BINNENLAND 1 Herben wil kwartje Kok teruggeven Morgen 5 juni is er een voor als er een ramp oefenalarm gebeurt. Turkse amnestiewet blijft controversieel Centrum-rechts wil algemene identificatieplicht 'Criminelen pak je hier echt niet mee' Woedende bijen achtervolgen kleuters lieuactivisten [etten kraan en uniforme breiding EU' desactivisten ben onbestraft Spookstruiken COMMENTAAR Tanden poetsen [twijfelt over boringen jigheid tunnel land ontbreekt n excuses aan ers Anja Kok ebeten oor ir aangenaaid maanden voor ■sboogoverval Tiel gedoogde illegale bouw Van der Valk Verdachten moord op Searle gepakt ihol - Acht milieuactivisten en vanmorgen tegen zes Jen bouwkraan op Schip- fezet. Met de bezetting pro- Jen de actievoerders van iFront! tegen de uitbrei- i de luchthaven. Een |e bezetters zegt een dag ïjp de bouwkraan te willen fc zitten. De milieuactivis- Jjndigen aan zich vast te Ven als de politie hen naar pen probeert te halen. Iaag - CDA, LPF en WD een uitbreiding van Iropese Unie met tien lan- jieens, zoals de Europese missie voor ogen staat, e individuele kandidaat worden beoordeeld op de daarvoor afgespro- literia", zei WD-fractie- Ktter Zalm gisteren. Hij Icht dat eind dit jaar is enkele staten klaar zijn Joetreding. Ook het CDA ■LPF willen een 'strikte jssing van de toelatingscri- - De kantonrechter in jen heeft gisteren drie vre- Ttivisten niet gestraft voor (eelname aan de paasactie jhet hoofdkwartier van de i in het Limburgse Bruns- Vorig jaar. Twee van hen n weliswaar schuldig be- |ln aan het betreden van Jden terrein, maar de rech- |de hen daarvoor geen Kp. Een derde activist pntslagen van rechtsver- bakkum - Niet groen, maar kaal. Struiken in de Hollandse duinen, zogenoemde kardinaalsmutsen, zijn leeggevreten door stippelmotrupsen en getooid met hun spinsels. Binnenkort dalen de rupsen af en ontpoppen ze zich tot vlinder. Foto: GPD/Hans van Weel Begin jaren zeventig waren de anti-fluor-affiches niet uit het Nederlandse straatbeeld weg te denken. Fluoride werd op last van de overheid op veel plaatsen door de waterlei dingbedrijven aan het drinkwater toegevoegd om tandbe derf tegen te gaan. Na een felle maatschappelijke discussie over de vermeende schadelijke gevolgen van fluor op de gezondheid en over de meer principiële vraag van de keu zevrijheid, besloot de toenmalige regering in 1976 fluoride uit het drinkwater te halen. Nu tracht een kaakchirurg uit Groningen de discussie weer aan te zwengelen. Naar zijn mening is door het tandartsen tekort en door de slechte verzorging van het gebit bij met name de lagere sociale klassen het aantal 'gaatjes' schrik barend toegenomen. En omdat deze mensen blijkbaar niet in staat zijn hun eigen gebit te verzorgen, moet heel Neder land maar aan de fluor. Chirurg dr. R. Bos gebruikt precies dezelfde argumenten als in de jaren vijftig en zestig werden gehanteerd door voor standers van fluoridering. Los van de vraag of (te veel) fluor nu wel of niet schadelijk is voor de gezondheid, slaat Bos met zijn pleidooi de plank volledig mis. Het gaat bij de fluoridering van het drinkwater veel meer om de principië le kant van de zaak, en dat argument gaf indertijd in de Ka mer 'gelukkig' de doorslag. De keuzevrijheid van de mens is in het geding als een betuttelende overheid - zonder enig onderscheid des persoons - allerlei middeltjes tegen kwaal tjes in het drinkwater stopt Waar houdt het dan op? In de afgelopen decennia zijn er bovendien in de vorm van fluortabletten en tandpasta's genoeg mogelijkheden bij ge komen om tandbederf effectief tegen te gaan. Zo bevat 98 procent van alle tandpasta's fluoride. Iedereen weet dat als het gebit wordt verwaarloosd er tandbederf optreedt. Het is de verantwoordelijkheid van de ouders van jonge kinderen, en nadrukkelijk niet van de overheid, om te zorgen dat zij zelf en hun kroost geen gaatjes krijgen. Tanden poetsen dus, en de discussie over fluoride in het drinkwater meteen staken. - CDA, WD en LPF fet niet eens over gasbo- 1 onder de Waddenzee. pA is tegen, de WD voor, Y gisteren na afloop van lierhandelingen tussen mende (CDA), Herben |en Zalm (WD) onder lei- i informateur Donner. F neemt een tussenposi- Herben staat 'niet te po- J om met boringen in te Jien. „Maar als het echt is, moet het verant- stelde de LPF-leider. izEN - De Westerschelde- I mag volgend jaar maart pen als op dat moment de jeidsvoorzieningen nog orde zijn. De burge- jers van Terneuzen en e verlenen geen gebruiks- 'ng en zeggen de tun- ji de opening door konin- jatrix op 14 maart, direct le sluiten. Een onder- Bureau zegt dat voor rlening in de tunnel een isionele brandweerorga- t nodig is. De huidige weerkorpsen bestaan zakelijk uit vrijwilligers. >am - De ouders van het lamse brandslachtoffer ok, die na medische on- ddigheden vorig jaar ed aan een ontstoken ip, krijgen geen excuses staf van het Rode Kruis huis in Beverwijk. Vol- KZ-directeur Jaap van euvel is het ziekenhuis rantwoordelijk geweest e slechte coördinatie tus- diverse ziekenhuizen oor de 15-jarige Kok zon- odzakelijke behandeling revalidatiecentrum werd tst. De Inspectie voor de dheidszorg constateert [vuldigheden. Jdam - Het oor dat een Ige Rotterdammer zondag fgebeten door een por- gisteren in het zieken- :er aangenaaid. De toe- :van het incident, dat lordeed bij een dansgele- jid, is nog niet duidelijk, ier heeft zich gisteren ig gemeld bij de politie. %dt morgen voorgeleid ^je officier van justitie. ,e' it - De politierechter in ■'1j it heeft een 23-jarige man 7e am gisteren een halfjaar 'cj genisstraf opgelegd waar- n maand voorwaardelijk. 01 n overviel afgelopen april mi iffertjeskraam met een m oog. Toen er het geëiste 'n i bier niet aanwezig 'e' droop de overvaller met "'anden af. Hij zei op de ll\ zich niets meer van de il te herinneren, omdat t daarvoor een hele fles had leeggedronken. poi het Hakan K. is woest Wat vraag je aan een man die na een week op vrije voeten weer voor onaf zienbare tijd achter de tra lies zal verdwijnen. 'Hoe voel je je, Hakan?' Met die vraag in haar hoofd stond de Nederlandse corres- •ndent Jessica Lutz voor iet politiebureau van AJanya met een paar colle ga's te wachten op de aan komst van Hakan K. In eens kwam de auto aange- sjeesd Een politieman in burger stapte uit en voor iemand er erg in had, schoot de kleine, tanige Hakan de auto uit. In het voorbijgaan haalde hij uit met zijn vuist. Hij raakte Lutz vlak onder haar kaak. Zo kreeg ze antwoord ge kregen op haar vraag: Ha kan is woest. rijswuk/anp - Sinds de Turkse regering eind 2000 een omstre den amnestiewet heeft aange nomen zijn er al tienduizenden gevangenen vrijgelaten. Ook Hakan K. zou onder die regeling zijn vrijgelaten. Volgens de am nestiewet kan zeker de helft van de 72.000 zielen tellende gevan genisbevolking vrijkomen. Maar vorige week verklaarde het Turkse constitutionele hof arti kel 1 van de controversiële am nestiewet ongrondwettelijk. De gerechtelijke uitspraak is pas rechtsgeldig bij officiële publica tie, en dat kan nog maanden duren. Wat de beslissing van het Hof in de praktijk gaat beteke nen is dus nog niet duidelijk. De coalitieregering ging in de cember 2000 al akkoord met een verregaande hervorming van het gevangeniswezen, maar de Turkse president Sezer weigerde in eerste instantie de daartoe benodigde amnestiewet te teke nen. Hij vond het verkeerd de wet te gebruiken om het aantal gevangenen in Turkije terug te brengen. Onder grote druk te kende hij uiteindelijk toch. De amnestiewet voorziet in een strafvermindering van tien jaar voor gevangenen die voor 23 april 1999 zijn veroordeeld. Ver krachters, drugshandelaren en mensen die misdaden tegen de Staat hebben gepleegd, zoals Koerdische separatisten en moslimextremisten, komen niet voor amnestie in aanmerking. De regering heeft de wet aange nomen om de overbevolking in de gevangenissen terug te drin gen. Er moeten cellen komen waarin plaats is voor drie gedeti neerden in een cel. Tegen deze hervorming van het gevangeniswezen is in binnen- en buitenland geprotesteerd. De gevangenen vrezen dat ze bij een geïsoleerd cellensysteem overgeleverd zijn aan de wille keur van gevangenisbewakers. Hakan K. wordt voorgeleid voor de rechtbank in Alanya op 6 juli 1995. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/gpd - Na ruim vijftig jaar discussie wordt ook in Ne derland een algemene identifi catieplicht ingevoerd. De poli tieke leiders van CDA, WD en LPF zijn het er over eens gewor den dat alle burgers ouder dan 12 jaar die zich op Nederlands grondgebied bevinden, zich wettelijk moeten kunnen legiti meren. België ging ons land al in 1919 voor. De enige beper king is dat de politie een 'rede lijk vermoeden' van strafbare handelingen moet hebben vóór naar papieren mag worden ge- Het akkoord over de identificatieplicht, sinds jaar en dag een heet hangijzer in poli tiek Den Haag, werd bereikt in de marge van een discussie over het herstel van 'gezag1 op straat De bevoegdheden van politie moeten worden uitgebreid, vin den CDA-leider Balkenende, WD-leider Zalm en LPF-voor- man Herben. Zo willen de on derhandelaars de politie meer armslag geven voor het fouille ren van burgers en het doorzoe ken van auto's. Ook de identifi catieplicht maakt deel uit van dit pakket 'gezagversterking'. De discussie over de noodzaak van identificatieplicht laaide vorig jaar op na de aanslagen van 11 september in de VS. WD en CDA pleitten drie dagen na de aanslagen al voor invoering van een algemene identificatie plicht, maar vonden de PvdA op hun weg. Ook WD-minister Korthals van justitie voelde er niet veel voor. In oktober werd wel besloten dat burgers zich moeten kunnen legitimeren bij dreigende terreur. „Maar een aanslag is met zo'n verplichting niet te voorkomen", tekende Korthals aan. Sinds 1994 geldt in Nederland een wettelijke identificatieplicht, maar de wet heeft betrekking op slechts een beperkt aantal situaties. Zo moeten betrapte zwartrijders zich kunnen legitimeren, even als werknemers op de werkplek. De nieuwe algemene identifica tieplicht geldt altijd en overal. Wie een overtreding begaat en geen papieren bij zich heeft, krijgt voor het niet tonen van een geldig ID-bewijs een aparte boete. Een wetsvoorstel dat dit regelt willen de centrum-recht se coalitiepartners met grote voorrang aan de nieuwe Twee de Kamer voorleggen. den haag/gpd - Er zijn geen goede argu menten te bedenken voor de invoering van een algemene identificatieplicht in Neder land. Dat vindt Marq Wijngaarden, voorzit ter van de Coomhert Liga, Vereniging voor Strafrechthervorming. „De criminaliteit pak je er niet mee aan. Het zou wel eens tot on rust kunnen leiden in achterstandswijken, waar mensen zich misschien vaker dan ge bruikelijk moeten identificeren", aldus Wijngaarden. „Je lost hier geen misdrijven mee op. Bovendien is het geen prettig idee. Het Ausweis-effect van de Tweede Wereld oorlog maakt het allemaal erg beladen. Het is ook stigmatiserend", aldus Wijngaarden. Volgens hem laten voorstanders van de al gemene identificatieplicht zich leiden door 'gevoelens van onveiligheid'. De raad voor hoofdcommissarissen wil niet reageren op de identificatieplicht. Maar woordvoerder Cees den Bakker verwijst naar een eerder advies van de raad aan mi nister Korthals van justitie. De hoofdcom missarissen waarschuwden daarin dat cri minelen de identificatieplicht met valse pa pieren omzeilen. De politietop meent met een beperkte identificatieplicht al goed uit de voeten te kunnen. De vreemdelingenwet biedt de mogelijkheid om een identificatie bewijs vragen. tiel/gpd - De gemeente Tiel heeft de illegale bouwactivitei ten van het Van der Valk-motel in de jaren tachtig gedoogd zon der op te treden. In het gemeentelijk rapport dat vandaag openbaar is gemaakt, blijkt dat Tiel actie had moeten ondernemen teneinde de afwij kingen te onderzoeken en dan te legaliseren of te bestrijden. Doordat Van der Valk niet werk te volgens goedgekeurde docu menten kon de gemeentelijke dienst 'bouw- en woningtoe zicht zijn toezichtstaak niet goed vervullen', aldus het rapport. De situatie van slechte regelgeL ving, controle en handhaving rond het motel in Tiel is ont staan door een samenloop van omstandigheden. De gemeente Tiel schetst in haar eigen onderzoek een 'rea listisch beeld' van het ontstaan van het motel. De gemeente wilde indertijd té graag dat het Van der Valk-im perium een motel zou openen. Er was meer aandacht voor het ontwikkelen en verbeteren van de stad en de werkgelegenheid dan voor het afgeven en vooral controleren van vergunningen. Direct na het instorten begin fe bruari van het parkeerdek bij het motel, kondigde de gemeen te aan te onderzoeken hoe het zover kon komen. den haag/gpd - De Nederlandse automobilisten krijgen nog deze kabinetsperiode het zogeheten 'kwartje van Kok' terug. Deze stellige belofte deed LPF-voor- man Herben gisteren nog vóór dat hij over dit onderwerp over eenstemming had bereikt met de coalitiepartners WD en CDA. „Het kwartje wordt hoe dan ook teruggegeven", aldus Herben na een gesprek met informateur Donner en de collega-fractielei ders Zalm en Balkenende. „De vraag is niet meer óf het kwartje accijns wordt teruggegeven, maar hoe." Zalm en Balkenende tekenden echter aan dat het nog maar de vraag is of het centrum rechtse kabinet zich dit dou ceurtje voor de automobilisten kan permitteren. Het kwartje van Kok werd tij dens het kabinet Lubbers-m in gevoerd om het financieringste kort versneld weg te kunnen werken. De accijns voor lood vrije benzine ging 21 cent om hoog, diesel werd 15 cent duur der. De maatregel levert de schatkist sindsdien jaarlijks zo'n 750 miljoen gulden op. De LPF beloofde in de verkiezingscam pagne dat deze maatregel wordt teruggedraaid, aangezien het fi nancieringstekort inmiddels is weggewerkt. Vorige week konden de onder handelingspartners nog geen overeenstemming bereiken over het weer terugdraaien van de accijnsverhoging. Herben eist nu dat het geld sowieso wordt teruggegeven. „Niet via extra as falt, maar bijvoorbeeld via een verlaging van de motorrijtuigen belasting." De LPF-leider laat ook de mogelijkheid open dat de accijnsmaatregel in fasen wordt afgebouwd. Maar CDA- leider Balkenende ziet het min der rooskleurig in. Volgens hem is het 'goed mogelijk' dat bij voorbeeld extra investeringen in asfalt beschouwd worden als compensatie voor het kwartje van Kok. door Cees van Hoore bloemendaal - Kleuters van de St. Josephschool in Bloemen daal zijn gisterochtend door een woedende bijenzwerm op het schoolplein aangevallen en tot in het schoolgebouw achter volgd. „Het was echt ineens pa niek", zegt Eefje Rooyers, een van de leerkrachten. „De Hein tjes waren buiten aan het spelen en werden zomaar aangevallen. Samen met de conciërge heb ik de kinderen opgevangen en de bijen verjaagd. Ik heb zelf drie steken opgelopen." Het bijenvolk, dat behoort tot het zachtmoedige bijenras van de carnica's, is eigendom van de heer Rodenburg, wiens achter tuin grenst aan het schoolplein. Rodenburg: „Ik ben net van va kantie terug en het gras in de tuin stond behoorlijk hoog. Ik ben dat gisterochtend gaan maaien. Dat had ik niet moeten doen. Kennelijk zijn de bijen ge schrokken van de maaimachine. Normaal maai ik altijd pas als de school is gesloten. Misschien waren de bijen ook wat geprik keld doordat er weersverande ring op til was. Ik ga vandaag mijn excuses aanbieden aan de directeur. Ik heb daar op school nota bene lezingen gegeven over bijen." Bij de St.Josephschool werd gis termiddag een extra voorlich- (advertentie) Woensdag 5 juni klinkt om 12.00 uur in Nederland de sirene. Schrik dan niet want het is het jaarlijkse oefenalarm. Hoort u de sirene op een ander tijdstip, dan is er wel wat aan de hand. Wat u in dat geval moet doen: ga naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. Er kunnen zich soms ernstige situaties voordoen waarbij de sirene niet gebruikt wordt. Volg ook dan de aanwijzingen van de autoritei ten op. Als u meer informatie wilt, haalt u de folder bij postkantoor, bibliotheek of de gemeente. Of kijk op www.postbus51.nl Dit is een publicatie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties tingsmiddag over bijen ingelast Maijan Dirksen, een leerkracht: „De Heintjes zijn natuurlijk enorm geschrokken. We willen ze duidelijk maken dat bijen he le nuttige diertjes zijn en dat je er normaal gesproken niet bang voor hoeft te zijn. Maar dit is na tuurlijk erg vervelend voor de kinderen. We hebben meteen de schoolarts ingeschakeld. Er zijn zes kinderen gestoken. Buiten reageren de kinderen op gewonden op de berichten. Ze vinden het allemaal best eng en weten te vertellen dat een van de Heuters in de keel is gesto ken. En dat de politie is geweest en een ambulance. merida/anp - De Mexicaanse politie heeft op het schiereiland Yucatón twee mannen opgepakt die mogelijk betrokken waren bij de moord op de Nederlandse toeriste Brenda Searle (27). Het lijk van Searle werd vorig jaar mei op een parkeerplaats in Opichén in het zuidoosten van Mexico gevonden. Zij was met pistoolschoten om het leven ge bracht. De toeriste was in sep tember 2000 voor het laatst le vend gezien bij de Maya-tem pels van Chicén Itzé.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3