BINNENLAND 1 Zieke kinderen sterven onnodig in ambulance Zonder gedoe een voordelige inboedel verzekering. 'Juf, mijn zusje zit in de bus. Weet pappa het al?' WD houdt vast aan afschaffing ozb ukkers na actie ,gra» iaat is ziek i emotionele i in overgang levenslang bele moord lie houdt erachter aan Ier-verdachte rlopig vrij "lie vrouw in LPF'er wil af van Bolkestein Onderzoeker: Kinderintensivist moet vervoer begeleiden Terrorisme en veiligheid Historici zien parallellen tussen Fortuyn en Mussert Bejaarde ooievaar (26) ieder jaar nog vader 'Politie bedreigde getuige in zaak vuurwerkramp' www.ohra.nl -026 400 40 40 vnnn 11 kli hoe,. AC - De politie heeft af- i nacht vijf Molukse jon- ipgepakt die bij het Vre- :is in Den Haag actie i. De aanhangers van luku Actie Comité zaten jouwstellage die tegen gevel van het Vredespa- at. De jongeren protes- i tegen wat ze noemden ^jkapte militaire noodtoe- p de Molukken'. Ook ;e eén internationale in- op de Molukken. PP< 5 no ou( iko vrijdag 7 juni 2002 ac - Hans Janmaat, oud- !-Kamerlid voor de Cen- irtij en de Centrumde in is ernstig ziek. Vol- jn vrouw, Wil Schuur- al het niet lang meer du- irdat hij overlijdt aan de van een hartkwaal al zesenhalf jaar aan in pacemaker die bij de dige politicus is ingezet, iet. J- Eén op de twee Neder- Ivrouwen ervaart tijdens Igang een hoge mate van Tnele stress. Dit blijkt uit fderzoek van Care for ]i naar de risicofactoren - en vaatziekten onder :end vrouwen in de leef- lot 58 jaar. Vrouwen in Igang zitten in een fase, I meer factoren aanwezig I deze stress kunnen uit- I Dat verklaart het hoge tage. Ziek wordende ou- Inderen uit huis, man jnsioen in combinatie ïklachten van de over- wjn vaak de aanleiding. Het openbaar ministe- i/an /ft voor de rechtbank in Een levenslange gevange- geëist tegen een 27-jari- i, die de moord op zijn hemiw en haar moeder be- Zijn 23-jarige broer ulde moorden uit. Hij afspÈ de vrouw van zijn broer :ond^)Ot haar moeder dood. icier van justitie eiste te- on vijftien jaar cel en tbs in dwangverpleging. Uit- Hj20juni. onga pleft voor iructieheffing imo(|ac - De consument zou aren) vijftien cent per kilo En aljunnen betalen om boe- voor hun ding om kadavers te laten tigen. Het Tweede Ka- Atsma (CDA) stelde gis- ijdens een debat met mi- jrinkhorst (landbouw) consument te laten bij- I in de hoge destructieta- Het Rijk betaalt nu nog jot deel van die tarieven. idam - De Amsterdamse iheeft deze week een 30- jnan aangehouden die |ht wordt van een aantal htingen in Amsterdam- |st. De man wordt ver- i twee verkrachtingen, ng daartoe en een be- Imet geweld. Bij de ver- ngen misbruikte hij zijn iffers langdurig en ge ldig, bij de poging tot hting stak hij het slacht- h de rug, aldus een poli- Irdvoerder. ig - Het gerechtshof in ig heeft gisteren de g gelast van de hechte- een verdachte in de Do- Het gaat om een van Innen die worden ver- van het organiseren van C nokkeltransport van men- lar Groot-Brittannië. Bij |mst vanuit Rotterdam in waren 58 van de 60 Chi- a™]! in een vrachtwagen ge jond (n. Het is niet duidelijk iternijm hof de hechtenis beft geschorst. De man keterp geVal uit de gevan- °P tyot het hof 20 juni uit- idrijf ie doet. De rechtbank in et besjam veroordeelde de jaar tot een gevange- K%f van 3 5 jaar Het OM van Niertegen in beroep, itiefq 3rlle a/d llssel heettE4/D ijssel - In een wo- aldush Capelle aan den Ijssel is het stoffelijk over- de 26-jarige bewoon- s te bingehoffen. De vrouw is staai% de politie door een evKjf om het leven gekomen, jarige vriend van het dejoffer trof het bebloede li- t, Filifta aan toen hjj de woning net oijngiog pje man heeft di- de vondst de politie ge- mwd. amsterdam/anp - LPF-Kamerlid Janssen van Raay vindt dat Bol kestein weg moet als Europees commissaris. Bolkestein heeft zich volgens hem zo negatief uitgelaten over Pim Fortuyn en zijn lijst dat hij Nederland niet meer kan vertegenwoordigen. Janssen van Raay zei dit gisteren voor Business Nieuws Radio. „Het beste commentaar is geen commentaar", zei een naaste medewerker van Bolkestein des gevraagd in een reactie op de uitlatingen van de LPF'er. Eerder op de dag liet de Lijst Pim Fortuyn al weten respect te eisen van de WD'er Bolkestein. De fractie is nog steeds verbol gen dat de eurocommissaris be gin mei zei dat Nederland inter nationaal 'een pleefiguur zou slaan met Fortuyn als premier'. Bolkestein moet ophouden Ne derland een 'herentoiletfiguur' te laten slaan, zegt de LPF nu. De LPF-fractie vindt dat minis ter Van Aartsen van buitenland se zaken zijn partijgenoot moet 'vermanen'. delft/gpd - Ernstig zieke kinde ren sterven onnodig, omdat er geen specialistische hulp aanwe zig is tijdens het vervoer naar een intensive care-afdeling van een kinderziekenhuis. Het acuut be handelen door een kinderintensi vist (specialist op een ic voor kin deren) in de ambulance kan de sterfte aanmerkelijk verminde- Tot deze conclusie komt kinder- intensivist Nico van der Lely (38) van het Delftse Reinier de Graaf Gasthuis na een vijf jaar durend onderzoek Volgende week woensdag promoveert hij op zijn bevindingen aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. Hoeveel kinderen per jaar sterven wegens het uitblijven van specifieke intensieve hulp, heeft Van der Lely niet kunnen vaststellen. Maar naar eigen zeggen heeft hij zelf in de drie jaar dat hij in het Amsterdamse AMC werkte, enkele tientallen kinderen het leven kunnen red den door al in de ambulance te behandelen. Van der Lely verrichtte zijn on derzoek in vijftien regionale zie kenhuizen in Zuidwest-Neder land. Al deze instellingen zijn voor wat de kinder-ic betreft voornamelijk aangewezen op het academische Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam. Het is de kinderintensivist opge vallen dat 35 procent van de kinderen die onmiddellijke zorg moeten hebben, op de achter bank van de auto wordt ver voerd. „Er zijn huisartsen die adviseren direct met het kind naar de afdeling spoedeisende hulp van een ziekenhuis te rij den in plaats van tien minuten op een ambulance te wachten. Dat is fout. Je kunt beter even wachten, want een ambulance heeft de nodige apparatuur in de wagen." Maar daarmee ben je er volgens de promovendus niet. Het komt voor dat kinderen (in de leeftijd van twee maanden tot 18 jaar) onmiddellijk moeten worden behandeld en daar heeft het ambulancepersoneel volgens hem de kennis niet voor. „Het vergt specialistische kennis om een infuus aan te brengen of een luchtslang in de keel te plaatsen. Nu rijdt de ambulance zo hard mogelijk naar het zie kenhuis, terwijl het soms beter is even te stoppen en te behan delen. Maar dan wel door een meegereden kinderintensivist en een ic-kinderverpleegkundi- ge." Ook in de Verenigde Staten wordt gewerkt met dergelijke gespecialiseerde teams. De kin dersterfte is daar volgens Van der Lely niet alleen verminderd, maar de verdere behandeling van ernstig zieke kinderen blijkt te zijn verbeterd. De kinderen worden van de plaats van het ongeluk op de Ai6 naar gereedstaande bussen gebracht. Foto: GPD/Cor Viveen door Edwin Wendt hellevoetsluis - „Of er familie van mij in de bus zit? M'n moeder, m'n broer en m'n zusje", klinkt het opgeruimd. Op Patrick uit groep zes hebben paniek en ongerustheid kennelijk nog geen vat. Anderen in het gebouw van de Montessorischool in Hellevoetsluis zijn minder ont spannen. „Meester, kunnen we helpen?" Twee meisjes van een jaar of negen, vlechtjes in het haar, bieden meester Frans hun hulp aan. „Nee, jongens, ga maar lekker buiten spelen." Rond tien uur in de ochtend is één van de vier touring cars van Vermaat, waarmee 180 leerlingen van de Mon tessorischool onderweg zijn naar de Efteling, in botsing gekomen met een vrachtwagen. Een schoolreisje naar Kaatsheuvel is geëindigd in een kettingbotsing bij Ze- venbergschen Hoek. Volgens de eerste berichten zijn de gevolgen beperkt ge bleven, maar er is om twaalf uur, zo'n anderhalf uur na de onheilstijding, nog niemand die dat met zekerheid durft te zeggen. „Er heeft één leerkracht bekneld geze ten, bij de kinderen zou het vooral om builen en schrammen gaan", meldt meester Frans. „Maar dat heb ik ook maar via via." Terwijl ouders binnendruppelen zijn leraren met één hand aan het bellen terwijl met de andere hand kinde ren worden getroost. „Juf, mijn zusje zit in de bus. Weet mijn papa het al?" Bij de telefonades richting ouders blijkt het ene geval het andere niet: een moeder van de een van de betrokken kinderen blijkt hoogzwanger van een volgende. „Die moeten we het dus een beetje voor zichtig vertellen", klinkt uit het 'belteam'. Rond enen, ruim twee uur voor de geplande aankomst tijd van de kinderen bij hun school, neemt zonder dui delijk aanwijsbare oorzaak de onrust plotseling toe. „Helemaal geen gewonden, dat kan toch niet", smoest een jochie tegen z'n klasgenootjes. Ook docent Jonkers hoort het. „Dat zijn kinderen, de één stookt de ander op." Maar terecht of niet, de onrust is een gegeven, weet hij. En om te voorkomen dat de praatjes in paniek ontaar den, wordt besloten met alle aanwezigen naar het NOS Journaal te kijken. Ooh's en aah's bij de vanuit de lucht gefilmde ravage. Hilariteit, ondanks alles, als een van de klasgenootjes - arm in het verband - in beeld verschijnt. Jonkers licht vervolgens de aanwezige ouders nog even in over de gang van zaken later op de middag, als de on fortuinlijke schoolreisgangers onder politie-escorte weer bij school terugkeren. „Ik ga u niets verbieden, maar ik wil u vragen niet meteen op uw kind af te rennen. We hebben geen behoefte aan scènes met huilende ouders. U moet niet vergeten, uw kinderen zitten op dit mo ment waarschijnlijk gewoon lol te maken in een sport hal in Brabant." Dan draaien vier bussen de straat van de school in. Er klinkt gejuich. Vanaf het schoolplein zien de ouders hoe de kinderen vanuit de bus naar binnen worden geleid. Ze hebben allemaal een bruin beertje onder de arm. Dan mogen de ouders de school weer in. Even later druppelen zij herenigd met hun kroost naar buiten. De een is dicht tegen mama aangekropen. De ander lacht en praat honderduit. 'Even leek het stil, toen hoorde ik kinderen huilen' „Er stond een motoragent naar het verkeer te kij ken. Dat was aan het indikken. Ineens was er een enorme klap. Even leek het heel stil, toen hoorde ik kinderen huilen." De 22-jarige Karim Abarnous uit Rotterdam stond gisteren met pech langs de Al 6 richting Breda. Onmiddellijk na de klap rende hij naar de achterste bus. „Het was paniek. Er kwam een vrouw naar buiten. Ze ging op dè weg liggen. De vrouwelijke chauffeur van de bus zat klem. Ik riep rustig, rustig, maar." Kraanmachinist Boom uit 's Gravendeel trapt de zijdeur in. „Ik hoorde het gil len van de kinderen, als speenvarkens, gruwelijk. Het zag er heel erg uit." Boom verleende die eerste minuten na het ongeluk zoveel hulp als mogelijk was, hij kalmeerde de inzittenden: „Er waren veel begeleiders bij. Die hielden het hoofd gelukkig koel." Klopt", bevestigt verpleegkundige Sandra Kleijwegt, die 200 meter van de plaats van het ongeval woont en er meteen naar toe ging: „Ik zag even paniek Er waren ouders, begeleiders met kinderen in andere bussen. Die gingen naar elkaar op zoek Die paniek duurde maar heel kort. Iedereen bleef bewonde renswaardig rustig. COMMENTAAR Dat de strijd tegen terrorisme ook 'slachtoffers' zou gaan krijgen in de bureaucratie van de organisaties die zich tradi tioneel met deze zaken bezighouden, was te verwachten. De inlichtingendiensten van de Verenigde Staten en de organi satie en commandostructuur van de NAVO gaan stevig op de schop. De oude evenwichten binnen en tussen deze organisaties hebben niet kunnen voorkomen wat we de afgelopen perio de als wereldburgers hebben meegemaakt In de VS komt nu een nieuw departement voor de bestrijding van terrorisme. Op het eerste gezicht lijkt het er op dat dit voornamelijk is ingegeven door de inefficiënte manier waarop de diensten die zich met de bestrijding van terrorisme hebben bezigge houden. Het wordt steeds duidelijker dat FBI en CIA veel te weinig hebben gedaan met de informatie die ze al in bezit hadden voordat de aanslagen plaatsvonden. Ook de NAVO ontkomt niet aan een kritische zelfanalyse. Het ontbreken van een concreet vijandelijk blok en het moe ten bestrijden van, voor een groot deel abstracte tegenstan ders, heeft ook hier de noodzaak tot herstructurering urgent gemaakt. Natuurlijk is het verstandig kritisch te kijken naar de traditio nele instellingen en organisaties die zich bezighouden met onze veiligheid. Maar we moeten ook voorkomen dat er ten gevolge van deze daadkracht een soort blindheid ontstaat voor nieuwe gevaarlijke machtsconcentraties. De supermi nister van veiligheid in de regering-Bush krijgt, gezien de po sitie van de VS in de wereld, heel veel te zeggen over ook on ze veiligheid. Voor de NAVO geldt feitelijk hetzelfde. De landen die samen deze organisatie dragen, moeten er voor waken dat overijve rige militairen zichzelf een veilige route scheppen om, zon der last en ruggespraak van politiek, snel te kunnen ingrijpen bij conflicten in de wereld. Het is duidelijk dat de oude even wichten niet adequaat meer functioneerden, maar laten we ervoor zorgen dat rond deze nieuwe veiligheidsbolwerken nieuwe evenwichten ontstaan, die waken voor al te groot machogedrag. den haag/anp - Er zijn parallel len te trekken tussen het ge- dachtengoed van de vermoorde Pim Fortuyn en de oprichter van de NSB, Anton Mussert. Wetenschappers trekken deze conclusie in het maandblad His torisch Nieuwsblad. Zo zegt Mussert-biograaf Mey ers in het artikel dat Fortuyn, net als Mussert, politici, bureau craten, vakbonden en pers ver wijt het politieke systeem in stand te houden. „Fortuyn be landt in dezelfde hoek als Mus sert door voortdurend de klun zen aan te wijzen die het zaakje verpesten." Historicus Van der Boom van de Rijksuniversiteit Leiden wijst op de uitspraken die Fortuyn deed over 'zelfzuchtige incompteten- te regenten die onderling de baantjes verdelen'. Mussert had, volgens hem, een zelfde agres sieve 'anti-establishment toon'. In het artikel worden ook ver bindingen gelegd met de uit spraken van Mussert over joden 'die geen deel hebben aan de nationale gedachte' en de me ning van Fortuyn over islamie ten en hun 'achterlijke cultuur'. Hoogleraar Nieuwste Geschie denis van de VU in Amsterdam, Zondergeld, stelt dat de 'rück- sichtlose generalisaties' van For tuyn hem in extreem-rechts vaarwater brengen. „Buitenlan ders worden allemaal op een grote hoop gegooid." Volgens hem speelde Fortuyn in op de angst bij mensen na de aansla gen van 11 september, vorig jaar. „Buitenlanders worden de belichaming van een gevoel van angst en vervreemding. Daar voor in de plaats moet weer een organisch gegroeide, volkse bin ding komen." Zondergeld con stateert ook een verschil tussen Mussert en Fortuyn en zijn ach terban. Ze beroepen rich niet, zoals extreem-rechtse bewegin gen elders in Europa, op een sfeer van Alte Kameraden en ex treem-rechtse organisaties uit het verleden. Fortuyn heeft zich daar, volgens hem, juist altijd van gedistantieerd. gorssel/gpd - Niet veel bezoe kers van ooievaarsdorp 't Zand in het Gelderse Gorssel zal het rijn opgevallen dat zich onder de broedende ooievaars een bij zonder exemplaar bevindt. Wor den ooievaars in het wild ge middeld zo'n vijftien jaar oud, in Gorssel hebben ze er een van 26 jaar. En deze krasse bejaarde zorgt al meer dan tien jaar met rijn (tweede) vrouwtje voor na komelingen. Dit jaar wordt hun nest bevolkt door twee jongen. De beheerder van het ooievaars dorp, Wim Verholt, kent de le vensgeschiedenis van de vogel. „Hij kwam hier met een groep van veertien uit het eerste ooie vaarsproject in Nederland, Groot-Ammers. Hij was toen twee jaar oud." Zijn eerste wijfje is na een 'huwelijk' van zeven jaar op de rondweg bij Gorssel verongelukt. Enkele jaren dien de zich een nieuwe partner aan, uit het Duitse Rheine. Vooral dankzij de projecten van de ooievaarsdorpen is het aantal broedparen in ons land, dat in 1971 nog slechts drie bedroeg, inmiddels opgelopen tot 290. Volgens Verholt is men pas te vreden met een aantal broedpa ren van 397. Eén voordeel heb ben de bejaarde ouders: rij hoe ven niet elk jaar de lange reis naar de overwinteringsgebieden te maken. Die laten rij over aan de jongen. almelo/gpd - De politie heeft een vrouwelijke getuige in de strafzaak tegen de voormalige klusjesman van het ontplofte Enschedese vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks bedreigd. Wan neer de vrouw niet over bepaal de onderwerpen wilde getuigen zouden agenten er voor zorgen dat haar kinderen bij haar zou den worden weggehaald door de kinderbescherming. Dit zei advocaat De Haan van de van meineed verdachte klusjesman gisteren in de Almelose rechts zaal. Op verzoek van de raadsman werd het proces tot 10 oktober aangehouden. De klusjesman wordt verweten te hebben gelo gen over rijn bezigheden op 13 mei 2000 toen de vuurwerkramp plaatsvond. Voorzover bekend was hij de laatste medewerker van Fireworks die voor de fatale (advertentie) explosies op het bedrijfsterrein was. De man zei eerst niet op 13 mei bij het bedrijf te zijn geweest. Later herriep de man dat en zei hij er rond 11.30 uur te rijn ge weest. Onderzoek bracht aan het licht dat hij tegen 13.30 uur bij Fireworks was, twee uur voor de explosies. De getuige, die volgens rijn ad vocaat door de politie is be dreigd, is rijn schoonzus. Poli tierechter Breitbarth besloot dat de vrouw en haar dochter op nieuw, achter gesloten deuren bij de rechter-commissaris, moeten worden gehoord. Ook al omdat de vrouw twee keer door de politie is ondervraagd, terwijl er slechts één verklaring in het dossier ritrOfficie^varL justitie De Muij zei zich de bedreiging door agenten van de getuige niet te kunnen voorstellen. Met de slimme OHRA Inboedelverzekering hoeft u geen ingewikkelde lijsten meer in te vullen. ^ILJIOA Direct verzekeren. Direct resultaat. den haag/gpd - De WD houdt in de onderhandelingen voor een nieuw regeerakkoord voor alsnog vast aan haar eis dat de onroerendzaakbelasting (ozb) moet worden afgeschaft. Hoe wel een nieuw kabinet nauwe lijks ruimte lijkt te hebben voor belastingverlaging, wil de partij dit speerpunt uit haar verkie zingsprogramma toch verwe zenlijken. „Het is nog niet ge schrapt", zei WD-leider Zalm gisteren na afloop van de onder handelingen met CDA en LPF over een nieuwe regering. De drie potentiële regeringspar tijen bespraken gisteren de fi nanciële ruimte die er de ko mende jaren is voor nieuw be leid. Er zal in ieder geval 3,25 miljard euro moeten worden bezuinigd om geld over te hou den op de begroting. Dit geld is nodig om binnen twintig jaar de staatsschuld af te lossen en zo de stijgende kosten van de AOW op te vangen. Daarnaast moet er zo'n 2 tot 2,5 miljard euro worden gevonden om minder draagkrachtigen te gemoet te komen voor de stij gende kosten van de ziektekos tenverzekering. De drie partijen willen dat iedereen voortaan in aanvang evenveel betaalt; men sen die minder geld hebben moeten daarvoor worden ge compenseerd. Verder willen CDA en WD nog enkele miljar den uittrekken voor extra inves teringen in zorg, onderwijs en veiligheid. Al met al moet het nieuwe kabi net zo'n 9 miljard euro zien te vinden. Als de WD vasthoudt aan haar eis de ozb af te schaf fen, zou dit alleen al 1,6 miljard euro kosten. Eerder heeft de LPF al gezegd vast te houden aan haar eis het 'kwartje van Kok' af te willen schaffen. Verlaging van de benzineaccijns zou de schat kist ook ruim 0,75 miljard euro schelen. Vandaag spraken de drie partial onder andere over de haalbaarheid van deze eisen en de vraag waar dit geld van daan moet komen. Een van de bezuinigingsposten is de WAO. De partijen willen het WAO-stelsel alle drie gron dig hervormen. Het CDA wü het liefst het SER-voorstel volgen: de WAO wordt alleen nog toegan kelijk voor werknemers die door hun riekte of handicap echt niet meer kunnen werken. De WD heeft echter grote moeite met het SER-voorstel, onder andere omdat het vooiriet in een ver hoging van de WAO-uitkering. Voor het CDA is dit nu juist weer een voorwaarde om met een stelselherziening akkoord te gaan. De LPF is een paar keer van standpunt veranderd over dit onderwerp.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3