BUITENLAND VS: NAVO moet anders SCHOON IN HET HANDJE. Het schaamteloze potverteren van Argentijnse politici Israël neemt kantoor Buschauffeur ontsnapt voor Familie Van Noppen van Arafat onder vuur de vierde keer aan de dood tevreden over vonnis tno's Zweden igen adopteren latsveiligheid Igië onthoofd [registreren er immigranten isman doet >rd uit film na ligrant dood ruzie bij Calais rvië pakt rdachte op deavour naar in; imtestation 'Bewapening en structuur achterhaald in strijd tegen terreur' Tribunaal: Juridische hulp in zaak Milosevic te duur kholm - Zweedse homo's iamenwonen en een geregi- erd partnerschap hebben, jen de mogelijkheid om kin- n te adopteren. Dat heeft parlement gisteren beslo- Door het besluit wordt den het eerste Europese Idat homostellen de moge- ieid biedt om ook kinderen iet buitenland te adopteren, [ederland is gezamenlijke ptie van buitenlandse kin- in door getrouwde homo's mogelijk. Net als homostel- in Nederland, Denemarken nkele staten in de VS mo- Zweedse homo's ook de ogische kinderen van hun ner adopteren. isel - Het hoofd van de Bel- tie Staatsveiligheid stapt op. leiding is een uitgelekt rap- ivvaaruit blijkt dat de inlich- endienst het gevaar van het limfundamentalisme on- ichat. Het rapport is ge ilet door de commissie die ilichtingendiensten contro- Zij stelt dat België door centrale ligging in West-Eu- len zijn welwillende hou- tegenover politieke vluch- gen en de islam een goede dsbasis is voor terreurgroe- Er zou actief worden gere- eerd onder moslimjonge- Ook zouden in de Arden trainingskampen worden janiseerd. Ihington - De Amerikaanse lister van justitie Ashcroft (ft gisteren een direct al om- len registratie aangekon- (lvan een deel van de men- Idie met een visum in de VS lijven of een visum aanvra- f De veiligheidsmaatregel is aeld voor 'individuen uit ïen die de grootste bedrei- jvormen voor de Ameri- fise veiligheid'. Ashcroft |k van een maatregel tegen [terrorisme. In de praktijk iet vooral gaan om moslims lensen uit het Midden in, aldus boze burgerrech- oepen. Het plan betekent lieer dan 100.000 mensen ngerafdruk moeten af- - Een 17-jarige scholier 1 in het West-Franse Nan- een meisje vermoord op de fier waarop in de Ameri- Ise horrorfilmserie 'Scream' ken worden omgebracht. Wit tegenover de politie be- i. De jongen werd aange- den wegens de moord op 15-jarig meisje, dat maan- hevig bloedend in een park 1 gevonden. Ze was met 17 steken gedood. In het huis Ide verdachte vond de poli- jdeobanden van de film die hij voor de moord jekeken. Zuinig? De Suzuki Swift ECO rijdt 100 km op 4,9 liter benzine! Volgens de Consumentenbond is de Swift al jarenlang de voordeligste auto in zijn klasse, met de laagste kosten per km. Maar met veiligheid, comfort en garantie is de ECO bepaald niet zuinig. Met o.a. 2 airbags, toeren- teller, lichtmetalen velgen, 3 jaar garantie en 6 jaar carrosseriegarantie! lis - Bij een onderlinge ruzie en zo'n dertig migranten op industrieterrein bij de ha- van Calais is gisteravond man doodgeschoten. De i verbleef in het opvangcen- ii van het Rode Kruis in gatte, dat migranten als uit- basis gebruiken voor pogin- om via de Eurotunnel naar ot-Brittannië te komen. In /meestal overvolle centrum het Rode Kruis doen zich I ilmatig conflicten voor. Op at d pril kwam bij zo'n ruzie een rdische man om het leven, weken later raakten twee 1 kse Koerden gewond in ■i logne-sur-Mer. .do - Servië heeft Dragol- Dragicevic gearresteerd in ren' land met de verdwijning zeventien Joegoslavische ilims tijdens de Bosnische og (1992-1995). De Serviër izef| amiddels in een cel in Bel- il o. Hij zal terechtstaan voor lokale rechtbank. Zijn komt niet voor op de ubare lijst van gezochten het Joegoslavië-tribunaal in iHaag. Van de zeventien ilims is nooit meer iets ver- j?i Ben. Op het moment van verdwijning was Dragicevic «commandant van het 'M nisch-Servische leger. Canaveral - Het Ameri- nse ruimteveer Endeavour I steren na dagenlang uitstel |i vertrokken naar het inter- onale ruimtestation ISS. De ering had plaats vanaf Cape iveral in de Amerikaanse it Florida. Aan boord van de ttle is een nieuwe beman- gvoor de ISS. Het huidige ital is er vanaf december ge- ioneerd. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De politieke storm is met ge accepteerde excuses voorbij, maar het op gewaaide stof hangt nog dik in de lucht. Voor velen sprak de Uruguayaanse presi dent Jorge Batlle op de tv de rauwe waar heid, toen hij de Argentijnen betitelde als één grote dievenbende. Het staatshoofd van het buurland uitte zijn ferme kritiek in de veronderstelling dat de camera uit stond, aan het einde van een interview met de financiële Amerikaanse kabelzen der Bloomberg. Zat Batlle er echt zo ver naast met zijn opmerking over diefachtige Argentijnen? Nee, vindt 58,6 procent procent van de Argentijnen zelf. Ruim 25.000 lezers van het financiële dagblad Buenos Aires Eco- nomico reageerden via internet op de vraag wat de Argentijnse regering had moeten doen. Zij antwoordden: Gewoon erkennen dat Batlle gelijk heeft. Daarmee onderschreven zij de opmer king van de bekende journalist Pablo Do- gan in zijn discussieprogramma op radio en tv. „Laten we alsjeblieft toegeven dat Argentinië een corrupte samenleving is, en dat de corruptie zich niet alleen be perkt tot de politiek, maar dat zelfs de ge wone liftjongen zich hieraan schuldig maakt." In deze observatie schuilt de tragiek van de geruïneerde Zuid-Amerikaanse natie, die zich een halve eeuw geleden nog mocht scharen onder de vijftien rijkste landen ter wereld, maar nu is afgedaald tot een niveau lager dan een bananenre publiek. Wie in Argentinië politiek be drijft - een uitzondering daargelaten - doet dat uit eigenbelang. De roofzucht is door de jaren heen geïnstitutionaliseerd geraakt. Schoolvoorbeeld hiervan zijn de zogehe ten Bijdragen uit de Staatskas (ATN) waarop iedere politicus een beroep kan doen. Deze uit 1988 daterende wet, die ingevoerd werd om zogenaamd de finan ciële nood van armlastige provincies te verlichten, is door de gehele politiek tien jaar lang misbruikt voor schaamteloos potverteren op kosten van de belasting betaler, in ruil voor het verlenen politieke gunsten. Uit onderzoek van de Actiepartij voor een Republiek van Gelijke Burgers (ARI) - een sterk groeiende nieuwe partij die een grote schoonmaak in de Argentijnse politiek voorstaat - blijkt dat tussen 1992 en 2001 door dit 'zwarte gat' drie miljard euro is weggestroomd. Het geld is te rechtgekomen in de zakken van politici van hoog tot laag of is besteed aan poli tieke onzinprojecten. Een greep uit die laatste categorie. Politi ci betaalden hiermee hun campagnes of losten er (privé-) schulden mee af. Er wer den werkgroepen van georganiseerd voor verspreiding van de peronistische doctri ne, maar ook zeilwedstrijden. Lokale po litici lieten er sporttribunes van bouwen en golfbanen mee aanleggen. Ontdekt is dat Carlos Corach, oud-minister van bin nenlandse zaken uit de regering-Menem, de 250.000 euro die hij lospeuterde heeft aangewend om een zandweg te laten as falteren. Daarmee kreeg hij beter toegang tot zijn buitenhuis. Ook schokkend is het feit dat de verkwis te drie miljard euro driemaal zo veel is als het jaarlijkse budget van de staatszieken- huizen in de hoofdstad Buenos Aires met zijn tien miljoen inwoners. Die kampen nu met een tekort aan rubberen opera tiehandschoenen, insuline en morfine. Met name tijdens de tweede ambtster mijn van president Carlos Menem (1995- 1999) regende het geld. Daarmee dacht het staatshoofd de weg te plaveien voor een derde mandaat, hetgeen mislukte. Eind vorig jaar, met het uitbreken van de financiële crisis en het aftreden van Me- nems opvolger Fernando de la Rua, kwam een einde aan de geldstroom. Ar gentinië was opeens bankroet. Geen enkele politicus durft het nog in zijn hoofd te halen een beroep te doen op ATN's. Met de enorme opgekropte woede tegen hen die beweren het volk te vertegenwoordigen, zijn de risico's nu te groot. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Voor de strijd tegen het terrorisme moet de NAVO zich zelf radicaal omvormen. Dat is de boodschap waarmee de Ameri kaanse minister van defensie Rumsfeld vandaag naar de bij eenkomst met zijn NAVO-colle- ga's in Brussel is gekomen. In een brief aan de NAVO maakt Rumsfeld duidelijk dat zowel de militaire organisatie als de be wapening en de commando structuur van het bondgenoot schap volledig anders moeten. In Brussel lag vandaag de vraag op tafel wat de organisatie pre cies moet doen, nu het interna tionale terrorisme en de drei ging van massavernietigingswa pens tot vijand nummer één zijn verklaard. Daarbij komen gevoelige onder werpen kijken, zoals de bescher ming van de lidstaten tegen chemische, biologische en nu cleaire aanvallen en de eventue le bemoeienis bij conflicten tus sen niet-NAVO-landen. De Amerikanen willen voor de we reldwijde strijd tegen het terro risme een 'slankere' NAVO- commandostructuur, die gemo delleerd is naar de nieuwe com mandostructuur van hun eigen leger. Op dit moment heeft de NAVO nog twee (Amerikaanse) opperbevelhebbers, één in de Verenigde Staten en een in Eu ropa. Volgens de minister van defensie is in de strijd tegen het terrorisme één commandant (in Europa) voldoende. Het voort bestaan van de twee NAVO- commandocentra in Brunssum (Noord-Europa) en Napels (Zuid-Europa) staat niet ter dis cussie. Een nieuwe commando structuur voor de NAVO kan wel gevolgen hebben voor de vele regionale commandocentra in verschillende landen. Volgens een NAVO-diplomaat hebben die posten sinds het einde van de Koude Oorlog hun functie verloren. Veel zijn er onderbe- mand. De Amerikanen willen uit Euro pa ook meer geld zien, zo blijkt uit de brief van de Amerikaanse bewindsman. Nu het risico van een grootscheepse grondoorlog in Europa niet meer bestaat, moeten de NAVO-partners vol gens minister Rumsfeld veel meer investeren in snelle, lichte, gemakkelijk inzetbare en een voudig te vervoeren wapens. „We praten over een heel ander soort oorlogsvoering, waarbij je rekening moet houden met de mogelijkheid dat het wel eens heel ver weg kan zijn", zo drukt een NAVO-diplomaat het uit. Nog voordat de vergadering was begonnen, hadden de Amerika nen al de steun van de Britse premier Blair en de Spaanse re geringsleider Aznar. Die pleitten in een brief aan NAVO-secreta- ris-generaal Robertson ook voor vergaande aanpassingen. Zowel Rumsfeld als Aznar en Blair vin den dat tijdens de NAVO-top in Praag, komend najaar, de 'nieu we NAVO' moet worden gelan ceerd. „Een NAVO die klaar is voor nieuwe aanvallen, met nieuwe partners, nieuwe leden, een nieuwe rol op het wereldto neel en een nieuwe relatie met Rusland", zo drukken Aznar en Blair het uit. SWIFT ECO 7.999,- NU MET 1.000,- SUBSIDIE! De Amerikaanse minster van defensie Rumsfeld (rechts) bij zijn aankomst in Londen gisteren. Hij is op doorreis naar India en Pakistan. Volgens de Britse krant The Independent hebben de VS de Britten ge vraagd troepen te leveren voor een controlemacht in Kashmir, om op die manier een oorlog tussen beide landen over de omstreden regio te voorkomen. Pakistan wees gisteren een Indiaas voorstel af voor geza menlijke grenscontroles. India wil zo infiltraties van moslimstrijders vanuit Pakistan tegenhouden. Foto: EPA/Nicolas Asfouri slachtvee. Ondanks pogingen tot corruptie en dreigementen bleef Van Noppen de controles volgens de wet uitvoeren. Moordenaar Albert Barrez en de leverancier van het moordwa pen Carl De Schutter bekenden voor en tijdens het proces enke le weken geleden al schuld. Ook toonden zij berouw en werkten zij mee aan de verdere proces gang. Mede daarom hebben zij geen levenslang gekregen. Tussenpersoon Germain Dae- nen en opdrachtgever Vercaute- ren bleven hun schuld altijd ontkennen. Maandag oordeelde de twaalfkoppige jury echter alle vier verdachten schuldig. In zijn slotverklaring haalde Daenen gisteren fel uit naar Mieke Hendrickx, de weduwe van Van Noppen. Die eiste van Daenen een schadevergoeding. De tus senpersoon noemde haar daar op 'een zakenvrouw die alleen uit is op geld'. Vercauteren, die net als de an dere daders onbewogen bleef tijdens de uitspraak, kan na tien jaar vragen om vervroegde vrij lating. Een speciale rechtbank moet daar dan over oordelen. In principe gaat hij echter tot aan zijn dood de cel in. De anderen kunnen wel vervroegd vrijko men. den haag/gpd - De juridische bijstand aan Slobodan Milosevic kost meer geld dan de griffie van het Joegoslavië-tribunaal nodig vindt. Nu Milosevic twee vaste juridische adviseurs heeft die hem dagelijks bezoeken en bij staan, wü de griffie het mes zet ten in de kosten voor de aange stelde drie 'vrienden van het hof. Hun werk heeft tot nu toe een kleine 680.000 euro gekost. De rol van de 'vrienden van het hof, onder wie de Nederlandse advocaat Michail Wladimiroff, is onder meer toezien op een eer lijke rechtsgang en Milosevic' belangen in het oog te houden. Milosevic erkent het tribunaal immers niet, en voert in zijn proces zijn eigen verdediging. Maar hij accepteerde enkele maanden geleden wel dat zijn twee juridische adviseurs zich schriftelijk verplichtten tot nale ving van de tribunaal-regels voor raadslieden. Nu kunnen zij hem tijdens de pauzes in de zit tingen bezoeken en hebben ze toegang tot materiaal van de aanklagers. De Britse rechter Richard May zei gisteren dat met de aanstel ling van die adviseurs een nieu we situatie is ontstaan, en stelde voor dat dagelijks nog maar één van de 'amici curiae' wordt in gezet „Het tribunaal heeft een verplichting ten opzichte van de internationale gemeenschap en moet met de kosten rekening houden." Volgens woordvoer der Jim Landale van het tribu naal krijgen Milosevic' adviseurs geen vergoeding van het tribu naal, omdat Milosevic hen niet als officiële advocaten heeft aangesteld. ramallah - Israël heeft van nacht het hoofdkwartier van de Palestijnse leider Arafat in Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever belegerd en onder vuur genomen. Na zes uur trok ken de Israëlische troepen zich terug. De actie was een vergel ding voor een zelfmoordaan slag, waarbij gisteren zeventien doden vielen. Tientallen tanks, pantservoer tuigen en bulldozers namen deel aan de Israëlische operatie. Die kostte zeker een Palestijnse functionaris het leven. Zes an deren raakten gewond. Verschil lende gebouwen op het com plex werden ernstig beschadigd. Arafat zelf bleef ongedeerd. Israël stelt de Palestijnse Autori teit van Yasser Arafat 'direct ver antwoordelijk voor het terroris me', hoewel de aanslag door de Palestijnse Autoriteit scherp werd veroordeeld. Functionaris sen van het Palestijnse bestuur zeiden leden van de Islamitische Jihad te zullen arresteren. Maar Washington bekritiseerde Arafat. Het Witte Huis riep het hele Palestijnse leiderschap op een eind te maken aan het ge weld. Een woordvoerder van president Bush zei dat Arafat in de ogen van de president 'nooit de rol heeft gespeeld van ie mand die kan worden ver trouwd en die doeltreffend is'. Arafat zou echter nog niet zijn opgegeven door Bush, aldus de zegsman. De Israëlische premier Sharon heeft naar aanleiding van de laatste aanslag zijn reis naar Washington met een dag uitge steld. Morgen en zaterdag spreekt de Egyptische president Mubarak in Camp David met Bush over een nieuw vredes voorstel. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Mickey Harel, de chauffeur van de bus die giste ren door een Palestijnse zelf moordterrorist werd geramd, waardoor zeventien dodelijke slachtoffers vielen, is voor de vierde keer binnen zeven maan den aan de dood ontsnapt. Ha- rel vertrekt elke ochtend uit het centrale busstation in Tel Aviv voor de rit naar Tiberias. Die route, de Wadi Ara' weg, voert langs tientallen in Israël gelegen Arabische dorpen en steden. Bij Megido kruist de hoofdweg een secundaire weg naar het Palestijnse Jenin, door Israël omschreven als 'het cen trum van de Palestijnse terreur'. Harel kent veel van de passa giers die onderweg instappen. De meesten zijn soldaten, op weg naar bases langs de route. Van de zeventien doden die de aanslag van gisteren eiste waren er dertien militair. Vorig jaar oktober had hij bij toeval geen dienst, toen een Pa lestijn in Afiila 'zijn bus' onder vuur nam. Er vielen drie doden. Een maand later reed hij vijftig meter achter een bus die op de Wadi Ara weg werd opgeblazen door een zelfmoordterrorist, eveneens met drie doden als ge volg. En vorige maand was hij getuige van hoe bij de bushalte van Megido een zelfmoordterro rist zich opblies. Er waren ver der geen slachtoffers. Over de aanslag van gisteren vertelt Harel: „Als ik Megido na der rem ik doorgaans af, omdat er meestal een militaire contro lepost is. Vanochtend was dat niet het geval. Plotseling voelde ik een enorme dreun en alle ra men aan de voorkant van de bus werden uit de sponningen geblazen." De bus sloeg een paar maal over de kop en kwam daarna op de wielen in de berm terecht. Harel had nog net tijd om er uit te springen. Toen hij omkeek stond de bus al in lich terlaaie. Samen met een paar andere overlevenden sleepte Harel een aantal soldaten die uit de bus waren geblazen naar de kant van de weg. De mensen in de bus waren door het vuur onbe reikbaar geworden. Gisteravond overhandigde een van de red dingswerkers de chauffeur in het ziekenhuis een zwart gebla kerd en verwrongen stuk me taal. Het was de trommel waarin hij zijn buskaartjes bewaart. Een souvenir, of misschien een talis man voor de volgende miracu leuze ontsnapping. antwerpen-brussel/anp-belga - De familie van de vermoorde Belgische veaarts Karei van Noppen is tevreden over de straffen die gisteren zijn uitge sproken tegen de schuldigen. Veehandelaar Alex Vercauteren, de opdrachtgever voor de moord, kreeg levenslang. De moordenaar, de leverancier van het wapen en een tussenper soon kregen ieder 25 jaar cel. Justitie had tegen alle vier le venslang geëist De weduwe van Van Noppen had de veehandelaar zelf in haar pleidooi als hoofdschuldige aangewezen. De twee kinderen van de veearts, die net als hun moeder de pers altijd uit de weg zijn gegaan, lieten via hun advo caat weten dat zij tevreden zijn 'omdat onze samenleving en deze jury het kwade afwijzen en uiteindelijk blijvend kiest voor medemensen die eerlijk en inte ger willen zijn'. Vercauterens advocaat zinspeel de er overigens op dat ook hij beroep aantekent Dat zou bete kenen dat het monsterproces, dat al acht weken in beslag nam, nog meer tijd zal vergen van de Belgische justitie. Vercauteren had grote moeite met Van Nop pens zeer strikte controles op het gebruik van hormonen bij (advertentie) Een Israëlische politieman bewaakt de wrakstukken van de bus die gisteren door een Palestijnse zelfmoordenaar met een autobom tot ontploffing werd gebracht. Zeker zeven tien mensen vonden de dood, ruim vijftig raakten gewond. Foto: EPA/Yariv Katz

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5