WK VOETBAL leckham ditmaal de held van Engeland yié Ver on onder de indruk van Engels elftal panje kiest voor zakelijke benadering Schutterende Chilavert meer clown dan keeper Bier vliegt in pubs tegen wanden op c.' I ri u)l Eriksson waarschuwt ploeg voor laatste groepsduel met Nigeria gentinië komt geen moment los in onwerkelijke wedstrijd eg Camacho lijkt wijs geworden van weinig glorieus verleden Recordaantal Amerikanen ziet WK-duel HDC 682 zaterdag 8 JUNI 2002 sapporo/gpd - David Beckham was euforisch, zijn coach had het over geweldig voetbal, ook Juan Sebastian Veron was ver baasd over het spel van de En gelse ploeg. Diens trainer nok de rechtvaardigheid van de uit slag echter in twijfel. Sven Goran Eriksson gaf zijn spelers na afloop in de kleedka mer stuk voor stuk een hand. „Ik heb ze bedankt, ze hebben geweldig gespeeld. De eerste 35 minuten tegen Zweden waren ook goed en ik wist dat we, als we geconcentreerd en fit zijn, tot hele mooie dingen in staat zijn. Dat is vanavond wel bewe zen, we hebben nu 70 tot 75 mi nuten uitstekend gevoetbald". Dat vond Juan Sebastian Veron ook De baas van het Argentijn se middenveld, halverwege met een blessure gewisseld, had zich verbaasd. „Engeland was beter dan wij, vooral in de eerste helft. Wij speelden niet goed, konden geen aanvallen opzetten. Na rust ging het beter en ik had het gevoel dat we ze hadden liggen op het moment dat de wedstrijd was afgelopen". De Argentijnse bondscoach Bielsa had geen vrede met de eindstand. „We hoopten op een gelijkspel, dat zou ik ook een rechtvaardige uitkomst hebben gevonden. De volgende wed strijd gaat het nu om kwalifica tie, we zullen afstand moeten nemen van deze teleurstelling". Verons ploeggenoot David Beckham van Manchester Uni ted was euforisch. „Hier heb ik vier jaar op gewacht!" Beckham bekende zich zenuwachtig te hebben gevoeld; hij had de op dracht meegekregen vooral veel te lopen. Tot grote wedstrijden is hij na een lange blessure nog niet in staat. Misschien wordt het woensdag beter voor hem. Eriksson keek op verzoek ook alvast vooruit, naar de dag dat Nigeria wacht. „Het zou wel heel dom zijn als we het nu nog weggaven. Maar ik vond Nigeria in beide wed strijden erg ongelukkig. We zul len de wedstrijd als een finale moeten benaderen. Ik weet dat ze nergens voor spelen, maar dat maakt ze misschien des te gevaarlijker". Toekomst Eriksson was overigens laaiend enthousiast over het overdekte stadion. „Dit is de toekomst: perfect gras, geen wind, geen zon, geen enkel excuus. Natuur lijk is het ook heel comfortabel voor het publiek. Ik vond het ge weldig". De stand van zaken in groep F is nu zo dat Argentinië waar schijnlijk moet winnen van Zweden om zich te plaatsen voor de tweede ronde. Dat hoeft niet als Engeland verliest van Nigeria met twee doelpunten verschil. Dan volstaat een gelijk spel. Als de Engelsen met 1-0 verliezen en Argentinië speelt met 1-1 gelijk tegen Zweden, ko men Engeland en Argentinië beide op vier punten en een doelsaldo van nul, met een ge lijk aantal gescoorde goals. In dat geval telt het onderlinge re sultaat en gaat Engeland door. Engeland en Zweden hebben beide aan een gelijkspel vol doende om zich te kwalificeren voor de tweede ronde. lenri van der Steen Mto - Alles was anders dan f gedacht bij Engeland-Ar- nië: een onwezenlijke sfeer stadion, een tegenvallende jijd, een verrassende win- Het leek bovendien wel een mgeerde i-o voor Engeland, die indruk zal zijn voortge- n uit een bizarre mix van indigheden. K lijkt het meest gebaat i tweede ronde met zowel and als Argentinië en het is van uitgesloten dat het als- [i gaat. Maar het is nu een situatie voor Argentinië, de gedroomde wereld- ioen moet nu waarschijn- van Zweden winnen om gaan. apper van de eerste WK- werd gespeeld in bijna listische omstandigheden, ak van het stadion in Sap- was dicht, wat de sfeer al en goede kwam. De tribu- rerden bovendien bevolkt voetbaltoeristen, niet zo- door echte fans die elke rijd in Engeland tot zulk «ntastische belevenis ma- ele perioden was het zelfs >n doodstil. luel had voor Argentinië idien een zeer speciale be- tekenis. Het land ligt aan gort. Op televisie werden de afgelo pen dagen beelden van de trotse nationale ploeg afgewisseld met reportages uit de noordelijke provincies over kinderen die Nederlandse kijkers onmiddel lijk aan Biafra zouden hebben doen denken; uitgemergelde skeletjes. Leraren hebben op de Argentijnse scholen de opdracht kinderen op maandagmorgen niet meteen melk te geven; als ze het hele weekeinde niet heb ben gegeten worden ze meteen ziek. Droevig en grimmig Het zijn deze mensonterende omstandigheden op de achter grond die de voetbalwedstrijd tussen de nationale ploeg en het gehate Engeland bij voorbaat al een even droevig als grimmig cachet gaven. Engeland-Argenti- nië is een van die zeldzame wedstrijden waarbij na afloop de shirtjes niet worden geruild, niet in het openbaar tenminste. Gevreesd werd zelfs voor een oorlog op het veld, die van groep F een poule des verderfs had kunnen maken. Zo ver kwam het gelukkig niet. Engeland-Argentinië werd ont sierd door matig voetbal, maar niet door apert onsportief spel, hoewel voor rust wel 27 overtre dingen werden gemaakt. Zo on geveer de laatste was er eentje op Owen, die Pocchettino han dig uitspeelde en tegen de grond ging. Het leverde een strafschop op. David Beckham smaakte het genoegen zijn ploeg op voorsprong te zetten, achter af gezien zelfs de zo vurig ver langde overwinning te bezor gen. De strafschop van Beckham, die de hele wedstrijd nerveus leek gezien zijn vaak mislukte trap pen, werd iets anders uitgevoerd dan in de bedoeling lag. De aan voerder had besloten tot een hard schot, maar zo laag als de bal over het gras vloog, was wat erg riskant. Cavallero dook ech ter net voldoende ver naar de De Argentijnse aanvaller Gabriel Batistuta ziet het niet meer zit ten. Foto: EPA Rio Ferdinand bejubelt de Engelse zege samen met keeper David Seaman. Foto: AP hoek om de bal niet tegen zijn lichaam te krijgen: 1-0. In de rust bleef Veron in de Ar gentijnse kleedkamer achter. Het was al een illustratie van de teleurstellende avond voor de Zuid-Amerikanen, wier hoog ge prezen middenveld - samen goed voor liefst 260 interlands - geen enkele kans bij elkaar wist te spelen. Ook dat was anders dan gedacht: niet de fijngevoeli ge passing van Veron gaf de toon aan - het was juist de als beperkt aangemerkte Butt die de bal van de dag gaf. Hij speel de na een half uur Owen in de loop aan; de paal voorkwam toen al een doelpunt. Na rust - met de kwikzilverige Aimar voor Veron - werd uiter aard voornamelijk op de helft van Engeland gespeeld, maar de enige echte kans werd pas tien minuten voor tijd gecreëerd; uit een comer kopte Pocchettino in, op het lichaam van de op de lijn staande Seaman. Het doel van Argentinië lag vaker onder vuur, twee keer door prachtige volleys, van Scholes en invaller Sheringham, een keer door Owen. Negatief antwoord Ook de verwachting van de En gelse coach Eriksson kwam niet uit. De Zweed zei vooraf dat de ze wedstrijd zou laten zien of Engeland een groot team is of niet. Het antwoord op die vraag bleef uit - en als er een ant woord kwam dan was het een negatief antwoord; Engeland speelde voor rust bij vlagen re delijk, maar kon toch ook niet boeien door goed spel. Alles was dus anders. Geen prachtig voetenwerk van Pla- cente op de Engelse helft (want die moest achterin blijven), wel sterk verdedigen van de reuzen Campbell en Ferdinand, maar geen toverballen van Beckham, geen acties (laat staan goals) van Batistuta of diens ook al tegen vallende vervanger Crespo. Ze leken niet eens echt te willen, de Argentijnen. Afgezaagd Alleen met de naam van de matchwinnaar, David Beckham, kan de voetballerij tevreden zijn. Beckham, de jongen die vier jaar geleden in eigen land werd afge zaagd, maar nu Engeland met zijn strafschop aan drie punten en een landelijk gekoesterde uit slag hielp. Beckham stilde een ongekende Engelse honger naar revanche en herstel van eer. Ze zullen hem er nu waarschijnlijk vier jaar lang voor gaan aanbid den. onze sportredactie iu - Die Chilavert toch, wat lown. „Spanje stelt niets en ik ga twee keer scoren", de goede orde: aan het rd is de keeper van Para- bijgenaamd El Loco, de Luis Chilavert, de man die te boek staat als de meest ex centrieke doelman van de we reld, had dit keer beter zijn mond kunnen houden. De ren tree van de grote vedette van Paraguay - die in zijn loopbaan al 65 keer scoorde - werd giste ren een grote afgang. Spanje won met 3-1 en Chilavert ging bij de tweede Spaanse treffer af grijselijk in de fout. Hij probeer de nog wel te scoren uit een vrije trap, maar het vuur in zijn 'gouden linker' is langzamer hand gedoofd. Chilavert, wegens een schorsing niet in het eerste duel met Zuid-Afrika (2-2), maakte een onzekere indruk, met name bij hoge voorzetten. Na ruim een uur liep de omstreden praatjes maker onder een voorzet van De Pedro door. Morientes kon de bal vervolgens heel simpel letterlijk het doel in lopen (2-1). Het is duidelijk: de 37-jarige - vier jaar geleden in Frankrijk nog verkozen tot beste doelman van het WK - heeft zijn beste ja ren achter zich. Maar niet ge treurd. De wereld is nog lang niet van hem af. De kleurrijke Chilavert - eigenaar van de pausmobiel waarmee Paus Jo hannes II ooit door Paraguay toerde - heeft een nieuw doel voor ogen: namelijk het presi dentschap van Paraguay. Tja- ...Zijn mond is er in ieder geval groot genoeg voor. eon ten Voorde - Het Spaanse voetbal Üe in Jeonju een histori- middag. Voor het eerst 1950 won de nationale ook zijn tweede wedstrijd 0 WK, waardoor Spanje eloos afrekende met de dat het altijd vroegtijdig elt op een groot toernooi, immer transpirerende coach Jose Antonio Ca- 1 kon het na afloop ook luwelijks geloven. „In the- jn wij natuurlijk beter dan ndere ploegen, maar dat n we dan wel op het veld ien. Er zijn al zoveel WK's st, waarop we er van tevo- overtuigd waren dat we n winnen, om dan vervol- ïeteen de eerste wedstrijd iezen. Nu zijn we zover en dat we met de druk van oot toernooi kunnen om- nd van Camacho is daar- idelijk zichtbaar. Ondanks k dat zijn selectie enkele ke individualisten telt, het elftal van de voorma- ïrdediger koel en bereke nend, eigenlijk on-Spaans. Het vuur van de emotie knettert niet meer zoals jaren te voren. Het volwassen Spanje hanteert te genwoordig de kille zakelijke strijdwijze. En niet zonder suc ces. Nadat de ploeg eerder al af rekende met Slovenië, versloeg het gisteren Paraguay met 3-1. Die zege dankte de ploeg vooral aan de inbreng van de invallers Helguera en Morientes. De mid denvelder zorgde voor meer dy namiek, de aanvaller van Real Madrid boog in zijn eentje een 0-1-achterstand om in een 2-1- voorsprong. Aanvoerder Fer nando Hierro maakte in de slot fase aan alle onzekerheid een einde door vanaf de strafschop stip de 3-1 binnen te schieten. Nee, fraai was het niet wat de Spanjaarden lieten zien, maar daar hadden de spelers en de coach verder geen boodschap aan. Na de frustratie die 52 jaar duurde, telt voor de ploeg maar één ding: overleven. En in die missie is de ploeg vooralsnog geslaagd. Het moment van ont roeren komt nog, zeggen de Spanjaarden in koor. Laten we het hopen. i?» Doelman Chilavert en de verdedigers van Paraguay schrikken van de inzet van de Spanjaard Raul. Foto: Reuters door Harm Harkema londen - Nagelbijtend, vloe kend - steeds weer dat zelfde woord dat met een 'fbegint - en kreunend, zaten de bezoe kers van 'The Balf Faced Stag' het laatste kwartiertje van de wedstrijd uit. Maar na het laat ste fluitsignaal was er geen hou den meer aan. De afgeladen pub in het Noord-Londense East- Finchley ging even helemaal uit zijn dak, het bier vloog tegen de muren op. „En nu gaan we door tot de finale", brulde Peter, een rossige kantoorklerk optimis tisch. Overal in het land was het het zelfde. De pubs zaten vol, op driekwart van alle werkplekken stond de televisie aan en op ver schillende plaatsen waren enor me televisieschermen in de bui tenlucht geplaatst. Zo trok een scherm op Exchan ge Square in het centrum van Manchester zo'n drieduidend mensen, en moest de politie het verkeer er omleiden. In New castle trotseerden honderden fans de stromende regen om de wedstrijd op een buitenscherm te kunnen zien. Volgens een schatting van de BBC had een op de vijf werknemers een vrije dag genomen en een op de tien zich ziek gemeld. Bookmakers meldden dat goklustigen voor achttien miljoen euro hadden ingezet. Engeland-Argentinië was na tuurlijk ook niet zomaar een wedstrijd. Argentinië immers is het land waartegen twintig jaar geleden de Falkland-oorlog is gevoerd. Argentinië is ook het land van Maradona, die in 1986 DE MOS JE kunt van dit wereldkampi oenschap veel zeggen, maar niet dat het saai is. De krachts verschillen zijn erg klein, waar door er elke dag wel een verras sing te noteren valt. En, anders dan iedereen voorspeld had, krijg je in de eerste ronde al een paar heuse finales. Bij de wed strijden Zweden - Argentinië, Frankrijk - Denemarken en Ka meroen - Duitsland is het erop of eronder. Dat maakt het toer nooi bijzonder interessant. Met uitzondering van die 8-0 van Duitsland tegen Saudi-Ara- bië, in mijn ogen een 'valse uit slag', zitten de meeste ploegen kwalitatief dicht op elkaar. Daardoor eindigen heel veel wedstrijden in 1-0 of 1-1. Je ziet vrijwel geen enkele ploeg ne gentig minuten lang domine ren. Dat heeft volgens mij voor al te maken met het 3-5-2-sys- teem, tijdens dit WK de grote trend. Door al die overvolle middenvelden is het moeilijk om de wedstrijd naar je hand te zetten. Het valt op dat de ploegen die vooraf als de grote favorieten waren bestempeld tot nu toe ontgoochelen. Titelhouder Frankrijk had donderdag tegen Uruguay zelfs alle geluk van de wereld dat Barthez in de laatste minuut met de voet redde, an ders had het de terugreis al kunnen boeken. Ook Argentinië maakt nog geen verpletterende indruk op mij. Het is geen schim van de for matie die in de aanloop naar het WK zo imponeerde, met na me in de oefenduels met Italië en Duitsland. De Argentijnen zullen woensdag tegen Zweden alle registers open moeten trek ken. Het is mij allemaal te voorspel baar. Het raffinement dat hun spel normaliter zo kenmerkt, ontbrak in de wedstrijden tegen Nigeria en Engeland volkomen. Daardoor slagen ze er nauwe lijks in de vijandelijke defensies open te breken. Hoewel de Ar gentijnen de tweede helft voort durend aanvielen, bleef Enge land moeiteloos overeind. Ik krijg sterk de indruk dat er binnen de Argentijnse ploeg iets knaagt. Het is natuurlijk een veeg teken dat coach Bielsa in de rust tegen Engeland zijn belangrijkste speler Veron eruit haalt. Tot mijn opluchting is de arbi trage in de eerste week uitste kend geweest. Eigenlijk was de Zuid-Koreaan Kim, die Brazilië- Turkije leidde, de enige disso nant. De scheidsrechters fluiten niet voor ieder wissewasje. Ook dat draagt ertoe bij dat het tot nu toe zo'n fijn toernooi is. met een met de hand gescoorde goal Engeland in de kwartfinales van de WK de das omdeed. En Argentinië is ook het land dat vier jaar geleden al even on rechtvaardig de Engelsen we derom naar huis toe stuurde. Argentinië is voor vele Engelsen bovendien het land van de sme rige trucjes en overtredingen, zoals Duitsland voor Nederlan ders het land van de schwalbes is. Bovendien had vrijwel niemand in het land gerekend op een overwinning. Na de treurige openingswedstrijd tegen Zwe den. was in het land niet echt meer sprake van een uitgelaten cupkoorts. Menig automobilist had zelfs stilletjes het Engelse vlaggetje al weer van de antenne gehaald, vrezend dat Beckham en de zijnen tegen de sterker ge achte Argentijnen zouden oplo pen tegen 'onze volgende glori euze nederlaag'. De oud-bondscoaches Terry Venables en Bobby Robson, bei den ingehuurd door de com merciële tv-zender ITV, hadden donderdag de allerlaatste opti misten nog even met beide be nen op de grond gezet.J\ls we er een puntje aan overhouden, ben ik heel, heel erg blij", zei Venables zorgelijk en Robson betuigde even zorgelijk zijn in stemming. Het werden dus uiteindelijk drie punten. En op de BBC-televisie stamelde de gewaardeerde Cel- tic-coach Martin O'Neill: „Dit was simpelweg adembene mend. Winnen van een van de toemooifavorieten, en dat met zoveel zwier, en met zoveel wils kracht". seoul/dpa - EAi recordaantal Amerikanen heeft de WK-wed- strijd van de Verenigde Staten tegen Portugal (3-2) op de tele visie gezien bij ESPN2: bijna een miljoen liefhebbers. Het zegt iets over de populariteit van voetbal in het land waar een wedstrijdje basketbal of honkbal een miljoen toeschouwers zou kunnen trekken als de accom modaties daarop waren bere kend. Voetbal is nog altijd niet groot in de Verenigde Staten. Maar gezien het tijdstip van uit zending van het WK-wedstrij den vanuit Korea en Japan, 's nachts of in de vroege morgen, is ESPN best tevreden met de kijkcijfers. En dan uiteraard vooral met het getal dat kleefde aan Amerika tegen Portugal. Het vorige record stond op 834.000 mensen. Zij volgden tijdens het WK van L998 de kwartfinale wedstrijd tussen Frankrijk en Italië live op tv. iam passeert doelman Cavallero vanaf de stip. Foto: EPA Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant. Rust- en eindstanden korte verslagen. Stuur de sms-tekst WK 104 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27