)r Zwaar ongeval met bus in Duitsland II Prostituee gaf overvallers adres Woubrugse boer Dollemansrit door Leids centrum eindigt in water Zweden schakelt Nigeria uit Leidsch Dagblad Leidse marathon hoopt op 6000 deelnemers [-storing ^dse regio Twee jaar cel geëist wegens medeplichtigheid aan brute mishandeling alajenslang doodslag UbP snvondst ghanistan OPEN HUIS Kamsteeg Auto Groep wenst alle deelnemers zondag 9 juni a.s. een fantastische dag! Veertig Nederlandse slachtoffers I Start zaterdag 8 juni om 9 uur! Bush: Ministerie moet VS beschermen Leidsch Dagblad ge re meiden 3en ide Leidse ikk< elfabriek - Alle televisiezenders in de Leidse regio en in de en Bollenstreek zijn gis- id enige tijd uitgevallen. 22.00 uur verslechterde van onder meer de Nederland 1, 2 en 3 en 1 en 2. Sommige pro a's werden in zwartwit raden. De commerciële als RTL 4, RTL 5 en de ale zender TV West ble- J nvankelijk wel te ontvan- "olgens woordvoerder D. van kabelexploitant a verdwenen later op de echter ook zij van het en was er uiteindelijk aal geen signaal meer', e oorzaak van de zender- astte Casema vanochtend het duister. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42940 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 VAUDAG 7 JUNI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch SÉ6 Dagblad ISH Persbureau Cerberus den haag - Voor medeplichtig heid aan een brute overval op een Woubrugse boer is tegen een 35-jarige prostituee uit Eindhoven drie jaar celstraf ge- eist, waarvan een jaar voor waardelijk. De officier van jus titie noemde de vrouw gisteren voor de Haagse rechtbank me deplichtig, omdat zij het adres van de man aan de overvallers zou hebben doorgegeven. De overvallers worden later be recht. Tegen de 58-jarige chauffeur die de overvallers naar het slachtoffer toebracht, werd vier jaar cel geëist De verdachten, vier in totaal, kenden elkaar uit het drugscir cuit in Helmond. Op 11 februa ri bracht de chauffeur de over vallers naar de boerderij. Hij zou vervolgens op de uitkijk hebben gestaan terwijl de mannen het huis binnendron gen en de bewoner zwaar mis handelden. Het slachtoffer werd gestoken, met een riem en een paraplu bewerkt en in het gezicht ge stompt Hij bezweek bijna aan manching/dpa-anp - Bij een ernstig busongeluk in de buurt van het Zuid-Duitse Manching is vanmorgen een Nederlandse vrouw omgekomen en zijn 39 Nederlandse passagiers gewond geraakt. Vijftien van hen zouden zwaargewond zijn. De passagiers waren afkomstig uit het oosten en noorden van het land. Ze wa ren opgestapt in Beilen en waren op weg naar Wörthersee in Oos tenrijk. Op de plek van het ongeval zijn de rijstroken versmald wegens wegwerkzaamheden.De Duitse bus is op de linkerkant gevallen. Dat heeft een woordvoerder van alarmcentrale Eurocross ge zegd. Deze organisatie heeft een informatienummer (0800- 3008080) opengesteld en stuurt vier hulpverleners, twee artsen en twee verpleegkundigen naar de plek van het ongeval. Het busongeval is zeker niet veroorzaakt door overver moeidheid. Dat stelt directeur Tholen van busonderneming Tholen-Reisen in de Duitse plaats Friesoythe. Volgens Tho len zaten er twee chauffeurs op zijn bus. De bestuurder zou op het moment van het ongeval, pas anderhalf uur achter het stuur hebben gezeten. De bus am - Drie Schiedam- ijn vandaag door de tank in Dordrecht veroor- tot levenslang wegens udige doodslag. De ank achtte bewezen dat nnen verantwoordelijk voor het doodschieten sn 39-jarige vrouw, haar ige dochter en het even- mendje van het meisje, chtoffers werden vastge- !n, hun monden met tape akt en ze kregen een over het hoofd voordat ze en schot door het hoofd n gedood. Een 11-jarig aat 9!en een 35-jarige man die 1 de woning waren, kon- ntvluchten. Soldaten van de sa- kende buitenlandse achten in Afghanistan 1 in het zuiden van het l grote wapenvondst Vijf mensen zijn gear- De soldaten vermoe- at het om een opslag- van het terreurnetwerk t gaat. Soldaten troffen 1 gebouw in het dorp Ata- eren, explosieven, docu- materiaal om bommen W11 Tken en nachtkijkers aan. png. ptien mensen werden op- maar twaalf zijn na ver- er vrijgelaten. leiden - Mede dankzij een forse financiële injectie van de ge meente gaat zondag de twaalfde editie van de Leidse marathon van start. Organisator Tjeerd Scheffer hoopt op zo'n 6000 deelnemers. Vorig jaar waren dat er 5000. „Of dat ook gaat lukken, is nog niet te voorspel len", aldus Scheffer. „Het succes wordt altijd bepaald op de laat ste dagen." Het doorgaan van de marathon stond vorig jaar op losse schroe ven. „We hebben twee weken lang gedacht dat het echt 'over" was. We hebben de bodem ge zien", vertelt Scheffer. „Toen kregen we het bericht dat de ge meente een subsidie van 50.000 gulden zou geven. We kunnen nu weer een paar jaar door." Ondanks de moeilijke tijden zijn de ambities van de marathonor ganisatie niet verminderd. „We willen nog altijd dat het deelne mersveld veel sterker wordt, dat er snellere tijden worden gelo pen en dat we Studio Sport ha len. Dat is op korte termijn niet haalbaar, maar dat is wel ons doeL" Over de sterkte van de deelne mers van dit jaar kan Scheffer weinig zeggen. „Omdat we geen startgeld geven, komen niet de sterkste atleten naar Leiden. We hebben wel inschrijvingen bin nen van lopers uit het buiten land die zeggen dat ze ooit 2.11 of 2.12 hebben gelopen. Wie weet loopt er ineens iemand 2.12." Pagina R10: Meer over de Leidse marathon De Nieuwe Kunstschool EXPOSITIE van alle cursisten t/m 16 juni, dagelijks van 14-17 uur. Kanaalpad noordoost 22 Rijnsburg - 071-5237200 (advertenties) zijn verwondingen. De daders wordt dan ook poging tot doodslag ten laste gelegd. De bewoner van de boerderij was er zo slecht aan toe, dat hij na de overval geen hulp kon in schakelen. Het slachtoffer werd pas de volgende morgen zwaargewond door zijn vader gevonden en naar het zieken huis gebracht Vervolgens werd onmiddellijk de politie inge schakeld. De rechercheurs troffen in de boerderij van het slachtoffer een briefje aan met een 06- nummer. Dat bleek het num mer te zijn van de vrouwelijke verdachte. Zij was werkzaam bij een escortservice en kwam regelmatig bij het slachtoffer over de vloer. Het bleek dat zij het adres van het slachtoffer aan de overvallers had doorge geven. Ze wist dat hij veel geld bezat, omdat ze regelmatig grote be dragen van hem leende. De vrouw had behoorlijk wat drugsschulden bij één van de overvallers. Het openbaar mi nisterie vermoedt dat ze het adres van haar rijke klant heeft afgestaan om zodoende van haar schulden af te komen. Hoewel de vrouw ontkende iets met de overval te maken te hebben gehad, achtte de offi cier van justitie haar mede plichtigheid bewezen. Ook de medeplichtigheid van de chauffeur stond volgens de of ficier vast Uitspraak is over twee weken. was technisch in orde, zegt Tholen. Een inzittende verklaar de dat de bus een kwartier voor het ongeval nog had getankt. Beide chauffeurs hebben in middels op het politiebureau een verklaring afgelegd. Ze ver keerden volgens Tholen enige tijd in een shock. De Duitse overheden hebben massaal hulpdiensten ingeschakeld. Het gaat onder meer om brand weerkorpsen, het Rode Kruis en reddingshelikopters. De bus reed rond vijf uur vanmorgen op de snelweg 9 (Nümberg- München) tegen een vangrail en kantelde. Verschillende pas sagiers raakten beklemd. De reddingsdiensten waren snel ter plaatse. De gewonden zijn over gebracht naar vijf ziekenhuizen in de buurt. Snelweg 9 werd in beide richtingen afgezet Twee medewerkers van het Ne derlandse consulaat-generaal in München zijn naar Manching gegaan. Ze zullen de politie en de hulpdiensten daar bijstaan, zei consul-generaal Zaadhof. Hij gaat zelf later ook naar de plaats van het ongeval. Man ching ligt ongeveer acht kilome ter ten zuiden van Ingolstadt, in grootte de achtste stad van Bei eren en bekend door de Audi- fabrieken. door Marijn Kramp leiden - Zwaar onder invloed en in een gestolen auto trok een 29-jarige man gis teren als een ongeleid projectiel rond de Leidse Beestenmarkt Tijdens zijn dolle mansrit door Sint Aagtenstraat en de Steenstraat raakte hij twee vrouwen, een reclamebord en een container. Aan het wildwest tafereel kwam een einde toen hij op de Blauwpoortsbrug met hoge snelheid uit de bocht vloog, door de re ling schoot en via een meerpaal in het water terechtkwam. De bestuurder is in gerekend. Zijn slachtoffers zijn naar het LUMC afgevoerd en bleken licht gewond. Opticien Rooden is om half twaalf 's och tends een klein uurtje uur na de gebeur tenis nog steeds zichtbaar ontsteld. „Die hele reling is als een luciferhoutje afge knapt En de dukdalf daarachter is hele maal versplinterd!" De visboer op de brug meent dat het 'werkelijk een won der is' dat er op dat moment niemand op de brug liep. Normaal is het overdag een onafgebroken stoet van wandelaars en fietsers op de Blauwpoortsbrug. „Toen dus even niet, en dat is maar goed ook want die persoon had het niet overleefd. Die gast ramde de reling met een nood gang." Dat direct een paar mensen in actie kwa men toen de wagen in het water lag, is een tweede gelukje bij een ongeluk, meent een brandweerman. Want zeker op drukke plekken als de Blauwpoorts brug kunnen volgens hem omstanders heel lang naar elkaar blijven kijken, in plaats van te hulp schieten. Onderne mers Jacques Veringa en Peter Labruyère deden dat dus niet en waren de helden van de dag. Veringa zat in zijn café De Waterlijn toen hij de wagen een paar meter verderop te water zag raken. Hij belde 112, duwde de telefoon in de handen van een van zijn medewerkers en rende zelf de brug op. Daar probeerde de 29-jarige man via zijn portierraam uit de auto te klimmen die op dat moment nog voor een deel uit het water stak. Eenmaal op de kade geholpen door omstanders probeerde de wild om zich heen kijkende man er direct weer flink de vaart in te zetten. De medewerk ster van De Waterlijn zag dat Veringa en nog wat mensen hem tegenhielden. „Ook toen hij agressief werd." De politie was snel ter plaatse en nam die taak over. Peter Labruyère, die even verderop op de evenementenmarkt op het Beesten- marktplein was, was ondertussen even eens gearriveerd. Samen met Veringa dook hij het water in toen de man plots beweerde dat er nog een chauffeur in de auto moest zitten. De twee sloegen de ruiten van de wagen in, controleerden of er nog iemand in zat en zochten op de bodem van het Galgewater naar de twee de persoon. „Maar", vertelt Labruyère in de ambulance waar zijn snijwonden wor den verzorgd, „het enige wat we op die bodem voelden waren fietsen." Pagina Ri: Dronken bestuurder is bekende van politie (advertentie) kobe/anp - Nigeria is op het WK voetbal uitgeschakeld. De 'Su per Eagles' verloren vanmorgen hun tweede wedstrijd, nu van Zweden (2-1). Eerder al kwamen ze te kort te gen Argentinië. Treffers van Larsson wer den Nigeria fataal. De oud-speler van Feyen- oord scoorde twee keer, waarvan eenmaal uit een nog een wedstrijd tegen Argenti nië voor de boeg. De Kroatische bondscoach Mir- ko Jozic heeft zijn oude vedetten Robert Prosine- cki en Davor Suker laten vallen voor de wedstrijd morgen tegen Italië. Hij onthulde vanmorgen een lijstje met veertien namen waaruit hij de beginopstelling maakt. tegenvallende prestatie, hoor den daar niet bij. Mogelijk wordt hun wel een invalbeurt gegund. Pagina's WK voetbal: Fransen hebben 'Oranje-kwaal' ^DREAjAEAN strafschop. Aghahowa maakte Prosinecki en Suker, die in het het doelpunt van Nigeria. Zwe- duel met Mexico (0-1) beiden den heeft nu vier punten, met werden gewisseld wegens hun Speelschema WK voetbal zaterdag 8 juni: 8.30 uur: Zuid-Afrika - Slovenië. 11.00uur: Italië-Kroatië. 13.30 uur: Brazilië-China. SALE Kijk ook op www.IKEA.nl of bel 0900-235 45 32 (24 uur/dag. €0.10/min.) Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9-18 uur. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president Bush wil dat er nog dit jaar een nieuw ministerie van bin nenlandse veiligheid komt Dat heeft hij gister avond in een tv-rede aangekondigd. Het departe ment is volgens hem snel nodig om de VS beter te kunnen beschermen tegen 'de duizenden getrain de moordenaars die aanvallen beramen'. Nu houden nog meer dan honderd overheids diensten zich bezig met binnenlandse veiligheid. Het Amerikaanse Congres moet het plan goed keuren. Leiders op het Capitool hebben in eerste instantie positief gereageerd, alhoewel soms met een kritische ondertoon. „Ik denk dat ze inzagen dat ze achter de feiten aanliepen", zei de Demo cratische senator Robert Byrd. President Bush stelde vorig jaar oktober Tom Ridge aan als zijn speciale adviseur op het gebied van binnenlandse veiligheid. Diens positie was te vergelijken met die van Condoleezza Rice, de per soonlijk adviseur van Bush voor buitenlandse vei ligheid, die geen eigen budget of ambtenaren korps heeft. Ondanks aandringen van het Congres achtte Bush het optuigen van een apart departe ment destijds niet nodig. Daar is hij nu van terug gekomen, alhoewel de president volgens woord voerder Ari Fleischer nimmer heeft uitgesloten dat er een departement van binnenlandse veiligheid zou komen. Ridge is de aangewezen man om de nieuwe minister te worden, maar Bush heeft zich daarover nog niet uitgelaten. De huidige functie van Ridge op het Witte Huis blijft bestaan. Volgens Amerikaanse media heeft de regering- Bush de aankondiging vervroegd om de aandacht af te leiden van het onderzoek van het Congres naar de CIA en FBI, maar het Witte Huis ontkent dat Het Congres is deze week begonnen met ver horen van betrokkenenn bij het falen van de in lichtingendiensten voorafgaand aan de aanslagen van 11 september. De FBI ligt daarbij zwaar onder vuur, omdat door de verregaande bureaucratie wellicht belangrijke signalen in de maanden voor 11 september werden gemist. Pagina Binnenland i: Commentaar Pagina Buitenland: Kaper 11 september wilde lening overheid Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMPVA lij Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bf automated» beteing is mji Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De brandweer moest eraan te pas komen om de auto uit het water te takelen. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1