MENINGEN 'Laten ze het maar bij Beatrix halen' Het bestaansrecht van de sociaal-democratie blij Israël moet terug achter grenzen van voor 1967 Alweer een tevreden 'klant' van politie Hollands Midden Orgel als solo-instrument in stad oververtegenwoordigd Moord op Fortuyn slecht voor relatie burger/politiek KLANKBORD Duitsers die zich tegen Hitier verzetten zijn welkom bij onze dodenherdenking 'S-T HDC945 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Mevrouw Duisenberg heeft de moed gehad haar afkeer uit te spreken over de Israëlische poli tiek in de door hen bezette ge bieden. Ook de Duitse FDP lei der sprak zich uit tegen de poli tiek van Sharon in de bezette ge bieden. Doe je dit in nette be woordingen, dan word je door de joodse organisaties en som mige media direct van antisemi tisme beschuldigd en zelfs aan geklaagd. De Palestijnen die nu al jaren tegen de bezetting van hun land strijden, worden stel selmatig voor terroristen uitge maakt, terwijl de bezetter zich beroept op een strijd tegen ter rorisme. Ook ik ben dus een antisemiet want ik vind dat de oorlogsmis dadiger Sharon met zijn roven de en alles vernielende terreur- bendes zo snel mogelijk terug moet achter de grenzen zoals die voor de veroveringsoorlog van 1967 golden. Daarnaast ben ik het met mevrouw Duisenberg eens dat het nederzettingenbe- leid van Israël op de Westbank door rijke joden in de VS wordt gefinancierd. Israël werkt hier mee aan zijn eigen ondergang want je kunt niet tot in de lengte der dagen ruzie zoeken met je buren en je kunt ook niet alle Palestijnen weer verjagen of uit roeien, zoals dat met de joden gelukkig ook niet is gelukt. Ik ben van mening dat je mor gen vrede hebt in het Midden Oosten als Israël zich terugtrekt achter de grenzen van 1967 zo als ook de Arabische landen voorstellen. S.U. Ganzinga, Haarlem. Het aantal roofovervallen op be drijven is gestegen, stond te le zen in het Leidsch Dagblad van 29 mei. Slechts 28,6% ervan heeft de politie Hollands Mid den kunnen oplossen. Dat is best wel triest. Toch, zo bleek uit hetzelfde artikel, lijkt het ver trouwen in de politie te zijn toe genomen. Het aantal tevreden mensen steeg van 55% naar 66% en het aantal klachten daalde van 120 naar 73. Ik kan u verzekeren dat er weer een tevreden klant van de politie bij is. Nadat mijn fiets in februa ri werd gejat bij De Poort van Leiden, heb ik aangifte gedaan. En wat denk je? Door een alerte politieman is de dader deze week aangehouden. Ik heb mijn fiets weer terug. Waarmee ik in eerste instantie deze politieman wil bedanken en verder wil ver melden dat aangifte bij diefstal dus wel degelijk zin heeft. De politie is dus echt wel bezig met 'boeven vangen'. Wie zei er dat het niet zo was? B. Pater, Leiden. De pagina Kunst Cultuur in het Leidsch Dagblad bewijst het dagelijks: in Leiden is er op cul tureel gebied een gevarieerd aanbod. En dat is goed. Deze dagen valt er volop te ge nieten van diverse happenings: de Leidse draaiorgeldag in de Hooglandse kerk, scratchdagen met koren, inloopconcerten en weet ik al niet meer. Ook aan optredens van muziekverenigin gen, jazzconcerten, vlooien- en boekenmarkten en culinaire fes tijnen is in de stad geen gebrek. En toch moet me iets van het hart. Het kerkorgel is wat mij betreft wat oververtegenwoor digd. En het orgel wordt ook naar mijn smaak te veel als solo- instrument gezien. Ik ben een liefhebber van orgelmuziek en concerten. Ik ben zelf musicus. Maar is wat er hier in Leiden ge beurt niet iets te eenzijdig en te veel van het goede? Worden de orgels ons niet te veel opge drongen en zijn de Leidenaars er nu werkelijk zo gek op? Als trompettist zou ik zo graag willen zien dat er in een van on ze grote kerken af en toe eens een concert voor orgel en trom pet zou worden gehouden Dat zou toch prachtig zijn! In mijn herinnering is dit nog nauwe lijks voorgekomen. Maar mis schien zijn we voor zo'n combi natie wel te nuchter, of is er eenvoudig geen interesse voor, of heeft men er geen geld voor over. Ik als trompettist stel mij graag beschikbaar, uiteraard te gen betaling. Johan Hollebeek, Leiden. Op 6 maart koos Noordwijker- hout zijn nieuwe volksvertegen woordigers. Hun eerste op dracht gold het vormen van een college van burgemeester en wethouders. Op 16 mei bericht te het Leidsch Dagblad dat de partijen het na 71 dagen van wispelturig onderhandelen eens waren geworden en Noordwij- kerhout voor de komende perio de een college met drie wethou ders kent, waarin de gemeente raad slechts 'voorwaardelijk' vertrouwen heeft. In hoeverre een en ander het gevolg is ge weest van het gebruik van het gezonde verstand zal nog blij ken, of niet? Voor de naaste toekomst is het van belang of de gevolgen van de recentelijke, landelijke poli tieke gebeurtenissen misschien ook in Noordwijkerhout merk baar zullen worden. Immers, di rect na 6 mei werd het alom be kende adagium 'de politiek zal nog beter naar de burger moe ten luisteren', opnieuw gehoord, maar is helaas door velen louter emotioneel ontvangen en ver werkt. Het is uitermate triest te moeten constateren dat eerst na de moord op een landelijk politi cus, de volksvertegenwoordiging (opnieuw) bereid is om naar 'het volk' te willen luisteren. Dat dergelijke uitspraken geen privi lege zullen zijn van de landelijke politiek, wil ik vurig hopen. Ook bestuurders in Noordwijkerhout mogen op volledig vertrouwen worden aangesproken, omdat het nodig is voor een goede re latie met de burgers en hun soms afwijkende meningen en wensen. Zonder overtrokken reacties als spandoek, graffiti, waxine lichtjes, spreekkoren en zeker zonder bedreigingen en/of er ger, dient het wederzijdse ver trouwen, ook plaatselijk, in tact te blijven en indien nodig ver sterkt te worden. De dramati sche gebeurtenis van 6 mei, ge volgd door die onwezenlijke ver kiezingsuitslag, hebben naar mijn vaste overtuiging afbreuk gedaan aan de verhoudingen tussen burgers en politiek. Lang geleden werd dat treffend verwoord door de Engelse dich ter Tennyson met: 'Geen ver trouwen in iets, wordt gebrek aan vertrouwen in alles'. NIc. Sluis sr. Noordwijkerhout. Paul. Noordwijki vrijdag 7 juni 2002 F. jongeneel, algemeen direc teur van psychogeriatrisch centrum Mariënhaven in War mond: „Het voorstel is te kort door de bocht. Het is zaak dat er keuzes gemaakt worden op nationaal niveau. Keuzes op het gebied van defensie, asfalt, zorg en on derwijs. Er is niet alleen meer geld nodig maar er zou ook ge keken moeten worden naar de organisatie van de sectoren. Als de bureaucratie wat minder wordt, kan het geld naar meer zorg en beter onderwijs." Arie Balkenende, voorzitter van de Vereniging Onderne mend Rijnsburg: „Ik ben het hier niet mee eens. Het is erg voorbarig. Eerst moe De verkiezingsuitslag van 15 mei hield een forse nederlaag in voor de sociaal-democratie en een equivalente overwinning, op de liberalen na, voor de (cen trum-) rechtse partijen. Deze op het eerste gezicht misschien wat onschuldig ogende politieke aardverschuiving leidde tot vra gen en twijfels over het nut van de sociaal-democratie in de toe komst. Ik wil graag duidelijk maken waarom het bestaans recht van de sociaal-democratie niet in kracht zal inboeten. De signalen vanuit de Nederlandse samenleving staan niet op zich - vergelijk de verkiezingen in Frankrijk - en bevestigen een aantal ontwikkelingen in met name westerse samenlevingen. Een van die ontwikkelingen is de individualisering van samen levingen. Mensen onttrekken zich steeds meer aan bestaande sociale structuren (familie, ver eniging, kerk, school, overheid) en organiseren eigen alternatie ve manieren van leven of rich ten hun leven eenzijdig in door alleen te werken. Zo neemt de animo van mensen om zich in te zetten voor de lokale gemeen schap af. Een ander voorbeeld is de trend van het vele tv-kijken en internetten waardoor het fy sieke en emotionele contact met de medemens zich beperkt tot de directe leefomgeving. De tweede ontwikkeling betreft de huidige westerse cultuur, ook wel aangeduid als de consump tie- en entertainmentcultuur. De burger is de afgelopen tien jaar in materieel opzicht ontzet tend veel rijker geworden. Hier door is de burger dusdanig ver wend geraakt dat hij z'n focus zo wat compleet heeft gericht op het nastreven van een nog beter materieel bestaan. Je kan het vergelijken met een versla ving: als je eenmaal een tijdje bezig bent, ben je niet meer te stoppen. Wat de verslaving hardnekkiger maakt, is span ning en daarmee komen we meteen bij een andere tendens binnen de westerse samenlevin gen: de toenemende werkdruk. De belangen en competitie in sommige sectoren zijn moor dend en in weer andere secto ren geldt een ongezonde of inef ficiënte bedrijfsvoering. Het ge volg hiervan voor het gedrag van mensen is dat zij hun toevlucht zoeken tot materiële behoefte bevrediging ter compensatie van een verlies aan emotionele en sociale behoeftebevrediging. Een toename van de inko mensongelijkheid in Europa (en andere delen van de wereld) leidt onvermijdelijk tot scherpe re maatschappelijke tegenstel lingen. De mensen die zich aan de onderkant van de samenle ving bevinden, de minderbe deelden dus, ontwikkelen een negatieve houding ten opzichte van de bovenlaag en het bestuur van de samenleving de poli tiek). Indien het aantal minder bedeelden relatief gezien toe neemt, zal hun houding radica liseren wat de stabiliteit in de samenleving niet ten goede zal komen. In de praktijk betekent dit bijvoorbeeld een toename van geweld en criminaliteit. Ten slotte onderschrijf ik de be staande opinie dat de globalise ring heeft geleid tot een toena me van de invloed van het inter nationale bedrijfsleven op (Eu ropese) samenlevingen. De in vloed van de staat heeft geëro deerd en het ontstane vacuüm is gretig opgevuld door de mul tinationals. Laatstgenoemden stellen uiteraard hun eigen be lang boven dat van de gewone burgers. Deze vijf ontwikkelingen die lei den tot een rechtser en liberaler (lees: sociaal armer) Europa vra gen om een stevig sociaal-de mocratisch antwoord om de co hesie en solidariteit in de sa menlevingen weer te bevorde ren. Om een betere afstemming te bevorderen tussen werk, tijd en persoonlijke verpik gen van burgers dienen heid en vakbonden het b leven meer op zijn maats pelijke verantwoording ttT zen. Van evident belang de betrokkenheid van de M bij de samenleving wordt?1 muleerd. Dit kan worden bi als het democratische gW van de samenlevingen L vergroot. Een betere wissr king tussen burger en pL zal tot een meer represeiEj beleid van de politiek Ifc Dientengevolge zal de bL zich extra gemotiveerd vL om zich in te zetten voX kwalitatief betere samentaL Beter onderwijs en meer zorg, dat is de wens van iedereen. Maar willen we daar salaris voor inleveren? Als het aan de nieuwe AbvaKabo-voorzitter Guus van Huygevoort ligt, wel. In zijn plan worden de salaris eisen tijdens de CAO-onder- handelbigen bijgesteld in ruil voor verbeteringen in de zorg en het onderwijs. Zijn we be reid om een extra bijdrage te leveren of bestaan er alterna tieven? Dennis Salman, Noordwijker, kandidaat-Kamerlid voor de LPF: „Zorg en onderwijs zijn essenti eel voor de samenleving. Daar moet veel geld naar toe. Meer geld betekent echter niet dat er een betere dienstverlening komt Je moet zorgen dat het geld op de goede plek terecht komt. Daarom moet eerst wor den gekeken naar de organisa tie. Het is bekend dat de top te zwaar is. De middelen die daar uit vrijkomen zouden naar de werkvloer moeten gaan. Daar door wordt het daar leuker in de zorg en ontstaat er betere en meer zorg. We kunnen eventu eel daarna kijken voor extra geld. Dit is een van de kernpun ten van Pim Fortuyn. Het voor stel van Van Huygevoort is niet reëel. Het CDA en de WD den ken daar wat genuanceerder over dan de LPF. Voor ons is dit onbespreekbaar. Daan Schuijt, docent maat schappijleer op het Fioretticol- lege in Lisse: „De link tussen meer geld en verbetering van zorg en onder wijs wil ik niet rechtstreeks leg gen. Het geld zou beter verdeeld moeten worden. Het zou direct naar het onderwijs moeten gaan en minder naar de bureaucratie. Wat niet betekent dat die bu reaucratie niet nodig is. Bij een betere verdeling kan je meer dingen doen in het onderwijs. Die extra bijdrage zou kunnen gebeuren door een procentuele stijging van de belastingen. Een aparte belasting voor onderwijs en zorg zie ik niet zitten." ik kan niet zeggen dat het ei ger beter was. Doordat er ie ger minder processen om )t zorg heen waren kon er di J gehandeld worden. Door< sf tomatisering zijn er meer j irl cessen bijgekomen maar werken we efficiënter dan ger." Gerard van der Hoorn, ve chef in een supermarkt in Noordwijkerhout: „Hier ben ik het niet mee Ik kom met mijn salaris m ra net rond en betaal al meet ;ir genoeg voor zorg en onda n Mijn kinderen moeten voo schoolreisje bijvoorbeeld! m bijdrage van 13,50 euro be M terwijl dat bij andere basis len bij de vrijwillige oudeil ge is inbegrepen. Die 'vrijv e ouderbijdrage is trouwens Irii eens vrijwillig, je bent ged gen te betalen. Wat de zoi treft, moet ik ook veel bijb len. Mijn zoon moet ieder week naar de orthodontist zijn beugel te laten bijstelli ni Voor die paar minuten dat binnen bent, ben je 40 eui kwijt. Schandalig. De huist ivi schrijft het liefst recepten t en waar ik een extra bijdrage m< moet betalen en een pleisl 'ai het ziekenhuis kost 2,50 et tr Dan moet ik ook nog extra or betalen? Nou, ik dacht het H Waar ze het geld dan vand de moeten halen, weet ik niet ,V schien wel bij Beatrix.ij c tt C.J. Romein, bewoner var an verzorgingscentrum Hub np maüs in Zoeterwoude: „Ik zou zeggen van niet. A - doorgaat kunnen ze beter hele'uitkering inhouden vu g blijft dan helemaal niks ov Mijn vrouw zit in verpleeg in Leythenrode. Er gaat er zo11 (4 van haar uitkering af dat ik bij bijspringen voor extra dinj A zoals de kapper, pedicure! ier kleding. Waar het extra gel du vandaan moet komen vini roi een moeilijke vraag. Een u h t redmiddel kan zijn dat de m ring bijspringt, maar ik kei nie financiën van de regering lud Jelle Settels ledereen in Nederland moet salaris inleveren voor meer zorg en beter onderwijs 'Iedereen in Nederland moet salaris inleveren voor meer zorg en beter onderwijs', luid de de stelling waarop de be zoekers van de Leidsch Dag bladsite konden reageren. Een grote meerderheid (66 procent) was het oneens met deze stelling. Het waren voor al zij, die hun stem voorzagen van een schriftelijke reactie. Een bloemlezing: M. van der Kwaak, Leider dorp: „Naar mijn mening is het onderwijs al duur genoeg, zeker het voortgezet onderwijs. Laat men eerst de diverse mi nisteries en gemeenten maar eens doorlichten. Ik denk dat vele wethoudersposten kun nen worden gesaneerd in re gionale wethoudersposten." Lonneke Siegers, Haarlem: „Waarom geven we eens niet wat minder aan andere dingen uit. Met het geld dat je bijvoor beeld zou kunnen besparen door niet mee te doen aan het JSF project, kan je weer leuke dingen in de zorg doen!!!" Dave Kraaijenbrink, Hoofd dorp: „De Nederlander zorgt al voor meer dan genoeg belas tinggeld. Laten ze het geld be ter besteden. Een aantal kunst werken minder zou om te be ginnen niet verkeerd zijn en ook zeker niet misstaan." J.M. Frankhuizen, Leiden: „Wat een onzin, eerst maar eens beter verdelen die kosten. Beetje minder management en degene die de meeste aansprak maakt op de zorg en het on derwijs dient hier voor te beta len. Straks betaalt iemand van 55 jaar nog steeds voor het on derwijs terwijl hij of zij geen kinderen of kleinkinderen heeft. Steeds meer moeten wij gaan zeggen de gebruiker/ver vuiler betaalt. Alleen dan kan je de mensen ervan overtuigen niet met ieder pijntje naar de dokter te rennen." Bert Visscher, Lisse: „Er n ten maar eens nieuwe pri |Qi teiten worden gesteld voor uitgeven van de bestaaftN middelen van de overheid.' ien sh Paul Stuurman, Stompw ore „Als we nou eens al die ba leidsmakers (lees: eigen-ba Zi tje-in-stand-houders) op sü nd zetten, de volstrekt zinloze 1,5 veel te ver doorgevoerde re :en geving (met als gevolg sta[ Tel onnodig en tijdrovend pap 'di; werk) grotendeels schrapzak dan is er meer dan genoeg! e' om het écht in onderwijs 'ni zorg te investeren en men en op de werkvloer aan te 0 tl 1 ken." 1 In het Leidsch Dagblad van 6 mei werd verslag gedaan van de Dodenherdenking op 4 Mei in de Marekerk. Tijdens deze bij eenkomst hield prof. dr. C. Fas- seur de herdenkingsrede. Ik lees onder andere: 'Fasseur ging in zijn toespraak ook in op de na tionale discussie of onze ooster buren welkom zijn bij de Neder landse Dodenherdenking. Wat hem betreft zijn de Duitsers dat. Zeker als 4 mei een dag wordt waarop wordt teruggedacht aan de donkere dagen van de bezet ting.' Ik denk dat prof. Fasseur volkomen gelijk heeft. In de eerste plaats zouden Duit sers kunnen worden uitgeno digd die zich hebben verzet te gen het Hitler-regime. Ook hun kinderen zijn wat mij betreft hier welkom. Zelf weet ik dat de dochter van generaal-majoor Hans Oster graag zou willen deelnemen aan deze herdenking. Haar vader heeft via de Nederlandse militai re attaché, majoor Sas, in Berlijn in 1939, de Nederlandse rege ring herhaaldelijk gewaar schuwd dat Hitier Nederland zou aanvallen. Na de mislukte aanslag op Hitier, op 20 juli 1944, is Oster gearresteerd en door de nazi's terechtgesteld. Zou het niet zinvol zijn deze vrouw uit te nodigen om deel te nemen aan de herdenking van degenen die alles gaven voor onze bevrijding? D.O.E. Gebhardt, Oegstgeest. Dodenherdenking in Leiden. Foto: Mark Lamers Geld voor de zorg moet vooral op de juiste plek terechtkomen: onder meer in de operatiekamers. Foto: Paul Dijkstra ten we kijken waar nog wat te bezuinigen valt. Dat zou moeten gebeuren bij andere departe menten dan zorg en onderwijs. We kijken er sceptisch tegenaan. Het gebeurt te vaak dat er belof tes worden gedaan en weinig wordt waargemaakt. In Rijsburg kijken we eerst de kat uit de boom. Eerst zien dan geloven." J. Kamer, lid van de AbvaKabo, hij vertegenwoordigt de Leidse regio in een commissie die de vakbond adviseert in de CAO- onderhandelingen: Als we salaris zouden moeten inleveren, moet daar wel wat te genover staan. Het belangrijkste voor ons is dat de prijscompen satie behouden moet blijven. Door de inflatie van ongeveer vier procent gaat de koopkracht achteruit waardoor uiteindelijk meer werkloosheid ontstaat. De inflatie moet dus omlaag. Daar naast willen we de huidige WAO behouden en de privatisering tegenhouden. Dit voorstel moet niet eenzijdig van één partij ko men. Zowel werkgevers als werknemers moeten een bijdra ge leveren." Mark van der Beid, autoverko per in Leiden: „Niemand wil salaris inleveren en iedereen wil een betere zorg en een beter onderwijs. Dat kan dus niet. Het is wel zo dat er een beter management moet ko men." Veronie Lummen, verpleeg kundige in het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp: „Hier ben ik het niet mee eens. Naar mijn mening zijn er op an dere gebieden bezuinigingen nodig. In de zorg moet het ac cent meer naar de primaire kant verschuiven, de zorg van de pa tiënt, en minder naar de secun daire kant, de processen erom heen. Daardoor kan je directer handelen. Ik ben inmiddels veertig jaar verpleegkundige en

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20