WK VOETBAL Arbiter Kim helpt Brazilië opzichtig Komisch doen over WK Fraude Rivaldo moet worden aangepak Prins beslist: coach Saudi-Arabië blijft Fans slaags met elkaar in Berlijn Shirts Nigeria aangepast Treffer op naam van Mokoena Kaartjes per telefoon verkopen Given fit voor duel met Duitsers Ronaldo lijkt weer helemaal terug Dichters, schrijvers, zangers en ex-profs gaan podium op Televisiebeelden kunnen bewijs leveren van misselijk Braziliaans toneelstukje Training in het land van ondergaande zon 2C02 I^drea. Japan berlijn - Turkse en Braziliaanse voetbalfans zijn gisteren rond het middaguur slaags geraakt in Berlijn, waar op het Potsdam mer Plein een groot scherm was opgesteld waarop het we reldkampioenschap kon wor den gevolgd. De verhoudingen op het plein waren zoek; onge veer vierhonderd Turken ston den tegenover zo'n zestig Brazi lianen. De politie van de Duitse hoofdstad zette hondervijftig agenten in om de orde te her stellen. Voorzover bekend vie len er geen zwaargewonden. seoul - Nigeria moet de shirts van de spelers bij het WK in Azië aanpassen. Televisiesta tions hadden na de eerste wed strijd van het Afrikaanse land zondag tegen Argentinië (0-1) geklaagd bij de wereldvoetbal bond FIFA over de slechte con trasten op het tenue. Door de felle, lichtgroene kleur van het shirt zijn de witte num mers en namen op de rug van de spelers nauwelijks te lezen. De FIFA heeft Nigeria opgedra gen zwart in plaats van wit te gebruiken voor de tweede groepswedstrijd, vrijdag tegen Zweden in Kobe. seoul - Het eerste doelpunt van Zuid-Afrika zondag in de WK- wedstrijd tegen Paraguay (2-2) Is alsnog toegewezen aan Tebe- ho Mokoena. De treffer stond aanvankelijk als eigen doelpunt geregistreerd. De technisch waarnemer van de FIFA kende de treffer later toch aan Mokoe na toe. Diens schot in de 63ste minuut werd door Paraguay- middenvelder Struway 'doel treffend' van richting veran derd. Tokio - Het Japanse organisa tiecomité van het wereldkampi oenschap voetbal heeft gisteren van de wereldvoetbalbond FIFA toestemming gekregen om tachtig procent van de resteren de kaartjes voor drie wedstrij den per telefoon te verkopen. Fans kunnen voor de voor rondeduels Rusland-Tunesië, Duitsland-Ierland en Ka- meroen-Saudi-Arabië nog tic kets bestellen. niigata De Ierse doelman èhay Given is op tijd hersteld voor het duel met Duitsland. Given liep in de openingswedstrijd van de Ieren tegen Kameroen (1-1) een heupblessure op en moest de afsluitende training gisteren laten lopen. Volgens coach McCarthy was er sprake van een voorzorgsmaatregel en staat de keeper van Newcastle United morgen om 13.30 uur in Ibaraki als vanouds onder de lat. dinsdag 4 JUNI 2002 STANDEN Groep C Brazilië-Turkije 2-1 (0-1). 45. Sas 0-1, 50. Ronaldo 1-1, 87. Rivaldo 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Yong-Joo (ZKo). Toeschouwers: 33.842. Rode kaart: 86. Alpay (Turkije), 90. Unsal (Turkije, 2x geel). Gele kaart: Denilson (Brazilië), Akyel (Turkije). Brazilië 1 1 0 0 3 2-1 Costa Rica 0 0 0 0 0 0-0 China 0 0 0 0 0 0-0 Turkije 10 0 10 1-2 Groep G Kroatië-Mexico 0-1 (0-0). 60. Blanco 0- 1 (strafschop). Scheidsrechter: Lu (Chn) Toeschouwers: 38.000. Rode kaart: 59. Zivkovic (Kroatië). Italië-Ecuador 2-0 (2-0). 7. Vieri 1-0, 27. Vieri 2-0. Scheidsrechter: Hall (VSt). Toeschouwers: 31.081. Gele kaart: Cannavaro (Italië), Porozo, De La Cruz, Chala (Ecuador). Italië 1 1 0 0 3 2-0 Mexico 1 1 0 0 3 1-0 Kroatië 1 0 0 1 0 0-1 Ecuador 1 0 0 1 0 0-2 TOPSCORERS 1. Klose (Duitsland) 3, 2. Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië) 2, 4. Diop (Senegal), Rodriguez (Uruguay), Mboma (Kameroen), Holland (Ierland), Ballack (Duitsland). Jancker (Duits land), Linke (Duitsland). Schneider (Duitsland), Bierhoff (Duitsland), Bati- stuta (Argentinië), Fortune (Zuid-Afrika) Santa Cruz (Paraguay), Arce (Para guay), Struway (Paraguay, eigen doel punt), Campbell (Engeland), Alexan- dersson (Zweden), Raul, Valeron, Hierro (Spanje), Cimirolic (Slovenië), Ronaldo (Brazilië), Rivaldo (Brazilië), Hasas Sas Uurkije), Blanco (Mexico) 11. RODE KAARTEN Zivkovic (Kroatië), Unsal (Turkije), Al pay (Turkije). GELE KAARTEN Finnan, McAteer, Reid (Ierland), Heint- ze, Laursen (Denemarken), Hamann, Ziege (Duitsland), Petit (Frankrijk), Kal- la (Kameroen), Noor (Saudi-Arabië), Aliou Cissé (Senegal), Mendez (Uru guay), Samuel, Simeone (Argentinië), Sodje (Nigeria), Caceres, Caniza, Taver- elli (Paraguay), Franco, Issa, McCarthy, Zuma (Zuid-Afrika), Campbell (Enge land), Allbëck, Jakobsson (Zweden), Va- lërón (Spanje), Karic, Zimirotic (Slove nië), Denilson (Brazilië), Akyel (Turkije) De La Cruz, Porozo, Chala (Ecuador), Cannavaro (Italië). De Turk Alpay heeft Luizao vastgepakt voordat die het strafschopge bied inging, maar de Braziliaan versiert een strafschop met zijn tui meling. Foto: EPA door Henri van der Steen yokohajma/gpd - De tackle van achteren mag kennelijk weer, protesteren niet. Dat is meteen geel. Ook het vragen om een kaart voor de tegenstander wordt subiet afgestraft: geel. Voetbalarbitrage heeft verwant schappen met mode. De belangrijkste instructie die de scheidsrechters voor dit WK meekregen, was het uitbannen van de schwalbe. Deze steeds populairder wordende vorm van sportieve fraude is meestal wel moeilijk, soms in het geheel niet te herkennen op het eerste, blo te oog. Zondag had de scheidsrechter bij Spanje-Slovenië, de Marok kaan Mohamed Guezzaz, er goed het snotje in toen de Slo veense invaller Cimirotic zich liet vallen om een strafschop te verdienen. De zogenaamd ver bijsterde Cimirotic - biddende handjes, dan met de handen aan het hoofd, de ogen vol ge speeld ongeloof - kreeg geel. De duik van Cimirotic kan wel eens een hele dure zijn geweest. Weliswaar maakte dezelfde spe ler even later - curieus genoeg samen met Puyol, die de bal ook raakte - de zogenoemde aan sluitingstreffer, maar de gelijk maker bleef uit. Vanwege die eerdere fopduik van Cimirotic? Dat is eigenlijk wel de vraag, want de Slovenen hadden drie minuten voor tijd een straf schop moeten krijgen, toen Acimovic door de Spaanse in valler Romero tegen de grond werd gewerkt. Zou de scheids rechter (onvoordelig achter, en op vele meters van de situatie lopend) instinctief weer aan een Sloveense schwalbe hebben ge dacht? De eerste indruk was er ook een van een zelfgekozen duik, maar een nauwkeurige analyse van de beelden laat zien dat Acimovic weliswaar het contact zocht en zelfs een soort elleboogje pro beerde, maar dat Romero wel degelijk een overtreding maakte. Strafschop dus, volgens de re gels. De penalty bleef uit, cy nisch genoeg aan de andere kant niet: 3-1 en geen 2-2. Het mazzeltje was de Spanjaar den natuurlijk wel gegund, ie dereen in het stadion vond dat zij het meeste recht hadden op de punten. Spanje heeft boven dien ook we) eens aan de onge lukkige kant van het lot geleefd. Een interessant voorbeeld was de eerste wedstrijd van het WK vein 1986, tegen Brazilië. Dat werd 1-0 voor de Brazilianen, door een goal van Socrates, acht minuten voor tijd. Een buitens pelgoal! Pikanter is dat eerder in die wedstrijd een zuivere goal van Spanje niet was gezien. Het schot van Michel knalde tegen de onderkant van de lat, stoof vervolgens op van achter de doellijn en verdween toen weer het veld in. Scheidsrechter noch grensrechter had gezien dat de bal over de lijn was geweest; pech voor Spanje. Soms gaan scheidsrechters vrij uit. Als de strafschop, die Brazi lië gisteren kreeg, ten onrechte werd gegeven omdat de overtre ding buiten het zestien-meter- gebied werd begaan, dan moet zich dat de grensrechter aanre kenen. Hij is in dergelijke situa ties de man die bij de scheids rechter moet aangeven oijde overtreding binnen of buiten het strafschopgebied plaatsvond (niet begon!). Advies gevraagd Dezelfde grensrechter werd even later om advies gevraagd toen Rivaldo voor dood tegen het gras ging, zonder schijnbare aanleiding. De grensrechter wist het wel: Hakan Unsal had hem de bal expres op het lichaam ge trapt. Dat de Braziliaan theater maakte door net te doen alsof hij de bal keihard tegen zijn hoofd had gekregen, was scheidsrechterlijk gezien niet van belang - hoe ergerlijk het spelbederf van Rivaldo o< var De speler van BarcelonaUS| evengoed achteraf moete raa den bestraft voor zijn mi%t gedrag, dat qua onsportfr jjft dezelfde mate van slechthe zich had als wanneer hij 110 schwalbe had gemaakt oi strafschop te versieren, q, De tuchtcommissie kan I e j- alsnog aanpakken, zoals i gelegd in artikel 6, lid 121 WK-reglement. Daarin st be1 de tuchtcommissie zich i ml se louter hoeft te beroept rapportage van de arbitra rcje de waarnemer, zij kan oo :cu genhandig ingrijpen. Lett staat er 'De tuchtcommi kan zich op televisie- of v beelden beroepen. De bei1** mogen echter alleen beodX. lingen over onsportief ged betreffen en in geen geva slissingen van scheidsrec beïnvloeden'. In dit geval hoeft de schei rechter niet te worden gei geerd, Rivaldo wel. numegen/gpd - De absentie van het Nederlands elftal op het we reldkampioenschap voetbal is de aanleiding voor een theater voorstelling die eind juni in Utrecht, Den Haag, Nijmegen en Tilburg te zien zal zijn. Het doel van de avond, getiteld Het Verdriet van Nederland, is om „lekker te ouwehoeren over voetbal", aldus directeur Frank Tazelaar van de organiserende culturele instelling De Winter tuin. Het avondvullende programma, waarin een elftal van schrijvers, muzikanten, columnisten en oud-voetballers wenen om het gemiste WK, verschijnt elke avond in een wisselende opstel ling op de planken. Op de lijst staan onder anderen de zangers Bob Fosko (De Raggende Man nen) en Rick de Leeuw (Tröcke- ner Kecks), erkende liefhebbers van de voetbalsport De laatste is auteur van de roman De Laat ste Held, waarin hij bekent ei genlijk liever profvoetballer te zijn geweest Ook columnist Matty Verkam- man, commentator Leo Dries- sen, oud-scheidsrechter John Blankenstein, Engels-voetbal- dichter Arie Storms, acteur- /schrijver Maarten Spanjer en de oud-voetballers Piet Schrij vers, Ben Wijnstekers en John de Wolf zijn te bewonderen op het podium. Materiaalman De avonden worden steeds ge presenteerd door de auteur Marcel Maassen. Hij zal op het podium ook de interviews doen. Speciale gast is elke aflevering de materiaalman van de be taald-voetbalclub uit de stad waar die avond wordt opgetre den. „Het is de bedoeling dat het ko mische avonden worden", zegt Tazelaar. „Er zal worden gezon gen en gedicht, we hebben co lumns, mensen doen bekente nissen op het gebied van voet bal. Alles staat bol van emotie. Ik denk dat er veel wordt gela chen, het doel is niet om cultu reel onderricht te krijgen". „De laatste tijd zie je vrij veel sport terug in de literatuur. Vo rig jaar leverde dat een geslaagd programma op. We hebben daarom besloten de sluiting van het theaterseizoen ieder jaar in het teken van sport te laten staan. Dat het nu over het WK moest gaan, lag natuurlijk voor de hand. En de titel Het Verdriet van Nederland was ook snel ge vonden". Meer informatie: www.winter- tuin.nl geen verrassing dat Brazilië de eerste wedstrijd in Ulsan moest afwerken. Ulsan is een van de kleinere WK-steden en heeft ook een van de kleinere stadions. Ulsan is echter ook de woon plaats van Chung Mong-Joon, de grote man van het Koreaanse en Aziatische voetbal. Dat een Koreaanse arbiter een van de eerste aantrekkelijke duels in Korea mocht fluiten, moet ook in dat soort licht wor den bezien. Kim Young-Joo maakte er vanaf de allereerste minuut een schandalig potje van. De man fluit normaliter wedstrijden in de Koreaanse K- League en mag internationaal wel eens aan de bak voor pak weg Thailand-Sri Lanka of wan neer Costa Rica en Trinidad Tobago op een toemooitje tegen elkaar spelen. Deze brave en on ervaren Kim weet echter zeer wel waar de grote belangen van de FIFA liggen en dus werden de Brazilianen vanaf de eerste minuut bevoordeeld. Het dieptepunt was de straf schop, waar Kim al tijden op loerde en die hij in slotfase ein delijk kon geven. Weliswaar werd Luizao meters voor het strafschopgebied al aan zijn shirt getrokken, hij rende net zo lang door tot hij met een wan- hoopsduik erbinnen wist te val len. Kim sprong een gat in de lucht en legde de bal op de stip. Rivaldo rondde het één-tweetje met de arbiter keurig af. Het was een te verwachten be slissing in het duel, gezien het voorgaande. Bij voortduring werden de Turken afgefloten voor 'fantoom-overtredingen'. De Brazilianen, die in de regel twee keer zo hard speelden, konden geen kwaad doen. Het was gênant om te zien hoe kom Ronaldo dacht te moeten be schermen. Alpay hoefde maar naar het wonderkind te kijken of Kim floot voor een overtreding. Triest, want op die manier dis kwalificeerde Kim eigenlijk de prestatie van Ronaldo. Alsof die de hulp van een minkukel als scheidsrechter Kim nodig heeft. Want het goede nieuws van gis teren was dat Ronaldo weer te rug is. Nog niet helemaal zoals hij vier jaar geleden was, maar toch. Na de verloren finale van 1998 was de grootse voetballer van de wereld eigenlijk alleen maar geblesseerd, of terug aan het komen van blessures. Niet meer dan een stuk of veertig wedstrijden in totaal speelde hij in de voorbije vier jaar. In die zelfde periode werkte alleen het nationale team van Brazilië al 62 interlands af! Maar gisteren stond Ronaldo er weer, na een waanzinnige race tegen de klok om op tijd fit te zijn. Zelfs de UEFA-cupwedstrij- den tegen Feyenoord werden gebruikt om de sterspeler ritme op te laten doen. Met enig suc ces, want Ronaldo scoorde ook weer. Pal na rust tikte hij atle tisch en gedreven een voorzet van Rivaldo achter doelman Recber. Een bevrijding. Zijn laatste echt belangrijke treffer Brazilië in het duel met Turkije. Foto: AP Ronaldo scoort de gelijkmaker voor maakte hij vier jaar geleden, op het WK in de halve finale tegen Nederland. Voor iedere voetballiefhebber ter wereld is de terugkeer van Ronaldo goed nieuws. Ook is het mooi dat een deel van het Braziliaanse elftal op dit WK blijkbaar samba-voetbal mag spelen. Ronaldo, Rivaldo, Ronal- dhino en Juninho mogen hun gang gaan en dat levert soms schitterend voetbal op. Helaas moet de rest van het team in eerste instantie betonvoetbal spelen. Maar iets anders was niet verwachten met Luiz Felipe Scolari als bondscoach, in 1995 nog de trainer van het superde- fensieve Gremio dat van Ajax verloor in de wereldbekerfinale. Turkije beleefde gisteren een treurige avond. Op voorsprong gekomen door een fraai doel punt van Hasan Sas, duel na de 1-1 van Ron eindelijk op een gelijksp draaien. Km besliste ders. Maar als de Turkj hoofden erbij houden, tweede plaats in i_ steeds haalbaar zijn. groep i sapporo/gpd - De almachtige prins Abdullah heeft gespro ken. De afgang tegen Duits land was erg, heel erg zelfs, maar bondscoach Nassar Al- Johar van Saudi-Arabië maakt het toernooi gewoon af, zo heeft Abdullah in al zijn wijs heid beslist. En dat is hoogst opmerkelijk in een land dat de laatste zes jaar maar liefst acht trainers ver- sleefcrBij-het-vorige-WK werd Carlos Alberto Parreira - vier jaar daarvoor nog wereldkam pioen met Brazilië - zelfs tij dens het toernooi op straat ge zet. Zo gaat dat normaal ge sproken in Saudi-Arabië als het even tegenzit- Maar Al-Johar - de eerste Sau- dische bondscoach in de ge schiedenis - mag (voorlopig) blijven. Sowieso tot donderdag als Saudi-Arabië Kameroen treft awaji -De Engelse ploeg trainde gisteren bij het vallen van de avond in het Japanse Awaji. Tijdens de oefensessie bleek dat aanvoerder Da vid Beckham fit genoeg is om vrijdag te beginnen aan het kardinale duel met Argentinië. Beckham maakte zondag de eerste wedstrijd te- ids k gen Zweden niet af omdat hij nog altijd enige last ondervindt voet. Coach Sven-Goran Eriksson hoopt dat Beckham het e" wat langer volhoudt. ass Foto: EPA nik door Jaap van Essen ulsan - De eerste wedstrijd van Brazilië op een WK, het is altijd een magisch moment. Zullen de Zuid-Amerikanen de eeuwige be lofte weer eens inlossen, laten zien dat alleen zij de besten zijn? Of wordt het toch weer eens zo'n teleurstellend toernooi van de 'Goddelijke Kanaries'? FIFA WORLD CUP De meeste vragen bleven giste ren tegen Turkije onbeant woord. Brazilië won met 2-1, maar dat was vooral te danken aan de onvoorstelbaar partijdige scheidsrechter Kim Young-Joo. Bij de FIFA worden nogal eens de meest onwaarschijnlijke be slissingen genomen. Meestal zijn die gebaseerd op politiek en vriendendiensten. Zo was het (Advertentie) Stuur de sms-teKst WK 104 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22