LEIDE 'Aanblik Meelfabriek gaat totaal veranderen' Mm Meervoudige scooterpech Bestuurder is bekende van politie REGIO R1 ig binnen een land hersteld erval op kei Breestraat r in eigen Rs beroofd Kapper herkent gestolen auto Architect masterplan wil een opwindend gebouw 1Ü9 wal ti rvr.7^. iM 3 De magere meiden van de Meelfabriek Uitgekeken op uw collega's VERRASSEND, \f&or IM Home cinema uit slechts twee luidsprekers! /iK Let's Smoove! vrudag 7 juni 2002 Eigenaar Savoy R duidelijkheid ver bouwplan Bestuurders: egrip voor ftreden Vergeer in - Binnen een maand itde dienst Milieu en Be de schade aan de Blauw- tsbrug weer hersteld te ien. Vanochtend is een Ivooiziening aangebracht e plek waar de reling zat dat een man gisterochtend een gestolen auto uit de it vloog en in het Galgewa- elandde. Stevig bevestigde ghekken dienen als reling. >meente gaat de kosten de reparatie aan de brug en ervan ging van de dukdalf lijna volledig is weggesla- verhalen op de bestuurder. n - Een nog onbekende heeft gisteravond een win- jn de Breestraat overvallen, n bedreigde met een 3orwerp een personeels- fc eiste geld uit de kassa, jat hij het geld had gepakt, er lopend vandoor gegaan ichting van de Manden- ssteeg. De politie heeft ft de omgeving uitgekamd ie mannen aangehouden, |r die bleken niets te maken jen met het misdrijf. - Een bewoonster van de aat is gisteren in haar [ïhuis beroofd. Twee vrou- :pen 's ochtends via een nde deur haar huis 11. Ze lokten de bewoon- jmet een smoes weg, door eten het huis en gingen er oor met geld en sieraden, n een woning aan de yTooropweg is ingebro- e inbreker kwam het huis nvia de achterkant van foiling. Uit het huis zijn een recorder, een spelcompu- [n een laptop gestolen. door Marijn Kramp 'g van voorpagina leiden - De tweede persoon die in de te water geraakte auto zou moeten zitten, blijft de gemoe deren op de Blauwpoortsbrug nog lange tijd bezighouden. Verschillende ooggetuigen van de kamikaze-rit gisterochtend rond de Beestenmarkt, zijn overtuigd van diens bestaan. Zo ook de visboer die daarvoor het bewijs ziet in het bloedspoor dat richting Haarlemmerstraat loopt. „De gast die we uit het water zagen kruipen, is namelijk niet aan die kant van de brug geweest. Dus van hem kan dat bloed niet zijn." Andere omstanders kunnen zich niet voorstellen dat er nog ie mand betrokken was bij het on geluk. „Dat had dan toch ie mand moeten zien", denkt opti cien Rooden ervan. „Binnen een mum van tijd stond het hier zwart van de mensen." Waar schijnlijker is dat de man een maal op het droge, de aandacht van zichzelf af wilde leiden door een chauffeur te verzinnen. En nadat duikers van de brandweer het Galgewater hebben afge zocht, de wagen op het droge is getakeld, en de recherche een flink aantal getuigen heeft ge hoord, sluit ook de politie het bestaan van de tweede persoon uit Ondernemers op de Steenstraat, Nieuwe Beestenmarkt en St. Aagtenstraat zijn er eveneens van overtuigd dat de man in zijn eentje op pad was. De bestuur der van de gestolen auto, een 29-jarige Leidenaar van Marok kaanse afkomst, is een bekende bij de allochtone ondernemers in de buurt. En de man staat er bij hen niet zo goed op. Hij drinkt veel te veel en gebruikt drugs. En hij is een bekende van de politie, of zou dat in ieder ge val moeten zijn. De politie, zo meent een ondernemer, zou de groep waarin hij verkeert eens stevig moeten aanpakken. Ze gebruiken drank en drugs, ste len auto's en breken in. Ook deze ochtend hangt de man zoals wel vaker het geval is, rond op de Beestenmarkt De ondernemers kijken er van op dat hij met een auto is. Ze heb ben hem nog nooit eerder met een auto gezien. Een aantal van hen drukken hem op het hart niet in de auto te stappen. Want hij kan niet eens meer fatsoen lijk op zijn benen staan. De man slaat hun waarschuwing in de wind en even later zijn de on dernemers getuigen van zijn dollemansrit die in de Sint Aag tenstraat begint Daar raakt hij met zijn buitenspiegel een chauffeuse van taxi De Groot Vervolgens draait hij de Steen straat op richting Blauwpoorts brug en trapt hij stevig op het gas om weg te komen. Slinge rend over weg en stoepen rijdt hij met een noodgang door de Steenstraat Hij raakt een jonge vrouw die op de stoep loopt en scheurt door. Even verderop vernielt hij een reclamebord van de Chicken Cottage en ramt hij een grote vuilcontainer die voor De Leidse ondernemers Veringa en Labruyère (op foto) schoten te hulp en doken het water in, op zoek naar een tweede persoon die mogelijk nog in het wrak zat. Foto: Dick Hogewoning de bioscoop lido staat Nog een paar meter verder vliegt hij uit de bocht van de Blauwpoorts brug en belandt hij via een duk dalf in het Galgewater. De auto is total-loss. Zijn twee slachtoffers blijken in het LUMC licht gewond te zijn. De bestuurder van de auto wordt eveneens naar het zieken huis gereden voor een bloed proef, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Zijn verwondin gen vallen erg mee. Hij hoeft niet in het ziekenhuis te blijven en kan direct naar de politiecel. leiden - Kapper Ed van Heek wist niet wat hem overkwam toen hij op de Blauwpoortsbrug in het water keek naar de wagen die daar net was ingedoken. In het Galgewater, op een paar me ter afstand van zijn kapsalon, lag zijn auto die op 13 mei voor zijn huis in Leiderdorp was gestolen. „Ongelooflijk toch. Je hebt nog meer kans om de loterij te win nen dan dat zoiets je overkomt Dit gelooft niemand." Terwijl hij een klant knipte in zijn kapsalon in de Morsstraat zag hij plots allemaal mensen naar de brug rennen. Nieuws gierig spoedde hij zich achter hen aan en zag een auto in de gracht liggen. „De wagen had een bekend kleurtje, maar ik dacht toen nog dat het een BMW was. Ik zag die man op de kade klimmen en schrok van die enge blik in zijn ogen. En toen ik even later het nummerbord zag, kreeg ik helemaal de rillingen." Het was zijn auto waar die 'grie zel' uit kwam. Zijn Honda Ac cord, die hij sinds 13 mei niet meer heeft gezien. Op die be wuste dag was hij met zijn buur vrouw naar een tuincentrum ge gaan om planten te kopen. Toen hij de planten bij haar thuis naar binnen bracht schonk haar man een kopje koffie in. „En terwijl ik dat bakkie opdronk is mijn auto gepikt Dat ging zo sneL Aanvankelijk geloofde ik het ook niet In zo'n rustig straatje in Leiderdorp. Ik dacht dus dat iemand een geintje met me uithaalde, maar dat bleek niet het gevaL" Hij deed aangifte en hoorde niks meer. Dat zijn auto waarschijn lijk al die tijd zo dichtbij was, gaat Van Heeks bevattingsver mogen te boven. „De brutaliteit daarvan, als je daar over na denkt dat is toch vreselijk." Hij schudt zijn hoofd en maakt na een diepe zucht een wegwerp gebaar. Dat lijkt te werken, want al snel verschijnt er een brede grijns op zijn gezicht „En alsof het allemaal nog niet erg genoeg is, slaan Labruyère en Veringa ook nog eens al je autoruiten in. Ik zal ze er eens over aanspre ken, haha. Kan ik gelijk vragen of mijn plantjes nog in mijn wa gen lagen." door Annet van Aarsen leiden - De aanblik van de Meel fabriek zal de komende jaren to taal veranderen. Dat zegt Peter Zumthor, de architect die het masterplan voor de grootschalige verbouwing gaat ontwikkelen. Toch hoeft er volgens de Zwitser geen onderdeel van het monu ment gesloopt te worden. De Stichting Leidse Studenten huisvesting, mede-eigenaar van de Meelfabriek, gebruikte giste ren de viering van haar 45-jarig jubileum om alvast iets te laten zien van de toekomstplannen met het complex. Woonruimte moet er komen, voor studenten maar ook voor andere groepen (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? www.autoheemskerk.com a u Tgmmmm e r k woningzoekenden. Daarnaast staat kantoorruimte op het wen- senlijstje, en ook een hotel en een horecagelegenheid. Archi tect Zumthor krijgt bij het ont wikkelen van zijn plannen hulp van het Noorse architectenbu reau Jarmund/Vicsnes en de Nederlander Bert Dirrix. Zumthor - een paar weken gele den verkozen door een commis sie onder leiding van Rijks bouwmeester Jo Coenen - had op zo'n korte termijn niet de ge legenheid om naar Leiden af te reizen. In plaats van een ont moeting met de architect kregen de gasten gisteren een vooraf opgenomen interview met de Zwitser te zien. Zumthor zei erg geïnteresseerd te zijn in de structuur van de Meelfabriek. „Daar wil ik me op focussen, al les weghalen wat geen onder deel van die structuur is." Hij liet afbeeldingen zien waarin in betonnen gevelwanden vele 'ga ten' waren gefreesd. Haal ruw weg gezegd de gevels weg en wat overblijft is een blik op de essentie van het gebouw. „Er is de laatste paar jaar een nieuwe industrie ontstaan, die van be-, ton snijden." Klaarblijkelijk is aan dergelijke vaardigheden behoefte, nu her en der grote betonnen 'bunkers' als de meelfabriek nieuwe be stemmingen krijgen. Zumthor is geïnteresseerd in die ontwikke ling, gebouwen die vroeger een ander doel hadden geschikt te maken voor nieuw gebruik. „Dat brengt een vrijheid van ge bruik met zich mee", aldus Zumthor, die zegt 'geroerd te zijn door de sporen van vroege re industriële arbeid' die hij in de Meelfabriek aantrof. Er zijn plannen om de begane grond compleet open te maken, zodat er een verbinding komt tussen het Ankerpark en het Ka toenpark. Nu nog staat de Meel fabriek als een onneembare ves te tussen de twee parken in. Niks staat overigens nog defini tief vast, zegt Zumthor. „In een paar weken tijd kun je niet een compleet concept op tafel leg gen." Bovendien verwacht Zumthor veel van de andere ar chitecten met wie hij gaat sa menwerken. „Ik zie mijzelf als de dirigent van het orkest. Ik verwacht dat mijn collega's goe de solisten zijn." Zumthor zegt geen architect te zijn die vormen ontwikkelt, al leen voor de vorm. Niet alleen de architectuur is belangrijk, meent hij, bij projecten als de Meelfabriek, maar ook de visie die er achter zit. Daarom zal een belangrijke vraag zijn wat voor soort leven de toekomstige be woners en andere gebruikers van het complex straks willen leven in de Meelfabriek, als het project is afgerond. „Ik houd niet van enkel pragmatische keuzes, de Meelfabriek moet geen saai commercieel project worden. Er moet straks een vonk ontstaan, we moeten iets opwindends doen met dit bij zondere gebouw." Dat de meelfabriek zo bijzonder is, blijkt ook uit de bemoeienis sen van Rijksbouwmeester Coe nen bij het project Coenen en zijn medewerkers houden zich eigenlijk alleen bezig met rijks- overheidsprojecten, al vindt de rijksbouwmeester dat hij moet adviseren bij algemeen architec tuurbeleid in Nederland. „De Meelfabriek is echter zo bijzon der dat hij ja heeft gezegd tegen het verzoek om te helpen met de architectenselectie", aldus een medewerker van Coenen. erd f< idiens eveel pech kun je hebben tot 1? l scooters? En dan hebben iet niet over technische blemen. De familie Van Vliet Voorschoten (vanwege ver ende ervaringen met de oterdieven is dit een gefin- siajjnè naam), kan er inmiddels meepraten. Meer dan ze 5 zelfs. Ze hebben in totaal scooters gekocht, waarvan igingi én van diefstal afkomstig irijveni ek te zijn. De andere twee |en den gepikt. Ze zijn het nu en loven een beloning uit de meest recent gestolen P05*' oter terug te krijgen. jenlijk begint het verhaal al dan een jaar geleden", elt mevrouw Van Vliet. settï ijn oudste zoon Dirk wilde si») ag een scooter kopen. Hij ingv» 1 eer* flink bedrag bij elkaar gespaard en toog met zijn vader naar een tweedehands markt. En daar zag hij de scooter van zijn dromen. We waren al ge waarschuwd dat er veel gesto len scootertjes in omloop wa ren, dus we waren extra alert. We hebben bij de politie nage vraagd of het serienummer van die scooter als gestolen stond geregistreerd en we hebben de verkoper een verklaring laten ondertekenen dat hij de scooter voor 3000 gulden aan ons heeft verkocht." Maar na een paar maanden werd Dirk aangehouden. „De politie bekeek het framenum mer met een speciale lamp. En je raadt het al, het serienummer bleek te zijn veranderd. Een ge stolen brommer dus. En Difk meteen in de boeien mee naar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 het bureau. Uiteindelijk hebben we bij de rechter aannemelijk kunnen maken dat wij de brommer in goed vertrouwen hadden gekocht en dus recht matig eigenaar waren. Maar er kwam dus wel eerst een rechter aan te pas." Eind goed, al goed, dus. „Ja, met Dirk uiteindelijk wel. Maar vorig jaar wilde ook onze ande re zoon Bob een scooter kopen. Ook hij had hard gewerkt en een aardig bedrag opzijgezet. Maar omdat wij onze buik vol hadden van tweedehands scoo ters, leende Bob nog wat extra geld van ons om een nieuwe scooter te kunnen kopen. En was Dirk al blij met z'n scooter, voor Bob was het z'n alles." 'Was', want de pret duurde niet lang. „Nee, in de week dat hij het geleende bedrag aan ons te rugbetaalde, werd zijn scooter voor dé deur van ons huis ge stolen." Maar wederom had de familie Van Vliet geluk. „Een vriendje van mij zag m'n scooter rijden. In de buurt tussen Voorschoten en de Lammenschansweg. En een paar dagen later werd 'ie door een ander vriendje gesig naleerd", zegt Bob. „We zijn toen in de auto gestapt en ge woon op goed geluk rondjes door de buurt gaan rijden. Op het moment dat we de moed eigenlijk al hadden opgegeven, zag Bob zijn scooter ineens op de Brahmslaan. Met nog een andere scooter temidden van een groepje hangjongeren." „We hebben toen direct de po litie gebeld en samen met een agent is Bob op het groepje af gestapt. Een van die jongens beweerde dat beide brommers van hem waren. Een kort on derzoekje van de politie wees uit dat deze scooter inderdaad de gestolen scooter van Bob was." Een hele opluchting, maar daarmee was de scooter nog niet terug. „Het ding was so wieso zwaar beschadigd, het framenummer was veranderd en het slot geforceerd. En tot de rechtszaak zou de scooter on der de hoede van de politie blij ven." Die zaak diende vorige week voor de rechtbank. De knaap werd veroordeeld tot een geldboete wegens heling en Bob krijgt z'n scooter terug. Wanneer is alleen nog niet dui delijk. Alweer eind goed, al goed? „Nee", verzucht mevrouw Van Vliet. „Wij vonden het zo sneu dat Bobs brommer, waar hij zo hard voor had gewerkt, was ge stolen, dat we inmiddels een nieuwe voor hem hadden ge kocht. Daar rijdt hij sindsdien op. Nu wil het toeval dat Bob De gestolen scooter van Bob van Vliet is iden tiek aan dit exemplaar. In formatie die leidt tot het te rugkrijgen van de scooter wordt door de familie flink be loond. - Publiciteitsfoto sinds de rechtszaak over z'n eerste scooter een paar keer de veroordeelde jongen is tegen komen. Of liever gezegd, die knaap zocht hem een paar maal op. Vorige week stond hij Bob op te waditen bij z'n nieu we scooter. Er gebeurde toen weliswaar niets. En of het nu toeval is of niet, afgelopen weekend is zijn nieuwe scooter uitgerekend op diezelfde {Mek in de Pieterskerkchoorsteeg gejat Dit is toch om gek van te wor den?" Het gaat om een zwarte scooter met helblauwe voorkant van het type Gileta Runner SP. Hij is gestoten in de nacht van vrijdag 31 mei op zaterdag 1 juni tus sen 4 uur en half vijf. De familie looft een flinke beloning uit voor de tip die leidt tot het op lossen van deze diefstaL De ge gevens van de gedupeerde fa milie zijn op de redactie be kend. Timoteus Waarsenburg Jan Wolkers bekijkt het interieur van een van de gebouwen van de Meelfabriek. Foto: Dick Hogewoning leiden - De dode ratten op de trappen waren nog snel even weggeveegd en dus konden de bezoekers van het lustrumfeest van de 45 jaar oude Stichting Leidse Studentenhuisvesting gisteren veilig naar boven in het oude silogebouw van de Meelfa briek. Een van de laatste kansen om het gebouw van binnen in oude staat te zien, want de ko mende jaren gaat er gebouwd en vooral ook gebroken worden in het complex langs de Zijlsin gel. De vele genodigden lieten zich graag rondleiden door het silo gebouw. Voor de gelegenheid had de SLS de benedenverdie ping mooi laten uitlichten. Via televisieschermen waren beel den te zien en geluiden te horen van de oude fabriek in werking. Wie fit genoeg was, beklom de bijna tweehonderd treden naar de bovenste verdieping voor een mooi uitzicht op de stad. Onder de gasten bevonden zich ook tal van bekeerlingen: mensen die niet zo lang geleden verkondig den dat het complex het beste gesloopt kon worden, maar zich nu toch graag zouden inschrij ven voor woonruimte straks, als de werkzaamheden klaar zijn. Jan Wolkers, die tijdens het lus trumfeest het fotoboek over het SLS-bezit in ontvangst nam, haalde voor de gelegenheid her inneringen op aan de periode vlak na de bevrijding, toen hij hongerig en uitgemergeld - naar eigen zeggen op de rand van kannibalisme - met zijn vrien den aan het werk ging in de meelfabriek bij de distributie van op Valkenburg gedropte ge allieerde voedselhulp. „Ik hoop niet dat u er toe besluit een huis van lichte zeden in de Meelfabriek te vestigen nadat u heeft gehoord wat ik heb te zeg gen", begon hij zijn betoog. Om vervolgens te vertellen dat ze te lamlendig en te verzwakt waren om de mouwen op te stropen. Zo gebeurde het (fat hij met Leidse meiden, wit en mager als middeleeuwse Madonna's tus sen de meelzakken belandde. „Ik heb nooit zo veel geilheid in vel over been zien sidderen", vertelde hij met zichtbaar ge noegen. Als dank voor zijn voor dracht kreeg Wolkers van SLS- directeur Lisa Johnson het jubL leumboek van de SLS en een met lekkernijen gevulde oude meelzak van Meneba, die ze nafc ergens op de kop had weten te tikken..Zonder lichaamsaf- drukken", aldus Johnson. (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in LIEFTINK SCHUIFPUIEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur Tot ziens in de showroom. Showroom Produktieweg 15-17 240-i CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Bose" 3-2-1 digitaal home entertainment systeem Geavanceerd mediacenter voor het weer- breed, ruimtelijk geluidsbeeld van sunound- geven van DVD-videa, AM/FM met RDS, CD. geluid en een exacte plaatsing van het CD-R/RW en Mp3 op CD. Speciaal center geluid - urt slechts twee ludspretes. rs zorgen voor een Overtuig uzelf! Vraag om een demonstratie. Zin in iets fruitigs? Pak dan de nieuwe Solero Smoover van 01a; het drinkbare fruitijsje met pure exotische vruchtenpuree. Voor 1.30 verkrijgbaar hij o.a. tankstations, strand-paviijoens. snackbars en op allerlei andere verrassende plekken. 77?e Solero effect, you don't expect!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13