WK VOETBAL 'Ik moet lachen om al die verhalen over mij' Zidane fit verklaard door teamarts Bulgaarse turncoach 'ontdekt' Aghahowa IFA in actie gen Pepsico kel4nse fan met ■a, gels op zak Guus Hiddink wordt vervoerd in een geblindeerde limousine met chauffeur 2002 K£>rea Japan Veel lof voor Nigeriaanse acrobaat SPELENDERWIJS Duitse creativiteit Maradona uiteindelijk toch welkom in Japan zaterdag 8 JUNI 2002 De FIFA is in Argentinië succes in actie gekomen te- pepsico. De Amerikaanse jjfankfabrikant maakt vol de voetbalbond illegaal |uik van het wereldkampi- jor» schap voetbal in Zuid-Ko en Japan. Pepsi bedient zich >en advertentiecampagne d m bekende voetballers in een 71 of tal landen van de slogan jo 2002'. De Argentijnse taal [ter heeft deze vorm van re- ne nu verboden. IN - Een Franse voetbalsup er is gisteren in Busan aan- t nu ouden omdat hij met drie els op zak in het vliegtuig [Seoul wilde stappen. De arige man vertelde de Kore- ie veiligheidsfunctionaris dat hij de munitie had ge- i stu >en van zijn grootvader, een nom raan uit de Eerste Wereld- STANDEN lijke ilea11 We lf ■n - Nigeria 2-1 (1-1). 27. Ag ra 0-1, 35. Larsson 1-1, 63. Lars- 21 (strafschop). Scheidsrechter: i (Bol). Toeschouwers: 36.194. kaart: Mjallby, Alexandersson len), West (Nigeria) tinië - Engeland 0-1 (0-1). 44. lam 0-1 (strafschop). Scheids- Collina (Ita). Toeschouwers: JO. Gele kaart: Batistuta, Pochetti- Irgentinië), Ashley Cole, Heskey land). plek xcel 6-2 2-2 3-5 1-3 3-2 2- 1 1- 1 1-3 TOPSCORERS :e in at je t colk form; latje >ol. 0 :bben 'ei n bel door Jaap van Essen gyeongju - Het is een fraai ge zicht wanneer de Koreaanse se lectie zich voor het super-de-luxe Hyundai-Resort verzamelt om naar de ochtendtraining te rijden. Op de parkeerplaats vormt zich een compleet konvooi, bestaande uit maar liefst twee spelersbus sen, een wagen voor de staf, een busje met materiaal en uiteraard de limousine met chauffeur van 'mr. Hiddink'. De bondscoach van Zuid-Korea reist niet in de spe lersbus, maar in een zeer grote wagen van Koreaanse makelij. Eentje met geblindeerde ramen, voor erg belangrijke personen. - Paraguay 3-1 (0-1). 10 Puyol "^feigen doel), 53. Morientes 1-1, Morientes 2-1, 87. Hierro 3-1 chop). Scheidsrechter: Ghandour Toeschouwers: 41.428. Gele Baraia (Spanje), Arche, Gavilan, Cruz (Paraguay). laroi lerh nt ei J on :rich use (Duitsland) 4, 2. Tomasson inisa marken) 3, 3. Vieri (Italië), Mori- Hierro (Spanje), Larsson (Zwe- I, 7. Diop, Diao (Senegal), Rodri- (Uruguay), Mboma, Eto'o (Ka- latedn)> Holland, Robbie Keane (ler- Ballack, Jancker, Linke, Schnei- ierhoff (Duitsland), Batistuta (Ar- iê), Fortune, Tebeho Mokoena Afrika), Santa Cruz, Arce (Para- Campbell, Beckham (Engeland), n wAdersson (Zweden), Raul, Valeron je), Cimirolic (Slovenië), Ronaldo, (Brazilië), Hasas Sas (Turkije), (Mexico), Gómez, Wright (Costa Wilmots, Van der Heyden (Bel- Jnamoto, Suzuki (Japan), Hwang, ^9; JZuid-Korea), Karpin, Titov (Rus- Beto (Portugal), O'Brien, Mc- (Verenigde Staten), Aghahowa ÏXCll 13) 1 n pa doelpunten: Jorge Costa (Portu- jden A&oos (Verenigde Staten), Puyol Tie). RODE KAARTEN uinidic (Kroatië), Unsal, Alpay (Tur- Diao (Senegal), Henri (Frankrijk). GELE KAARTEN l ric gele kaarten: Petit (Frankrijk). rn' 0 ele kaart: Finnan, McAteer, Reid °PPAd), Heintze, Laursen, Sand, Poul- lelveg, Tomasson (Denemarken), i, Ziege (Duitsland), Kalla, Wo- ameroen), Noor. Al-Yami (Saudi- ïteei All0u Cissé. Diao, Fadiga (Se- I .Mendez, Garcia, Abreu, Romero, feir Uruguay), Samuel, Simeone, Pochettino (Argentinië), Sodje, en i Nigeria), Caceres. Caniza, Taver- :he. Gavilan, Santa Cruz (Para- Franco, Issa, McCarthy, Zuma Afrika). Campbell, Ashley Cole, t(Engeland), Allback, Jakobsson, ry, Alexandersson (Zweden). Vale- raja (Spanje), Karic, Zimirotic niê), Demlson (Brazilië), Akyel |e), De La Cruz, Porozo, Chala r), Cannavaro (Italië), Tie, Yun- puwe *'a°PenB (China), Marin, Soils. LCenteno (Costa Rica), Toda, In- (Japan), Van Meir, Peeters, Ver en Van der Heyden (België), Park Korea), Krzynowek, Hajto, zewski (Polen), Beto, Petit (Por- Alemtsjec, Sensjov (Rusland). fJaziri (Tunesië), Beasley (Ver- Staten) FIFA WORLD CUP Er voegen zich nog enkele per sonenauto's in de rij gereed staande vervoersmiddelen en dan gaat de stoet ineens rijden. Een paar handen vol motor agenten begeleiden het Kore aanse nationale elftal naar het lokale voetbalstadion, een tien tal kilometers verderop. Al het overige verkeer wordt tot staan gebracht, binnen no-time staan de 23 spelers van Hiddink op het bloedhete veld. Een graadje of dertig is het deze ochtend toch al zeker, maan dagmiddag zal het nog net even warmer zijn wanneer Korea het opneemt tegen de Verenigde Staten. Die wedstrijd wordt ge speeld in Daegu, gemiddeld ge nomen veruit de warmste plaats van Zuid-Korea. Niet alleen meteorologisch be zien zal het een warm middagje worden in het overigens schitte rende stadion. Zuid-Korea-USA, dat is een beladen duel. Al meer dan een generatie lang (sinds de jaren vijftig) heeft het Amerikaanse leger permanent een grote troepenmacht in Zuid-Korea. Ruim veertigdui zend yankees verblijven er mo menteel. Ze zijn er om de com- Hiddink: nooit meer dorst Guus Hiddink zal na het we reldkampioenschap voetbal bij terugkeer naar Seoul nooit meer dorst hebben. Het pres tigieuze hotel Westin Chosun heeft de Nederlandse oefen- meester voor de rest van zijn leven gratis bier beloofd. Hiddink leidde Zuid-Korea naar de eerste WK-zege ooit - 2-0 tegen Polen - en werd prompt heilig" verklaard. munistische dreiging van Noord-Korea in toom te hou den, maar zo langzamerhand hebben ook de Zuid-Koreanen schoon genoeg van deze solda ten, die niet onder de Koreaanse maar Amerikaanse wet vallen. De laatste jaren komen er steeds meer gevallen in de openbaar heid van verkrachting, moord en dergelijke, begaan door Ame rikanen jegens Koreanen. In Zuid-Korea is zo langzamer hand een echte anti-Amerikaan se stemming ontstaan, die maandag wel eens tot een ontla ding kan komen. Diepe sporen De aanwezigheid van de Ameri kanen heeft natuurlijk alles te maken met de Koreaanse oorlog die nog steeds niet voorbij is en die diepe sporen in de samenle ving heeft achtergelaten. „Daar heb je geen weet van", vertelt Guus Hiddink, eenmaal terug gekeerd in de koele lobby van het hotel. „Ook in ons elftal en begeleidingsteam zijn genoeg mensen die familie aan de an dere kant hebben, die ze nog nooit hebben gezien. Sterker, ze hebben er nooit meer iets van gehoord sinds 1953. De grens zit echt helemaal potdicht. Het is echt schrijnend". Met het nationale elftal verbleef Hiddink veel in de buurt van de grens, op het complex van de Koreaanse voetbalbond. Een maal reisde hij met een official van de bond naar de gedemilita riseerde zone die de grens tus sen Noord en Zuid-Korea vormt. „Indrukwekkend. Vooral omdat het er zo ongelooflijk stil is. En als je je dan realiseert wat er aan de andere kant van de grens allemaal gebeurtNu zitten er Noord-Koreaanse vluchtelingen op ambassades in Peking. Er is sprake van dat die mensen terug moeten naar Noord-Korea, volgens mij ple gen ze voor het zover is zelf moord". Politiek, Guus Hiddink denkt er wel degelijk over na. Maar hij voelt zich niet geroepen tot ech- lagos/reuters/anp - Zelf zal hij er wel niet zoveel zin in hebben. De salarissen in de tumwereld zijn immers veel la ger dan in de voetballerij. Niet temin wil de Bulgaarse turn coach Zlatev Koitsjo de Nigeri aanse international Julius Ag hahowa dolgraag onder han den nemen. De gymnastiek- trainer ziet in de atletische aanvaller een zeer talentvol turner. „Van mij mag hij meteen ko men", zei Koitsjo, de Bulgaarse coach van de Nigeriaanse tumselectie. „Het is werkelijk fantastisch wat hij laat zien na dat hij heeft gescoord. In hem schuilt een geweldige turner". Aghahowa (20) vierde gisteren zijn openingstreffer tegen Zwe den (1-2) op karakteristieke wijze: acht keer een overslag achterover, gevolgd door een achterwaartse salto. Het pu bliek reageerde dolenthousiast op het acrobatische hoog standje van de jonge Afrikaan. „Met een beetje gerichte trai ning maak ik een toptumer van hem", liet Koitsjo in Lagos weten. Aghahowa staat nog onder contract bij de Oekraïense club Shakhtar Donetsk. Zijn trans- ferwaarde wordt geschat op tien miljoen euro. westen. Je komt nog eens ergens als voetbalsupporter, maar mis schien dat je de Blatters van de ze voetbalwereld net zo lief eens een serieuze rotschop zou willen verkopen. Want voor de fans komt erbij dat de kaartjes of schreeuwend duur zijn of domweg niet be schikbaar. De zwarthandelaren, een slag dat op grote toernooi en altijd en overal aan kaartjes weet te komen, hebben ook in Japan alweer toegeslagen. Voor de wedstrijd Japan-Rus land van morgen worden nog kaartjes aangeboden voor veer tien- tot achttienhonderd euro. Een slimmerik bood een han delaar zijn finalekaartje alvast aan. Hij wilde er een miljoen yen voor hebben, tienduizend euro. De handelaar antwoordde dat hij wellicht wel een koper heeft... Twee jonge Zuid-Koreanen kijken vol bewondering naar een enorme poster, met daarop de beeltenis van Guus Hiddink. Foto: Reuters te activiteit. „Nee, ik ben daar niet voor. Maar als men mij iets vraagt geef ik mijn mening". Dienstplicht In het belang van zijn eigen spe lers wil hij zich daarentegen wel in politieke zaken mengen. Het is een verkiezingsjaar in Korea en de dames en heren parle mentariërs duikelen over elkaar heen om te laten zien hoe be trokken ze zijn bij het nationale voetbalteam. Hiddink dient dus doorlopend te poseren met een of andere politieke hotshot. „Daar heb ik wel gebruik van gemaakt. Ik heb links en rechts laten vallen dat maar liefst acht van mijn spelers na dit WK nog in dienst moeten. Dat is hier geen kattenpis, want het is zwaar en duurt tweeënhalf jaar. Daarna is het met hun voetbal loopbaan natuurlijk wel gedaan. Ik heb dus bepleit dat het een zaak van nationale prestige is wanneer deze spelers de laatste zestien halen en daarom vrijstel ling van de dienstplicht zouden moeten krijgen als het ze lukt. Sporters die een gouden plak op de Spelen halen kennen ook zo'n regeling. Dat voorstel wordt nu serieus onderzocht, dikke kans dat het lukt". Mooi meegenomen voor de spelers, maar natuurlijk moet Korea zich dan nog wel plaatsen bij de laatste zestien. Dat zal on danks de overwinning op Polen in de eerste wedstrijd nog niet meevallen. „De zege van de Ver enigde Staten op Portugal was natuurlijk slecht nieuws. Daar door vallen de beslissingen in onze groep waarschijnlijk pas op de laatste speeldag", ver wacht Hiddink, die zich ook weer niet al te veel zorgen maakt. Hiddink legde de voorbije an derhalf jaar veel nadruk op het fysieke aspect bij de Koreanen, juist om hun angstige gedrag ten opzichte van grote Europese tegenstanders wat te verande ren. Maar ook wees hij hen meerdere malen op hun eigen pluspunten. „Ik vertelde ze dan hoe Aziatische mensen in Euro pa worden gezien. Er hangt voor ons toch altijd iets mysterieus en mystieks om hen heen. Daar voelen wij ons vaak ongemakke lijk bij, dus dat moeten zij uit buiten". Snelheid Hiddink selecteerde ook op snelheid. Want zijn elftal moet de tegenstander opjagen, tot die er tureluurs van wordt. „En dat is tot nu toe aardig gelukt. Een jaar geleden werden we door Frankrijk met 5-0 afgedroogd. Ruim een week voor het WK be gon speelden we weer een oe fenduel. Nu werden die Fransen helemaal gek van mijn spelers. Er was geen moment rust, steeds kwamen die gasten van mij er weer invliegen. Een we reld van verschil". Het is niet de enige grote veran dering rondom het Koreaanse team. Hiddink zelf is ineens hei lig verklaard, terwijl hij enkele maanden terug nog gezocht werd door een deel van de me dia. Natuurlijk is de huidige adoratie (donderdag wilden werkelijk duizenden fans een handtekening) heel wat pretti ger. „Maar ze slaan gelijk weer helemaal door. Wat ik allemaal wel niet lees. Ik zou president moeten worden en mijn manier van werken zou door het hele Koreaanse bedrijfsleven overge nomen moeten worden. Tsja, wat moet ik met die verhalen, ik moet er een beetje om lachen". Nog drie weken, dan is het con- Dat is zeker niet de gemaskerde Engelse fan die, broederlijk naast een Argentijnse suppor ter, deze vrijdagavond voor het stadion in Sapporo nog aan een kaartje probeert te komen voor Engeland-Argentinië. De man heeft een prachtig bord volge- kalkt met een even ludiek als kansloos voorstel: 'Ruil uw tic ket voor mijn speciale (Japanse) goederen!' Hij heeft voor zich op de grond een kleedje ge spreid, met daarop zijn Japanse goederen: een waaiertje, een sleutelhangertje, een stripboek je en nog wat prullaria, met een geschatte waarde van zes euro. Wij vrezen dat hij de wedstrijd via de televisie heeft moeten volgen. Of de een of andere Blatter moet toevallig voorbij zijn gekomen en het hart heb ben laten spreken... Henri van der Steen frankfurt - De Duitse architect Johannes Hock, eigenaar van een kledingboetiek in Frankfurt, heeft zich laten inspireren door het WK voetbal. Hoek heeft zelf poppetjes gemaakt (op de foto zijn bondscoach Rudi Voller, Carsten Jancker, Christian Ziege, Jens Jeremies en keeper Oliver Kahn zichtbaar) en in zijn etalage gezet. Hij denkt op deze manier meer klaten te trekken. Foto: AP tract van Hiddink en zijn Neder landse stafleden met de Kore aanse bond afgelopen. Pim Ver beek keert in ieder geval terug in Nederland, waar voor hem 'een job' wacht. Teammanager Jan Roelfs weet nog niet wat de toe komst hem brengt. Niet plannen En Guus Hiddink zelf lijkt ook iets anders te gaan doen. „Een project als dit is heel erg leuk. Een redelijk overzienbare tijd van anderhalf jaar is een mooie periode. Ik vind het werk gewel dig, maar zie me hier niet vier jaar zo intensief werken. Het mooiste zou zijn om twee jaar iets anders te doen en dan weer hier aan de slag te gaan voor het volgende WK. Maar ja, zo mooi kun je dingen niet plannen", mijmert hij, terwijl zijn blik af dwaalt over de prachtige water partij van het golfresourt. yokohoma/anp Argentinië mag zich volgende week woens dag tijdens de laatste groeps wedstrijd van het wereldkampi oenschap voetbal tegen Zweden waarschijnlijk toch nog verheu gen op de steun van Diego Ma radona. De Japanse minister van justitie Mayumi Moriyama liet gisteren via de Japanse me dia weten dat de voormalige ve dette toch welkom is. De 41-jarige Maradona had de beste voetballers van zijn land graag al tijdens de duels met Ni geria en Engeland aangemoe digd. Hij kreeg echter geen vi sum vanwege zijn drugsverle den. Maradona is in het verle den betrapt op het gebruik van cocaïne. Mensen die met Justitie in aanraking komen wegens het gebruik van verdovenden mid delen zijn in Japan niet meer welkom. Het is niet duidelijk of Japan gezwicht is voor diploma tieke druk. Maradona kor# maandag naar Japan. Twee dagen later speelt Argentinië de cruciale groeps wedstrijd tegen Zweden. Bij een zege kwalificeert de favoriet voor de eindzege zich voor de tweede ronde van het WK. door onze sportredactie Hilversum - De Franse teamarts Jean-Marcel Ferret heeft Zinedi- ne Zidane fit verklaard. Volgens de medicus is de dijbeenblessu re van de spelmaker volledig ge heeld. „Hij speelt dinsdag mee tegen Denemarken", liet Ferret weten op de website van een Franse krant. Zidane, die gisteren met succes een baltraining uitvoerde, miste de eerste twee wedstrijden van Frankrijk bij het WK. De stroef gestarte wereldkampioen moet met een verschil van tenminste twee doelpunten winnen van Denemarken om in het toernooi te blijven. De Belgen kunnen maandag in het duel met Tunesië weer een beroep doen op centraal verde diger Glen De Boeck. De kapi tein van Anderlecht maakte gis teren de training vol, inclusief een onderling partijtje. Tijdens dat onderdeel van de training bleven Wilmots en Pee ters aan de kant. Uit voorzorg, zo meldde dokter Snoeckx. „Wilmots voelde weer wat pijn achteraan de knie en Peeters had lichte rugpijn na een slechte val. Zijn rug is een beetje ge blokkeerd en we moeten dat losmaken. Maar voor geen van beiden is het erg". Voor Nico Van Kerckhoven, die gisteren voor het eerst licht met de bal trainde, lijkt Tunesië niet haal baar. De medische staf van de natio nale ploeg is optimistisch over de speelkansen van De Boeck. ,Als hij er de eerstkomende da gen geen trap op krijgt, zie ik weinig problemen", aldus bondsdokter Snoeckx. „Medisch is de voet oké, al voelde Glen na de training nog pijn. Bij een be paalde beweging heeft hij iets gevoeld, maar niet de pijn van eerder deze week. Ik merkte dat hij voor het eerst de duels niet schuwde". HET WK VIA SMS Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant. Rust- en eindstanden korte verslagen. Stuur de sms-tekst WK 104 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29