LEIDEN MARATHON Marathon: het parcours Programma Leiden Maratho Driehonderd vrijwilligers bewaken zondag het parcours De omleidingen Na-inschrijving op zondag Verjaarskalender Leiden Marathon Bussen rijden niet of anders 'Als iemand door het hek wil rijden, moet 'ie dat vooral proberen' markt Sipatowa niet in marathon START FINISH Leiderdorp Leiden centrum Afrit 6a Zoeterwoude-Rijndijk vs, Afrit 7 N206 Zoeterwoude-Dorp Marathon Start: zuidbaan Willem de Zwij gerlaan (richting Leiderdorp), Zajlbrug over, rechtsaf Engelen- daal (Leiderdorp), rechtsaf Pers- aht Snoepweg, rechtsaf Van der Valk Bouwmanweg, linksaf Spanjaardsbrug over Lage Rijn dijk, rechtsaf Sumatrastraat, linksaf Willem de Zwijgerlaan noordelijke rijbaan, op de krui sing Willem de Zwijgerlaan en Floris Versterlaan naar linker rij baan richting Schipholweg, linksaf Schipholweg op linkerrij baan, bij kruising Parmentier- laan op het fietspad langs Gol den Tulip Hotel, rechtsaf Schut tersveld, onder spoorviaduct door, rechtsaf Boerhaavelaan, linksaf Oegstgeesterweg, rechts af Laan van Oud-Poelgeest (Oegstgeest), linksaf Kennedy- laan, rechtsaf J.H. Oortbrug over, Arthur van Schendelpad, Marga Mincopad, linksaf Mor sebellaan, rechtsaf Haaswijk- laan, linksaf fietspad Haarlem merstraatweg, Dorpsstraat, Rhijngeesterstraatweg, ter hoog te van de voormalige Jelgersma Kliniek (raadhuis) rechts op het fietspad, Endegeesterstraatweg, Wassenaarseweg (Leiden), rechtsaf Max Planckweg, linksaf Einsteinweg op fietspad, onder Verbeektunnel door, van Rave- lingenstraat, linksaf (via fiets pad) Lage Morsweg, rechtsaf Damlaan, onder Damtunnel door, Diamantlaan, rechtsaf Smaragdlaan, rechtsaf Hoge Morsweg, over Haagse Schouw brug, fietspad Stevenshofdreef, linksaf v.d. Blom Vijlbriefstraat, rechtsaf op fietspad Rijndijk, rechtsaf op fietspad Dobbedreef onder Stevenshofdreef door, di rect linksaf via het fietspad rich ting De Vink, rechtsaf via het fietspad onder het spoor door, linksaf Leidseweg oversteken, langs het Korte Vlietkanaal, on der Vijf Meibrug door, onder de Hooghkamerbrug door, (rechter fietspad) Voorschoterweg (rich ting Leiden), langs het clubhuis Leiden Road Runners Club, over' Lammenschansbrug, onder Lammerbrug, rechtsaf Vrou- wenweg op linker rijbaan, rechtsaf Kruisherenweg, over vi aduct A4, linksaf Kruisherenweg (Zoeterwoude), rechtsaf Mie ping, Noordbuurtseweg, Dorps straat, rechtsaf Veldzichtweg, rechtsaf Ambachtsherenweg, linksaf Dirk Santhorstweg, rechtsaf Europaweg via bus baan, over viaduct A4 links rij baan, Vrouwenweg (Leiden) lin ker rijbaan, over Lammerbrug, onder fietstunnel door rechtsaf (rechter fietspad) Lammen- schansplein, linksaf Zoeter- woudseweg, linksaf Vrijheids laan (voor de brug naar rechter baan), rechtsaf Boshuizerlaan, Boshuizerkade, Linksaf het fiets- leiden - Op de marathondag zelf is er ook nog gelegenheid tot inschrijven. Tussen 08.30 uur en 11.15 uur kan men start nummers kopen aan de ver schillende balies in de Groenoordhallen. Bij de na-in schrijving, op marathonzondag, vervalt wel elke vorm van re- dpctie. Ook kunnen de wacht tijden oplopen. Morgen is het nog mogelijk in te schrijven in de Groenoordhallen en in de sportzaken Sporters aan de St- Jorissteeg en Runnersworld in de Burgsteeg in Leiden. leiden - De Leiden Marathon hèeft een verjaardagskalender ontwikkeld ter gelegenheid van zijn 12de verjaardag. De twaalf affiches van de marathon zijn samengevoegd in deze kalender en vormen een overzicht van de ontwikkeling in beeld van het grootste Leidse sportevene ment. De marathonkalender is té bestellen via www.marathon- .pl en is tevens verkrijgbaar op 8 en 9 juni bij de helpdesk in de Groenoordhallen. De prijs be draagt 6,95 euro. leiden - Vanwege de marathon en de vele afgesloten wegen in Leiden rijden sommige lijnbus sen zondag niet. Anderen wij ken af van hun normale route. De lijnen die vervallen zijn 13 en 14, het merendeel van de overige bussen kiest een andere weg door de stad. Tussen 12.15 en 13.15 uur is er geen lijn dienst mogelijk tussen het cen traal station en de Merenwijk én tussen het station en Leider dorp. pad Haagweg op, rechtsaf onder fietstunnel Haagweg door, over Churchillbrug, Dr. Lelylaan, rechtsaf Damlaan, Vondellaan, rechtsaf Plesmanlaan, onder Plesmanviaduct door, Stations plein, rechtsaf Morssingel, links af onder Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvest- gracht, Kort Galgewater, over Rembrandtbrug, Weddesteeg, rechtsaf Noordeinde, linksaf Witte Singel, Zoeterwoudsesin- gel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsingel, Heren singel, Maresingel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Wil lem de Zwijgerlaan. 21,1 kilometer Start zuidbaan Willem de Zwij gerlaan (richting Leiderdorp), Zijlbrug over, rechtsaf Engelen- daal (Leiderdorp), rechtsaf Pers ant Snoepweg, rechtsaf Van der Valk Bouwmanweg, linksaf Spanjaardsbrug over Lage Rijn dijk, rechtsaf Sumatrastraat, linksaf Willem de Zwijgerlaan, noordelijke rijbaan, op de krui sing Willem de Zwijgerlaan en Floris Versterlaan naar linker rij baan richting Schipholweg, linksaf Schipholweg op linkerrij baan, bij kruising Parmentier- laan/Schipholweg op het fiets pad langs Golden Tulip Hotel, rechtsaf Schuttersveld, onder spoortunnen door, rechtsaf Boerhaavelaan, linksaf Oegst geesterweg, linksaf Laan van Oud-Poelgeest (Oegstgeest) overgaand in Warmonderweg, de kruising Leidsestraatweg- /Rijnsburgerweg/Warmonder- weg oversteken de Nachtegaal laan in, linksaf Roodborststraat, rechtsaf Blauwe Vogelweg, Was senaarseweg oversteken en rechtsaf via fietspad, linksaf Trambaan, linksaf fietspad Ein steinweg, linksaf Archimedes- weg, rechtsaf Zemikedreef, ro tonde oversteken via het fiets pad, rechtsaf Darwinweg, rechtsaf fietstunnel tegenover Het Motorhuis, onder fietstun nel Plesman door, rechtsaf op het fietspad lopend langs de Plesmanlaan, bij het benzinesta tion linksaf, linksaf Muiderkring, rechtsaf Gerard Brandtstraat, linksaf Jacob Catslaan, linksaf via fietspad Vondellaan, rechtsaf Plesmanlaan, onder Plesman viaduct door, Stationsplein, rechtsaf Morssingel, linksaf on der Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvestgracht, Kort Galgewater, over Rembrandt- burg, Weddesteeg, rechtsaf Noordeinde, linksaf Witte Sin gel, Zoeterwoudsesingel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsingel, Herensingel, Maresin gel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan. Marathon -> Halve marathon (M) Muziek 10.00 uur 17.00 uur |j Haagweg. Met gratis busje naar Start/Finish 08.30 uur 09.00 uur 10.10 uur 10.30 uur 11.15 uur 11.59 uur 12.00 uur 12.00 uur 12.15 uur 13.00 uur 14.15 uur 15.15 uur 17.15 uur 18.00 uur 20.00 uur Voorschoten Zoeterwoude-Dorp TopoCArö Zaterdag 8 juni 2002 Start ophalen startnummers voor voorinsch Sluiting ophalen startnummers in Groenooi Zondag 9 juni 2002 Start na-inschrijving in Groenoordhal Multiculti Markt met o.a. kinderattracties oppt, Groenoordhalterrein Warming-up Kinder- en G-Loop, in startvak d< ziji de Seggment Kinder- en G-Loop Startschot Seggment Kinder- en G-loop dooi iel; Evert van Seggelen, directeur van Seggment Grote groepswarming-up Groenoordhalterii til vrij toegankelijk Sluiting na-inschrijving Groenoordhal Zingen Wilhelmus Startschot voor de 10 kilometer door Alexanjïw Pechtold, Wethouder van Sport van Leiden Muziekgroepen langs het hele parcours Startschot voor de 21,097 kilometer en 42 vdf3 Zorg en Zekerheid door Ton van Houten, teur van Zorg en Zekerheid Prijsuitreiking 10 kilometer Prijsuitreiking halve marathon Prijsuitreiking de 42 van Zorg en Zekerheid 5e Sluiting Leiden Marathon Leiden Marathonfeest, bij LCKV, naast club Leiden Road Runners Club Begin muziek, Leiden Marathonfeest Tien kilometer Start noordbaan Willem de Zwijgerlaan (richting Leider dorp), rechtsaf Kooilaan in, rechtsaf Herensingel, Maresin gel, rechtsaf Schuttersveld, rechtsaf Schipholweg, zuidelijke tunnelbuis in, einde tunnel linksaf Morssingel, linksaf onder Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvestgracht, Kort Galge water, over Rembrandtbuig, Weddesteeg, rechtsaf Noordein de, linksaf Witte Singel, Zoeter woudsesingel, over Utrechtse brug, Utrechtseveer, Zijlsingel, Herensingel, Maresingel, rechts af Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan. Kinder- en G-loop Start zuidbaan Willem de Zwij gerlaan richting Leiderdorp, rechtsaf Mamixstraat, rechtsaf Maresingel, rechtsaf Haarlem merweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan. Merenwijk De Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Groenoordhal en de Gooimeer- laan zijn op zondag 10 juni afgesloten van 06.00 tot 21.00 uur. De rest van de Willem de Zwijgerlaan zal verkeersluw thouden worden. De bewoners van ie Merenwijk kunnen wel de hele dag via een speciaal aangelegde weg over het Groenoordhalterrein de wijk in en uit. De IJsselmeerlaan is bij de Willem de Zwijgerlaan afgesloten tussen 12.15 en 13.00 uur. Omwonenden van de Willem de Zwijgerlaan zullen wel last hebben van de marathon tussen 12.00 en 13.30 uur. In die periode vertrekken de lopers bij de Groenoordhal in Lei- derdorpse richting en komen na een lus in Leiderdorp weer terug over de zelfde Willem de Zwijgerlaan richting De Kooi De lopers voor de 10 km vertrekken om 12.00 uur. Na de start op de Willem de Zwijgerlaan via Kooilaan naar Heren singel. Die route is dan afgesloten van 12.00 tot 13.00 uur. De Singels blijven vanaf 12.00 uur voor verkeer gesloten tot 17.15 uur. Bij de Kooilaan/Herensingel wordt na 13.00 verkeersregelend opgetreden. Noorderkwartier/G roenoord De Kinder- en G-loop voert door de wijken Groenoord en Noorderkwartier. Deze loop start om 10.30 uur. De start van de Leiden Marathon is om 12.00 uur. Het parcours van de Kinder- en G- loop is Willem de Zwijgerlaan, Mamix straat, Maresingel, Haarlemmerweg, Willem de Zwijgerlaan. Wat betekent dat voor deze wijken? De Willem de Zwijgerlaan zal van 12.00 tot 13.30 geheel zijn afgesloten De verkeersbanen van de Willem de Zwijgerlaan tussen de Haarlemmerweg en de Gooimeerlaan zullen van 6.00 tot 21.00 uur afgesloten zijn. Dit gedeelte heet op 10 juni Jan Karstens Plein. De Herensingel, Maresingel en Haar lemmerweg zijn van 1030 uur tot 17.15 uur afgesloten. De wijk Groenoord kunt u verlaten via de parallelweg van de Willem de Zwij- ferlaan, Koningstraat, Molenstraat en lamixstraat. door Maarten Dekker leiden - De organisatoren van de Leiden Marathon proberen het verkeer ieder jaar weer te waar schuwen met talloze omleidings borden. Toch zijn er altijd wel een paar automobilisten die de weg naar hun bestemming versperd zien door dranghekken. Sommi gen nemen het licht op en trach ten een andere route uit te stip pelen, anderen proberen boos claxonnerend alsnog een door gang te forceren. Dat zal ze niet lukken, als iedereen tenminste, goed oplet tijdens de peptalk van Guus Sloos, deze woensdagavond in het Vijf Hovenhuis. Sloos pro beert de vrijwilligers die de weg- afzettingen moeten bewaken op scherp te krijgen. Jullie houden iedereen tegen, alleen voertuigen van de organisatie mogen erdoor. Verder niemand. En probeer geen ruzie te maken, wat er ook ge beurt" Hij vervolgt met een glim lach: „Als iemand door het hek wil rijden, moet 'ie dat vooral proberen." Voorheen werd het pand van toenmalig marathonsponsor 3M gebruikt voor deze instructiebij eenkomst Toen die firma twee jaar geleden afhaakte, werd voor het eerst uitgeweken naar het Vijf Hovenhuis. In het onderdak van de speeltuinvereniging aan de Hoflaan staan grote kannen dampende koffie en thee op de bezoekers te wachten. De mees ten kennen elkaar, maar som migen ook niet. Ook dat is een doel van vanavond: kennisma ken met degenen die zondag naast je zullen staan. Met z'n driehonderden 'dekken' ze de 42.195 meter tussen start en fi nish. Driehonderd mannen en vrouwen, allemaal gehuld in grijze bodywarmers. Die kle dingstukken kunnen ze van avond meteen meenemen, want een achterkamertje van het ge bouw doet dienst als distributie loket. Hoog opgestapeld staan daar dozen vol met bodywar mers, duizend stuks in totaal. Want naast de driehonderd mensen die de wegafzettingen in de gaten houden, zijn nog eens zevenhonderd vrijwilligers nodig voor talloze andere taken. Sloos somt op wat ze allemaal doen: de inschrijvingen in de Groenoordhal, opvang en toe zicht bij de start en de finish, motorrijden tijdens de wed strijd, éten koken voor het kou de buffet aan het einde van de dag, het lijstje is schier einde loos. De vrijwilligers dragen hun grijze bodywarmers deels ter herkenning, maar ze zijn tegelijk cadeautjes, attenties om ze te bedanken voor hun inzet. Zon der hen geen marathon, houdt Sloos zijn gehoor voor. „Jullie zijn ontzettend belangrijk voor ons, minstens zo belangrijk als de lopers." Immers: als er auto's op de marathonroute komen, kan dat levensgevaarlijke situa ties opleveren. Ook de overheid heeft dat ingezien. Een wet schrijft voor dat je alleen een hardloopwedstrijd op de open bare weg mag houden, als je een auto-vrij-parcours kunt garan deren. Dat maakt de vrijwilligers on misbaar voor de Leiden Mara thon, net als het gegeven dat het evenement in de loop der jaren een steeds krapper budget tot z'n beschikking kreeg. Alles waar geen geld aan besteed hoeft te worden, is mooi meege- In het Vijf Hovenhuis sjouwen vrijwilligers met dozen vol bodywarmers. Foto: Taco van der Eb nomen. Sommige vrijwilligers melden zich zelf aan bij de orga nisatoren, bijvoorbeeld na een oproep in de krant. Vaker raken ze via-via betrokken bij de ma rathon. Martie Paats heeft een sterke voorkeur voor die laatste aan pak. Paats in rayonleider in Zoe terwoude, hij moet zorgen dat alles vlekkeloos verloopt op het Zoeterwoudse deel van het ma- rathonparcours. In plaats van af te wachten welke vrijwilligers hij toegewezen kreeg, heeft Paats zelf mensen benaderd. Dat ging gemakkelijk, omdat hij bijvoor beeld goede contacten heeft bij de muziekvereniging. Zondag heeft Paats vrijwel louter door hem geselecteerde bekenden langs de weg staan. „Wel zo prettig, dan weet je tenminste waar je aan toe bent En je hoeft ze ook niet alles uit te leggen, dat scheelt veel tijd. Een van mijn buren helpt ook mee. Die is politieman, hem kan ik met een gerust hart een hele weg toewijzen. Dat doe je toch niet zo makkelijk met iemand die je helemaal niet kent" Binnenstad Het verkeer wordt geadviseerd te maken van de Hoge Rij ridge keersregeling bij de Utrecht Lammenschansweg (verkeers*. nabij Jan van Houtbrug) of via tersveld, station en de Rijnsburj art w< «an Vreewijk De Witte Singel wordt afgeslot verkeer van 12.00 uur tot 17.001 verkeer kan de Vreewijk verlat een voor verkeer vrijgehouden de Witte Singel, die toegankelijl af de Jan van Goyenkade. Professoren- en Burgemeester In deze wijk zijn verkeerste geen problemen te verwachten ae Zoeterwoudsesingel van I2r tot 17.15 uur afgesloten. 3fk< Zeeheldenbuurt eid: De Zijlsingel wordt afgesloten \fers keer van 12.00 uur tot 17.15 i ene verkeer uit de Zeeheldenbuurt >lve wijk verlaten via de 'uitgang Di Koestraat/Tasmanstraat naai strieterrein de Waard. Wel zal b 0 (h ge Rijndijk het verkeer opgt |<aa zijn van 12.15 uur tot 12.45 uu >e{j band met de passage van de pers. Zuid-West De Boshuizerlaan en Boshuizer aan de Haagweg zullen voor vei gesloten zijn tussen 14.00 uur uur. De wijken kunnen verlat den via de Haagweg, Hoflaan derskade (parcourskruising) Da Costastraat en de Potgieters^). Stevenshof De Rijndijk is afgesloten van 1 tot 15.10 uur. Verder zijn er gi keersbeperkende maatregelen 1(j Stevensnof. L,, Houtkwartier/Oegstgeest In Oegstgeest wordt globaal (f gevolgd: Laan van Oud-Po J nedylaan, Haaswijk, Haaii straatweg, Dorpsstraat, Rhijnf— straatweg, Endegeesterstraatw pers zullen deze route aandi e 12.45 uur tot 14.30 uur. Bij de gen Rhijngeesterstraatweg straat Endegeesterstraatweg monderweg/Rijnsburgerweg verkeersregelend opgetreden. Leiderdorp Lopers volgen in een 'lus' de n riendaal (de oostelijke baan b ruz eide richtingen beschikbaar), ld), Snoepweg, Van der Valk Bou aleri en Spanjaardsbrug Leiden iJover route is dicht voor verkeer v Has< uur tot 13.15 uur. Verkeer van q ant Snoepweg wordt omgelei 'ya Suzi Zoeterwoude Lopers komen via de Vrouwe volgen in de 'lus' de route Eui e Miening, Noordbuurtseweg, oe|P straat, Dr. Bouwdijkstraat, V ®s straat. Ambachtsherenweg, I Santhorstweg, Europaweg, V weg (richting Leiden). Het wordt op deze route geweerd tot 16.00. Gedurende de aangegeven tijt op het loopparcours geen en tuig rijden. Dat is te gevaarlijk lopers. Als de stroom lopers het verkeer op bepaalde het loopparcours kruislings Politie en verkeersregelaars ter plaatse. ed dei leiden - Op het terrein Groenoordhallen wordt een multiculturele mark houden. Er zullen tal vanjmto gen te doen, te zien en zijn. Verschillende dragen hun steentje feestelijke sfeer van de Marathon. Tussen 17.00 uur is de markt lijk iedereen. leiden - Elena Sipatowa deelnemen aan de twa. tie van de Leiden Marat de winnares van 2001 O] klassieke afstand is constateerd. Ze is boven herstellende van een opt tui Sipatowa is meervoudig thonkampioene van Rusfitijd voormalig olympiër. L~~ kost

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22