Politiechef: Nachtmerrie in Noord-Ierland dreigt ■sboff SLIPS, BUITENLAND DE 4* GRATIS n Protest tegen atoombom blijft zelfs bij dreigende oorlog klein Agenten VS infiltreerden al-Qaeda India sluit overleg over Kashmir niet meer uit Beschermde getuige in zaak-Milosevic zwijgt 3 SLOGGI Afghanistan wacht tevergeefs op terugkeer diaspora sinfectie bij >1 zeehonden n>ti an ratificeert o Protocol ppaoot schuldige ter;htshowdrama Pen martelde oorlog Algerije' de bij instorten St. Petersburg rocaat sliep, ices moet over Dood tij aan de Dode Zee maanden cel If dreiging bom Vier mannen schuldig aan moord op Belgische veearts dinsdag 4 JUNI 2002 /an i tunnéii ïuari uutoj len. t. WaB- irbei tot! le scl )f hety< )iljet :*a>i een wet( t Wc elijk il- het nag deze /an hi dat net de I an d je wij ie Uing ndse|> iend( di lat ;ls ïr inzie) endh de ie enji huis^oi d mjdi ligingict ten it i Hb« nKiHAGEN - Steeds meer zee- en in de Deense wateren het loodje door een vi- Cectie. Volgens de Deense irbescherming werden en voor het eerst ook do leren gevonden aan de ';ant van het eiland Sjael- Tot dusver zijn circa 250 zeehonden gevonden. In vaiij leidde hetzelfde virus tot op jinassale zeehondensterfte, ijn oi ook in de Waddenzee. jsEL - Tien doden en 55 ge pen. Dat was in 1997 de ba- i een ongeluk met een ;1 van de Jordaanse lucht - ht tijdens een vliegshow in jende. Vijfjaar later hebben tachtoffers nog geen scha- jrgoeding ontvangen, en 4 de vluchtdirecteur en de i die verantwoordelijk was jde veiligheid vrijuit. Dat fcte de rechtbank in Brugge ten. Volgens de rechters Ie schuld bij de Jordaanse Kt, die zelf ook omkwam, fuchtdirecteur en de veilig- Tian maakten fouten, I volgens de rechtbank is liet zeker dat zij de crash ■en kunnen voorkomen. Minder dan een week le Franse parlemenstver- igen is de radicaal-rechtse Jean-Marie Le Pen be- Idigd van martelingen in lormalige Frans-Algerije. d Le Monde bracht van- leen artikel waarin Algerij- lie destijds tegen de Fran- ichten Le Pen beschuldi- 1962 zou Le Pen in een tijdschrift hebben toe- in mensen te hebben ge- ild. De politicus heeft be- idigingen afgedaan als een ïg de verkiezingen te beïn- len, en juridische stappen m Le Monde aangekondigd. 'etersburg - Een flatge- r van negen verdiepingen Russische stad Sint Pe- urg is gisteren ingestort, lersoon is omgekomen en lensen zijn in het zieken- 'Pgenomen. De 413 bewo- •V^ijn hun huis en inboedel Bewoners vertelden dat ïling een grote scheur ver in in een van de bovenste tementen van de flat, die rt uit de sovjettijd. Binnen stortten de bovenste [erdiepingen in en vatte leel van het gebouw vlam. irzaak van het drama is liet bekend. ington - Een ter dood irdeelde Amerikaan moet ieuw proces krijgen, om- jn advocaat tijdens de szittingen sliep. Als hij nieuw proces krijgt, moet vrije voeten komen. Dat het hooggerechtshof in ington gisteren bepaald, of meent dat Calvin Bur- »een eerlijk proces had, zijn raadsman met enige tynaat indutte. De veroor- e kreeg in de staat Texas 14 de doodstraf wegens d. De executie ging echter t laatste moment niet De raadsman is inmid- roorgoed ingeslapen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Als er niet snel iets gebeurt, stevent Noord-Ierland af op een 'nieuwe nachtmerrie' en vallen er doden. Dat zei waarnemend chef van de Noord-Ierse politie, Colin Cramphorn, na ernstige rellen in het weekeinde tussen katholieke en protestantse jongeren in Oost- Belfast. Drie mannen liepen schotwonden op, twee huizen van protestanten werden in brand gestoken. Traditioneel is het in Noord-Ierland roerig als tijdens het zomerseizoen de spanningen oplopen door omstreden parades van pro testantse Oranjemannen, die daarmee de overwinning op hun katholieke tegenstan ders vieren. Het zwaartepunt daarvan ligt echter begin juli, en Cramphorn vindt het verontrustend dat nu al zo vroeg in het sei zoen zulke hevige rellen plaatsvinden. Arme wijken in Noord- en Oost-Belfast, vanouds lappendekens van protestantse en katholie ke straten, vormen in toenemende mate het decor van ernstige onrust, vooral in het weekeinde als er veel gedronken wordt. Volgens onderzoeker Peter Shirlow van de Universiteit van Ulster komt het vredespro ces vooral ten goede aan de mensen op het platteland en in de welvarende buitenwij ken, maar wordt de kloof tussen katholieken en protestanten in onder meer de pro bleembuurten in Belfast alleen maar groter. Er vindt daar al jaren een soort 'etnische zuivering' plaats, waardoor steeds meer jon geren alleen maar contact hebben met leef tijdgenoten van de eigen groep. De politie gaat er vanuit dat de rellen gestimuleerd worden door paramilitaire organisaties van beide zijden, die op grote schaal in drugs handelen. Noord-Ierse sociologen maken zich al langer zorgen over de zogenoemde 'dubbele vervreemding' in de arme wijken. De bewoners hebben niet alleen geen con tact met de andere kant, maar raken ook de voeling kwijt met het meer welvarende deel van hun eigen bevolkingsgroep. De parami litaire groepen vinden onder deze 'verwees den' een vruchtbare voedingsbodem. Nogal wat protestanten, die eeuwenlang de macht hebben gehad in Noord-Ierland, voe len zich bovendien in toenemende mate in het nauw gedreven door stijgende aantallen kaholieken en hun toegenomen politieke en maatschappelijke macht. Katholieken krij gen niet alleen meer kinderen dan protes tanten, maar emigreren door de toegeno men welvaart ook veel minder vaak dan vroeger. new delhi/ap - Zelfs nu een atoomoorlog met Pakistan dich terbij lijkt dan ooit, blijft de In diase anti-kemwapenbeweging marginaal. De laatste tijd zijn er een paar demonstraties geweest, zoals een wake bij kaarslicht in New Delhi, maar aandacht trok ken ze nauwelijks. Dat India beter af is met minder dan met meer wapens, is een standpunt dat onmogelijk te verkopen is aan de miljoenen ongeletterde, werkloze Indiërs. De atoombommen zijn India's nationale trots, en een overgrote meerderheid van de bevolking wil dat India zijn buurland op de een of andere manier op zijn nummer zet. Militaire deskundigen gaan er vanuit dat een 'beperkte' kern oorlog in het dichtstbevolkte ge bied ter wereld tussen de 12 en 30 miljoen levens zal eisen, om- ein gedi - Een Israëlische vader loopt met zijn zoontje naar het strand van Ein Gedi aan de Dode Zee. Voor de tweede Palestijnse intifada bijna twee jaar geleden begon, bezoch ten dagelijks zo'n honderd bussen met toeristen de badplaats. Nu komt er vrijwel nie mand meer naar het door geweld geteisterde gebied, waar de afgelopen dagen een nieuwe escalatie dreigde door de voorgenomen vrijlating van Ahmed Sa'adat. Hij is de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), de radicale militie die vorig najaar de Israëlische minister van toerisme Ze'evi vermoordde. Volgens een Pales tijnse rechtbank was er geen bewijs voor Sa'adats betrokkenheid. Na woeste Israëlische reacties besloot het Palestijnse kabinet gisteren de vermeende terrorist niet te laten gaan. De PFLP-leider zit met vier andere leden van zijn groepering vast in een gevange nis in Jericho, waar hij onder toezicht van Amerikaanse en Britse bewakers staat. Foto: Reuters/Yannis Behraki 'ork - Een rechtbank in fork heeft de auteur van j iternetbericht veroordeeld s maanden cel en een van 5.000 dollar, omdat ld gedreigd met een bom- ag tijdens een belangrijke tail-wedstrijd, waarbij 0 Amerikanen zouden ïn worden gedood. De 31- man bekende dat hij op )tember onder een pseu- •m een boodschap plaats- larin hij schreef dat de ran 11 september niet was uitgevoerd. „Het kar- nog niet klaar. We zijn lan nog eens 60.000 Ame- uit de weg te ruimen. antwerpen/gpd - Vier mannen zijn gisteren schuldig bevonden aan de moord op de Vlaamse veearts Karei van Noppen. Op vallend is de veroordeling van vleesbaron Alex Vercauteren, opdrachtgever van de moord. Hij heeft altijd halsstarrig ont kend dat hij bij de zaak betrok ken was. De jury oordeelde gisteravond echter anders. Alle vier de be klaagden werden schuldig be vonden. Twee van hen hebben bekend dat ze bij de moord be trokken waren. Albert Barrez vuurde de dodelijke schoten af. Carl de Schutter gaf Barrez schietles en leverde het wapen. De andere twee verdachten, de Bilzense veehandelaar Germain Daenen en Vercauteren, hebben altijd ontkend dat ze opdracht gaven voor de liquidatie. De 41-jarige Karei van Noppen werd op 20 februari 1995 bij zijn woning met een nekschot afge maakt. Van meet af aan was duidelijk dat de Belgische hor monenmaffia achter de moord zat. Van Noppen voerde jaren lang een verbeten strijd tegen il legale groeihormonen. washington/anp-afp - Agenten van de Amerikaanse inlichtin gendiensten waren vorig jaar geïnfiltreerd in het terreurnet werk al-Qaeda van Osama bin Laden. De dienst hoorde in de weken vóór 11 september al- Qaeda-leden praten over een op handen zijnde grote aanslag. Niemand kon er echter achter komen waar of wanneer die zou zijn. Dat meldt de krant USA To day. In het Amerikaanse Congres be ginnen vandaag hoorzittingen over het functioneren van de veiligheids- en inlichtingendien sten, zoals CIA en FBI, die de aanslagen op 11 september niet wisten te voorkomen. De laatste weken is er steeds meer kritiek gekomen op die diensten, om dat er toch allerlei aanwijzingen waren voor een grote aanslag. President Bush hield er tot nu toe zijn mond over, maar sugge reerde gisteren dat er misschien verbeteringen nodig zijn. De hoorzittingen beginnen achter gesloten deuren. Als getuigen staan op het programma onder anderen CIA-directeur George Tenet en zijn collega van de FBI, Robert Mueller. De CIA heeft het Congres een dossier van 350.000 pagina's toegestuurd. Ook zijn er nog eens 13.000 pagina's aan afge- dat de landen zich zullen rich ten op het treffen van eikaars grote bevolkingscentra. In die cijfers zijn dan nog niet eens de doden meegeteld die in de jaren na een nucleair treffen zullen vallen door stralingsziekten. „In Europa en de VS waren mensen tijdens de laatste fase van de Koude Oorlog goed op de hoogte van de gevaren die kernwapens inhouden", zegt Kamal Mitra Chenoy, hoogle raar internationale betrekkingen aan de Jawaharlal Nehru-uni- versiteit in New Delhi. „Indiërs hebben veel minder kennis." Mensen die pleiten voor vrede en ontwapening móeten vol gens veel Indiërs wel aan de kant van Pakistan staan. Activis ten worden regelmatig uitge scholden of mishandeld, zegt Chenoy. „Nadat ik op televisie was geweest, noemde een co- luisterde gesprekken. Enkele daarvan zijn vóór 11 september vertaald en geanalyseerd. Een aantal andere teksten bleef lig gen omdat er te weinig vertalers waren, zo hebben twee agenten al meegedeeld. Inmiddels heeft de CIA een spe ciale paramilitaire eenheid inge steld, die terreurgroepen en hun leiders buiten de VS moet op sporen. Er bestaan al enkele van dergelijke diensten, maar deze valt direct onder het bevel van het anti-terrorismecommando van de CIA. Dat heeft een Ame rikaanse regeringsfunctionaris, die anoniem wil blijven, dinsdag bekendgemaakt. lumnist mij een 'agent van Pa kistan'. Hij schreef dat ik een enkele reis Islamabad moest boeken en woordvoerder voor het militaire regime daar moest worden." Volgens de schrijfster Arundhati Roy, die wegens activisme in de gevangenis heeft gezeten, is het ontstaan van een krachtige vre desbeweging voorlopig een illu sie. „Voor de meeste mensen ip India betekent vrede een dage lijkse strijd: voor voedsel, voor,, water, voor onderdak, voor waardigheid." Roy heeft genoeg van de vraag of zij aan een nieuw boek werkt. „Een nieuw boek? Nu? Uit al hét gepraat over een atoomoorlog blijkt een enorme minachting voor muziek, kunst, literatuur en al het andere dat beschaving inhoudt. Wat voor boek zou ik moeten schrijven?" almaty/rtr-afp-anp - De India se premier Vajpayee heeft van morgen gezegd dat zijn land er klaar voor is om te praten met Pakistan. Onderwerp van ge sprek zal de zwaar bevochten deelstaat Kashmir zijn, waar beide kernmachten al jarenlang aanspraak op maken. Pakistan moet dan wel de invallen van moslimrebellen in Kashmir voor eens en voor altijd aanpakken. Een onderlinge toenadering lijkt hoognodig, nu de spanningen tussen de buurlanden flink op lopen. Vajpayee en de Pakis taanse leider Musharraf geven elkaar de schuld voor de huidige militaire dreiging rond Kashmir, waar beide landen inmiddels een miljoen soldaten hebben gestationeerd. Ook gisteren spraken beide leiders weer har de taal. Vajpayee en de Pakistaanse pre sident Musharraf zijn de ko mende dagen beiden op een re gionale conferentie in de Ka- zachse hoofdstad Almaty, maar tot overleg leek het niet te ko men. Onder anderen de Russi sche president Poetin had op een gesprek aangedrongen. De invallen van moslimrebellen vanuit Pakistan in Kashmir zijn India een doom in het oog. De rebellen zouden in speciale kampen trainingen ondergaan r: om in het Indiase deel van Kashmir huis te gaan houden. Pakistan heeft al enkele malen gezegd dat die acties zijn ge staakt, maar India wil bewijzen zien. „We wUlen over van alles praten met Pakistan, ook over Kashmir, maar eerst moet er een einde komen aan dat grensoverschrij dende terrorisme", zei Vajpayee vanmorgen. Musharraf had kort daarvoor beloofd nooit een oor log te beginnen tegen India, maar dat Pakistan zich wel met hand en tand zal verdedigen als India aanvalt. Beide landen be schikken over een kernwapenar senaal, en daarom houdt de in ternationale gemeenschap het conflict nauwlettend in de ga ten. Na Pakistan geldt nu óók voor India een negatief reisad vies voor Nederlanders. De risi co's tijdens een reis door de re gio worden te groot geacht. Ne derlanders die een vakantie hadden geboekt naar India kun nen hun geld terugkrijgen, zo besloot de stichting Calamitei tenfonds Reizen gisteren. Reizen die nog gaande zijn moeten vrij dag zijn afgebroken of aangè- past, anders vervalt een eventu ele vergoeding wegens molest. Het is niet duidelijk hoeveel Ne derlanders er momenteel dóór Tridia trekken. nfiv x' o| den haag/gpd - Een bescherm de getuige van de aanklagers heeft het gisteren in het proces tegen de Joegoslavische oud president Milosevic voor het Joegoslavië-tribunaal volledig laten afweten. De getuige, om veiligheidsredenen slechts aan geduid als 'K12', weigerde al di rect antwoord te geven op enke le inleidende vragen. „U bent hier om de waarheid te vertellen", hield de Britse rech ter Richard May hem voor. „De waarheid is dat ik niet kan getui gen en dat is de enige waar heid", antwoordde K12. Op de vraag van de Chinese rechter O- Gon Kwon waarom hij niets kon zeggen, zei hij: „Wilt u dat ik meer informatie geef en het le ven van andere mensen in ge vaar breng?" Het optreden van de getuige werd opgeschort in afwachting van de uitkomst van een ge sprek dat hij met de aanklagers zal hebben. De rechters kunnen weigerachtige getuigen een boe te of celstraf opleggen wegens minachting van het hof. Vanwe- il ge de beschermende maatrege len die het tribunaal voor hem heeft getroffen, wordt K12 ge zien als een belangrijke getuige. Als hij verdere medewerking weigert, is dat de zoveelste te genslag voor de aanklagers. Vrij dag erkende aanklager Nice dat mensen uit de directe kring rond Milosevic niet staan te springen om tegen hem te ge tuigen. „Hoe dichter ze tegen hem aanschurkten, hoe moeilij ker ze te bereiken zijn." Nice vroeg daarom twee maöti- den extra tijd om het bewijs te gen Milosevic te presenteren. Zij hebben hem op zestig puntén beschuldigd van het plegen van misdaden tegen de mensheid en schendingen van het oorlogs recht, waaronder de deportatie van 800.000 Albanezen uit Koèb- vo en de moord op ten minste 900 van hen. Het is zeer de vraag of de aan klagers meer tijd krijgen. De rechters hebben strenge tijdsli mieten opgelegd. Meer dan honderd mogelijke getuigen rijn daarom al van de lijst geschrapt. (advertentie) Japan heeft vandaag 'oto Protocol over kli- •escherming geratificeerd, h was gastland van de con- tie van de Verenigde Na- 11997 waarop afspraken emaakt over bescherming :t milieu. Japan riep an- landen die het verdrag nog ebben ondertekend dit te doen. De EU ratifi- le het verdrag vorige week. weigerde eerder te teke- >mdat de VS dat ook niet n doen. Vorige week liet lent Bush weten het Kyoto -ol niet te zullen, omdat :hade aan de economie oebrengen. Geldig voor olie modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) von 1 l/m 30 juni 2002 of zolang de voorraad strekt door onze correspondent Harald Doornbos kabul - Wie denkt dat Afghanen in Neder land teruggaan naar hun geboorteland nu er een einde aan de oorlog is gekomen, die heeft het mis. Van de ongeveer 25.000 Af ghanen in ons land is er bijna een halfjaar na de verdrijving van de Taliban tot nu toe welgeteld één naar Kabul teruggegaan, en dan nog tijdelijk. Het wegblijven van de Afghanen uit het Westen is een tegenslag voor de interim regering. Het land heeft een nijpend ge brek aan geschoolde en hoog opgeleide mensen. Zonder hen zal het moeilijk worden om het verwoeste land er weer boven op te helpen. „Ik vraag aan alle Afghanen in het bui tenland, dus ook die in Nederland, om terug te keren naar Afghanistan", zegt minister van buitenlandse zaken Abdul lah Abdullah. Dat het niet makkelijk zal worden is duidelijk, geeft hij direct toe. „Maar dit is het moment om terug te ke ren. Mensen moeten niet afwachten tot de situatie ideaal is, dat zal nooit gebeu ren." De tot nog toe enige Nederlandse Af ghaan die is teruggekeerd, zit in een klein kantoortje in het centrum van Kabul. „Ik ben niet terug omdat het allemaal zo ge weldig is in Afghanistan. Ik zie het als een uitdaging om hier wat op te bouwen", zegt Kailash Mutreja, die bijna 25 jaar ge leden naar Nederland trok. Hij is ge trouwd met een Nederlandse en woont in Den Haag, waar hij een bedrijf heeft. Hij handelt in onder meer meel en za den. Mutreja is niet van plan om definitief in Afghanistan te blijven. „Daarvoor is het hier te problematisch. Gedoe met water, elektriciteit, telefoon en natuurlijk de vei ligheid." Wanneer denkt hij .dat andere Afghanen uit Nederland zullen terugke ren? „Nooit", is zijn stellige antwoord. „Vergeleken met Kabul is zelfs een huisje in de Schilderswijk een paleis. Die men sen gaan nooit terug. Ze zijn niet gek." De enigen die met tienduizenden terug keren, zijn de Afghaanse vluchtelingen die in kampen net over de grens met Pa kistan woonden. Het leven daar - in ten ten op zandvlaktes zonder stromend wa ter, elektriciteit, medische voorzieningen en scholen - is zó belabberd dat zij terug gaan met het idee dat het in Afghanistan nooit veel beroerder kan zijn. Maar ook de Afghanen in Pakistaanse steden als Peshawar en Quetta, die daar in de meeste gevallen al jaren wonen en wer ken, peinzen er niet over om terug te gaan. Daarbij komt dat velen van de vier mil joen Afghaanse vluchtelingen vanwege de 23- jarige oorlog al zó lang buiten hun land wonen, dat zij een nieuw leven heb ben opgebouwd in New York, Sydney of Den Haag. Werk en schoolgaande kinde ren maken het nog moeilijker om terug te gaan. En hun animo wordt niet ver groot door de corruptie, het geweld, de armoede, de gevechten tussen krijgshe ren en de nog altijd aanhoudende Ameri kaanse bombardementen. Tot nu toe zijn ongeveer tweehonderd Afghanen uit het Westen teruggekeerd, meestal uit de VS. Maar makkelijk is het niet. „Ik ben hier vanwege mijn vader die altijd is gebleven, maar ik hoop zo snel mogelijk weer weg te gaan", zegt een 22- jarige Afghaan. Hij heeft de laatste zes jaar in New York gewoond, en heeft een Amerikaans paspoort. „Dit land heeft niets aantrekkelijks. Het is gewelddadig, er is niets aan ontspanning, het is een zootje. Ik zal blij zijn als ik weer thuis ben." Hetzelfde geldt voor #n 34-jarige Af ghaanse die in New York heeft gewoond en definitief wilde terugkeren naar Af ghanistan. Teleurgesteld staat ze op de luchthaven van Kabul, met een ticket in haar hand. „Ik ga weg. Het valt hier niet uit te houden voor een vrouw alleen. Alle mannen denken dat je een hoer bent." Wijzend op haar spijkerbroek zegt ze: „Mannen hebben me drie keer gepro beerd te stenigen. Ik heb geen zin meer in deze flauwekul." Geen van de teruggekeerde Afghanen wil zijn naam geven, uit angst moeilijkheden te krijgen met de autoriteiten of de on derwereld. „Dit is geen rechtstaat", ver duidelijkt de Afghaanse Amerikaan. De oproep van Abdullah Abullah is voorló- pig aan dovemansoren gericht. Trou wens, ook de familie van de minister zelf zit nog veilig in New Delhi in India. Een tikje inconsequent misschien, maar et zijn maar weinig Afghanen die hem on gelijk geven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9