ECONOMIE steken geld in scholen ConCCrilS 'Supermarkt dreigt te sluiten in onveilige wijken! wto onderzoekt heffingen Vervalsers bijten hun tanden stuk op eur< Actiedreiging bij geldtransporteur Terugroepactie bij Volkswagen Groothandel in medicijnen sluit Microsoft treft schikking Het Net niet langer gratis Veilinghuis Sotheby's te koop rus =*l Extra aandacht voor techniek Tv-documentaire over aandelenlease gaat door Kort geding is afgeblazen Maxima bereikt overkant vo la Amerika op import staal J L Kaarsrechte nieuwe snelweg KPNQwest houdt netwerk nog draaiend Zalm negeert alarm over pensioei Geen verzet tegen nieuwe Europese boekhoudregels houten - Acties dreigen bij het geldtransportbedrijf Brink's. FNV Bondgenoten heeft van daag het bedrijf een ultimatum gesteld om uiterlijk 6 juni mid dernacht aan de wensen van de vakbond voor een nieuwe CAO tegemoet te komen. Na maan denlang onderhandelen zijn de partijen volgens de bond geen stap verder gekomen. Het be langrijkste struikelblok is de weigering van de werkgever om over te stappen naar het be- drijfstakpensioenfonds Vervoer. Éij Brink's Nederland en Brink's Geldverwerking werken een kleine achthonderd men- wolfsburg - De Duitse autofa brikant Volkswagen roept we reldwijd bijna één miljoen au to's terug naar de garage we gens problemen met de rem- kracht. Het betreft de modellen Polo en Lupo die in 1998 en 1999 zijn geproduceerd. Hoe veel auto's in Nederland zijn betrokken, is nog onduidelijk. De problemen kwamen aan het licht in Japan. De remmen blij ven door het mankement wel 1 functioneren, maar het pedaal moet harder worden ingetrapt. etten-leur - Medicijnengroot- handel Quatropharma in Etten- Leur sluit per 1 juli zijn deuren. - Het bedrijf, een dochter van het Duitse beursgenoteerde Stada, kan de concurrentie niet meer aan. Voor 35 van de 113 mede werkers is bij een van de andere dochters in Etten-Leur (Centra farm, Healtypharm) werk, de overige 78 staan op straat Vol gens directeur H. Stols van Quatropharma is sluiting van de groothandel de enige manier om verdere verliezen te voorko men. „Sinds januari lijden we een verlies van 500.000 euro per maand." Washington - De Amerikaanse softwaremaker Microsoft wordt niet vervolgd voor vermeend geknoei met de boekhouding. Microsoft maakte gisteren maandag bekend dat zij met de Amerikaanse beurscommissie SEC een schikking heeft getrof fen. De onderneming heeft wel moeten beloven dat ze in de toekomst de winst niet meer kunstmatig verlaagt of ver hoogt. Een boete hoeft Micro soft niet te betalen. Het al enke le jaren durende onderzoek van de Securities and Exchange Commission (SEC) richtte zich op de boekhouding in de perio de 1994-1998. Amersfoort - Intenietprovider Het Net stopt 15 juli met zijn gratis abonnementen. Klanten moeten voor die tijd overstap pen op een abonnement om ;hun e-mailadres te behouden. Dat heeft een woordvoerster van Het Net gisteren bevestigd. Volgens haar gaat het om een beperkt deel van de 600.000 qbonnees van Het Net. De meesten zijn volgens haar al eerder overgestapt op een be taald abonnement. Het Net is een van de grootste internet aanbieders in Nederland en valt onder Planet Internet, dochter van KPN. detroit/rtr - Het Amerikaanse veilinghuis Sotheby's gaat in de verkoop. Grootaandeelhouder Alfred Taubman liet gisteren weten van zijn aandelen af te willen. Taubman bezit 13,2 miljoen aandelen van Sotheby's Hol dings en heeft daarmee het ver maarde veilinghuis onder con trole. De stukken zijn goed voor een stemrecht van bijna 63 pro cent. Taubman liet in een verklaring weten dat hij meewerkt aan een frisie of verkoop van Sotheby's. Samen met de onderneming wil hij onderzoeken welke mogelijk heden er zijn. Zijn besluit tot verkoop motiveerde Taubman niet, maar algemeen wordt aan genomen dat het verband houdt met zijn veroordeling voor het maken van prijsafspraken met concurrent Christie's. Een rechtbank in New York veroor deelde Taubman tot een celstraf van een jaar en een dag en een boete van 7,5 miljoen dollar. De ex-topman van Sotheby's is te gen de uitspraak in beroep ge gaan. Taubman is bovendien al dik in de zeventig. Hij is ook nog succesvol actief als ontwikkelaar van winkelcentra. dinsdag 4 JUNI 2002 den haag/anp - Grote concerns gaan investeren in middelbare scholen. Bedrijven als Philips en Shell willen op die manier scho lieren verleiden te kiezen voor een technische studie. De con cerns werken aan een plan dat nog voor aanvang van het nieu we schooljaar moet worden ge lanceerd. Een woordvoerder van Philips heeft dat bevestigd. De bedrijven zijn ontevreden over het effect van eerdere ac ties om havo- en vwo-leerlingen te interesseren voor techniek. De geringe belangstelling zou de toekomst van Nederland als kennisland in gevaar kunnen brengen, menen de bedrijven. De concerns willen vijftig scho len lesmateriaal bieden, gastles sen geven en docenten bijpra ten op het gebied van techniek. Ze zouden met het plan een be drag van ongeveer 250.000 euro willen investeren. Het is voor het eerst dat het gro te bedrijfsleven op deze wijze belangsteling toont voor het middelbaar onderwijs. Met het beroepsonderwijs en met de universiteiten bestaan al langer contacten. De SP voelt niets voor een der gelijk adoptieplan. De partij vreest dat Philips en Shell zich gaan bemoeien met de inhoud en de financiering van het on derwijs. Bedrijven hebben nu eenmaal geen pedagogische maar commerciële belangen, al dus de partij. Omdat het om jonge leerlingen gaat, vreest de SP beïnvloeding. Bovendien is de partij bang voor een tweede ling tussen wel en niet geadop teerde scholen. den haag/anp - Supermarkten in oude wijken en binnensteden dreigen gedeeltelijk of helemaal hun deuren te sluiten als er niets verandert aan de toene mende criminaliteit en de slech te bereikbaarheid. Die waar schuwing gaf K. van den Doel, voorzitter van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL), vandaag tijdens de jaar lijkse bijeenkomst van de orga nisatie in Scheveningen. „Dit is geen holle kreet. De eer ste tekenen zijn er namelijk al", aldus Van den Doel. Hij ver wacht dat sluiting van super markten in oude wijken leidt tot een „verdere verloedering en verpaupering van deze buurten en wijken". Het CBL wijst erop dat personeel in die wijken na sluitingstijd niet veilig kan ver trekken. Onlangs werd bekend dat een vestiging van Digros in Dordrecht daarom 's avonds is gesloten. Het CBL maakt zich al langer druk over het toenemend aantal overvallen en winkeldief stallen. Vorig jaar werd voor 180 miljoen euro uit de schappen gestolen tegenover 159 miljoen euro een jaar eerder. Een oplossing voor het veilig heidsvraagstuk ziet Van den Doel in de inzet van meer agen ten. Hij wijst op de introductie van de euro van begin dit jaar. Door de extra beveiliging door politie nam het aantal overval len in die periode af. „Dat be vestigt de effectiviteit van directe maatregelen als meer blauw op straat." Van den Doel sprak tijdens de presentatie van het jaarverslag over 2001. Daaruit blijkt dat de omzet van de gezamenlijke su permarkten vorig jaar met 1,5 miljard euro is toegenomen tot 22,9 miljard euro. Dat is een stij ging van 6,6 procent ten opzich te van 2000. Op basis van de verkopen in de eerste maanden van dit jaar denkt het CBL dat de omzet over 2002 met hetzelf de percentage klimt. „De stag natie van de economie gaat de levensmiddelenhandel voorbij", stelt Van den Doel tevreden. Wachttijd ergernis Lange wachttijden aan de kassa, artikelen die niet meer zijn te krijgen en hinderlijke vakkenvullers tijdens ope ningstijden. Het zijn de grootste ergernissen van mensen die hun boodschap pen doen in de supermarkt. Dat blijkt uit 'Consumenten trends 2002', een onderzoek van branchevereniging CBL en de Erasmus Universiteit. Verder is er vaak onvoldoen de mogelijkheid rustig de boodschappen in te p omdat dan de spullen vanj leic volgende klant alweer op (jnas band rollen. Klanten zijn a ooi niet gediend van plotseling wijzigingen in de schappqpQ Supermarkten zitten echte niet stil om de klant beter |ht van dienst te zijn, blijkt vet der uit het onderzoek. SneMEL kassa's, pinautomaten en tien toiletten scoren als extra dienstverlening hoog bij d klant hilversum/gpd - De uitzending van het televisie pogramma 'Le gio Lease: ready to kill!!!', kan vanavond toch doorgaan. Op richter en oud-eigenaar Piet Bloemink van Legio Lease heeft een kort geding tegen de makers van het programma ingetrok ken. Bloemink is tegenwoordig be trokken bij het bedrijf van zijn zoon, Koers Kompas, dat ook lease-constructies aanbiedt Hij is de enige aanbieder van lease constructies die in de documen taire aan het woord komt. Alle anderen weigerden hun mede werking. Bloemink wilde zijn medewer king ook intrekken. Hij spande een kort geding aan nadat hij de TROS al een interview had gege ven. Hij vreesde terecht te ko men in een uitzending met al leen maar gedupeerde consu menten. Na tussenkomst van de kort gedingrechter kreeg Bloe mink vanochtend de uitzending te zien. Hij was daardoor gerust gesteld over de aard van de do cumentaire en trok het geding in. Naar schatting zeshonderd duizend Nederlanders zijn de afgelopen jaren ingestapt bij aandelen-leaseconstructies. On geveer honderdduizend mensen verloren daardoor niet alleen hun inleg, maar bleven ook zit ten met een schuld. In de docu mentaire van Antoinette Hert- senberg is onder andere te zien hoe verkopers worden getraind voor de verkoop van leasecon tracten. Die zijn gebaseerd op het afsluiten van een lening (waarvan de rente tot vorig jaar aftrekbaar was) waarmee bedrij ven als Legio Lease, maar ook Aegon of DSB, aandelen kopen. Als de aandelen meer waard worden, kan de lening daarmee worden afgedekt. Worden ze minder waard - zoals de laatste maanden veel is gebeurd - dan blijven de deelnemers met een schuld zitten. De Tros besteedde al eerder in het consumentenprogramma Radar aandacht aan het leasen van aandelen. Hertsenberg: „Daarna voelden we de behoef te het onderwerp uitgebreider aan bod te laten komen. De documentaire begint van avond om 22.05 uur op Neder land 2. groessen - De machine die de tunnel voor de Betuwelijn onder het Panerdensch Kanaal bij Zevenaar boort, draagt de naam Maxima. Gistermiddag maakte Maxima haar door braak. De overkant van het kanaal werd bereikt. Een grote sloophamer verwijderde het laatste beton om de machine vrij te maken. De tunnelboor heeft meter ondergronds afgelegd. In september begint het boren van Foto: ANP/Vidiphoto een lengte van i! de tweede tunnliNC Lrde Lieu genève - De wereldhandelsorga nisatie WTO laat een speciale commissie onderzoek doen naar de geldigheid van de Ame rikaanse importheffingen op staal. De uit drie leden bestaan de commissie moet uiterlijk eind dit jaar bepalen of de Ame rikaanse maatregel strijdig is met internationale handelsover eenkomsten. De Europese Unie had op het onderzoek aangedrongen. Zij werd daarbij gesteund door Ja pan, China en Zuid-Korea. De Verenigde Staten besloten in maart tot de beschermings maatregel, die de positie van de Amerikaanse staalindustrie moet veiligstellen. Washington stelt dat de heffingen, tot maxi maal 30 procent, in lijn zijn met de WTO-richtlijnen en -regels en heeft aangekondigd de zaak tot het uiterste te verdedigen. Een eerder verzoek van de EU tot onderzoek op 22 mei wisten de Amerikanen nog te blokke ren. De bedoeling is dat de commis sie eind dit jaar haar conclusies zal presenteren. Analisten hou den echter rekening met uitstel, gezien de complexiteit en poli tieke gevoeligheid van het on derwerp. Een uitspraak betekent niet dat de zaak daarmee is af gehandeld. Beide partijen kun nen tegen de bevindingen van de commissie in beroep gaan. den haag/gpd - De euro is van ons alle maal, maar nog niet van de valsemunters. Zij slaagden er vooralsnog niet in biljetten te drukken die er mee door kunnen. De 'euro-crime' - het namaken van de op 1 januari van dit jaar in het dagelijkse betalingsverkeer ingevoerde munten en biljetten - staat nog in de kinderschoe nen. „Ik zou willen dat het waar was," grapt Albert van Veldhoven in reactie op de vraag of hij al professionele vervalsin gen onder ogen heeft gehad. „Dan kon ik tenminste mijn baantje zeker stellen." Van Veldhoven is lid van een speciale eenheid van Europol in Den Haag, die zich toelegt op bestrijding van valsemun terij. Tot zijn stomme verbazing is het aantal vervalsingen dat tot nu toe opge doken is, verwaarloosbaar klein. Van Veldhoven: „De vakidioot in mij zegt: „Jammer." Want ik ren natuurlijk liever door Europa, op jacht naar criminelen. Maar objectief gezien is dit de best denk bare situatie. De politieman in mij is dus tevreden gestemd. De euro is kennelijk een goed beschermde munt." Valsemunters zullen hun tanden stukbij ten op de euro, voorspelden de Europese banken voorafgaand aan de overgang op de eenheidsmunt. Met kleurrijke holo grammen, watermerken, ingeweven dra den en bijzondere, uit katoenvezel ver vaardigd papier zijn de biljetten nage noeg niet te vervalsen, pochten zij. Ruim vijf maanden na de invoering van de eu ro is die bewering nog altijd niet onderuit gehaald. Maar wat niet is, kan nog ko men, erkent Van Veldhoven. Vorige week nog in het nieuws: een Duit se pompbediende liet zich foppen met een biljet van 300 euro, met een af beelding van twee naakte dames, leu nend tegen een zuil. De man die het bil jet inde, telde keurig wisselgeld uit voor de klant, zo wil het verhaal. Pas later kwam hij tot de conclusie, dat het biljet wel zeer sterk afweek van de rest van het kasgeld. Een wel heel duidelijke vervalsing, zegt Van Veldhoven, geconfronteerd met dit voorbeeld. Maar het incident toont eens te meer aan dat de consument goed op zijn tellen moet passen, wil hij niet getild worden. Aan geraffineerde exemplaren heeft het volgens hem tot nu toe ontbro ken. Het aantal vervalsingen was boven dien, tegen de verwachting van Europol in, 'verwaarloosbaar'. „We hadden nooit hoofddorp - De nieuwe snelweg A5 begint vorm te krijgen. De kaarsrechte weg verbindt de A4 ter hoogte van Hoofddorp met de A9 bij Haarlem. De weg krijgt een lengte van acht kilometer en komt te lopen tus sen de bestaande Zwanenburgbaan van Schiphol en de toekomstige vijfde baan. Met de komst van de A5 kan een deel van het verkeer dat nu nog via de A4 van en naar Haarlem en Alkmaar gaat, om het knelpunt Schiphol heen rijden. Foto: Dijkstra/Fred Steenman amsterdam/anp - Het failliete KPNQwest houdt zijn glasvezel netwerk de komende dagen draaiende. De ongeveer 100.000 klanten hebben zo meer tijd een andere aanbieder te zoeken. Dat heeft een woordvoerder van KPNQwest gisteren gezegd te gen het persbureau Dow Jones. Het bedrijf is per dag ongeveer één miljoen dollar kwijt om het 25.000 kilometer lange netwerk actief te houden. KPNQwest biedt internetdien sten aan, onder meer aan grote Europese bedrijven, zoals Nokia en Sonera, en Europese vesti gingen van Amerikaanse firma's als Microsoft en DelL De werknemers van KPNQwest zijn deze week nog gewoon aan het werk, zowel de 500 in Ne derland als de 1700 in het bui tenland. Het bedrijf verwacht het aantal werknemers later zo veel mogelijk te verminderen, aldus een woordvoerder. het vermoeden dat rond 1 januaritee wagens vol valse biljetten de euroét zi binnen gereden zouden worden. fyna; dat criminelen er mee aan de slagje ki den gaan, stond voor ons vast. Wa84 c de twaalf eurolanden aan voorbeeld. I hebben gezien, bleef beperkt tot hit la veau van de knutselaar, van de scq De die het eens wilde proberen of hetfooi dat zijn reclame op een eurobiljeti laten lijken." m .Alleen in Duitsland hebben we to toe een incident meegemaakt wa^f kon zeggen: dit begint er op te lijkt ze, zoals in het bedoelde geval - eevoR van 100 euro - beginnen met het ^fifor sen vein het watermerk, dan mag jhtei wel stellen. Al kwam het ook deze Is niet verder dan de categorie van h tere fröbelwerk." jü g jt Ml- DA door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - WD-leider en demis sionair minister van financiën, Gerrit Zalm, verzet zich niet te gen de nieuwe Europese boek houdregels die volgens werkge vers en vakbonden het Neder landse pensioenstelsel bedrei gen. Volgens Zalm zijn de socia le partners te vroeg met hun on heilsvoorspelling. Hij ontkent niet dat er op termijn een pro bleem kan ontstaan. Eind april luidden VNO-NCW en de vakbonden de alarmbel over het voorstel van Europees Commissaris Bolkestein (interne markt) dat beursgenoteerde be drijven verplicht hun jaarversla gen volgens strikte financiële re gels dienen op te stellen. De so ciale partners vrezen het einde van het Nederlandse pensioen stelsel (zeventig procent van het laatst verdiende loon) als deze regels werkelijkheid worden. De verplichting alle financiële risi co's in het jaarverslag op te ne men, geldt immers ook voor de pensioenafspraken. Dat zijn omvangrijke, langlopende en onzekere verplichtingen die de koers van het aandeel kunnen beïnvloeden. Nu drukken de risico's voor de pensioenbetalingen op de ba lans van de pensioenfondsen, maar de nieuwe boekhoudstan- daard legt de verantwoordelijk heid bij de individuele onderne ming. Omwille van een even wichtige jaarrekening zal de werkgever het personeel aan sporen de pensioenopbouw zelf ter hand te nemen. Volgens VNO-NCW leidt dit tot „per soonlijke pensioendrama's". De sociale partners vroegen minis ter Zalm daarom in Brussel een uitzondering op de regels te be dingen voor het Nederlandse pensioenstelsel. De minister wijst dat j echter af en steunt net jlan collega-ministers in de se Unie de komst van c' houdregels. De demissionaire bewiif®® stelt dat de komende 1 bij de nadere invulling T regels het Nederlandsep oensysteem afdoend^ schermd kan worden. I het 'niet opportuun' nu te gaan liggen. (tie 1 Bolkestein meent dat dfo ig gere boekhoudregels deelhouder een beter in ven in de winstgevend een bedrijf. Het geruchtmakende ment van Enron - de en| gant in Amerika wiens fi gerommel door de hu' tant werd toegedekt Commissaris alleen sterjet in zijn overtuigin plannen snel moeten ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8