ECONOMIE 'Oud politici niet geschikt voor SER' n 'Stom besluit dat belastingbetaler geld gaat kosten' Voor Philips is ook Transavia wacht moeilijk jaar jek Akzo island «acties Legio en wel correct tegenvaller de Ster euverslagen den populair n acties bij iwer Grolsch in wil af van igascontract duistering 700 miljoen De Schelde moet steun teruggeven FNV-voorzitter De Waal vindt adviseurs niet onafhankelijk Kamerlid Timmermans (PvdA) teleurgesteld over besluit Joint Strike Fighter 2002 Verloren jaar' £M WILT U Qti Her VtflATEN N VAM UIT RW zap UW OMP5(Aé|8Pi£f wt Stapel van 5.000 wto&w as NEÊNEMEN- V OR Corns niet overtuigd van verkoop aluminium Waarschuwingsdienst Rijk tegen computervirussen Mammoet krijgt Koning Willem I prijs Basiq Air waarschijnlijk samen verder met Buzz Supermarktconcern Ahold boekt kleine winststijging Managers helpen vrouwen naar de top STEVENHAGEN Chemie- en farmacie- nAkzo Nobel heeft van en fabriek geopend bij u, Er worden bouwver- Biaakt voor de Russische en voor omliggende lan- (zo Nobel wil zijn positie ken in Midden- en Oost i,Het ziet daar een snel- ide en kansrijke markt voor de coatingsdivisie. iriek geeft werk aan zo'n Bedewerkers. De ver- ngis dat het personeels- id de komende drie jaar ireiden naar tachtig donderdag 6 JUNI 2002 dam - De aandelen- cties die Legio in het ka- ileasecontracten voor lanten uitvoerde, zijn (gevoerd. Dat zeggen on- kers van de Erasmus siteit in een rapport, ior zowel Legio als het tv- mma Radar gegevens ter icing stelden. Volgens i kocht en verkocht Legio en tegen ongunstige waardoor zij gedu- zijn. Zij hebben zich ver in de Stichting Leasever- wordt gesteund door de mentenbond. Volgens de iwaren folders en adver- imisleidend. idam - Volgens De Ster de reclame-opbrengsten (WK Voetbal tegen. De wrziet ten opzichte van voetbal in 1998 een te lg van zes tot zeven mil- i. De reclameblokken e rechtstreeks uitgezon- sdstrijden zijn niet uit- ht en worden vaak opge let adverteerders die niet il om dit tijdstip vroegen, ra WK-omzet lag in 1998 de 7 miljoen en 9 mil- ïro. Nederland doet niet in het huidige toernooi endien leidt het tijdsver- let Japan en Zuid-Korea lendingen in de ochtend sg in de middag, wat on- jis. Grote bedrijven overal eld publiceren steeds va- t alleen het verplichte fi lejaarverslag, maar ook van de vorderingen ieu- en sociaal gebied, onderzoek van de Uni- it van Amsterdam en KP- ijkt dat 45 procent van de mdememingen met een terslag komt. Bij de me- uin 19 landen de hon- ootste bedrijven onder genomen. Bij het vorige loek, drie jaar geleden, log maar 35 procent een of sociaal jaarverslag te eren. - Bierbrouwerij Grol- taalt haar werknemers de ide twee jaar totaal 7 pro- leer loon. Dat is het be steren overeengekomen vakbonden, aldus FNV enoten. In de nieuwe iervoor is ook afgespro- iter een betere regeling roor oudere werknemers, e nieuwe CAO is langdu- ierhandeld. De bonden nrnet acties gedreigd. De ieve arbeidsovereen- met terugwerkende per 1 april in. De Poolse regering wil af tl vorig jaar met Noorwe- sloten contract voor het ïvan gas. Daarmee is de van een 1100 kilometer tijpleiding van de gasvel- Noorse sector van de zee naar Polen van de Volgens staatsoliebedrijf zal die leiding er nu niet l In september 2001 n beide landen af dat regen in de periode 2008- i totaal 74 miljard kubie- ter aardgas zou leveren len. «ore - Valutahandelaar lusnak van A11 first Bank, lerikaanse divisie van Al- ish Banks, is gisteren in ore aangeklaagd wegens istering van bijna 700 mil- tollar (740 miljoen euro), rechter hem schuldig art, hangt hem een ge- oisstraf van dertig jaar het hoofd. De Ierse bank itdekte in februari dat er ld was verdwenen bij All- 'adat die transacties wa- itdekt, werkte Rusnak »et de FBI, de Amerikaan se politie. brussel/anp - De scheepswerf Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen moet 4 miljoen euro aan staatssteun terugbetalen. Dat heeft de Europese Commis sie gisteren besloten. Bij de ver koop van het vroegere staatsbe drijf aan Damen Shipyards is 55 miljoen euro aan steun gegeven. De Schelde moet 4 miljoen te rugbetalen, omdat het bedrijf niet aan capaciteitsverminde ring heeft gedaan. De Commis sie heeft ook onderzocht of het overnamebedrag (een symboli sche gulden) verborgen steun was. Maar volgens Brussel was de werf destijds echt niet meer waard. rotterdajui/gpd - Oud-politici moeten geen kroonlid meer kunnen worden in de Sociaal Economische Raad (SER). Ze voegen geen nuttige informatie toe aan de adviezen die het belangrijkste advies orgaan van de regering uitbrengt. Dat heeft FNV-voorzitter Lodewijk de Waal gisteren gezegd tijdens een gastcollege aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. In de SER zijn drie geledingen verte genwoordigd die een goede afspiege ling moeten vormen van sociaal econo misch Nederland: werknemers, onder nemers en kroonleden. De kroonleden zijn door de regering benoemde onaf hankelijke deskundigen. De Waal vindt politici niet onafhanke lijk. Hij doelt daarbij vooral op de WD- 'er Robin Linschoten, oud staatssecre taris van sociale zaken en werkgelegen heid. „Je kunt je afvragen wat die man als kroonlid in de raad doet. Hij zit al leen maar WD-standpunten te verkon digen. Bij alles wat hij zegt denk ik 'O ja hoor, daar hebben we de WD weer'. De Waal ziet een tendens dat de rege ring bij het benoemen van kroonleden steeds vaker grijpt naar oud-politici. „Die zijn niet in staat het werk te doen, wat een kroonlid moet doen, namelijk een brugfunctie vervullen tussen werk gevers en werknemers. Ook moeten zij de sociale partners wijzen op belangrij ke punten die zij over het hoofd heb ben gezien bij het opstellen van een ad vies over bijvoorbeeld de verandering van de WAO of in de ziektekosten." De Waal vindt dat de SER vooral is ge baat bij wetenschappers. „Die komen met punten waar ik zelf niet aan ge dacht zou hebben. De meeste oud-po litici hebben die kennis niet in huis. „De dingen die zij aandragen, kunnen werkgevers en vakbeweging zelf ook wel bedenken." Kroonlid Linschoten vindt de uitspra ken van De Waal te ver gaan. „Het is absolute onzin wat die man uitkraait. In de SER vertegenwoordig ik niet de standpunten van de WD, maar van mijzelf." Hij wijst op het onlangs uitgebrachte advies over de herziening van de WAO. Linschoten had kritiek op het plan om de uitkringen te verhogen en de boetes voor werkgevers af te schaffen. Verder ging hij wel akkoord met het advies. „Terwijl de WD zich nergens kon vin den in het advies." Linschoten denkt dat sociale partners erop uit zijn alleen kroonleden in de SER te krijgen die het altijd met hun eens zijn. Zo is ook PvdA'er F. Leijnse een oud-politicus. „Daar hoor je De Waal niet over. Die man zat namelijk te applaudisseren bij het WAO-akkoord van de sociale partners." 5P00 ?oVr&opes 0Nrs|AC|EK)- den haag/gpd - Philips-topman Kleisterlee ziet 2002 voor zijn bedrijf nu al als een 'verloren jaar'. Hij ziet het bedrijfsleven niet profiteren van een econo mische opleving, ook al zijn er allerlei signalen dat het con juncturele herstel is begonnen. Kleisterlee houdt grote investe ringen tegen zolang er geen be wijs is van een stevige economi sche opgang. Dat heeft Philips-topman Klei sterlee gezegd in een vandaag gepubliceerd vraaggesprek met Het Financieele Dagblad. Klei sterlee, die leiding geeft aan het grootste industriële concern van Nederland, heeft intern aange geven dat er sterk op de kosten moet worden gelet. Volgens hem heeft Philips voldoende ca paciteit om de productie uit te breiden zodra de economie op leeft. Hij zegt dat Philips dit jaar nog 'voor enkele miljarden' van haar productie zal uitbesteden, zonder overigens aan te geven om welke vestigingen het daar bij gaat. Vorig jaar dook het con cern in de verliezen bij een ster ke terugval van de omzet. Gisteren werd bekend dat de Nederlandse industrie opnieuw klappen heeft opgelopen. De productie liep in april liefst 5,6 procent terug in vergelijking tot dezelfde maand vorig jaar. In de metaalsector is de terugval dra matisch. Daar viel de productie vorige maand met 10 procent terug. De industriesector in ons land maakt al sinds vorig jaar een moeilijke tijd door. De con currentiepositie van de bedrij ven is vorig jaar sterk verslech terd in vergelijking met het bui tenland, omdat de loonkosten sterk zijn opgelopen. Het pessimisme van de be stuursvoorzitter van Philips staat niet op zichzelf. Eerder de ze week waarschuwde ook de topman van het Zweedse tech nologieconcern Ericsson voor een langere periode van malai se. Ericsson produceert onder meer netwerken voor mobiele telefonie, en ziet haar markt ook in 2003 nog niet verbeteren. door Pieter van Hove ijmuiden - De Centrale Onder nemingsraad (COR) van staal- en aluminiumbedrijf Corns is er nog steeds niet van overtuigd dat de aluminiumdivisie wordt afgestoten omdat deze activitei ten niet binnen de strategie zou passen van de onderneming. Dat stelt de COR na afloop van het overleg met het manage ment van Corns over de ver koop. De Corus-top maakte in februari bekend van de alumini- umtak af te willen en zich voort aan alleen te richten op de pro ductie van hoogwaardig staal. De ondernemingsraad daaren tegen vermoedt dat het concern met de opbrengst uit de verkoop de verliezen van met name de Britse tak van de onderneming wil compenseren. Volgens inge wijden moet de verkoop rond de 1,4 en 1,6 miljard euro op brengen. Bij de aluminiumvestigingen van Corns in Delfeijl (Aldel), Duitsland, België en Canada zijn in totaal 5700 mensen werk zaam, van wie 550 in Delfzijl. Daarnaast werken nog eens 150 personeelsleden in IJmuiden bij de onderzoeksafdeling Research and Development. De COR eist dat de toekomst van het Neder lands deel van de aluminium- poot veilig wordt gesteld. Tevens moet Corns volgens de COR nog voor de verkoop aan geven wat er gebeurt met de op brengst van de verkoop van de aluminiumactiviteiten. Het liefst ziet de COR dat een koper de di visie in haar geheel koopt en niet in onderdelen. den haag/anp - De overheid gaat burgers en bedrijven met maximaal tien computers nog dit jaar waarschuwen als de vei ligheid van het internet in ge vaar komt, bijvoorbeeld door een virus of door hackers. Deze waarschuwingsdienst maakt deel uit van een centrum dat ministeries gaat bijstaan bij in- temetincidenten. Dat centrum moet het centrale meld- en coördinatiepunt voor alle intemetincidenten worden. Minister Van Boxtel (ICT) en staatssecretaris De Vries (ver keer en waterstaat) hebben de plannen gisteren gepresenteerd. Volgens Van Boxtel wordt het 'Computer Emergency Respon se Team van de Rijksoverheid' (CERT-RO) een soort 'ministerie van defensie voor het internet'. Het opsporen van internetcrimi naliteit blijft in handen van poli tie en jusitie. Voor het project is in eerste instantie 300.000 euro uitgetrokken. schiedam/anp - Het hijs- en transportbedrijf Mammoet krijgt de Koning Willem I prijs 2002, onder meer wegens de berging van de Russische kemonderzee- er Koersk vorig jaar. Prins Wil- lem-Alexander reikt de prijs op 12 juni uit. De Koning Willem I Stichting kent de prijs jaarlijks toe aan een onderneming die onder meer opvalt door goed onderne merschap en die een belangrijke bijdrage levert aan de economie en welvaart. „Mammoet heeft blijk gegeven van innovatief en creatief on dernemerschap. Door kennis, technologie en gedrevenheid werd de berging van de Koersk een geslaagde missie", aldus de jury onder leiding van president N. Wellink van De Nederland- sche Bank. door Richard Mooyman schiphol - Transavia gaat een moeilijk jaar tegemoet. De luchtvaartmaatschappij behaal de ondanks de luchtvaartcrisis winst, maar de financiële voor uitzichten zijn onzeker. De nieuwe topman F. van Pallandt wilde gisteren dan ook geen voorspelling doen. De omzet zal volgens hem stijgen, maar de vraag is of winst kan worden be haald. De onzekerheden over de eco nomische ontwikkelingen en de internationale politieke situatie maken Van Pallandt voorzichtig. Transavia zal verder veel kosten moeten maken om de onderne ming om te vormen tot een prijsvechter zoals easyjet. Naar verwachting zullen de goedkope Transavia-vluchten onder de noemer Basiq Air worden sa mengevoegd met die van de Britse KLM-dochter Buzz. Door snel maatregelen te treffen na de aanslagen op 11 septem ber wist Transavia het boekjaar (tot 1 april) af te sluiten met zwarte cijfers. De netto-winst daalde licht van 12,1 miljoen naar 11,2 miljoen euro. Dat de winst op peil bleef, was behalve aan bezuinigingen en het schrappen van vluchten te dan ken aan de verkoop van twee oudere toestellen. De omzet steeg met twee procent naar ruim 476 miljoen euro. Transavia, dat voor tachtig pro cent in handen is van de KLM, blijft zich volgens Van Pallandt bezighouden met charter- en lijnvluchten. Maar de hoogste groeicijfers worden verwacht van de uitbouw van de vluchten zonder franje met de naam Ba siq Air. Van Pallandt kon giste ren echter nog niets zeggen over de plannen om naast het Britse easyjet en het Ierse Ryanair de derde grote prijsvechter in Euro pa te worden. De luchtvaartmaatschappij ver voerde het afgelopen jaar 3,7 miljoen passagiers, grotendeels naar bestemmingen rond de Middellandse Zee. Daarmee is Transavia na de KLM in reizi gersaantallen de tweede vlieg maatschappij op Schiphol. De onderneming beklemtoont dat de 26 toestellen jonger zijn en minder geluid maken dan ge middeld op Schiphol. Transavia noemt het 'onbegrij pelijk en onacceptabel' dat de landingstarieven voor moderne geluidsarme vliegUiigen hoger zijn, dan voor oudere toestellen die zijn afgestoten. „Dit bete kent in feite dat er een 'straf staat op het investeren in mi lieuvriendelijke bedrijfsmidde len", zo stelt de directie in het jaarverslag. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes den haag/soesterberg - Het contrast is groot. Terwijl in Soes- terberg de champagne rond gaat nadat staatssecretaris Van Hoof (defensie) het contract over de Joint Strike Fighter heeft gete kend, zit FVdA-Kamerlid Frans Timmermans berustend tussen de verhuisdozen. „Kijk, het JSF- dossier", zegt hij, wijzend op een stapel papier van meer dan een halve meter. Timmermans was een van de felste tegenstanders van het miljoenenproject. „Na tuurlijk gaat dat bij de verhuizing mee. Je dacht toch niet dat het nu over was." De Joint Strike Fighter blijft de politiek de komende jaren nog wel achtervolgen, verwacht Timmermans. Dat de Tweede Kamer dinsdag na maanden eindelijk akkoord ging met deel name aan de ontwikkeling van het Amerikaanse gevechtsvlieg tuig betekent absoluut niet dat het dossier nu in de kast ver dwijnt. „Het is een stom besluit, dat uit eindelijk de belastingbetaler geld zal gaan kosten", zegt Tim mermans vol overtuiging. Maar de lobby voor de JSF is te sterk gebleken; de druk om mee te doen was enorm. „Het ging op het laatst alleen nog maar om het spel, niet om de knikkers", zegt de PvdA'er wat mismoedig. „Het is een van de grootste fou ten van Paars." Hij heeft maanden tegen de be slissing gevochten, maar verloor deze week de slag. De nieuwe Tweede Kamer, mèt de LPF en een drastisch kleiner links blok, had weinig moeite Defensie geld toe te kennen voor het JSF-pro- ject. Het kabinet schiet het be drijfsleven 920 miljoen euro voor om zich in te kopen in de Staatssecretaris Van Hoof van defensie, de Amerikaanse ambassadeur Sobel en minister Jorritsma van economische zaken brachten gisteren in Soesterberg een toast uit op het welslagen van het JSF-project. Foto: ANP/Toussaint Kluiters ontwikkelingsfase. „Ik ben benieuwd hoe lang De fensie volhoudt dat de kosten niet oplopen", zegt Timmer mans. Want dat het project duurder zal uitvallen, staat voor hem vast. „Binnenkort zal blij ken dat de Amerikaanse marine en luchtmacht zelf minder JSF's zullen bestellen dan ze van plan waren omdat ze moeten bezui nigen." Daardoor zal de prijs per toestel omhoog gaan. Het bedrijfsleven zal minder omzet binnen krijgen dan het ver wacht, en de regering zal bij moeten passen. „Het Centraal Planbureau heeft tot twee keer toe berekend dat de cijfers van het kabinet te rooskleurig waren", voert Tim mermans aan. Die argumenten leken er echter niet toe te doen. „Er is zo'n enorme campagne voor de JSF gevoerd." Zo heeft de Amerikaanse ambassadeur Sobel alle PvdA-Kamerleden be naderd die ook maar iets met defensie, buitenlandse en eco nomische zaken te maken had den. Daarbij kwam dat de vak beweging en de werkgeversor ganisaties zich voor de JSF uit spraken. „Zo werd het een pol- derbesluit. Het ging al lang niet meer om de landsverdediging." Timmermans heeft grote moeite gehad de hele fractie achter zich te krijgen. „Het aspect van werkgelegenheid weegt bij ons zwaar." Dat de PvdA-ministers in februari akkoord gingen met het JSF-project maakte het niet makkelijker. „Ze wilden heel precies weten wat mijn bezwa ren waren. Dan zeiden ze: ik weet alles van het dossier, maar dan bleek dat ze niets wisten. Hadden ze het nauwelijks gele zen. En ik ging natuurlijk heel erg de diepte in." Achteraf analyserend zegt Tim mermans: „Ik zal best fouten gemaakt hebben. Maar ik ben vooral blij dat ik de fractie bij el kaar gehouden heb." Hij blijft bij zijn kritiek. „Maar het gaat niet om gelijk hebben, het gaat om gelijk krijgen." Dat is niet gelukt. Nederland doet mee aan de JSF. Er tussentijds uitstap pen, wat volgens de regering nog best kan, zal in de praktijk niet eenvoudig zijn. „Over an derhalf jaar hebben we 150 mil joen euro uitgegeven. Dan zitje er tot over je oren in." Toch zegt hij: „Ik wil niet rancuneus klin ken. Dit heeft het parlement be sloten, dat is gekozen door de Nederlandse bevolking. Dat is de realiteit." zaandam/anp - Supermarkt- concem Ahold heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar een net towinst behaald van 328 miljoen euro. Dat is 3,8 procent meer dan in dezelfde periode van 2001. Het resultaat is wat hoger dan verwacht, maar volgens Ahold-topman Van der Hoeven „is de stijging lager dan men van ons gewend is", zo heeft Ahold vandaag laten weten. Het bedrijf verwacht voor de tweede helft van dit jaar 'een aanzienlijke verbetering van de resultaten'. Het bedrijfsresultaat nam toe met 21,8 procent tot 86,3 miljoen euro. Dat de netto winst veel minder is gestegen, komt door meer afschrijving van goodwill en hogere lasten. De omzet groeide met 22,1 procent tot 22,2 miljard euro. Omzet en resultaat werden positief beïn vloed door de hogere koers van de Amerikaanse dollar. Het po sitieve effect daarvan viel ge deeltelijk weg door de waarde daling van de Argentijnse peso. Binnen Europa zorgden de acti viteiten in Nederland, Scandina vië en Centraal Europa voor een omzettoename, in Spanje bleef de omzet gelijk, Portugal deed het slechter dan een jaar eerder. den haag/anp - Veertien topmanagers (elf heren en drie dames) uit het bedrijfsleven gaan zich per soonlijk inzetten om meer vrouwen in hun eigen top te krijgen. Onder anderen ING-bestuursvoor- zitter E. Kist, zijn collega H. Smits van de Rabo bank en zakenvrouw van het jaar 2001 S. Kwekke- boom-Janse gaan daartoe het lezingen- en opinie circuit bewerken. Gisteren heeft Kist tijdens een bijeenkomst in Scheveningen aan VNO-NCW-voorzitter J. Schra- ven, minister Jorritsma van economische zaken en emancipatie-staatssecretaris Verstand een 'me nukaart met praktische actiepunten' aangeboden om de beloften kracht bij te zetten. Maar weinig vrouwen weten door het 'glazen directieplafond' te breken. Bij de 500 grootste Nederlandse bedrij ven heeft veertien procent een vrouw in de raad van bestuur of in de raad van commissarissen. fl/7 AQ n \J m HeegeN MILT CtEMoeq romom OM 7e P0N7 it gpewéiOM"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7