LEIDSE REGIO 'Aangeslagen Warmonders' pikken het niet meer Kleine ergernissen in Buitenhof eoogd kabinet .egen Iwang bij herindeling 'Echte Warmonders hebben het moeilijker als wethouder Sportclubs Bloemerd willen meer politietoezicht R5 brtis sluit janken in eiderdorp tl Oegstgeest Nieuwe groeperingrit kritiek op burgemeester Vosjan en op provincie Bewoners tamelijk teveden Oud-wethouders hebben begrip voor terugtreden Vergeer barmond loopt te veel voor de muziek ui )1 ICS" Igstg omobilist rijdt r na aanrijding gstgeest - Een 55-jarige itgeestenaar is gisteroch- id aangereden door een nog bekende automobilist. De egstgeestenaar liep over een ibrapad bij winkelcentrum pnge Voort toen hij vanaf de jslaan een auto met hoge lelheid zag komen aanrijden, j gebaarde de automobilist istiger te rijden, waarop de uto vaart minderde. Vervol- ns gaf de automobilist echter eer gas. De Oegstgeestenaar st de auto te ontwijken, maar niet voorkomen dat de au- tegen zijn voet aan reed. Het Ihtöffer heeft het kenteken in de auto doorgegeven aan vol PoUtie- of, uurtschouw i Oranjewijk ioerdorp - Burgemeester iger onnevylle en wethouder Mac dat ülavry gaan donderdag 13 juni iet bewoners van de Oranje- jk op 'buurtschouw". Doel i de inspectie is inzicht te iijgen in de problemen van de ijk. De schouw start om 19.00 vanaf de Willem de Zwij- rschool aan de Bernardstraat. vrijdag 7 juni 2002 rijf!,n t nii :omj ste P' t Val coi uit kt 1 Var door Pieter van Langevelde warmond - In Warmond is een nieuwe groepering opgericht die zich verweert tegen bestuurders die gevoelens van de bevolking negeren. Aangeslagen Warmon- ders noemen ze zich. De raads vergadering van vorige week was 'de druppel die de emmer deed overlopen'. „We willen mensen wakker schudden, omdat het zo niet langer kan", zegt woord voerder Jacqueline Sorel. De aanhang van de Aangeslagen Warnnders zit volgens Sorel vooreonder de aanhang van de politie partij Warmond An ders. oe groot de beweging is, is oruidelijk. „Het breidt zich uit aleen inktvlek", zegt Sorel. Onvrle over bestuurders die niet iar de bevolking luisteren, is deelangrijkste oorzaak voor het ctaan van de groepering. „We chten ons in eerste in stant tegen de gemeente." Voor op burgemeester Vosjan heeffee kritiek. „Vosjan walst over mervaren politici heen. Boveiien lijkt ze door de toe zending van nog niet door de gemeenteraad behandelde stuk ken aan de provincie de onder gang van de gemeente te willen bespoedigen." Ook de provincie moet het ont gelden. Sorel heeft de indruk dat het provinciebestuur gemeen ten wil opheffen om nieuwe lo kale partijen de nek om te draai en. In een open brief aan de fracties in de Tweede Kamer, provinciale staten van Zuid-Hol land en de Warmondse ge meenteraad schrijven de Aange slagen Warmongers: „Nieuwe partijen die strijden voor be stuurlijke vernieuwing kregen (bij de gemeenteraadsverkiezin gen) de stemmen van vele dui zenden kiezers. Het provinciale bestuursapparaat lijkt echter overuren te draaien om hen als nog een politiek massagraf in te drijven." Woordvoerder Sorel vindt dat zowel de provincie als de ge meente burgers niet serieus neemt. „We hebben helemaal geen invloed meer. Kijk naar de herindeling. Die is allang be kokstoofd. We worden in de maling genomen en er wordt over onze hoofden heen beslo ten." Nog vóórdat de provincie deze week naar buiten kwam met de mededeling dat zij War mond dwingt tot herindeling, besloten Sorel en anderen dat ze het niet langer pikten. Door de fusieplannen zijn ze nu gesterkt in dat besluit. „Waarom dramt de provincie door, terwijl het nieuwe kabinet juist tegenstan der is van gedwongen herinde ling?" De Aangeslagen Warmonders hadden hun hoop voor de toe- iderdorp/oegstgeest - De For- 11 Bank sluit eind dit jaar haar 1S d je bankfilialen in Leiderdorp Oegstgeest. De banken in De nkelhof en aan het Reaal in iderdorp en de bank aan de negstgeester Lijtweg sluiten de turen op het moment dat For- aan de Leidse Bargelaan een 'e iuw regiokantoor opent, sluiting van de bankfilialen is reactie op het afnemende 01 soek aan de banken. Steeds rMeer bankzaken kunnen thuis telefoon of via internet irden geregeld, terwijl het geld eeds vaker uit de geldauto- lat komt en nog maar nauwe- aan de balie wordt opgeno- en. Fortis is al twee jaar bezig overal in het land haar klei- I 51 re kantoren te sluiten en sa- en te voegen tot grote regio- ntoren. it merendeel van de klanten Leiderdorp en Oegstgeest is ig niet geïnformeerd over de handen zijnde sluiting, zo it een woordvoerder van de Ink weten. Hij verwacht dat er het bekend worden van het 'tg31 iuws wel mensen hun beklag Hen doen. „Ja, dat maken we iuml ijd mee: dat mensen aan de lie komen melden dat ze het °pk et prettig vinden dat hun bank rkee fot gaat. Vaak gaat het daarbij dee ii oudere mensen die geen ge- uik willen maken van de geld- tomaat. Wij hebben dan de dat we aanbieden om met ze klanten naar buiten te om ze de werking van de Idautomaat uit te leggen. Vaak je dat ze hiermee na een kor- uitleg dan toch vertrouwd ra- De sluiting van de kleinere itoren leidt overigens niet tot rongen ontslagen bij het lersoneel. Medewerkers len herplaatst, ofwel in het regiokantoor, ofwel el- in de organisatie. Aapjes kijken aan het Nievaartpad in Leerdorp. Burgemeester Zonnevylle wandelde gisteravond samen met buurtbewoners voor een 'buurtschouw' door de wijk Buitenhof, (to: Taco van der Eb door Eric Went leiderdorp - Het onderhoud van trottoirs, fietspaden, groen en wegen laat soms te wensen over en de parkeerplaatsen zijn wat aan de krappe kant. Dat zijn de belangrijkste klachten van bewoners uit de Leiderdorpse wijk Buitenhof. Toch vindt ruim 86 procent het 'niet vervelend' om in deze wijk te wonen, zo blijkt uit een buurtenquête on der 330 inwoners. Gisteravond wandelden burge meester Zonnevylle, wethouder Mac Gillavry (Groenlinks), de wijkagent en een vertegenwoor diger van de woningbouwver eniging met enige bewoners door de wijk om de belangrijkste knelpunten met eigen ogen te bekijken. Zij stuitten op een al legaartje aan kleine ergernissen. Zo lde iemand weten waarom de raatnaambordjes op som- mig plekken ontbreken, of er gehend bijhangen. En een groiperkje op de hoek van de Buindijklaan en de Herenhof karook wel een opknapbeurt gehiken, vonden de 'buurt- schiwers'. „Misschien is het eendee dat we van gemeente wei koffie en limonade ver streden, en dat de bewoners dit klus met elkaar klaren", op pen burgemeester Zonnevylle. „Di helpen wij als college ook eenurtje mee." Bevner W. Scholte van de Lei deler greep het 'hoge bezoek' aanm zijn nood te klagen over bramers die ondanks alle ver- boèorden toch over het fiets- pacangs de Leysloot scheuren. ,,'s lorgens komen scholieren uitlkemade met hordes tege lijk aanrijden. En in de middag uren na schooltijd worden op het fietspad de opgevoerde brommertjes uitgetest. Stuur omhoog, geen helm op en scheuren maar. Geen politie agent die er op let." Burgemeester Zonnevylle be loofde meer toezicht in de och tenduren. „Maar dat kan één, twee of hooguit drie keer. En daarna is het afgelopen. Ik vind andere overtredingen namelijk ernstiger, en de politie kan niet overal tegelijk zijn." ,,'s Morgens vroeg is voor ons een lastig tijd stip", vulde de wijkagent aan. „We hebben dertien scholen in Leiderdorp en er is altijd wel er gens toezicht nodig." Tenslotte was er nog een groep je jongens dat een balletje trapte op een zanderig lapje grond aan het Nievaartpad. „Is dat de bur gemeester? Dan heb ik nog wel wat te vragen", zei Gigi (9) grijn zend. Of het veldje gras kon krij gen, wilde hij weten. „En een tweede doeltje, want nu hebben we er maar een, omdat die an dere kapot is gegaan." Zijn wens wordt volgende maand al vervuld. „Er komen nieuwe hekken omheen, het veldje wordt ingezaaid met gras en met dat doeltje komt het wel goed", beloofde iemand van de gemeente." „Och, het is hier best prettig wo nen", analyseerde buurtbewo ner G. Bos na afloop van het rondje Buitenhof. „Een door snee woonwijk, met hier en daar wat kleine ergernissen. Niets bij zonders, eigenlijk. En dat is mis schien ook wel de reden waar om iedereen hier eigenlijk best tevreden is." komst van hun gemeente geves tigd op de nieuwe politieke par tij, Warmond Anders. „De kans om orde op zaken te stellen en bestuurlijke vernieuwing in te zetten lijkt nu echter vakkundig te worden geliquideerd door de heersende provinciale orde, met - bedoeld of onbedoeld - de hulp van mevrouw Vosjan", schrijven zij in hun brief. De Aangeslagen Warmonders roe pen de kabinetsformateur en de fractievoorzitters van de beoog de coalitiepartijen in de Tweede Kamer op om de kiezers ook op lokaal niveau hun stem terug te geven. „De minachting voor de wensen en gevoelens van de burgers heeft lang genoeg ge duurd." De pas opgerichte groëpering komt woensdagavond bijeen om zich te bezinnen op verdere stappen. Sorel: „Hoe kan de burger weer de invloed krijgen die hij verdient? Daar gaan we over praten." Burgemeester Vosjan wil in dit stadium geen commentaar geven op de be schuldigingen van mensen die zij niet kent. door Judy Nihof warmond - Wethouder zijn in een pittoresk dorpje als War mond. Zo op het eerste ge zicht is dat niet de allerzwaar ste baan. Toch bezweek Henk Vergeer al na tien weken wet houderschap onder de druk. Hij kwam niet door de stapels stukken heen die dagelijks op zijn bureau belandden en kon niet overweg met de kritiek van de oppositiepartijen. „Jammer", zegt oud-wethou der Joop Wassenaar. „Vergeer is een prima persoon, heel be trokken, heel actief. Hij heeft veel voor Warmond bete kend." Wassenaar was zelf acht jaar wethouder voor het CDA. Hij kan zich wel voor stellen dat Vergeer, die nooit raadslid was en geen politieke ervaring heeft, zijn draai niet kon vinden. Ook Wassenaar miste politieke ervaring toen hij aan de klus begon. „Als je wethouder wordt, zitten ze ge lijk bovenop je nek. In War mond is de oppositie nogal heftig. En de inspraak is groot. In het begin is dat moeilijk. Misschien dat Vergeer het wel gered had, als hij door het eer ste halfjaar was heen geko men." Het lastige aan het wethou derschap in een klein dorp als Warmond - met zo'n 5.000 in woners - is volgens Wassenaar dat je bijna net zoveel moet weten en lezen als een collega van de grote stad. „De ge meentewetten zijn in alle ge meenten hetzelfde. Ik ben wel eens jaloers geweest op de toenmalige Leidse wethouder Van Rij. Hij had een bestuurs- medewerker tegen wie hij kon zeggen: lees jij dat rapport en maak er voor mij een samen vatting van. In een dorp als Warmond moet je veel meer zelf doen. Je portefeuille is ook meestal groter dan die van een wethouder van een stad. Je hebt meer verantwoordelijk heid." Er zit volgens Wassenaar niets anders op dan de stukken glo baal te lezen. „Als je nota's gaat spellen, kom je er niet," zegt hij. Oud-wethouder Van den Aardweg hield het hoofd boven water door te selecte ren. Hij nam elk weekeinde een tas vol stukken mee naar huis, maar hoefde zich niet door de berg heen te worste len. „Ik heb in mijn leven on tiegelijk veel stukken gelezen. Op een gegeven moment leer je om er snel diagonaal door heen te gaan." Hoewel de wethouders in Warmond in theorie partti mers zijn, hebben ze in de praktijk een meer dan volledi ge werkweek. Wassenaar: „In de uren die ervoor staan, red je het niet. Wethouder zijn is voor een deel vrijwilligers werk." Ook Van den Aardweg (WD) en oud-wethouder John van de Velde (Progressief War mond) maakten veel meer uren. „Maar dat heeft mij nooit gedeerd", zegt Van den Aardweg. „Er komt zoveel werk bij: je representatieve ta ken, het overleg in de regiona le samenwerkingsverbanden, noem maar op. Gelukkig be sefte ik dondersgoed waar ik aan begon, toen ik wethouder werd." Desondanks waren er dingen die hem flink tegenvie len. „Al die detailvragen die tijdens raadsvergaderingen werden gesteld! Vragen waar voor raadsleden eigenlijk bij de ambtenaren moesten zijn, legden ze bij jou op je bordje. Het is vervelend om dan met een mond vol tanden te staan." Dat iedereen in Warmond hem kende en hem op straat aansprak over zaken, ervoer Wassenaar niet als een last. „De mensen mochten me vijf minuten aanklampen en als ze dan nog een probleem had den, dan zei Uc dat ze maar een afspraak moesten maken of een brief moesten schrijven. Of als het een probleem was van de openbare orde raadde ik ze aan om aangifte te doen." Van den Aardweg en John van de Velde werden minder vaak aangesproken of opgebeld. Volgens Van de Vel de heeft dat te maken met het feit dat zij geen geboren en ge togen Warmonders zijn. „Ech te Warmonders, zoals Vergeer, hebben het moeilijker", zegt Van de Velde. Ook Van den Aardweg kon rustig over straat. De druk op Vergeer moet veel groter zijn geweest, denkt hij. „Henk Vergeer is een hele bekende figuur de familie Vergeer draagt bijna het hele Warmondse vereni gingsleven op haar schouders. Ik kan me zo voorstellen dat mensen dan eerder aan je gaan trekken en vragen of je niet iets voor ze kunt regelen." Wie de Warmondse politiek ingaat, moet een zekere hard heid bezitten. Daarvan zijn de drie oud-wethouders over tuigd. Ze vragen zich af of Ver geer niet te aardig is voor het vak. Ook in een dorpje moet je als wethouder een 'beetje een olifantshuid hebben', aldus Wassenaar. „Je krijgt hier een zoen en daar een klap en daar weer een schop. Daar moet je tegen kunnen." Van de Velde: „Wat je ook doet, je doet het nooit goed. Als de ene groep iets wil, staat er wel weer een i andere groep op die dat niet wil." Van den Aardweg: „Ik heb er nooit slapeloze nachten van gehad. Maar als je ervan wakker gaat liggen, dan moet je ermee ophouden." Wassenaar vindt het besluit van Vergeer moedig. „Veel mensen zouden het niet dur ven om na tien weken te stop pen. Die gaan maar door en zien wel waar het schip strandt. Vergeer is behalve een aardige ook een verstandige man." in haag/warmond - Het Warmondse college ipt met zijn herindelingsplannen niet alleen de mening van de eigen gemeenteraad en ilking te veel voor de muziek uit. Ook uit de luiden die uit de Tweede Kamer komen, valt te maken dat het mogelijk wel meevalt met noodzaak tot herindelen, toekomstige regeringspartijen zijn unaniem jen van bovenaf opgelegde herindelingen. Ko- jen kleine gemeenten uit eigen beweging met tenvoegingsplannen, dan leggen CDA, LPF WD ze geen strobreed in de weg. Maar ge- tngen samenvoegingen, daarin zien de aan- ide coalitiepartners niets, de aanstaande coalitiepartijen zo ver gaan dat lan nl6 een herindeling die al door de provincie be lonken is, torpederen - daarover wil niemand len uitspraak doen. Zo laat het Leidse LPF-Ka- lustn nerlid Alblas weten dat zijn partij nog geen range landpunt heeft ingenomen over de specifieke issiek iituatie van Warmond. Ook CDA-Kamerlid Van norgf Ier Hoeven doet geen harde uitspraken over de rf val'oorgenomen opheffing van Warmond. „Dat Loet' vacht ik even af. De provincie moet keihard Vai antonen wat in dit geval de knelpunten zijn en nderi ïoe die opgelost kunnen worden. Het heeft mijn or de 'oorkeur om een oplossing te zoeken die aan- ho luit bij wat gemeenten willen. Ik sta open voor bussl Ie argumenten van zowel Warmond als van de iskoo irovincie." Overigens sluit Van der Hoeven een leetje dwang niet uit op het moment dat bij een i en b Usie van meer dan twee gemeenten slechts één ïgetM emeente niet wil, terwijl de andere gemeenten jeek. Haan te springen. „In zulke gevallen moetje een op vi tfweging maken." unof ïhan Tweede-Kamerlid Va Beek van de WD zit op dezelfde lijn. Hij gaaervan uit dat de provincie geen herindelingen «legt waarvoor bij de be trokken gemeenten gn enkele steun is. „Maar ik kan me ook niet verstellen dat de kleinste ge meente een herindlng kan blokkeren. Dan moet er gekozen woren." Van Beeks partijgenrt Aptroot, oppositieleider in de Provinciale Stati van Zuid-Holland, vindt het onverstandig onalle hoop op de Tweede Kamer te vestigen, „indvaren op de hoop dat de Tweede Kamer beuiten van de provincie te genhoudt vind ik risint, want dat gebeurt zel den." Hoewel hij geen goewoord over heeft voor de provinciale herindelgsplannen, vindt Aptroot het besluit van het Vrmondse college om aan te sturen op een fus met Oegstgeest, Sassen- heim en Voorhout V6tandig. De kans dat Pro vinciale Staten tegen e opheffing van Warmond stemmen is volgens im uiterst klein. „Dit plan is helemaal dichtgetimerd door de coalitiepar tijen." Overigens is Aptroot van overtuigd dat de pro vincie meer wil dan leen het opheffen van de zelfstandigheid van hrmond. „Ook andere ge meenten in de Leidscegio moeten beseffen dat het gevaar levensgrd dreigt. Ik denk dat er in deze herindelingspredure een reëel gevaar be staat dat bjivoorbed Leiderdorp bij Leiden wordt gevoegd. Binm het college van Gedepu teerde Staten zijn vo6tanders te vinden van het idee om zowel Leiddorp, Oegstgeest als War mond bij Leiden tdoegen. Laten gemeenten zich daarom tot de tiden wapenen." door Eric Went leiderdorp - Sportclubs in De Bloemerd kijken met zorg naar de zomermaanden, als de com petities stilliggen en de velden er onbeheerd bijliggen. Zo heeft hockeyclub Alecto elke zomer duizenden euro's schade omdat hangjongeren met brommers over de velden scheuren, doel- netten in de fik steken en peu ken uitdrukken in het kunstgras. Voorzitter J. Karres pleit voor 'meer politiesurveillances en so ciale controle' op het sportpark. .Anders overwegen wij de ge meente aansprakelijkheid te stellen voor de schade." Het probleem speelt al jaren. El ke zomer zo gauw het stil wordt op de Leiderdorpse velden, slaat de vandalismemeter in het sportpark in rap tempo in het rood. Het weelderige lover van De Bloemerd biedt vandalen voldoende bescherming voor activiteiten die het daglicht niet kunnen verdragenAlecto-voor- zitter Karres onderscheidt twee groepen jongeren die 's zomers illegaal gebruik maken van 'zijn' accommodatie. „De eerste be staat uit jongens die op de kunstgrasvelden een onschuldig potje komen voetballen, omdat de velden van RCL dan net inge zaaid zijn. Echt kwaad kunnen zij niet." Bij de tweede categorie ligt dat anders. Deze bestaat uit 'hangjongeren die er bewust op uit zijn om de boel te moleste ren'. „Vorig jaar hebben ze een ritje op onze minitractor ge maakt en hem daarna in de brand gestoken. Ook komt het regelmatig voor dat ze doelnet- ten in de fik steken, en dat er brandend nylon op de velden Sportclubs in De Bloemerd vrezen de zomermaanden, als de velden er onbeheerd bijliggen en hangjonge ren ongestoord hun gang kunnen gaan. Foto: Hielco Kuipers druipt. Maar een nieuw net kost de vereniging al gauw 500 euro, en reparatie van een brandplek in het kunstgras het dubbele. Dat zijn geen bedragen die wij even kunnen ophoesten." Ook andere verenigingen in De Bloemerd hebben in de zomer maanden extra last van rond hangende jongeren. Zo is bij RCL pas nog het doelnet van het hoofdveld verdwenen en ver derop weer teruggevonden, is bij Schietvereniging De Vrijheid onlangs de deurbel van de voor deur geschroefd, en hebben de volkstuinders van De Bloemhof een paar maanden geleden vijf tig ingegooide kasruiten moeten vernieuwen. „Die waren niet zo maar ingegooid met steentjes, maar met keien die in de hele Bloemerd niet te vinden zijn", aldus Bloemhof-voorzitter J. van Huut. Volgens de verenigingen wordt het hoog tijd dat de politie vaker surveilleert in de zomermaan den. „Misschien dat daar een preventieve werking van uitgaat, want helemaal uitsluiten dat er iets mis gaat lukt natuurlijk nooit", stelt RCL-voorzitter R. Pret. Karres vindt dat de politie bovendien strenger moet gaan optreden. „Nu roepen we vaak om hulp en dan doet de politie niets omdat er geen bordje Ver boden voor onbevoegden' op het hek staat. Maar als we zo'n bordje plaatsen, wordt dat bin nen een paar dagen weer weg gehaald." Meer sociale controle op het sportpark kan ook hel pen, menen de clubs. „Zo heb ben wij Sjelter voorgesteld om volgend jaar in de zomermaan den activiteiten op ons complex te organiseren. Dan slaan we twee vliegen in een klap. Het sportpark is bezet, en de jonge ren die uit verveling wat rond hangen, krijgen een leuk pro gramma aangeboden", aldus Karres. Tenslotte is het een zaak van de gemeente dat de openbare ruimte rond de sportvelden be ter wordt ingericht. „Misschien dat er ergens in De Bloemerd een fatsoenlijk trapveldje kan komen, of zelfs een stukje kunstgras. Nu is er wel een veld je, maar dat is verwaarloosd en na een flinke trap ligt de bal ini de sloot. Zorg je voor een leuke openbare voorziening, dan strij ken al die losse groepjes zomer- voetballers niet meer op onze velden neer." Gebeurt er niets, dan overweegt Alecto als eerste om de gemeen te aansprakelijk te stellen voor schade aan het complex. „Tot nu toe betaleix we alles nog zelf, maar als het ae spuigaten gaat uitlopen moeten we dat mis schien maar eens anders gaan oplossen", waarschuwt Karres. Wethouder Molkenboer (sport) kent het probleem van de sport clubs in De Bloemerd. „Na de zomer wil ik met de verenigin gen, jongerenwerkers en verte genwoordigers van wijkvereni- gingen om tafel zitten om te brainstormen over mogelijke oplossingen. Want we kunnen overal wel hekken omheen gaan zetten, maar dat zijn neembare vestingen. Dan zie ik er meer in om de velden in De Bloemerd in de zomer vaker te gebruiken. Misschien dat de politie in de tussenliggende tijd wat vaker kan surveilleren." „Want bij zo'n creatieve oplos sing zijn zoveel partijen betrok ken. Dat is echt niet een-twee drie geregeld."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17