GESPREK VAN DE DAG 'Slecht voor Alanya, slecht voor Turkije' 'Vaders moeten eigen rol opeisen in de opvoeding' Snacken, krassen, spieken bij McDonald's Anneke Grönloh als gouwe ouwe op eigen feest anp Üd Lollig spuitdrankje? ie( /•rrrlL Vol afgrijzen kijken de moeder en de zus van Marijke van Dijk in het 1500 meter diepe ravijn van Marijke werd daar in mei 1995 nadat ze was verkracht en vermoord ingesmeten. Foto: ANP/Ed Oudenaarden dat het begin van het toeristen seizoen inknalde, heeft voor minder explosies gezorgd dan het nieuws rond Hakan", me nen de ondernemers. Even verderop is een groep Ne derlandse toeristen neergestre ken op het strand. „Vorige week heerste hier geen prettige sfeer", weet Jeroen Snijder de nieuwko mers te verwelkomen. „Die Ha- kan was op het strand gesigna leerd." „Hier?", vraagt een meis je angstig. „Ja, precies hier. En iedereen was daarmee bezig. De stemming was mat, hoor. Som mige meisjes waren gewoon doodsbang. Nu hij weer achter slot en gren del zit, hoor je geen toerist meer over die moordenaar praten. Nu hebben de Turken het er geloof ik over." „Het remt me wel", zegt de twintigjarige Abby uit Heerhugowaard. „Ik durf de mannen minder snel te vertrou wen. Vorig jaar in Spanje ging ik nog met een jonge Spanjaard op stap. Hartstikke leuke dag en avond gehad. Nu durf ik zoiets niet te doen. Terwijl ze me wel steeds mee uit vragen." Snijder heeft een paar dagen ge leden met zijn moeder per jeep een tocht door de bergen ge maakt. „We durfden niemand te laten meerijden. Terwijl we ge noeg lifters tegenkwamen. We haalden het niet in ons hoofd te stoppen. Zo bang zijn we voor Hakan Twee." „Als ik Hakan hier zie, sla ik hem hoogstper soonlijk tegen de rotsen", be looft strandwachter Mohammed H Jtv er g< d stoer. Abby schenkt hemiiw warme glimlach. „Misset- 2 moet ik maar met hem ride denkt ze hardop. De afsjj di binnen een paar secondflot maakt. jcie 's Avonds rond een uur an1 staat juwelier Soylu in d^an opening van zijn zaak. Hj20 naar twee Nederlandse ij die bij twee Turkse jonge r terop de scooter zijn geki „Wedden dat ze naar t naar het gebergte gaan. waar Hakan heeft gemodAC dat mijn dochters waren! vi ze er vanaf sleuren. En aliun mijn zoons waren geweefor ik ze verboden zulke dinjon ondernemen." pge At! Nancy Ubert ijdc MENSELIJK De almaar groeiende stoet bekende Amerikanen die op hoorzittingen van de Senaat hun zegje komen doen komt senator GEORGE VOINOVICH de neus uit. Gisteren bleef hij demonstratief weg toen Kevin Richardson van de jon- gensgroep Backstreet Boys kwam getuigen over bergtop- mijnbouw, die het landschap en het milieu zou aantas ten. „We gaan toch niet geloven dat deze getuige de Se naat belangwekkende informatie over geologische en mi lieukwesties kan verstrekken", gaf Voinovich ter verkla ring van zijn boycot. De televisieuitzendingen van hoor zittingen beginnen inderdaad steeds meer op een enter- tainment-programma te lijken. In recente uitzendingen kwamen onder anderen Julia Roberts, Christie Brinkley en Michael J. Fox langs. De Amerikaanse acteur WOODY HARRELSON is gearres teerd na een achtervolging door de straten van Londen. Aldus de krant The Sun vandaag op zijn website. Harrel- son, onder meer bekend van de films Natural bom killers en Indecent proposal, had in een taxi vernielingen aange richt en een deurslot gebroken. Toen hij hierover ruzie kreeg met de chauffeur, sprong de acteur snel in een an dere taxi en ging ervandoor. Hij werd achtervolgd door de chauffeur van de eerste taxi en al snel ook door meerdere politieauto's. Nadat de 40-jarige acteur was uitgestapt, kon de politie hem vervolgens arresteren wegens vernie ling. Door veertien agenten werd hij tegen de grond ge werkt. De als excentriek bekendstaande Harrelson was al eerder met justitie in aanraking gekomen wegens het ro ken van wiet en het beklimmen van de Golden Gate Bridge in San Francisco. De Vietnamese rege ring zegt geen bewijs te hebben dat de voormalige Britse rockster GARY GLIT TER het land is bin nengekomen. Mocht dat wel het geval zijn, dan wacht hem on middellijke uitzetting in verband met zijn eerdere veroordeling vanwege een zeden delict. In Groot-Brit- tannië zat Glitter, die eigenlijk Paul Gadd heet, in 1999 een celstraf van twee maanden uit nadat hij schuldig was be vonden aan het bezit van kinderporno. Glitter vestigde zich in Cambodja, maar vertrok daar vorige maand omdat zijn aanwezigheid daar tot grote onrust had geleid. De re gering verdacht de 57-jarige Brit ervan naar Cambodja te zijn gekomen om kinderen te misbruiken. Hij verliet het land vorige maand vrijwillig. De politie in Cambodja meldde vervolgens dat Glitter naar Vietnam zou vertrek ken. Cambodja is een arm land met een gebrekkig juri disch systeem. Dit zorgt jaarlijks voor een toestroom van pedofielen en sekstoeristen. Ook in delen van Vietnam speelt dat probleem. Het aanstaande huwelijk van ex-Beatle PAUL MCCART NEY houdt de media in zijn greep. Talloze journalisten houden zich op bij een Iers kasteel, waar - zo gaan de ge ruchten - McCartney en voormalig fotomodel Heather Mills elkaar het jawoord zullen geven. De speculaties werden gisteren gevoed door vrachtwagens en bestelwa gens die bij kasteel Leslie af en aan reden. Bovendien staan er inmiddels grote tenten op het terrein. De 84-ja- rige kasteeleigenaar Sir John Leslie deed zelf ook een duit in het zakje. Tegenover de verzamelde pers zei hij vaag te hebben gehoord dat het komende dinsdag gaat gebeuren. „Maar het is allemaal geheim, ik moet het ge heim houden." De 59-jarige McCartney zelf houdt zich op de vlakte. Anneke Grönloh, onlangs op tv genadeloos gepersifleerd door Paul de Leeuw, viert vandaag haar 60ste verjaardag in Singa pore met een birthday-concerL In Singapore schijnt ze nog on gelooflijk populair te zijn. Een week na verjaardag, op 14 juni, onthaalt de zangeres 'haar' fans op een groot gala in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. De voormalige vedette, die be gin jaren zestig hits scoorde met de onvergetelijke nummers 'Brandend Zand', 'Paradiso', 'Cimeroni', 'Soerabaja' en Nina Bobo en nu nog voornamelijk optreedt op braderieën, gaat er prat op nog altijd de best ver kochte Nederlandse artieste al ler tijden te zijn. Daarover valt te discussiëren. Vast staat dat Grönloh in onmin leeft met de platenmaatschappij Universal Music, die tot dusver pertinent heeft geweigerd alle royalties van platen uit te betalen waarop ze alsnog recht meent te heb ben. Anneke Grönloh, die haar jeugd in jappenkampen doorbracht, kwam in 1949 naar Nederland. In Eindhoven maakte ze op de middelbare school kennis met Peter Koelewijn, die een klas ho ger zat. Koelewijn, een Braban der van Spakenburgse komaf, was de leider van de band Peter en zijn Rockets. Hij zou zich in 1960 onsterfelijk maken met het rocknummer Kom van dat Dak af, dat door de jaren heen in to taal drie keer werd uitgebracht en ook drie keer hit werd In de late jaren vijftig mocht Grönloh als miss Dynamite meezingen met de band op schoolfuiven, bruiloften en par tijen. Nadat Anneke Grönloh haar diploma had gehaald, ging ze werken bij de DAF-fabrieken. Maar een langdurig dienstver band zou het niet worden. Want in 1959 liet ze in de finale van het beroemde Cabaret der On bekenden met haar versie van Ma, he's making eyes at me alle andere deelnemers, onder wie Peter Koelewijn, ver achter zich. Vanaf dat moment stonden de platenmaatschappijen in de rij. Anneke Grönloh. Foto: GPD/Roland de Bruin Ze ging met Phonogram in zee en in 1960 verscheen Anneke Grönloh's eerste single Asmara. In Nederland bestond hiervoor weinig interesse, maar in Singa pore hield het nummer het drie maanden uit op de bovenste plaats van de hitparade. Na de bescheiden hit Slobber- trai brak ze pas echt door met Brandend Zand. In recordtijd le verde het lied dat ze nu nog ge regeld moet zingen Grönloh een gouden plaat op. Brandend Zand stond drie maanden op nummer één in de hitparade. Het nummer werd pas van de eerste plaats verwijderd door haar eigen nummer Paradiso dat weer goed was voor een maandenlange topnotering. In 1964 deed Anneke Grönloh mee aan het Eurovisie Songfes tival met het lied Jij bent mijn leven en eindigde daarmee op de negende plaats. Leading lady van de hitparade is ze allang niet meer. Tegenwoordig zijn de braderieën, pasars en Indische avonden haar podia. Ze werd in 1997 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Haar naam staat, vanwege haar hits, vijf keer vermeld. De realiteit is dat Anneke Grönloh nog slechts als gouwe ouwe opdraaft op haar eigen verjaardagsfeest, die pretentieus als The Birthday Concert wordt geafficheerd. Gerard van Putten Meer informatie over het Birthday Concert in de Koninklijke Schouwburg in Oen Haag. TeL 0900-34 56 789. VRIJDAG 7 JUNI 2002 De wereld van de zorg spreekt bij mannen niet tot de verbeelding. Het is een wereld van ronde vormen, pasteltinten en vrouwelijk taalgebruik, een wereld waar mannen zich niet in thuis voe len. Dat is een van de conclusies van de 26-jarige Caspar Itz. Hij studeert eerdaags af op het 'imago van het vaderschap' aan de Universiteit van Am sterdam. Een mooi voorbeeld is volgens Itz de nieuwste driewielerbuggy voor baby's: „De drie wieler ziet er heel anders uit dan de traditionele kinderwagen. Veel stoerder. Mannen lopen er graag achter." Ook bij scheerapparaten ziet Itz een duidelijk een verschil. De ladyshave is mint- groen, rond van vorm en heeft slechts een knop je om hem aan en uit te zetten. „Je kan het appa raat ook niet openmaken om bepaalde onderde len te vervangen, schroeven ontbreken", zegt hij. Een mannelijk scheerapparaat, daarentegen, is vaak zwart of metalic, heeft vierkante vormen en meerdere standen. De nieuwste apparaten heb ben zelfs een display, iets waar mannen veel van houden. „Kijk naar de displays op cd-spelers en in auto's. Een stofzuiger bijvoorbeeld lom je voor mannen aantrekkelijk maken door een display in te bouwen waarop is af te lezen hoe vol de stof- zuigerzak is", stelt Itz voor. Gisteren heeft Itz de eerste resultaten van zijn onderzoek gepresenteerd bij een manifestatie van de organisatie 'Ikvader.nl' in Paradiso in Am sterdam. Als student Bestuurskunde en Vrou wenstudies onderzocht Itz hoe de overheid de beeldvorming rondom zorg en vaderschap kan verbeteren. „Het negatieve imago rondom zorg taken en vaderschap kan mannen ervan weer houden die ook op zich te nemen", meent de student. Volgens Itz spreekt de overheid mannen nog te vaak aan op hun schuldgevoel. „Met het Sire- spotje 'wie is de man die op zondag altijd het vlees snijdt' schiet je niets op. Die negatieve be nadering kennen we nu wel", aldus Itz. Itz pleit voor een positieve benadering: vaderschap kop pelen aan kwaliteit van het leven. „Kinderen ver zorgen betekent ook tijd hebben om je huis te onderhouden en sociale relaties op te bouwen. Aspecten van het leven waar mannen weinig tijd voor nemen zegt de kinderloze student. En ook de badkamer en de keukenvloer schoonhou den, zijn taken die je als vader tegenkomt. Kinde ren hebben een schoon huis nodig om in rond te kunnen kruipen. Mannen hebben dan ook niet goed nagedacht over hoe zij het vaderschap zien. Itz: „Ze moeten ook hun rol als zorgende vader opeisen, op hun strepen gaan staan. Mannen worden nog te vaak in een hoekje van de klite gedrukt." Net als er verschillen zijn tussen cat wen en mannen in de manier van leiding kunnen er ook verschillen bestaan over h< mannen en vrouwen kinderen verzorgen. E jg] begin is bijvoorbeeld het aanpassen van hu houdelijke apparaten, zodat mannen ze gra gebruiken, denkt Itz. Aan de overheid de taak deze maatschappe f j discussie te openen. Uit de interviews met I trokkenen bleek dat bij de mensen thuis no |G steeds weinig wordt gesproken over het ou< ,.jj schap.Als het er op aankomt, vervallen ko makkelijk in de traditionele rolverdeling", tyen Itz. De affaire Hakan K. zette eind vo rige week niet alleen Nederland, maar ook Turkije even op zijn kop. Dat moordenaar Hakan K. vrij kwam door een justitiële dwaling, deed zelfs kroonprins Willem-Alexander en Maxima hun bezoek aan Turkije uitstellen. „Moordenaar Hakan K. had nooit, nooit, nee nooit mogen vrijko men", vindt ook burgemeester Hasan Sipahioglu van Alanya. „Vandaag praten we er nog over. We zeggen ah en oh. We schudden ons hoofd. Maar morgen, morgen wil ik er geen woord meer aan wijden. Geen letter. Dan komt de naam Ha kan K. niet meer over mijn lip pen." Burgemeester Hasan Si pahioglu van Alanya heeft ge sproken en leunt achterover in zijn fraai vormgegeven stoel. „Is het niet zo, mijn vriend", vraagt hij juwelier Mehmet Soylu. Deze begint heftig te knikken. „Zeker, zeker." Deze donderdagmiddag drinkt Mehmet Soylu thee met zijn vriend de burgemeester. „Hij had een uurtje vrij", verklaart de juwelier. Gisteren had hij de kop van de regionale krant Star met veel plezier vertaald. 'Neder landse kroonprins protesteert.' „Elke ondernemer in Alanya praat erover", legde hij toen uit. „Niemand verwijt Willem- Alexander en Maxima dat ze hun bezoek uitstellen. Jullie kroonprins stelde een daad en liet zien hoe de Nederlanders over onze justitiële dwaling den ken. Want laten we eerlijk zijn, moordenaar Hakan K. had nooit, nooit, nee nooit mogen vrijkomen. Zijn drie vrienden, met minder op hun kerfstok, za ten nog wel vast." In de burgemeesterskamer, die veel weg heeft van een balzaal, promoot Sipahioglu zijn vakan- tiestad. „De affaire Hakan, zo vlak aan het begin van een nieuw toeristenseizoen, kan nie mand van ons gebruiken", geeft hij na zijn reclamepraatje toe. „De economie van Alanya is op 70 procent gestoeld op het toe risme." De juwelier knikt wederom hef tig. „Als Hakan K. over elf jaar vrijkomt, kan hij meteen door naar de psychiatrische inrich ting", vervolgt Sipahioglu. „In mijn stad is hij niet meer wel kom. Nu niet. Morgen niet en over twintig jaar niet. Wonen kan en zal hij hier nooit meer. Iedereen voelt dat zo. Is het niet, mijn vriend?" Voor de derde keer zit Soylu hartstochtelijk te knikken. „Ha- Een 'voorbeeld van hoe het niet moet'. Zo omschrijft de Stichting Ver antwoord Alcoholgebruik (Stiva) de promotie van het alcoholhouden de spuitdrankje Viagraag. Nog voordat de verkoop is begonnen, heeft de Stiva een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie. Het be drijf M&L Fundrinks uit Hoevelaken beschouwt het als een 'grappig drankje'. Maar de lol zou wel eens vlug voorbij kunnen zijn. „M&L Fundrinks wekt met haar campagne de indruk dat de consumptie van Spuitje Viagraag een bijdrage levert aan sociaal of seksueel succes. Dat gaat te ver", zegt Stiva-directeur Khee Liang Phoa. Volgens hem is de campagne ook 'in strijd met de goede smaak'. Hij doelt op promotie met topless meisjes en advertentieteksten zoals 'Zijn we geil?' en 'Wel snel doorslikken anders krijg je een stijve nek'. Foto: GPD/PR twa to's de juiste plaats van de bal aanwijs Goede oplossingen werden beloond j. een tientje. En die stonden op intern^ Schade: tienduizenden guldens. »eft Wonderwel heeft de hamburgerketel 1 e[ geen moeite mee dat alle vragen op ii j staan. Logisch. Het levert het bedrijf i d0 maar extra klanten op. Wie in het bea^ komen van een McDonald's kraskaai orj, moet namelijk eerst iets bestellen. Kay v; Mamix Simonis, woordvoerder van Pjjert nald's Nederland, vind het initiatief 'hartstikke leuk'. Om het spannend ta_ den, brengt het bedrijf wel iedere da^® kaarten met nieuwe vragen uit. „Inteipl razendsnel. Binnen een paar uur staaj dié vragen op internet. De actie heet u aj voor niets de Super Fan Kwis", aldush q nis. De woordvoerder ontkent overigfojd McDonald's extreem moeilijke vrageivan bedacht om het aantal winnaars te b^g, ken. „Moeilijk? De antwoorden staanL gewoon op internet?" Tot slot nog evtjjf 0 ten hoe zo'n grote fan Simonis eigenlt).ja is van zijn werkgever. Waar wordt de |0ffe paghetti verkocht? „Italië?" Fout, Filifo aa nen. Simonis: „Logisch, ik ben niet ofogü pde Coen Springelkamp ichnj Voor de antwoorden: www.gratiz.nl Wanneer werd de eerste McSki in Zweden geopend? Ehhh Welke saus zit er op de McRib? Ehhh Wie deze vragen zonder na te denken kan beantwoorden is óf een grote fan van McDonald's óf speelt vals. Want amper twee weken na de introductie van de McDonald's Super Fan Kwis-actie staan de meeste antwoorden op internet. Klanten van McDonald's krijgen bij iedere bestelling een kraskaart met daarop vragen over McDonald's. Op iedere kaart staan twee vragen. Wie de vragen goed beant woordt kan prijzen winnen die variëren van gratis snacks tot een reisje naar Disneyland Parijs. In totaal heeft McDonald's negen miljoen kraskaarten gedrukt en vierhonderd vragen bedacht. Op de site Gratiz.nl staan vrijwel alle ant woorden van de prijsvraag. Dagelijks komen er nieuwe vragen en antwoorden bij. Eric Scholtens (24) uit Groningen, bedenker en maker van de site, heeft er bijna een dagtaak aan om alle e-mailtjes met goede antwoor den te verwerken. Dagelijks krijgt zijn site twintigduizend bezoekers, waarvan er drie duizend doorklikken naar de antwoorden van de McDonald's-kwis. „Kijken is win nen", aldus Scholtens. Overigens is hij zelf niet dol op hamburgers. Het is niet de eerste keer dat antwoorden van dergelijke spelletjes op internet staan. Zo blies chipsfabrikant Smiths, tegenwoor dig Lays, een soortgelijke actie in 1996 vroegtijdig af. Klanten moesten op sportfo- Familie van de vermoorde Marijke van Dijk en mede-slachtoffer Su zanne Kranenburg (rechts op de foto) vlak voor de definitieve uit spraak van de Turkse rechtbank in 1997. Hakan K. kreeg toen levens- lang.Foto: ANP/Marcel Antonisse kan is een beest", doet de juwe lier een duit in het zakje. „En beesten horen niet thuis in Alanya. Nu knikt Sipahioglu in stemmend. „Gisteren vergeleek ik hem nog met een muskiet", gaat de burgemeester weer ver der. „Nadat we hoorden dat die gek in Alanya was gesignaleerd, zijn de beste paarden van stal gehaald. We lieten hem stiekem bewaken en binnen twee dagen was hij terug waar hij hoort te zijn: achter slot en grendel", klinkt Sipahioglu tevreden. „De fout was rechtgezet." Even later staat de juwelier weer in zijn winkel, die op een paar kilometer afstand van de grote, met toeristen gevulde bazaar is te vinden. Zijn buurman de kruidenier speelt een potje backgammon met zijn zoon. De kleermaker kijkt buiten naar de WK voetbal. Over het verlies van Turkije, een paar dagen geleden, wordt allang niet meer gepraat. Maar Hakan en Willem-Alexan der zijn namen die je ook na het nieuws van gisteren telkens hoort vallen. „Een rekenfout", roept Soylu vertwijfeld uit. „Ik had het er net nog met onze burgemeester over. Het is toch onvoorstelbaar dat zo'n hond wordt vrijgelaten omdat er een foute berekening is gemaakt over het aantal maanden dat hij heeft gezeten en nog heeft te gaan. Ik schaam me voor ons rechtssysteem." „Dit kunnen we echt niet heb ben", moppert een handelaar in namaak merkkleding. Het toe ristenseizoen is net begonnen. Dit is een verschrikking. Slecht voor Alanya, slecht voor Tur kije." „Hakan is een monster", oordeelt een branchegenoot. Ook voor onze vrouwen en dochters was het gevaarlijk dat die psychopaat vrij rondliep. Niet alleen voor de toeristen, hoor." Soylu heeft het over de 'smet' van Hakan.Aan de an dere kant zijn in Nederland ook wel eens Turkse misdadigers vrijgelaten waardoor ons land op zijn kop stond." De ondernemers mopperen on derling over de tegenvallende omzet aan het begin van dit nieuwe seizoen. Soylu: „Die komst van de euro maakt het ons al moeilijk, krijg je er ook een Hakan bij." „Het vuurwerk De Turkse verdachten, destijds tijdens de rechtszaak in Alanya. Links op de foto Hakan K. Foto: GPD/Burhan Ozbilici nnt van hok iar imsl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2