KUNST 8f CULTUUR Boerderijen, lommerrijke boompartijen en rivieren De ontmaskering van De Pure Zielen Riders: Prince versus James Brown en Giorgio Moroder The Rolling Stones vorderen schilderijen Aelbert Cuyp schilderde gouden eeuw als zonnig Arcadië uwen van nk in Paleis ,g - Het schilderij Vrouw', uit 1931, is een werken van kunstenaar Tillink die te zien zal zijn «toonstelling 'Willink aleis, De Vrouwenpor- n Museum Het Paleis in De tentoonstelling ip 15 juni en loopt tot 15 september. trlei last rstellingen af De voorstelling 'Adel loor Theater Toverlei is De Leiderdorpse to- iniging zou dit stuk van a Warmerdam op 7 en 8 je Muzenhof uitbren- pdat één van de spelers jeval heeft gehad, kun- yoorstellingen niet b. Waarschijnlijk eind ber wordt 'Adel Blank' ap de planken gebracht. jtery Land 1 Amsterdam dam - Het dancefestival (Land verhuist van het üsterrein in Biddinghui- jreen locatie vlakbij ra in Amsterdam. Het ent heeft dit jaar plaats ugustus en kan 50.000 p herbergen. Voor het jrdt er alleen overdag en is gedanst. Tijdens eer- jties werd er ook 's gefeest. Broere *m - Je zou verwachten dat de ra werd gekozen, puur omdat 'ie bekt. Of omdat de Honda Dax, "orpen om de grote afstanden op irs snel te kunnen afleggen, zo'n rbeelding sprekende miniatuur ts is. De reden blijkt echter nog fvoor de hand te liggen. Ze rijden i, de jongens van Dax Riders. [end als dat er uit moet zien, drie ansozen die op hun gemotori- etsjes door Parijs crossen, is ook ek op hun eind vorig jaar ver- eerste gezamenlijke album own'. Die is in belangrijke mate serd op Amerikaanse disco, p- Italiaanse electro-disco, en staat de pompende basgrooves, funky gitaartjes en vintage orgeltjes. De in Argentinië geboren toetsenist - en in het echte leven professioneel acteur - Nicolas Berger-Vachon maakt met zijn talkbox het retrogevoel compleet. Prince versus James Brown en Giorgio Moroder, zo klinken de Dax Riders in grote lijnen. De dansmuziek van de jaren '70 en '80 opnieuw geherinterpreteerd, kortom, en alwéér door een Franse act? „We willen niet vergeleken worden met Daft Punk, Motorbass of Superfunk", sputtert de langharige gitarist Olivier Ruel tegen. „Al is het alleen al omdat wij elke vorm van pretentie ontberen en geen robots zijn, maar mensen van vlees en bloed. We maken deze muziek gewoon omdat we ons er goed bij voelen, niet omdat het een trend is of zo." Toetsenist Cédric Azencoth springt hem bij: „We zijn nou eenmaal opgegroeid met disco, p-funk, hiphop en electro, net als het grootste deel van de huidige gene ratie dancemuzikanten." Hij lacht. „Dat onze muziek wat retro klinkt, kunnen we niet helpen. We hebben geen geld om nieuwe keyboards te kopen, daarom ge bruiken we nog steeds die van onze ou ders." 'BacklnTown' is ook geheel in de studio ontstaan, vertelt Ruel, alsof hij elke schijn van vooropgezette bedoelingen wil weg nemen. „Er waren nog geen nummers, hooguit wat schetsen en ideeën die tij dens onze live-optredens waren ont staan. We hebben ons vier maanden af gezonderd in een studio in de buurt van Marseille. Ver weg van de scene in Parijs, afgesloten van alle invloeden en informa tie. De opnames waren eigenlijk een soort jamsessie. Dit is wat er uit kwam." Ze lieten zich tijdens het vrijwillige isole ment alleen inspireren door het kijken naar video's. „Misschien hoor je het niet meteen, maar 'Midnight Underground' refereert aan de film 'Midnight Express' theater recensie Dick van Teylingen Zooitje (on)geregeld speelt Search fOr soulS. Tekst, regie en choreografie: Marjolijn Kraal. Gezien in het LAKtheater op 7 juni. Vanavond herhaling. Search fOr soulS heet het stuk, en die hoofdletters staan er niet voor niks. De sekte The Pure Souls belooft het ultieme geluk aan iedere jongere die geluk te kort komt. Iedereen lijkt zich uit eigen wil bij de verlichte Mat thias, de vertegenwoordiger van de Keltische god Lugh, en zijn dames aan te sluiten, maar maatschappelijk werkster Nan- na vertrouwt het niet en vraagt drie bevriende jongeren te infil treren. Die doen dat, en ervaren het genoegen van een warme groep lotgenoten tegenover bij voorbeeld een moeder die steeds maar kletst en niet luis tert en een vader die aan het ontbijt al vergaderstukken leest. Naast de inspanningen van Nanna is er een zelfmoord voor nodig om de zuivere zielen te rug te laten keren op aarde. Want puurheid zit in jezelf, niet in een oversexte sekteleider. Zooitje (on)geregeld is begon nen als een toneelproject op het Da Vinei College, maar draait al een paar jaar helemaal zelfstandig. De groep doet alles zelf: schrijven, regisseren, spe len, dansen, PR (mooi pro grammaboekje), noem maar op. Een stuk of twintig jongeren werken daar elke zondag aan, en dat merk je. Ongeregeld zijn ze zeker niet, iedereen weet heel goed waar zij of hij mee bezig is. Marjolijn Kraal is de drijvende kracht van de groep. Zij schreef Search fOr soulS in korte scè nes, die goed de vaart in het verhaal houden. Wel is het voor het publiek jammer dat de sek teleiders al snel als bedriegers door de mand vallen; dat haalt veel van de spanning weg. En het zou voor de hand liggen dat het sterfgeval in de groep min stens aanleiding was voor een politieonderzoek. De afwisselende en goed uitge voerde dansen (ook al van Mar jolijn Kraal) tussendoor zijn geen onderbreking van de han deling, maar tekenen de sfeer van dat moment: blijheid, on derwerping, sensualiteit, disci pline, extase... De spelers spre ken hun eigen taal, af en toe lekker Leids: "Tjee, wat zie jij der brak uit dan!" (wel is de een verstaanbaarder dan de ander). Het is mooi om te zien hoe ver ze gekomen zijn in het verken nen van een onderwerp dat zo dicht bij ze ligt: de ontwikkeling van je identiteit en je kritische blik. Zooitje (on) geregeld is een bevlogen groepje met veel inzet en talent. Om te koesteren. amsterdam/anp - The Rol ling Stones hebben donder dag beslag laten leggen op veertig schilderijen en mo noprints met afbeeldingen van leden van de rockgroep bij galerie Donkersloot in Amsterdam. Musidor, die de belangen van de Stones be hartigt, beschuldigt de gale rie van illegale verkoop. „Galerie Donkersloot is in 1999 al een keer veroordeeld voor het zonder toestem ming verkopen van mono prints. Opnieuw heeft de ga lerie zich niet gehouden aan het verbod deze reproduc ties van portretten van Sto nes-leden te verkopen", zegt J. Schaap, advocaat van Mu sidor. De monoprints zijn een soort litho's van bewerk te foto's. Musidor heeft ook beslag la ten leggen op folders waarin de monoprints en schilderij en zijn afgebeeld. „Het is pure exploitatie van het por tretrecht van de Stones. Zij hebben daarvoor nooit iets betaald", aldus Schaap. Vol gens haar maakt de galerie de monoprints in grote hoe veelheden. „Het zijn daarom geen unieke kunstwerken meer, maar een soort pos ters." en 'Set Me Free' hebben we geschreven nadat we 'Purple Rain' van Prince had den gezien. We zijn enorme filmfreaks." 'BacklnTown' kwam begin dit jaar uit in Nederland, op Dax Riders' nieuwe eigen label Subscience. De eerste single van het album was het aanstekelijke 'People' met zijn opvallende, aan Bob Marley refere rende zanglijntje. Het werd, mede door een sterk optreden op het Groningse showcase-festival Eurosonic, een be scheiden radiohit. De opvolger, 'Set Me Free', staat in de startblokken. Of de Dax Riders daarmee echt de hitlijsten gaan bestormen? Berger-Vachon denkt het wel. „Het is natuurlijk pure popmuziek, wat we maken. Maar als het niet lukt, zit ten we er niet mee. We hebben in elk ge val geen doorbraak nodig om de benzine van onze Dax te kunnen betalen." Dax Riders: vanavond in Rotown, Rot terdam. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Tussen slapen en waken, muziek van Sibelius, Ligeb. Nielsen e a. door Collegium Musicum o.l.v. Jeppe Mouli|n en Gilles Michels. Gehoord: 7/6, Stadsgehoorzaal. Leiden Het Leids Studenten Koor en Orkest Collegium Musicum nam gisteravond afscheid van leppe Moulijn. Koordirigent Gilles Michels blijft behou den, dus de continuïteit blijft wel enigszins ge waarborgd, maar toch stemt het vertrek van Moulijn een tikje melancholiek. Hij was onge twijfeld erg streng voor zijn orkest, maar hij haal de het allerbeste in CM naar voren. Bij hun con cert 'tussen slapen en waken' - met voor de pau ze koor en orkest onder leiding van Michels en na de pauze het orkest met de eerste symfonie van Jean Sibelius onder Moulijn - word je pas recht op je stoel gezet als Moulijn op de bok staat Jurriaan Andriessens Shakespeare-sonnét no. 43 door het Kamerkoor is een buitengewoon sereen werk, dat beheerst wordt door een weke schoon heid. Die wordt benadrukt door een fluwelig en zeer homogeen en verzorgd zingend koor. Dan voegt het grote koor zich bij hen voor de Lauda tio Patris van dezelfde componist, samen met een fluitiste. Zij speelt de hoofdrol, het koor be geleidt haar: de stemmen worden gebruikt als in strumenten. De sopranen hebben de neiging iets te veel naar hun hoge noten te glij<fap> maar ver der blijft het stuk zachtjes glanzen/zoals het be doeld is. In Hendrik Andriessens 'Als 't licht wordt' hoor je beter waar het grootkoor toe in staat is. Buitengewoon subtiel en genuanceerd, met een wall of sound in goede balans maken ze van dit in wezen tuttige lied een kleinoodje. Mu zikaal interessanter is Gyorgy Ligeti's Maga'ny, waarvan de opwindende afwisseling mooi wordt uitgebuit. In het met grote gebaren uitpakkende 'Sovnen' van de Deen Carl Nielsen, dat een soort symfonisch gedicht met koor is, maakt het orkest echter meer indruk dan het koor, dat erg voor zichtig zingt en het maken van de stemming aan het orkest overlaat. De componist herhaalt zich ook wel een beetje veel. Het meest overrompelende deel van het concert is echter bepaald de Eerste Symfonie van Sibeli us. Elk detail wordt benadrukt, elke frase is a'f, ieder figuurtje krijgt maximale aandacht en de eenheid is werkelijk fenomenaal. Het is alleen een beetje jammer dat Moulijn tussentijds het koper tweemaal laat stemmen. Niet helemaal on terecht, maar de sfeer wordt er wat overspannen van. Desondanks klinkt Sibelius hemels en bui tengewoon muzikaal. De houtblazers zijn prach tig en de strijkers maken de indruk één groot ademend lichaam te zijn dat alles verbindt. door Francoise Ledeboer Amsterdam - De Franse graaf Henri de Rohan noteerde in 1600 op spottende toon dat het Hol landse landschap in de winter op een enorme ijsvlakte en in de zo mer op een uitgestrekt moeras leek. Vijftig jaar later was de dichter Andrew Marveil nog cyni scher en omschreef Holland als 'een uitbraaksel van de zee'. De Dordtse kunstenaar Aelbert Cuyp (1620-1691) verbeeldde ons land diametraal anders: zijn landschappen en stedelijke pa norama's ademen in de geest van zijn tijd de sfeer uit van een zonovergoten Arcadië. De tach tigjarige strijd van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den tegen de Spanjaarden ein digde pas in 1648 officieel, maar de overwinning was al veel eer der in zicht. De Hollanders ont leenden daar het geloof aan dat zij net als de Israëlieten een uit verkoren volk in een land van melk en honing waren. Het Rijksmuseum is de komen de maanden eindstation van 'Het Gouden Land van Aelbert Cuyp', een expositie met bijna honderd schilderijen en teke ningen die eerder in de National Gallery of Art in Washington en de National Gallery in Londen was te zien. Dat juist deze be langrijke buitenlandse musea het werk van de Dordtenaar op zo'n grote schaal toonden, is veelzeggend. Vanaf de zeven tiende eeuw waren het vooral musea en verzamelaars buiten Nederland die de idyllische tafe relen van Cuyp aan de muren wilden. Is Cuyp onder kunstlief hebbers van elders sinds jaar en dag onverminderd populair, in Nederland denkt menigeen nog steeds eerst aan de markt in Amsterdam. Het leek het Rijks museum niet voor niets een goed idee om alle bewoners van een Aelbert Cuypstraat in Ne derland uit te nodigen voor een bezoek aan de expositie met als present een gratis kunstkrant. Met name de Engelse vorsten in de achttiende en negentiende eeuw waren zeer gecharmeerd van zijn technisch hoogstaande weergave van vredig grazende koeien en schapen, jachttafere len, boerderijen, lommerrijke boompartijen en rivieren waar op geen zuchtje wind de rust van het wateroppervlak ver stoort. De enorme productiviteit en hoge kwaliteit van de Hol landse schilderkunst in de Gou den Eeuw zal er mede de oor zaak van zijn geweest dat rond 1800 onopgemerkt bijna alle werken van Cuyp uit ons land waren verdwenen: zorg voor be houd van 'eigen' cultureel erf goed was toen nog lang niet aan de orde. Het Rijksmuseum kon deze pijnlijk geworden lacune pas in 1965 opvullen door zijn 'Rivier landschap met twee ruiters' van eind jaren vijftig temg te kopen. Het behoorde toe aan een tak van de Rothschild-familie en had in 1784 Nederland verlaten. Het 'Amsterdamse' werk is van zelfsprekend present, maar bui tenlandse bruiklenen uit verre oorden als Los Angeles, Jeruza lem, Parijs en New York voeren op deze expositie de boventoon. De achttiende-eeuwse kunste- naarsbiograaf Arnold Houbra- ken typeerde Cuyp als een man 'van onbesproken leven'. Het zou interessant zijn om te weten of zijn zonnige, vredige taferelen ook zijn karakter reflecteerden, maar daar is niets van bekend. De kunstgeschiedenis moet het stellen met maar een handvol vaststaande feiten: geboren in een familie met een schilderen de grootvader, vader en oom, trouwde Cuyp op 38-jarige leef tijd met de rijke Dordtse wedu we Cornelia Boschman. Op late re leeftijd bekleedde hij veel reli gieuze en sociale functies en bij zijn dood in november 1691 was Een van de sa menstellers van de exposi tie over Ael bert Cuyp in het Rijksmu seum bekijkt het schilderij 'Dame en heer te paard' uit 1660. Foto: WFA/ Frank van Rossum hij een van de rijkste burgers van de stad waar hij altijd was blijven wonen. Het ligt voor de hand dat Cuyp werd opgeleid in het atelier van zijn vader Jacob (1594-1652), een veelzijdig schilder die veel kunstenaars heeft opgeleid. Ze ker is dat echter niet; wel is vast gesteld dat hij samen met zijn vader schilderijen maakte. Zo schilderde Jacob in 1641 de groep gezeten burgers en Ael bert het landschap op een groot werk dat het Israël Museum in Jeruzalem in bruikleen gaf. Dankzij een serie tekeningen staat ook vast dat Aelbert in de jaren veertig een reis door Ne derland maakte. Tekenen kon Cuyp uitzonderlijk goed: zijn panorama's van onder meer de Mariakerk in Utrecht en een stadsgezicht van Arnhem char meren buitengewoon, zo ook zijn landschapjes met heel pre cies getekende molens, boerde rijen en riviergezichten. Arthur Wheelock, Cuyp-specia- list van de National Gallery of Art, stelt in de catalogus dat met name Utrechtse kunstenaars als Saverij en Jan Both een inspira tiebron voor Cuyp vormden. De dieren en planten op zijn prach tige schilderij 'Orpheus betovert de dieren' (circa 1640) doen in derdaad sterk denken aan soort gelijk werk van Saverij. Het Itali aanse licht waarin Jan Both ex celleerde, 'vertaalde' Cuyp met groot meesterschap op zijn ar cadische Nederlandse land schappen. Zijn 'Haven van Dor drecht bij maanlicht' (1643- 1645, Wallraf-Richartz-Museum, Keulen) en 'De Maas bij Dor drecht' (begin 1650, National Gallery of Art) zijn hoogtepun ten onder de vele tot contem platie stemmende meesterwer ken op deze tentoonstelling. 'Het Gouden Land van Aelbert Cuyp' in het Rijksmuseum (Hobbemastraat 19, Amster dam) duurt tot en met 1 sep tember. Openingstijden: dage lijks van 10.00 tot 17.00 uur. [end als het er uit ziet op de gemotoriseerde fietsjes, zo swingend is ook de muziek van de Dax Riders. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21