RIJN VEENSTREEK Iphen krijgt ►nel weer een lokale omroep Ook dijkgraaf Panman overwoog op te stappen 3e watersnip is terug in de Boterhuispolder Adviescommissie toetst >ezwaren tegen festival R5 zaterdag 8 JUNI 2002 'wee gegadigden voor uitzendrechten 'Ij klPHEN AAN DEN RIJN - Als het "aan burgemeester en wethou ders ligt, krijgt Alphen binnen- iort weer een lokale omroep. Momenteel zijn er contacten met twee gegadigden om de failliete ioedel van de LOA en de uitzend- echten over te nemen. I» je. )e gemeente is zelfs bereid om r meer geld in te steken dan oorheen. Bedroeg de oude lubsidie 25.000 gulden, nu is dat «erhoogd tot 45.000 euro. jphen vindt het belangrijk dat Ie berichtgeving over de ge- neente verbeterd wordt. De ge- neente ondersteunt daarom elk ïitiatief om de boel weer op te tarten. „Er zijn twee initiatieven lij ons binnengekomen met een lijk foorstel voor de herstart van de <ijk jkale omroep. Beide initiatie- moeten beoordeeld worden haalbaarheid en levensvat baarheid. We streven er naar om voor het zomerreces aan de ge meenteraad een voorstel voor te leggen over de financiële bijdra ge van de gemeente", schrijft burgemeester Nico Schoof in antwoord van schriftelijke vra gen van de Vrije Lijst. Het college denkt dat er 45.000 euro nodig is om de aanloop kosten van de lokale omroep te financieren. Dat bedrag heeft het gemeentebestuur al opzij gelegd. Daarnaast is er structu reel een jaarlijks bedrag van 6800 euro nodig om een video- jaarjoumaal te maken. Het ge meentebestuur verlangt wel dat er een goed plan ligt. Alphen is van mening dat een professionele omroep een be langrijke rol kan spelen in de communicatie tussen gemeente en de inwoners. Een onafhanke lijke onderzoekscommissie ad viseert het college. (ude wetering - Omwonenden an jongerencentrum 't Farm in )ude Wetering kunnen hun be waren tegen het Farmfestival wijt bij een gemeentelijke ad- iescommissie. Maandagavond [(luigt de commissie bezwaar en eroep zich in het gemeenthuis an AJkemade over het verzoek an de buurt om het 'Open Air )ancefestival Fresh Fantasy" op 9 juni te schrappen. De ge- neente gaf na lang aarzelen op trikte voorwaarden toestem- ning voor het jaarlijkse feest, ,j( laar buurtbewoners proberen et vanwege de verwachte over- ist alsnog te verhinderen. Het actiecomité van de Burge- meesterswijk in Oude Wetering, op een steenworp van het jon gerencentrum voert vijf bezwa ren aan tegen het Farmfestival. De bewoners hopen dat de ad viescommissie het bezwaar te gen de gemeentelijke vergun ning voor het Farmfestival wel honoreert. Het advies van de commissie aan het gemeentebe stuur van Alkemade is zwaarwe gend, maar niet bindend. Eerder overwogen de bewoners met hun klacht naar de recht bank te stappen, maar die stap zetten zij pas als de gemeente haar besluit niet terugdraait. door Marieta Kroft leiderdorp - Dijkgraaf Panman is opgelucht nu een meerderheid van de verenigde vergadering van het waterschap De Oude Rijnstromen donderdag voor de komst van een interim-directeur heeft gekozen. Deze manager moet de organisatie waarbinnen het schort aan communicatie, weer op de rails zien te krijgen. „Als het besluit anders was uitge vallen, zou ik me over mijn posi tie achter mijn oren hebben ge krabd", zegt Panman. „Dan was ik misschien toch wel richting Den Haag afgereisd." De dijkgraaf neemt daags na de tumultueuze vergadering van de verenigde vergadering (het alge meen bestuur) in zijn kantoor in Leiderdorp de tijd om terug te blikken. Voor hem staat vast dat hij niet opstapt. Maar anders ligt het voor secretaris-directeur De Blaeij en voor drie van de zes heemraden (Vink, A. de Jong en Verweij, red.) die tegen de komst van de zogenoemde 'ver- anderingsmanager' waren. Zij beraden zich op hun positie. De secretaris-directeur mag zich al leen nog maar bezighouden met de fusie die De Oude Rijnstro men per 1 januari 2005 aangaat met het Hoogheemraadschap van Rijnland, Wilck en Wiericke en Groot-Haarlemmermeer en de secretaristaken. De doorvoe ring van een interne reorganisa tie moet hij overlaten aan een nieuwe man of vrouw. Gisteren gaf De Blaeij al aan niet blij te zijn met deze uitholling van zijn takenpakket. Panman begrijpt dat de heem raden die een nederlaag leden en De Blaeij overwegen op te stappen. „De Blaeij werkt hier al zo lang. Ik begrijp zijn emoties goed. Zijn kwaliteiten zijn on omstreden, maar het is goed als iemand van buiten het interne veranderingsproces begeleidt. Ik zou het jammer vinden als hij opstapt, maar niemand is on vervangbaar." Jammer vindt hij het ook als de drie heemraden zo kort voor de fusie het water schap de rug zouden toekeren. Dijkgraaf Panman: „Niemand is onvervangbaar." Archieffoto: ANP „Al kan ik me er wel iets bij voorstellen als je je ergens zo sterk voor hebt gemaakt. Ik zou me ook hebben afgevraagd of ik hier nog zou blijven als de stem ming andersom was uitgevallen. Datzelfde geldt voor de drie heemraden (Langeveld, Groen en W. de Jong, red.) die wel voor de veranderingsmanager waren. Ik respecteer het besluit." Panman, sinds 1999 dijkgraaf van De Oude Rijnstromen, vindt het belangrijk dat de problemen die er bij het waterschap zijn, worden opgelost. „Juist nu we een fusieproces ingaan, is het belangrijk dat we een goede, volwaardige organisatie hebben. Dat zijn we verplicht aan de be lastingbetaler." Het bureau DynaVision conclu deerde vorig jaar na een quick scan al dat het schort aan een goede communicatie, er veel onduidelijkheid is over eikaars 'Democratie is democratie' regio - Heemraad Chris Vink geeft toe dat hij zich tot 2 juli op zijn positie beraadt. „We houden de spanning er een beetje in. Of ik opstap, hangt af van wat de verenigde vergade ring wil. Zelf denk ik dat ik me erbij moet neerleggen dat een meerderheid nu toch de inte rim-directeur wil aantrekken. Democratie is democratie. Daarmee moet je kunnen om gaan." Vink, tevens waarne mend dijkgraaf en wethouder in Jacobswoude, wil niet zeg gen waarom hij tegen de exter ne man of vrouw is. „De af spraak is dat Panman de pers te woord staat. Eventueel rea geer ik later wel." Jatuurexperimenten van boeren en Vereniging Agrarisch Natuurbeheer Ade slaan aan ich oor Ilse van der Poel ud ade - „De watersnip is te ug", met onverholen trots in jn stem roept bioloog René 'anders het nieuws rond. De atersnip staat inmiddels op de le2 iropese lijst van bedreigde en ildzame diersoorten. Dat de Dgel terug is in de Boterhuis- older, een onderdeel van het de-gebied in Alkemade, Lei- srdorp en Warmond, is voor i boeren in het gebied een sti- les lulans om vooral door te gaan iet het beheren en creëren van rg ituur. e watersnip is slechts één van ds t vogels die weer volop broedt het gebied. Ook grutto's, kie len, tureluurs en andere wei evogels zijn lange tijd niet in like groten getale gezien. Ge- leentebestuurders uit Leider- ter >rp, Alkemade, Warmond en 5te leterwoude en vertegenwoor- gers van rijkswaterstaat kregen stermiddag vanuit de boerde- jQ0 van Kurt van der Heden in je( ud Ade een rondleiding door Boterhuispolder in het Ade- ibied. De boeren en de Vereni- y. ng Agrarisch Natuurbeheer - de (Vanade) wilden de ambte- 3e[ iren laten zien wat zij de laat- ~'n' e twee jaar voor elkaar hebben kregen. ïim twee jaar geleden moest kswaterstaat stukken natuur )lei impenseren in het Ade-gebied srv e door de aanleg van de HSL de verbreding van de A4 ver- 01 ten waren gegaan. De boeren er dit gebied wilden liever zelf ituur aanleggen in hun wei- ec ]den dan dit over te laten aan natuurorganisatie, zoals kswaterstaat voorstelde, et het geld van rijkswaterstaat it bedoeld was voor de natuur- impensatie begonnen de boe- cird >er in( jer Gemeentebestuurders uit Leiderdorp, Warmond, Zoeterwoude en Alkemade bekijken de natuur in de Boterhuispolder. Foto: Henk Bouwman ren een proefproject. Er werden terrastaluds aangelegd, wat be tekent dat weidegrond over zo'n honderd meter is afgegraven tot het wateroppervlakte. Planten konden zich hierdoor beter ont wikkelen. Ook is er zo'n twaalf hectare land waar de boeren niet meer mesten, geen on- kruidbestrijding gebruiken en pas maaien na het broedseizoen van de vogels. 'Een bijzonder project' noemt bioloog Wanders het initiatief van de boeren, want 'elke meter weiland die een boer niet kan gebruiken is een euro uit de portemonnee van de boer'. Wanders: „De boeren worden weliswaar ge compenseerd voor het land dat Ministerie voelt niets voor schikking oud ade - Natuurvereniging Vanade heeft nog geen duidelijkheid over de rechtszaak tegen het Ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Vis ite serij. Het ministerie betaalt de vergoedingen voor het agrarisch natuurbeheer volgens de ver eniging te laat uit, daarom is Vanade naar de rechter gestapt. De rechter riep beide partijen aat gisteren op om samen naar een oplossing te sofzoeken, maar de landsadvocaat van het ministe rie wilde hier niets van weten, rea Voorzitter Kurt van der Heden van Vanade: „Wij >rte eisen dat het geld eerder wordt uitbetaald plus )3 j de rente die het ministerie vangt over de periode dat zij niet betalen. Het ministerie wil niet zoe ken naar een oplossing, maar wacht een uit spraak van de rechter af. Het ministerie is bang dat andere agrarische natuurbeheerders, zo'n 3.000 in Nederland, ook de rente-inkomsten bij het ministerie komen opeisen." Volgens Van der Heden heeft het ministerie een andere opvatting over de lengte van een jaar. „Vanade krijgt officieel op 1 januari gelden voor het agrarisch natuurbeheer van het voorafgaan de jaar. Maar volgens het ministerie van LNV be tekent een jaar na dato uitbetalen, dat dit ook nog na anderhalf jaar mag gebeuren. Dat werkt voor ons niet. Het is nu aan de rechter om te be slissen of LNV te laat betaalt of niet." De uit spraak wordt in september verwacht. zij niet kunnen gebruiken, maar dit weegt niet op tegen de inves teringen die zij moeten doen." Het verschil is na twee jaar na tuurbehoud en -beheer duide lijk te zien. Margrieten en boter bloemen staan volop in bloei langs de terrastaluds en maar liefst een tiental grassoorten groeit wellustig zodat zij een goede bescherming vormen voor de nesten van alle weide vogels. Een duidelijk verschil met de gemaaide groene vlakte waar de koeien grazen. „Eigen lijk is het niet bijzonder dat al deze planten hier groeien. Van nature horen ze hier thuis, maar door de intensieve landbouw zijn ze gewoon verdwenen", vertelt bioloog John van de Wil- lik. „Dit geldt ook voor de fauna in het gebied. Waterkevers, slak ken en larven van insekten tie ren welig in de boerenslootjes. Dat is waarschijnlijk ook de re den dat de met uitsterven be dreigde waterspitsmuis, een in- sekteneter, hier weer is gesigna leerd", vult collega Wanders aan. verantwoordelijkheden en er een cultuur is van 'achterover leunen'. Hoewel het algemeen bestuur een jaar geleden maat regelen nam, concludeerden dijkgraaf en heemraden eind vo rig jaar dat er eigenlijk nog nau welijks iets was gebeurd. „We hebben de fout gemaakt door ons niet langer extern te laten begeleiden", zegt Panman. „We wilden alles zelf oplossen. We zijn een klein, zuinig water schap, maar achteraf gezien is goedkoop duurkoop geweest." Binnen het college van dijkgraaf en de zes heemraden ontstond vervolgens een patstelling. Drie heemraden en dijkgraaf Pan man wilden alsnog de proble men oplossen en drie niet om dat de organisatie per 1 januari 2005 toch in een groter geheel opgaat. Om uit de impasse te komen besloot het college van dijkgraaf en heemraden het al gemeen bestuur om advies te vragen. „Het is een zwaktebod om naar de verenigde vergade ring te stappen", merkt de dijk graaf op. „Maar we zagen geen andere mogelijkheid." De verenigde vergadering stelde een vertrouwenscommissie in: drie hoofdingelanden bestu deerden de adviezen van de twee maanden geleden om hulp gevraagde burgemeester Oos ters van Bergambacht en orga nisatiedeskundige Oudendijk. Het tweetal vond dat er tijdelijk; een externe directeur moest ko men die de aansturing van het personeel van De Blaeij zou overnemen. Ook vonden Oos-, ters en Oudendijk dat de dijk graaf en heemraden van porte feuilles moeten wisselen. Pan man raakt daarom zijn porte feuille personeel en organisatie kwijt. Panman: „Daarvoor heb ik alle begrip. Het is zuiverder als één van de collegeleden die portefeuille overneemt. Ik wil el ke schijn dat ik de één beter zou behandelen dan de ander, ver mijden." De vertrouwenscommissie schaarde zich achter Oosters en Oudendijk net als donderdag negentien van de dertig hoofd ingelanden. De verenigde verga dering neemt op 2 juli het defi nitieve besluit omdat de onder nemingsraad nog een advies moet geven. Die was deze week' woedend omdat de raad er niet; eerder in gemengd was. Pan man: „Wat hebben ze aan een verdeeld advies van dijkgraaf en heemraden? Nu heeft de OR een voorgenomen besluit van de verenigde vergadering om op te reageren." De dijkgraaf geeft toe dat hij niet verwacht dat de OR de verenigde vergadering nog op andere gedachten kan bren gen. Ondanks de verhoudingen in het waterschapshuis die op scherp staan, blijft de sfeer goed, aldus de dijkgraaf. „Wij kunnen het zakelijke van het persoonlijke onderscheiden. Dat geldt binnen het college en ook tussen mij en de secretaris. Zo juist ben ik nog even bij de se cretaris langs geweest om de vergadering van donderdag te evalueren. We hóeven geen vrienden te zijn, maar we com municeren goed." (advertentie) Al met al betekent dit dat de boeren uitstekend werk hebben verricht. De biologen van Vana de hebben duidelijke tellingen over het aantal toegenomen plantensoorten. Voor de weide vogels bestaan nog geen cijfers, omdat vorig jaar in het broed seizoen vanwege de MKZ-crisis geen metingen verricht moch ten worden. Wanders heeft dit broedseizoen duidelijk vooruit gang gezien. „Cijfers heb ik nog niet over meerdere jaren. Maar in de negen hectare van het proefproject heb ik op een gege ven moment 23 jonge grutto's geteld, tegen drie jonge grutto's in negen hectare buiten het proefproject." Over de vooruitgang in biodi versiteit van het gebied brengt Vanade verslag uit aan rijkswa terstaat, die dit doorbrieft aan de minister van verkeer en wa terstaat. Rond september moet Verkeer en Waterstaat aangeven of de boeren in het Ade-gebied het beheer van de natuur in hun land zelf mogen blijven uitvoe ren. pfovincie HOLLAND Zuid Inloopmiddag en -avond over het project Westelijke Randweg (N 208) in Lisse Tevens inspraak procedure ex artikel 6a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) De provincie Zuid-Holland organiseert op 13 juni 2002 een inloopmiddag en -avond voor het project Westelijke Randweg in Lisse. Dit project bestaat uit de volgende onderdelen: 1. de aanleg van een rotonde ter plaatse van de kruising Heereweg-Noord 2. de aanleg van een rotonde ter plaatse van de kruising Keukenhofdreef 3. het plaatsen van een nieuwe verkeersregelinstallatie op de kruising Heereweg-Zuid 4. de aanleg van een vrij liggend fietspad aan de westzijde van de Westelijke Randweg vanaf de Heereweg-Noord tot aan de kruising met de Heereweg-Zuid 5. reconstructie/duurzaam veilig inrichten van het gedeelte Heereweg vanaf de kruising Heereweg-Zuid tot aan de nieuwe rotonde Deveir. Belangstellenden kunnen op donderdag 13 juni 2002 tussen 15.30 en 17.30 uur en tussen 19.00 en 20.30 uur de plannen bekijken in het gemeentehuis van Lisse, Heereweg 254. Op deze inloopmiddag en -avond zijn medewerkers van de provincie Zuid-Holland, de gemeente Lisse en het raadgevend ingenieursbureau IBZH aanwezig om de plannen nader toe te lichten en eventuele vragen te beantwoorden. Tijdens de voorlichting kunt u uw reactie(s) op de plannen kenbaar maken en (indien gewenst) op de daarvoor aanwezige reactie formulieren aangeven. Het plan ligt van 13 juni tot 27 juni 2002 ter inzage op het gemeentehuis van Lisse, Heereweg 254. Reacties kunnen tot 27 juni 2002 worden ingediend bij de provincie Zuid-Holland, directie Ruimte en Mobiliteit, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, ter attentie van C. Rossel. Reageren per e-mail kan ook: rossel@pzh.nl Voor meer informatie: kijk op www.n208.nl Inspraakprocedure ex artikel 6a WRO Burgemeester en wethouders van Lisse maken tegelijk bekend dat inspraak zal worden verleend op het voornemen om medewerking te verlenen aan het voeren van een zelfstandige projectprocedure. Deze vrijstellingsprocedure heeft betrekking op (kleinere) onderdelen van de bovengenoemde punten 2 en 4. Ten dele wordt de rotonde nabij de Keukenhofdreef. alsmede het fietspad langs de Westelijke Randweg namelijk geprojecteerd op gronden waar dit op van de geldende bestemmingsplannen niet zonder meer mogelijk is. De vrijstellingsprocedure strekt er toe om deze (kleinere) strijdigheden weg te nemen. Met de inspraakprocedure wordt voldaan aan de gemeentelijke inspraak verordening en artikel 6a van de WRO. De inspraakprocedure begint op 13 juni 2002 en eindigt op 11 juli 2002. Gedurende deze termijn kan op alle werkdagen tussen 08.30 en 12.30 uur het plan worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in het gemeentehuis. Inspraakreacties - gericht op de afwijkingen van de bestemmingsplannen - kunnen gedurende genoemde termijn schriftelijk worden gericht aan het college van burgemeester en wethouders. Het is ook mogelijk een mondelinge reactie te geven. Dat kan op donderdag 13 juni 2002 tussen 15.30 en 17.30 uur en tussen 19.00 en 20.30 uur in het gemeentehuis van Lisse. Heereweg 254. Zonodig kan ook een afspraak gemaakt worden met de heer M. Randsdorp van de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Telefoon 0252-433164. Burgemeester en wethouders van Lisse. De secretaris, de burgemeester, H.W. de Vries C. van Zon-Langelaar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19