Schade door aanpak terreur ECONOMIE Zeeman maakt pas op de plaats Ondernemer in erotiek ten strijde tegen KPNQwest Europese rente niet gewijzigd Campina en Coberco willen samen verder Tekort aan personeel automatisering slinkt itie daalt ederland idstoffen goedkoper open stille ;eerlocs ens in ;ië plat e Brink's de baan Economie lijdt onder scherpere controles van grenzen Postbodes voeren actie 'Gedupeerde beleggers moeten geld terugkrijgen' Ié sluit iek Veghei leratoezicht AO geregeld Recessie voorbij in Japan Topman van Rabobank voorziet moeizaam jaar Nieuwe structuur voor coöperatie iAC - De inflatie is in mei iaien tot het laagste ni- Ianderhalf jaar. Volgens traal Bureau voor de k bedroeg de inflatie ent, dat is 0,3 procent dan in maart en april, icember 2001 is de in- leidelijk gedaald van ir3,3 procent. Ten op- van de maand mei een leden is de inflatie 1,6 it lager. Mei was in 2001 maand met 4,9 procent, niddelde inflatie kwam iar uit op 4,5 procent. iag - Marktleider Shell anochtend de prijzen jn benzines en diesel rocent verlaagd. Een li- ongelood kost nu 1,14 ien liter Super Plus 1,194 nderhalve week geleden de Shell de adviesprij- al. De prijzen voor au- dstof geven een com ader beeld dan een jaar n. In mei 2001 was ben diesel ongekend duur. lreigde kort voor het va- leizoen een tekort. Op 2001 betaalde de auto- stnog 1,27 euro voor »r euro ongelood. t - De Nederlandse vegen schaffen twaalf locomotieven aan voor geren op stations. Ze nzienlijk stiller dan de ocs die nog in gebruik dusief service en reser- erdelen betaalt de ver- r aan de Duitse fabri- Dssloh Schienenfahr- chnik in Kiel 11,5 mil- ïro. Volgens de NS ko- locomotieven in de helft van volgend jaar ails. De arbeiders van de Igische zeehavens heb- adaag het werk voor 24 irgelegd. De staking, in pen, Gent, Zeebrugge isel, is een protest tegen •beleid om het haven- liberaliseren. Nu zijn in vens reders nog ver- ilaatselijk havenarbei- te huren bij het laden en. In de Europese illen mogen ze zelf be- vie het werk uitvoert, s de bonden zullen ha fkers in andere landen, ider Duitsland en de navische landen, de ac- gende week overnemen. - De angekondigde bij waardetransporteur is voorlopig uitgesteld, bonden CNV Bedrijven- n FNV Bondgenoten dat gisteren besloten, le directie hen had uit- gd het CAO-overleg te en. Het besluit betekent t het kort geding van tegen de bonden voor iet doorgaat. Dat zou ig dienen. Belangrijkste unt tot dusver was voor- ledrijfstakpensioen- Brink's weigerde in te p de eis van de bonden werknemers voortaan een ander fonds zouden vrijdag 7 juni 2002 den haag/gpd - De strengere grenscontroles, hogere verzeke ringspremies en extra uitgaven aan veiligheid die het direct ge volg zijn van ernstige terreuraan slagen, brengen de internationale economie blijvende schade toe. De maatregelen belemmeren met name de wereldwijde han delsstromen. Deze negatieve ontwikkeling zal nog duidelijker voelbaar worden als er nieuwe terreuraanslagen volgen, die in omvang vergelijkbaar zijn met die van 11 september vorig jaar in New York en Washington. De Organisatie voor Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) adviseert overheden in een nieuwe studie om hun strijd te gen het internationaal terroris me zodanig vorm te geven dat de economische groei wordt ontzien. Vooral het dichttimme ren van de grenzen, in een po ging terroristen buiten de deur te houden, zal de economie langdurig grote schade toebren gen, stellen de OESO-onderzoe- kers. Ze pleiten voor een balans tussen efficiëntie en veiligheid bij het instellen van grenscon troles. De OESO rekent uit dat de eco nomische groei in de VS op ter mijn met 0,7 procent wordt ge remd door de snelle stijging van de (Amerikaanse) overheidsuit gaven aan binnenlandse veilig heid en defensie, plus de extra privé-uitgaven aan veiligheid. De OESO vindt dan ook dat te gelijkertijd op andere militaire posten moet worden bezui nigd. Dat is nodig om de over heidsuitgaven in balans te hou den en voldoende middelen over te houden om te investe ren in andere sectoren dan de fensie. Overheden zouden ook voor zichtig moeten zijn met het on dersteunen van verzekerings maatschappijen die schade lij den als gevolg van terreuraan slagen. Het ondersteunen van strategische sectoren, zoals de luchtvaart, brengt risico's met zich mee voor de economie, stelt de OESO. Datzelfde geldt voor protectionistische maatre gelen. Die leiden tot lagere pro ductiviteit en dus minder groei. De economische effecten van de aanslagen van 11 september zijn volgens de OESO snel opgevan gen door de markt, de overhe den en de monetaire autoritei ten. Aanvankelijk ging men er van uit dat alleen al de Verenigde Staten tot en met 2003 door ver minderde economische groei ongeveer vijfhonderd miljard dollar aan inkomsten zouden mislopen. Maar door een snel herstel van het vertrouwen bij consumenten en producenten, bleven de negatieve economi sche gevolgen beperkt. Op de langere termijn kan de schade groter zijn. Bijvoorbeeld als bedrijven besluiten om weer grotere voorraden aan te hou den, opdat hun productie niet onmiddellijk stil valt bij een nieuwe, grote terreuraanslag. De OESO heeft berekend dat een terugkeer naar het voorraadni- veau van 1990 het Amerikaanse bedrijfsleven ongeveer 300 mil jard dollar kost. Dat leidt ook tot 0,7 procent lagere economische groei. den bosch - Postbestellers hebben gisteren actie gevoerd in Den Bosch. Ze hielden een protestmars en deelden pamfletten uit aan collega's op weg naar hun werk. Aanleiding voor de actie was het vastlopen van de CAO- onderhandelingen. De bonden waren boven dien verontwaardigd dat het bedrijf juist op dat moment vanuit Milaan de aankondiging deed dat de komende jaren 5.000 arbeids plaatsen verdwijnen. Landelijk onderhande laar C. Ramdas van Abvakabo FNV kondigde gisteren aan dat het CAO-overleg in ieder ge val wordt hervat. Hardere acties zijn daarmee op korte termijn van de baan. Foto: ANP/Robert Vos Het Zwitserse levens- enconcem Nestlé sluit d voorjaar zijn vestiging iel, waar honden- en roer wordt gemaakt. >or verliezen alle 72 oners hun baan, zo lestlé gisteravond be- onaakt. Nestlé wil met ting de overcapaciteit lisdierenvoer terugdrin- e Zwitsers gaan voor de ken werknemers een so lan opstellen. De com- le en marketingactivitei- rden overgeheveld naar recht. iag - Bonden en werkge- bben gisteravond over- mming bereikt over een CAO voor de in totaal izend personeelsleden upermarkten. Ze krijgen rugwerkende kracht april van dit jaar een erhoging van 3,5 pro- Ie nieuwe CAO heeft een d van een jaar (tot 1 003). In de CAO is verder ld dat werknemers - ods met inschakeling bond - van hun werkge- unen eisen dat deze ca- installeert ter vergroting veiligheid. De bonden kgevers gaan criteria op- om te bepalen of een narkt 'risicovol' is. door Cees van Hoore Cruouius - Ondernemer Rinus Beusen- berg uit Cruquius, de man die naast snel weg A4 het erotisch centrum 'City of Lo ve' uit de grond wil stampen, trekt ten strijde tegen KPNQwest. Het debacle van het ICT-bedrijf is volgens 'Rini Ba/, zoals Beusenberg in de wandeling wordt ge noemd, volkomen geregisseerd en gear rangeerd. In advertenties in landelijke kranten roept hij gedupeerde aandeelhouders op weerwerk te bieden tegen de zijns inziens malafide manier van zakendoen van KP NQwest. „Kijk, ik doe grote zaken en weet wanneer ik mijn verlies moet ne men. Maar als ik er word ingelegd, dan vecht ik tot mijn laatste adem." Beusen berg heeft voor zo'n kleine 760.000 euro aandelen in het bedrijf gekocht. „Maar dat geld ben ik nog niet kwijt hoor", zegt de ondernemer met sugges tieve stembuiging. „Ik krijg nu al zoveel reacties dat ik ervan overtuigd ben dat de malversaties met goed speurwerk aan het licht zullen komen. Er zijn door het bedrijf telkens negatieve geruchten in omloop gebracht en vrijwel meteen daarna zag je dat er grote partijen aan delen werden opgekocht. Voor 36 cent. Dat stinkt. Ik heb nu al tips gekregen dat de man die voor dit debacle verantwoor delijk is nog tien miljoen euro heeft meegekregen na zijn vertrek." „Met mijn actie wil ik twee dingen berei ken. Ten eerste dat de mensen die zijn gedupeerd hun geld terugkrijgen. Daar zitten ook kleine beleggers bij en die zijn straks in een klap hun spaarcentjes kwijt. En ik wil een wetswijziging die in houdt dat de verantwoordelijken bij KP NQwest worden aangepakt. Privé. Als zal blijken dat er op grote schaal is gerom meld, wil ik dat ze hen helemaal leegha len. Alles is gebaseerd op geruchten. Zo zou het bedrijf over het eerste kwartaal van 2002 al een verlies hebben geleden dat net zo groot is als het hele verlies in 2001. Moet je mij eens vertellen hoe je dat klaarspeelt? Zoals Johan Cruyff een voetbalwedstrijd kan lezen, ben ik heel goed thuis in grafieken. En ik voel dat er iets heel erg mis is. KPNQwest is een frankfurt/anp - De Europese rente blijft staan op 3,25 pro cent. Dat hebben de zes direc teuren van de Europese Centra le Bank (ECB) en de twaalf cen- tralebankpresidenten van de eu rozone gisteren besloten. Het belangrijkste rentetarief van de ECB, de herfinancieringsren te, staat al zeven maanden op 3,25 procent. Een rentewijziging was niet verwacht gezien de sterke daling van de dollar ten opzichte van de euro. De kans op het importeren van inflatie is daardoor kleiner geworden. Bo vendien schommelt de inflatie in de eurozone rond de twee procent, de doelstelling van de ECB. ECB-president Wim Duisenberg uitte gisteren wel zorgen over de inflatie. Hij is vooral bezorgd over de olieprijzen, maar de ECB kijkt ook met argusogen naar de loonontwikkelingen. Duisenberg liet er geen twijfel over bestaan dat de rente om hooggaat zodra de bedreigingen voor de prijsstabiliteit worden onderbouwd met macro-econo mische gegevens. Eerder op de dag besloot de Bank of England ook zijn rente tarieven te handhaven. Het be langrijkste tarief van de Britse centrale bank bedraagt vier pro cent. leeuwarden/gpd - De zuivelbe drijven Friesland Coberco Dairy Foods en Campina willen fuse ren. De hoofddirecties van Co berco en Campina zijn het de afgelopen week in het diepste geheim eens geworden over de intentie om verder te gaan als één bedrijf. Een fusievoorstel moet nog worden voorgelegd aan de leden van beide coöpe raties. Met de voorgenomen fusie zou een grootmacht ontstaan in de zuivelbranche: de nummer vier van de wereld. De combinatie Coberco/Campina zou wereld wijd 19.000 werknemers tellen, bij een omzet van 8,3 miljard euro. De twee bedrijven zijn goed voor een gezamenlijke, jaarlijkse afname van 10,6 mil jard kilo melk bij de aangesloten boeren. Friesland Coberco Dairy Foods wil formeel niet reageren op het bericht over de voorgenomen fusie. Woordvoerder Van Don gen stelt dat zijn bedrijf 'niet in gaat op geruchten'. Campina spreekt de fusieplannen zelfs of ficieel tegen. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMA) lijkt vooralsnog het grootste struikelblok voor een fusie. De combinatie Coberco/Campina zou nagenoeg een monopolie positie krijgen op de Nederland se markt. Beide bedrijven denken niette min groen licht te krijgen van de kartelwaakhond. Binnen de Eu ropese Unie hebben zich reeds vergelijkbare concentraties voorgedaan. Campina en Fries land Coberco wijzen op voor beelden in Scandinavië (Aria), Italië (Parmalat) en Frankrijk (Danone). Campina heeft in Nederland tweederde van de consumptie- melk in handen. Friesland Co berco is in ons land eveneens sterk aanwezig met dranken en koffiemelk. De toetjes van beide concerns staan naast elkaar in de schappen met zuivelproduk- ten. Campina heeft de merkna men Mona, Milner, Tuffi en Yogho Yogho. Friesland Cober co heeft Friesche Vlag, Frico, Appelsientje, Fristi en Cool Best De concerns zien voor de moge lijke combinatie Coberco/Cam- pina vooral groeipotentie in het buitenland. Campina is sterk in Duitsland en België en heeft een divisie in de Verenigde Staten. Friesland Coberco haalt het grootste deel van zijn winst in zich snel ontwikkelende regio's in Zuidoost-Azië. amsterdam/gpd - Het tekort aan personeel in de automati sering is het afgelopen jaar snel afgenomen. Volgens de bran cheorganisatie voor de infor matie-, communicatie- en tele- comsector, Fenit, staan er nog circa 1500 onvervulde vacatu res open. Vorig jaar zomer lag dat aantal nog op ongeveer 7500. De markt voor de ict'ers is enorm veranderd. Twee jaar geleden waren de specialisten niet aan te slepen. In de zomer van 2000 constateerde de Fenit een tekort van ruim 15.000 computerspecialisten met een hbo-opleiding. Op het hoogte punt van de zoektocht naar ge specialiseerde werknemers bo den bedrijven riante 'instapbo- nussen'. Het bekendste voor beeld was een bedrijf dat nieu we werknemers arbeidsover eenkomsten liet tekenen in de showroom waar ze gelijk een leaseauto konden uitzoeken. Die tijden zijn voorbij, zegt di recteur communicatie Kwakke- bos van PinkRoccade. De vraag naar it'ers met algemene kennis van netwerken en netwerkbe heer ligt stil. „Op dit moment is het aanbod zelfs groter dan de vraag." Zijn bedrijf is sinds een paar maanden gestopt met het actief werven van it'ers met al gemene kennis. Sinds december vorig jaar zitt van de 8000 werk nemers bij PinkRoccade tussen de 500 en 600 mensen 'op de bank'. „Dit betekent dat ze wel op de loonlijst staan van het bé^ drijf, maar niet bij een klant aan de slag kunnen. Ze verdienen dus geen geld voor het bedrijf', aldus Kwakkebos. Enkele hon derden werknemers zijn de af gelopen maanden met individu ele regelingen vertrokken. Het snel afnemende tekort aan ict'ers is volgens de brancheor ganisatie Fenit geen reden om rustig achterover te zitten. Zodra de markt weer aantrekt zal ook de vraag naar ict'ers vrij snel aantrekken, is de verwachting. Volgens de Fenit kwam onlangs uit onderzoek naar voren dat één procent groei 800 nieuwe banen oplevert in de sector. economieverzieker. Dit soort bedrijven zijn de Bin Ladens van de economie. Schandelijk. En wat denk je van al dat personeel dat zomaar op straat wordt ge zet? Maar goed, de strijd is volop gaan de." Volgens Beusenberg lopen zijn plannen voor de 'City of Love' langs de A4 geen gevaar door zijn eventuele verlies. „Dat gaat door. De wethouders zeggen ze dan wel dat er zoveel bezwaren van de bevol king komen, maar laat mij die dan maar eens zien. Beter zo'n liefdestad, dan ver krachtingen en andere narigheid. Aan die zogenaamde moraal van de kerk, heb ik lak. Gij zult niet met Uw handen aan koorknapen zitten, dat is bij mij het eer ste gebod." tokyo/afp-rtr - Japan heeft de economische recessie waarin het vorig jaar terechtkwam, achter zich gelaten. In de eerste drie maanden van dit jaar - het laat ste kwartaal van het Japanse be grotingsjaar 2001/2002- is de economie gegroeid met 1,4 pro cent. In twee jaar tijd is de groei niet zo groot geweest, zo blijkt uit cij fers die vandaag zijn bekendge maakt. Niettemin was er over het hele begrotingsjaar sprake van achteruitgang van de economie. Die bedroeg 1,3 procent, ruim meer dan de één procent waar de regering van uit was gegaan. De groei in de periode januari tot en met maart bedraagt op jaar basis 5,7 procent. Daarmee heeft de op een na grootste eco nomie ter wereld het beter ge daan dan de grootste, die van de Verenigde Staten. Voor de VS geldt in het eerste kwartaal een groeipercentage op jaarbasis van 5,6. Japan mag dan uit zijn ergste naoorlogse recessie zijn geraakt, voor de komende tijd zal het groeipercentage van de eerste drie maanden niet worden ge handhaafd. In het lopende kwartaal komt de groei volgens de meeste ramingen op nul uit. Voor heel 2002/2003 houdt de overheid het op een nulgroei. utrecht/gpd - Het wordt voor de Rabobank een 'heel zware opgave' de financiële doelstel lingen van dit jaar te halen. De grote concurrentie in de ban- kensector drukt de winstmar ges. Rabobank-topman Smits zet de lokale banken verder on der druk om te bezuinigen. „Ook in 2003 en 2004 moeten de kosten bij Rabobank Neder land en bij de lokale banken ten minste opnieuw bevroren wor den, zo niet in absolute termen omlaag", sprak Smits gisteren bij de jaarvergadering van de Rabobank in Utrecht. Smits ha mert al langer op kostenbe heersing bij de banken. De Rabo-topman sprak zijn winstwaarschuwing uit op een moment dat 2002 nog maar halverwege is. Hij zegt dat de cijfers van dit jaar hem dwin gen tot die uitspraak. De Rabo bank sloot vorig jaar af met een stijging van de nettowinst van acht procent. Dat percentage bleef ver achter bij de verwach ting van twaalf procent. De ver wachte winstgroei voor dit jaar ligt op acht procent. Smits zei eerder al dat hij denkt dat de- economie in Nederland, waar van de Rabobank sterk afhan kelijk is, zich pas laat dit jaar licht herstelt. Bij de Rabobank Groep zijn 363 lokale Rabobanken aangeslo ten, allemaal zelfstandige co- operaties met leden. Samen vormen zij de centrale coöpera tie Rabobank Nederland. Giste ren is besloten dat de top van Rabobank Nederland er voort aan anders uit zal zien. De hoofddirectie gaat raad van be stuur heten, waar Smits voor zitter blijft. De controlerende functie die bij de raad van be heer lag, verdwijnt en gaat naar de raad van commissarissen. De zogeheten centrale kring vergadering, waarin de 363 lo kale banken zijn vertegenwoor digd, krijgt meer macht dan nu omdat het van een adviesor gaan een meebesturend college wordt. De nieuwe structuur werd maandenlang onder leden voorgekookt. Smits gaf eerder al aan dat hij lokale Rabobank-af- faires als met beleggingsclub D'n Anwas in Doetinchem en het overtreden van kredietre- gels in Eemnes nietkanTuitslui- ten door de nieuwe structuur. alphen aan den rijn/gpd - Tex- tielketen Zeeman heeft een zwaar jaar achter de rug. Over heel 2001 daalde de nettowinst met ruim tien procent tot 12,8 miljoen euro. De omzet steeg nog wel, met bijna acht procent tot 277 miljoen euro, maar louter door de opening van 63 nieuwe filialen in de Benelux, Frankrijk en Duitsland. Zeeman kocht te weinig mode bewust in, had veel last van su permarkten die steeds meer kle ding verkopen en vooral in Duitsland en België houden consumenten de hand strakker op de knip vanwege de onrust over de euro. Uitbreidingsplan nen in Duitsland zijn daarom voorlopig op een laag pitje ge zet. Dat bleek gisteren bij de presen tatie van de jaarcijfers en het jaarverslag van de Zeeman Groep in Alphen aan den Rijn. Zeeman moest vaststellen dat 4iethedrijf irrde eerste helft van 2001 niet zo handig heeft inge kocht. „Ook onze klanten wor den steeds kritischer en willen kleding die aansluit bij de actue le mode", lichtte algemeen di- recteur Paul Schouwenaar toe. „Om sneller in te kunnen spelen op nieuwe trends laten we in middels meer kleding in Europa en Noord-Afrika produceren. Dan kunnen we binnen vier we ken nieuwe spullen in de win kels hebben. Vanuit Azië duurt dat drie maanden." Ook is de inkooporganisatie aangepast. In Nederland opende Zeeman in 2001 negen nieuwe winkels. De groei in Nederland (drie pro cent) werd in zijn geheel be haald in het tweede halfjaar. Naast de tegenvallende collec ties had Zeeman de eerste zes maanden last van terughou dend koopgedrag en minder gunstig weer. Mede door een aantal succesvolle acties en kos tenbesparingen - in reactie op het slechte eerste halfjaar - zorg de vooral het laatste kwartaal voor een uiteindelijke plus. Duitsland begint voor Zeeman intussen een echt zorgenkindje te worden. De textielgigant leed over de oostgrens nog net geen verlies, maar speelde er amper quitte. De omzet daalde met De textielwinkels van Zeeman hebben te maken met een kritischer wordende klantenkring. Foto: ANP/Robert Vos tien procent. Enkele verlieslij dende vestigingen worden ge sloten en er worden voorlopig geen nieuwe winkels geopend. Ondanks de sombere geluiden, zag Schouwenaar ook lichtpun ten. „De eerste vijf maanden van dit jaar laten alweer een stij gende omzet zien in Nederland. En in Duitsland trekt de markt ook aan. Daarom gaan wij ervan uit dat we over dit jaar weer een hogere omzet en een beter be drijfsresultaat zullen laten zien." Het aantrekken van personeel blijkt voor Zeeman een specifiek Nederlands probleem te zijn. „Nu het economisch wat min der gaat, hebben we weer wat lucht, maar het blijft een groot probleem in de grote steden." Onder meer om werknemers meer te binden aan het bedrijf heeft Zeeman een aandelenplan bedacht Voor 9,95 euro per stuk kunnen werknemers aandelen- certificaten kopen. Jaarlijks be looft Zeeman de helft van de winst uit te keren als dividend. Ook komt er een jaarlijkse han delsronde, een periode waarin werknemers certificaten kunnen kopen of verkopen. Een externe accountant bepaalt elk jaar de dan geldende waarde van het aandeel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9