Rock voor de Queen GESPREK VAN DE DAG Henk Westbroek wilde 'klootzakfactor' in politiek Britten uit lil hun dak in tuin Buckingham Palace Man vermist MENSELIJK nen van de hulpdiensten uit hun bed ge trommeld. Men gaat op zoek. Als na een uur nog steeds de vermiste nergens is aangetroffen gaat er een telefoontje naar de wal. De helikopter van de overkant gaat worden ingezet, daar hangt een infrarood- zoekeraan die in het donker een man ergens op een strand kan ontdekken, dankzij diens lichaamswarmte. Ook op de wal is inmid dels een flinke handvol mensen uit bed ge beld. Intussen is men op het eiland van tac tiek veranderd. De wipperploeg van de KNRM, normaal degenen die vanaf een schip touwen naar een ander schip overschieten, is in het bezit van de grootste lamp van het ei land. Na enig rekenwerk, met afstand en tijd, wordt die lamp op het strand gezet, op een plek die de vermiste naar alle waar schijnlijkheid moet kunnen zien. En inder daad, na een uur verschijnt aan de verre buitenrand van het lamplicht een kruipende gestalte. Hij had het begrepen, en heeft zich vindbaar gemaakt. Het eerste wat de man vervolgens doet, is iedereen de huid volschel- den. Waarom het zolang geduurd had. Als hij zo'n beetje alle aanwezigen voor rotte vis heeft uitgemaakt, laat hij zich morrend naar de bewoonde wereld vervoeren. Wat ik gedaan zou hebben, als medewerker van de reddingsbrigade, is de man met ge broken been en al op zijn fietsje zetten, een duwtje richting West-Terschelling geven, vriendelijk groeten, en wegrijden. Maar dat mag niet. Ook is het helaas niet toegestaan om Nederlandse staatburgers een rekening te sturen voor het vliegklaar maken van een helikopter en 450 manuren, uiteraard tegen nachttarief. Goed, de vermiste was dronken, en toen hij zichzelf op een koud strand te rugvond met een gebroken poot verlamde hem de ontnuchterende schrik. Maar dan nog. Hij had even dankjewel kunnen zeggen. Hij had enig besef kunnen hebben dat er zo iets bestaat als 'eigen schuld, dikke bult'. Maar zo was hij niet. Voor hem zijn en vrijwilligers, die midden in de nac gezin verlaten, hobbyisten aan wie n iets verschuldigd is. Voor onze vermistl alles aan zichzelf te danken had, wasL frarood-helikopter een vanzelfsprekend vice, die de overheid onverwijld dient strekken aan de belastingbetalers. Hij is een slecht voorbeeld voor de mei hij ontneemt aardige mensen die zich j,, ten voor anderen hun immateriële belL maar een uitzondering is hij niet. PccL weg, iedereen gedraagt zich of hij dit /f persoonlijk heeft uitgevonden en de oii wordt aansprakelijk gesteld als een r een gat in de dakgoot slaat. Dokters n onfeilbaar zijn en wachtlijsten mogen bestaan. Iedereen moet direct geholpe^^ den. Maar dan niet in Duitsland, wart weer te ver. Ik geef de westerse bescham nog 100 jaar. Maximaal. De KONING VAN SWAZI LAND is sinds afgelopen weekeinde met negen vrouwen getrouwd. Dat hebben functionarissen van het hof gisteren be kendgemaakt. Zaterdag trad de 33-jarige koning Mswati III tijdens een ge heime ceremonie in het huwelijk met de 18-jarige Nontsetselo Magongo, die hij vorig jaar tijdens een f traditioneel dansfeest had f i uitgekozen. Een kleine |C3p(j f domper op de feestvreug- «f de was dat de koning een koe moest afstaan als boete voor het overtreden van de wet die seksuele relaties met ongetrouwde meisjes van onder de achttien verbiedt. De koning voerde de regel in september zelf in om de HlV-epidemie in zijn land tegen te gaan. Minderjarige meisjes zijn 'bloemen die moeten worden beschermd', zei de koning toen. De koning van Swaziland kan zo vaak trouwen als hij wil. In een ziekenhuis in de Tanzaniaanse stad Dar es Salaam is zondag de Nederlandse natuurfilmer HUGO VON LA- WICK (65) overleden. Dat heeft producent Nature Con servation Films (NCF) in Amsterdam gisteren bevestigd. Von Lawick was al enige tijd ziek. Hij leed aan longemfy seem. Von Lawick kreeg ooit een Emmy Award voor zijn film 'The people of the forest' en een oeuvreprijs op een festival in Bristol. Bij het grote publiek verwierf hij de meeste bekendheid met zijn bioscoopfilms 'The leopard son' en 'Serengeti Symphony'. Helpers van een GEDETINEERDE vrouw die in Metz pro beerde te ontsnappen, hebben alleen haar pasgeboren BABY meegenomen. Ze namen de moeder, die bij de uit- braakpogingten val kwam, niet mee. Dat heeft de Franse politie gisteren gemeld. De vrouw was donderdagavond in een ziekenhuis in Metz bevallen, terwijl twee politie- mannen buiten de kraamafdeling de wacht hielden. Ze slaagde erin haar baby aan een koord van lakens vanaf de vijfde etage te laten zakken. Toen ze zelf langs het koord naar beneden ging, scheurden de lakens en viel ze van een hoogte van ongeveer tien meter. De vrouw liep daar bij een aantal botbreuken op. De helpers van de gedeti neerde vrouw hebben haar baby vrijdagavond afgeleverd in een ziekenhuis in Thionville, even ten noorden van Metz. Daarna maakten zij zich uit de voeten. Popster MADONNA is weer zwanger. Dat heeft haar vader Tony Ciccione bevestigd te genover het Britse tijdschrift People. ,,We zijn er erg opge wonden over dat ze weer een kind krijgt. Het is altijd span nend als je eigen kinderen kinderen krijgen", zo zei de 70-jarige Ciccione. Het is nog niet bekend of de 43-jarige zangeres en haar 33-jarige man Guy Ritchie een jongen of een meisje verwachten. Het wordt na Rocco, die nu twee jaar is, het tweede kind van hun samen. Madonna heeft nog een dochtertje van vijf, Lourdes, uit een relatie met haar fitnesstrainer. lj\|ll;f I Henk Westbroek. Foto: ANP/Juan Vrijdag Na een maand bedenktijd heeft Henk Westbroek gisteren beslo ten te stoppen met de politiek Hij is het politieke klimaat, waarin politici steeds vaker be dreigd worden, zat Vooral het feit dat zijn dochtertje bang was geworden door bedreigingen aan het adres van Westbroek, gaf de doorslag. Het komend half jaar blijft Westbroek nog zit ting houden in de gemeente raad, onder meer om zijn opvol ging te regelen. Daarna is hij de finitief weg. Zanger, artiest en caféhouder Henk Westbroek (50) wilde ei genlijk niet de politiek in. Om dat hij echter de arrogantie van de politiek 'werkelijk weerzin wekkend' vond en uit protest te gen enkele grote projecten in Utrecht, richtte hij in 1998 Leef baar Utrecht op. Politicus wilde hij nooit en te nimmer worden genoemd. „Po liticus is in mijn ogen een scheldwoord. De politiek be staat voor het grootste deel uit talentloze mislukkelingen. Ze zijn glad, onbetrouwbaar en vul len hun zakken", zei hij in 1999 in een interview in Vrij Neder land. De amateur-politicus, zoals hij zichzelf noemde, wilde daarom de 'klootzakfactor' in de politiek terugbrengen. Hij wilde omstre den zijn. Recepties en 'netwer ken' vond hij weggegooid geld. Aardig gevonden worden, vond hij ook niet belangrijk En een wietje roken op zijn tijd moet kunnen, aldus Westbroek Met zijn uitspraken in een inter view in het weekblad Vrij Neder land haalde hij zich de woede van de Utrechtse politiek op de hals. Hij wenste daarin onder meer de fractievoorzitter van D66 in Utrecht een dwarslaesie toe. Westbroek zei later dat zijn uitspraken in de verkeerde con text geplaatst waren en eiste een schadevergoeding van Vrij Ne derland. Westbroek was van huis uit links en politiek correct, zoals hij zelf zei. Daar heeft hij nu ontzetten de spijt van. Hij kan er nog wak ker van liggen dat hij vroeger geld inzamelde voor Winnie Mandela en actief was in het Cambodja-comité. „In feite ben ik een moordenaar, ik haalde geld op voor Pol Pot en Winnie Mandela." Met zijn onorthodoxe uitspra ken en houding veroverde West broek in 1998 met zijn partij in één klap negen van de 45 zetels in de Utrechtse gemeenteraad. De partij bleef echter wel buiten het college van burgemeester en wethouders. Samen met Jan Nagel van Leef baar Hilversum ging Westbroek de landelijke politiek in. Zij richtten in 1999 Leefbaar Neder land op. Pim Fortuyn werd lijst trekker van de partij. Aanvanke lijk leek de partij op een grote zege af te stevenen, maar na het vertrek van Fortuyn als lijsttrek ker ging het minder. Leefbaar Nederland behaalde bij de ver kiezingen in mei twee kamerze tels. De moord op Fortuyn en de toenemende bedreigingen aan het adres van politici deed Westbroek uiteindelijk besluiten zich terug te trekken uit de poli tiek. ANP DINSDAG 4 JUNI 2002 De tuin van Buckingham Palace was gister avond het toneel van een uniek schouw spel. Op een keurig aangeharkt gazon dat deel uitmaakt van een natuurgebied en waar normaal altijd rust heerst, woonden ongeveer 12.000 mensen een feestelijk popconcert bij ter gelegenheid van het gouden jubileum van koningin Elizabeth. Onder luid gejuich betrad een stralende vorstin aan het eind van de avond zelf het podium. Het concert vormde een mengeling van moderne popmuziek met een hoop stuk jes nostalgie. Voor het paleis stonden gro te schermen waarop een miljoen mensen het concert volgden. De thuisblijvers ke ken gewoon op televisie. Miljoenen men sen zagen artiesten als Eric Clapton, Bri an Wilson, Ray Davies in rap tempq Jjun beste nummers ten uitvoer brengeifgT ónder de aanwezigen waren verscheide ne leden van de koninklijke familie zelf. De Britse kroonprins Charles, zijn zoons William en Harry zaten vorstelijk op een speciaal neergezette ereloge. In de loop van de avond schoof het feestvarken van de avond zelf aan. Na een aankondiging van Dame Edna mengde de koningin zich in het gezelschap, samen met haar man Philip. Even leek het erop of het festijn zou niet doorgaan. Een dag voor het concert brak een brandje uit in het paleis, maar dat had uiteindelijk geen invloed op het pro gramma. Het dak was gisteravond volko men veilig toen Queen-gitarist Brian May daar het concert opende met zijn versie van het volkslied God Save The Queen. Het was tevens een teken voor talrijke mensen in het land om een keten van vreugdevuren te ontsteken. De zangeres Britney Spears was naar ver luidt niet uitgenodigd, ondanks aandrin gen van twee kleinzoons van de vorstin, William en Harry. Onder de artiesten wa ren verder Paul McCartney, Phil Collins, The Corrs, Aretha Franklin, Elton John, Tom Jones, Cliff Richard, Rod Stewart en de groep Atomic Kitten. Naar verluidt ging koningin Elizabeth de avond in in de hoop dat de neerslag en de geluidssterkte van de popmuziek tot een minimum zouden worden beperkt. De combinatie van regen en 12.000 mensen in de tuin zou funest zijn voor het gazon. Dame Edna stelde de vorstin gerust. Het gras is afgeschreven en de BBC zal voor vervanging zorgen, zo liet ze onder luid gejuich weten. Gevreesd werd dat het dierenleven de harde en feestelijke klan ken verkeerd zou opvatten. Paul McCartney vormde het sluitstuk van de avond. Na een rustiek Blackbird gaf hij All you need is love. Alle artiesten zongen gezamenlijk dit oude Beatles-lied. Foto: EPA/Rebecca Naden Het gebeurde op Terschelling. Een dronken meneer, die van dat dronken zijn nogal een gewoonte schijnt te maken, krijgt ruzie met zijn vrouw. Om zes uur 's avonds fietst hij op zijn buurfiets woedend weg, naar nergens. Om 12 uur 's nachts wordt hij gemist, doorzijn vrouw, die dat meldt aan het bevoegd gezag. Het nummer van zijn mobiele telefoon wordt met enige moeite achterhaald en men belt de vermiste. Die neemt inderdaad op, maar de batterij is bijna uitgeput. Toch weet hij nog te melden dat hij ergens op een strand ligt, met een gebroken been. Waar pre cies kan hij helaas niet zeggen. Dat is jammer, want Terschelling heeft een fors kilometrage aan stranden, die bovendien erg breed zijn. Het contact gaat verloren en op het hele eiland worden de man- Een meisje in het publiek zwaait met de Britse vlag. 12.000 Mensen kon den het concert bijwonen. Foto: Reuters/Chris Helgren Koningin Elizabeth mengt zich tussen de artiesten. Foto: AP/Stefan Rousseau samen met Clapton een eerbetoon aan de vorig jaar overleden (mede) ex-Beatle George Harrison (While My Guitar Gently Weeps). Tijdens All You Need Is Love zong de vorstin in tegenstelling tot wat velen hadden verwacht niet mee. Wel kwam ze zelf zelf het podium op, waar prins Char les haar in het zonnetje zette en vol trots sprak over de vijftig jaren dat zijn moeder koningin is. Elizabeth zelf deed er het zwijgen toe. Maar ze kreeg in haar tuin en buiten de paleishekken alle handen op el kaar. Paul McCartney liet zich nog ontvallen dat hij had voorgesteld volgend jaar nog zo'n concert te houden. De vorstin zou hebben geantwoord: Not in my garden (Niet in mijn tuin). Na een collectief Hey Jude was het dan echt afgelopen. De koningin liet zich na afloop langs haar eigen publiek naar buiten rijden. Zij en haar familie verblijvétt Üëzë' dagen in Windsor, ten westen Van de Brifee hoofd stad. Vlakbij het kasteel van Windsor, in Slough, nam de vorstin gisteren een défilé af dat onder meer facetten van haar vijftig jaren op de troon in beeld bracht. Van daag gaat koningin Elizabeth naar het centrum van Londen en woont er een dankdienst bij in de kathedraal van Sint Paul. ANP William (links) en Harry genoten met volle teugen. Foto: EPA/Adrian Dennis Eric Clapton. Foto: AP/Stephen Hird

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2