Riinsburg in VS zien invasie in Nederland als een optie beeld als bouwlocatie Dichter en schrijver Morriën overleden Engeland heeft eindelijk zijn wraak 'Meeste beleggers Legio handig misleid' nstan schiet igtuigje neer VAN ROY N EN VISSERS C.S. Bij berechting Amerikaanse soldaten voor strafhof in Den Haag Alternatief voor vliegkamp de lezersenquête. tie achtervolgt igaarse bus heidsprijs voor dse hoogleraar jielhoef niet imam Leidsch Dagblad Nelson Mandela bedankt Nederland in Carré NR. 42944 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Trie Vlaamse llübjes' in en warm bad ogesnelheidslijn >s, oor Spanje edreigt Sagrada tgio Lease acht enorme hadeclaim dj# inon de Lendos arT' n mens moet wel een er armzalige moraal ebben, indien hij een rdsdienst nodig heeft n oprecht te zijn abad - Pakistaanse ge svliegtuigen hebben gis- ond een onbemand Indi- lionagevliegtuig neerge- Dat gebeurde in de buurt icas estad Lahore, niet ver van n, g ens tussen beide landen, lebben de Pakistaanse krachten bekendgemaakt. mei &er i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 8 JUNI 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden Wel. (071) 5122362 new york/anp - De Amerikaan se Senaat is akkoord gegaan met een wetsontwerp dat onder voorwaarden een invasie in Ne derland autoriseert. De invasie is volgens het ontwerp mogelijk noodzakelijk als het straks in Den Haag gevestigde Internatio nale Strafhof (ICC) Amerikanen gevangen houdt die van oor logsmisdaden worden beschul- digd. De aanvalsplannen op Den Haag vormen onderdeel van de Wet Bescherming van Amerika nen in (militaire) Dienst, de AS- PA. Deze wet moet het interna tionale strafhof ondermijnen en straks voorkomen dat er ooit Amerikanen voor moeten te rechtstaan, aldus een woord voerster van de internationale organisatie die de oprichting van het strafhof nastreeft, de In ternationale Coalitie voor het Internationaal Strafhof (CICC). Volgens het CICC probeert de Amerikaanse regering met alle middelen het strafhof te dwars bomen. Zo zouden de VS behal ve diplomatieke druk ook finan ciële steun en hulp gebruiken om landen die voor de oprich ting hebben getekend of dat nog willen doen onder druk te zet ten. Andere punten uit het Ameri kaanse wetsontwerp zijn een wettelijk verbod op samenwer king met het ICC, immuniteit voor Amerikaanse militairen die meedoen aan vredesmissies en speciale presidentiële bescher ming voor die militairen. Voorts verbiedt het wetsontwerp mili taire steun aan landen die het verdrag voor het ICC hebben ondertekend, met uitzondering van NAVO-landen, belangrijke bondgenoten en Taiwan. Al 139 landen hebben het ver drag voor het ICC getekend en 67 hebben dat ook geratificeerd. Formeel is het hof per 1 juli een realiteit, maar wat financiën, personeel en gebouwen aangaat is het zover nog niet. Pagina Binnenland: Commentaar door Robbert Minkhorst den haag - Bebouwing van het vliegkamp bij Valkenburg is cru ciaal voor Leiden. Dat stelt gede puteerde M. Norder van de pro vincie Zuid-Holland. Besluit een nieuw kabinet om het vliegveld open te houden, dan wijst de provincie een andere grote bouwlocatie aan. Dat wordt waarschijnlijk het kassengebied van Rijnsburg. Norder zegt dat hij 'sombere signalen' hoort in de wandel gangen van Den Haag over het militaire vliegkamp. Voor de provincie Zuid-Holland is het echter overduidelijk dat het vliegveld de beste plek is om huizen te bouwen. Die huizen zijn bovendien hard nodig. „De druk op de woningmarkt is in Leiden en in de regio de afgelo pen jaren veel meer toegeno men dan elders in Zuid-Hol land. De prijzen van huizen zijn harder gestegen. Er is weinig (advertenties) Vandaag in uw dagblad: Vul deze in en maak kans op mooie prijzen! ruimte voor woningbouw en de wachttijden voor huurwoningen zijn enorm opgelopen." De provincie werkt aan een nieuw streekplan voor de Leidse regio en de Bollenstreek. Norder is daarvoor verantwoordelijk en is verplicht om een plek in de streek aan te wijzen waar een grote bouwlocatie komt. „Die 8000 tot 10.000 woningen zijn geen luxe. We moeten tot een keuze komen." Norder baseert zijn uitspraken op de afspraken (onder andere over woningbouw) die de ge meenten in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek met elkaar hebben gemaakt. Dertien van de zestien gemeenten scha ren zich achter de bouwlocatie Valkenburg. Uit onderzoeken blijkt dat de regio de komende 10 tot 15 jaar grofweg 15.000 tot 20.000 huizen moet bouwen. Slechts de helft daarvan past binnen stedelijk gebied. Als een van de weinige uitwijk mogelijkheden ziet Norder het glasgebied van Rijnsburg. Voor Zuid-Holland is de Grote Polder als bouwlocatie een taboe. Ook verzet het provinciebestuur zich tegen een Bollenstad. Kortom: alternatieven voor het vlieg kamp zijn er nauwelijks. „Je komt voor hele onaangename keuzes te staan en we kunnen die huizen niet bovenop een be staande stad plakken. De vraag is niet óf we op het vliegkamp moeten bouwen, maar: bebou wen we Valkenburg of Rijns burg?" Pagina Ri: Provincie ongerust over bouwlocatie P9 Twijfel jé nog? Heb je ai gedacht aan Sociaal Pedagogische Hulpverlening Informatica en Informatiekunde Opleiding voor Management, Economie en Recht ht - Politiekorpsen van a| h lurg tot aan Amsterdam Prol istermiddag achter een d ui lines lijndienstbus uit alla (arije aangegaan omdat lassagier zou worden 'las- vallen'. Er gingen geruch- ver een gijzeling. Toen bij omst in Amsterdam bij het el station, het eindstation lurolines in Nederland, 'eel vertoon en kogelvrije n agenten de bus betra- bleek de verdachte al in cht te zijn uitgestapt. De Leidse hoogleraar Abu Zayd ontvangt van- in Middelburg de Free- of Worship Award, een Ie vier prijzen die jaarlijks en toegekend aan mensen jn opgekomen voor de 'ld van meningsuiting, president van Zuid-Afrika m Mandela ontvangt de te onderscheidng, de ■reedoms Award. Nasr ayd is geboren in Egypte ft in ballingschap in Lei tij ontvangt de prijs voor ferk op het gebied van de che koranwetenschap, ia Geloof en samenleving Amsterdam - Nelson Mandela (rechts) heeft gisteravond zijn dankbaarheid uitge sproken voor de Nederlandse steun aan de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Hij deed dat op het aan hem gewijde gala feest in het Amsterdamse theater Carré. Mandela is in Nederland om de Four Free doms Award in ontvangst te nemen. Hij krijgt vandaag in Middelburg de onder scheiding, die wordt toegekend aan perso nen die de vrijheid hebben nagestreefd. „De Zuid-Afrikaanse democratie gaat nu haar negende levensjaar in", aldus Mande- la. „Maar ook al is onze vrijheidsstrijd al lang voorbij, het staat ons nog altijd hel der voor ogen hoe de regering en het volk van Nederland ons steunden tijdens onze strijd van tientallen jaren." Mandela, ge flankeerd door prinses Maxima, kroon prins Willem-Alexander en de Zuid-Afri kaanse president Jena, kreeg een staande ovatie. Foto: ANP/Marcel Antonisse Hum - Abdullah Hasel- neemt afstand van zijn ti- 5 imam. De geestelijke, die dere malen in opspraak ndoor zijn uitlatingen, 'tdat de titel hem in de 'iaat om zijn privé-mening en. sapporo/anp - Eindelijk hebben de Engelsen hun wraak. Op het WK werd gisteren het sinds de Falklandoorlog vermaledijde Ar gentinië met 1-0 geklopt door een penalty van David Beck ham. Het leidde tot uitzinnige tafere len in de Engelse pubs en in het stadion. Vooraf had niemand in Engeland erop durven rekenen dat de Zuid-Amerikanen dit maal verslagen zouden worden. Na in voorgaande WK's twee maal door Argentinië te zijn ge fopt - de beroemde handsbal van Maradona doet nog altijd pijn - bestond er enige angst voor de tegenstander. Die bleek gisteren ongegrond en de Engel sen konden zich eindelijk van een trauma verlossen. Spanje is gisteren als eerste deelnemer doorgedrongen tot de tweede ronde van het WK door Peter Groenendijk leiden - De stichting Lease-ver lies werkt aan een gigantische schadeclaim tegen het Leidse bedrijf Legio. Duizenden klan ten van Legio eisen via de stich ting onmiddellijke ontbinding van hun leasecontract. Volgens de Consumentenbond heeft Le gio (voorheen: Legio Lease) zijn klanten ten onrechte gouden bergen beloofd, en kan het be drijf rekenen op een claim van honderden miljoenen euro's. Volgens William Schoonewille, woordvoerder van de stichting Lease-verlies, heeft Legio zich schuldig gemaakt aan mislei ding. „Legio heeft de specifieke risico's van leasecontracten niet doorgegeven aan de klanten. Beleggers wisten niet dat ze de kans liepen om duizenden eu ro's te verliezen." Bas Koot, oud-werknemer van Legio-eige naar Labouchere, herinnert zich hoe Legio over de schreef ging. „Studenten in callcenters moes ten de producten verkopen en ze deden dat op volledige provi siebasis. Wanneer ze niets ver kochten, verdienden ze ook niks. Dan kun je voorspellen dat er verkeerde dingen gebeuren." Maar niet iedereen is overtuigd van de schuld van Legio. Vol gens Contijn van Marle, jurist en fiscalist van stichting De Om budsman, heeft Legio slechts handig gebruik gemaakt van de hebzucht en naïviteit van beleg gers. „In sommige gevallen heeft Legio de regels overtreden, maar de meeste beleggers zijn gewoon op een handige manier misleid. Ze hadden beter moe ten weten." Volgens Van Marle is Legio het netste van de tien tallen aandelenlease-bedrijven in Nederland. „Legio is de grootste en krijgt nu dus de klappen. Maar er gebeuren veel gekkere dingen." Zie ook het bijvoegsel Erbij Een fan viert in Londen 'zijn' zege. Foto: AP/Steve Holland voetbal en Nigeria is als tweede deelnemer uitgeschakeld in de groepsronde, na Saudie-Arabië donderdag. Spanje (groep B) won in Chonju ook de tweede wedstrijd, tegen Paraguay met 3-1. Nigeria (groep F) verloor in Kobe van Zweden (2-1) en staat na twee duels met lege handen. Pagina's WK voetbal: David Beckham nu de held Speelschema WK voetbal 8.30 uur: Zuid-Afrika - Slovenië, 11,30 uur: Italië - Kroatië. 13.30 uur: Brazilië-China, zondag 9 juni: 8.30 uur-. Mexico - Ecuador. 11.00 uur: Costa Rica-Turkije. 13.30 uur: Japan - Rusland, maandag 10 juni: 8.30 uur: Z-Korea - VS. 11.00 uur: Tunesië - België. 13.30 uur: Portugal - Polen. amsterdam/anp - De dichter, schrijver, literair criticus en ver taler Adriaan Morriën is gisteren in de namiddag op 90-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn uitgeverij G. A. van Oorschot be kendgemaakt. Als dichter debuteerde hij met Hartslag (1939), zachte sensibele poëzie waarin de relatie man- vrouw-kind het centrale thema is. In zijn latere poëzie, die hij bijeenbracht in Verzamelde ge dichten (1961), Moeders en zo nen (1962) en Het gebruik van een wandspiegel (1968), nemen erotiek en seksualiteit een veel uitgesprokener plaats in. Speels en vaak erotisch proza bundelde Morriën in Een slordig mens (1951) en Een bijzonder mooi been (1955). Intussen bleef Morriën ook ac tief als dichter. In zijn poëzie komt de nadruk steeds sterker te liggen op angst, dood, tederheid en onmacht. Heel duidelijk zijn die elementen vertegenwoor digd in de bundel Avond in een tuin (1980). Morriën studeerde Frans en werkte tot 1941 als leraar. Vanaf 1945 wijdde hij zich geheel aan zijn literaire werk. Hij werd lite rair criticus bij dagblad Het Pa rool en redacteur van de literai re tijdschriften Criterium, Liber- tinage en Tirade. In 1946 richtte hij Literair Pas poort op, een kritisch-informa- tief tijdschrift voor buitenlandse literatuur, waarvan hij tot 1964 redacteur bleef. Ook speelde hij een belangrijke rol als adviseur voor de uitgeverijen De Bezige Bij en Van Oorschot. Het proza van Morriën omvat onder meer ironische en vaak erotische verhalen en dagboek notities. Zijn laatste boek, Lotus- brieven (verslag van een betove ring), verscheen in 2001. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: M V (i.v.m. controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling e m^n nkgronumma'. 712141 400121 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1