GESPREK VAN DE DAG Tweemaal is genoeg Erotische spreekwoorden op schrift gezet Emeritus hoogleraar Dolf Kohnstamm geeft zoenbutton uit Juni: de zomer is in het land DONDERDAG 6 JUNI 200! MENSELIJK De helderbonte koe KLAZINA 9 van de maatschap Huizing in Dalen staat sinds enke le dagen onder een pa rasol. De reden: het dier heeft een zonne steek opgelopen. ,,Ze is erg ziek geweest en is alweer aan de bete rende hand", zegt Ger- rit-Jan Huizing. „Maar een zonnesteek is zeer ernstig. Het is nog steeds de vraag of ze het haalt." Huizing ontdekte dat er iets met het dier aan de hand was toen het ongecoördineerd begon te be wegen en schuim op de bek kreeg. Huizing: „Ik had di rect door dat het om een zonnesteek ging. Deze koe is licht van kleur en lichte koeien kunnen daar nog wel eens last van krijgen. Ze hebben minder pigment die de huid tegen fel zonlicht beschermd." Een groot aantal mensen blijkt allergisch voor een NOTENKUS. Dat is een zoen van iemand die tot zes uur voor de omhelzing bijvoorbeeld pinda's heeft gegeten. Een notenkus op de wang van een driejarige jongen leidde zelfs tot een ziekenhuisopname, aldus de New England Journal of Medicine gisteren. Ameri kaanse vorsers onderzoch ten 379 mensen met een allergie voor noten en za den. In totaal twintig men sen maakten melding van een allergische reactie na een notenkus. Volgens de wetenschappers was dat een verrassend hoog aan tal. De symptomen bleven meestel beperkt tot wat jeuk of een zwelling. Vier personen werden kortade mig. Een Fransman die op 10 april ruim 1,9 miljoen euro heeft gewonnen in de LOTTO heeft nog een week de tijd om zijn prijs te claimen. Als de winnaar zich niet op tijd meldt zal het geld opnieuw worden verloot. Het gebeurt met enige regelmaat dat mensen de hoofdprijs pas op het allerlaatste moment claimen, al liet een winnaar vorig jaar augustus de termijn van 60 dagen verlopen en kon hij fluiten naar zijn geld, toen eveneens bijna twee mil joen euro. Het openbaar ministe rie in de Amerikaanse staat Florida heeft een aanklacht tegen zange res DIONNE WARWICK wegens drugsbezit la ten vallen. Dat heeft een woordvoerder van justitie gisteren gezegd. De vijfvoudige Grammy- winnares werd vorige maand op het vliegveld van Miami gearres teerd, omdat ze marihu ana in haar bezit had. De staat liet de aan klacht tegen de 61-jari- ge zangeres vallen, nadat ze een programma had afge rond dat was bedoeld om mensen die voor het eerst een overtreding hebben begaan een tweede kans te geven. De platenmaatschappij Virgin heeft het contract met de voomalige SPICE GIRL VICTORIA opgezegd wegens de teleurstellende verkoopcijfers van haar laatste cd. Al maanden deden speculaties de ronde over de vraag wan neer Virgin met haar zou breken. De 27-jarige Beckham - eerder bekend als Posh Spice - heeft laten weten dat er geen sprake van is dat Virgin haar eruit heeft gebonjourd. „Niemand is ontslagen. Het contract met Virgin is ge woon afgelopen en beide partijen hebben besloten het niet te continueren", zei haar woordvoerster. Eerder al maakte Virgin een eind aan de contracten met twee an dere voormalige Spice Girls, Emma Bunton en Mel B. In alle gevallen werd het niets met de solocarrières van de voormalige leden van de succesvolle meidengroep. Het distributiebedrijf van cd's Multidisk uit Almere en com ponist Jan Rietman nemen juridische stappen tegen Mega Charts. Ze eisen dat het muzikale eerbe toon aan Pim For- tuyn, de single 'At your service', van GERARD JOLING weer in de Mega Top 100 komt. Mega Charts, het bedrijf dat de Top 100 verzorgt, schrapte het plaatje zondag uit de hitlijst omdat de singles massaal zouden zijn opgekocht. Het bedrijf vermoedt dat Multi disk de exemplaren zelf opkocht om op de eerste plaats te komen. Rietman vermoedt dat er sprake is van boze opzet. „Iemand die een hekel heeft aan Pim Fortuyn, aan mij, of aan Joling heeft opzettelijk een grote partij opgekocht om ons in een kwaad daglicht te stellen." RON BRANDSTEDER wil 100.000 euro van de roddel bladen die een vrouw uitgebreid lieten vertellen dat zij een zoon heeft van de spelleider. Hij daagde gisteren Pri vé, Story, Party en Weekend in een kort geding voor de president van de rechtbank in Amsterdam. De vier rod delbladen dachten begin mei allemaal de primeur te hebben. In werkelijkheid lag het verhaal van Marita van Rossum op dezelfde dag in viervoud in de schappen. Brandsteder ontkent de vader van het 3-jarig jongetje te zijn. Of Brandsteder de vader is, kan alleen een DN A-test uitwijzen. Die vindt later deze maand plaats. Brandste der wil rectificatie en wil dat de bladen tot de uitkomst van de DNA-test niet meer over de kwestie schrijven. Om het leed dat de publicaties hem hebben toegebracht enigszins te verzachten wil hij van ieder blad 25.000 eu ro. De president van de rechtbank doet op 20 juni uit spraak. De Amerikaanse R&B-zan- ger R. KELLY is aange klaagd wegens seks met een veertienjarig meisje en het maken van video-opna mes daarvan. Indien schuldig bevonden kan de zanger tot vijftien jaar ach ter de tralies verdwijnen. De politie heeft R. Kelly (33) al drie jaar op de kor rel. Het onderzoek begon na geruchten dat de artiest een verhouding had met de veertienjarige dochter van een zakenkennis. Op een videoband, die bij een krant in Chicago terecht kwam, zou te zien zijn dat R. Kelly seks heeft met het meisje. R. Kelly heeft gezegd dat de videoband nep is. De zanger is eerder beschuldigd van seks met minderjari gen. Hij schikte een rechtszaak met twee vrouwen die hem daarvan beschuldigden. Later bleek dat R. Kelly trouwde met de intussen overleden zangeres Aaliya toen zij pas vijftien pas. Het huwelijk werd daarop ontbonden. Een derde zaak draait om een vrouw die zegt dat de zan ger haar zwanger heeft gemaakt toen ze nog een tiener was. |^|ij zou haar hebben gedwon^n tot een abortus. 'Schrijven is stelen en schrappen', zegt pa- roemioloog (spreekwoordenonderzoeker) Rien van den Broek. Hij zegt het met een lach, want het is duidelijk dat het onder werp erotiek, dat leidde tot zijn net uitgeko men Erotisch Spreekwoordenboek, hem bij zonder heeft geamuseerd. Kortenhoever dr. M. A. van den Broek is zijn hele leven al bezig met taal. Hij was van 1969 tot 1991 wetenschappelijk hoofdmede werker aan de Letterenfaculteit van de Vrije Universiteit, waar hij Duitse taal- en letter kunde van de Middeleeuwen doceerde. Zijn moeder had de gewoonte om haar kroost met spreekwoorden om de oren te slaan. Het is hem als het ware met de paplepel in gegoten. Lang voordat het spreekwoord of gezegde in de geschreven taal verscheen, was het al in zwang in de onderlinge communicatie, legt Van den Broek uit. Spreekwoorden zijn vaak bedoeld om het volk waarden en normen door te geven. Niet voor niets komen vele nu nog bestaande zegswijzen uit de bijbel. In de brieven van Paulus lezen we Waar het hart vol van is, loopt de mond van over'. De fascinatie van Rien van den Broek voor het spreekwoord vertaalde zich in vele publica ties over dit fenomeen. In 1998 verscheen van zijn hand 'De spreekwoorden van Jacob Cats', gevolgd door het 'Alcoholisch Spreek woordenboek' in 2000. En nu dan zijn derde uitgave: 'Erotisch Spreekwoordenboek'. Erotiek en seksualiteit spelen in het dagelijks leven een belangrijke rol. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ze hun weerslag vinden in talrijke spreekwoorden. Van den Broek haal de verreweg de meeste uitdrukkingen uit bestaande verzamelingen. Maar hij deed ook zelf onderzoek. „Ik ben inderdaad ook zelf op pad gegaan. In de kroeg hoor je heel veel." Dat de volksmond een grote creativiteit aan de dag legt, blijkt wel uit het feit dat er in het rood-roze boekje van uitgeverij Veen maar liefst 230 uitdrukkingen staan voor de offici ële term 'coïteren'. Het gaat van 'baarmoe- dertje pesten' tot 'zonder zadel rijden'. Ook 'menstrueren' spreekt blijkbaar tot de ver beelding met zegswijzen als 'bieten gegeten hebben' en 'de haringvloot is uitgevaren'. Naast informatie van de kroegtijgers en bouwvakkers ging Rien van den Broek in zijn schaarse vrije tijd ook op bezoek bij de dames uit de erotische dienstensector, zoals hij dat zelf noemt. „In de rosse buurten heb ik vele interessante dingen ontdekt die zeker hebben bijgedragen aan de totstandkoming van mijn boekje." 'Op je rugje geld verdie nen' is algemeen bekend, evenals 'een Haarlemmerdijkie maken', maar wie heeft er ooit gehoord van 'de kost verdienen met de schuine deur' of 'moe zijn van het trap penlopen'? Natuurlijk stelde Van den Broek wel zijn grenzen.Als het te schunnig werd, heb ik dat spreekwoord uiteraard niet geplaatst. Met name op internet zie je er bij die te ver gaan. Vaak gaan die overigens samen met racistisch taalgebruik." Het duurde alles bij elkaar zo'n anderhalf jaar voor de gepensioneerde wetenschapper zijn boek gereed had. Het kostte hem aardig wat tijd om de herkomst van sommige uit drukkingen op te zoeken en uit te leggen. Hoe weet je anders dat 'glaswerk hebben' slaat op taxichauffeurs die een coïterend paartje in hun auto hebben. Of dat 'op de kous pezen' verwijst naar de zogenaamde oude kous waarin de prostituee haar geld bewaart in plaats van het aan de souteneur af te staan. Herman Stuijver Erotisch Spreekwoordenboek, uitgeverij L.J. Veen, 127 pag, ISBN 9020400037, prijs €9,95 Rien van den Broek met zijn nieuwe boekje. Foto: Ton Kastermans AS -en -I lid! zijn Pgc ser de istr< int anc itis kri di Tweemaal, rechts beginnen. Een oefe ning voor een nieuwe dans? Welnee. Het is de nieuwe afspraak voor ons zoenge- drag. Want het loopt langzamerhand de spuigaten uit Driemaal, viermaal wordt er gekust als mensen elkaar gedagzeg- gen. „Ik ben niet tegen zoenen, wel te gen dat inhoudsloze gebaar zonder af fectie." Dolf Kohnstamm, emeritus hoogleraar psychologie, is een opmerkelijke actie begonnen. Hij heeft een button ge maakt met het opschrift „Ik zoen je 2 keer." En om ook de plaats waar de eerste kus terecht moet komen duide lijk aan te geven, wordt deze harten kreet aangevuld met „En ik begin rechts." Wat beweegt Kohnstamm een dergelij ke actie op touw te zetten? „Veel men sen, waaronder ikzelf, hebben in de loop der jaren een hekel aan dat ma chinale, stereotiepe zoenen gekregen. Maar nu begint het echt de spuigaten uit te lopen. Vooral hier in Amsterdam wordt er al drie- en zelfs viermaal ge zoend! Je raakt daardoor behoorlijk in de war of in verlegenheid. Ik vind dat we in ieder geval'terug naar twee moe ten." En de hoogleraar zou het ook helemaal niet erg vinden als er nog maar één keer wordt gekust of de handdruk weer in ere wordt gesteld. „Wat is er tegen de warmte van een welgemeende hand druk? Laten we het zoenen gewoon voorbehouden aan de partner, de fami lie en een kleine kring om ons. Ik ben absoluut geen kouwe kikker. Ik hou alleen niet van rituele handelingen zonder inhoud." Het is, vindt de psy choloog, ook volstrekt in tegenspraak met de huidige tendens dat in dividuele vrijheid een hoog goed is. Immers, we kleden ons zoals we willen, we eten wat we lek ker vinden en we gaan op va kantie waar we het mooi vinden. „Maar in het zoengedrag krijgen we van alles opgedrongen. Met name jon ge vrouwen die niet zo assertief zijn, vallen nogal eens te prooi aan dit bela chelijke en dwingende ritueel. Vooral op de werkplek zien velen er tegen op om collega's met wie geen emotionele band is te zoenen of door anderen ge zoend te worden. Maar de gewoonte is inmiddels zo dwingend, datje er am- IV al Kohnstamm ergert zich aan het toenemende gezoen. Vaak zijn het bekende mensen die het voorbeeld geven zoals hier het echtpaar Poetin (Rusland) en Bush (Verenigde Staten) bij hun ontmoeting van vorige maand. Foto: EPA/Yuri Kochetkov per onderuit kan." De televisie is de grootste boosdoener van het klakkeloos getuit, weet hij. „Blijkbaar moet alles wat daar gebeurt, worden nageaapt." Ook mannen, ziet Kohnstamm om zich heen, gaan elkaar steeds meer zoenen. Vooral onder stu denten is het langzamerhand een nor male begroetings- en afscheidsceremo- nie. Het zoengedrag in omringende landen is divers. In België en met name in Brussel wordt éénmaal gezoend. In Scandinavië kust men weinig en in Spanje en Portugal is tweemaal de ge woonte. In Frankrijk is er een strikte scheiding tussen de stad en het platte land, in de stad tweemaal, op het platteland gaan ze weer viermaal op de wang. Alleen in De zomer is losgebarsten. En dat ook nog op de eerste dag van de maand die bij uitstek als zomermaand geldt: juni. Mijn man en ik re den afgelopen vrijdag terug van Italië naar Nederland. We konden ons op de dag van het vertrek maar moeilijk losrukken van een blikkerend Como- meer, met de haarscherpe silhouet ten van de bergen erom heen. Geen wolkje aan de lucht. Overal over dadig bloeiende rozen. Pas aan het begin van de middag stapten we tenslotte in de auto. Met als gevolg dat we een hele zo- meravond op de Duitse auto baan verbleven. Dat was een Ïsrwachtfeest. Omringd ils we werden door de /olie zomer, een zon die als een karmozijn rode bal naar de kim daalde, en de lucht in een vuurwerk van violet veranderde. Overal vlieren die zich als kantwerk door de bermen slin gerden. De geur van zondoorstoofd gras. En een avond die maar niet donker leek te worden. Met een ijsblauw licht in het oosten toen de duisternis tenslotte toch viel. Eenmaal thuis verbazing over de tuin. Bloei ende rododendrons, rozen en klimhortensia's. De buren niet meer te zien, afgeschermd door een muur van volledig uitgelopen struiken en bomen. De kruinen van bomen sluiten zich boven ons hoofd tot grote groene parasols. De zomer is opeens overweldigend in het land, met bijen, vlinders, bermen vol fluitenkruid. Met een overweldigende invasie van bladluis en ontblote lichamen in tuinen en op strand. En overal de geur van barbecue en zonne brandolie. In Nederland moet je zo'n zomerdag plukken, want je weet nooit hoe lang je weer moet wachten op een volgende. Juni kondigt de overvloed aan. Zomerse en tropische dagen zijn in deze maand geen uitzondering. Maar die zomerse warmte roept ook heftige reacties op: juni is ook de maand van de Europese moesson, koele oceanische lucht die diep doordringt in Europamet een gevoelige te ruggang van de temperatuur. Voorafgegaan door het passeren van een onweersfront. Dan kan het opeens tien graden kouder worden. Meteorologen kennen om deze redenen juni ook een soort IJsheiligen toe, doorgaans tus- Luxemburg doen ze het conseqii driemaal. „Maar of je je aan dat moet spiegelen, is maar helema. vraag", stelt Kohnstamm kritiscl Het gezoen is rond 1980 in Nede in zwang geraakt. Via Brabant er burg over komen waaien uit zui< landen. Het was in de tijd dat er katholieke politici zoals Braks enfv in Den Haag rondliepen. Deze b ring komt althans van etiquette kundige dr. Reinildis van Ditzhu „Mensen willen nu eenmaal alti een hogere groep horen. En het nam de gewoonte van die politic het zuiden klakkeloos over. Van Ditzhuyzen onderschrijft Kc stamms' ervaringen. „Vreselijk d j zoenterreur. Ik heb er al eerder o wezen, maar blijkbaar was de tiji nog niet rijp voor. Maar gelukkig nen nu steeds meer mensen zich te ergeren. Zo gaat dat met gewo j( die komen en verdwijnen gelukk weer. Kijk maar naar het tutoyen het onderwijzend personeel en d gedoog-problematiek. Een lange moet het kunnen en ineens is he over." Van Ditzhuyzen, ook historica, rug in de geschiedenis. Zo'n dri< derd jaar geleden was het zoenei komen ongebruikelijk. Alleen de [(je kus of de buiging waren geoorloc [e(j begroetingsceremoniën. „Je moe it tuurlijk niet vergeten daj de hoge klasse ook niet al te dicht bij het I volk wilde komen. Niet alleen on klasse verschil in stand te houdei maar vooral omdat ze stonken. E nog geen zeep, dus ze waren ook vies." Na de Franse Revolutie rond 186 iedereen 'gelijk' was, werd begoi met elkaar een hand te geven. In schreef Amy Groskamp-ten Hav< Hoe hoort het eigenlijk dat deze woonte wel erg was ingeburgerd" handenschudden volgens haar b een beetje minder kon. Van Ditzl heeft dit boek bewerkt.Als tijdei j nieuwjaarsreceptie er allerlei meij op me af komen, steek ik altijd h( monstratief m'n hand vooruit. Dk v wel van een beetje afstand. Ze vii me daarom een raar persoon, m< hou niet van inhoudsloze gezoen Irene Nieuwenhuijse De button 'Ik zoen je 2 keer en ik begin is voor één euro te bestellen via zoenbi ie MJI lid :nt itc ida oi Zi els JGEK eld ere anc Da vei Gt ev\ he ijfw, de ore tie de ;tr; "brzi oo; r RT >rd en ftg »gï uit sen 10 en 17 juni. Dat staat ons dus nog alle maal te wachten. Ik hou van de maanden mei en juni. De een belooft, de ander komt na, In juli en augustus verdwijnt de gespannen afwachting en de verbazing wat betreft tuin en bos. De zomer zelf kan iets statisch hebben, bewegingsloos: alles blijft zoals het is. Met half juli al de eerst aanzeggingen van de nazomer. Blad op het gazonHet eerst zo stralend frisse groen dat al donker begint te worden, met hier en daar een bruine toets. Dat bewegingsloze geeft de lange, lichte zo meravonden ook een bijzondere bekoring namelijk de ervaring van tijdloosheid, het ontsnappen aan tijd en ruimte. De essentie van het zomergevoel is dat het je in staatstelt tot een soort zorgeloosheid: dat zien we mor gen dan wel weer. Voor ons geldt dat dit jaar niet. Nog zes we ken te gaan en dan slaan we de deur hier voorgoed dicht. Er ligt weer speelgoed op het gras, want we hebben twee kleinzonen een weekje te logeren. Kunnen hun ouders eens een weekje klussen in him huis, zonder die handenbindertjes. Wij kijken naar dat ge- dribbel op het grasveld. Naar het poppen wa gentje dat nog van onze dochter is geweest. Naar het fietsje, de skelter en de beer. Alle maal te voorschijn gehaald, omdat de leeggeruimd moet worden. En met veel i an thousiasme gebruikt door onze kleinkin in. die nu exact de leeftijd hebben van onze dochters toen we dit huis betrokken. De dochter die ze gebracht heeft, kijkt in tuin naar het huis. Ze wil niet sentimen niet weemoedig zijn, maar toch. Achter i ramen schuilen herinneringen die zich c p dringen. Namen van vriendinnen en vri jes. Hun hele jeugd en hun jong volwasi 01 zijn hebben de dochters hier beleefd. Hel hun huis, vinden ze allebei. Eigenlijk m nooit iemand anders in komen wonen. Voor ons ligt dat anders: we hebben mi huizen gekend. Het was nooit ons ouderbgc huis. Al die zomers', zegt de dochter, zuchten gei Wat hebben we hier altijd gespeeld. In i nc bosjes, op het gras'. Ik kijk naar haar pri ste Met dat wipneusje. De driejarige van toe 'ar een tweeëndertigjarige geworden. Sp niet meer bij. Ze heeft een man, een baai de twee zoontjes. Ik voel een lichte ontroeriijr Beelden vallen over elkaar heen. De doel Ut vergroot zich en verkleint zich voor mijn tesoog. Al die fases van groei. Het afscheid van het ouderlijk huis marl a t de volle zomer van haar leven. pc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2