miljoen in zaak-Putten Superkortir ïgen 30, 50 en 70% bij V&D Van As niet in bouwfraudecommissie thl Algerijn ontsnapt via lakens uit gevangenis OPENINGSAANBOD MAGAZIJNVEWOP (\1 i ;nemarken Senegal i elen gelijk hJ Jii Claim YJ0J* Fusieplan Warmond valt slecht hij politiek Record in geschiedenis strafrecht Vluchtende automobilist ramt Blauwpoortsbrug in Leiden Zuidelijke oprit HSL voor bouwvak klaar Alphens Kamerlid: Ik ben ordinair gepakt door SP ^HAPPY-HOME, Celstraf tegen zigeunerfamilie Petaio geëist Ongeval met bussen op A16 McDonald's: friet niet vegetarisch Bij KPNOwest 550 man op straat n«, Leidsch Dagblad tumïï uagt xxxfx NR. 42940 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 GEMEEN msfeld pleit or drastische rvormingen VS twijfelde rer over >inet ud-politici st geschikt orde SER' Haas va eristen: de itsen gaan weg gstgeestse nkel decor or speelfilm 14° w 3 i6/I7° MBHBÊBBÊSÊ -5121 18,75 ;2,50 tigini n hrijveh( iu/anp - Denemarken en igal hebben vanmorgen iegu in hun tweede wed- in groep A met 1-1 ge- espeeld. Beide ploegen tien hun eerste duel en nu op vier punten. Jon Tomasson bracht de De- na een kwartier op 1-0, en strafschop. Voorde ;r, die Feyenoord verlaat, iet de derde goal dit we- ;ampioenschap. Zeven aten na rust maakte Diao Hij kreeg later in het eel en, tien minuten tijd, rood wegens een e tackle op Henriksen, wereldvoetbalbond FIFA het Turkse verzoek voor ^andere scheidsrechter bij ev luel zondag met Costa igl afgewezen. Turkije ver- de FIFA Coffi Codjia uit van de wedstrijd af te i, omdat de Afrikaan te varen zou zijn. co Zahovic heeft zijn itf:ldpartij aan het adres bondscoach Katanec ten bekopen met een en- reis Sloyenië. Zahovic g i gisteren nog wel zijn les aan, maar zijn mede- rs gingen daarmee niet lord. POSlc. r pos Idt koste 5SET11 in, sle Dai u Pagina's WK voetbal: a Versleten v' Ouinn schiet Ierse ploeg ieaj^pan j weer te h u I p :hema WK voetbal w 7 juni: uur: Zweden - Nigeria, 10 uur: Spanje - Paraguay. 0 uur: Argentinië - Engeland. OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 6 JUNI 2002 Leidsch Dagblad Km, warmond- Een meerderheid van de Warmondse gemeente raad voelt helemaal niets voor een fusie van Warmond met Voorhout, Sassenheim en Oegstgeest. Met name bij de op positiepartijen WD en Progres sief Warmond (PW) valt het idee van het college van burgemees ter en wethouders slecht. Ze vinden het veel te voorbarig om al over een fusie te praten, ter wijl nog niet eens vastligt dét Warmond moet worden herin gedeeld. Ook voorzitter Jan Sevenster van het Platform Warmond Zelfstan dig is ontstemd. Hij kondigt ac ties aan. Het platform werd bij na anderhalf jaar geleden opge richt nadat het toenmalige col lege het idee opperde om War mond deelgemeente te laten worden van Leiden. Onder druk van de bevolking liet de ge meente dat idee varen. Het ver baast Sevenster dat hij de bevol king nu alweer moet mobilise ren. „Ik had niet gedacht dat burgemeester en wethouders zo onverstandig zouden zijn om op het moment dat de provincie met een dreigement komt, met een het hoofd in de schoot te leggen." Deze week werd bekend dat ge deputeerde staten van Zuid- Holland Warmond binnen een half jaar willen dwingen tot her indeling, maar het is nog maar de vraag of dat plan het haalt bij de statenfracties. H. Goudsmit van PW noemt het 'dom' dat het Warmondse college zo snel rea geert met een fiisieplan. Ook WD en collegepartij CDA be treuren dat. Alleen fractievoor zitter J. van der Vooren van Warmond Anders toont begrip voor het collegestandpunt. In het dorp wordt wisselend gerea geerd op het fusieplan. Een aan tal Warmonders vindt een fusie prima, zolang het maar niet met Leiden is. Anderen vinden dat Warmond hoe dan ook zelfstan dig moet blijven. Pagina R5: Politiek boos op 'dom' college utrecht/gpd-anp - De Twee van Putten schrijven opnieuw ge schiedenis. Nadat ze eind april werden vrijgesproken van de moord op Christel Ambrosius, hebben ze de hoogste claim uit de historie van het strafrecht in gediend bij justitie: ruim vier mil joen euro. Advocaat Knoops heeft vanmor gen de claim naar het openbaar ministerie in Leeuwarden ge zonden. Het gerechtshof aldaar sprak Herman du Bois en Wïlco Viets eind april alsnog vrij in een herzieningsproces. De zwagers moeten volgens Knoops een schadebedrag ontvangen voor elke dag dat ze ten onrechte vast zaten. Dat geldt voor 949 dagen die ze in voorlopige hechtenis zaten en voor 1.485 dagen ge vangenisstraf. Voor Viets is een schadebedrag van 2.230.700 eu ro geclaimd, voor Du Bois eist Knoops 2.174.221 euro schade vergoeding. Daarnaast heeft de strafpleiter de inkomsten berekend die de twee gedurende die jaren zou den zijn misgelopen. Ook de reis- en verblijfkosten van hun echtgenotes in verband met de talloze rechtszaken en gevange nisbezoeken brengt Knoops in rekening. Een groot deel van de claim bestaat uit smartengeld. De zwagers Herman du Bois en Wilco Viets werden in 1995 bei den tot tien jaar cel veroordeeld wegens moord op en verkrach ting van de 23-jarige Christel Ambrosius. In het najaar van 2000 kwamen ze na zeseneen half jaar vrij. Vorig jaar juni ho noreerde de Hoge Raad hun derde verzoek om herziening van De Zaak Putten. Het ge rechtshof Leeuwarden sprak hen acht jaar nadien vrij. Het hof gaat zich eerst verdie pen in de ingediende verzoek schriften. Daarna volgt een openbare zitting, waar Viets en Dubois hun claim toelichten. Ook het openbaar ministerie komt dan aan het woord, aldus Knoops. Over het algemeen doet het hof dan veertien dagen later uitspraak. Volgens Knoops zal de hele procedure slechts twee of drie maanden in beslag nemen. Mocht de schadevergoeding la ger uitvallen, dan kunnen zijn cliënten via een civiele procedu re het restant claimen. Maar dat kan vele jaren duren, aldus Knoops. leiden - Een automobilist is van ochtend rond half elf bij de Blauwpoortsbrug in Leiden met grote snelheid uit de bocht ge- Mogen, dwars door de brugleu ning geschoten en in het water terechtgekomen. De man kon tijdig uit de auto - die op zijn kop in de modder lag - komen en wist de kant te bereiken. De chauffeur - een ongeveer 25- jarige man - was danig in de war en wilde wegvluchten, maar werd door toegesnelde omstan ders vastgehouden. Volgens de politie kon de man niet duidelijk maken of er nog iemand in de auto zat. Twee omstanders, Jac ques Veringa van De Waterlijn en de Leidse ondernemer Peter Labruyère, waren inmiddels in het water gesprongen om even tuele slachtoffers uit de auto te halen. Ook arriveerde een duik- ploeg van de brandweer om de auto op slachtoffers te onder zoeken. Er werden geen mensen in het water meer aangetroffen. Vermoed wordt dat de man, die met enorme snelheid uit de bocht moet zijn gevlogen, op de vlucht was. De auto - een grijze Honda - is een paar weken gele den gestolen. De chauffeur zou op de Steenstraat of in de St. Aagtenstraat, vlak voordat hij het water inreed, een ongeluk hebben veroorzaakt. De politie kon dat vanmorgen nog niet be vestigen. alkemade - De hogesnelheidslijn trekt een spoor door het gebied langs rijksweg A4. Bij het Ringvaartaquaduct (foto) verlopen de werk zaamheden bij de zuidelijke oprit volgens schema. Voor de bouwvak vakantie moeten daar de laatste vloeren zijn gestort, waarna het werk aan de noordelijke oprit begint. Enkele kilometers verderop, voorbij Leiderdorp, ligt de tunnelboor Aurora af en toe voor op het schema van 9 meter per dag. Volgens een voorlichtster van het HSL-projectbu- reau zijn er uitschieters tot 16 meter per dag, maar zij houdt ook reke ning met mindere dagen als gevolg van de wisselende bodemgesteld heid. „Het gemiddelde is nog steeds 9 meter", zegt de voorlichtster. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Peter Groenendijk breda/gpd - Een 25-jarige in Eindhoven woonachtige Alge rijn is in de nacht van dinsdag op woensdag uit de Koepel-ge vangenis in Breda ontsnapt Hij paste een 'klassieke truc' toe, door met een laken over de ge vangenismuur te klimmen. De Algerijn verbleef in voorarrest, (advertenties) op verdenking van lidmaat schap van een islamitische ter roristische organisatie. Minister Korthals stelt een on derzoek in naar de vlucht. Te vens is er een internationaal op sporingsbevel uitgevaardigd naar de Algerijn. Het Landelijk Parket houdt er rekening mee dat hij naar het buitenland is ge vlucht. De man is eind april aangehou den, samen met negen anderen, onder wie een inwoner uit Ber gen op Zoom en twee andere Eindhovenaren. Deze laatste drie zitten nu nog in het huis van bewaring in Breda. De an deren zijn vrij snel na hun aan houding vrijgelaten. De gevluchte Algerijn en de drie andere gedetineerden worden verdacht van het lidmaatschap van de GSPC, de Groupe salafis- te pour la prédication et le com bat, een islamitische groepering die aanslagen in en buiten Alge rije voorbereidt. alphen aan den run - LPF-Ka- merlid Gerard van As neemt geen zitting in de parlementaire commissie bouwfraude. Dat heeft de voormalige Alphense wethouder gisteren besloten. Van As zegt geen zin meer in de klus te hebben omdat commis sielid Jan de Wit (SP) hem 'een dolk in de mg heeft gestoken'. Een ander LPF-Kamerüd neemt zijn plaats in. De Wit meent dat Van As geen onafhankelijk onderzoek naar bouwfraude kan verrichten, om dat hij in 1991 zelf verstrikt raak te in een bouwaffaire. Van As werd toen door de plaatselijke SP-fractie beschuldigd van be langenverstrengeling. Hij zou misbruik hebben gemaakt van zijn positie als wethouder om zo op goedkope wijze een stuk grond te bemachtigen. Van As klaagde de SP na deze beschul diging aan wegens laster. De SP werd veroordeeld tot een geld boete van vijfduizend gulden. Kamerlid De Wit trad toen op als advocaat van de SP-fractie. Van As heeft geen goed woord over voor de actie van de SP'er. „Ik ben ordinair gepakt", zegt hij. „De SP kan het nog steeds niet hebben dat ze toen die zaak verloren heeft. De partij was toen te laf om in beroep te gaan, maar elf jaar later komt ze er weer over zeiken." Van As denkt dat Gerard Harmes, in 1991 fractievoorzitter van de Alphen se SP-afdeling, achter de actie van De Wit zit. „Die man is zo'n huichelaar. Hij stuurde me een bloemetje toen ik als Kamerlid aantrad, nu steekt hij me een dolk in de mg." Gerard Harmes ontkent het brein te zijn achter de actie te- KolorUale U'oonuaatei- zie advertentie in deze krant (advertenties) gen Van As. „Jan de Wit heeft mij gebeld om te vragen hoe die zaak in '91 precies in elkaar zat. Ik heb hem gewoon verteld wat ik wist dat Van As toen niet koosjer was, en nooit heeft be wezen dat onze aantijgingen niet klopten. Dat hij mij nu be schuldigt, is typisch voor zijn stijl. Hij ziet spoken." Van As spreekt van een wraak actie. „Die SP kan het succes van de LPF niet pruimen. Dus gaan ze zoeken naar dingetjes om punten tegen ons te scoren. Ach joh, ik maak me er niet druk over. Als ze mijn expertise niet nodig hebben in de bouwfraud ecommissie, doen ze het toch lekker zelf. Als ze straks met een waardeloos rapport komen, zal ik wel lik op stuk geven." door Gerard Baas den haag - Met eisen van an derhalf tot zes jaar celstraf had de officier van justitie weinig mededogen met Louis Petaio, zijn vrouw, zijn dochter en zijn ex-schoonzus. De zigeunerfami lie stond gisteren terecht we gens oplichtingspraktijken. Ze üet tussen 1999 en november 2001 bedrijven veel te veel beta len voor het slijpen van boren en zagen. Als ondernemers daar niet op ingingen werden zij door leden van de Petalo-familie be dreigd. De opbrengst van de op lichtingszaken, 470.000 euro, eist justitie temg. Er waren 86 aangiftes tegen de Petaio's gedaan, waarvan er gis termiddag in een lange zitting negen uitvoerig werden behan deld. Petaio zei dat hij niets wist van deze praktijken. De of ficier eiste een straf van zes jaar tegen Louis Petaio, mede omdat hij in 1996 ook al voor oplich ting en bedreiging was veroor deeld. De eis tegen Petaio's partner en zijn ex-schoonzus was twee jaar gevangenisstraf, tegen Petaio's 27-jarige dochter anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Tegen elk van de verdachten is ook nog een boete van 5.000 euro geëist Uitspraak op 19 juni zevenbergschen hoek - Op de snelweg A16 richting Breda zijn vanmorgen drie touringcars bij een ongeval betrokken geraakt. Het ongeluk gebeurde tussen Zevenbergschen Hoek en knooppunt Zonzeel. Het zou ondermeer gaan om een bus met schoollanderen en een met ouderen. Er zou ook een vrachtwagen bij het ongeval zijn betrokken. Drie inzittenden raakten zwaar gewond. Chicago - McDonald's heeft een knieval gemaakt naar Hindoes en vegetariërs. De hamburger keten erkende gisteren dat zijn franse frietjes niet zuiver vege tarisch zijn. Tot dusver maakte McDonald's altijd reclame met strikt plantaardig gebakken friet. Beide groepen hadden hiertegen geprotesteerd. Het excuus verschijnt later deze week op de internetpagina van het Amerikaanse bedrijf. De ke ten doneert tevens 10 miljoen dollar (10,6 miljoen euro) aan diverse instellingen van beide overtuigingen. hoofddorp Vrijwel alle mede werkers van het failliete kabel bedrijf KPNQwest in Nederland zijn ontslagen. De circa 550 werknemers kregen gisteren op het hoofdkantoor in Hoofddorp te horen dat hun arbeidsover eenkomst is opgezegd. Volgens AbvaKabo - bestuurder E. Hane- veld moet het personeel for meel nog zes weken werken, maar zullen velen vanaf van daag thuisblijven. „Ze zijn in deze situatie niet echt meer ge motiveerd." Op vrijwel alle afdelingen talloze artikelen met kortingen oplopend tot 70%. Kom snel en pak je voordeel. NEDERLAND BREEDST KI Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Plaats Telefoon (Lvm controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling is mqn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl Q33

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1