DUIN BOLLENSTREEK Straattheaterfestival Noordwijk afgelast Streekbobo Buddenberg 'altijd welkom Betere afstemming zorg voor ouderen 'Waf moois maken, mét behoud van het historische' Rijnland wil nieu\ gemaal bij Katwijk Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR €?2,00 BEL 071-5128030 Rijverbod voor automobilist Bazaar in Huize Salem Stichting kan schulden niet betalen Rookvrij bridgen 'Een openhartige bestuurder die strige uitspraken niet schuwde' Fusie van stichtingen thuis- en ouderenzorg Hoteleigenaar Savoy zit te springen om besluit over verbouwing van oude villa Skatetocht met Bob de Jon c 7 juni 2002 voorhout - Een 30- jarige Vall- kenburger is vanmorgen om half vijf aangehouden op de Leidsevaart in Voorhout. Agen ten zagen de man slingerend over de Van Berckelweg in Noordwijk rijden. Ze probeer den hem te laten stoppen maar hlij negeerde het stopteken. In middels op de Leidsevaart in Voorhout ging de politieauto voor hem rijden waarna hij wel moest stoppen. Hij bleek meer dan twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. De Valkenburger kreeg een rijverbod van zes uur en een proces-verbaal. katwijk - Huize Salem in Kat wijk bruist morgen van leven digheid. Vanaf 10.00 uur is er aan de Duindoornlaan een ba zaar waar snuisterijen, boeken, vis en bloemstukken te koop zijn. Bezoekers kunnen prijzen winnen met het appeltjes- boomspel; voor kinderen is er een ballonnenwedstrijd. Diver se koren zorgen voor muziek. noordwijk - De Noordwijkse Bridgevereniging 'de Dummie' houdt elke donderdagavond een rookvrije bridgeavond in dorpshuis 'de Kuip'. Aan de Zeestraat 1 in Noordwijk kan men zich vanaf 19.00 uur in schrijven voor 5 euro per paar. Deelnemers hebben tot 22 au gustus de gelegenheid om zich te kwalificeren voor de finale avond op 31 augustus. door Annette van der Eist noordwijk - Het Straattheater festival in Noordwijk gaat deze zomer niet door. Het bestuur van de Stichting Straattheaterfestival denkt niet aan de financiële ver plichtingen te kunnen voldoen en verkeert op de rand van een fail lissement. Dat vertelde interim voorzitter Huijbers gisteravond in een vergadering van de commis sie Economische Zaken. De Noordwijkse politici reageerden verrast, maar kwamen niet met een oplossing. De stichting wordt achtervolgd door een oude schuld die in de beginjaren van het festival (1998 en 1999) is opgebouwd. In 2000 bedroeg deze schuld ruim 219.000 gulden. Het in dat jaar nieuw aangetreden bestuur hoopte met een professionelere aanpak schoon schip te maken. De gemeente Noordwijk steun de de organisatie en besloot in 2001 een eenmalige subsidie te verstrekken van 150.000 gulden. Voorwaarde was dat de stichting van dit bedrag drie festivals in 2001, 2002 en 2003 zou organi seren. Met het subsidiebedrag is het merendeel van de schuld, voornamelijk aan artiesten, af- Volgens Huijbers zat de stich ting financieel in de lift, maar is het niet gelukt om het resteren de gat te dichten: „De afgelopen twee jaar hebben we een slui tende exploitatie gehad, vorig jaar hadden we zelfs een winst van enkele honderden guldens. Echter, er blijft een gat van on geveer 28.000 euro, wat in twee jaar moet worden gedicht met een eenmalige activiteit van twee dagen per jaar." Huijbers zei dat het bestuur sinds oktober 2001 naarstig heeft geprobeerd krediet te ge nereren. „We hadden al wel van enkele fondsen toezeggingen gekregen en ook een subsidie van de provincie Zuid-Holland was bijna rond. Het vinden van sponsors en kredietgaranties was moeilijk. De sponsormarkt wordt overstelpt met aanvragen en bedrijven gaan zich steeds meer specialiseren." Wethouder Van Duin noemde het niet doorgaan van het straattheater gisteravond een groot verlies van een 'toch mooi festival.' Ook betreurde hij het verlies van de gemeente. Hij kondigde aan juridisch te on derzoeken hoe het 'verlies moet worden beperkt.' Deze suggestie schoot voorzitter Huijbers in het verkeerde keelgat. „We zijn alle maal vrijwilligers, de suggestie is belachelijk", zei hij in een latei- commentaar. Huijbers betreurt sowieso het gebrek aan politiek draagvlak voor het festival. „We hebben in september gevraagd een subsi die van nog eens 23.000 euro om het gat te dichten. De poli tiek wilde dat niet geven, omdat anders de verhouding tot ande re subsidies zoek zou raken. Maar een cultureel festival kost nu eenmaal veel geld. We zijn per festival zo'n 90.000 euro kwijt. De afgelopen jaren kwa men er volgens conservatieve schattingen van de politie zo'n 60.000 mensen per jaar af op het festival, dat nationale en inter nationale allure begon te krij gen. Dat zijn 240.000 mensen in totaal. De gemeente heeft in vier jaar 250.000 gulden subsidie ge geven, dat is één gulden per persoon." Huijbers zei zich nu 'uiterst be labberd' te voelen. „We worden plat gebeld door crediteuren. We hebben gewikt en gewogen hoe we het festival toch kunnen laten doorgaan. We hebben ge merkt dat veel mensen, ook de horeca en veel Noordwijkse on dernemers, het festival een warm hart toedragen. Maar het financiële draagvlak is gering. Maar als ik ergens veertigdui zend gulden (18.000 euro) van daan zou halen, bijvoorbeeld een loterij zou winnen, begin ik er meteen weer aan." Burgemeester Buddenberg en zijn vrouw Marja tijdens de afscidsreceptie in het Sassenheimse gemeentehuis. Lof en veel cadeautjes, z hier van de Oranjevereniging, waren er voor de scheidende bitemeester. Foto: Dick Hogewoning regio - Ouderen in de Duin- en Bollenstreek die zorg nodig heb ben, mogen niet meer tussen wal en schip vallen. Een fusie tussen de stichting Rijn-, Duin en Bollenstreek (voor onder an dere thuiszorg) en de Zorggroep Valent (ouderenzorg) moet er voor zorgen dat zorg- en oude- renorganisaties in de toekomst beter op elkaar rijn ingespeeld. Deze week resulteerde hun ja renlange samenwerking in de oprichting van een nieuwe orga nisatie: Valent RDB. De stichting heeft een missie: cliënten moe ten zo lang mogelijk de regie over hun eigen leven behouden. Daarvoor is het nodig om de verschillende zorgvormen die de gefuseerde organisaties bieden, beter te ordenen. Dat is vooral in het belang van ouderen uit de Duin- en Bollenstreek Doordat mensen steeds ouder worden, hebben deze cliënten meer en zwaardere zorg nodig. Wanneer de zorgverleners in de regio be ter samenwerken, kunnen de wachtlijsten korter worden en patiënten sneller doorstromen naar bijvoorbeeld een verpleeg- of verzorgingshuis. Bovendien kunnen de stichtingen samen beter zoeken naar zogenoemde overbruggingszorg, voor men sen die nog niet in een instelling kunnen of willen. „Er ontstaat een continue stroom van zorg voor mensen die thuis wonen, in een ver- pleeg- of verzorgingshuis of in een ziekenhuis verblijven", zegt H. van Mierlo. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Valent geeft een voorbeeld. „Iemand die thuis woont wordt naar de dagbehandeling in een ver pleeghuis gebracht en vervol gens thuis weer opgevangen met de zorg die daar nodig is." Hij hoeft daarvoor niet met al lerlei stichtingen aparte afspra ken te maken. „Een cliëntenbu reau begeleidt alle afspraken met één cliënt." In de toekomst wordt daarvoor een algemeen telefoonnummer ingesteld en komen in de Duin- en Bollen streek vier cliëntenbureau's. Valent RDB zet als nieuwe stich ting de bestaande samenwer king met andere organisaties ge woon door. Zoals de afspraken met de Katwijksche Bouwver- eeniging, die woningen aanpast om ouderen langer thuis te la ten wonen. En de overeenkomst met het Leidse Diaconessenrie- kenhuis, waar ontslagen patiën ten op een schakelafdeling kun nen wachten om door te stro men naar de juiste zorgverlener. Of zoals Van Mierlo het zegt: „Om mensen van het verkeerde bed af te helpen." door Margrit Tibboel sassenheim - Sassenheim en de overige ge meenten in de Duin- en Bollenstreek zien burgemeester Buddenberg met gemengde gevoelens vertrekken. Spijt en waardering strijden daarbij om voorrang. Maar één ding is zeker: Hij kan voortaan rekenen op een ereplaats op de tribune op het Sassenheim se Kerkplein, wanneer het corso in april door de Bollenstreek rijdt. Want al vertrekt hij naar Pijnacker-Nootdorp, het jaarlijkse lentefeest zal hij, als voormalig voorzitter van het corsocomité, tot in lengte van dagen willen meemaken. En dan is hij meer dan welkom. Dat liet wet houder Wilbrink, sinds vandaag plaatsver vangend burgemeester, onder meer weten tijdens de speciale raadsvergadering gister middag ter gelegenheid van het afscheid van Buddenberg. Een groot aantal politici uit de regio, de Warmondse burgemeester Vosjan, de Voorhoutse De Ronde, Van Zon uit Lisse en Van der Lee uit Rijnsburg waren met medewerkers op de publieke tribune in de raadzaal te vinden. Met name de bestuurlijke kwaliteiten van de uit Zoetermeer afkomstige wethouder die in 1995 aan de slag ging in Sassenheim, wer den gistermiddag uitvoerig aan de orde ge steld. Niet alleen door Wilbrink, maar ook de nestor van de Sassenheimse gemeente raad Van der Ploeg, gemeentesecretaris La gendijk, voorler van het Samenwerkings orgaan Duin-1 Bollenstreek (SDB) en bur gemeester varJoordwijkVan der Sluijs, dis trictschef Oolvan Hollands Midden en J. Zwetsloot vaiHou 't Bloeiend' prezen rijn inzet en profeionaliteit. Wat alle spreks tijdens hun afscheidstoe spraak gemeehadden was hun waardering voor de gedeceerde inbreng Van Budden berg tijdens ccussies over heikele onder werpen. Preci zeggen waar het op staat, zonder de tegipartij daarbij al teveel voor het hoofd te aten. Daar was hij een uit blinker in, wade heersende tendens. Van der Sluijs in zi functie van voorzitter van het SDB hieroir: „We hebben je leren ken nen als een btuurder die in het openbaar stevige uitspnen niet schuwde, zoals over bebouwing vahet vliegveld Valkenburg en herindeling ine Duin- en Bollenstreek. Het werd je niet cbr iedereen in dank afgeno men. Maar er in ook veel collega's die deze stevige openhtigheid wel wisten te waar deren." De 'Hou het beiend' voorzitter Joop Zwet sloot benadrue gistermiddag de belangrij ke rol van Bucenberg als voorzitter van de stuurgroep vahet Pact van Teijlingen, als dagelijks bestirslid van 'Hou 't Bloeiend' en als voorzfer van het Bloemencorso. Communicatien effectieve samenwerking stonden bij Bidenberg altijd hoog in het vaandel volgei Zwetsloot. Hij typeerde de werkwijze van de Sassenheimer in de v J; schillende samenwerkingsverbanden ,Geen achterkamertjespolitiek, maar op rai overleg in de breedte. Daar heeft de llv streek in de toekomst haar voordeel van. Dat Buddenberg niet alleen aan de ven dertafel rijn mannetje stond, is volg; i Zwetsloot zonneklaar. Toen hem gevra#" werd de leiding van het Bloemencorso rijn rekening te nemen, zou hij geen ment geaarzeld hebben. „En dat is hano ER{ uit de mouwen en hard werken om geld ft elkaar te krijgen. Maar ook elk jaar w lte met je vrouw met haar mooiste hoed op, ,fi| de echte streekbobo op de corsodag in vreemd gemeentehuis gasten ontvangfift Met jou verliezen we iets heel gevoel .ft Daar hebben we goed de pest over in. Buddenberg kwam tot slot in rijn afschei rede met een citaat uit het boek Mode; regenten, van Pieter Tops. Volgens de ho leraar bestuurskunde hoeven moderne genten geen sterke mannen te zijn die eens even orde op zaken zullen steil Veeleer zijn het, aldus Tops, politici die ten wanneer van hen bescheidenheid en rughoudendheid wordt verwacht. Een deme regent kan luisteren maar heeft iets te vertellen. En weet zonodig op ge2 hebbende manier 'neen' te zeggen. Biitr denberg: „Dat is in een notendop wat ik m afgelopen zeven jaar als burgemeester Sassenheim heb proberen te rijn!" IEi loi door Saskia Buitelaar katwijk - „Als je hier eenmaal binnen bent, is het hartstikke mooi. Maar voordat mensen die drempel over rijn..." Martin Kornet, eigenaar van hotel Sa voy, zucht. Al jarenlang heeft hij plannen om rijn hotel, op de kop van de Katwijkse Boulevard, flink op te knappen. Maar om dat de villa uit 1901 monumen tale elementen heeft, rijn de mogelijkheden beperkt en moet de eigenaar met veel belangheb benden rekening houden. En dat kost tijd. Nou kan Kornet nog wel even wachten, maar de onduidelijk heid over de toekomstplannen schrikt klanten af. „Als ze weer eens in de krant lezen dat de toekomst van hotel Savoy onze ker is, twijfelen ze of ze hier een huwelijksfeest zullen geven. Het is heel jammer dat ik mijn be doelingen steeds weer moet ver duidelijken aan klanten, elke keer dat een historisch genoot schap haar mening geeft." Door het hele hotel hangen brieven waarin Kornet het rijn gasten nog maar eens uitlegt: het leven in de brouwerij gaat er gewoon door, hoe de bouw plannen ook uitpakken. „We rit ten hier en blijven hier ritten. Het is zeker niet de bedoeling dat Savoy volledig verdwijnt." Wél moet er wat veranderen. Kornet wil van rijn hotel een pand maken dat van buiten en van binnen de uitstraling heeft van een fraaie en sfeervolle ac commodatie. Voor zowel hotel overnachtingen als feesten, par tijen en diners. Het pand werd in 1901 gebouwd in opdracht van de zakenman Trouselot, in samenwerking met Martin Kornet, eigenaar van hotel Savoy aan de Katwijkse Boulevard: „Als je alleen een villa wilt op deze plek, ben je vijftig jaar te laat." Foto: Dick Hogewoning de architect Oud. Tot 1956, met diverse verbouwingen, diende het als woonhuis. Het ontwerp was open, want de eigenaar wil de het uitricht op de boulevard, de zee en de Rijnmond optimaal benutten, vertelt Kornet. Trous elot liet rijn Villa Allegonda na aan de kerk, die het verkocht aan een hotel-restauranthouder. Nadat er tijdelijk een dancing zat, kocht Kornet het gebouw in 1970. Een woonhuis was het toen al niet meer. Veranda's en ramen aan de achterzijde had den al lang plaats gemaakt voor een aanbouw. Praktisch en financieel gezien is sloop en nieuwbouw van het hele hotel het gunstigst voor Kornet. Maar daar riet hij vanaf. Niet alleen omdat historici plei ten voor behoud van Villa Al legonda. De Katwijker riet zelf ook de waardevolle elementen in rijn pand. „Kijk nou naar die zuilen aan de zuidkant, of deze tussenruimte met de oorspron kelijke vloer en verlichting", wijst hij in zijn restaurant. „Daar kun je prachtige dingen mee doen. Over de benedenverdie ping ben ik best content." Maar boven moet de ireling anders en aan de achterket wil hij een stuk bijbouwen, q het aantal kamers uit te breid» van twaalf naar twintig. „Dat in in een oude stijl. Er rijn besmo- gelijkheden om - met bioud van het historische - tc een mooi geheel te komen, daar dan wel met oog voor eaars belangen." De monumentencomissie oordeelde onlang dat h ge bouw zoveel mogelijk noet worden teruggebracht in e ou de staat. Het is nu aan t ge meente om een oordeel vel len over de verbouwingilan- nen van Kornet. Hij hoct op een snelle beslissing. Wa het kost hem flinke investengen om in het verouderde giouw aan alle veiligheidseisen tkun- nen voldoen. En, zo schatij in, er verdwijnen steeds mee mo numenten uit Katwijk. Di hoe langer het duurt, hoe neer waarde er aan de oudi villa wordt gehecht. „Daar bi ik straks de dupe van." Uiteraard hoopt de hotelr dat de gemeente bij de afwepgen ook oog heeft voor zijn ono- misch belang. En voor h be lang van Katwijk. „Natirlijk kun je Villa Allegonda we: een woonfunctie geven, met Heen appartementen. Maar damee verlies je een horecageleg<heid op een toplocatie. Trouws, als je alleen een villa wilt, In je vijftig jaar te laat", meenKor- net. Het pand heeft nu eenaal een horecafunctie en moi dan ook met rijn tijd meegae om de klant tevreden te heden. „Trouselot zou de eerste zi om te zeggen: doen. Hij hiel wel van het goede leven." fen' neg lisserbroek - Schaatser Bob de Jong lost morgenmiddag om 15 "e uur op de Lisserbroekse Skatebaan het startschot voor de '3 Gen 661 len Skate-toertocht'. Drie groepen skaters rijden deze tocht in v eun schillende snelheden in het kader van 150 jaar drooglegging Ha lemmermeer. De groepen worden begeleid door verkeersbege! ders op motoren en fietsers om het tempo aan te geven. Deelnailen aan de tocht kost 2,50 euro. Voor de achterblijvers worden op baan aan de Hillegommerdijk diverse activiteiten georganiseerd! als streethockey en een skatedisco. J1111 door Rob Onderwater katwijk - Katwijk krijgt hoogst waarschijnlijk een compleet nieuw gemaal. Renovatie van het huidige uit 1954 stammende gemaal aan de Sluisweg vindt het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijn land geen optie. Het nieuwe ge maal, dat moet zorgen dat het regenwater snel wordt afge voerd, verrijst tussen het huidige gemaal en de uitwatering. Daar mee is een bedrag van 42 mil joen euro gemoeid. De bouw van een nieuw gemaal met twee keer zo veel capaciteit als het huidige, is volgens de studie 'Toekomstig waterbe- zwaar' van een Delfts onder zoeksbureau hard nodig. In de komende jaren wordt meer re genval verwacht waardoor het water in sloten en vaarten gaat stijgen. Om dat overtollige water snel naar zee te krijgen, is een nieuw, groter gemaal nodig. Zo krijgt het nieuwe gemaal een ca paciteit van 94 kubieke meter water per seconde, bij het huidi ge gemaal is dat 50 kubieke me ter water per seconde. Het voordeel van het nieuwe ge maal is bovendien dat er ook bij storm water kan worden afge voerd. Dat is nu onmogelijk. Het Katwijkse gemaal is het groot van de vier gemalen van Hoogheemraadschap. Met de bouw van een nieuw maal is Rijnland nog niet kla Ook het Uitwateringskanaal het Oegstgeesterkanaal moe nog worden uitgebaggerd. Vi licht moet op termijn het Uitwateringskanaal nog won verbreed. Dat kost Rijidand eens negen miljoen euro. beslissing daarover wordt pas 2005 verwacht. Rijnland wil in 2005 met b< wen beginnen, drie jaar li moet de bouw rijn afgerond, bel beslissing van de dijkgraaf re^ heemraden van Rijnland mi nog wel worden bekrachti 0! door de Verenigde Vergaderi ent Die komt op 19 juni bijo md Daarna wordt een architect naderd, die de plannen Rijnland op papier gaat zett Rijnland trekt drie jaar uit vt het verkrijgen van de benodig Irar vergunningen. Katwijk is blij met het besl Isaj van Rijnland. Het college had ndc eerder haar voorkeur nieuwbouw uitgesprokea renovatie van het oude gem is had de Sluisweg, een belang fes ke, doorgaande route naar Hoomes en Rijnsoever, tv dit jaar afgesloten moeten worde ing she mk is ies Itg,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18