WK VOETBAL 'Team USA' start in hoogste versnelling Versleten Quinn schiet Ierse ploeg weer te hulp Koreaanse oorlog is na ruim halve eeuw nog niet voorbij Belgen betalen hotelrekening niet Katanec stapt op ij Sloveens team b« Portugal komt schrik niet meer te boven en verliest met 3-2 Geen medische problemen Ono Drie Engelse fans opgepakt Duitsland valt tegen in tweede wedstrijd Duitsers vol zelfverwijten na onnodige gelijkmaker Begraafplaats Tang-Gok druk bezocht door schoolkinderen en voetbaltoeristen saitama - Het verblijf van de Rode Duivels in Saitama is een bijzonder dure grap geworden. Enkel voor drie warme maaltij den en twee ontbijten, voor veertig mensen, kreeg de bond een factuur van twee miljoen yen. Omgerekend is dat zo'n 17.500 euro. Bondsvoorzitter Jan Peeters weigerde de gepe perde rekening te betalen. Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms socwipo - Srecko Katanec heeft aangekondigd dat hij na het WK terugtreedt als bondscoach van Slovenië. Het besluit is het ge volg van een conflict met zijn sterspeler Zlatko Zahovic. Slo venië verloor het eerste duel met 3-1 van Spanje. Katanec wisselde in de tweede helft Zahovic, die woedend reageer de. Na afloop volgde een kort handgemeen tussen de twee waarna Zahovic dreigde on middellijk te vertrekken. Zaho vic bood gisteren openlijk zijn verontschuldigingen aan voor het incident. Mori - Shinji Ono heeft in de Japanse media zijn fans gerust gesteld. De international van Feyenoord werd onlangs we gens maagkrampen onderzocht in een ziekenhuis, maar zei dat de klachten voorbij zijn. De suggestie dat Ono een blinde darmoperatie zou moeten on dergaan, gemeld in enkele Ja panse kranten, lachte de mid denvelder weg. Sapporo - Drie Engelse suppor ters werden gisteren gearres teerd. Het gebeurde in Sap poro. De supporters worden er van verdacht een barrekening met valse dollars te hebben be taald. Het was de eerste keer dat er in de betreffende stad Engelsen werden opgepakt. In Sapptoro gelden momenteel ex treme veiligheidsmaatregelen. STANDEN Groep D Verenigde Staten - Portugal 3-2 (1-3). 4. O'Brien 1-0, 29. Jorge Costa 2-0 (ei gen doel), 34. McBride 3-0, 39. Beto 3- 1,71. Agoos 3-2 (eigen doel). Scheids rechter: Moreno (Ecu). Toeschouwers: 37.306. Gele kaart: Beasley (Verenigde Staten), Beto, Petit (Portugal). Zuid-Korea 1 1 0 0 3 2-0 Ver. Staten 1 1 0 0 3 3-2 Portugal 1 0 0 1 0 2-3 Polen 1 0 0 1 0 0-2 Groep E Duitsland - Ierland 1-1 (1-0). 19. Klose 1-0, 90. Robbie Keane 1-1. Scheids rechter: Nielsen (Den). Toeschouwers: 35.000. Duitsland 2 1 1 0 4 9-1 Ierland 2 0 2 0 2 2-2 Kameroen 10 10 1 1-1 Saudi-Arab 1 0 0 1 0 0-8 TOPSCORERS 1. Klose (Duitsland) 4, 2. Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië) 2, 4. Diop (Senegal), Rodriguez (Uruguay), Mboma (Kameroen), Holland, Robbie Keane (Ierland), Ballack, Jancker, Lin ke, Schneider, Bierhoff (Duitsland), Ba- tistuta (Argentinië). Fortune, Tebeho Mokoena (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Ar- ce (Paraguay), Campbell (Engeland), Alexandersson (Zweden), Raul, Valeron, Hierro (Spanje), Cimirolic (Slovenië), Ronaldo, Rivaldo (Brazilië), Hasas Sas (Turkije), Blanco (Mexico), Gómez, Wright (Costa Rica), Wilmots, Van der Heyden (België), Inamoto, Suzuki (Ja pan), Hwang, Yoo (Zuid-Korea). Karpin, Titov (Rusland), Beto (Portugal), O'Brien, McBride (Verenigde Staten) 1. Eigen doelpunten: Jorge Costa (Portu gal), Agoos (Verenigde Staten). RODE KAARTEN Zivkovic (Kroatië), Unsal, Alpay (Tur kije). GELE KAARTEN Finnan, McAteer, Reid (Ierland), Heint- ze, Laursen (Denemarken), Hamann, Ziege (Duitsland), Petit (Frankrijk), Kal- la (Kameroen), Noor (Saudi-Arabië), Aliou Cissé (Senegal), Mendez (Uru guay). Samuel, Simeone (Argentinië), Sodje (Nigeria), Caceres, Caniza, Taver- elli (Paraguay), Franco, Issa, McCarthy, Zuma (Zuid-Afrika), Campbell (Enge land), Allback, Jakobsson (Zweden), Va leron (Spanje), Karic, Zimirotic (Slove nië), Denilson (Brazilië), Akyel (Turkije) De La Cruz, Porozo, Chala (Ecuador), Cannavaro (Italië), Tie, Yunlong, Xia- openg (China), Marin, Solis, Gómez, Centeno (Costa Rica), Toda, Inamoto (Japan), Van Meir, Peeters, Verheyen en Van der Heyden (België), Park (Zuid-Ko rea), Krzynowek, Hajto, Swierczewski (Polen), Beto, Petit (Portugal), Alenits- jec, Sensjov (Rusland), Gabsi, Jaziri (Tunesië), Beasley (Verenigde Staten). door Mark Caldenhoven suwon - De progressie in het mondiale voetbal gaat met kleine pasjes. De inhaalslag van de Ver enigde Staten, tien jaar geleden nog een dreumes, heeft tijd no dig. Gisteren bezorgde de we reldmacht zichzelf een onbetaal bare impuls door een sensatione le dreun uit te delen aan een stie keme favoriet, Portugal (3-2). In de catacomben van het Fox- boro Stadium in Boston wees Amerikaan Ernie Stewart (NAC) onlangs nog veelbetekenend naar de tienduizenden suppor ters op de tribunes bij het com petitieduel Chicago Fire - New England Revolution. „Tussen al die mensen krioelt het van de talenten. Als we die eruit kun nen pikken, als we ons kunnen mengen tussen de basketballers en honkballers in de grote ste den, dan heb je een geweldig potentieel voetballers. Om ie dereen daarvan bewust te ma ken hebben we een goed WK nodig". De aanzet daartoe mocht er zijn. In de geest van debutant Sene gal tegen wereldkampioen Frankrijk maakten de VS het on voorstelbare waar. Door de sen satie tegen Portugal, die herin neringen opriep aan de legen darische Amerikaanse zege op Engeland bij het WK van 1950 in Brazilië (1-0), injecteerden de Verenigde Staten zichzelf met hoop. Het deed bondscoach Bruce Arena jubelen. „Dit zal in ons land heel veel losmaken". De Verenigde Staten snakten naar een oppepper. Na 1994, toen het land als gastheer dien de van de wereldelite, was Ame rika als voetballand achteruit gehold. Het WK in Frankrijk (1998) verliep catastrofaal. Als eerste van de 32 deelnemers keerden de VS huiswaarts, met in de bagage een beschamende nederlaag tegen Iran. De Verenigde Staten zijn aan de beterende hand. In tien jaar is folklore, met een reizende gita rist (Alexei Lal as) als boegbeeld, omgeturnd tot professionalis me. Onder bondscoach Arena werd na 1998 een nieuwe start gemaakt. De dertiende plaats op de FIFA-wereldranglijst is welis waar geen afspiegeling van de internationale verhoudingen, maar accentueert wel de Ameri kaanse opmars. Onderschatting Portugal betaalde gisteren de tol van onderschatting en gemak zucht. Eer de outsider ontwaak te na de vroege dreun van de uitblinkende Ajacied John O'Brien stond het tot eenieders verbazing al 3-0 voor de VS, na een eigen doelpunt van Jorge Costa en een zweefkopbal van spits McBride. Vooral voor Vitor Baia was het 'no happy return' onder de lat van Portugal. Hij speelde geen wedstrijd in de kwalificatiecy clus - toen Quim en Ricardo keepten - en draafde dit seizoen door een knieblessure maar veertien keer op bij broodheer FC Porto. Baia miste zichtbaar ritme en was een bron van on De Amerikaanse Ajacied John O'Brien knalt de bal in het Portugese doel. Keeper Vitor Baia en zijn verdedigers zijn de weg kwijt. Foto: AP rust voor zijn kwetsbare defen sie, ongeorganiseerde midden veld en onzichtbare spitsen. In alle chaos schiep zelfs wereld ster Figo geen orde. Zelfs niet toen het de 3-1 en 3-2 (eigen goal Agoos) in de schoot gewor pen kreeg. Het was de Verenigde Staten worst In de jacht op de 'Ameri can Dream' etaleerde Team USA vooral in de eerste helft prima voetbal, maximaal profiterend van de kwetsbare Portugese de fensie. Zonder regisseur Reyna en goaltjesdief Mathis, beiden geblesseerd, grepen de tv ;ei jarige Beasley en Donovan er< VS de macht, uitmonde zei een daverende verrassing. ,D tge Robbie Keane schiet in blessuretijd de gelijkmaker voor de leren achter de Duitse keeper Oliver Kahn. Foto: EPA door Henri van der Steen iBARAKi - Een goeie spits is een spits die scoort. Robbie Keane was gisteravond anderhalf uur lang geen goeie spits. In de bles suretijd maakte hij ineens alles goed met een uitzonderlijk doel punt, want gescoord tegen de Duitsers! Die winnen doorgaans in de slotminuten. Op z'n Duits kwam Ierland voor de tweede keer in vijf dagen terug uit ach terstand. Het was al meer dan een uur 1-0 voor de Duitsers, toen de bles suretijd begon. Twee minuten verder, zo ongeveer met de laat ste trap, werd de bal naar voren gejaagd, naar het hoofd van Ni- all Quinn, de kopper van de Ie ren die versleten is, maar nog wel een invalbeurtje kan doen. Hij deed zijn kunstje opnieuw. Quinn kopte de bal door, Keane dook in het gaatje en knalde de bal via Kahn hoog het Duitse doel in: 1-1. Anderhalf uur was Ierland voor Duitsland 'a piece of cake'. De Ieren kwamen snel achter en le ken kanslozer te worden, naar mate de wedstrijd verstreek. Ier land was geen schim van de ploeg die in de kwalificatie Ne derland opzij zette. Robbie Keane was wel het schrijnendste voorbeeld. Je vroeg je af of Keane het mis schien net niet heeft. Tegen Ka meroen raakte hij de pad, giste ren miste hij, vrij voor doel, een omhaal. Keane slaagde er niet eens in een free kick uit te lok ken, ten faveure van de subtiele linkervoet van Ian Harte, bij wie een 'dode bal' een halve goal is. Misschien kwam Keane niet toevallig snel terug van een avontuur in Italië bij Inter. Mis schien dat het niet-Britse voet bal hem niet ligt Op het hoogste Europese niveau wordt van een spits meer gevraagd dan in de Premier League: wendbaarheid, met de rug naar de goal kunnen spelen, sluwheid in de duels. Bij zijn club, Leeds United, is Keane overigens ook lang niet altijd ba sisspeler. Duitsland en Ierland zijn ploe gen met een tekort aan behoor lijke spitsen. Duff is naast Keane bij de Ieren de tweede spits, een leuke druktemaker, maar geen jongen met opvallende talenten. Op de bank zit naast Quinn nog David Connolly, de midvoor die niet goed genoeg bleek voor Feyenoord. Bij de Mannschaft is het niet an ders. Olivier Neuville, opge groeid in het Italiaans spreken de deel van Zwitserland, sprak geen woord Duits toen hij bij de Mannschaft kwam. Asamoah is een Afrikaan. Verder zit nog de 'oude' Oliver Bierhoff op de bank. In de basis staan de 'hout hakker' Carsten Jancker en het jonge talent Miroslav Klose, een jongen met een Poolse achter grond. In de gaten houden Klose is er wel eentje om in de gaten te houden. Hij maakte gis teren de 1-0, met een kopbal, zijn vierde kopgoal al van het toernooi. De pass was trouwens van de overigens onzichtbare Ballack, een wonderschone voorzet Van Klose en Jancker was trouwens verder ook weinig te registreren. Jancker trapte een keertje volledig over de bal heen en demonstreerde later zijn ge brek aan balcontrole door een lobje naast het Ierse doel te mik ken. Klose speelde beter, zeker het eerste halfuur. Maar verder viel de doelpuntenmaker met het gezicht van een misdienaar nog alleen op met een schwal- be. Eindcijfer Klose leek wel het mannetje te worden. Met zijn vier goals is de Duitser kansrijk voor een sensa tioneel eindcijfer. Gerd Müller was de laatste spits die op een WK in de dubbele cijfers kwam: tien goals in 1970. Daarna wa ren meestal zes goals genoeg om topscorer te worden. Als Klose er nog een paar wil ma ken, zal Duitsland in het toer nooi moeten blijven en dat is geen vanzelfsprekendheid. Voor Ieren moet gevreesd dat hun verblijf in Japan zijn langste tijd heeft gehad. Zeker Quinn (bijna 37) is het echter gegund om de tweede ronde te halen. Vorige maand speelde hij zijn officieuze afscheidswedstrijd bij Sunderland. Het duel met de Ierse nationale ploeg bracht een miljoen pond op. Quinn schonk het geld aan minder bedeelde kinderen. Dit soort voetballers gunt iedereen een aandeel in een goal, zeker in de laatste mi nuut tegen Duitsland. ibakaki/sid/dpa - „We h haast om de gelijkmak< tje smeekt". De Duitse do Oliver Kahn was gisteren lijk na de 1-1 tegen Ierlair aanvoerder vond dat zijn bij de voorsprong van nonchalant had gespeeldLj rust verloren we veel ball| lichtvaardige wijze". Eigen schuld dus, dat Dui an irk et D0F niet na twee duels al zeker de tweede ronde. „Natuu ,ar dit een ontgoocheling, mi zullen niet het hoofd latei gen", vond Kahn. „We hi even twee dagen een smaak in de mond, makri moeten aantonen dat druk van een WK aankiuhu Coach Rudi Vóller sprak vi grote tegenvaller. „Maa moeten uit het negatiev e positiefs zien te halen", scl Zijn Ierse collega Mick h -idj thy kon juist zijn vreugdi welijks kwijt Zijn ploeg w; Zf ook pas in blessuretijd li nd gekomen. „Ik heb altijd 0v dat we tot het laatste mi moeten vechten. Ik ben G WK mijn team en onze fans, ik me ervan bewust dat v d, steeds niet alles in eigen nd hebben". Duitsland kan dinsdag wedstrijd tegen Kameroefed plaats in de tweede ronde j. stellen. De Afrikanen h ;Ai N rd een Duitse bondscoach, fried Schafer. Die reageer md leurgesteld op de Iers/Dui k mise. „Jammer, nu gaa ids meroen of Duitsland vreest Schafer, die uitgaf een zege van Ierland op dfrig bieren. >ell door Jaap van Essen busan - Het is druk op de be graafplaats Tang-Gok in het stadsdeel Nam-Gu in Busan. Niet alleen omdat het vandaag Memorial Day is, de dag dat de doden van de Korea-oorlog worden herdacht. Ook het WK voetbal zorgt voor veel extra be zoekers. In de grond van Tang- Gok liggen zo'n elfduizend sol daten begraven die tijdens de Koreaanse Oorlog onder de blauwe vlag van de VN vochten tegen het communistische Noorden. Turkse, Poolse, Deense, Zuid- Afrikaanse en Franse voetbal fans waren de afgelopen dagen dan ook al veelvuldig op de prachtige heuvel te vinden. Er liggen soldaten van 22 verschil lende nationaliteiten begraven in Nam-Gu. Onder hen ook Ne derlanders. In totaal kwamen in de jaren 1950-1953 120 Neder landers in Korea om het leven. Drie man werden als vermist opgegeven. Feitelijk is de Koreaanse Oorlog nog steeds niet afgelopen. Er werd op 27 juli 1953 weliswaar een staakt het vuren overeenge komen, maar vrede werd nooit gesloten. Het is tragisch. De oor log kostte in totaal drie miljoep doden, het hele, toch al niet ontwikkelde land was in puin geschoten. Met Westerse steun heeft Zuid- Korea zich de voorbije vijftig jaar ontwikkeld tot een welva rend land, dat zich zeker nu opent voor de rest van de we reld. Noord-Korea is nog immer een communistische dictatuur, zo gesloten als een oester. Uit de moeizaam doorsijpelende be richten valt op te maken dat in het land al jaren achtereen hon gersnood heerst. Bezettingen Korea wordt al eeuwen geteis terd door oorlogen en bezettin gen, maar het conflict dat in 1950 uitbrak kwam op wel zeer speciale wijze tot stand. In de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog zaten Amerikaan se en Russische leiders regelma tig gebogen over wereldkaarten. De aardbol werd doodleuk ver deeld in invloedssferen, wat de bevolking er van dacht interes seerde niemand. Op die manier werd heel Euro pa in twee stukken verdeeld (Oost en West), hetzelfde ge beurde in Korea. De wereldlei ders waren dat land eigenlijk vergeten en gaven op een na middag inderhaast wat onder geschikten opdracht tot een vel deling te komen. Zij kwamen met de scheiding op de beroem de 38ste breedtegraad die Korea in Noord en Zuid en verdeelt. Echt de aandacht trok Korea na 1945 niet bij grootmachten. In het noorden werd een commu nistische regering gevormd, voornamelijk door Koreanen die met de Russen tegen de Japan ners hadden gevochten. In het Zuiden grepen juist de Korea nen de macht die met Japan hadden gecollaboreerd. In 1950 viel het communistische Noorden het Zuiden binnen. In luttele weken was alleen de ha venstad Busan nog in handen van het Zuiden, gesteund doorn enkele Amerikaanse eenheden. Daarop besloot de VN om Zuid- Korea te steunen. De VN riep al le lidstaten op om soldaten te leveren en aan die oproep werd massaal gehoor gegeven. Ook Nederland deed mee. Op 26 ok tober vertrokken de eerste 636 mannen. In totaal namen 3417 Nederlandse militairen deel aan de Koreaanse oorlog. De eeuwige doorlopende tv-se- rie MASH doet vemioeden dat de omstandigheden alleszins prettig waren, in werkelijkheid was het een verschrikkelijke oorlog. Toen de rook na drie jaar weer optrok, was men weer bij het begin, de 38ste breedte- graad. eke

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22