LEIDE Felle kritiek Helaas voor de toeristen: de fietsen gaan weg op opleiding leraren UL Festijnen stapelen op een parkeerplaats J i rt v WD-raadslid stapt op SieMatic ritser maakt in Meelfabriek REGIO R1 'Docenten geven belabberd les' Kindertekeningen in Volkshuis sifej Onze keukenshowroom heeft uw klassieke smaak. Leidse binnenstad trekt zich weinig aan van alarm IDE STELLING •L Ceen blessure oudt meiden Meerburg tegen Hoogmade ekent op Janssen ien - De Zwitserse architect [erZumthor heeft de op- cht gekregen om een mas- plan voor de Meelfabriek te iken. Dat maakte de Stichting ise Studentenhuisvesting, nen met VOF Meelhattan ei- iaar van het Rijksmonument igs de Zijlsingel, vanmiddag end tijdens het lustrumfeest ide stichting. Als alle plan- azijn uitgevoerd, zal de legere meelfabriek 'De Sleu- i'studenten, maar ook ande- lewoners huisvesten in ip- en huurappartementen. amaast moet het complex, in toekomst plaats bieden aan i hotel, kantoorruimte en uzieningen als een grand ca- n een kinderdagverblijf. De alfabriek is sinds 1988 niet er in gebruik en heeft als in- strieel erfgoed de status van lonument gekregen. Het ilex omvat dertien gebou- waarvan onder andere de isilo en het ketelhuis als inder kunnen worden aan- rkt. De SLS en VOF Man tan hebben zich bij de keuze de architect laten begelei- k ndoor een speciale commis- onder voorzitterschap van 1 sbouwmeester Jo Coenen. (advertentie) fens werkzaamheden moeten treinen leen afwijkende route of dienst- L" ig rijden. Als er geen treinen m rijden, zët NS bussen in. Houdt >ning met een langere relsduur. Ivolle-Groningen Bt/m 10 juni sfoort-Ede-Wageningen [7t/m 9 juni ichttrein Utrecht C- nhem-Nijmegen 8 op 9 juni rolle-Groningen/Leeuwarden 8 en 9 juni ndhoven-'s-Hertogenbosch/ Iburg/Venlo 8 en 9 juni i Haag C/HS-Leiden C It/m 10 junj (Internationaal*) Iterdam C-Dordrecht 9 t/m 13 juni leer weten? Kijk op Teletekstpagina 754. Kijk op www.ns.nl. Haal de folder aan een NS-loket. Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). 'Bel 0900- 9296 (€0,25 p.m.). ize medewerkers staan u graag donderdag 6 JUNI 2002 door Peter Groenendijk leiden - De lerarenopleiding van de Universiteit Leiden ligt onder vuur. In een uitgelekt evaluatie rapport uiten studenten van de opleiding zware kritiek op docen ten, begeleiders, leerstof en de organisatie. Ineke Sluiter, hoogleraar Grieks, kent de klachten al langer. Zij vernam van haar eigen studen ten al in een eerder stadium dat de opleiding tekortschiet. „Het probleem is waarschijnlijk dat de lerarenopleiding tussen ver schillende vuren zit", zegt zij. „Men moet rekening houden met regels, met wensen van de faculteiten en de studenten, maar ook met de verlangens van middelbare scholen, waar de studenten uiteindelijk gaan wer ken. Dat is te veel gebleken. De lerarenopleiding zit in een lastig parket." De kritiek in het evaluatierap port is heftig. 'Het merendeel van de docenten aan het Iclon geeft zelf belabberd les', stelt een student. In universitair weekblad Mare leggen docenten in opleiding vandaag uit waar om zij ontevreden zijn over de opleiding. Zo schiet de beoorde ling volgens een student ernstig tekort. 'Om je studiepunten te krijgen volstaat bij de meeste vakken het inleveren van een verslag van één kantje waarvan de helft verzonnen is. En daar betaal je dan drieduizend gul den collegegeld voor!' Ook het niveau van de lessen is te laag, zeggen studenten. „Soms zit je een hele dag hier en aan het eind denk je: wat heb ik nou ei genlijk geleerd vandaag? Vaak vertelt de docent precies wat er in het boek staat. Daarna moet iedereen gaan uitzoeken hoe bepaalde dingen, zoals perso neelsbeleid, op een school zijn geregeld. Daar gaan we dan in groepjes over praten. Dat is wel gezellig kletsen hoor, maar je leert er niks van." Volgens Sluiter is het goed dat de lerarenopleiding de klachten van studenten nu kent, maar ze hoopt wel dat die vervolgens ook serieus genomen worden. „De studenten verdienen het om serieus genomen te worden. Zij willen best hard werken, maar daar moet wel iets tegen over staan. Deze kritiek is de op leiding niet volledig aan te reke nen, maar men moet er wel heel goed naar luisteren." De directeur van de lerarenop leiding, P. van Tilburg, was niet bereikbaar voor commentaar. leiden - In het Volkshuis is vol gende week een tentoonstelling van zo'n 50 tekeningen, ge maakt door kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Het thema van de tentoonstelling is angst. Be zoekers kunnen aangeven welke tekeningen een'prijs verdienen. De tekeningen zijn te bekijken van 10 tot en met 18 juni. Woensdag 19 juni is om 16.00 uur in Het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a de prijsuit reiking. Daarna verzorgt het Verteltheater een verhaal over bang zijn. De toegang is gratis. door Marijn Kramp leiden - De haringhappers bij de viskraam kijken een beetje mee warig naar het gezelschap op het plein voor het centraal sta tion. Te midden van wat wagens van de dienst milieu en beheer en een heleboel fietsen, groepe ren ongeveer 30 mensen rond om een zuil. De haringhappers lijken niet bijster geïnteresseerd in de toespraak van de man bij de zuil. Maar onbedoeld geven ze toch een voorbeeldige illu stratie bij zijn verhaal door een servetje van de grond te rapen en in de vuilnisbak te gooien. Het tafereeltje speelt zich schuin achter wethouder 'Schone Stad' Van der Sande af. Die legt door de microfoon uit wat de nieuwe schoonmaakactie van de sta tionsomgeving behelst en hoe opgeruimd het plein er binnen kort uitziet. En het klinkt veelbe lovend. Behalve dat er vanaf nu dagelijks wordt geveegd rondom het station, worden ook de hon derden fietsen voor de ingang van het station weggehaald. Al thans, de rekken worden verwij derd. En daarmee zijn de fietsen die voortaan nog op die plek rondslingeren 'fout' en dus 'weg'. Maar dat is dus volgende week Tijdens de toespraak van Van der Sande neemt een fietser het er klaarblijkelijk nog even van. Bruut trapt hij zich een weg door het gezelschap. Een paar genodigden stappen geschrok ken opzij. Maar zij doen dat niet snel genoeg naar de zin van de man. Vloekend en tierend in het Engels maakt hij het gezelschap voor van alles en nog wat uit, terwijl hij zich opwindt over zo veel gebrek aan kennis van de verkeersregels. Een werknemer van milieu en beheer maant de man tot kalm te. Maar dat heeft een averechts effect Hij wil op de vuist. De mensen van milieu en beheer laten zich niet uitdagen. En na nog wat schijnbewegingen stapt de gast uiteindelijk weer op zijn fiets om die een paar meter ver der in de grote hoop te parke ren. De mannen van milieu en beheer zuchten een keer diep. Het agressieve vertoon verbaast hen niet meer. „Je moet eens weten wat wij hier allemaal meemaken." Ze zijn al een paar dagen bezig bij het station en hebben onder tussen zo'n 500 fietsen wegge- ?v./V -je 3 .-/ Dit stadsbeeld behoort straks tot het verleden. Foto: Dick Hogewoning sleept. Met dit aantal hadden ze gehoopt klaar te zijn. Maar er blijken nog veel meer onbeheer de en foute langparkeerders in het gebied te staan. Waarschijn lijk komen ze uiteindelijk uit op een twee keer zo grote hoeveel heid weggesleepte fietsen. De ruimte die hierdoor in de rekken ontstaat wordt opgevuld met de fietsen die nu nog voor de in gang van het station staan. „En ik denk dat alleen de toeristen het zullen betreuren dat wij die rekken van het plein weghalen", merkt wethouder Hillebrand op. „Maar voor hen blijven er rond om het station nog genoeg fiet sen over om te fotograferen." De opschoning van de fietsen stallingen maakt deel uit van de actie waar Van der Sande samen met Hillebrand het startsein voor geeft. Ze doen dat door met een bladerenblower het doek weg te blazen dat de zuil bedekt. Op de drie kanten van de zuil staat uitleg over het ge meentelijk schoonmaak- en fietsparkeerbeleid. Met kleurtjes wordt verwezen naar de vier windstreken rondom het sta tion. Elk parkeergebied krijgt zijn eigen kleurtje dat herken baar is aan een geverfde fiets die hoog op een paal voor de fiet senrekken staat. „Misschien vinden mensen de ze kleurtjes een beetje kinder achtig", verdedigt Van der San de het gekozen systeem, „maar in de praktijk blijkt dat hoe mak kelijker en overzichtelijker iets is, des te groter de kans is dat het werkt." En de wethouders willen van het station graag een toonbare entree van de stad ma ken. Hoe moeilijk dat ook is met de ongeveer tienduizend fietsen die er dagelijks staan. Vanaf ok tober lost de fietsenkelder dit probleem voor een deel op. Als de bouw volgens plan verloopt is de gratis stalling voor 3 okto ber af. Dan kunnen 2000 men sen hun fiets weer Mak bij de in gang van het station kwijt. Want dat de fietser een 'gemaksdier' is en het liefst zo dicht mogelijk bij de ingang parkeert, werd kort leiden - WD'er J. Hermans is de eerste politicus die de nieuwe Leidse gemeenteraad verlaat. Hij aanvaardt een topfunctie in Paramaribo. Hermans stelt zijn zetel in september beschikbaar. De WD'er vertrekt met zijn ge zin voor drie jaar naar Suriname voor een overheidsproject. Hij is een van de drie hoge ambtena ren die leiding gaan geven aan een groep die de begrotingssys tematiek van de Surinaamse overheid onder handen gaat ne men. Hermans bewaakt nu op het mi nisterie van VWS het miljarden budget van volksgezondheid. De expertise die hij daar heeft op gedaan, moet hij in Suriname gaan gebruiken. Hermans kwam tijdens de vori ge collegeperiode voor de libe ralen in de gemeenteraad, in een periode dat met name de WD kampte met een forse leeg loop. Bij de kandidaatstellings commissie voor de verkiezingen van maart gaf Hermans aan dat hij graag door wilde als raadslid, maar dat hij wel in de race was voor een baan in Suriname. Overigens hadden Hermans en zijn vrouw op dat moment nog niet uitgemaakt of ze de functie zouden aanvaarden. Hermans begint in oktober in Paramari bo. Een maand daarvoor volgt F. Zevenbergen hem in de Leidse gemeenteraad op. (advertentie) Een klassieke keuken? In onze showroom kunt u kiezen. Keukens in de stijl van een land huis, rustieke hoeve of patriciërswoning. SieMatic maakt ze. Authentiek qua sfeer en toch met het comfort, de veiligheid en de hygiëne van een eigentijdse keuken. Ze zijn zó uniek dat we ze apart presenteren In onze showroom. Van harte welkom! 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 0172 -42 21 00 SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 (onder dak bij Mljnders Meubelen), Leiderdorp, tel. 071 - 541 2615 !t blijft lastig om als gemeente estjes te plannen. Magie Cir- sweet er inmiddels alles van. et- circus treedt deze week op Leiden, op een aantal ver schillende locaties. Zo stond het zeischap vorig weekeinde op Garenmarkt en zijn voor het imende weekeinde drie optre- ins in de Stevenshof gepland, januari heb ik een ver: ig aangevraagd voor die optredens op dé parkeerplaats in de Stevenshofzegt Magie Circus-directeur Maurice Veld kamp. „En eind maart kreeg ik te horen dat alles geregeld was. De circusvoorstellingen zijn op genomen in de evenementen kalender van de gemeente Lei den." Niks aan de hand dus, zou je denken. Maar vorige week kreeg Veldkamp een telefoontje De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van de gemeente. Ze hadden een foutje gemaakt, luidde de mededeling. Die prompt ge volgd werd door duizendmaal excuses. „Maar daar heb ik niet zoveel aan. Aanstaande zater dag blijkt er ook een wijkfeest in de Stevenshof te zijn. Op dezelf de parkeerplaats. Dat hadden ze over het hoofd gezien, en het verzoek was dan ook of ik zater dag het circus op een andere plek wilde neerzetten. Maar dat is onmogelijk. Ik kan niet voor één voorstelling de hele tent af breken en elders weer opzet ten." Dus moet Veldkamp met zijn Magie Circus nu uitwijken naar een andere locatie in de Ste venshof. „De voorstellingen van vrijdag, zaterdag en zondag zul len nu plaatshebben op een ter rein op de hoek van de Anne Frankweg en de Rijndijk", zegt Veldkamp. „Een veel mindere plek, want daar zit ik niet echt tussen de mensen. Ik hoop maar dat het publiek mijn cir cus ook aan de Anne Frankweg weet te vinden." De voorstellingen van Magie Circus op vrijdag en zondag zijn om 16.00 uur, zaterdag begint de show om 19.00 uur. Kaiserstraat kaal? Het gerucht doet al een tijdje hardnekkig de rónde in de buurt: de bomen aan de Kaiser straat moeten weg voor een nieuw en beter wegdek. Hoewel niemand concrete aanwijzin gen heeft dat het gerucht op waarheid berust, is de onge rustheid er niet minder om. Een fietstochtje over "de Kaiserstraat leert, dat in elk geval één aspect van de geruchten juist is. Het wegdek is abominabel. Dat er wat moet gebeuren aan de straat is overduidelijk. De wor tels van de fraaie bomen druk ken het wegdek op diverse plek ken fors omhoog. Voor café 't Keizertje zelfs wel dertig centi meter. Een stevige reparatie kan dus absoluut geen kwaad. Maar de hamvraag is: moeten de bo men er voor verdwijnen? O nee, zeker niet, zegt een woordvoer der van de dienst milieu en be heer van de gemeente met gro te stelligheid. „Het zijn prachti ge bomen in de Kaiserstraat. De wortels drukken inderdaad de straat kapot. Vandaar dat we binnenkort het wegdek onder handen willen nemen. Op dit moment is de gemeente bezig met kleine reparaties aan de stoepen en andere kleine plek ken. Maar voor de gemeente staat vast dat de bomen in de Kaiserstraat blijven staan. We hebben dan ook nog geen idee hoe we het wegdek moeten op knappen. Daar wordt nu ijverig over nagedacht en we zullen ook wei tot een oplossing ko men. Maar een ding staat vast het weghalen van de bomen uit de Kaiserstraat is vóór ons geen optie. Daar hoeft niemand zich dus zorgen om te maken." En daar hopen we dan maar op. Timoteus Waarsenburg voor de plechtige onthulling van de zuil nog even duidelijk on derstreept doordat een aantal mensen de gloednieuwe infor matiezuil had gebruikt om de fiets aan vast te leggen. (advertentie) Het wegdek van de Kaiserstraat Is niet echt spiegelglad meer. Foto: Hielco Kuipers A- door Wijnand Noot leiden - Het is druk op het kruis punt van Stille Mare en Haar lemmerstraat als om twaalf uur de sirenes beginnen te loeien. De meeste passanten besteden er geen aandacht aan, manoeu vreren liever om het opgebro ken weggedeelte heen. Een meisje zegt tegen haar vriendin: „O ja, het is woensdag. Een vrouw neemt een hap van haar broodje, waarna zij weet te vertellen dat de sirenes bedoeld zijn voor het geval zich rampen voordoen. Maar hoe te hande len? .Allemaal binnen blijven, deuren en ramen sluiten." Even later is het alarm verdwenen. Maar dan, na een minuut, be gint het vanuit de Kaardesteeg opnieuw te loeien. Wie dichtbij de geluidsbron staat, kan zich nauwelijks verstaanbaar maken. Maar een eindje verderop lijkt het meer op een hinderlijk ach tergrondgeluid, dat maar moei lijk tot het bewustzijn door wil dringen. De dag dat de sirenes zouden loeien was met veel tamtam aangekondigd. Maar in de Leid se binnenstad lijken al die goede bedoelingen niet erg te zijn overgekomen. Onverstoorbaar doen de Leidenaars hun bood schappen. Gesprekspartners kij ken verstoord als zij zich niet verstaanbaar kunnen maken. Alleen voor 60-plussers is er een schok van herkenning. Het alarm roept bij hen een soms p^Aiekvolle herinnering wakker;, De overheid heeft het aantal oe feningen met het calamitei tenalarm verminderd van één per maand naar een per jaar. Dat vergroot de kans dat onver wachts, op het cruciale mo ment, een alarm weigert af te gaan. Bij de oefening van vorig jaar bleken van de vierduizend sirenes in het land er driehon derd het niet te doen. Leiden telt negen sirenes, waarvan er dit keer één niet werkte en een an dere bleek te haperen, aldus een woordvoerder van de brand weer. De brandweer vangt het tekort aan siren# op door individuele sirenes in te schakelen als zich een lokale ramp voordoet. Als de ramp plaatsheeft op een plek met een kapot alarm, dan gaan de omliggende sirenes loeien, in een kring rond de plek des on- heils. En dan maar hopen dat iemand zich er iets van aantrekt (advertentie) Leiden heeft veel te veel voetbalverenigingen Geef uw mening J www. leidschdagblad^il ladyil

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13