TOERISME I Overal schuilt verrassing op de eilanden Madonna u Romantisch Zojuist verscheen een nieuwe brochure met ruim twintig rangementen op en rond de fameuze Romantische Strasst Würzburg en Füssen in Duitsland. Een complete fietsvaka een week in het gebied (inclusief overnachtingen met onl bruik van fietsbus en/of fietstrein, alsmede diverse bezich onderweg) is er vanaf 280,70 euro per persoon. Meer informatie staat in de brochure 'Radwanderpauschalen entlang di tischen Strasse' die kan worden opgevraagd op telefoonnummer 00 4s 271. Almerepad In Almere heeft de Stichting Wandelplat- form-LAW onlangs een nieuwe wandelroute in gebruik genomen, het bij elkaar 120 kilo meter lange Almere pad. Het is de eerste lange-afstand-route die is opgedeeld in twaalf zogeheten the mapaden. De langste zijn respectievelijk 16 (Lepelaarspiassen) en 15 (Pampushout Kromslootpark) kilo meter; de kortste 4 (Beatrixpark) en 6 (Kasteel Almere). Sa men vormen de routes een grote ronde door en rondom de stad. Ze zijn goed bewegwij- zerd» maar uiteraard is er ook een gids ge maakt met een uitvoe rige beschrijving van het pad. Het boekje kost 12 euro en is verkrijgbaar bij de 5 liseerde boekhandel en een groot aantal VW/ANWB-k Ook kan het worden besteld bij de Stichting Wandelp LAW, telefoon 033 465 36 60 en/of internet www.wandeli Vanuit Bellagio is het op de fiets nog een flinke k het smartengeld vergoedt alles. Eerst is daar - vla] venna - dat feeërieke uitzicht over het Lago di I het 'rechterbeen' van het Lago di Como heet), daaj een even korte als verrukkelijke afdaling richting C en op het einde van de rit staat daar dan ook nog ej leukste kapelletje van Italië. Het is gewijd aan de Madonna del Ghisallo, door ij XII in 1949 verheven tot beschermheilige van alle II fietsers. En dat valt te zien. Zo hangt tegen het plaf het godshuis de fiets waarmee Francesco Moser h relduurrecord verbeterde. Net als de karretjes waai campionissimo als Fausto Coppi en Gino Bartali (B benoemde de laatste tot pauselijk kamerheer) de ii tionale wielerpelotons geselden. En de roze, gele 4__ boogtruien die ze daarmee verdienden. Maar het indrukwekkendst zijn natuurlijk de klein met daarop de namen (en portretjes soms) van rei ondanks de zegen van de Madonna del Ghisallo vi lukten. En die de bezoeker tot voorzichtigheid maj hij straks, op weg terug naar Bellagio, door de beril di curvi zeilt. En die hem voor het eerst van zijn lej een bidprentje doen kopen met daarop de beeltenl heilige, zwevend boven een groepje passerende caj Waarom schrijf ik dat alles? Omdat - zo lees ik tot schrik in de Vogelvrije Fietser', het blad van de Fig bond - de fietsen, de truien, de foto's en al die ancF lertrofeeën, binnenkort gaan verhuizen naar een q splinternieuw museum van drie verdiepingen. Heilige Madonna del Ghisallo, kunt U daar een stokje voor steken? Mijn zegen heeft U. Rob van den Dobl REISBERICHTEN Fietstaxis Bezoekers van Kopenhagen kunnen zich deze zomer eerst laten vervoeren door fietstaxi's. De driewielers van d£ brikaat, maar gemaakt naar Aziatisch voorbeeld, zijn volf initiatiefnemers niet alleen goedkoper dan gewone taxi] ook sneller. Over tarieven is nog niets bekend. Wel staat] passagiers geen basisbedrag zullen hoeven te betalen. Meer info: K0benhavn Turistbureau, DK-1577 K0benhavn V, telefoon 0 24 42 en/of internet: ww.visitcopenhagen.dk. Q Legoland Medio mei werd in Günzburg (Beieren) Legoland Deutsch opend. In het 140 hectare grote park vlak bij de Autobahn naar Augsburg, zijn in totaal 50 miljoen Legosteentjes v De bezoekers kunnen er - net als in net 'moederpark' in J niet alleen honderden op schaal gemaakte gebouwen b ren maar ook genieten van onder meer spectaculaire s een opwindende kanotocht door de jungle. Meer informatie: www.bayern.by Fietsvierdaagse De populairste fietsvierdaagse van Nederland, die van vindt dit jaar plaats van 9 tot en met 12 juli. Er zijn routes van 30, 40, 60, 80 en 100 kilometer en er kan worden g Assen, Emmen, Hoogeveen en Meppel. De ware liefhe zich bovendien op zondag 7 juli melden voor een pittige meter lange proloog. Voor gezinnen met kinderen is er eg aal programma op de zogeheten KindActiefRoute en vo< ren tussen de 9 en de 17 jaar is er zelfs een Survival Fiet: in het leven geroepen. Daarbij wordt niet alleen gefit moet er onderweg ook worden deelgenomen aan onderi boogschieten, crazy-biken, vlotbouwen, kanoën, lasersh< wat dies meer zij. Meer informatie over het evenement op website www.fiet$4daagse.i VRIJDAG 7 JUNI 2002 Q Q ViaMichelin Het zal de ware kaartenfetisjist waarschijnlijk een gru? maar de populaire wegenkaarten van Michelin zijn nu c sulteren via i-mode. De mobiele telefoon moet daarvooi voorzien van een GRPS kleurenbeeldscherm. Via den de kaarten van Michelin in kleur aangeboden en het| lijk om tot vijf verschillende niveaus in te zoomen. Zelfs men worden weergegeven. Daarnaast biedt ViaMichelin" tot de gegevens uit de fameuze Rode Gids (hotels en voor Nederland. Desgewenst verschijnt er een tegrond op het beeldscherm, die de ligging van etablissement aangeeft. Met een simpele druk op de vervolgens ook een telefoonverbinding worden gelegd adres. Molenaar Aart Drost voor zijn museummolen in Schermerhom: 'Wil je wel geloven dat ik helemaal chagrijnig kan worden als er geen wind staat?' Foto's: Hans van Weel De zon schildert het water van de Gre- velingen in alle varianten blauw en groen. Met de mannen van de Stichting v/h Rotterdamsche Tramweg Maat schappij rijden we per dieselwagen vanaf résidence Port Zélande naar De Punt van Goeree. Een verrukkelijk tochtje in een treintje dat vooral op on tembaar enthousiasme rijdt Het RTM- museum in de duinen is een verras sing; hetzelfde geldt voor Goeree- Overflakkee. En het daarop liggende Goedereede vooral ook. Het is er nu nog stil, maar straks zijn ze er weer. De toeristen. Maar overlopen doen ze het eiland nooit. Zelfs in het hoogseizoen blijven er genoeg stille plekken over. Hetzelfde geldt voor Grevelingen, aan de overkant. Waar karakteristieke ring- dorpen, veelal uit de 11de en 12de eeuw, hors saison, in stilte liggen te sudderen. Zoals Dreischor, het groen ste dorp van Nederland en <j>mstreken. We rijden over smalle dijkjes naar oude haventjes en waterwegen. Het land schap in al haar prachtJtfet landschap ook, waarin agrarisch verleden, het toe risme, kunst enhefnieuwde^ecologi- sche inzichten als delen van de puzzel ineen worden gepast. Zoals door Wim Kuiper, die z'n agrarische bedrijf De Stelle' hermodelleerde en nu met aan- raakbare dieren, een jammakerij en zelfpluk veel dagjesmensen en partijen trekt. Ook lopen we getroffen rond in het Museum Watersnood 1953. Volgend jaar, als het alweer een halve eeuw ge leden is c tDe Ramp plaatsvond, zal Een heerlijk uit de hand gelopen hobby is de Stichting v/h Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Foto: GPD de koningin hier zijn en duizenden en -duizenden anderen. Als de dag bijna is uitgebloeid, verlaten we Schouwen- Duiveland, op weg naar de hoogblonde duinen van Burgh-Haamstede. We rij den over de veel bezongen kunstwer ken van Rijkswaterstaat, blikken naar de Neeltje Jans, passeren de Roompot- sluis, zetten een teen op Noord-Beve land en komen uiteindelijk uit in Vrou wenpolder. Daar staan we de volgende ochtend in alle vroegte op een balkon van 'Het Veerse Bree' en kijken naar wolken vogels en schreeuwende fazan tenmannetjes. De zpn is> net opgestaan en in lichte nevel wordt een 24 karaats dag gesmeed. Nog even naar het adem- slopend brede strand en dan het eiland op. Ook hier liggen weer veel mogelijkhe den om de gebaande paden te verlaten. Overal langs de binnenwegen en -pa- den schuilt verrassing. Daar ligt Dom burg, door de jaren heen lusthof voor schilders, dichters en denkers. Zo apart van geur, wolken en landschap, dat ge nezing in de lucht hangt. In het bijzon der voor stress en onrust. We wandelen rond en bezoeken het door Toorop ontworpen pavi)-ien waarin nu het Marie Tak van Poortvliet Museum huist. En als we nog verder door het Domburg van dokter Mezger lopen - hij riep ooit de roem op - komen we natuurlijk ook bij de hooggelegen pro menade, het door onderling gekissebis nog altijd wegkwijnende Paviljoen en het strand met zijn kenmerkende dub bele palenrijen; wét een uitzicht. We zakken weer naar aards niveau. Langs geploegde velden en diepe lente bloei raken we in de buurt van Pop- pendamme. Daar woont weer zo ie mand wiens hoofd net zo onrustig is als zijn handen. Piet de Meester heeft zijn imkerij uitgebouwd tot een bezoe kerscentrum, winkel, tentoonstelling, boerenhoftuin en ecologische school voorbeeld. Je verwacht het niet, maar de hooimijt is in werkelijkheid een door zonnelicht verwarmde waterketel van 300.000 liter. Veel aandacht op zijn eco- groene imkerij is er ook voor het Zeeuwse trekpaard. Met deze dikke konten voor de wagen van Sjako de Visser sloffen en draven we langs mooie binnenroutes naar het laatste doel; het Zijdemuseum in Meliskerke. Zijde op Walcheren? Zeker! Op gezag van de VOC groeiden hier ooit de moerbeiboom en zijderups. Wie had dat gedacht? Aan het einde van de reis rusten we even uit in Zonnemaire waar kroeg- baas-jazzgek Linsen de open haard in d' Ouwe Smisse heeft aangestoken, het glaasje volgooit en meefluit met een vroeg nummer van Johnnie Cash. Door de kleine ruiten groet de zon die dag voor het laatst Thom Olink Meer informatie: Goeree-Overflakkee, Kop van Goeree: VW Ouddorp, Bosweg 2, 3253 XA Ouddorp, telefoon (0187).68.17.89 en/of inter net www.ouddorpaanzee.nl; Overflakkee: VW Overflakkee, Kade 9,3241 CE Middelharnis, (0187).48.48.70 en/of www.flakkee.net/vw; Schouwen-Duiveland: Noordstraat 45a, 4328 AK Burgh-Haamstede, 09 00 20 20 233 en/of www.vwschouwenduiveland.nl; Walcheren Kust-VW Walcheren, Schuitvlotstraat 32, 4357 EB Domburg, 01 18 58 36 15 en/of www- .ku«-vwwalcheren.nl Ik. In de molenkap zit een klein ven ster. Maar wat een groots uit zicht. De sponning als lijst van een Hollandse Meester. Boven worden witte wolken opgejut door een stoere westenwind; be neden vloeien groen en blauw als in een aquarel in elkaar over. Ver derop, achter de noordelijke hori zon moet -verstedelijkt en wel- Heerhugowaard liggen. Maar daar zie je niets van. Wel staan daar - tussen Ursem en Oterleek - nog véél meer molens en ver der naar links, in het westen, blinkt de duinrand bij Egmond. Als de blik zich dan vervolgens door een ander raam via de wen kende torens van Driehuizen, Grootschermer en De Rijp naar het oosten keert, lonkt daar de Beemster. Molenaar Aart Dorst was al vroeg op, vanochtend. Wieken op de wind, vang los, draaien maar. Het mooiste moment van de dag ongetwijfeld. Eerst de ge wijde ochtendstilte, vervolgens het langzaam op gang komen van de wieken en ten slotte het gekraak, geknars en gebonk van alles wat er in een molen kan kraken, knarsen en bonken. Dat onbehouwen gevoel van welbe hagen dat dèn door je lijf trekt... „Wil je wel geloven dat ik hele maal chagrijnig kan worden als er geen wind staat?" Hij heeft minstens een 'kleine vier' nodig, de museummolen bij Schermerhom. Maar bij windkracht vijf, zes is-ie op zijn best. Dan slaat de achtkante binnenkruier per minuut - ver telt de molenaar trots - vijftig duizend liter water de ringvaart in. 'Per minuut?' is de onveran derlijke reactie van de bezoe kers, 'u bedoelt zeker per uur?' 'Nee, per minuut' luidt het ant woord dat later nog eens wordt geïllustreerd door een blik op de imponerende vijzel vol omhoog kolkend water. Een Nederlandse Niagara. Maar dan omgekeerd. De museummolen is er één van een drietal, kadastraal bekend onder de letters C, D en E. Ze behoorden tot de 52 molens die donkergroene Beemster. Daar om: ook in de Mijzenpolder zou je eigenlijk het water op moeten. Liefst per kano. Omdat je dan kunt doordringen tot in de kleinste slootjes. Vanuit Scher merhom eerst naar 't Kerft en via de Gouw naar de Leet. Temg uiteindelijk over de Schermer Ringvaart. Als de avond valt en de zon het water verandert in trillend cellofaan. Bij de bocht naar het Zwet valt nog net te zien hoe de wieken van de museummolen worden stilgezet. De wind is weggeval len. Maar zal de molenaar daar chagrijnig van zijn? Onmogelijk! Alles ademt schoonheid in het 'Holland van Toen'. Rob van den Dobbelsteen Het Kleinste Huisje in Schermerhorn ligt op tien minuten lopen van de museummolen. Een schuit schuift lui door het wuivende riet. de Schermer van 1632 tot 1635 leeg pompten en waarvan er nu nog slechts elf resteren. Wie over de N243 van Alkmaar naar Hoorn rijdt, kan ze niet missen. En zou bijna over het hoofd zien, dat schuin achter de mo lens ook nog eens Hollands ei gen wilde westen ligt: het ruigste deel van de Eilandspolder. Je kunt er in een uurtje of drie, vier omheen lopen, maar het is ook mogelijk hem varend te verken nen. Met de fluisterboot van Staatsbosbeheer bijvoorbeeld. Stille schoonheid verveelt na verloop van tijd. Maar hier zingt en schreeuwt het land. Kwaken kikkers, lokken kieviten een bruine kiekendief scheldend van hun nest vandaan, roept een grutto zijn naam. De schuit schuift lui door het wuivende riet; de gids geeft uitleg. Vertelt over het langs de sloten aan groeiend trilveen waarop zeld zame varens groeien en orchi deeën. Ziet vanuit zijn ooghoe ken een tureluur. Haalt Jan Adriaansz Leeghwater nog eens voor het voetlicht, het 'Genie van de Rijp'. En onthult tot ver bazing van de passagiers dat ze hier - twee meter onder NAP nota bene - over een voormalig eiland varen, het 'Schermerei land'. Oeroud land. Onvermurwbaar. Water, riet, bosjes en hier en daar een sierlijk dorp. De Rijp steelt de show. Met zijn nog door Leeghwater ontworpen Raadhuis, de Dambrug en de Buurtjes natuurlijk. Vloedlijn van de zeventiende en achttien de eeuw. Ook terug te vinden in Schermerhom. Waar de glas-in- lood ramen van de Grote Kerk getuigen van een glorieus verle den. Waar het Kleinste Huisje het verval daarna symboliseert. En waar de brug naast het witte Rechthuys de poort vormt tot de kleine Mijzenpolder. Die is stil, zuiver en bijna geheel onbebouwd. Helaas ligt de weg niet meer óp de dijk - zoals vroeger - maar in de oksel daar van. Slechts bij de buurtschap Oostmijzen volgt het smalle as falt voor heel even het oude tra cé. En zie je aan de overzijde van het water de kruinen van de Op de zondagen 9,16,23 en 30 juni alsmede op die van 7 en 14 juli is de museummolen uitvalbasis voor een excursie (met gids) die de deelnemers vanaf 10.30 uur niet alleen per fluis terboot door de Eilandspolder voert, maar waarbij ook een bezoek wordt gebracht aan de Grote Kerk in Scher merhom, Het Kleinste Huisje in het zelfde dorp en uiteraard de museum molen. Prijs per deelnemer (inclusief lunchpakket): 22. Voor meer infor matie en reserveringen: Museummo len, telefoon 072 502 15 19. Overigens worden op gezette tijden en speciaal verzoek ook rondvaarten georgani seerd vanaf de steiger van Het Klein ste Huisje, aan het Zuidje 11, Scher merhom - telefoon 072 5021181 of 072 515 99 09 - alsmede door het Noordhollands Landschap 02 51 65 96 96 en Staatsbosbeheer 02 99 67 35 71. Wie liever zelf (per roeiboot of kano) het gebied intrekt, kan onder meer te recht bij café-restaurant De Vriend schap in Driehuizen 02 29 67 20 25 en café-restaurant De Jonge Ruiter aan het Noordeindc bij Grootschermer 02 99 67 14 00.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 30