modern politicus. Dat is van een windvane- righeid waar je mond van open valt. En dan zie je ook hoe het NRC aan- schurkt tegen het establishment. Ik wil ook een Fortuyn-film maken. Een van de ideeën, ik denk niet dat ik het er door krijg, is de film 'Folkert en Volkert' te noemen, waarbij de wedergang van de NRC-hoofdredac- teur en de moordenaar worden ge toond. Ik denk dat ik meer sympa thie heb voor de moordenaar dan voor de hoofdredacteur. Tomas Ross, Jan Rutger Achterberg van de VARA en ik zijn druk bezig met de film. Of die doorgaat hangt van geld af, maar vooral of de VARA het aan durft. Een van de pijlers van die film is wel de totale opluchting in Den Haag na de aanvankelijke paniek. Ik zag de dag daarna op tv Balkenende het Binnenhof binnenkomen als de toekomstige premier, als een neger die ging neuken. Helemaal swingend in de heupen kwam hij binnen. Ge weldig gezicht. Er wordt nu weer sfeer geschapen alsof linkse partijen niet meer kun nen functioneren omdat ze aan alle kanten bedreigd worden. Dat heeft wel degelijk met de campagne te maken en niet alleen met de moord. Ik denk namelijk dat als Fortuyn ver moord was en er voor die tijd alleen een harde en zakelijke campagne was geweest, dat niemand het dan in zijn hoofd had gehaald te zeggen dat er gedemoniseerd werd. Nee, als je zo fel tekeer gaat, dan krijg je dat te rug. Wie zaait zal oogsten. Ik heb niet geroepen dat Melkert een aanhanger van Stalin was en dat hij mensen ging vermoorden. Dat heeft Melkert wel over Fortuyn geroepen. En als Fortuyn het over de WAO had, zei de PvdA meteen: 'Als je kanker hebt, word je niet meer verpleegd'. Dat was echt niet wat hij gezegd had. Dat deugde niet. Dus nu geen beklag. Ik vind het zeer verwerpelijk dat er pistolen naar Melkert worden gestuurd en ik ben tegen elke vorm van geweld en dat kun je van Mel kert niet zeggen. Ik vind dat iedereen alles moet kun nen zeggen. Ik ben zelf 9,5 jaar voor de rechter geweest met Leon de Winter vanwege een column van mij. Ik houd helemaal niet van dat soort dingen. Iedereen moet kunnen zeggen wat-ie vindt. Het grappige wat Hammerstein en Spong doen, is dat ze artikel 137 c en d van het Wet boek van strafrecht gebruiken tegen linkse mensen, terwijl het altijd ge hanteerd is tegen rechtse mensen. Dat Melkert nog eens voor de Hoge Raad zou kunnen aantreden, is wel een aanlokkelijk perspectief. Maar ik vind dat Melkert moet kunnen zeg gen wat ie gezegd heeft en dat er niemand vervolgd moet worden vanwege zijn mening. Ontwaakt Ne derland, want op een morgen wordt u wakker en is Le Pen de baas. Dat sloeg helemaal nergens op, maar hij mag het wel zeggen. Veel van wat de laatste tijd is ge beurd, had voorkomen kunnen wor den als Kok na de begrafenis de kerk uit was gelopen en het volk had toe gesproken. Hij had moeten zeggen dat een democratie is gebaseerd op tolerantie. Dat hij fouten heeft ge maakt en dat hem dat speet. En dat hij hoopte dat het nu afgelopen was met de bedreigingen en agressie in het belang van ons allen. Als hij dat gezegd had, was hij alsnog een groot staatsman geworden. Nu zag ik hem gapen op de eerste rij en afgaan via de zijdeur. Wat een afgang voor de Partij van de Arbeid. Willen de ver houdingen tussen links en rechts in Nederland weer normaliseren, dan moeten er nieuwe mensen komen bij D66, Pvda en Groenlinks. De LPF doet het heel slecht. Ik denk dat de LPF zal worden weggespeeld tijdens de kabinetsformatie en bij de eerstkomende verkiezingen zal ver liezen. Fortuyn was bijvoorbeeld te gen de JSF. Hij zei tegen mij: de kans dat het project miljarden meer gaat kosten is zo groot, daar mag je nooit aan meedoen. De LPF wordt nu vol ledig ingepakt. Fortuyn gaf een stem aan honderd duizenden mensen die niet gehoord werden. Maar er komt geen nieuwe Fortuyn. Als er een les is te trekken uit het afgelopen half jaar is het wel dat één man het verschil kan maken. Ik heb mijn zoon uitgelegd dat dat nooit meer gaat gebeuren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43