BINNENLAND Verzekeraars onderzoeken 'geknoei' door apothekers Drankbestrijders sterven uit slachtoffers naar huis ndaag i issen van istic verboden ilukse activist jgesproken kan K. wellicht 2008 vrij ,1 In deir ttenstaarten gronden este Duitse onderschept 'Waswater' voor huizen mislukking 'Geen zorgen over Nederlandse topfuncties EU' COMMENTAAR speciaal geprijsd bij Van Ti vantiMiTCH Bespottelijk 'Sociaal stelsel is positief voor een economie' WD stelt minder harde eisen in WAO-kwestie 'Met jointje op achter het stuur zitten ongevaarlijk' ATTENTIE Piloot overleeft ongeval bij vliegshow zaterdag 8 JUNI 2002 jhing - Ruim 30 slachtof- [ïvan het busongeluk van |fren bij het Zuid-Duitse Tching, gaan vandaag met (vliegtuig naar huis. Een deel Ihen wordt vervolgens over- ■acht naar het calamiteiten- |jitaal in Utrecht, aldus een lvoerder van alarmcentra- rocross gisteravond. - Minister Korthals [tie) heeft kunststof messen Jden, omdat metaaldetec- Jh de wapens niet herken- tati Voor de messen geldt het igste regime. Ze mogen worden verkocht en eige- lden rs mogen ze ook niet meer iak hebben. Dit heeft Kort- e, op Kamervragen geant- 3g rd. Het verbod geldt voor jf. Sisen met kenmerken van steekwapen, dus niet voor ping- of cateringbestek. Miem - Het gerechtshof in iem heeft een Molukse ac- vrijgesproken van het lei van een criminele organi- i. Volgens het openbaar mi- erie bestuurde de man uit ingen een organisatie die 12000 aanslagen pleegde, aandacht te vragen voor het rid op de Molukken. Het 'vindt dat dit niet is bewe- teks door i, dat leetiii ;uwe ns en te ja ran 0 toma san tkloi klinkt ersum - Hakan K. komt lijk toch al in 2008 vrij. de hoofdofficier van ie in Alanya is dat mogelijk zich goed gedraagt. Hij dat voor elke gedetineerde dat hij bij goed gedrag de helft van de straf uit te zitten. Hakan K. ver- itte in 1995 drie Neder- vrouwen en vermoordde n hen. Hij kreeg levens- aaar werd op 23 mei per s vrijgelaten. Dinsdag be- le de rechter dat de man terug moest naar de ge- Aangenomen werd tot 2011 moest zitten. 0 'enis. j we di eer ,5 "i wold - Inwoners van het ewo°i j^ggg oostwold hebben make: ^5^ vondst gedaan in or orm van drie afgerukte kat- aarten. De politie heeft jesteld dat om de staarten ke rubberen ringen waren inden. Daardoor is de bloeding gestagneerd door de staarten na ver zijn afgevallen. Bij politie enbescherming hebben geen eigenaren ge- ig- De grootste partij igelijk met nitrofen be te waar uit Duitsland is bij- tderschept. Enkele hon- kilo's kippenvlees uit lland zijn in winkels te- ikomen, zo blijkt uit on- door de Keuringsdienst Varen. Een onderzocht be- bad alles al verwerkt. Het is jekend om hoeveel vlees tier' ging. De dienst ver- it dat er meer meldingen enkomen, omdat het ndaal zich heeft uitgebreid. amersfoort/gpd - Huishoudwa- ter is een mislukking. De wijken IJburg (Amsterdam) en Vathorst (Amersfoort) stoppen met de gescheiden levering van drink en waswater. Het blijkt te duur en levert bovendien nauwelijks milieuwinst op. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben gisteren besloten geen dubbele leidingen in de huizen van IJburg (18.000 woningen) te laten aanleggen. De aanleg van het waterleiding systeem kost 18 miljoen euro meer dan een traditioneel drink waternet en de prijs van het huishoudwater zou ongeveer 10 procent hoger liggen dan de prijs van drinkwater. Amersfoort neemt komende week waarschijnlijk dezelfde be slissing, ook vanwege de kosten. In de wijk Vathorst (11.000 hui zen), is waterleidingbedrijf Hy- dron inmiddels gestopt met de aanleg, meldt Wim van Veelen, directeur Ontwikkelingsbedrijf Vathorst. Hydron heeft 800.000 euro extra nodig voor het leve ren van huishoudwater. De pro vincie wil wel bijspringen, maar niet voor acht ton. Leidsche Rijn bij Utrecht (30.000 woningen) vormt het grootste project met huishoudwater. Het experiment ligt stil nadat eind vorig jaar een halve woonwijk ziek werd door een verkeerde aansluiting van waterleidingbe drijf Hydron. Hierdoor was het minder gezuiverde huishoud water in het drinkwater geko men. Het water raakte besmet met de e-colibacterie. Op last van het ministerie van VROM moest Hydron de leve ring van huishoudwater stop pen. Het is nog wachten op een onderzoekrapport. Bij B&W van Amsterdam speelden ook de er varingen van Leidsche Rijn bij Utrecht mee. Het huishoudwater, dat wordt gebruikt om schoon te maken, het toilet te spoelen en de tuin te sproeien, is voor de gebrui kers goedkoper. den haag/gpd - Al die sombere verhalen dat er te weinig Neder landers tot topfuncties bij de Europese Unie zouden door dringen. Tijd voor een krachtig tegengeluid, moet EU-commis- saris Bolkestein gedacht heb ben. Dus liet hij het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken in een brief weten dat Neder land 'kwalitatief en kwantitatief behoorlijk vertegenwoordigd' is op het hoogste niveau bij de Eu ropese instellingen. Hij heeft het zelf nageteld. Onder de absolute toppers - in Brussel jargon: Al- niveau- zijn het er drie, even daaronder - A2 - gaat het om tien landgenoten. „Samenvat tend: geen slechte situatie", concludeert de voormalig WD- topman. En dat terwijl Buitenlandse Za ken in Nederland cursussen or ganiseert om Nederlandse EU- ambtenaren in spe beter op te leiden. Wie bij de Europese in stellingen wil werken moet mee doen aan 'sollicitatie-wedstrij den' en daar scoren Nederlan ders traditioneel niet best. Den Haag moet de zaak scherp in de gaten houden, tekent Bol kestein wel aan. (advertentie) het k (94 cm) van 1813.- nu 1360- p(160cm)van2812.- nu 2068- «s (232 cm) van 3059.- nu 2267 - lon- izei et of De Nederlandse stoffeerderij Van Maanen produceert nog meubelen op ambachtelijke wijze. Daarbij werkt men samen met bekende, eigentijdse ontWerpers. Resultaat is een hoogwaardige collectie met een verrassend tijdloze uitstraling. wry (uitvoering hoog) "tabel en tijdloos zitmeubel. Np van Axel Enthoven en «ie Ruiter. Aanbieding: in Staman (diverse kleuren) klassiek ontwerp van Axel I». Aanbieding: in stof Aberdeen kleuren) s 1168 cm) van 2670.- nu 1995- om (200 cm) van 3128.- nu 2280.- t Is(232 cm) van 3482.- nu 2595.- Openlngstl|d«n: «038 Ma-OI-Wo 9.30-17.30 uur 'Wkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uur [072) 5112760 Zo: 9.30-17 30 uur Zondags gesloton n.b. Prijzen inclusief sierkussensl den haag/gpd - De gezamenlijke zorgverzekeraars onderzoeken of apothekers zich verrijken door re cepten van artsen in partjes op te delen en daarvoor telkens een declaratie in te dienen. Bij de ver zekeraars Zorg en Zekerheid in Leiden en De Friesland in Leeu warden zijn hiervan enkele geval len ontdekt. Dat 'opknippen' van recepten kan apothekers flinke onrecht matige inkomsten opleveren en de verzekeraars dus een lieve duit kosten, zegt de organisatie Zorgverzekeraars Nederland. „Bij de apothekers die we nu in het vizier hebben, loopt het op tot tienduizenden euro's per ge val. Het is dus alleszins de moei te waard deze zaak nader te on derzoeken en vast te stellen of dit vaker gebeurt", aldus een woordvoerder. De apothekers organisatie KNMP gelooft er niets van dat apothekers op gro te schaal zouden knoeien met declaraties voor recepten. Voor chronische patiënten schrijven artsen vaak medicij nen drie maanden in het vooruit voor. Wanneer een apotheker die medicijnen niet in één keer maar per maand aflevert, kan hij zijn vaste vergoeding per recept (ruim zes euro) drie maal van de verzekeraar claimen. „En zo is het iedere keer kassa", zegt de woordvoerder van Zorgverzeke raars Nederland. Bij Zorg en Ze kerheid is één zo'n geval ont dekt. „Het gaat om zo'n groot bedrag dat we er wel verder in moeten duiken", wordt bij de verzekeraar gezegd. De Fries land stuitte op onregelmatighe den toen alle apothekersdecla raties uit 1998 en 1999 nog eens tegen het licht werden gehou den. Achttien van de veertig be keken apotheken moeten het te veel of ten onrechte gedecla reerde geld terugbetalen. „De bedragen variëren van een paar honderd tot 20.000 euro", aldus woordvoerder Bijsterveld. Die achttien apothekers hebben overigens niet allemaal recepten 'opgeknipt'. Er zijn er ook bij die andere fouten of foutjes hebben gemaakt. De ontdekkingen zijn voor De Friesland reden de con trole op het declaratiegedrag van apotheken aan te scherpen. Woordvoerster C. de Roos van de KNMP kan zich niet voorstel len dat apothekers bewust in de fout gaan. Naar haar indruk ont staan de 'onregelmatigheden' vooral bij recepten voor patiën ten in verpleeg- en verzorgings huizen. „Die tehuizen willen de medicijnen per maand en niet voor drie maanden ontvangen, want als de patiënt tussentijds herstelt of overlijdt, blijven zij met het restant aan pillen zitten. De apotheker voldoet dus alleen maar aan de wens van de instel ling. Alleen zijn over die gefa seerde aflevering nog geen af spraken met de verzekeraars ge maakt. De praktijk loopt hier dus vooruit op de regelgeving." Aflevering per maand levert de instellingen, en uiteindelijk dus de verzekeraars voordeel op. 'Leveringssysteem voor medicijnen onveilig' den haag/anp - De geautomatiseerde systemen waarmee apothe ken in pakketjes medicijnen leveren aan patiënten in verpleegin stellingen, zijn niet veilig. Vooral patiënten die verschillende ge neesmiddelen gebruiken lopen het risico dat zij niet de juiste middelen, mogelijk verontreinigde of verlopen medicijnen krij gen. Dat constateert de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) in een rapport over deze distributiesystemen (GDS), dat gisteren is gepubliceerd. Ongelukken zijn er voorzover bekend nog niet door gebeurd. De apotheken leveren via het systeem vaak aan verpleeg- en verzorgingshuizen, waarbij per patiënt een pakketje met benodigde medicijnen wordt klaargemaakt. Op zich is de in spectie niet tegen de systemen, maar ze wijst de fabrikanten en apotheken op een flink aantal tekortkomingen omtrent de kwali teitseisen. Het is even schrikken, maar toch heeft de Amerikaanse Se naat de deur geopend naar een militaire actie in Nederland. De Senaat stemde gisteren in met een voorstel, dat de moge lijkheid biedt om Amerikaanse burgers en militairen uit han den van het Internationaal Strafhof in Den Haag te houden. De Amerikanen erkennen dit nieuwe strafhof niet. Met de nieuwe wet geven zij er opnieuw blijk van slecht tegen hun verlies te kunnen. Al in 1998 stemde de Amerikaanse regering tegen de instel ling van het Internationaal Strafhof. De nieuwe rechtbank krijgt per 1 juli de bevoegdheid om wereldwijd oorlogsmis dadigers en plegers van volkerenmoord te berechten. Het strafhof vervangt tijdelijke tribunalen, die bijvoorbeeld de misdaden in Joegoslavië en Rwanda hebben behandeld. Alle Amerikaanse bondgenoten steunen het permanente hof, zo dat de VS zich alleen nog in het gezelschap bevinden van landen als Libië en Irak. De VS vrezen dat 'dictators en despoten uit de halve wereld' het strafhof zullen misbruiken om Amerikaanse soldaten als oorlogsmisdadigers te berechten. De VS willen hun rol van politieagent van de wereld blijven spelen en weigeren zich ondergeschikt te maken aan internationale instellingen, zo als het strafhof. Een aantal juridische tegemoetkomingen aan de VS heeft daaraan niet veranderd. Het is bespottelijk dat de Amerikaanse Senaat in zijn afkeer van het Internationaal Strafhof de mogelijkheid van een mili taire invasie tegen 'schurkenstaat' Nederland overweegt. Al lereerst ligt het niet zo vreselijk voor de hand dat Amerikaan se soldaten voor het Haagse strafhof gesleept zullen worden. Maar mocht dat toch het geval zijn dan is het hoogst on waarschijnlijk dat de Amerikanen een trouw bondgenoot als Nederland zullen aanvallen. De spierballenpolitiek van de Senaat is daarom even onzinnig als theoretisch en kennelijk bedoeld voor binnenlands gebruik. den helder - Bij een vliegshow op een marinevliegkamp in Den Helder is gistermiddag een eenmotorig stuntvliegtuig neergestort. De Sukoy 31 werd bestuurd door een kapitein van de luchtmacht. Voor het oog van enkele duizenden toeschouwers maakte het toestel diverse loopings, waarna het in glijvlucht naar be- neden ging. Ongeveer honderd meter boven de grond maakte het nog enkele capriolen waarna het naar beneden klapte. De piloot is er met een beenbreuk en schaafwonden vanaf gekomen. Foto: WFA/Jos Schuurman door Tim Ruesink den haag - Het uitdelen van bij zondere vruchtensapjes werkt al jaren niet meer en in het hele land is geen alcoholvrije kantine meer te vinden. De boodschap van geheelonthouders vindt an no 2002 geen gehoor meer. Morgen komen de leden van de ANDO, één van de laatste orga nisaties van 'drankbestrijders', bijeen voor wat waarschijnlijk het laatste jubileumfeest wordt. „We hebben gefaald." Met enige trots kijken de drank bestrijders terug op successen uit het verre verleden. Toen fa brieksarbeiders in de negentien de eeuw hun hongerloontje uit pure ellende in het dranklokaal verdronken ontstond de anti- drankbeweging. Het idee was destijds dat als de armoede be streden werd ook het alcohol misbruik grotendeels zou ver dwijnen. Geen ellende beteken de minder alcoholgebruik - en minder alcoholgebruik beteken de weer minder ellende. En in derdaad, toen de armoede ver dween, mede door de inspan ningen van de anti-drankbewe- ging, werd ook de door alcohol veroorzaakte ellende minder. Maar de redenering bleek niet lang op te gaan. De welvaart groeide snel in de vorige eeuw, maar er werd niet minder om gedronken. Integendeel, in plaats van ellende te verdrinken werd des te vaker gedronken om iets te vieren. De belangstelling voor de anti-drankorganisaties nam na de Tweede Wereldoor log in rap tempo af en in 1962 moesten enkele noodlijdende drankbestrijders, onder leiding van Willem Drees senior, fuse ren in de Algemene Nederland se Drankbestrijders Organisatie (ANDO). „Maar we hebben sindsdien nooit de slag naar de jeugd kun nen maken", zegt Clasien Kra mer van de ANDO. Ze is 73 en heeft nog nooit een 'Breezertje' of enig andere alcoholhoudende versnapering genuttigd.Al ja ren lang is er geen nieuw lid meer bijgekomen. Ons ledental loopt nu snel terug, want we worden ouder, zeg maar gerust bejaard, en gaan één voor één dood." De geheelonthouders zijn be zorgd over de toekomst. Ze be seffen dat alcohol voor veel jon geren heel normaal is en dat ze er nauwelijks iets aan kunnen doen om dit te veranderen. Kra mer: „De jeugd is onbereikbaar voor ons. Met onze boodschap en leeftijd komen we de disco theken niet meer in; stel je voor, een stel oma's die in zo'n uit gaansgelegenheid vruchtensap gaat uitdelen. Dat gaat niet, van die cultuur snappen we niets." Morgen gaan de geheelonthou ders ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum van de or ganisatie debatteren hoe het nu verder moet. Het zal een raar ju bileum worden, want de ver wachting is dat de ANDO niet veel langer kan blijven bestaan. Volgens Kramer moet besloten worden of de club op korte ter mijn een gedaanteverwisseling zal ondergaan of dat de stekker er binnenkort wordt uitgetrok ken. „We hebben gefaald", is de stel ling die Kramer gaat verdedigen in het debat, waar overigens geen alcoholgebruikers bij aan wezig zullen zijn. Gezien de stand van zaken is het een mak kelijk verdedigbare stelling. Kra mer denkt dat het moeilijk gaat worden om het tij nu nog te ke ren. „Mijn eigen kinderen en kleinkinderen heb ik ook niet kunnen overtuigen." tilburg/anp - Door te investe ren in menselijk en sociaal kapi taal kan de economie van een land positief beïnvloed worden. Dat concludeert onderzoeker D. Fouarge van de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg. Hij promoveert deze maand op het proefschrift 'Minimum protec tion and poverty in Europe'. Een goed sociaal stelsel kan de economie stimuleren en daar door als productieve factor wor den gezien, concludeert Fouar ge. Volgens de socioloog zorgen goede sociale voorzieningen er onder andere voor dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt be ter op elkaar aansluiten. In een steeds groter wordend Europa bestaat volgens Fouarge de neiging om alle regelgeving over te laten aan de Europese Unie. Dat is volgens de promo vendus niet verstandig. Er zijn te veel verschillen tussen de indivi duele lidstaten, aldus Fouarge. De armoedeproblemen in Enge land vragen volgens hem om een andere aanpak dan bijvoor beeld in Nederland. Hij ziet voor 'Brussel' hooguit een rol aan de zijlijn. den haag/gpd - De WD is be reid minder harde eisen te stel len aan de invoering van een nieuw WAO-stelsel. Zo houdt de partij niet langer onverkort vast aan haar eis dat iemand alleen in aanmerking kan komen voor de WAO wanneer hij minstens vier jaar gewerkt heeft. De WD wil een uitzondering maken voor 'onrechtvaardige gevallen', zoals iemand die nog maar net een baan heeft en dan een ern stige hersenbloeding krijgt. Voor hen geldt die 'referte-eis' dan niet. De potentiële regeringspartijen CDA, WD en LPF bespraken gisteren de toekomst van de WAO. Alle drie willen ze het aantal WAO'ers fors terugdrin gen, maai' ze verschillen nog in de manier waarop. CDA-leider Balkenende sprak na afloop van een 'pittig gesprek'. Volgens WD-fractievoorzitter Zalm zijn de onderhandelingen gisteren minder opgeschoten dan voor gaande keren. „Maar we moe ten eruit kunnen komen." Vol gende week praten de onder handelaars verder over de WAO. Het CDA heeft het invoeren van een referte-eis altijd onbe spreekbaar genoemd. Juist om te voorkomen dat mensen die nog niet lang werken buiten de boot vallen. Voor de christen democraten is dat in tegen spraak met waar de WAO ooit voor is bedoeld: het verzekeren van een fatsoenlijk' inkomen na ziekte of handicap. Zo houdt het CDA ook vast aan haar eis dat de WAO-uitkerin- gen in de toekomst omhoog moeten, zoals de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) eerder heeft voorgesteld in haar advies. De WD was hier altijd faliekant tegen, omdat de liberalen vre zen dat de WAO daardoor te aantrekkelijk wordt. Inmiddels is de partij ook op dit terrein bereid water bij de wijn te doen. Als het aantal WAO'ers daalt met zo'n 300.000 personen (circa eenderde van het huidige aantal) zouden de uitkeringen verhoogd kunnen worden. In het nieuwe WAO-stelsel wordt de WjJi alleen toeganke lijk voor werknemers die echt niet meer kunnen werken. De WD wil alleen iets doen aan het inkomen van arbeidsongeschik ten als het nieuwe stelsel blijkt te werken. (advertentie) DESIGNCENTRUM leidschendam/anp - Steeds meer automobi listen stappen achter het stuur, nadat zij drugs hebben gebruikt. Het gebruik van één drug, zoals cannabis, heeft echter nauwe lijks effect op het rijgedrag van bestuurders. Deze opmerkelijke conclusie trekt de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) na onderzoek in op dracht van het kabinet. Opvallend is een verdubbeling van het dmgsgebruik achter het stuur in drie jaar. Gebruikte in 1997 en 1998 nog 5,5 procent van de bestuurders drugs tijdens de week- eindnachten, in 2000 en 2001 steeg dat naar 11 procent. Vooral het feit dat enkelvoudig drugsgebruik geen extra gevaar op de weg oplevert, is echter hoogst verrassend, zo vindt ook de SWOV. Het kabinet wil gevaarlijke drugs in het verkeer wettelijk verbieden. Het onder zoek moest hiervoor gegevens aanleveren, maar de resultaten bieden nauwelijks aan knopingspunten, zo concludeert de SWOV. De stichting suggereert alcoholovertreders dan ook een drugstest te laten doen om ge vaarlijk rijgedrag te beteugelen. De kans dat autobestuurders die zowel drugs als alcohol gebruiken, betrokken raken bij een ongeval, blijkt namelijk honderden keren groter dan voor nuchtere bestuurders. Als er dus één groep uit het verkeer geweerd moet worden, is het deze wel, stelt de SWOV. Een bloed proef zou uitkomst kunnen bieden, maar de SWOV verwacht niet dat deze in Nederland algemeen ingevoerd zal worden. Voor automobilisten die alleen hebben ge dronken, is de kans op ernstig letsel enkele tientallen keren zo groot als voor nuchtere bestuurders. Wanneer verschillende soorten drugs zijn gebruikt voor de autorit, is de kans op ernstig letsel bijna tienmaal zo groot. Onderrug- en nekpatiënten let op! Komt u met uw huisarts of fysio niet verder, bel dan nu voor een gratis verslag met echt opzienbarende resultaten van patiënten uit Leiden, Katwijk en de bollenstreek of Haarlem, IJmuiden en Heemstede. Geen pijnstillers, moeizame oefeningen of operaties, maar de juiste behandelingen gegeven door echte rugspecialisten, erkend door het ziekenfonds en particuliere verzekeringsmaatschappijen. Aarzel niet, bel nu telefoonnummer 071-5425223 voor de regio Leiden en 023-5288375 voor de regio Haarlem en wij zullen deze uiterst belangrijke informatie direct aan u verzenden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3