BINNENLAND 2 'StrafnOta> Handtekening kan eindelijk onder JSF-contract voor patiënt die verzuimt 'Wanneer gaan we onze kinderen beschermen?' Controle Nederlandse caravans Kamerjacht eerstejaars moeilijker -A en LPF wijien orzitting niet af litie Rotterdam •roept sepot estatie voor nsensiviokkei ceringsaftrek It tot tekort _poi Ik< ratie start koop huizen Jswacht ook in alternatieve ezing dieren' reillant in trein advin regelgeving nageleefd' a eeöyt weeë*s Moordonderzoek Jessica Richel weer heropend HSL pas op zijn vroegst in 2007 klaar Psycholoog wil pestgedrag, misbruik en geweld bij de wortel aanpakken Ziekenhuis wil verhaal halen Gif op Zuid-Europese aardbei België extra alert bij start vakantieseizoen Touringcar gehavend in middenberm STEVENHAGEN r- - CDA en LPF staan (wijzend tegenover het Titel om de bewindslieden iet nieuwe kabinet uit te 5e gen voor hoorzittingen met iste Kamercommissies, zo- OlCvdA, D66, Groenlinks en idag voorstelden. CDA- U Balkenende vindt het il passen binnen zijn be- bestuurlijke vernieu- LPF-fractievoorzitter Her- jet de hoorzittingen ook "jjtten. WD-leider Zalm t het voorstel eerst nog in ractie bespreken. tiDAM - De politie in Rot- jn gaat toch onderzoek naar de mishandeling van (5-jarige inwoner van de nstad. De man werd begin ar op straat door een mannen in elkaar gesla- [)e politie deelde hem des- mee geen tijd te hebben een onderzoek, wat vorige f/Vïfdtot vee' commotie leid- y adat de man een klacht liend had en onder meer (meester Opstelten zijn izing uitsprak over de be- ïg, kwam korpschef Meij- i op de beslissing terug. ie/iiotterdam - Het men- aokkelteam van het inter- aale rechercheteam i- en Oost-Nederland in Rotterdam op 28 en 29 egen leden van een we- ijde mensensmokkelorga- b gearresteerd. Alle ver en zijn van Chinese af- t. De bende wordt ook cht de 58 Chinezen naar tland gesmokkeld te heb- lie op 18 juni 2000 tijdens vertocht van Calais naar door verstikking om het kwamen. Er zijn echter lanwijzingen voor betrok- lid bij dit Dover-transport. rdam - De gemeentereke- an Amsterdam vertoont in tekort van 5,5 miljoen oor het eerst in jaren een ef saldo. Vooral de straf- gen die aan de Sociale t zijn opgelegd en de egelen om het aantal uit- ;en terug te dringen, ver een het tekort Volgens uder Dales van financiën gen de reserves echter lim 3 miljard euro. dinsdag 4 JUNI 2002 van Jagblf uranj Ivan; MD - De woningcorpora- H uit Zaanstad wil twee- s@hird huurwoningen verko- tentfiaar zelf eigenaar van de ^Ikjblijven. De kopers zou- iarna voor die grond .moeten betalen. Het pro- ld-nleen landelijke primeur. Ie kopers betekent deze Tlk dat zij een woning kun- n ijpen voor tweederde van Tktwaarde. ZVH hoopt Ie operatie een flink be- innen te halen voor nieu- rs lovatieprojecten. I - Dieren moeten niet n blootgesteld aan alter- e behandelaars zoals pa- geihale genezers en magne- L Het is niet aangetoond Ze therapieën werken, gt voorzitter C. Renckens ant Vereniging tegen de orden alverij. In een brief aan ictie van Ouwehands Ipark in Rhenen protes- Irie vsj tegen haar besluit een dh°ll,rmaal begeleidster aan jran*en voor twee zieke etangs. or pl< juist#*» - Helmondse stads- telefén surveilleren vanaf gis- roor pok in de trein. Het is een üe een half jaar duurt. De kite en de NS hopen dat wezigheid van de stads- anvr«n ertoe bijdraagt dat de (gheid in en rond de trei- xmindert. Het is niet de jing dat de wachten zelf ^!Jenjen tegen verdachten. iag - Veel van de ministe- entietgelgeving voldoet niet Zie di kwaliteitseisen waaraan )0, gepartementen zich moe- srechüden. Dat blijkt uit on- derlaikvan de Rijksuniversiteit igen en de Katholieke Siteit Brabant. In 15 pro- et °Pkn de gevallen had de be- ^en en minister geen bevoegd- 1 varsbi een regeling te treffen. rTerne993 a^e departe- 1 n gebonden aan kwali- ien voor regelgeving, rif f JPkele onderzochte rege- ldeed aan deze eisen. opPö5irie w«- &E.|E.We&AT wet Nieuwe MINISTERS MMZETTEM TOT y waarbij Sobel op de JSF-deelna- me wees in het kader van goede relaties tussen Amerika en Ne derland. Herben, in een vroeger leven hoofd interne voorlichting bij het department van defensie, heeft zich altijd een voorstander betoond van het project Gisteren hield hij nog een kleine slag om de arm. Deelname aan het JSF-project mag van Herben geen financiële problemen ople veren voor de rijksbegroting. Minister Zalm (financiën) en het bedrijfsleven roepen echter al maanden dat dit absoluut niet zal gebeuren. De luchtvaartin dustrie zal vandaag daarom het langverwachte ja te horen krij gen. Waarmee de luchtmacht over tien jaar de felbegeerde JSF's krijgt als opvolger van de huidige 137 F16's. etten-leur/anp - Het openbaar ministerie in Breda heeft het on derzoek naar de in 1991 ver moorde Jessica Richel uit Etten- Leur opnieuw heropend. Het OM is optimistisch de zaak als nog op te lossen. De familie van het in 1991 acht tien jaar oude meisje is blij met de heropening. Getuigen heb ben Jessica Richel op 12 juni 1991 voor het laatst gezien toen zij in Etten-Leur de laatste trein naar Breda nam. De volgende morgen werd zij dood aange troffen bij vuilstortplaats De Kragge in Bergen op Zoom. De vrouw was gedeeltelijk ontkleed. den haag/gpd - De eerste hoge snelheidstreinen rijden pas op zijn vroegst in oktober 2006 van Antwerpen naar Rotterdam. De hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Amsterdam is een jaar later, eind 2007, gereed. Dat schrijft minister Netelenbos aan de Tweede Kamer in haar jongste voortgangsrapportage, waarin ze een aantal schriftelijke vragen beantwoordt, die in het overleg met de Kamer op 27' maart zijn blijven liggen. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de flitstreinen al in juni 2005 op het traject tussen Antwerpen en Rotterdam zou den gaan rijden. Het ministerie geeft de bouwers van de HSL extra de tijd, omdat het spoor bij Bergschenhoek, bij Rotterdam, verdiept moet worden aange legd. De bewoners van het dorp en de Tweede Kamer hebben zich hiervoor sterk gemaakt, ter wijl de bouwers ervan uitgingen dat er een viaduct moest ko men. Verder is bij de planning geen rekening gehouden met de testen die er met de rails en de flitstreinen gedaan moeten wor den. Deze nemen ook nog eens ruim een half jaar in beslag. De kosten van de totale vertra ging zijn nog niet bekend. Overigens meldde de Belgische krant De Morgen zaterdag dat er grote financiële problemen zijn rond de hogesnelheidstrein. Volgens minister Isabelle Du- rant (verkeer) zou er niet minder dan 670 miljoen euro ontbreken voor de voltooiing van de flits trein. De werken aan Belgische kant dreigen daardoor stil te val len. PAS op je IMOOPtW MM6T pe MINISTERS zir E£N APvoewr... Ag pe VPA&EM HEM Nier ÊÖ/AiteN HEgJÊto door Esther Wittenberg rosmalen - Hij wil kinderen be schermen tegen pestgedrag, mis bruik en mishandeling. Daarom heeft Bob van der Meer het Euro pees Expertise Centrum voor Vei ligheid opgericht. Het kostte psycholoog en pest- deskundige Bob van der Meer uit het Brabantse Rosmalen vijf jaar voorbereiding om het Ex pertise Centrum op te richten. Hij wil kennis op het gebied van mishandeling, misbruik en pes ten in Europa bundelen en gra tis uitdragen. De strategie van Van der Meer bij de aanpak van onder andere veiligheid op school, binnen het gezin, op het werk en in het uit- gaansleven is om te beginnen bij het kind. „Je moet geweld bij de wortel uitroeien", vindt hij. Hij heeft het centrum opgericht met subsidies uit het bedrijfsle ven, omdat hij genoeg had van het bedelen om subsidies bij ministeries. Het frustreert Van der Meer ma teloos dat de overheid, zoals hij zegt, geen aandacht heeft voor het sociaal emotioneel welzijn van kinderen.Aan ziekenhui zen - het lichamelijk welbevin den - wordt kapitalen uitgege ven, aan het psychisch welbe vinden van kinderen bitter wei nig. Dat is een verwaarloosd ge bied", stelt de zestigjarige fel. „Wie behartigt eigenlijk de be langen van onze kinderen? Ik zeg wel eens: dieren zijn in dit land beter beschermd dan kin deren." Na een korte stilte vervolgt hij: Als ik weer eens van een kind hoor dat het zelfmoord heeft willen plegen omdat het zo werd gepest en buitengesloten, kan ik wel janken. Dan denk ik: wanneer gaan we onze kinderen nu eens beschermen." De effecten van pesten zijn enorm, benadrukt Van der Meer. Een kleine dertig procent van de mensen die hulp zoeken bij een psycholoog, geeft aan in het verleden te zijn gepest De echte pesters zijn vaak geweld dadig, kunnen zich slecht inle ven, zijn impulsief en dominant. De kans dat zij in het criminele circuit terechtkomen is vier maal groter dan bij andere kin deren. Van der Meer vindt het dan ook belangrijk om pesters en slacht offers vroegtijdig te signaleren, zodat ze samen met hun ouders kunnen worden begeleid. „Een betere manier van criminali teitspreventie kan ik me haast niet voorstellen/' Zijn strijd tegen pesten, mishan deling en misbruik van kinderen begon toen hij lichamelijke op voeding gaf op een lbo in Am sterdam. Daar maakte hij mee dat een meisje huilend de kleed kamer in vluchtte, omdat ze werd gepest. Daar vertelde een leerling hem dat ze al van jongs af aan werd mishandeld. Tijdens zijn studie psychologie ontdekte Van der Meer dat er nog nauwe lijks iets over pesten was ge schreven en ook over mishan deling was nog weinig bekend. Het doel in zijn leven werd dui delijk. Hoe duidelijk dit alles Van der Meer ook voor ogen staat, de politiek is volgens hem onvol doende doordrongen van het belang van zijn werk. „We heb- In Nederland worden in to taal 385.000 kinderen gepest In het basisonderwijs wordt één op de vier kinderen ge pest Het gaat hier om 330.000 kmderen. In het voortgezet onderwijs wordt één Jto de zes kinde ren gepest m totaal zijn dit 55.000 kinderen. Eén op de vijf kinderen in het basisonderwijs is pester. Eén op de zes kinderen in het voortgezet onderwijs is pester. ben hier boter op ons hoofd", reageert de inwoner van Rosma len. „In Nederland hebben we onze mond vol van misbruik en mishandeling van kinderen in andere landen, maar naar onze eigen kinderen kijken we slecht Ander voorbeeld. We laten onze kinderen de meest gewelddadi ge computerspelletjes spelen en vragen ons vervolgens af waar om ze zo agressief zijn en zo raar met elkaar omgaan." utrecht/gpd - De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) wil nagaan of patiënten die niet voor hun afspraak met de specialist komen opdagen, daarvoor de rekening gepresen teerd kunnen krijgen. Met name in gevallen van consulten waar voor de specialist een half uur of drie kwartier heeft uitgetrokken, kan het niet verschijnen van de patiënt tijdverlies opleveren. Een strakkere afsprakendiscipli- ne kan ertoe bijdragen dat de wachttijd voor andere patiënten niet onnodig oploopt Landelij ke cijfers zijn niet bekend, maar alleen al in het Arnhems zieken huis Rijnstate bellen jaarlijks 20.000 patiënten (ruim 6 pro cent van de patiëntenpopulatie) die een afspraak voor het eerste consult hebben gemaakt, niet af als ze om wat voor reden dan ook niet naar het ziekenhuis ko men. Manager patiëntenlogis- tiek H. Lodewijk weet dat som mige Arnhemse poli's de agenda extra vol plannen om al te anti ciperen op uitvallers. Woordvoerder J. Bettelheim van de NVZ bevestigt dat het pro bleem zich in ziekenhuizen in het gehele land voordoet. „Een financiële prikkel zou ertoe kun nen leiden dat patiënten zich wel afmelden." De Nederlandse Patiënten Con sumenten Federatie is bereid mee te doen aan een overleg, als de NVZ daar het initiatief voor neemt. ,Als het om tienduizen den patiënten in Nederland gaat, heb je wel een aardig pro bleem", zegt woordvoerster A Direcks. Ook de Orde van Medisch Spe cialisten staat open voor zo'n discussie. „In het verleden is er ook wel eens over gesproken, maar het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG) verbiedt ziekenhuisspecialisten tot op heden de kosten voor een niet verricht consult in rekening te brengen", zegt specialisten- woordvoerster E. Quarles. Het vergoedingensysteem is geba seerd op verrichte behandelin gen. Een andere vraag is wie het geld bij de patiënt zou moeten in nen. Zeker bij ziekenfondspati ënten kan de specialist niet rechtstreeks verhaal halen, om dat de rekening meestal bij diens zorgverzekeraar wordt ge declareerd. „Die zou dan de kosten op de patiënt moeten verhalen", zegt Lodewijk. G. van Herwijnen van het Nij meegse Radboudziekenhuis meent dat de discussie over een 'strafhota' voor verzuimende patiënten ook omgedraaid kan worden. „Wat doen we met de patiënt die tevergeefs een af spraak komt omdat de specialist er niet is?" den haag/anp - De Keurings dienst van Waren heeft bij een onderzoek begin mei bij ruim 45 procent van de aardbeien uit Zuid-Europa te veel resten van bestrijdingsmiddelen gevonden. De Nederlandse aardbeien za ten allemaal onder de norm, maar op twee partijen was wel een verboden bestrijdingsmid del gebruikt. De resten van bestrijdingsmid delen leveren geen direct gevaar voor de volksgezondheid op, al dus de keuringsdienst Ook de Nederlandse aardbeien met de verboden middelen zijn in de gevonden doses ongevaarlijk. Het aantal 'foute' aardbeien uit Zuid-Europa was dit jaar hoger dan in voorgaande jaren. In 1999 was dit nog 15 procent Naar aanleiding van die cijfers zei minister Borst (volksgezond heid) dat te veel gif op groente en fruit nog niet betekent dat er gevaar is. De normen zijn juist vastgesteld om de consument te beschermen. In Spanje bijvoor beeld zijn de regels soepeler. De keuringsdienst heeft in totaal 38 partijen onderzocht, elf uit Zuid-Europa en 27 uit Neder land. brussel/anp - De Belgische poli tie gaat eind deze maand, bij de start van het vakantieseizoen, extra controleren op Nederland se caravans. Vaak blijken deze te zwaar of verkeerd beladen, waardoor er in het verleden al regelmatig ernstige ongelukken zijn ontstaan. Eigenaars van veel te zwaar beladen caravans moe ten ter plaatse lading achterla ten. De controles zijn volgens een Belgische politiewoordvoerster vooral preventief. Er is pas spra ke van boetes in uitzonderlijke gevallen, zoals de aanwezigheid van kinderen in een caravan. De controles zijn ook niet specifiek gericht op Nederlandse cara vangebruikers. De ervaring van de Belgische verkeerspolitiediensten is wel dat Nederlanders hun caravans vaak niet goed laden of nauwe lijks ervaring hebben met het trekken van aanhangers in heu velachtig gebied, zoals de Ar dennen. Ook gebeurt het vaak dat de achterwielen van de trekkende auto loskomen, vooral als de la ding in het achterste gedeelte van de caravan is weggestouwd. Verder ontstaan problemen met te zwaar beladen caravans die in de Ardennen de heuvels niet op kunnen komen of juist met overgewicht van hellingen af storten. De Belgische politie controleert sinds maart overigens over de hele linie veel scherper op ver keersovertredingen. De rege- ring-Verhofstadt kondigde dit voorjaar een strenger verkeers beleid aan met meer controles en hogere boetes. De Belgische wet gebiedt dat buitenlanders hun verkeersboe te direct betalen. Om grote on gemakken te voorkomen, krij gen de Belgische verkeerspa- trouilles in de grensstreek bin nenkort betaalautomaatjes, die ook betaalkaarten accepteren. door Uanne Sleufjes den haag - Met een zucht van verlichting kan demissionair staatssecretaris Henk van Hoof van defensie eindelijk zijn hand tekening zetten onder het Joint Strike Fighter-contract met Amerika. Ruim een maand later dan de bedoeling was, zou de nieuw samengestelde Tweede Kamer vandaag de uitgave van de bedragen die gemoeid zijn met het straaljager-project goedkeuren. De Nederlandse luchtvaartindu strie is altijd zeer happig ge weest op meebouwen met de Amerikaanse gevechtsvlieger vanwege de opdrachten die er voor de deelnemende bedrijven, zoals Stork en Philips, aan vast zitten. Het bedrijfsleven had ei genlijk al aan de slag moeten zijn met Amerikaanse opdrach ten. Maar een weigerachtige Ka mer zorgde ervoor dat het kabi net bij de Verenigde Staten om uitstel voor het besluit moest bedelen. Aanvankelijk leek niets deelna me aan het project in de weg te staan. Het gehele paarse kabinet had zich immers achter het be sluit tot meebouwen geschaard. Zelfs oppositiefractie CDA neig de naar een ja. Het kabinet wil de 920 miljoen voorschieten om de deelname te bekostigen. Het deelnemende bedrijfsleven zou dat op den duur terugbetalen. D66 gooide echter als eerste re geringspartij de deur dicht. De fractie vond het te vroeg om nu al te besluiten welk toestel de F16 over tien jaar moet opvol gen. Door mee te bouwen, lag de opvolger al vast Deelname betekent bijna zeker straks de JSF ook kopen, had premier Kok immers gezegd. Binnen de PvdA groeide de aar zeling gestaag. Dat meebouwen orders en dus banen op zou le veren, was fraai. Maar liep Ne derland geen financieel risico, vroeg de fractie zich af. Evenals D66 vond de PvdA het te vroeg om nu al te besluiten welk toe stel de luchtmacht straks nodig heeft. Uiteindelijk besloot de PvdA dat het JSF-avontuur te ongewis was. Daarmee was precies de helft van de toenmalige Kamer tegen; PvdA, D66, GroenLinks en SP. Zij blokkeerden het geld dat nodig is om het 'entree kaartje' te betalen. Het kabinet besloot daarop de VS om uitstel te vragen. Het JSF-project zou vrijwel zeker stranden als een besluit geforceerd werd, hield het kabinet de Amerikaanse re gering voor. Er kwam uitstel tot 12 juni De uitslag van de verkiezingen zorgt er nu voor dat de voor standers alsnog een ruime meerderheid hebben in de Tweede Kamer. WD en CDA die altijd voor deelname zijn ge weest, hebben nu samen 67 ze tels. De lijst Pim Fortuyn, met 26 zetels, is kort voor de verkie zingen van tegenstander in een voorstander veranderd. „Een voorzichtig positief standpunt", zei de LPF-fractievoorzitter Mat Herben. Dat standpunt had Pim Fortuyn al ingenomen op de ochtend van maandag 6 mei, een paar uur voordat hij werd vermoord. Fortuyn had een ge sprek gevoerd met de Ameri kaanse ambassadeur Sobel ratingen - Ambulances en brandweerwagens staan op de Duitse snelweg A3 bij Ratingen. Een touringcar van busbedrijf Kupers uit Weert raak te gisteren betrokken bij een zwaar ongeluk op de snelweg. Bij de aanrijding waren behalve de bus nog twee vrachtwagens en een lichte vrachtwagen betrokken. De bijrijder van laatstgenoemd voertuig kwam om het leven, de chauffeur raakte zwaargewond. Twaalf Nederlandse toeristen liepen bij het ongeluk lichte verwondingen op, meest snij- en schaafwonden. Het grootste deel van het reisgezelschap heeft besloten de reis per bus voort te zetten. De passagiers komen uit de regio's Amsterdam en Rotterdam. Foto: ANP/Franz Peter Tschauner utrecht/anp - De eindexamens zitten er nog niet op of aankomende studenten kunnen zich opma ken voor een nieuwe uitdaging: de kamerjacht „Die markt was al belabberd. Maar een nieuwe voorwaarde voor de hogere studiebeurs voor stu denten die op kamers wonen, maakt het nog moeilijker", zegt voorzitter S. Joosse van studen tenvakbond LSVb. Studenten die niet meer thuis wonen, ontvangen maandelijks een beurs voor uitwonenden. Die is 143 euro hoger dan de beurs voor thuiswonen den. Volgens de nieuwe regel komen eerstejaars studenten alleen maar voor de uitwonendenbeurs in aanmerking als ze ingeschreven staan bij de ge meente waar ze willen wonen. De LSVb vindt dat eerstejaars nu gestraft worden voor de krappe kamermarkL Door de druk op die markt belanden studenten al snel in onderhuur. Verhuurders zeggen dat ze zich niet in mogen schrijven, omdat ze bang zijn gekort te worden op huursubsidie of uitkering, stelt de studentenbond. De bond vroeg minister Hermans (onderwijs) ak koord te gaan met andere bewijzen van niet- thuiswonen. Zo zouden studenten met bankaf schriften of betalingsbewijzen kunnen aantonen dat ze drie maanden huur betalen. Maar Hermans zegt dat voor studenten geen uitzondering ge maakt kan worden van de wettelijke plicht om in geschreven te staan. Joosse: „Hij laat eerstejaars flink in de kou staan." De nieuwe regel is het gevolg van de Koppelings wet en wordt komend studiejaar voor het eerst toegepast. De beperking geldt alleen voor eerste jaars.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5