BUITENLAND 'Europa kan zichzelf niet veilig wanen' Onverbeterlijke politiek boeit Fransen nu al niet meer Verdachte aanslagen komt niet uit Koeweit 3Deze ademt nog, en nu is iedereen dood3 Gevechten in Kashmir Peres: VS willen af van alle joodse nederzettingen ondanks bemiddeling en na drinken de cologne laat metro iid vertrekken trug Sicilië Al er nu echt ianhU|en eisen in ce i']ë drie levens sland scherpt Jenwetten aan metgr doden na «breuk Syrië ietj onella in «parlement 3t Terrorist Atta wilde lening overheid VS Rumsfeld waarschuwt voor aanval Venetië is natter dan ooit Vier mannen zijn omge- inadat ze in de Saudi- [ofdstad Riyad eau de Je met het giftige metha- Iden gedronken. Acht n zijn na het drinken van water in het ziekenhuis nen. In het streng isla- e Saudi-Arabië is het hvan alcohol absoluut i, waardoor mensen sens naar alcoholhou- ns grijpen. Volgens :he kranten zijn enkele zijn aangehouden, die forden verdacht de eau ne te hebben verkocht. De Londense metro idelijk een remedie ge- tegen vertragingen: achter het stuur. Sinds uwen de metro's be rijden de treinen een ictueler. De Britse krant leidde gisteren dat deze ior het eerst in jaren ;ele spitstrein is uitge- loordat een bestuurder opdagen. De metro jelmatig advertenties ge- 'in vrouwenbladen als ditan, en met succes: ilopen jaar is het aantal •lijke bestuurders bijna jbeld. De discussie duurt al ve- iffl, maar nu is de kogel tffht door de kerk. De Itali- :em®remier Berlusconi heeft eejn aangekondigd dat er i mbrug komt tussen het Ariaise vasteland en het ei- ncilië. Het werk kan eind De overspan- en toet de langste hangbrug [eld worden. De kosten n bifn 4,6 miljard euro, en de is itte bouwtijd is vijf tot zes gele brug krijgt een lengte s dep kilometer, bijna drie- an to lang als de ook al niet dalisfe Golden Gate in San zijsco. De verbinding wordt breed, om zowel delenwagens, trucks als rs li ruimte te bieden, n klj Feyl uitsf In diverse regio's van a vaeerst een mazelenepide- b veraaraan sinds april al drie oodven zijn gestorven. In tal- scmdere gevallen kwam het vipiplicaties. Een 22-jarige s Fqgt in coma. De regio rond :t bei; is het ergst getroffen. irerden de afgelopen len al 15.000 gevallen ge- eerd. De drie dodelijke ffers komen uit deze re- sen spreken van de erg- zelenepidemie in dertig Pi Italië worden kinderen 'gemeen ingeënt tegen en. In Nederland gebeurt edoi il. t m ort i i - In reactie op de slach- zal e een 19-jarige scholier e pcjaprü aanrichtte op een taar 11 in Erfurt, zijn regering 1 >ositie het in Duitsland 2 in eens geworden over nscherpen van de wapen- e minimumleeftijd voor ipier zit van een vuurwapen w verhoogd van 18 naar 21 aa obbyschutters jonger dan op 1 eten psychisch gekeurd ste n en semi-automatische is worden verboden. Het ere I oorstel wordt nog deze t toed in stemming gebracht diefde kamers van het Duitse te inent, ziei scus - Het dodental van nbreuk in het noorden ië ligt hoger dan eerder d. Tot gisteren werden is de Syrische televisie 22 Si geborgen, maar het re- le bestuur zei te verwach- it het dodental verder zal en omdat er zich talrijke aevo den in het overstroomde d bevonden. Eerder gin- eee autoriteiten uit van üt tien doden. De dam- maakte 3.800 mensen hee os- Waarom de stuwdam een eyzoun dinsdag bezweek, i! niet vastgesteld. vrijdag 7 JUNI 2002 M< zei El - In het gebouw van het h lees Parlement in Straats- djn in het warme water n van legionella, ook be- Ni als de veteranenziekte, ge- vooriBn. Toch gaat de plenaire B van het parlement vol- kuns^week gewoon door. Di- europarlementariërs heb- zo aar bezwaar tegen ge- In t f De leidingen worden te kons de regels doorgespoeld. maruen worden nieuwe mon- aam genomen. De uitslag van lyllistve tests is echter pas eind nde week gereed, als de derweek er weer op zit. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Nog maar een paar weken ge leden schudde Frankrijk op zijn grond vesten. De onverwachte uitschakeling in de eerste ronde van de presidents verkiezingen van premier Jospin en de doorbraak van het Front National bracht miljoenen verontruste Fransen op de been. Sinds de oorlog waren niet zo veel mensen de straat opgegaan. Er leek een nieuw politiek élan in het ingedommelde Frankrijk te zijn ont staan. De opleving duurde echter maar kort. Zondag en volgende week worden in twee rondes parlements verkiezingen gehouden, maar die lij ken aan de meeste Fransen voorbij te gaan. Er heerst een apathie die alleen maar te vergelijken valt met de onver schilligheid die 'La France' na twee poulewedstrijden in het WK jegens zijn nationale elftal aan de dag legt. Onderzoeksbureaus die in april niet de massale steun voor Jean-Marie Le Pen hadden zien aankomen, weten het nu helemaal niet meer. Uit de pei lingen die tot dusver zijn gepubli ceerd, blijkt in elk geval wel dat een groot aantal kiezers opnieuw thuis zal blijven. Een lage opkomst, zo leert de ervaring, is nadelig voor links en uiter mate gunstig voor het Front National. Iedere partij die in de eerste ronde van de parlementsverkiezingen 12,5 pro cent of meer van het aantal geregi streerde kiezers achter zich weet te krijgen, gaat automatisch door naar de tweede ronde. Dat is een belangrijk verschil met de presidentsverkiezin gen, waar alleen de twee grootste for maties in de tweede ronde komen. Een tweede ronde bij de parlements verkiezingen levert de voor Frankrijk heilige 'republikeinse traditie' op, waarbij de linkse partijen hun aan hang oproepen op de best geplaatste linkse kandidaat te stemmen. En rechts doet hetzelfde voor de rechtse kandidaat met de meeste kansen om zijn kiesdistrict te winnen. De op komst van het Front National maakt evenwel een einde aan die tot voor kort overzichtelijke links-rechts ver houding. Cijferaars van universiteiten en onder zoeksbureaus hebben uitgerekend dat in 150 van de 577 kiesdistricten een tweede ronde wordt gehouden waar aan tenminste drie groeperingen deel nemen: links, rechts en ultrarechts. Het Front National zou in enkele tien tallen kiesdistricten een reële kans maken om te winnen. Maar in tegen stelling tot enkele weken geleden leid den die voorspellingen niet tot massa demonstraties. Er zijn een aantal verklaringen te ge ven voor die apathische houding. Veel Fransen hebben in april en in mei hun stem gegeven aan Le Pen omdat ze de cohabitation (de gedwongen sa menwerking van de gaullistische pre sident Chirac en een socialistisch ka binet, red.) zat zijn. Het is een hou ding die te vergelijken is met Neder landse proteststemmen tegen 'paars.' Daar komt bij dat de Socialistische Partij na het échec van de presidents verkiezingen hopeloos verdeeld is ge raakt. Zolang Jospin de onbetwiste lei der was, viel het nog wel mee met de traditionele ruzies van de verschillen de vleugels. Maar de premier had zijn vertrek nog niet aangekondigd, of de kampen vlogen elkaar weer naar de strot. De partij moet het nu doen met de kleurloze partijsecretaris Hollande, die zijn naaste rivalen Fabius en Strauss-Kahn op gewiekste wijze bui tenspel heeft geplaatst. Hollande is een virtuoos op een partijcongres, maar aantrekldngskracht op nieuwe kiezers heeft hij niet. Een derde reden waarom een socia listische zege niet aannemelijk wordt geacht, is het optreden van de tot voor kort ook in Frankrijk onbekende premier Raffarin. De eerste minister boezemt veel kiezers vertrouwen in. Hij is een no-nonsense figuur, houdt niet van bombastische toespraken en heeft toegezegd de komende vijfjaar zes miljard euro extra uit te geven om de misdaad beter te bestrijden. Dat zijn geluiden die in Frankrijk mo menteel graag gehoord worden. De linkse partijen hebben hun aller laatste troef in stelling gebracht om tenminste nog iets van de parle mentsverkiezingen te redden: als rechts inderdaad een meerderheid behaalt, wordt het een politieke en so ciale chaos in het land, beweren de kanonnen van de socialistische, de communistische en de groene partij en. De interim-regering van premier Raffarin belooft veel, maar zal weinig doen, zo is de centrale stelling van links. Enig houvast heeft links wel. Francis Mer, de minister van financiën en economische zaken in de regering- Raffarin, liet gisteren weten dat een verhoging van het minimumloon er voorlopig absoluut niet in zit „Dat is niet in het belang van de bedrijven", zo liet hij weten. Strikt economisch gezien heeft de man geen ongelijk, maar de rapen waren meteen wel gaar. Hollande beloofde meteen een verhoging van het minimumloon met 5 procent. Maar dan moeten de kie zers wél links stemmen, natuurlijk. washington/rtr-anp - Mo hammed Atta, de vermoedelijke leider van de daders van de aanslagen van 11 september, heeft een jaar eerder gepro beerd een lening van de over heid te krijgen voor de aanschaf van een vliegtuig. Dat heeft een Amerikaanse ambtenaar gezegd in een uitzending van het tv- station ABC. Johnelle Bryant, die bij het mi nisterie van landbouw werkte, herkende Atta als de man die bij haar aanklopte voor een lening. Het verzoek werd afgewezen. Ook drie andere kapers, die al lemaal zijn omgekomen op 11 september, probeerden bij Bry ant geld los te krijgen. „Hij wilde een tweemotorig vliegtuig voor zes passagiers ko pen, en de stoelen eruit halen. Hij zei dat hij ingenieur was en een tank voor chemicaliën wil de inbouwen die alle beschik bare ruimte in beslag zou ne men, behalve de stoel van de piloot", aldus Bryant. Veiligheidsfunctionarissen die betrokken waren bij het verhoor van de gearresteerde terrorist Abu Zabaydah, een naaste me deweker van Osama bin Laden, hebben gezegd dat het oor spronkelijke plan was om kleine vliegtuigen vol explosieven te gebruiken, maar dat Bin Laden besloot passagiersvliegtuigen te kapen toen Atta de lening niet kreeg, aldus ABC. In het tv-programma vertelt de vrouw hoe Atta - die zijn eigen naam opgaf - ruim een uur te genover haar zat. Hij zei dat hij uit Afghanistan kwam, en zijn droom om piloot te worden wil de verwezenlijken. Atta maakte ook nog een opmerking over de slechte beveiliging van Bryants kantoorgebouw. Bovendien be wonderde hij volgens de vrouw langdurig een luchtfoto van Washington die achter haar bu reau hing, en probeerde hij die zelfs van haar te kopen. Ook sprak hij over Osama bin Laden, die volgens hem ooit de machtigste leider ter wereld zou worden. Bryant: „Ik wist niet wie dat was. Ik dacht iemand uit Star Wars of zo." De ambte naar voelt zich soms schuldig omdat zij niet heeft kunnen in zien 'hoe slecht de man was en wat hij van plan was'. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Amerikaanse minis ter van defensie Rumsfeld waar schuwt voor een aanval op Euro pa met massavernietigingswa pens. „Terroristen in het bezit van nucleaire of chemische wa pens kennen niet alleen de kaart van Amerika, maar ook die van Europa", zei hij gisteren tijdens een bijeenkomst met zijn NAVO- collega's in Brussel. Rumsfeld confronteerde zijn collega's met het feit dat de we reldwijde terroristische dreiging veel groter is dan iemand kan overzien. „Er zijn dingen die we weten, er zijn dingen waarvan we weten dat we ze niet weten, en er zijn dingen waarvan we niet eens weten dat we ze niet weten", doceerde hij. „We baseren ons beleid alleen op de eerste twee categorieën, en de omvang van de derde ca tegorie kennen we niet. Maar je hoeft echt geen genie te zijn om te weten dat wereldwijde terro ristische netwerken actief pro beren om nucleaire wapens in handen te krijgen." Rumsfeld koppelde zijn waarschuwing aan een oproep aan het adres van de Europese NAVO-landen om meer geld uit te geven voor nieuwe, aangepaste bewapening voor de strijd tegen het terroris me. Volgens de Nederlandse minis ter De Grave is de oproep van Rumsfeld geen reden om op eens erg ongerust te zijn. „Het blijft een kwestie van inschattin gen op basis van de verzamelde informatie, maar we moeten de signalen serieus nemen", zei hij na de bijeenkomst. De Grave vindt dat alle NAVO-landen 'met volle kracht' moeten mee werken aan maatregelen om de burgers te beschermen. Overi gens is Nederland volgens de minister allang op de goede weg, en zijn er geen veranderin gen in het beleid nodig. Tijdens de NAVO-top in Praag, eind november, moeten de re geringsleiders van de NAVO- landen besluiten nemen over de nieuwe militaire capaciteit van het bondgenootschap en over een nieuwe commandostruc tuur. De nieuwe NAVO moet 'leaner and meaner' (slanker en gevaarlijker) worden, zo heet het in de wandelgangen van het NAVO-hoofdkwartier. De Amerikanen hameren er op dat de Europese landen meer geld uittrekken voor hun verde diging. Maar niet van elk land wordt een volledige inzet ge vraagd, benadrukte Rumsfeld. Zo is het heel goed mogelijk dat nieuwe NAVO-landen als Polen en Hongarije zich bezig houden met taken als de waamemings- missie in Macedonië, terwijl an dere investeren in geavanceerde communicatiemiddelen of luchttransport. Nederland gaat voor dat doel nauw samenwer ken met het Duitse leger. venetië - Venetië is er wel aan gewend natte voeten te halen als het stevig regent, maar de plensbuien die Noord-ltalië de afgelopen da gen hebben getroffen hebben ook in de Do- genstad tot records geleid. Het waterpeil steeg er gisteren tot 125 centimeter boven zeeniveau, het hoogste punt ooit in juni. Ook delen van Frankrijk, Zwitserland en Duitsland hebben afgelopen nacht te maken gehad met hevig noodweer. Daarbij zijn zeker twee do den gevallen. Enkele mensen zijn nog ver mist. Bij overstromingen in het zuidoosten van Frankrijk verdronk een 80-jarige vrouw. In het zuiden van Duitsland kwam ook een hoogbejaarde vrouw om. Vijf mensen wor den in Augsburg vermist na het instorten van een ondergrondse garage. In Beieren hadden veel leerlingen vandaag vrij van school, omdat ze er wegens overstromingen niet kunnen komen. Rond de stad Franse stad Valence zijn enkele kleine dorpen geïso leerd omdat de straten onder water staan. Ook Zwitserland kampt met hevige regenval. Gisteravond werd het station van Luzern twee uur gesloten omdat het was ondergelo pen. Foto: AP/Francesco Proietti den haag/gpd - „Een politieman vroeg: Wie is Isuf Zhuniqi? Ik maakte mezelf be kend. Hij zei dat ik net zo goed dood kon zijn, en dat er voor mij geen leven in Kos ovo was. Hij verscheurde mijn pas poort." Even later opende de Servische politie het vuur op Isuf Zhuniqi en 64 an dere Albanese mannen uit het dorp Bela Crvka in Kosovo. Zhuniqi (42) overleefde door zich dood te houden onder de lichamen die op hem waren gevallen, zei hij gisteren in het proces tegen Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië-tribunaal. Het bloedbad van 25 maart 1999 in Bela Crkva is een van de misdaden waarvoor Milosevic te rechtstaat. Hij had volgens de aanklagers de misdaden die Joegoslavische en Ser vische troepen onder zijn gezag pleeg den moeten voorkomen of bestraffen. Milosevic wilde gisteren als altijd niets over misdaden door 'zijn' troepen ho ren. „Probeert u met uw verklaring te verhullen dat deze mensen slachtoffer waren van NAVO-bombardementen?", hield hij Zhuniqi tijdens het kruisver hoor voor. Zhuniqi wist van geen bom men. Hij verklaarde dat een groep van zestien Servische politiemannen de mannen heeft gedood. Zhuniqi had met honderden andere in woners een goed heenkomen gezocht bij een rivier buiten Bela Crkva, toen na de komst van twaalf Joegoslavische tanks huizen in het dorp in brand waren gestoken. Daar scheidden politieagenten Zhuniqi en de andere mannen van hun vrouwen en kinderen. „Wij moesten ons uitkleden tot op ons ondergoed." De po litie pakte hun geld, sieraden en papie ren, waarna de mannen zich weer moesten aankleden en de rivierbedding inlopen. Alle agenten openden het vuur met au tomatische geweren", aldus de verkla ring van Zhuniqi. „Ik werd geraakt in mijn schouder en viel neer. Andere mannen vielen boven op me. 'Deze ademt nog', hoorde ik een paar keer' zeggen, waarna ik schoten hoorde." Uit eindelijk vertrokken de agenten: „Zo, nu is iedereen dood." koeweit/afp - Koeweit heeft gis teren laten weten dat de man die door de Verenigde Staten is aangewezen als hoofdverdachte van de aanslagen van 11 sep tember niet uit Koeweit komt. Volgens de Amerikaanse autori teiten is de nieuwe hoofdver dachte, Kalid Sheikh Moham med, een Koeweiti. Volgens de Koeweitse ondermi nister van buitenlandse zaken, Khalid al-Jarallah, is het moge lijk dat de verdachte enige tijd in het land verbleef, 'maar dat maakt hem nog geen burger van Koeweit'. Khalid Sheikh Mo hammed zou het brein achter de aanslagen zijn geweest. Hij is een naaste medewerker van de Saudiër Osama bin Laden, tot voor kort onbetwist nummer één op de lijst van verdachten. De nieuwe hoofdverdachte werd al gezocht wegens het be ramen van aanslagen. Hij zou in 1995 van plan zijn geweest twaalf vliegtuigen te kapen, om die boven de Stille Oceaan tot ontploffing te brengen. Vorig jaar al heeft Koeweit ontkend dat de man de Koeweitse natio naliteit heeft Hij zou een Pakis taan zijn, geboren in Koeweit De veiligheidsdiensten in de oliestaat arresteerden juist deze week een vermeend lid van het terroristennetwerk al-Qaeda van Bin Laden. De Koeweiti zou lei ding hebben gegeven aan trai ningskampen van het netwerk. De man was volgens een Koe weitse krant in het bezit van een vals paspoort uit Qatar. Hij was kort voor zijn arrestatie in Pakis tan, aldus het krantenbericht. new delhi/ap - Terwijl de Ame rikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Armitage on derweg was naar New Delhi om India te vragen zich net als Pa kistan voor een vreedzame op lossing van het conflict over Kashmir uit te spreken, zijn van morgen langs de bestandslijn in het omstreden gebied weer ge vechten uitgebroken. Drie men sen kwamen om en honderden sloegen op de vlucht. De Amerikaanse president Bush en zijn Russische collega Poetin hebben gisteren telefonisch overleg gevoerd over de situatie in Kashmir. Bush prees Poetin om diens initiatieven in Kazach- stan, waar de Russische presi dent met de Pakistaanse presi dent Musharraf en de Indiase premier Vajpayee sprak, maar er niet in slaagde de twee samen te brengen. Armitage heeft van Musharraf de belofte gekregen dat Pakistan niet als eerste een oorlog zal be ginnen, en hoopt in India het zelfde te bereiken. Ook hééft Musharraf beloofd om een eind te maken aan de infiltratie van moslimstrijders in Indiaas Kashmir. De missie van Armita ge zal volgende week worden gevolgd door een bezoek van minister van defensie Rumsfeld aan India en Pakistan. Pakistaanse mortieraanvallen op het Indiase district Punch, 200 kilometer ten noordwesten van Jammu, kostten gisteren het le ven aan drie dorpelingen. Zes mensen raakten gewond. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikaanse rege ring wil in een nieuw vredesini tiatief Israël oproepen alle jood se nederzettingen in de bezette gebieden te ontruimen. In ruil daarvoor moet de Palestijnse Autoriteit zijn eis opgeven voor de terugkeer van Palestijnse vluchtelingen naar de staat Isra el. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres heeft dat gisteren onthuld. Het ziet er naar uit dat de Ame rikanen hun plan over ongeveer een week zullen ontvouwen, kort na een bijeenkomst van vertegenwoordigers van 'het kwartet', waarvan naast Amerika ook Rusland, de Europese Unie en de VN deel uitmaken. De diplomatiek correspondent van het Israëlische dagblad Ha'aretz schreef gisteren dat de Amerikanen zullen herhalen dat er een Palestijnse staat moet ko men in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever, met de bestandslijn van 1967 als grens. De staat zou er binnen drie jaar moeten zijn. Binnen die periode zou er een grondige hervorming moeten worden doorgevoerd van de Palestijnse Autoriteit. De Amerikaanse voorstellen moeten de Palestijnen een 'di plomatieke horizon' bieden, als stimulans voor de bestrijding van terreur. Ze moeten ook de basis vormen voor een regionale conferentie over het Midden- Oosten. Als het initiatief positief wordt ontvangen, wil Amerika die conferentie eind juli hou den, waarschijnlijk in Turkije. Het lijkt erop dat Peres met zijn Yasser Arafat kijkt naar zijn bestofte bed, nadat zijn hoofdkwartier gisteren weer door Israël was aangevallen. Foto: AP/Heidi Levine onthulling van gisteren hulp wil bieden aan zijn Amerikaanse collega Powell, die de voorstel len zal moeten verdedigen tegen sceptici in het Pentagon en het Witte Huis. Minister van defen sie Rumsfeld en vice-premier Cheney zien weinig in grotere bemoeienis met het Israëlisch- Palestijnse conflict. Ze menen dat een nieuw initiatief pas suc ces kan hebben als het regime van president Saddam Hussein in Irak is verdwenen. President Bush zal het Ameri kaanse voorstel definitief formu leren na gesprekken in de ko mende dagen met eerst de Egyptische president Mubarak en premier Sharon van Israël. Sharon heeft om belet gevraagd, omdat hij Bush een aantal sug gesties aan de hand wil doen. Sharon zal vrijwel zeker verzet aantekenen tegen bijna alle fa cetten van de voorstellen. In zijn visie is geen plaats voor de ont ruiming van nederzettingen, en hij wil ook geen terugtrekking naar de bestandslijn van 1967.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7