BINNENLAND P7 on yi'i 'Deel van tapkamers wél te manipuleren' Baby's hongerwinter zijn vaker schizofreen Bezuinigen en lastenverlichting Zoekt u dagenlang op internet? Of bespaart u gewoon direct tot 25% op uw autoverzekering. erling esproken issia stuurt elhoef weg Ailliano pakt Renbaan op iwen wilden afscheiden Meer geld g voor OVSE verdachte ,bjubbele moord Mi m He ns te vroeg renen hoger' ;ens leggen len op rails Uitslaande brand Vrije Universiteit Ondervoeding boosdoener Kok twijfelde meermalen over voortzetting kabinet Megaplan voor groei Schiphol: nieuwe terminal langs de A4 'Foutje' in cv LPF-Ieider Mat Herben Groei Schiphol www.ohra.nl -026 400 40 40 dam - De rechtbank in dam heeft gisteren een ;e ouderling uit Anke- ijgesproken van ver- ng van een 45-jarige Twee weken geleden officier van justitie nog itraf van 240 uur en ardelijke gevange- an zes maanden. De achtte een deel van lacht verjaard en een :el niet bewezen. - Abdullah Haselhoef bij het Haagse psycho- centrum Pamassia. het centrum vanoch- restigd. De imam werk- assia als geestelijk :r. Haselhoef werd vorig de aanslagen op 11 sep- de media een belang- ;eekbuis voor moslims land. Parnassia was !t erg gelukkig mee, in geestelijk verzorger (zichzelf enkele malen in >n met omstreden uit- over onder meer ho- i hakenkruisen. - Het voormalige CDA- id De Milliano heeft in zijn oude beroep van arts pgepakt. De ex-directeur sen zonder Grenzen wil de zuiderburen laten streren als huisarts. Om- intredende huisartsen in and met de nodige bu- itische rompslomp te krijgen, kiest De Millia- die 'omweg'. donderdag 6 juni 2002 «el; ijkd Ier o etijt kkig zich ewo J lukk inge she *ïag - Nederland moet de zes en negen miljoen [tra vrijmaken om van irzitterschap van de OV- 003 een succes te kun- 'j'iken. Die oproep doet de raad Internationale e^ei tukken (AIV) aan de on- 1 e delaars van CDA, LPF en lederland zit sinds begin 'e in de 'voorzitterstrojka' Organisatie voor Veilig- l Samenwerking in Euro- 'n SE). In 2003 is Nederland p ter van de OVSE. ïn. E ook 186 ïgoi iJde it. Ik ie vii l, mi zoei nkin an* onze td, kt in men n vri !'rt55)0| 'itenaff .In pn n ti baai doel li' mijl «tan nu suj Wang 7/idatd - Direct na de Twee- eldoorlog wilde Zeeuws eren zich afscheiden van 1 and en aansluiten bij ''Dat gebeurde uit frus- ver het optreden van het Gezag en onvrede over e wederopbouw. Dit het boek 'Polder- ijj ir, terugkeer en opvang "weede Wereldoorlog', de door het Militair Ge ordonneerde verplichte tie van duizenden wes- :n naar Oost-Zeeuws eren zette veel kwaad [rt - Het onderzoek naar ird op een 23-jarige en haar 2-jarig dochter- 'j ft gisteren met de aan- 1 van een 48-jarige uit Prinsenbeek een Ie wending gekregen. De de schoonmoeder en de slachtoffers. Ze verdacht van betrokken- het misdrijf. De vrouw a indien verdachte in de 'nlrugszaak tegen haar ie echtgenoot en vader slachtoffers. ouburg - De politie heeft niddag in Oost-Souburg ente Vlissingen) vier jon- it die plaats aangehou- idat ze ongeveer honderd op de spoorrails hadden Ze gebruikten daarvoor [eistenen die tussen de ;en. De politie hield hen, beiden 15 jaar De andere twee, 14 I, meldden zich later op litiebureau. Voor zover d hebben de treinen geen ondervonden. Amsterdam - Honderden studenten van de Amsterdamse Vrije Universiteit sloegen giste ren vanaf de straat een brand in een van hun universiteitsgebouwen gade. Zij waren naar buiten gestuurd nadat rond twee uur 's mid dags een brand uitbrak op de tweede verdie ping van het gebouw. Op het gebouw waren op dat moment drie dakdekkers aan het werk. Van de dertien verdiepingen liepen er ongeveer tien roet- en andere lichte schade op. Er raakte niemand gewond. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oor zaak. Foto: ANP/Cor Mulder (advertentie) den haag/gpd - Hongerwinter baby's hebben een hoger risico op ernstige psychische stoornis sen zoals schizofrenie. Dat blijkt uit langdurig onderzoek dat prof. Wijbrand Hoek deed naar volwassenen die geboren zijn uit moeders die zwanger waren tijdens de hongerwinter van 1945. Hoek ontdekte dat hoe eerder in de zwangerschap de moeder was blootgesteld aan de honger winter, hoe ernstiger de psychi atrische stoornis was die bij haar kind op volwassen leeftijd werd ontwikkeld. Ondervoeding in de eerste drie maanden van de zwangerschap leidt tot een tweemaal grotere kans op schizofrenie. Een voed steltekort tijdens de eerste zes maanden van de zwangerschap leidt tot een tweeëneenhalf keer grotere kans op een ernstige an ti-sociale persoonlijkheidsstoor nis. Als de moeder in de laatste drie maanden van haar zwan gerschap heeft geleden aan on dervoeding heeft haar kind op latere leeftijd meer kans op een ernstige depressie. Zo'n 22.000 mensen overleden aan de directe gevolgen van de hongerwinter. Meer dan 200.000 mensen hielden daar lichamelij ke gevolgen aan over. Met name inwoners van het westen van het land kregen tijdens de piek van de hongersnood in de maanden februari tot mei 1945 per dag minder dan duizend ki localorieën aan voedsel. Ze pro beerden dat rantsoen aan te vul len met ondermeer tulpenbol len. Hoek houdt morgen tijdens een symposium over psychiatrische epidemiologie een openbare les over zijn onderzoek naar de psychische gevolgen van de hongerwinter. Hij doet dat ter gelegenheid van zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar epide miologie aan de Columbia Uni versity van New York. De perfecte bescherming 'mei First Sun (Factor 20) 250 ml. vanjl^fTvoor 7,95 Second Sun (Factor 6)250 ml. vanJJfi4"voor 6,95 DE GEZONDHEIDS/(WINKEL VAN BOSMAN Haarlemmerstraat 190 - Leiden - Telefoon: (0*71) 514 06 57 im - De grens voor het reld brengen van te vroeg baby's moet worden udei|)gd van 26 naar minstens ten. Dat stelt hoogleraar [eneeskunde Van de Bor. 4enen ontwikkelen zich in ste drie maanden van igerschap", aldus Van „Bij te vroeg geborenen f/jrt dat dan in de couveuse de veilige baarmoe- 'it haar onderzoek zou de hersenen pas tus- 32ste en 36ste week rijp marfoi buiten de baarmoeder ctioneren. door Richard Mooyman schiphol - Luchthaven Schip hol wil op termijn een nieuwe startbaan aanleggen parallel aan de Kaagbaan. Het plan voor een eventuele derde Zwanenburgbaan is in de ijs kast gezet Schiphol overweegt verder een geheel nieuwe ter minal te bouwen langs de Zwanenburgbaan aan de overzijde van de A4. Deze plannen heeft de Nederlandse luchtvaartsector gisteren ge presenteerd aan vertegen woordigers van rijksoverheid en de provincie. Om na 2010 te kunnen doorgroeien moet Schiphol het banenstelsel op de schop nemen. Een tweede Kaagbaan biedt volgens de studies de meeste capaciteit en betrouwbaarheid. Met de aanleg is 0,7 1 miljard euro gemoeid. Een nieuwe terminal ten zui den van Badhoevedorp is no dig om het huidige aantal van veertig miljoen passagiers te kunnen verdubbelen in het jaar 2020. Daarmee is een in vestering gemoeid van circa 4,5 miljard euro. hilversum/anp - Premier Kok had in het najaar van 1999 grote twijfels of hij door moest gaan met zijn kabinet. Dat zei oud minister van binnenlandse za ken Peper (PvdA) gisteren voor de AVRO-radio. Tijdens een overleg op het Cats- huis met PvdA-partijgenoten fractievoorzitter Melkert, staats secretaris Benschop en Peper, was Kok volgens Peper de meest kritische over voortzetting van het kabinet. „We waren bezig met iets, maar we wisten niet meer waarom we er mee bezig waren. Kok zelf vond dat nog het meest van ons allen. Ik dacht toen dat het kabi net niet meer te redden viel. Waarom doorgaan, als de pre mier zelf zo'n kritische analyse maakt?", aldus Peper. Dat het kabinet toch doorging, had volgens Peper te maken met de economische situatie. „In het voorjaar hadden we nog fors moeten bezuinigen, daarna kwam Zalm met de ene na de andere meevaller. Dus waarom stoppen als het zo goed gaat met Nederland? We hebben ons gewoon laten verdoven door die economische situatie", aldus Peper. Kok deed zijn uitspraken vol gens Peper in september van i 199RIn mei van dat jaar was den haag/gpd - In het curricu- lum vitae van LPF-leider Mat Herben op de website van de Tweede Kamer is een onvolko menheid geslopen. Hem wordt een hbo-opleiding journalistiek toegedicht, die hij niet heeft vol tooid. Herben reageert verbaasd. Hij heeft namelijk enkel een diplo ma hbs-a. „Ik heb nooit een hbo-opleiding of universitair onderwijs gevolgd. Ik snap niet hoe dat in de cv van de Kamer terecht is gekomen." De infor matie op de website is - via een link- afkomstig van het parle mentair documentatiecentrum (PDC). „Wij verzinnen dat natuurlijk niet zelf', meldt een woordvoer ster. „In de regel krijgen we cv"s via de persoon zelf, via de partij of via de griffie van de Tweede Kamer. In dit geval hebben we de informatie van het website van de LPF gehaald." In de loopbaanbeschrijving van Herben, laatstelijk eindredac teur van de Defensiekrant, staat ook dat hij de postacademische studie internationale veiligheid aan instituut Clingendael heeft gevolgd. Dat bleek een cursus van twee weken. Herben: „Dat wordt nu eenmaal zo genoemd. Dan ga ik niet zeggen: 'Ik heb geen hbo'. Dat maakt dan niet uit; het blijft een postacademi sche leergang." COMMENTAAR Schiphol wil fors uitbreiden. Vliegen er nu zo'n veertig mil joen mensen van, naar en via Schiphol, als het aan de natio nale luchthaven ligt worden dat er in de toekomst zo'n 80 miljoen. Met nieuwe terminals en startbanen groeit Schiphol uit tot een mega-luchthaven. Eigenlijk komen er twee lucht havens naast elkaar te liggen, één voor mensen met Schiphol als eindpunt, vakantiegangers bijvoorbeeld, en één voor luchtvaartmaatschappijen als de KLM met veel overstappen de passagiers. Om niet 'vastgezet' te worden vraagt Schiphol de betrokken overheden de benodigde grond voor de maximale uitbrei ding alvast te reserveren. De luchthaven wil voorkomen dat er in de tussentijd andere activiteiten worden ontwikkeld. Nu is dit verzoek vanuit de luchtvaartsector bedrijfsecono misch volkomen begrijpelijk. Schiphol is een banenmotor van de Nederlandse economie en na de dip van 11 septem ber lijkt de reiziger nu weer en masse voor het vliegtuig te kiezen. Lukt het Schiphol de groei van een jaar geleden op te pakken, dan is een aantal van 80 miljoen passagiers beslist geen wishful thinking. Vraag is echter of er voor zo'n mega-luchthaven nog plaats is in één van de dichtst bevolkte gebieden ter wereld? Ten op zichte van vergelijkbare buitenlandse luchthavens heeft Schiphol relatief veel grond nodig, omdat de luchthaven sinds eindjaren zestig met een 'verkeerd' banenstelsel zit opgescheept. "Verkeerd', omdat bij de aanleg nauwelijks re kening is gehouden met de overheersende windrichting, waardoor er relatief veel startbanen nodig zijn. Door deze 'ontwerpfout' wordt er nu een onvoorstelbaar groot beslag op het gebied gelegd met als gevolg dat functies zoals wonen en recreëren onmogelijk worden. Bovendien groeit de geluidsoverlast en met twee keer zoveel vliegtuigen neemt de kans op ongelukken evenredig toe. Vliegen vanuit de regio ligt veel eerder voor de hand. Schiphol als oversta- pluchthaven, waarvoor geen extra startbanen nodig zijn, en het vakantieverkeer naar de regionale luchthavens. Daarmee wordt gelijk een deel van de verkeersproblematiek rond Schiphol opgelost amsterdam/anp - Een deel van de tapkamers die politie en in lichtingendiensten in Nederland gebruiken, is op afstand te mani puleren. Buitenlandse veilig heidsdiensten of criminelen kun nen de opnames van afgeluister de telefoongesprekken beluiste ren en aanpassen door het sys teem te hacken. Tot deze conclusie komen de deskundigen J. van de Ven en R. Eygendaal. Van de Ven heeft voor de Militaire Inlichtingen dienst (MID) in Nederland ge werkt en later voor het Israëli sche bedrijf ECI-Ectel. Bij dat bedrijf was hij betrokken bij de levering van de omstreden digi tale tapkamers aan de Neder landse politie vanaf 1994 door Comverse Infosys. Eygendaal is deskundig op het gebied van onderscheppen van telecom municatie. Al eerder kwamen de Israëlische tapkamers in de Verenigde Sta ten in opspraak. De Israëlische geheime dienst evenals crimine len zouden in de VS via de gele verde Israëlische tapinstallaties op de digitale apparatuur kun nen inbreken via providers, en zo de politie in de gaten kunnen houden. De FBI hield daarom in februari tientallen Israëliërs aan. Een deel van hen zou hebben ge werkt voor de Israëlische gehei me dienst. Het Amerikaanse on derzoek naar dit spionage- schandaal loopt nog steeds. Nederland liet naar aanleiding van die zaak in de eerste maan den van dit jaar de apparatuur in de eigen 39 tapkamers onder zoeken. Conclusie: er zou geen aanleiding zijn om te stoppen met het gebruik van de appara tuur. Volgens Van de Ven en Eygen daal is die conclusie onbegrijpe lijk. Van de Ven meent dat de Nederlandse overheid zich bij de aanschaf van de vijftien tap kamers bij Comverse Infosys heeft gebaseerd op 'blind ver trouwen in de Israëlische indu strie'. Hij zegt dat de beveiliging op deze systemen in Nederland 'zo lek is als een mandje'. Eygendaal: „Uit de dagelijkse praktijk weten we dat er ver schillende tapkamers zijn ge weest zonder sleutel." Van de Ven verklaart dat het tappen zelf makkelijk is, evenals het trans port en de opslag van de afge luisterde informatie. De verklaringen van de deskun digen zijn vandaag ingebracht in de strafzaak tegen Huseyin Baybasin die om veiligheidsre denen plaatsvindt in de justitie- bunker in Amsterdam-Osdorp. De medeoprichter van het Koer disch parlement in ballingschap wordt verdacht van huurmoor- den, gijzelingen en heroïne- transporten. De Koerd meent dat er in zijn zaak telefoongesprekken zijn af geluisterd. het kabinet nog 'gelijmd' na de Nacht van Wiegel. Peper zegt verder dat Kok on voldoende oog had voor wat zich in de samenleving afspeel de. „Hij is onvoldoende sturend en invoelend met de samenle ving bezig geweest. Ook heeft hij nooit affiniteit met de partij ge kregen", aldus de oud-minister, die in 2000 opstapte naar aan leiding van de declaratie-affaire, die stamde uit zijn periode als burgemeester van Rotterdam. Overigens heeft de partij van de missionair premier Kok vorig voorjaar ook overwogen om uit het kabinet te stappen. Dat zegt staatssecretaris van buitenland se zaken Benschop. Dat was toen minister Zalm van financiën de kaderbrief voor de begroting voor 2002 opstelde. Zalm had toen maar een half miljard gulden (0,23 miljard eu ro) voor extra uitgaven beschik baar. De PvdA wilde dat verkie zingsjaar meer uitgeven. „Als Zalm op een half miljard of één miljard was blijven steken, dan hadden we gebroken", ver telt Benschop in een interview met de Volkskrant vandaag. Zalm bewoog echter mee, het werd 7 miljard gulden (3,18 mil jard euro). Benschop: „Als dat er geld er ligt, ga je niet zeggen: en toch moet het kabinet vallen." Lu t den haag/gpd - De beoogde centrum-rechtse coalitie wil ex tra bezuinigen op de overheids uitgaven, maar ook de lasten van burgers en bedrijven ver lichten. De onderhandelaars van CDA, LPF en WD hebben daarover vanmorgen flink slag geleverd onder leiding van in formateur Donner. Mogelijk wordt de luchthaven Schiphol alsnog geprivatiseerd. Ook werd gesproken over teruggave van 'het kwartje van Kok' (extra ben zineaccijns) en andere vormen van lastenverlichting. De komende dagen gaat het bij de informatiebesprekingen om het geld en dat betekent altijd problemen. Zeker nu de financi ële ruimte voor nieuw beleid steeds kleiner wordt. De tegen vallende economische groei en de strakke financiële discipline die de partijen zichzelf opleg gen, maken de spoeling dun. De onderhandelaars zijn nog op zoek naar miljarden euro's. „We zullen nog hard moeten werken aan een gespreid bedje", aldus een bij de onderhandelingen betrokken Kamerlid. Inmiddels is voor zo'n 5 miljard euro aan bezuinigingen overeenstem ming bereikt. Het gaat dan on der andere om het verminderen van het aantal ambtenaren, minder geld voor provincies en gemeenten, bezuinigingen op de WAO en het snijden in subsi dies. Die bezuinigingen zijn vol doende om te voorkomen dat de overheidsfinanciën in het on gerede raken. Een tekort op de begroting is namelijk uit den boze, een overschot min of meer verplicht Anders kan de staatsschuld niet worden afge lost en zijn de kosten voor de AOW in de toekomst onbetaal- (advertentie) AUDA wnnn Direct verzekeren. Direct resultaat. baar. De partijen hebben echter ook de nodige wensen voor nieuw beleid. Bij de WD en het CDA lopen die extra uitgaven op tot 4 tot 5 miljard euro. De LPF heeft geen bedrag ingevuld bij haar wensen. Daarnaast willen de partijen ook nog voor miljar den aan lastenverlichting. „De komende dagen worden de wensen naast de financiële mo gelijkheden gelegd. Dan moeten de keuzen worden gemaakt", al dus een CDA-fractielid. Voor de LPF is in ieder geval één ding duidelijk: „Het kwartje van Kok moet terug naar de burger." Bij de LPF-fractie denken ze boven dien dat het bijeenschrapen van geld meer een kwestie wordt van schaven bij alle begrotingen dan snijden in enkele posten. Een aantal keuzes wordt inmid dels wel duidelijk. Zo kan de aanleg van nieuwe wegen be taald worden uit de opbrengst van de verkoop van staatsaan- delen. Zo is de privatisering van Schiphol ineens bespreekbaar geworden, iets waar het CDA al tijd faliekant tegen was. Verkoop van de overheidsbelangen in be drijven als Wiiphol, KPN en Pink Roccade zou nog miljarden euro's kunnen opleveren. Duidelijk is ook dat de belas tingverlaging nog even moet wachten. „Het blijft echter wel in beeld. We kunnen niet vier jaar regeren zonder lastenver lichting", aldus een WD'er. De extra uitgaven worden deels be taald uit extra belastinginkom sten, zo is de bedoeling. De fis cale aftrek van koopsompolissen wordt afgeschaft en ook het spaarloon lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. „We zullen ook de extra uitgaven nog eens kri tisch moeten bekijken", denkt een bij de formatie betrokken CDA'er. Dat er extra geld moet komen voor zorg, onderwijs en veiligheid blijft wel overeind. Maar het tempo van vernieu wing kan wat worden getem perd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3