RIJN 8c VEENSTREEK Klankbordgroep Hoogmade rekent op Fransseii 'Als je geen vlees op je botten hebt, moetje hulp inroepen' Hoogmadenaar op de bres voor zwervl Bezwaren tegen woningbouw Muntjesactie voor Leprastichting Zomermarkt Oudshoornse kerk IVN-cursus over waterbeestjes Beachvolleybal in Alphen Zeskamp bij MAX Alkemade geeft voor Kinderhulp Vijfde Oldtimer Kikkerrit Autobus raakt personenauto Informeel bezoek goedmakertje voor verzuim in januari Kamerlid Spies schiet brugpiepers weg Buitenkaags jubileumdansje Alphenaar Van der Neut steunt kleine ondernemers in nood Alphenaar mag op eigen risico doorbouwen Raad van State grijpt niet in bij uitbreiding aarlanderveen - De bezwaren van M. Meijer tegen de bouw van elf woningen in de voorma lige Mariaschool in Aarlander- veen zijn nog niet van tafel. Meijer vreest verlies van priva cy. Wethouder Hub Wersch stuurde de bezwaarmaker naar de procedure rond het aanvra gen van de bouwvergunning. Dan kan hij opnieuw proteste ren. Deze week kwam tijdens een commissievergadering al leen een wijziging in het be stemmingsplan aan de orde. Burgemeester en wethouders wilden eerder van het protest van de Aarlandervener niets weten. alphen aan den rijn - De initi atiefgroep Muntjesactie uit Al phen aan den Rijn houdt in september voor de elfde keer haar jaarlijkse muntjesactie. Dan gaan leerlingen van diverse Alphense basisscholen de deu ren langs om (buitenlands) muntgeld op te halen. De op brengst van de actie is opnieuw bestemd voor de Leprastich ting. Vorig jaar haalden de scholen gezamenlijk een re cordopbrengst van 104.000 gul den (47.000 euro) op. alphen aan den run - Alphens mooiste monument, de Ouds hoornse kerk, vraagt jaarlijks veel onderhoud. Dat brengt ho ge kosten met zich mee. Om daarin tegemoet te komen wordt er zaterdag van 9.30 tot 15.30 uur een zomermarkt ge houden op de parkeerplaats van verzorgingstehuis Ouds- hoom. Inlichtingen: 0172- 434600. alphen aan den rijn - De na- tuurvereniging IVN houdt za terdag een cursus over water beestjes. De cursus bestaat uit een theoretisch en praktisch gedeelte. Het eerste deel vindt plaats in het gebouw De Vier Jaargetijden aan de Vivaldihof 85. De cursus duurt van 13.30 tot 16.30 uur en kost 4,50 euro. Inlichtingen: Nico Rensen, tele foon: 0172-493037. alphen aan den run - De vriendenclub van de volleybal vereniging Castellum Drukwerk houdt op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni een beachvolleybaltoer- nooi. Het evenement wordt ge houden op de parkeerplaats van de Rabobank aan de Pieter Doelmanstraat. Het toernooi wordt gekoppeld aan het Zo merfeest, dat op 29 juni is. alphen aan den run - Jonge rencentrum MAX organiseert zondag 30 juni een zeskamp voor teams van zes personen. Op het programma staan onder andere spijkerbroek hangen, le vend tafelvoetbal en de zeep- baan. Deelnemers moeten tus sen de 12 en 17 jaar zijn. Inlich tingen: 0172-493329. alkemade - De jaarlijkse collec te voor het Nationaal Fonds Kinderhulp heeft in Alkemade 2123,05 euro opgebracht. In de Week van 12 tot en met 18 mei gingen 27 collectanten de deu ren langs. De opbrengst komt ten goede aan kinderen die te maken hebben met de jeugd hulpverlening. hazerswoude-dorp - Zaterdag wordt voor de vijfde keer de Bo- skoopse Oldtimer Kikkerrit ge reden. Meer dan honderd klas sieke automobielen rijden de route. De rit door het Groene Hart begint in Hazerswoude- Dorp op de Loeteweg 4a en wordt in Boskoop op het terrein van busbedrijf Conexxion afge sloten met een défilé. zwammerdam - Bij een poging om vanaf de vluchtstrook de Steekterweg in Zwammerdam op te rijden richting Bodegra ven raakte een 57-jarige be stuurder van een autobus een personenauto uit de richting Alphen aan den Rijn. De 27-ja- rige passagier van deze perso nenauto raakte daarbij gewond en is met onbekend letsel over gebracht naar het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp. De be stuurder van de bus zag ver moedelijk de 30-jarige automo bilist uit Alphen over het hoofd. den haag/alphen aan den run - De Alphenaar Lausberg mag de aanbouw aan zijn huis aan de Lokhorst afinaken. De Raad van State ziet geen reden om de bijna voltooide uitbreiding te elfder ure alsnog stop te zetten. Staatsraad Van der Meer wijst er in haar uitspraak echter nadruk kelijk op dat Lausberg een groot risico neemt als hij verder bouwt. De aanbouw is gemaakt omdat Lausbergs partner Lap erre slecht ter been is en grote moei te heeft met de bestaande spil- trappen in het huis. De trappen konden niet worden vervangen en werden ongeschikt geacht voor de montage van een trap- lift. Daarom is vergunning ge vraagd en gekregen voor een flinke aanbouw. Daarin is onder meer een geheel nieuw trappen huis met comfortabele trappen geprojecteerd. Achterbuurman Mooy nam daarmee geen genoegen. Hij vindt dat zijn uitzicht wordt ver pest door de uitbreiding die twee lagen en een kap bevat en het oorspronkelijke huis met eenderde vergroot. Volgens Mooy is de aanbouw in strijd met het bestemmingsplan. Dat staat maar één laag met een kap toe. Volgens de gemeente Alphen aan den Rijn maakt het nieuwe artikel 19 lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het moge lijk om, zeker in dit geval van een dringende medische indica tie, de vrijstellingen te verlenen die de bouw van een extra laag mogelijk maken. Staatsraad Van der Meer stelt daar in haai uitspraak grote vraagtekens bij. Ze betwijfelt of het de bedoeling van de wet is dat er zo ruim mee wordt omge sprongen. Zij is echter van me ning dat een meervoudige ka mer die principiële vraag in een bodemprocedure moet beant woorden. Van der Meer vindt het niet zin vol om de bijna voltooide uit breiding intussen alsnog stop te zetten. Zij wijst er echter met klem op dat Lausberg het risico loopt dat de meervoudige kamer de handelwijze van de gemeente afkeurt. In dat geval is de kans groot dat de Alphenaar zijn aan bouw weer moet afbreken. Veel minder sta in Rijnland alphen aan den rijn - twee jaar van sterke st het aantal nieuwe be< in het gebied van de K van Koophandel voor land gedaald. Bedroei aantal beginnende on mers over 2000 nog 2. rig jaar was dat beduic minden 1.900. De afhi doet zich volgens de K vooral voor bij de advi facilitaire diensten. Ook de bouwnijverhel een duidelijke afname landbouw, industrie e nanciële sectoren dale der spectaculair. De ei ep sectoren met een licht in 2001 zijn de groothj en de persoonlijke en mene diensten. De gn groei deed zich voor ii i zondheids- en welzijn In 2001 zorgden de bej nende ondememingei delijk voor 64.000 nieu wc nen. Door 35.000 nieu is e dochteronderneming! otti nieuwe nevenvestiginj isti< werden nog eens 68.0( lee nen extra geschapen. 1 ere meeste nieuwe bedrijv in ontstonden in Zuid-Hl ch; Gemiddeld is een kwal „1 de gestarte ondememi i e weer beëindigd. fcaa kar i de GE hoogmade - Hoogmade krijgt in het jubileum jaar toch extra aandacht van commissaris van de koningin Jan Franssen. In augustus brengt hij een informeel bezoek aan het 750-jarige dorp, dat hij begin dit jaar bij een officiële gelegen heid door overmacht oversloeg. De plaatselijke Klanbordgroep Hoogmade is blij met de komst van Franssen. Voorzitter Toïna Beuving wil hem in de jubileummaand laten zien wat er schort aan het dorp, waar mee het volgens haar droevig is gesteld. Op diverse plaatsen zijn er verzakkingen van wege de boterzachte veengrond van Hoogma de. In de volksmond heet de ondergrond 'dik water'. Daarnaast maakt het dorpshart een verpau perde indruk, omdat het wacht op een ingrij pende vernieuwing die de Ondernemings maatschappij Hoogmade voor haar rekening neemt. De commissaris van de koningin had dit alles met eigen ogen kunnen zien als het tijdsche ma van een rondrit door de gemeente in Ja- cobswoude in januari wat ruimer was geweest. Door vertraging in Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge kwam Franssen toen, in bijzijn van onder anderen gedeputeerde Hallensle- ben, niet toe aan Hoogmade, dat het sluitstuk vormde van het werkbezoek. Wel praatte wet houder Chris Vink de provinciebestuurders bij over de verzakkingen in het dorpje aan de Does. Voor de Klankbordgroep was dat onvoldoen de. Tijdens een onderhoud met Franssen kreeg Beuving niet alleen nuttige adviezen, maar ook de belofte dat hij in de rustige zo mertijd een informeel bezoek aan Hoogmade zou brengen. Beuving, die geen behoefte heeft aan potten kijkers, wil de precieze datum niet noemen. „Het is in elk geval in augustus, als ons dorp 750 jaar bestaat", zegt zij. „Wij schotelen de commissaris van de koningin, een prettig mens, een programma van twee uurtjes voor. Aan de hand van onze nieuwe folder van Hoogmade kunnen we misschien een dorps wandeling maken." Ondanks haar zorg over de gesteldheid van Hoogmade ziet Beuving ook lichtpuntjes. Het geld druppelt binnen bij de Klankbordgroep. „Wij krijgen een bijdrage uit het Julianafonds en de opbrengst van de collecte tijdenj 20 zamenlijke jubileumdienst op 28 april, 'ij drag is nog niet binnen op onze rekei113 vind het onbescheiden om ernaar te Maar de kerk zat toen met 500 mensen i°l vol. Het bedrag is ongetwijfeld enkele 1 v< den euro's. Maar het gebaar vind ik n belangrijker." De klankbordgroep weet al wat zij *s fondsen gaat doen. „Daarvan kopen bankje of een boompje. Een mogelijk is aan het Hendrik Meijerplantsoen, vv dere mensen dan rustig kunnen zitten.' alphen aan den run - Het nieuwe CDA-Tweede Kamerlid Liesbeth Spies uit Alphen aan den Rijn zet 75 brugklassers van het Groene Har ceum in beweging. Zij vormden vanmorgen de eerste groep deelnemers aan de jaarlijkse run-bike-run van de school. Toen Spies, oud-le< van het Lyceum, was vertrokken, begonnen nog 475 andere twaalf- en dertienjarigen aan de uithoudingsproef die bestond uit 3 kilomet lopen, 22 kilometer fietsen en weer 3 kilometer hardlopen. Het fietsparcours liep via Woubrugge en Koudekerk aan den Rijn weer terug 1 Alphense sportpark Zegersloot. De enige volwassene die de run-bike-run volbracht was sector-directeur Peter Seis (midden op de foto). Foto: Mark Lamers buitenkaag - De eerste dansles. Het hoort bij de opvoeding. De jongen leidt, het meisje volgt liefdevol. Deze buitenkans kreeg dit jonge paar nu al, omdat hun school, de Willibrordusschool in Buitenkaag, jubi leert. Het vijftigjarig bestaan wordt door de schoolleiding aangegrepen om allerlei leuke activiteiten te or ganiseren. De dorpsschool, die 63 leerlingen telt, hoopt binnenkort een specifieke Buitenkaagse dans aan het Nederlandse volk te kunnen presenteren. Een bezoek van het koninklijk paar ligt dan zeker in het ver lengde. Vandaag zijn de leerlingen naar de Floriade. Foto: Dick Hogewoning door Gerard Baas den haag - Een ligplaats voor een woonboot aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout. K. Koetsier uit Hoogmade, die de ligplaats wil, tegenover Noordwijkerhout, dat weigert een ligplaats toe te staan. Alleen de inzet en de betrokken partijen waren duidelijk bij de rechtszaak die deze week bij de Raad van State diende, de achterliggende feiten waren dat minder. Koetsier voerde aan dat hij recht had op de ligplaats omdat hij die, in combinatie met de woonboot, in 1997 had gekocht van de vorige eigenaar, een in 2000 overleden Noordwijkerhouter die zijn laatste dagen sleet als dakloze zwerver. Koetsier heeft meerdere motieven om de zaak ver door te voeren, maar een nieuwe woonplaats be hoort daar niet onder. „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat de kans dat ik aan de Leidsevaart ga wonen, niet zo groot is. De eerste reden is dat een gemeente niet zo maar een ligplaats mag verwijderen. Dat mag niet met huizen, dat mag dus ook niet met woonboten. Vergeet niet dat voor die ligplaats vijftien jaar geleden 100.000 gulden is betaald." De tweede reden voor Koetsier ligt in de manier waarop de gemeente is omgegaan met de vorige eigenaar die - geeft de Hoog madenaar toe - lastig kon zijn. „In de zomer 1996 heb ik hem leren kennen. Ik las in de krant dat zijn woonboot was afgebrand en als woonboot-geïnteresseerde ben ik gaan kijken." Al snel bleek dat het hier om een bijzonder geval ging. Zijn buren waren de Noordwij kerhouter vanwege zijn wispelturige gedrag liever kwijt dan rijk en hij kreeg een tijdelijke ligplaats op een meer afgelegen plek. De verlaten plaats werd verdeeld tussen beide buren. Volgens raadsman Correljé mocht de gemeente dat doen, omdat zij in het bezit was van een verklaring van de Noordwijker houter dat hij afstand deed van zijn claim op de ligplaats. De gemeente had een aantal argumenten om te twijfelen aan de echtheid van de koopovereenkomst. „In 1997 was de boot op de tijdelijke ligplaats gezonken en ver bleef de Noordwijkerhouter bij kennissen. Pas een jaar later kwam de heer Koetsier met het verhaal dat hij eigenaar van de lig plaats was. Wij vroegen hem dat te bewijzen en weer een jaar later liet hij ons een koop overeenkomst zien met een twijfelachtige echtheid. Bovendien heeft de Noordwijker houter zich tegenover de gemeente altijd gedragen als enige rechthebbende. Hoe konden we weten dat er een derde kene was?" De reden dat Koetsier zich al die Lvf had gemeld bij de gemeente was, ie omdat hij zich niet wilde mengen in^ derhandelingen tussen Noordwijka,e] en haar bijzondere, lastige, burger, j er vertrouwen in dat een gemeentg zijn best zou doen om ook menseif^1 pen die buiten hun schuld in de pra zijn geraakt. Wat hem gebeurde, ee| die hem onberekenbaar en ontoere vatbaar maakte, kan iedereen gebei toen bleek dat ze hem hadden late ben ik naar het gemeentehuis gestaj Correljé verklaarde dat Noordwi juist zijn uiterste best had gedaai man te helpen. „De gemeente heef les aangeboden, maar hij weigerde wilde niets met ons te maken hebbe In 2000 overleed de Noordwijkerho ook door zijn kennissen op straat w en op oudere leeftijd dakloos was ge „Ik kwam er in dat jaar achter dal overleden", zegt Koetsier, „en heb 1 genomen om hem niet de vergetelh ten raken." Als de Raad van State over zes weki tief voor hem oordeelt, gaat Koet! noods door tot het Europese Hof. door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Het run nen van een bedrijf is een baan vol hindernissen. Volgens Onder nemersklankbord in Den Haag hoeft goede raad voor in nood verkerende ondernemingen ech ter niet duurte zijn. Landelijk staan er 225 consulenten - veelal oud-ondernemers of managers - klaar om gratis hulp te bieden. Vorig jaar kregen in Nederland ruim 2.000 ondernemers koste loos advies. In de regio van de Ka mer van Koophandel van Rijnland (Leiden, Lisse, Alphen aan den Rijn) deden 43 bedrijven een be roep op Ondernemersklankbord. Daarmee steeg het aantal geval len in dit gebied ten opzichte van 2000 met 30 procent. Alphenaar Sjaak van der Neut (62) is één van die regionale ad viseurs die te hulp schieten als de reddingsboei eenmaal is uit geworpen. ,Als je geen vlees op je botten hebt, moet je hulp in roepen", zo luidt zijn motto. Ondernemers van het midden- en kleinbedrijf kunnen volledig op hem rekenen. Zelf kan hij bogen op een succesvolle der tigjarige loopbaan als directeur van gerenommeerde houthan- dels. Die ervaring stelt hij fj-p ten zo'n geval kunnen we helpen. Vergeet niet dat het meestal gaat om bedrijven met één tot tien medewerkers. Betrouwbare cij fers over succes van onze kant kan ik niet geven. Soms belt ie mand je, geef je advies, en ver volgens hoor je niets meer. Was dat kennelijk precies iets wat hij wilde weten. Of niet, zeg het maar." In de regio van de Kamer van Koophandel voor Rijnland kwam vorig jaar driekwart van de 43 hulpaanvragen van bedrij ven met maximaal twee werkne mers. Zij die hun bedrijf tussen de twee en vijf jaar runden wa ren koploper met 35 procent aanvragen. De problemen hadden meestal te maken met marketing (19 procent), organisatie (17 pro cent) en financiën (14 procent). Hulp werd het meest ingeroe pen door ondernemers met consumptieartikelen (44 pro cent) en handelaren in onroe rend en roerend goed (21 pro cent). De snelste manier om met On dernemersklankbord in contact te komen is via de Kamers van Koophandel, waarmee een over eenkomst is getekend. Van der Neut: „Het midden- en kleinbe drijf is de motor van de econo mie. Iedereen denkt bij econo mie meteen aan multinationals, maar de meeste werkgelegen heid in ons land wordt door het MKB gecreëerd." Sjaak van der Neut, voor het gebouw van de Kamer van Koophandel voor Rijnland: Je mag het sociaal werk noemen." Foto: Taco van der Eb. dienste van anderen. „Ik doe dit werk omdat ik sociaal bewogen ben. Net als mijn broers - die hadden een mastenmakerij - ben ik tussen de krullen gebo ren. Daardoor ben ik op de praktijk gericht. Ik heb alles zelf moeten leren en ervaren. Weet daardoor van de hoed 1 1 de rand. Zowel beginnende als ge vestigde ondernemers kan ik van dienst zijn." Volgens Van der Neut is ruim 40 procent van de cliënten 'starter'. „Het probleem is dat die tegen woordig beginnen zonder ken nis, ervaring en opleiding. Dat vraagt al om problemen. de economie minder goed draait, zoals nu, denken ook starters er wel twee keer over na om een bedrijf te beginnen. Over de on dernemers van de afgelopen ja ren kan ik kort zijn. Die komen pas in een laat stadium bij ons terecht. Meestal is het sluiten van het bedrijf dan de enige en onvermijdelijke oplossing." Maud Eyck (41), pr-manager van de stichting Ondernemers- klankbord in Den Haag, beaamt dat. „De helft van onze klanten komt direct of indirect via de Kamer van Koophandel bij ons terecht. Wij kunnen en willen ie dereen helpen. Behalve grote bedrijven. Die kunnen profes sionele hulp wel betalen. Maar voor de kleinere bedrijven is de drempel kennelijk nog te hoog. Daar willen we verandering in brengen. Vooral door meer be kendheid te krijgen. Wij willen bijvoorbeeld ook af van het ima go om het laatste loket te zijn. Het is zonde dat bedrijven vaak zo laat bij je komen." Ondememersklankbord bestaat nu 23 jaar. „De meeste onder nemers zijn goed in hun vak", zegt Van der Neut. „Maar ze hebben problemen met bijko mende zaken. Als consulent probeer je de zaken weer Mot te trekken. Elk geval is anders. Als er een verzoek om hulp bij je binnenkomt, kijk je eerst welke hulp er nodig is. Soms zeggen ze wat er aan de hand is, maar het kan ook zijn dat ze hun pro bleem niet herkennen. Ik kan natuurlijk geen namen noemen. Maar er zijn bedrijven die den ken dat ze een financieel pro bleem hebben, terwijl het aan de organisatie schort Anderen hebben juist wel een financieel probleem, maar hebben geen geld voor een accountant. In

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16