KUNST CULTUUR Hele 'Turandot' voor de prijs van één Pavarotti Kunstenaars zijn arm en ze praten niet over geld Enrique Iglesias gaat voor vlees en bloed Lks krijgt prijs br hele oeuvre iiière liederen nuurgedichten jigaboys en Ine in Lisse Ingsteen weer it E-Street Band Te veel kunstenaars brengen inkomen omlaag Peter de Caluwe geeft veelbelovende stem aan De Nederlandse Opera cein gelland isterdam koopt ice-theater Genderbender Filmmaand in Centrum De X donderdag 6 juni 2002 lanks. Foto: AP igeles - De Amerikaanse k Tom Hanks krijgt van renommeerde American istitute (AFI) een prijs bjn hele levenswerk. Het dertigste keer dat deze 'Li- ievement Award' is toe- id. De prijs wordt op 12 i de 45-jarige Hanks uit- I Hanks heeft in zijn car- |tot dusver twee Oscars ge- n, een voor zijn rol in ftelphia' (1993) en een [Forrest Gump' (1994). - Wljkvereniging Pan- ;t bestaat 25 jaar. Ter heid hiervan wordt op 1 juni een concert ge- i de Hooglandsekerk en, inwerking met de 100- /ereniging Oud Leiden, in de Luthersekerk i. Tijdens het concert n werken uitgevoerd van jonisten die een relatie jen met de wijk. Huub de Jd heeft liederen gecompo- lop vijf van de in de wijk zige muurgedichten van :hting Tegen-Beeld. Deze i zuüen tijdens het con- ii wereldpremière bele- |)ok Pieter de Mast, een in Ik wonende musicus, lt twee nieuwe werken ten [e. Voor de lezing over de Jt is de schrijver Ed van list uitgenodigd. l-Vengaboys, Milk Ine en nma treden op tijdens a Midsummer Dance lop zaterdag 22 juni in Lis- lt dansfestijn begint om ■uur op het parkeerterrein let Fioretti College. De op- Est van het feest wordt Jde organisator, speeltuin- iiging De Bijenkorf, be lt aan jeugdactiviteiten. [en kosten 12,50 euro in de erkoop en 15 euro op de ■elf. muziek recensie Louis du Moulin Concert: One Night Stand Tour van Enrique Iglesias met tienkoppige begeleidingsgroep. Gezien: gisteravond, Ahoy', Rotterdam. Gegeven zijn mega-sterstatus en de allure van zijn videoclips mocht een overweldigende spektakelshow worden ver wacht. In plaats daarvan trak teerde Enrique Iglesias het af geladen Ahoy1 gisteravond op een relatief sober pretpakket, waarin de Spaans-Amerikaanse 'godenzoon' vooral overkwam als een oprechte gangmaker die voorlopig nog zeer dankbaar is met zijn nog dagelijks groeien de succes. Niet te veel toeters en bellen, maar een broeierig avondje met de nadruk op het muzikale ele ment. Volgens dat strijdplan werkt de inmiddels 27-jarige zanger uit Miami op deze Euro pese tournee aan zijn geloof waardigheid als entertainer. Enrique wil voortdurend bewij zen dat hij niet van plastic is, maar van vlees en bloed. Van daar onder meer heel veel knappe vocale hoogstandjes en nogal wat tekst en uitleg over zijn jeugd, die alleen maar moeilijk was vanwege zijn on bedwingbare liefde voor mu ziek. Die passie moest wel stil blijven, meende Enrique als tie ner, omdat papa Julio al zo'n waanzinnige showbizcarrière had. Inmiddels is de zoon niet alleen net zo beroemd als zijn vader, hij geniet ook eenzelfde soort populariteit: als 'hero' van (jon ge) dames die vallen voor het ty pe latin lover. Ofschoon ze mu zikaal sterk verschillen, heeft Enrique als performer meer van Julio overgenomen dan hij zelf misschien bewust zal zijn. In principe hanteren ze bijvoor beeld allebei veelal dezelfde li chaamstaal, alleen gaat de jon ge Iglesias heel wat explicieter te werk. Waar Julio het laat bij vlinderen om zijn koorzange ressen, duikt Enrique er la R. Kelly toch nog even op. Heeft senior bij wijze van spreken op het podium nog nooit zijn col bert uitgetrokken, junior zorgt er juist voor dat zijn in een wit t-shirtje gestoken droomtorso Enrique Iglesias trakteerde het afgeladen Ahoy' op een relatief sober pretpakket. Foto: WFA voortdurend tot de verbeelding spreekt. Zoals Enrique geregeld zijn imago als hitsig vrouwenidool relativeert, zo probeert hij - an ders dan rivaal Ricky Martin - evenzeer zijn Latino-achter grond te 'kleineren'. Dat ge beurt middels het ongegeneerd oplepelen van all American soul- en rockklassiekers als 'Stand By Me', 'Purple Rain' en 'The Joker', die dankzij zijn charmante enthousiasme zo waar ook bijdragen tot verho ging van de feestvreugde. Dat originaliteit bij hem niet voor alles gaat accentueert Enrique nog eens door bij het 'toegeven' eerst het belegen 'La Bamba' op te voeren en even later in een confetti-regen af te ronden met 'Just Can't Get Enough' van De- peche Mode. door Marc Floor Rotterdam - Subsidies bevorde ren de armoede onder kunste naars. Naar gelang kunstwerken duurder worden, geloven men sen vanzelf dat het beter is. Dat concluderen Hans Abbing en 01- av Velthuis in hun dissertaties over kunst en geld, waarop ze respectievelijk vandaag en mor gen promoveren aan de Erasmus Universiteit. In de kunstwereld wordt niet ge sproken over geld. Olav Velthuis kan erover mee praten. Voor zijn proefschrift interviewde hij galeriehouders in New York en Amsterdam. „Gewoon verko pers van kunst. Maar begin je over geld, dan gaat dat niet zo gemakkelijk Ik zorgde er wel voor dat ik eerst iets zei over de kunst die er hing." Met kunstenaars is het niet an ders, weet promovendus Hans Abbing, schrijver van Waarom zijn kunstenaars arm? „Er wordt over van alles gepraat, maar naar de prijs wordt heel terloops geïnformeerd." Praten over geld is taboe in de kunst. En dat is gek, want het kunstenaarschap is een van de weinige beroepen waarin het gemiddelde inkomen laag ligt: slechts een op de vier Neder landse kunstenaars overtreft het bijstandsniveau. „Wie de kunst ingaat wordt financieel streng gestraft", concludeert Abbing dan ook in zijn proefschrift. Het probleem is de goede naam. Veel kunsthistorici, kunstcritici en andere culturele experts vin den eigenlijk dat kunst niet in geld is uit te drukken. Velthuis: „Zij betogen dat prijzen onrecht doen aan de waarde van kunst, dat de monetaire maat van de markt niet in staat is de waarde te bepalen." Ofwel, kunst is van een hogere orde en dat moet je niet besmetten met het slijk der aarde. Kunstenaars zelf zijn het daar mee eens. Sterker nog: commer cieel succes wordt vaak negatief beoordeeld, stelt Abbing. „Ie dereen heeft het een beetje in zich, die houding van: als ie mand opeens snel rijk wordt met kunst, kan het niet goed zijn. Zo zal een kunstenaar een collega die opeens begint door te breken naar beneden halen. Maar ook de man in de straat zegt: echte kunst is arm. Dat zit vrij diep." Tegelijkertijd kan de kunst al leen haar verheven status be houden door zich financieel af hankelijk op te stellen. Abbing berekende dat ongeveer de helft van het inkomen van Neder landse kunstenaars bestaat uit subsidies en giften. De maat schappij hecht er blijkbaar aan om geld in de kunst te steken. Vooral uit eigenbelang. „Door de hoge status van de kunst, dwingt de associatie respect af. Door middel van de kunst wordt de macht van de gever niet ont- kend maar vergroot." Vooral bedrijven met 'moeilijke' producten als tabak of alcohol legitimeren graag hun macht en doen dus veel voor de kunst. Voor overheden is het zelfs een instrument in het verwerven van internationale status nu het mi litair machtsvertoon er niet lan ger toe doet „Het aura van kunst kan wonderen verrich ten", aldus Abbing. En zo is de cirkel rond: „De overheid houdt de hoge status van kunst in stand, en dat houdt weer de aantrekkingskracht van de kunst in stand." De kunstwereld snijdt zichzelf zo in de vingers, redeneert de promovendus. Door de 'mislei ding van de magie van de kunst' zijn er te veel kunstenaars, iets wat nog wordt verergerd door het verstrekken van subsidies. „Er kan een gevoel ontstaan van 'de overheid regelt het wel voor mij'. Kijk naar de BKR-regeling: toen die werd ingesteld is het aantal kunstenaars snel toege nomen. Bij het afschaffen van ,em - Bruce Springsteen voor het eerst sinds 1984 een album opgenomen :en complete The E-Street Het album gaat 'The heten en verschijnt op i. Het laatste album dat gsteen met zijn oude band Se, was het succesvolle :ing in the dark'. 'The g' wordt geproduceerd Brendan O'Brien (onder Pearl Jam, R.E.M., Stone lie Pilots en Bob Dylan), website van 'The Boss' f.brucespringsteen.net) sinds gisteren ook de trac- van het te verschijnen m. Het album heeft vijftien n - In de Pieterskerk wordt indagmiddag 23 juni vanaf )uur het kinder- en fami- i ncert 'Alice in Orgelland' uden, een speurtocht door i ondere wereld van het or- 'ertelster J etty Podt vertelt «rhaal van Alice, een wsgierig meisje dat per on- 1 in het orgel terecht komt. de hand van Alice kunnen a eren op speelse wijze ken- naken maken met de diver- iderdelen van het orgel. erdam - De gemeente Am- lam koopt het Grace-thea- i Amsterdam Zuidoost. De eente heeft hierover over- temming bereikt met de lor van het failliete theater, theater, speciaal gebouwd de opvoering van de musi- Grace', sloot eind februari onverwacht de deuren om- de bezoekersaantallen ver er bleven bij de verwach- in. De gemeente Amster- 'wil het Grace-theater in ie- geval de komende twee jaar ihouden. In 2004 opent het Entertainment Center in oost de deuren en tot die fcan het Grace-theater de He op cultureel gebied vul- door Hans Visser Amsterdam - „Steeds weer ont dek je nieuwe zangers. En dat is nou precies het leuke van mijn vak. Het zou voor het publiek erg saai worden als we steeds weer dezelfde namen zouden bren gen." Het hoeft dus niemand te verbazen dat Peter de Caluwe voor Puccini's 'Turandot', de nieu we productie van De Nederlandse Opera, vooral onbekende maar wel veelbelovende zangers koos. Zaterdag beleefde de voorstelling zijn première in het Amsterdam se Muziektheater, begeleid door het Koninklijk Concertgebouwor kest onder leiding van Riccardo Chailly. 'Turandot' is een oud Arabisch sprookje dat inmiddels naar China was geëvolueerd toen Giacomo Puccini het gebruikte voor wat zijn laatste opera zou worden. Het verhaalt van een prinses met een verkild hart, die al haar huwelijkskandidaten laat onthoofden omdat ze stuk voor stuk niet het drietal door haar opgegeven raadsels kunnen op lossen. Maar ze schrikt als op een dag de Tataarse prins Calaf de drie vragen wél goed beant woordt Juist voordat Puccini het slot zou componeren, waarin Calaf de prinses als zijn bruid in de armen sluit, overlijdt hij aan een verwaarloosde keelkanker. De opera wordt voltooid door Fran co Alfano op basis van de ach tergelaten schetsen, waarna het werk aan een zegetocht over de wereld begint. Een opera met melodieën een orkestratie die zijn weerga niet kent. Maar op verzoek van Chailly componeer de Luciano Berio een nieuw slot, eveneens op basis van Puc cini's schetsen. Een verbetering? „Ik denk dat Berio het heel in telligent heeft opgelost", zegt De Caluwe, verantwoordelijk voor de casting bij het Amsterdamse Operahuis. „In de bombastische versie van Alfano wordt de illu sie gewekt dat Turandot alsnog verliefd wordt op Calaf. Een beetje onwaarschijnlijk. Daaren tegen suggereert Berio in zijn transparantere muziek veel meer een open eind." De karakters zijn daarmee niet veranderd en daarom bleven ook de bijzondere eisen die aan de zangers worden gesteld on gewijzigd. Grote namen werden daarvoor niet gezocht. „Want het gaat ons niet alleen om de stemmen. Want voor de prijs van één Pavarotti, kunnen we in Amsterdam alle rollen in 'Tu randot' bezetten. Belangrijker dan de naam is voor ons de vraag of een zanger zijn rol ook geloofwaardig kan acteren. Wij werken nu eenmaal anders dan bijvoorbeeld de platenhandel, waar ze bekende namen nodig hebben om te kunnen verko pen." „Net als bij de Metropolitan Opera in New York. Opera is daar slechts een vehikel voor beroemde stemmen. Artistiek hebben ze daar de trein gemist, van vernieuwing is geen enkele sprake. Het repertoire bij de meeste operahuizen in de VS is ingedikt tot een stuk of drie overbekende producties met vooral grote namen. Maar hoe veel nieuwe opera's hebben ze de afgelopen vijftig, zestig jaar laten zien? Dat beleid zonder ar tistiek risico wordt daar de dood van het genre." „Bij De Nederlandse Opera re peteren we voor een productie vijf tot zes weken en spelen die dan een maand lang. Een perio de waarin iedereen naar elkaar toegroeit, zodat er saamhorig heid ontstaat, een soort familie sfeer, waarin de voorstelling uit eindelijk alleen maar beter kan worden. In veel andere opera huizen wordt zo'n productie verspreid over een paar seizoe nen herhaald met steeds wisse lende solisten. Dat levert alleen maar confectie op. Wij streven naar haute couture." „Bij ons is elk project nieuw. De keuze voor de regisseur en de dirigent bepaalt grotendeels de geur en de smaak van een pro ductie. En daarmee win je blijk baar het vertrouwen van de zan gers, want ze komen hier altijd graag terug. Ze wonen boven dien met plezier een paar maan den in Amsterdam en zijn blij met ons publiek. Want in steden als Parma en Milaan kan het pu bliek soms ronduit vijandig zijn De Tataarse prins Calaf (Dario Volonté), die de ijzige prinses Turandot (Francis Ginzer) moet ontdooien. Foto: GPD/Hermann und Clarchen Baus en zelfs iemand afmaken" Juist die Amsterdamse aanpak trekt zelfs wereldsterren aan, die normaal gesproken onbetaal baar zouden zijn. Zo kon De Caluwe al twee keer de befaam de Britse bariton Bryn Terfel contracteren. Tegen een salaris waar ze bij de Metropolitan om lachen, zong hij in Puccini's 'Tosca' memorabel de rol van Scarpia en in december nog speelde hij als een soort Elvis Presley onvergetelijk de kwak zalver Docter Dulcamara in Do nizetti's TElisir d'amore'. In rust gerijpte roldebuten waarmee hij nu wereldwijd terecht kan in an dere producties. „Je kiest geen namen waarin je niet gelooft. Maar het is risicovol werk, want het gaat erom dat el ke voorstelling zijn eigen par fum heeft en dat je het niveau haalt dat past bij dit huis." Dus worden in deze 'Turandot' de rollen van de drie Chinese mi nisters Ping, Pang en Pong, ge modelleerd naar de commedia dell'arte, gezongen door drie zangers die vooral goed moeten kunnen bewegen: de Italaanse bariton Angelo Veccia, de Turk se tenor Soner Bülent Bezdüz en de Italiaanse tenor Carlo Bosi. Hoe hij ze vond? „Je kijkt en luistert in andere operahuizen en met collega's wissel je veel uit. Soms helpt het toeval. Zo hoorden we laatst een taxi chauffeur zingen, Nicola Rossi Giordani. Fris en onbedorven. We hebben hem meteen vastge legd voor onze nieuwe 'Nor- ma'." Ook bij de vondst van Calaf, die de ijzige prinses moet ontdooi en, speelde het toeval een hoofdrol. „Maar de Argentijnse tenor Dario Volonté is de ideale keuze. Een echte ontdekking. Begin dertig en een ware 'ridder van de hoge c'. Hij heeft Calaf al een keer in Napels gezongen, maar nu hij bij ons werkt met regisseur Nikolaus Lehnhoff, zegt hij die rol opeens echt te begrijpen. Hij ontdekt nu van al les aan dat karakter." Lastig was het zoeken naar een goede Turandot. Het werd de Amerikaanse sopraan Francis Ginzer. „Ze was bij ons totaal onbekend. Ik hoorde haar stem op een bandje en ben toen een voorstelling van haar gaan zien: indrukwekkend. Ze kan acteren en heeft een mooie, lyrische stem. Dramatisch en toch met mooie Italiaanse kleuren. En bo vendien bereid een groot aantal voorstellingen te zingen. Want het is een zware rol." Daarom werd via audities een tweede Turandot aangetrokken: de Russin Anna Shafajinskaia. „Zulke stemmen vind je alleen in Amerika en Rusland omdat ze daar tijdens de opleiding trainen op het zingen in grote zalen. Gek genoeg valt daarom juist het gros van de Italiaanse stem men af. Gelukkig gaat ook Chail ly akkoord met die keuze. Want voor hem is de stem een instru ment, dat moet passen in het totaal." Turandot', te zien: 12, 15, 18, 21, 24, 27 juni, 20.00 uur; 9 en 30 juni, 13.30 uur, Muziekthea ter Amsterdam. de regeling zag je het omgekeer de." Het gevolg: armoede. Te veel kunstenaars brengen het gemid delde inkomen omlaag. „Een al gemeen gevierde beroepsgroep is aan het begin van de 21ste eeuw in een van de meest wel varende landen ter wereld over wegend arm", stelt Abbing. „Zou de overheid de kunst min der subsidiëren dan zou dat bij dragen aan minder armoede onder kunstenaars. Maar omdat overheden gevangen zitten in de bestaande mythologie van de kunsten, is dit voorlopig geen mogelijkheid." Ook van de kunstwereld zelf hoeft geen verlossing worden verwacht. De wijze waarop de prijzen van kunst worden be paald zorgen ervoor dat de situ atie blijft zoals hij is. En wie be paalt de prijs van de kunst? Velt huis: „Mensen die de toegang tot de kunstwereld bewaken. Musea, kunstcritici en curato ren. Koopt een museum wat van een bepaalde kunstenaar, dan heeft dat op de particuliere markt een prijsverhogend ef fect." Daarmee wordt iets in werking gezet wat hij omschrijft als 'de constructie van de waar de.' „Door hoge prijzen worden kwaliteit en artistieke waarde geconstrueerd. Als de prijs om hoog gaat, zullen mensen ster ker gaan geloven in de artistieke waarde van dat werk. Het grappige is, concludeert Ol av Velthuis, dat bij aankoop en verkoop van kunst het onder werp geld zoveel mogelijk wordt vermeden, terwijl de prijs van kunst in andere zin wel graag wordt gebruikt „Stel dat een museum een werk heeft gekocht dat later een kernstuk in de col lectie wordt en tegen hoge waarde verzekerd moet worden. Reken er maar op dat het muse um er dan geen moeite mee heeft om te zeggen dat ze het destijds voor een veel lagere prijs heeft aangeschaft Daar mee wordt uitgedrukt hoe goed ze op de hoogte waren van wat er toen speelde in de kunstwe reld." Hans Abbing, 'Why are artists poor? The ecxeptional econo my of the arts' - Amsterdam University Press, 25,90 euro. leiden - Cultureel Centrum De X in Leiden toont deze maand drie films die het doorbreken van de klassieke tweedeling man-vrouw als onderwerp heb ben. Deze zogenaamde transge- nder-thematiek wordt zowel in formatief als artistiek uitgewerkt in een prijswinnende documen taire en twee films. Op donderdag 13 juni is de Amerikaanse documentaire 'Southern Comfort' van Kate Davies te zien, waarin Robert Eads wordt gevolgd. Hij is in al les een cowboy, zijn omgeving waardeert hem en zelfs de lokale Ku Klux KI an wil hem in de gele deren opnemen. Dat hij trans- seksueel is, komt aan het licht als hij zich moet laten behande len voor kanker aan zijn eier stokken. 'Southern comfort' werd op het filmfestival van Sundance bekroond met de gro te juryprijs. Een week later is 'Forever fever', ook bekend als 'Don't call me John Travolta', te zien. Deze Singaporese film van Glen Goei laat zich het best beschrijven als een mix van John Travolta, Bru ce Lee en Woody Allen. Hoofd persoon Hoek wil een motor ko pen en om het geld bij elkaar te krijgen schrijft hij zich in voor een disco-danswedstrijd. On dertussen moet hij zijn proble men thuis zien te overwinnen. Zijn broer, de oogappel van de familie, bekent zijn transseksua- liteit en wil laten opereren. De laatste ftn in deze serie is op donderdag 27 juni te zien. 'Boys don't cry' van Kimberly Peirce werd wereldwijd overla den met prijzen, voor zowel de regie en het scenario als voor de twee hoofdrolspelers Hilary Swank en Chloë Sevigny. Beiden kregen een Oscarnominatie en wonnen de MTV Movie Award voor beste filmkus. Teena Bran don woont in een plattelandsgat in het zuiden van de Verenigde Staten en doet zich voor als man, Brandon Teena genaamd. Vanaf zijn aansluiting bij een groep ruige vrienden, die niets van zijn vrouwelijke identiteit weten, bouwt er een zenuwslo pende spanning op, die toe werkt naar een dramatisch ein de. Genderbender Filmmaand in Cultureel Centrum De X, Apo- thekersdijk 33a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19