LEIDSE fuiloverslag i)obbewijk an de baan REGIO assenaar sluit 101 met tekort Brandweer Leiderdorp kan werk nauwelijks aan Twee dagen de tijd tot de slopers komen Afsluiting Hoofdstraat wekt wrevel bij Hollandsche Tuyn [roomstoring Oegstgeest jrzaak van deruitval Ondernemers vinden marge Leiderdorpse markt te ruim ra orschoten stopt procedure k* dem gemeentelijke schatkist in zicht 1 Inkomsten uit belasting blijven te laag Korps rukt steeds vaker uit; druk op vrijwilligers neemt toe Rita Pieterse schrijft oorlogsgeschiedenis Leiderdorp en Zoeterwoude-Rijndijk ]a[ ien - Een stroomstoring in kabel van Nuon in Oegst- [1 heeft afgelopen donder hond de zenderuitval in de regio en de Duin- en Bol- :ek veroorzaakt. In Leiden alleen de publieke zen- uit, in de Duin- en Bollen- het complete netwerk televisie, radio en internet kabel. de installatie van een egaat slaagden Nuon ielexploitant Casema er 23.30 uur in om de door- in de Duin- en Bollenstreek op gang te helpen. In de regio was de situatie na •macht pas weer normaal, oorzaak van de stroomsto- in het netwerk was een in een verbindingsstukje en twee kabels in Oegst- L Afgelopen nacht is die e e anding vervangen, on ens woordvoerder D. alia ins van Casema werken de mi ïlnetten van de Leidse regio »1 de Duin- en Bollenstreek Ie s onafhankelijk van elkaar, ;n h r zijn er ook verbindingen. >en stroomstoring legde het mj plete netwerk in de Duin- at i ollenstreek plat. In de Leid- ïnt; gio vielen alleen de zenders s Se niet via de kabel worden 5- angen. Voor de doorgifte lien satellietsignalen maakt -ge una gebruik van een andere i vvj omkabel. niti door Eric Went leiderdorp - De uitbaters van het Leiderdorpse restaurant De Hollandsche Tuyn vinden dat de Hoofdstraat vrijdagsmiddags eerder open kan voor autover keer. Nu is het gedeelte tussen de Eikenlaan en de Dr. Van Rhijnstraat van 6.00 tot 15.00 uur afgesloten, vanwege de vrij dagmarkt. „Maar rond half twee zijn alle kramen weg, en is de rommel al lang en breed opge ruimd", stelt S. van de Lugt. Vrijdag probeert zij de Leider dorpse commissie beroep- en bezwaarschriften van haar standpunt te overtuigen. Het horecabedrijf aan de Hoofd straat ondervindt namelijk hin der van de stringente bepalin gen in het Leiderdorpse ver- keersbesluit, omdat leveranciers hun waren daardoor te laat afle veren. „Meestal krijgen we onze verse producten van de slager en de groenteman voor het hele week end pas rond half vier binnen, en dat brengt onze voorberei ding voor de avond in gevaar. Onnodig, want de straat is vanaf half twee al helemaal leeg. Dan is er geen marktkraam meer te bekennen. Dus kan het ver keersverbod al eerder opgehe ven worden." Ook buurman G. van der Klauw uit de Bruggestraat wil dat de gemeente het verkeersbesluit ruimer opvat. „Ik ben beheerder van onroerend goed in de regio, en moet altijd stand-by staan. Soms krijg ik ineens een oproep dat ik ergens een koelkast of een wasbakje moet plaatsen. Al die spullen liggen in mijn kelder. Hoe korter de Hoofdstraat afge sloten is, hoe liever het mij dus is. Want nu kan ik nergens bij als de markt voor mijn deur staat." De 'vrijdagmarkt' op de Hoofd straat is inmiddels geslonken tot drie standplaatsen. Die worden ingenomen door een groente man, een bakker en een vishan delaar. De kaasboer, die er ook altijd was, is sinds kort verdwe nen. „Ze staan recht voor mijn deur, terwijl ze ook eenvoudig een stukje kunnen opschuiven naar de Stierebrug", redeneert Van de Lugt. Wij hebben zelfs wel eens aan de gemeente voor gesteld dat die drie kramen be ter op de Berkenkade kunnen staan. Dan kunnen ze in een soort rondje opgesteld worden, en heeft het verkeer er geen last van. Maar onze indruk is dat de marktlieden daar geen trek in hebben, omdat het daar te win derig is." Van der Klauw heeft een andere oplossing. „Nu staan de markt kramen aan de straatkant, maar als je ze omdraait staan ze naar de stoepkant gericht. In dat ge val kan het verkeer er nog door. Dat gebeurt nu tenslotte ook al. Fietsers wurmen zich gewoon een weg over de markt, alsof er geen kramen staan." Zowel Van de Lugt als Van der Klauw benadrukt met klem niets tegen de vrijdagmarkt te heb ben. „Maar het moet ook niet zo zijn dat wij er veel last van heb ben, terwijl dat eigenlijk hele maal niet nodig is." Volgens een woordvoerder van de gemeente is verplaatsing van de standplaatsen naar de Ber kenkade geen optie. „Er is daar maar ruimte voor maximaal drie kramen. Dat zou nu weliswaar passen, maar er komt weer een ^eej schoten - Er komt geen tij- x ie overslag van vuilcontai- in de Voorschotense Dobbe- Burgemeester en wethou- hebben de procedure die moeten leiden tot de verle- van een tijdelijke vergun- voor de overslag stopgezet, emeentebestuur heeft het it genomen na felle protes- an bewoners en onderne- uit de Dobbewijk. irotesten tegen de voorge- I en vuiloverslag bereikten weken geleden een hoog- nt tijdens een informatie- 1(1 nkomst voor de buurt. Tij- die bijeenkomst bleven de louders Draijer en Ver- blon ar het antwoord schuldig :n over de te verwachten kewejtët door de vuilcontainers, looien van burgers en on- lemers om het plan direct in ekken werden op dat mo- nog niet gehonoreerd, emeente Voorschoten had aanvankelijk veel haast met de inrichting van een tijdelijke con taineroverslag omdat de ge meente op dit moment zonder zit. Dat heeft tot gevolg dat volle vuilniswagens met GFT keer op keer naar naar Alphen aan den Rijn, en met restvuil naar Rot terdam moeten rijden. De extra kosten die dit met zich mee brengt zijn door de gemeente voorzichtig berekend op 'enkele duizenden euro's per week', al dus wethouder Draijer. Daarnaast brengt het ontbreken van een overslagmogelijkheid met zich mee dat de Voorscho tense vuilniswagens nu maxi maal moeten worden ingezet om al het huisvuil op te halen. ,,Als er ook maar iets gebeurt, dan hebben we meteen een probleem. Het systeem is kwets baar aan het worden." Nu de tijdelijke overslag in de Dobbewijk van de baan is, gaat het college weer op zoek naar andere tijdelijke mogelijkheden voor een containeroverslag. lda|inaar - De algemene re- van de gemeente Wasse- is in 2001 opnieuw kleiner mum rden. De gemeente sloot irrekening over het afgelo- jaar af met een tekort van niljoen euro. Het tekort gedekt een uit de Wasse- over het open jaar l tekort zou i, was al 0 Geacht. Het wordt irzaakt de lagere ring uit emeente- Sinds houdt 1 ninisterie 'innenlandse zaken bij de lfn ing van de uitkering niet d i rekening met de noodza- uitgaven van een ge- ite, maar ook met de mo- belastinginkomsten. dat het tarief voor onroe- •zaakbelasting (OZB) in enaar een stuk lager is dan l0f! tandaardbedrag waar bin- pndse zaken mee rekent, de gemeente onderaan de een flink bedrag tekort. 1 ilastinginkomsten liggen in tiaar ongeveer 3 miljoen iger dan wat Binnenland- irl aken als normaal be- uwt. Vorig jaar zat Wassenaar in de zelfde situatie, maar door een boekhoudkundige truc vertoon de de rekening toen geen tekort. De greep uit de reserve werd in dat jaar gewoon in de boeken gezet als inkomstenpost, zodat de rekening onderaan de streep op nul uitkwam. Omdat ook Wassenaar het ondanks een riante reserve positie niet eindeloos kan volhouden om de jaarlijkse tekorten bij te passen, blijft het OZB-tarief de komende jaren fors stij gen. Nadat de gemeentelijke belasting het af gelopen jaar al met 19 procent was verhoogd, staan voor de ko mende vier jaar verhogingen met minimaal twintig procent op de rol. Tegen die tijd moet het OZB-ta rief ongeveer op het normbe drag van Binnenlandse Zaken zitten. En dat is dan ook hard nodig, omdat tegen die tijd de bodem van de Wassenaarse schatkist in zicht komt. Van de algemene reserve, die eind 2001 nog 22,4 miljoen euro groot was, is naar verwachting eind 2005 nog maar zo'n vijf miljoen euro over. De vrijdagmarkt in de Leiderdorps vierde bij. Bovendien heeft de marktbeheerscommissie deze plek als beste beoordeeld." Wel vindt Leiderdorp het bespreek- Hoofdstraat. Foto: Henk Bouwman baar om de Hoofdstraat een uurtje eerder open te stellen voor autoverkeer. „Nu hebben de marktkooplieden een ver gunning tot twee uur 's mid dags, en krijgen ze een uur de tijd om de boel weer af te bre ken. Maar als blijkt dat iedereen om half twee al weg is, moeten we daar nog maar eens over praten en de vergunning aan passen." door Eric Went leiderdorp - De vrijwillige brandweer van Leider dorp kan het werk nauwelijks meer aan. In 2001 is het aantal keren dat de brandweer moest uitruk ken gestegen tot een recordhoogte van 293. Dat is ruim 26 procent meer dan in 2000 en een verdub beling ten opzichte van tien jaar geleden. „De druk op de vrijwilligers neemt zo enorm toe dat we de kritische grens naderen", waarschuwt woordvoerder A. Mantel. Hij pleit voor een 'be roepskern' om de vrijwilligers te ontlasten. De stijging van het aantal alarmmeldingen wordt volgens de Leiderdorpse brandweer veroorzaakt door de groei van de gemeente. Zo komen er nog steeds woningen bij in de wijk Leyhof, en nadert Leiderdorp de grens van 27.000 inwoners. „Bo vendien zijn steeds meer bedrijven aangesloten op brandmeldinstallaties, en die willen nog wel eens onnodig afgaan." In het Rijnland Ziekenhuis bijvoorbeeld. Het afgelopen jaar moest de brand weer tien keer voor niets naar de Simon Smitweg. „Ze zijn daar bezig met een grootscheepse ver bouwing. Door slijpen en lassen wil er nog wel eens een brandalarm spontaan gaan rinkelen." Hoewel Leiderdorp bedrijven en instellingen sinds vorig jaar een bedrag van 160 euro in reke ning brengt voor elk loos alarm na drie 'onge wenste meldingen', rukte de brandweer toch nog 71 keer voor niets uit. Daarvan zijn er 52 doorbe rekend. Dat leverde Leiderdorp 8250 euro op. Een andere 'grootleverancier' van extra werk voor de Leiderdorpse brandweer is het asielzoekers centrum (AZC) bij Driegatenbrug. In 2001 moest de brandweer 17 keer uitrukken naar de Zijldijk, en in de meeste gevallen was dat omdat bewoners uit baldadigheid een handmelder hadden ingesla gen. Volgens Mantel is de rek er nu zo langzamerhand uit bij de Leiderdorpse vrijwilligers. „Het wordt steeds lastiger om overdag nog aan voldoende mankracht te komen. Dat komt omdat werkgevers er steeds vaker moeite mee hebben dat ze hun personeel te pas en te onpas moeten missen." Tot nu toe is het de brandweer telkens nog gelukt om op volle sterkte uit te rukken, maar het wordt steeds lastiger. „Vooral in de zomermaanden, als veel vrijwilligers op vakantie gaan, krijgen we het soms wel eens knap benauwd." Als de nood aan de man komt, fungeert de brandweer van Leiden als 'achtervang'. „Maar zover willen we het niet la ten komen, want we willen natuurlijk het liefst on ze eigen boontjes doppen", zegt Mantel. In de toekomst kan alleen een kem van beroeps krachten de druk op de vrijwillige brandweer ver lichten, verwacht hij. „Ik denk dan aan een voor ziening in regionaal verband. Het blijft moeilijk om te voorspellen hoe het de komende jaren gaat. Feit is wel dat het aantal uitrukken de laatste jaren alleen maar verder gestegen is." De Canadezen trekken op 14 mei 1945 door Leider dorp. Foto uit 'Naar de overkant' leiderdorp - Het is juni 1944. De geallieerden zijn zojuist geland in Normandië, en de Duitsers ver wachten op korte termijn een tweede invasie. Het idee is dat die invasie wel eens zou kunnen begin nen met luchtlandingen in de polders in Noord- of Zuid-Holland. De Duitsers besluiten zich in hoog tempo op deze mogelijke landingen voor te berei den. Rijkscommissaris Seyss-lnquart trekt door de streek en bepaalt hoogstpersoonlijk waar er op stra tegische plekken panden moeten worden gesloopt. Bij de Meerburgkerk in Zoeterwoude-Rijndijk be paalt hij dat er voor een vrij schootsveld vanaf de kerk zes Leiderdorpse en ongeveer twintig Zoeter- woudse gebouwen moeten worden gesloopt. Op 10 juni, vier dagen na D-day, krijgen de betrokkenen een brief waarin hun onomwonden wordt meege deeld dat ze 48 uur hebben om hun biezen te pak ken. In haar vorige week verschenen boek 'Naar de Overkant, 1940-1945' beschrijft de Leiderdorpse Rita Pieterse-Zwetsloot de reacties op de onheils tijding. 'Theo de Boer vertelde dat het bericht 's middags rond 12 uur bij zijn ouders binnenkwam. Hij herinnerde zich dat van het warme eten en de sla die op tafel stonden niets meer werd gegeten. Grote verwarring in de gezinnen. Wat hing er alle maal boven hun hoofd?' Tien jaar werkte Pieterse aan de geschiedenis van Leiderdorp en Zoeterwoude-Rijndijk in de Twee de Wereldoorlog. Het resultaat is een bonte verza meling van verhalen en anekdotes, foto's, folders en boodschappenlijstjes, ruim 500 pagina's dik en gedrukt in een oplage van duizend stuks. 'Naar de Overkant' is niet het eerste boek van Pie terse. In 1978 verscheen het door haar samenge stelde 'Prentenboek van Leiderdorp', in 1986 ver scheen 'Op stap aan de Hoge Rijndijk', een ge schiedschrijving van haar geboortedorp Zoeter woude-Rijndijk. In 1992 vond ze het tijd om aan een nieuw project te beginnen. „De kinderen wa ren de deur uit, dus ik had wat meer tijd", ver klaart ze de oorsprong van haar project. Ze kreeg veel medewerking van anderen en interviewde een groot aantal dorpsgenoten. Maar het meeste werk deed ze zelf. „Ik ben een verzamelaarster. Ik had al veel knipsels en zo, een hele map met oor logsgeschiedenis. Aan de hand daarvan ben ik gaan schrijven." In de loop van het project ontstond het idee om 'niet één, maar twee of zelfs drie boeken te maken: aparte delen voor Zoeterwoude-Rijndijk en Lei derdorp en eventueel een apart boek over de be vrijding. „Maar de twee dorpen waren in die tijd zo met elkaar verweven, dat ik het toch beter vond om alles in één boek bij elkaar te houden." Bij de Leiderdorpse Doesbrug werd tijdens de oorlog af en toe gecontroleerd door Duitse mili tairen of door medewerkers van de Crisis Controle Dienst (CCD), een instantie die tijdens de crisisja ren was opgericht om toe te zien op de naleving van de Landbouw Crisiswet. De medewerkers van de CCD waren allesbehalve geliefd, maar deden af en toe wel een oogje dicht, beschrijft Pieterse. 'Het gebeurde wel dat de Binnenlandse Strijd krachten wilden oefenen in de timmerwerkplaats van de fa. J.G. Meerburg Zn. op het Jaagpad, maar eerst de wapens moesten ophalen bij de Rijnstroom in Achthoven. Er bestond geen andere mogelijkheid dan de Doesbrug te passeren. Als er een 'goede' CCD-controleur stond, wist deze dan al wanneer een Leiderdorper met een kist achter op zijn fiets langskwam, gevolgd door een man met de hand in de broekzak (met daarin een pis tool), hij hem maar beter ongehinderd door kon laten'. Ruud Sep 'Naar de Overkant' van Rita Pieterse is uitslui tend te koop bij Liethorps Boekhuys aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17