Nigeria sneuvelt in 'poule des doods' WK VOETBAL Bij Kameroen mag rem er nu wel een keertje af Er hoeft geen rekening naar Van Gaal Bondscoach Waseige boos op Belgische pers Polen geërgerd door aparte versie volkslieg Zakelijke Zweden zetten ongeslagen reeks voort 2C02 Nederlandse werknemers tonen interesse voor live-uitzendingen WK-voetbal weinig door Peter van Duyl kobe/den haag - De 'poule des doods' heeft zijn eerste slachtof fer gemaakt. Hoewel het op nieuw een prima wedstrijd speel de, leed Nigeria vanmorgen te gen Zweden zijn tweede neder laag: 2-1. Voor de 'Super Eagles' is de tweede ronde daarmee onbe reikbaar geworden. De loodzware groep F laat geen ruimte voor twijfeL Na de ope ningsschermutselingen op de eerste speeldag is de tijd van re kenen voorbij. Zowel Zweden als Nigeria droeg voortdurend het besef uit, dat het alleen ge baat was bij een overwinning. Het leidde tot een open wed strijd, de zoveelste op dit WK dat met regelmaat zo aange naam verrast. Uiteindelijk staken de Zweden de drie punten in de knip. De Scandinaviërs hebben een alles behalve swingend elftal, maar ze zijn erg lastig te verslaan. Dat ondervond Engeland vorige week en dat merkte Nigeria gis teren ook. Sinds de beslissende nederlaag tegen Italië op EURO 2000 verloren de Zweden geen interland meer die er echt toedeed. Hun ongeslagen reeks d) FIFA WORLD CUP K^rea Japan beslaat nu twaalf officiële wed strijden, waarvan er negen wer den gewonnen. Geheel volgens zijn traditie speelt Zweden een wat voorge programmeerd soort voetbal, gestuurd door goede spelers als Mjallby, Ljungberg en Larsson, maar zonder echte vedetten. Opvallend genoeg ontbrandde de ploeg, net als tegen de Engel sen, pas echt toen de Scandina viërs door de stand werden ge dwongen wat meer passie te to nen. Want Nigeria scoorde het eerst De 21-jarige Julius Aghahowa kopte na een klein halfuur een voorzet van rechtsback Joseph Yobo achter de Zweedse doel man Hedman. Heel lang konden de Nigerianen niet genieten van hun voor sprong. Net als tegen Engeland slaagde Zweden erin na die ach terstand het eigen tempo op te schroeven. Een slim passje van Freddy Ljungberg op Henrik Larsson stelde de prijsschutter van Celtic in staat de gelijkma ker binnen te tikken. De tweede helft was een kwar tier oud, toen Zweden op voor sprong kwam. Larsson werd op een meter of tien van het doel onderuitgetrokken en kreeg wat hij zocht de oud-Feyenoorder zette zelf zijn handtekening on der de strafschop: 2-1. In het resterende halfuur had den de Afrikanen - bij wie Aja- cied Pius Ikedia inviel - nog ver schillende keren uitzicht op de gelijkmaker. Maar hoewel Nige ria duidelijk maakte dat het als voetballand toekomst heeft, restte na negentig minuten geen andere conclusie dan dat het WK al voorbij is. vrijdag 7 juni 2002 saitama/gpd - Wordt het Duits land, Kameroen of Ierland? Één tje valt er komende dinsdag af, maar wie? Dat is de grote vraag met nog één duel te gaan in de onvoorspelbare poule E. Duits land en Kameroen hebben na twee duels vier punten verza meld, Ierland staat op twee. Maar dat laatste zegt niet zoveel, aangezien de Ieren op de slot dag het zwakke Saudi-Arabië te genkomen. Kortom, het moet wel heel raar lopen wil 'the Green Army' na drie duels niet vijf punten hebben. Alle ogen zijn dinsdag dan ook gericht op Shizuoka waar Duits land en Kameroen zich niet kunnen verschuilen. Dankzij het uitmuntende doelsaldo (9-1) hebben de Duitsers aan een re mise genoeg, Kameroen moet winnen of hopen op een mis stap van Ierland. Anders is het na één ronde al gedaan met de vlammende ambities van de olympisch en Afrikaans kampi oen. En dat zou een enorme te leurstelling zijn voor de 'Ontem bare Leeuwen', die toch als de grote belofte van het mondiale voetbal worden gezien. Maar die status heeft de ploeg van de Duitse trainer Winfried Schafer nog geen moment waar kunnen maken. Nadat de Afrikaanse baltovenaars tegen Ierland al blij mochten zijn met een remise, hadden ze gisteren tegen Saudi- Arabië ook niet te klagen over gebrek aan geluk (1-0-winst). De spelers uit het Midden Oosten stelden zich dit keer heel wat minder onderdanig op en beten af en toe zelfs venijnig van zich af. Net als tegen Ierland kwam het povere Kameroen geen moment in het ritme. Aan de bal kunnen de spelers alles, maar als ploeg valt het zwaar tegen wat het elf tal laat zien. Kameroen oogt ste riel, soms zelfs arrogant en mist de passie die nodig is voor het leveren van een topprestatie. De enige die gisteren de harten van de liefhebbers veroverde was de rappe linkerspits van Nantes, Salomon Olembe, een heerlijke, pure dribbelaar die zich nog laat leiden door zijn gevoel. En daar mee is hij op dit moment een uitzondering bij Kameroen. De enige treffer kwam na rust van de voet van Samuel Eto'o, de spits van Real Mallorca. Door zijn doelpunt heeft Kameroen nog altijd uitzicht op de tweede ronde. Of de ploeg dit toernooi nog de verwachte rol van bete kenis gaat spelen hangt af van het duel tegen Duitsland. Dan moet de rem eraf en dat wordt tijd ook. SPELENDERWIJS VOORAL in Seoul heerst het. Bekeringsdrift. Overal in de stad lopen mensen met folders rond. Het lijkt of je een WK- schema in handen krijgt, maar vouw je het blaadje open, dan gaat de tekst opeens over de nakende tweede verschijning van Jezus Christus. Rondom het stadion in Seoul leek het vorige week wel of er een kruistocht gaande was. Honderden Koreanen liepen er met een houten kruis in hun handen waarop allerlei spreu ken waren geschilderd. Deze 'zendelingen' deelden ook weer allerlei folders uit. Het christendom (katholieken en protestanten samen) is de grootste godsdienst in Korea, waar ongeveer de helft van de inwoners zichzelf als gelovig bestempelt. De massale aanwe zigheid van christenen zie je overal in het land terug. Het sterft er van de kerken, waarvan sommige wel natuurgetrouwe kopieën lijken van oude Euro pese exemplaren. Het ziet er net zo vreemd uit als een origi nele moskee inclusief minaret op een Nederlands industrie terrein. Korea is een Aziatisch land, daarom zou je er vooral geeste lijke stromingen zoals Confu cianisme en Boeddhisme ver wachten. Maar al in de zeven tiende eeuw zetten en kregen katholieke priesters voet aan wal. Aan het eind van de ne gentiende eeuw kwamen er vele Amerikaanse protestantse mis sionarissen. Vooral die laatste voerden een actief bekeringsbe- leid, dat vaak werd onder steund met sociale projecten. Die aanpak hanteren zij tot de dag van vandaag. Het aantal christenen, en dan vooral pro testanten, in Korea groeit nog steeds. Het christendom in Korea is wat anders dan wij gewend zijn, het kent nogal wat vreemde uit wassen. Ergens heeft het idee bij vele Koreaanse gelovigen postgevat dat uitgerekend in hun land Jezus Christus terug zal keren op aarde. En daardoor rollen de pseudo-Jezussen in Korea zo ongeveer over elkaar heen. De bekendste van allemaal is natuurlijk Moon Sun-Myung, de naamgever van de Moon- sekte, bekend van die massale huwelijkspartijen in voetbalsta dions. Blijkens de folders die bij de voetbalstadions worden uitge deeld is hij niet alleen. Zo is daar een meneer die zichzelf Victor Christ noemt en bijvoor beeld orkanen van het schierei land weg weet te bidden. En dan is er ook nog een Koreaan die er helemaal geen misver stand over laat bestaan wie hij is. Zijn naam? Jesus Christ! Jaap van Essen Samuel Eto'o scoort de beslissende goal voor Kameroen tegen Saudi-Arabië. Foto: EPA In Nederland is de belangstelling voor het WK voetbal matig. Oran je is er niet bij en dus werkt de Nederlander - op de echte voet balliefhebbers na - gewoon door als er dagelijks drie wedstrijden live worden uitzonden. „Er staan in onze kantoren wel tvV', zegt een woordvoerder van Philips, „maar niemand kijkt en ik hoor er ook niemand over". Dat is goed voor de economie, want die on dervindt geen nadelige effecten door absente of ongeconcen treerde werknemers. In de landen waarvan de nationale ploeg wel op het WK schittert, is dat wel anders. den haag/gpd - In Duitsland lag de beurs woensdag gedurende Duitsland - Ierland stil. De han delaren hadden alleen oog voor de tv-beelden van de WK-wed- strijd, niet voor de computer schermen met koersen. In tallo ze Duitse steden zaten grote groepen mensen op pleinen te kijken naar enorme schermen. In Frankfurt zat zelfs de sta tionshal voL Duitse werkgevers houden hun hart vast voor de gevolgen van het WK Liefst 84 procent van hen heeft werknemers schrifte lijk verboden tijdens het werk via de tv het WK te volgen of te surfen naar WK-websites. Een sterke stijging in de verkoop van mini-tv's, doet echter vermoe den dat menig werknemer de wens van de baas naast zich neerlegt en stiekem toch kijkt. De situatie bij onze oosterburen staat niet op zichzelf. Op het WK zijn de nationale voetbalteams van de tien sterkste economieën ter wereld aanwezig, op Canada en India na. Als het thuisfront tijdens de wedstrijden aan de beeldbuis zit gekluisterd, wordt er niet gewerkt. En degenen die wel op de arbeidsplaats aanwe zig zijn, zijn er met hun kop ei genlijk niet bij. Het Britse Centre for Economie and Business Research heeft be rekend dat het economisch ef fect van het niet, of slechter pro duceren tijdens het voetbaltoer nooi in Japan en Zuid-Korea, de economische groei in de EU met 0,3 tot 0,75 procent zal drukken, Dat betekent een ver lies negen miljard euro. Voor Engeland berekende het insti tuut zelfs een negatief econo misch effect van 0,8 procent: 4,5 miljard euro. Veertig procent van de Engelse werkgevers volgt een voetbal- vriendelijke lijn. De werknemer krijgt de kans wedstrijden op het werk te bekijken of mag enkele uurtjes buiten de poort aan zijn voetbalgerief komen. Dat zal meestal in een pub zijn, waarbij het aantal glazen bier bepaalt hoeveel de werknemer bij terug keer op de werkplek nog pres teert In Ierland worden de werktijden massaal aangepast Werknemers kunnen twee uur eerder beginnen als de nationa le ploeg speelt. IBM heeft 4200 man in Dublin vrij gegeven om Ierland te kunnen zien spelen. In het voetbalgekke Italië staan op de werkplek overal tv"s. Wat het economisch effect daarvan precies is is niet berekend, al mist de staat wel merkbaar in komsten. Zo wordt fout parke ren niet beboet als de Azzuri spelen. De agenten kijken tv. In Frankrijk worden tot nu toe alleen de positieve gevolgen van het WK uitgemeten. De verkoop van tv's, videorecorders en an dere WK-prullaria hebben re cordhoogte bereikt SFR, spon sor van de nationale ploeg, heeft een speciale dienst geopend waarbij men via een mobiele te lefoon rechtstreeks verslag krijgt van een wedstrijd. Dat moet de genen die geen tv kunnen kijken helpen. Concurrent Orange heeft voor de duur van het WK een speciaal abonnement met uitslagen, 'specials' voor afzon derlijke teams en een column van Zinedine Zidane. Verloren arbeidsuren Opvallend genoeg krijgt de Zwit serse economie ook klappen, al zitten de spelers van het natio nale voetbalteam thuis. Net als Oranje wisten ook zij zich niet te kwalificeren voor het WK De Handelshochschule in St. Gallen heeft berekend, dat het WK de Zwitserse economie 200 miljoen euro gaat kosten aan verloren arbeidsuren. Grote onderne mingen hebben dan ook tv- schermen in hun kantines gezet om de arbeidsuitval zo veel mo gelijk te beperken. En Nederland dan? „Er staan in onze kantoren wel televisies, maar ik heb nog geen bal zien rollen", zegt Ger van Zanten, zegsman bij Philips. „Niemand kijkt, ik hoor er ook niemand over. Het is binnen ons bedrijf ook niet aan de orde geweest of we iets moesten regelen rond om het WK nu de wedstrijden kumamoto/gpd - Het gezicht van de Belgische bondscoach Robert Waseige stond op on weer toen hij gisteren na de trai ning kwam aanzitten voor een babbel met de media. De reden was dezelfde als een dag eerder, al leek Waseige pas nu écht op de hoogte van de vloedgolf aan negatieve reacties in België op de prestatie van de Rode Duivels tegen Japan (2-2). Hield hij het tijdens de perscon ferentie nog bij 'zwijgen is goud', later was het goed raak „Ik zou bijna denken dat men in België houdt van de geur van stront". Eén van de Belgische journalisten kreeg te horen dat hij een 'smeerlap' was. Waseige had dan ook weinig zin om tegenover de Belgische me dia in te gaan op het volgende duel van zijn team, maandag te gen Tunesië. Wel liet hij blijken dat drie spelers tegen Japan niet helemaal aan zijn verwachtin gen hadden beantwoord. De Zweedse spits Henrik Larsson maakt zijn eerste van twee treffers tegen Nigeria. Foto: EPA Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant. Rust- en eindstanden korte verslagen. Stuur de sms-tekst WK 104 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms Bt Pa warschau/reuters - Niet de 2-0-nederlaag tegen Zuid-Korea|40 - maar de alternatieve uitvoering van het volkslied zorgde in hE^ voor de meeste commotie. Lut De popdiva Edyta Gorniak improviseerde zodanig dat de sptjjjg^ en fans niet konden meezingen en president Aleksander KwtytjL niewski bijna een hartverzakking kreeg. De Poolse bond had voor de WK al een cassette opgestuurd L waarin operazanger Marek Torzewski het volkslied ten gehof bracht. Waarschijnlijk wordt die versie voor het volgende WN duel gebruikt. De inmiddels verguisde popdiva Gorniak, diepdigin tweede werd tijdens het Eurovisie Songfestival van 1994, is if middels terug naar Polen gevlogen. Vooral in de deelnemende landen lijdt de economie verliezen omdat er arbeidsuren verloren gaanj id- het bekijken van WK-wedstrijden. Foto: AP In Madrid werkt deze serveerster wel door terwijl Spanje voetba var He onder werktijd vallen. Er wordt gewoon doorgewerkt". Bij de NS meldt woordvoerder Michiel Jonker: „Of de NS'ers massaal voor de buis zitten? He lemaal niemand. In onze kanti nes staan sowieso tv's en daar kan het personeel tijdens de pauze even kijken. Maar zelfs dan wordt het voetbal niet erg fanatiek gevolgd". Halve dag vrij Shell, Unilver, Sony, een aantal ministeries, universiteiten - overal volgen verbaasde reacties op de vraag of er wordt gekeken. „Hoe bedoelt u?", stelt de woordvoerder van Shell een we dervraag. „Naar het WK? Nee, dat speelt bij ons helemaal niet We hebben inderdaad veel mensen in dienst die uit landen komen die wel zijn vertegen woordigd, maar die nemen dan maar een halve dag vrij of zo". „Nee, we hoeven geen rekening naar Louis van Gaal te sturen", grapt de woordvoerder van de werkgeversorganisatie VNO- NCW. „Mensen die het echt wil len zien, zullen de video instel len en lekker 's avonds kijken. Of ze nemen een halve dag vrij. Misschien dat de interesse ver derop in het toernooi wat toe neemt Maar de finale is 0 zondag, dus daar hebben eld meeste werkgevers ook gfl "stl van". SU2 Qeg Wie evenmin last hebben 1 ,ve' het WK zijn de werkgevers rc c Brazilië, Argentinië, Ameril1 j*a China, Zuid-Korea, Japan 1 geria. In de eerste drie lani Ff' worden de wedstrijden r in de nacht uitgezonden. I drie Aziatische landen zien economieën alleen maarj en door het WK En in Nig het altijd al een chaos zot eventueel negatief econofl O?1 effect niet te merken zal zij Lor ig,< - 71

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24