WK VOETBAL Fransen zitten stiekem te stressen Rusland krijgt treffers cadeau Kijk uit voor Beckham op de computer galees komt met diefstal gepakt met ale WK-cd's Zonder Zidane is zelfvertrouwen van wereldkampioen stuk minder 2C02 FIFA heeft bureau WADA niet nodig Tunesië houdt nog lang stand WK inspireert virusverspreiders en wetenschappers Khalilou Fadiga krijgt traf voor het stelen van it in d uden collier uit een ju- iddin izaak in het Zuid-Kore- in h Daegu. De officier van maakte bekend dat de iederlnvelder van Senegal niet at hij rden vervolgd. ontvreemdde de hals van driehonderd euro zondag. Op video- all n was de diefstal te zien lader te herkennen. De t de A ge middenvelder, onder ;t bij Auxerre, gaf het rst teijf toe en leverde de buit is ini diefstal was een uit de elopen grap, verklaarde g Hij had met ploeggeno- red dat hij het halssnoer grijnj stelen. tensc ziet de diefstal door de umpur - De Maleisische heeft een partij van illegale cd's met voetbal en WK-deuntjes in be nomen. Bij de actie werd jarige man aangehou- klaarblijkelijk een wou meepikken van de [koorts die bezit heeft ge- van Zuid-Azië. De man den aangeklaagd we- schenden van het au- cht, aldus een woord van het ministerie van TANDEN woensdag 5 JUNI 2002 door Peter van Duyl seoul - Een land dat vergeten was hoe verliezen voelt, schudt op zijn grondvesten. Het blame rende verlies in de openingswed strijd tegen Senegal heeft heel voetbalminnend Frankrijk ge raakt als een mokerslag. Nog al tijd is de missie van de regerend wereldkampioen niet kansloos, maar in het spectrum tussen glo rie en verdriet zijn de Fransen wel een heel stuk in de verkeerde richting opgeschoven. FIFA WORLD CUP Kp rea Japan Costa Rica 0-2 (0-0). 61. Gó- ,65. Wright 0-2. Scheidsrech- Jj ssaras (Gri). Toeschouwers: lig Gele kaart: Tie, Yunlong, Xia- Ihina), Marin, Solis, Gómez, (Costa Rica). 26. - Polen 2-0 (1-0). 53. Yoo 2-0. Scheidsrech; I[Col). Toeschouwers: 53.000. rt: Park, Krzynowek, Hajto, iski (Polen). 1 0 0 0 0 0 0 0 Iïlgië 2-2 (0-0). 57. Wilmots iuzuki 1-1, 68. Inamoto 2-1, sr Heyden 2-2. Scheidsrech- (Costa Rica). Toeschouwers: ele kaart: Toda, Inamoto (Ja- der Heyden, Peeters, Verhey- iir (België). Tunesië 2-0 (0-0). 60. Titov Karpin 2-0 (strafschop), kchter: Prendergast (Jam), fvers: 39.957. Gele kaart: Se- Gabsi, Jaziri (Tunesië). De ploeg die zo graag wilde be wijzen dat het mogelijk is de ti tel met succes te verdedigen, zal alle zeilen moeten bijzetten om de tweede ronde te halen. Mor gen wacht Uruguay, volgende week dinsdag besluit Frankrijk de groepsfase tegen Denemar ken. Twee keer winnen lijkt noodzaak, anders wordt de re tourvlucht naar Parijs drie we- ken eerder gemaakt dan de be- doeling was. Het zou voor het eerst sinds ^T966 zijn dat de regerend we- 2-e reldkampioen de eerste ronde niet overleeft. Op het WK in En geland overkwam het Brazilië. Om de titel te behouden, zal Frankrijk sowieso een unieke prestatie moeten leveren, want nog nooit verloor de latere we- 0-0 0-2 (Duitsland) 3, 2. Tomasson ken), Vieri (Italië) 2, 4. Diop Rodriguez (Uruguay), (ameroen), Holland (Ierland), Jancker, Linke, Schneider, Duitsland), Batistuta (Argenti- Jne (Zuid-Afrika), Santa Cruz, T uway (Paraguay), Campbell L A I), Alexandersson (Zweden), eron, Hierro (Spanje), Cimi- enië), Ronaldo, Rivaldo (Bra- .{fcsas Sas (Turkije), Blanco Gómez, Wright (Costa Rica), Van der Heyden (België), Ina- izuki (Japan), Hwang, Yoo orafz ea) 1. j,tamiode kaarten ,salje een werekKvijd dopingbe- leid nastreeft. :enlas ikshe etwei 2-0 2-2 2r2 0-2 TOPSCORERS seoul/reuters - De wereldvoet balbond FIFA, ziet niets in in menging van het wereldantido- pingbureau WADA in de strijd tegen verboden middelen. „We hebben strenge regelgeving en beschikken over een transpa rant systeem. Er bestaat geen twijfel over de integriteit van on ze artsen", zei Jiri Dvorak, na mens de FIFA verantwoordelijk voor de controles, vandaag in Seoul. WADA-voorzitter Dick Pound had zich een dag eerder teleur gesteld getoond in de houding van de FIFA. „Ik denk dat het voor de geloofwaardigheid van de FIFA beter was geweest als ze ons bij het WK had toegelaten", zei Pound, die met zijn organi- Kroatië), Unsal, Alpay (Tur- de ba ndee gele kaarten "\teer, Reid (Ierland), Heint- (Denemarken), Hamann, j tsland), Petit (Frankrijk), Kal- leeld, roen), Noor (Saudi-Arabië), Ke Sé (Senegal), Mendez (Uru- de bil mue|. Simeone (Argentinië), leria), Caceres, Caniza, Taver- uay), Franco, Issa, McCarthy, nd-Afrika), Campbell (Enge- ack, Jakobsson (Zweden), Va- leef dl nje), Karic, Zimirotic (Slove- bedof son (Brazilië), Akyel (Turkije) uz, Porozo, Chala (Ecuador), (Italië), Tie, Yunlong, Xia- lina), Marin, Solis, Gómez, ejuich Costa Rica), Toda, Inamoto Ie ach in Meir, Peeters, Verheyen en [lij COl Yden (België), Park (Zuid-Ko- ToeiIlowek' Hajto, Swierczewski dai en vu nee data tikte ders, l jgfsj houden van hon- (heet, ze zijn helemaal Ie beesten. Bij Korea- nnen en vrouwen) gaat *r°n voor de hond zelfs De VI maag. Ze eten honden. circuleren er al- opi htige gruwelverhalen in ran 0f je j^orea (en som- nuj11 dere Aziatische landen) ongewild een verre neef om dl ocn labrador naar bin- kunnen werken. Dat is u"e^ a onmogelijk, hond aar leen in zeer speciale t een' nts geserveerd, reent leiciaad, in Korea ener. mdenvlees gegeten. De 1111 Yorden speciaal gefokt lerijen, net zoals bij tren en varkens wor- )atw? ïrnest. De honden lapan zij 'aan tafel kun- lar cêi endien op nogal gru- verpe rjjze ter d00d gebracht, wint [door verwurging. Volg VJl g het Kop de voet via de is-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms - De Franse bondscoach Lemerre lijkt niet onder de spanning gebukt te gaan. Links zit Desailly, in het midden Henry. Foto: Reuters reldkampioen zijn eerste duel. Het is niet iets wat de Fransen op dit moment bezighoudt. „We denken nu niet aan de wereldti tel, alleen aan het bereiken van de tweede ronde y'iÉi aanvoer der Marcel Desailly#eze \yeek, In het zoeken naar oorzaken voor het verlies sraat één naam centraal: Zinedine Zidane. Veel Fransen zien in de afwezigheid van middenvelder tegen Senegal het bewijs voor de stelling dat de nationale ploeg niet zonder zijn absolute vedette kan. Zida ne liep kort voor het WK een spierblessure op en sinds de ne derlaag tegen Senegal is zijn dij- "been een zaak van nationaal be lang. De medische bulletins over Zidane worden in Frankrijk beter gevolgd dan de beurskoer sen of het weerbericht. Iedereen die maar iets met het Franse team te maken heeft, doet zijn best om te benadruk ken dat Zidane niet onmisbaar is, de sterspeler van Real Madrid voorop. „We zijn niet verslaafd aan Zidane", meldde bonds coach Roger Lemerre. De feiten bewijzen het tegendeel. Nog af gezien van het 'ïdëeënloze ?pel tegen Senegal, heeft Fraiikrijk dit kalenderjaar nog geen wed strijd gewonnen zonder Zidane. In de aanloop naar het WK werd gelijk gespeeld tegen Rusland en verloren van België. Het goede nieuws voor Frankrijk is dat Zidane inmiddels de loop training heeft hervat en zelfs al weer voorzichtig een balletje heeft getrapt. Toch zal hij er naar alle waarschijnlijkheid te gen Uruguay nog niet bij zijn. Zidane zelf wil geen enkel risico nemen, zijn coach beseft dat hij elke mogelijkheid moet uitslui ten dat de blessure verergert en Zidane dit WK helemaal niet meer kan spelen. Het wegvallen van Zidane heeft voor Frankrijk alles anders ge maakt. Tot die desastreuze 31ste mei behoorde Frankrijk voor ie dereen tot de topfavorieten. Maar in de voetballerij regeert opportunisme nog immer met straffe hand en dus is het ver schil tussen wit en zwart flin terdun. Plotseling heet Frank rijk, dat tegen Senegal speelde met zeven spelers van dertig jaar of ouder, te oud. En opeens ligt het ervaren centrale verdedi gingsduo Desailly/Leboeuf zwaar onder vuur. Niemand minder dan Eric Cantona liet optekenen dat je met zo'n cen trum - exact hetzelfde als in de WK-finale van vier jaar terug - geen wereldtitel kan winnen. De rustige Roger Lemerre is geen man die snel in paniek is, maar de bondscoach overweegt wel degelijk de speelwijze tegen Uruguay aan te passen. Vanuit de spelersgroep komen klachten dat de tactiek die de Fransen al vier jaar hanteren, het best te duiden als 4-2-3-1, inmiddels zó bekend is, dat het tegenstanders geen moeite meer kost om zich er tegen te wapenen. Lemerre heeft aangegeven dat hij eraan denkt om terug te keren naar het pure 4-3-3-systeem van zijn voorganger Aimé Jaquet of zelfs te kiezen voor 4-4-2. In beide gevallen krijgt Claude Makelele (Real Madrid) een basisplaats. Natuurlijk is de Franse ploeg na één nederlaag nog niet uitge schakeld voor de wereldtitel. De uitspraken van de spelers getui gen nog altijd van veel vertrou wen. Sommige kenners stellen zelfs dat de Fransen een psy chologisch voordeel hebben, omdat ze precies weten waar ze aan toe zijn: zes keer winnen en ze blijven wereldkampioen. Maar tussen al dat groen zijn wel degelijk de eerste dorre stukjes zichtbaar. Het was bondscoach Lemerre zelf, die het verlies tegen Senegal direct een historische lading gaf. „Dit is het einde van de cultuur van winnen, die aan dit team kleef de". kobe/anp - Een uur heeft het ge duurd voordat Rusland vanmor gen afstand heeft kunnen ne men van Tunesië. Uitgerekend in een fase dat de Afrikanen wat beter waren, sloegen de Oost- Europeanen toe (2-0). Dat Tunesië zo lang stand hield was onverwacht. Van het land dat in 1978 als eerste uit Afrika een overwinning op een WK boekte (tegen Mexico: 3-1), wordt algemeen aangenomen dat het in de eindronde deze keer weinig heeft te zoeken. Eerder dit jaar presteerde Tune sië helemaal niets in het toer nooi om de Afrikacup. Geen punt en geen treffer viel het land ten deel. Bondscoach Henri Michel be sloot in maart ook uit eigener beweging op te stappen. Kenne lijk vreesde de Fransman in Ja pan voor een afgang, met tegen standers als Rusland, Japan en België. Ammar Souayah, elf da gen eerder benoemd als assis tent, werd toen maar aangesteld als de grote baas. Rusland, vier jaar geleden in Frankrijk niet van de partij, on derschatte wellicht de tegen stander. Tunesië, met Ajacied Trabelsi in de basis, kreeg enke le mogelijkheden uit te lopen. Benachour schoot net naast, PSVer Nikiforov trof bijna het (eigen) Russische doel, in een poging de doorgebroken Gabsi af te stoppen. Succescoach Vervolgens kreeg Rusland, on der leiding van Spartaks succes- coach Romantsev, de doelpun ten min of meer cadeau. Eerst profiteerde Titov van slecht uit gooien van doelman Boumnijel, 1-0. Daarna legde scheidsrech ter Prendergast uit Jamaica de bal wel heel gemakkelijk op de stip, na een licht duwtje tegen invaller Sisjev. Karpin scoorde van elf meter, 2-0. Vrij ongeïnspireerd speelden beide elftallen het duel vervol gens uit. Jaziri probeerde ook voor Tunesië nog een penalty te 'versieren', maar deed dat al te opzichtig en kreeg de gele kaart. Rusland had als excuus voor het tegenvallende spel het ontbre ken van vormgever Mostovoi, die geblesseerd langs de kant bleef. Voormalig PSVer Khokhlov ontbrak eveneens in de basis, maar mocht in het tweede deel wel meedoen. De Rus Titov (links) wordt beju beld door zijn ploeggenoten, na dat hij de score heeft geopend tegen Tunesië. Foto: Reuters DE MOS OOK voor Japan is het WK ein delijk begonnen. Dat werd hoog tijd, want als je zo lang op je eerste wedstrijd moet wach: ten komt er veel spanning op (e staan. Dat merkte je duidelijk in het duel met België. Het leek wel of de Japanners onder stroom stonden. Pas nadat ze zelf ge-3 scoord hadden, was de druk q' af. Toen lieten ze zien dat ze heel goed kunnen voetballen. Ik vind wel dat Japan zijn visite kaartje heeft afgegeven. Ik benj ervan overtuigd dat ze de twee2 de ronde halen. Ik heb weer zitten genieten vaj^ Philippe Troussier, de Japanse*1 bondscoach. Prachtig om te zien hoe hij langs de lijn tekeer gaat. En dan die vent die tel- kens gelijk met hem opspringt,"* Iedereen denkt dat het zijn as^ sistent is, maar het is de tolk. Als Troussier iets aan zijn spe-' Iers kwijt wil, moet die gozer het in het Japans herhalen. Le^ vert prachtige taferelen op. ,P, Aanvallend is er weinig aan te!, merken op het spel van de Ja- panners, defensief zijn ze erg kwetsbaar. De belangrijkste te kortkoming is dat ze het belang van de tweede bal niet snap pen. Als ze een voorzet weg- koppen, lopen ze vervolgens met z'n allen als gekken naar voren, zonder op hun man te letten. Daardoor vielen beide Belgische doelpunten. Voor rust vond ik Japan-België waardeloos, de tweede helft vond ik juist een van de betere tot nu toe. Het tempo lag in eens een stuk hoger, er gebeur de van alles. En er vielen vier doelpunten. Dat hadden er ook zes kunnen zijn. De scheids rechter keurde een glaszuivere goal van Inamoto af, en op het laatst had hij de bal ook op de stip kunnen leggen bij die actie van Sonck. Al met al vond ik hq( een aardige wedstrijd om te zien, zoals de meeste op dit toernooi. Evenals Senegal, Duitsland, Ar'-; gentinië en Brazilië speelt ook Japan met een vijfmans mid denveld: 3-5-2. Dat is de grote trend op dit WK. Frankrijk is '"''r een van de weinige die het an- ders aanpakt, maar die ploeg werd juist op het middenveld geklopt. r België kiest op papier voor 4-4- 2, maar de spitsen Wilmots er£ Verheyen zijn meer middenvel ders dan aanvallers. Waseige is nu eenmaal geen avonturier. Alleen bij zijn debuut als bondscoach viel hij eenmaal uit zijn rol. Hij liet de Belgen toen tegen Nederland één op één spelen. Het werd 5-5, ik viel haast om van verbazing. a<? Net als voor de Japanners wasc<l het ook voor de Belgen nadelig: dat ze zo lang hebben moeten wachten. Daardoor ontstonden de afgelopen dagen links en rechts kleine irritaties. Zoals i over de accommodatie. De Beb gen zijn er in geslaagd een be roerd hotel te boeken, waarin voor de spelers absoluut niets te beleven valt. Ook in de spe lersgroep waren een paar akke fietjes. Zo liet Waseige doorsij pelen dat Sonck er de kantjes van afliep, terwijl Goor juist weer klaagde dat Waseige niet hard genoeg trainde. Ach, het zijn de normale spanningen m zo'n toernooi. In Mexico wilden de spelers na een paar dagen al naar huis omdat de sfeer hele maal verziekt was. Maar op een gegeven moment begon het toi. lopen en werden ze derde.i u 6b =T7 SPELENDERWIJS Het is allemaal waar. Alleen, veruit de meeste Koreanen lus ten helemaal geen hond. Niet zo vreemd, want het vlees schijnt nogal flink te stinken. De meeste Koreanen, en dan vooral jongeren, walgen boven dien bij het idee dat zij iets zou den gaan eten wat op hond lijkt. Veruit de meeste Koreanen houden namelijk van honden. Net zoals wij. Overal in de grote Koreaanse steden lopen en liggen honden. Ze worden ook doorlopend aangehaald, geaaid, vriendelijk toegesproken en geknuffeld. Koreanen zijn vooral gek op die kleine troetelhondjes waarbij je zo leuk strikjes in de haren kunt doen. Verder is de Golden Re- triever populair. Niet ver van het WK-stadion in Busan ligt een straatje dat bijna helemaal gespecialiseerd is in huisdieren. Je kunt er allerlei leuke jonge hondjes kopen en de gebruike lijke onzin die daar bij schijnt te horen: mandjes, riempjes, etensbakjes, enzovoorts. Kore aanse papa's en mama's komen daar met hun kleine kinderen een knuffelhondje uitzoeken. Taxichauffeurs in de miljoe nensteden Busan en Seoul zijn net zo gek als die in pakweg Athene of Madrid. Ze gunnen andere weggebruikers het licht in de ogen niet. Maar ik heb nu al twee keer gezien dat een ou de, vermoeide Koreaanse straathond een razend drukke kruising overstak. Telkens kwam de hele ogenschijnlijke verkeerschaos volkomen tot stilstand. Zelfs geen taxichauf feur waagde het door te rijden. Koreanen houden echt van honden. Jaap van Essen apeldoorn/gpd - Tijdens het WK in 1998 konden voetballief hebbers via internet gokken op de winnaar. Als ze fout gokten, wachtte hen een vervelende ver rassing: de hele harde schijf op hun computer werd gewist. Ook dezer dagen gebruiken computervandalen de belang stelling voor het WK voetbal om virussen te verspreiden. Volgens Sophos, een bedrijf dat beveili gingssoftware maakt, is de drei ging minstens zo serieus als vier jaar geleden toen het "WM97/Z- MK-J-virus' duizenden compu ters onklaar maakte. Miljoenen voetballiefhebbers over de hele wereld gebruiken internet de komende tijd om op de hoogte te blijven van het nieuws rond het WK. Ze halen uitslagen, wall-papers (illustra ties voor op het computer scherm) en spelletjes van het in ternet. Daardoor zijn ze een makkelijk doelwit voor versprei ders van computervirussen. Woordvoerder Graham Cluley van Sophos: „We hebben gezien hoe gebruik wordt gemaakt van populaire beroemdheden als Anna Koemikova en Britney Spears om virussen te versprei den. Een voetballer als David Beckham zou de volgende kun nen zijn". Voorzichtig Volgens Cluley is het van groot belang dat computergebruikers voorzichtig omgaan met onbe kende bestanden. Bedrijven moet ervoor zorgen dat hun be veiliging up to date is om risico's uit te sluiten. Bovendien zullen ze hun medewerkers nog eens nadrukkelijk moet uitleggen hoe ze veilig met internet kunnen omgaan. Ondertussen zijn wetenschap pers ook op een andere manier aan de slag gegaan met het voetbalevenement. Aan de uni versiteit van het Noord-Ierse Ul ster hebben sportdeskundigen en statistici een computerpro gramma geschreven waarmee volgens hen kan worden uitge rekend wie het WK gaat winnen. Volgens hun simulatie zal Brazi lië in de finale Italië verslaan. De uitslag voorspelt het program ma niet. Het wetenschappelijke gokken bestaat uit twee delen. In eerste instantie liet de universiteit een panel van vijf voetbalexperts el ke te spelen wedstrijd analyse ren op basis van teamkwaliteit, eerdere prestaties en bijzonder heden zoals bijvoorbeeld de blessure van David Beckham. Dit panel van deskundigen kwam met Argentinië als win naar en Italië als numer twee. De tweede berekening gebeurde op basis van statistische gege vens. Gegevens die werden ge bruikt, waren onder meer de plaats van een land op de FIFA- ranglijst, de afstand die teams moeten afleggen voor de wed strijden, het eventuele voordeel om in Japan of Korea te spelen en de tijd tussen twee wedstrij den. Computersimulatie geba seerd op deze informatie wees Brazilië aan als winnaar ten kó§- te van Italië. De simulatie werd, tweeduizend keer herhaald mét in alle gevallen hetzelfde resul taat. Peter O'Donoghue, hoogleraar sportwetenschappen aan de Universiteit van Ulster, noemt',\ de twee verschillende voorspel: lingen een mooi voorbeeld van' onderzoek met 'hoofd versus hart'. Tegenover een uitslag op basis van gevoelloze statistische berekeningen staat een uitslag gebaseerd op subjectieve maat staven. „Het zal interessant zijn om te zien of het menselijk brein of c(e, computer de beste manier is oqr zo'n onvoorspelbaar iets als het WK te analyseren", aldus O'Dq- noghue.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21