China komt op alle fronten tekort WK VOETBAL Strijd om titel 'slechtste team ter wereld' ieri betaalt altijd terug met treffers Brabantse ballenfabrikant in de clinch met FIFA China ergert zich aan pers in hotel Costa Rica wint eenvoudig met 2-0 GVW-trainer Arie Schans wacht belangrijke taak als interim-coach van Bhutan ;s van Italië scoort beide doelpunten tegen dreumes Ecuador 2CG2 fc^REAjAPAN .H hebben we onze vriend voluit Katsuhito Sawabe, aaf, al meer dan twintig onend en werkend in ïuropa. Hij was de Japan- malistiek - volgens hem 1 met lafaards, slijmjur- 1 schouderkloppers - al >ng zat en nam de benen. ege het WK is hij terug om Qek te maken (tekst en fo- •ver de voetballerij. Daarin inige kritische noot wor- ikraakt, kondigt hij aan. over Nakata. Waarom? t het een klootzak is. Die illeen diegenen aan die laar de mond praten", jn er dus nogal wat. An- ds wordt ook de grote Na- olgens Sawabe gekiel- als de resultaten tegen- 1 1. „Dan vallen ze een spe- Sssaal af, dat vind ik ook niks". De verhalen over Ono, die geen Japanner zou zijn, kent hij na tuurlijk ook. „Maar niemand die ook maar de moeite heeft genomen om na te trekken wel ke nationaliteit zijn vader dan wel had. Dat zou ze hun baan kosten, de journalisten, want clubs en sponsors accepteren geen negatieve publiciteit. Zo gaat dat hier". Weet hij misschien meer over Ono? Hij schiet een oudere col lega aan. Die heeft kennelijke pikante achtergrondinformatie, want het tweetal begint luid keels te kirren. Sawabe: „De moeder van Ono heeft acht kin deren, van acht verschillende vaders. Die van Sjinji schijnt een Filippijn te zijn". De vader van de Japanse go denzoon Hidetoshi Nakata heeft volgens de verhalen die ik te horen krijg weer een andere hebbefijkhefd. „Die is lid van de yakuza!" De yakuza is de Japan se versie van de maffia. Volgens mijn misschien wel, en mis schien niet zo goed geïnfor meerde informanten heeft va der Nakata zelfs vastgezeten, wegens vrouwenhandel. En dat is nog niet alles, want de collega van Katsu heeft nog meer interessant nieuws, er wordt nu werkelijk geproest van het lachen. Katsu vertaalt en deelt dan het allerlaatste nieuws mede: „Na kata schijnt homofiel te zijn!" Homofiel? Is dat onwettig dan? Nee, beaamt Katsu. „Maar de beste voetballer van Japanner homo, oei oei oei, dat is wat..!" En dan kennen de heren niet eens het aller-, allerlaatste ge rucht: Nakata is half-Koreaans! Oei oei oei... Henri van der Steen dinsdag 4 JUNI 2002 gwangju/anp - In 1990 plaatste Costa Rica zich als debutant ver rassend voor de tweede ronde van het wereldkampioenschap voetbal met Bora Milutinovic als bondscoach. Twaalf jaar later, bij de tweede deelname aan een eindronde, is er een grote kans op herhaling. De Midden-Ameri kanen zetten vanochtend simpel debutant China opzij: 2-0. Al bij voorbaat had China zich ingedekt voor tegenvallende re sultaten. De spelers en coach Milutinovic hadden in een brief aan de bevolking al excuus ge maakt voor het geval de uitsla gen zouden tegenvallen. In een poule met Brazilië en Turkije maakt de ploeg zich weinig illu sies, maar het thuisfront is in euforiestemming en verliest daarom de realiteit uit het oog. Want 'Milu', de Servische coach, is in hun ogen een tovenaar. Dat imago bouwde hij zelf op door eerder al vier landen (Mexico, Costa Rica, Verenigde Staten, Nigeria) naar het WK te loodsen. In 1990 leidde hij Costa Rica voor het eerst naar een eindron de, met als eindresultaat de tweede ronde. Dat kunststukje zit er met China zeker niet in. Daarvoor blijkt het team te krachteloos. Voetbal heeft geen historie in China, met naar schatting 1,3 miljard inwoners. Enkele voet ballers hebben zich internatio naal kunnen manifesteren. Pas sinds 1994 kent het land een profafdeling, met 28 teams. Toch zijn ze in de volksrepu- In de schaduw van de echte fina- V- b "fan Vieri schiet voor de eerste keer raak tegen Ecuador. Foto: AP Wright Foto: AP teams speelden behoudend en op de counter. Pas in de 56ste minuut kreeg China de eerste kans via Chen. Costa Rica werd vervolgens de gevaarlijkste ploeg en kwam via Gómez (spits van OFI Kreta) op 0-1 na de voorbe reiding van Wanchope, spits bij Manchester City. China is technisch wel vaardig, maar komt op alle fronten te kort. De spelers zijn te licht, de defensie te wankel en de aanval mist vernuft. Costa Rica legde dat pijnlijk bloot. Wright scoor de na aangeven van Gómez 0-2. China speelt zaterdag tegen Bra zilië en dan is het avontuur voorbij. Groep C China - Costa Rica 0-2 (0-0). 61. Gómez 0-1, 65. Wright 0-2. Scheidsrechter: Vassaras (Gri). Toeschouwers: 27.000. Gele kaart: Tie, Yunlong, Xiaopeng (China), Marin, Solis, Gómez, Centeno (Costa Rica). Volg h g het WK op de voet via de sms-service van deze krant. Rust- en eindst9|M| korte verslagen. Stuur de sms-tekst WK 104 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms kwangju/anp - Chinese voetbalbestuurders hebben bij de FIFA een klacht ingediend over de aanwezigheid van tientallen jour nalisten in het spelershotel in het Zuid-Koreaanse Kwangju. „Dit is ons eerste WK. De spelers hebben vooral behoefte aan rust", liet een woordvoerder weten. Volgens het WK-protocol mogen geen persvertegenwoordigers in hetzelfde hotel verblijven als spelers en begeleiders van het eigen nationale team. Medewerkers van het persbureau Reuters kregen niettemin in |shet betreffende hotel een groot aantal kamers toegewezen. China eiste dat de mediavertegenwoordigers het hotel zouden verlaten. Door het gebrek aan vervangende accommodatie kwamen beide partijen tot een voorlopig compromis. Het personeel van Reuters mocht blijven, zolang het maar niet op dezelfde etage verbleef als het Chinese voetbalgezelschap. Na het ruilen van een aantal ka mers door journalisten keerde de rust in het hotel terug. ze sportredactie rode - De financiële peri- van de wereldvoetbalunie dringen zelfs door tot Irabant. Ballenproducent Plastics in Nistelrode ligt :linch over betaling van de erechten voor het produ- van ballen met het WK-lo- st nu het WK is begonnen, bedrijf in de zorgen. tot drie miljoen ballen :n er jaarlijks door Smits s gemaakt, zowel van als van leer. Ze zijn be- voor speelgoedwinkels, nirshops en bedrijven die 1 verleiden met een pre- Het officiële logo van het oetbal moet het product tra's geven. dat logo dient te worden ld. „Grote bedragen. Een garantiebedrag plus een royalty per bal. Hoeveel? In het contract staat dat daarover geen mededelingen naar buiten mo gen", zegt directeur Piet Smits. Al jarenlang gaat het zo. Voor grote toernooien als wereldkam pioenschappen en Europese kampioenschappen koopt Smits de licentie, en daarmee mag het bedrijf uit Nistelrode als enige onderneming zogeheten WK- ballen produceren met het stempel van de wereldvoetbal unie FIFA. Nu zijn er problemen over de betaling en dat heeft wellicht gevolgen voor Smits Plastics. De FIFA, zelf inmiddels een financieel discutabele non- profitorganisatie, heeft nog geld te goed en eist via een agent dat er betaald wordt. „We hebben al grote bedragen betaald, maar de afwerldng moet nog volgen. Deze week is er weer overleg. Dan is het take it or leave it. Er breken spannen de tijden aan", geeft Smits toe. Hij wil niet zeggen of er proble men voor het personeel dreigen. Volgens Smits werken er 25 mensen in Nistelrode. In 2000 waren dat er nog 45 en in 1998 64. De omzet is afhankelijk van grote evenementen als een WK voetbal. Van 1998 naar 1999 zakte de omzet van 12,2 miljoen gulden naar 5,4 miljoen gulden. Na de nettowinst over 1998 van 835.000 gulden volgde in 1999 een verlies van 258.000 gulden. Smits zoekt naar wegen om de onenigheid over betaling van de licentierechten op te lossen. „De FIFA is nu ook ons probleem. Het zijn bij de FIFA heel andere tijden sinds ISL failliet is. Daar door is de licentiemarkt onzeker geworden. Dat ik nu problemen heb over de betaling, komt ook doordat aan de andere kant sprake is van heel veel misma nagement". SPELENDERWIJS Ie van het WK voetbal strijden Bhutan en Montserrat op 30 juni om de titel 'slechtste team van de wereld'. Waar van een Neder landse inbreng in Yokohama meer dan waarschijnlijk geen sprake is, is die er in de Bhutaan- se hoofdstad Thimphu wel. Arie Schans coacht thuisploeg Bhutan, door Arnold Winkel veenendaal - Hij heeft interesse in de Himalaya. Om die reden kent Arie Schans ook Bhutan. Veel meer dan dat het bestond, wist de Veenendaler tot ruim een week geleden echter ook niet van het gesloten koninkrijk, in 2001 goed voor een aanloop van 6393 toeristen. Maar in een week kan veel ge beuren en nu mag Schans zich al een van Nederlands grootste kenners van het land noemen, hoewel daar natuurlijk niet echt veel voor nodig is. Op dit mo ment bevindt hij zich zelfs in Bhutan om zich in zijn nieuwe functie als bondscoach van de nationale voetbalploeg voor te bereiden op het duel met Mont serrat. Bijna een maand voor de grote match is de selectie van Bhutan al voor een trainingskamp bij een gekomen. Want hoewel de schaduwfinale tegen het Caribi sche eilandje wordt afgeschil derd als een strijd om de titel 'slechtste team van de weréld', weet Schans dat het zijn ploeg menens is. „Het wordt allemaal heel serieus aangepakt", vertelt Schans, in het dagelijks leven technisch di recteur bij zaterdaghoofdklasser GVW. „Het hele land heeft die dag vrij om op de televisie mee te kijken. Er zijn al heel wat mensen uitgenodigd. Zo komt de onderkoning van Bhutan en uit Nederland zijn onder ande ren Erica Terpstra en minister Herfkens in het stadion". Het Aziatische avontuur voor Schans begon ruim een week geleden. Vorige week maandag ml ro/gpd - Op Christian Vie- m alles aan te merken. De van Italië mist de gratie lustere voorgangers, is ui- )etetraag op de eerste meters mjf ït blessuregevoelig te zijn. )rtn ijft daarmee beoefenaars chtl e voetbalesthetica regel- hijtot wanhoop, maar geen •t01 die hem uit de opstelling Ook Giovanni Trapattoni e bondscoach. 12 Man Vieri, Bobo voor vrien- lst betaalt altijd terug. Met linten. Klinische, bijna ,(3P% doelpunten. Gisteren «tra,de hij Italië tegen dreu- looicuador met twee treffers Lett een soepel begin van het WK: 2- 0. Een droge knal met zijn sterke linkerbeen en een intikkertje. „Dit is pas stap één van zeven", zei Vieri een tikkeltje noncha lant. „De weg naar de hoofdprijs is nog lang". Italië smacht weer naar een we reldtitel, de eerste in twintig jaar. Als geen ander belichaamt Vieri de ultieme wens van de Azzurri. Zelfs zijn grenzeloze ambitie topscorer te worden staat in de schaduw van een bij na ziekelijke drang naar succes. „Doelpunten zijn mooi meege nomen, daarvoor ben ik aange nomen. Maar wat ik écht wil is die beker op 30 juni. Klaar". Vieri - van 12 juli 1973 - voelt zich sterker dan ooit. Beter dan twee jaar terug, toen hij EURO 2000 vanwege een dijbeenbles sure moest laten schieten en be ter dan vier jaar geleden bij het WK in Frankrijk. Toen was hij een lichtbron in de Italiaanse duisternis. Met vijf doelpunten maskeerde hij een heuse crisis. Italië sneuvelde in de kwartfina les tegen de latere wereldkampi oen Frankrijk eft tyfefd bij terug keer begroet met hoongelach. De schande van 1998 werd deels uitgewist tijdens het EK in België en Nederland (verlies in de fina le tegen Frankrijk) en moet in Japan zijn beslag krijgen. Italië heeft zijn hoop gevestigd op bal kunstenaar Totti én 'golden boy" Vieri, kind van Australische ou ders met een dubbel paspoort. Hij werd geboren in Bologna maar groeide op in Sydney, waar hij in aanraking kwam met de ruigste sport van de planeet, 'Australian Football'. Hij legde er de basis voor zijn voetbal loopbaan in Europa. De wils kracht druipt er vanaf. 'Loper' Aanvankelijk heette Vieri in de Serie A een 'loper', een speler zonder huis. Nomade Vieri ren de jaarlijks van club naar club. Vanaf 1992 speelde hij voor To rino, Pisa, Ravenna, Venezia, Atalanta, Juventus, het Spaanse Atletico Madrid en Lazio. Pas in 1999 vond hij rust, bij Inter Mi laan. Hij verkaste voor de re cordtransfersom van honderd miljoen gulden van Rome naar Milaan. Onlangs tekende hij tot 2006 bij. Het leven loopt zoals het moet lopen, zei Vieri al eens. Dus loopt het WK zoals Vieri denkt dat 't zal lopen. Höè? Eèri beetje van Italië, een beetje van hem. Gisteren gaf hij tegen een ar moedig Ecuador een aanzet, met zijn elfde en twaalfde doel punt in - pas - 25 interlands. De concurrentie is gewaarschuwd. (Advertentie) bliek stapelgek van voetbal. Ze ker nu de nationale ploeg voor het eerst aan een WK mag deel nemen. Voor de communisti sche machthebbers is het toer nooi goed om prestige op te doen in het buitenland, dat ho pen ze althans. Nationaal belang Na de toetreding tot de wereld handelsorganisatie WTO en het binnenhalen van de Olympische Spelen in 2008 is het WK-de- buut een zaak van nationaal be lang. De vraag is daarom hoe het regime reageert op de kans loze nederlaag. China-Costa Rica was een saaie, vlakke wedstrijd met amper op winding. Tot nu toe was het de minste WK-wedstrijd. Beide FIFA WORLD CUR Arie Schans: gelieve in Bhutan niet in tennisbroek te verschijnen. Foto: GPD kreeg hij een telefoontje van de KNVB. Of hij niet een maand naar Bhutan wilde om daar wat trainingscursussen te geven. Na overleg met het thuisfront en GVW, reageerde hij positief. „Die cursus heb ik in mijn Ja panse tijd (hij werkte drie jaar als trainer bij de universiteits- ploeg Nittaidai, red.) minimaal een keer per jaar gegeven. Dat mocht dus geen probleem zijn. Van bondscoach worden, was aanvankelijk helemaal geen sprake. Maar toevallig was hun bondscoach, een Zuid-Koreaan, net overleden en toen is mij ge vraagd om een maand langer te komen en die functie erbij te nemen". Schans, in het verleden ook ac tief als trainer van FC Wagenin- gen, noemt dat laatste een bij zondere verrassing. „Dat had ik dus 'never' nooit niet gedacht", aldus de waarnemend bonds coach, zoals hij officieel in de Bhutaanse boeken staat geno teerd. Naast de wedstrijd tegen Bhutan wacht Schans nóg een klus, de regionale derby tegen Bangladesh. „Een kwalificatie duel voor de Asian Games, dat wordt gespeeld in Calcutta in India". Boogschieten De nieuwe bondscoach weet dat voetbal niet de nationale sport is in Bhutan. „Dat is boogschieten, maar het voetbal is in opkomst. Het land heeft zo'n drieduizend voetballers, verdeeld over tach tig clubs. Maar laatst was er een oefenduel tussen het nationale team en het politie-elftal. Zaten er toch 15.000 toeschouwers. Die hebben we bij GVW niet al tijd". Het niveau kan hij natuurlijk nog niet inschatten. „Ik heb ge sproken met Henk en Erica de Jong. Die hebben drieënhalf jaar in Bhutan gewoond en gewerkt. Ze hebben me heel veel van het land en een beetje van het voet bal verteld. Ze wisten in ieder geval te vertellen dat alle spelers van het nationale team gewoon ergens in loondienst werken, maar wel fulltime beschikbaar zijn voor mij. Ze hebben een Zuid-Koreaanse trainer gehad, dus fysiek en conditioneel zal het wel goed zitten. Technisch en tactisch schijnt het allemaal wat minder te zijn. We zien het wel". In de voorbereiding op zijn nieuwe, tijdelijke baan heeft Schans al wel begrepen dat Bhutan de eigen cultuur hoog in het vaandel heeft. Buitenlanders hoeven zich nog niet direct in het nationale gewaad te hijsen, maar worden wel geacht zich correct te kleden. „De korte ten nisbroek heb ik dus al weer snel uit de koffer gehaald. Dat wordt niet echt op prijs gesteld". Twee keer winnen met het na tionale team echter des te meer. „Dat zou me zeer tevreden stemmen. Ik kom hier natuurlijk in de eerste plaats als coach. Maar aan de andere kant wil ik ook wat van de cultuur opste ken. Zo'n kans krijg ik natuurlijk niet snel nog eens. Bhutan kom je niet zomaar één, twee, drie, in".

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23