'Knuffeltram door Breestraat' Een 'veilige' vlonder moet weg Cel seëist te£en prutsende inbreker REGIO Gekrenkte stichting eist nog altijd erkenning van Leiden Wijk wil Lokaal van Verre Projectgroep wil minder verkeer in centrum den udt weer kmarkten 'Werkdruk en reorganisatie hebben politicologie de das om gedaan' Verfbeurt LEIDEN ROC-studenten stage ar Kenya Jsclub denkt "g nijsparadijs Oegstgeest - De gemeente Leiden komende weken het 'leefbaarheid in de wij- n de orde. Plaatselijke or es trekken de wijken in voners in te lichten over om de leefbaarheid te eren. In elk stadsdeel de gemeente een infor- 6'70 harkt. Initiatiefnemers 6.37 [dienst Milieu en Beheer, jtie, de Leidse Welzijnsor- door Robbert Minkhorst leiden - Er mag best een tram door de Leidse Breestraat, maar dan moet het niet zo'n kolos worden. Dus ook niet de Rijn Gouwe Lijn die het stadsbestuur nu voor ogen heeft. Dit is een van de ideeën die gisteravond naar voren kwamen tijdens de discussies van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan (NAP). In oktober moet de groep een nieuw plan op tafel leggen. Theo Barenbrug van Machtwacht, de waakhond in het gebied: „Die bussen moeten uit de Breestraat Die zijn gewoon onzin. Verder mag er hooguit een knuffelbaar trammetje doorheen." Ideeën leven er trouwens ge noeg bij de leden van de pro jectgroep, het bonte gezelschap van bewoners, middenstanders en belangenbehartigers dat eind vorig jaar werd samengesteld nadat de gemeente het plan 'Le ve de Aalmarkt' had ingetrok ken. Dat blijkt als de leden zich na een presentatie van gemeen telijk supervisor Wytze Parijn in drie clubjes afzonderen om over zijn kijk op de huidige binnen stad te praten. Ook van de twee de gespreksleider, hoogleraar Ton van Raan, komen spannen de suggesties. Leden in zijn groep vinden dat in elk geval een deel van de Breestraat, bij voorbeeld het stuk tussen Mi nerva en het Gulden Vlies, ge heel verkeersvrij zou moeten worden. „Wat moet ik met de kwalificatie deftig", vraagt Van Raan zich af bij een opmerking van Parijn, „als ik in de Breestraat voortdu rend door brommers word over reden? Onze oplossing is schok kend: het centrale gedeelte van de straat moet verkeersvrij wor den. Ook de fietsers moeten er uit" Barenbrug merkt nog op dat buspassagiers ergens bij de cityring (die er nu slechts ten dele is) maar moeten uitstappen om verder te reizen met dat knuffeltrammetje. Een pleidooi voor een complete cityring houdt Anton van Geyt, die actief is in de Stichting Aal marktgebied. Vanaf die ring moet het verkeer met korte aan- en afvoerroutes naar parkeerga rages en transferia, vanwaar mensen met busjes de binnen stad in kunnen. Een parkeerga rage aan de Boommarkt is dan overbodig. In plaats daarvan bouwt de gemeente onder de Beestenmarkt een garage. Hele maal mooi is als de gemeente het Kort Rapenburg 'opengooit', om van Leiden echt een water stad te maken. In zijn power- pointpresentatie, voor de inlei ding van Parijn, laat bewoner Van Geyt met kaartjes zien hoe het dan wordt Verder zijn de meeste project groepleden voor meer groen in de binnenstad, bijvoorbeeld door het planten van bomen in de Haarlemmerstraat. Een bete re looproute door het winkelge bied mag ook, maar niemand durft daarvoor openlijk de aan leg van een nieuwe brug over de Rijn te bepleiten. Onder ande ren Aart van Bochove (oud-wet houder, nu Centrummanage ment Leiden) en architect Rei- nier Verbeek, lid van de Werk groep Referendum Aalmarkt, hameren in hun groepje op het voorkomen van 'verder verval' in het winkelaanbod. Voorzitter Cees Waal, die de groepjes langsloopt, merkt dat de discussie zozeer uitweidt, dat hij een extra vergadering uit schrijft. Waal omschreef de bij eenkomst van vanavond vorige week als 'cruciaal'. Tot cruciale beslissingen komt de project groep nog niet. „Er is heel goed van gedachten gewisseld en ik vond dat iedereen goed mee deed", vindt Waal. Maar de con touren van het stadsvernieu wingsplan voor de Aalmarkt, de opdracht waarmee de project groep aan de slag is gegaan, zijn nog niet duidelijk zichtbaar. leiden - De wijkgroep Slaagh- wijk wil het pand van Lokaal van Verre gaan gebruiken voor buurtactiviteiten en cursussen. Ook hopen zij er een moeder inloophuis te beginnen. Of de plannen doorgaan hangt af van de financiën, meldt wijk- groep-voorzitter A. van Dijk. Een deel van de kosten kan voor re kening komen van het project Onze Buurt Aan Zet, een extra fonds van 1,1 miljoen euro dat door minister Van Boxtel is in gesteld voor initiatieven van wijkbewoners. Van Dijk: „Uit dit fonds kunnen we de investerin gen betalen. Maar de vaste jaar lijkse kosten moeten uit een an der potje komen. En dat moeten we nog op een rijtje zetten en doorberekenen. De wijkgroep wil het voormalige restaurant aan het Valkenpad onder andere gaan gebruiken als inloophuis voor moeders en kinderen. Zij kunnen daar cur sussen gaan volgen, sociale con tacten opdoen, en meedoen aan activiteiten. De wijkgroep hoopt het pand, dat eigendom is van de gemeente, al in september tot zijn beschikking te hebben. Dan wordt het multiculturele festival Tam-Tam in Leiden- Noord gehouden en staat er in Slaaghwijk een culinair festival op het programma. De profes sionele keuken van het voorma lige opleidingsrestaurant komt dan goed van pas. Het pand staat nu bijna een jaar leeg. De eetgelegenheid waar langdurig werklozen en immi granten werden klaargestoomd voor een baan in de horeca, hield na drie jaar op te bestaan omdat ze geen cursisten meer kon krijgen die de opleiding wil den volgen. De beheerder van het eethuis, de Stichting Oplei ding Immigranten Restaurant (SOIR), heeft nog tot het einde van het jaar geprobeerd om het Lokaal van Verre weer draaien de te krijgen. 1,70 3.95 0,71 4.80 0,00 9,64 0,00 2,00 8,08 8,08 15,00 18,85 4,60 H,00 '6,80 >7,05 7,29 12,00 '8,50 [4,53 >7,25 I,23 U,50 32,15 32,70 37,09 52,50 14,48 12,60 53,00 39,25 25.25 74,00 40,75 53,00 10.26 08,75 89,65 19,38 66,00 98,00 72,50 3,92 28,00 30,30 45,00 58,75 8,41 4,49 11,12 54,92 64,50 4,78 70,30 en woningbouwco- Universiteitsbestuur: opstappen hoogleraar onnodig eze markten wil de ge- burgers betrekken bij ïoner en veiliger maken n leefomgeving. Ambte- sullen aanwezig zijn, als- rijkwethouder M. Schultz ïouder wijkbeheer R. van inde. Er komen onder ands van het Fonds Wij even, de Gemeentelijke heidsdienst, Verkeer en en Water- en Groenbe- ok stadstoezicht, wijkbe- bewonersorganisaties ïee. Agenten geven een stratie op de mountain- stvolgende infomarkt is r stadsdeel Midden, op l 8 juni om 11.00 uur. larkt vindt plaats in het van het Stadsbouwhuis Langegracht Op dinsdag is stadsdeel Noord aan t en wel 's avonds om ur in pedologisch insti- Brug aan de Wassenaar- Op woensdagavond 19 n 19.30 uur, vindt de in- emarkt voor stadsdeel aats, in buurthuis Vogel- aan de Boshuizerlaan. iel West heeft zijn info- n een eerder stadium al Dit deel van de stad het najaar weer aan de door Wilfred Simons leiden - Een reorganisatie van vier jaar geleden doet het De partement Politieke Weten schappen van de Universiteit Leiden de das om. Na vier jaar 'niet nagekomen beloften op verbetering' gooit hoogleraar Herman van Glinsteren er het bijltje bij neer. Het College van Bestuur zegt de 'voorgenomen stap' van Van Glinsteren te be treuren. De nood bij het Departement Politieke Wetenschappen is een gevolg van een reorganisatie van de Faculteit Sociale Weten schappen (FSW) die vier jaar ge leden werd afgerond. Behalve dat er vanaf midden jaren '90 zo'n twintig procent op het bud get van de faculteit werd bezui nigd, besloot het faculteitsbe stuur ook een aantal vakken af te stoten die niet tot de 'core bu siness' behoorden. Dat lot trof ook Politieke Wetenschappen. Twee meer juridisch getinte de len van het departement gingen naar de Rechtenfaculteit, de overige twee delen bleven bij Sociale Wetenschappen. Deze splitsing heeft uiteindelijk tot een onwerkbare situatie ge leid, meent Van Glinsteren. „We hebben een wet MUB gekregen, Modernisering Universitair Be stuur. Daarin staat dat de uni versiteiten hun onderzoek bun delen in onderzoeksscholen die verbonden zijn aan faculteiten. De aanvragen in mijn departe ment verlopen via FSW. Dat be tekent dat mijn medewerkers in de Rechtenfaculteit niet in aan merking komen voor financie ring van hetzelfde onderzoek. Dat is totaal onwerkbaar." Van Glinsteren ergert zich ook aan de enorm opgelopen werk druk. De medewerkers hebben alleen tijd voor het geven van onderwijs en voor het doen van het allernoodzakelijkste, mini male onderzoek. „Het Departe ment leeft van zijn reserves", meent Van Glinsteren. „Weten schap is naar mijn idee gedisci plineerd werken aan vraagstuk ken die je maar half begrijpt. Er moet een zekere ruimte zijn voor verspilling, een buffer. Die is er niet meer." Het Leidse Departement Politie ke Wetenschappen heeft natio naal een goede naam. „De tent draait goed. Het onderwijs is sti mulerend. Bij onderlinge verge lijkingen met andere universitei ten zijn wij altijd nummer één", zegt Van Glinsteren trots. „Maar aan veel belangrijke voorwaar den wordt niet voldaan. Eén daarvan is dat de onderzoekers niet vrij zijn, niet intellectueel kunnen groeien. Een andere is geldgebrek. Ik kan geen jonge, veelbelovende mensen aanne men of vasthouden. De gemid delde leeftijd is de afgelopen ja ren omhoog geschóten naar 43 jaar." Volgens Van Glinsteren beloof de het College van Bestuur vier jaar geleden al dat het de positie van het Departement zou her zien. „Twee jaar geleden zijn al onze hoogleraren zelfs bij het College op bezoek geweest Be terschap werd beloofd. Er is niets van uitgekomen. We zijn verwaarloosd. Daarom zeg ik nu: 'ik wil niet verantwoordelijk zijn voor iets dat stagneert'." Het College van Bestuur van de Universiteit zegt de 'voorgeno men stap' van Van Glinsteren te betreuren en ook onnodig te vinden. „Een akkoord over de integratie van het Departement is op handen", aldus woord voerder Van Amerongen. „FSW, de Rechtenfaculteit en het Col lege van Bestuur hebben nét af gesproken dat de medewerkers in de juridische faculteit naar FSW gaan. Ook komt er - zoveel als mogelijk - geld voor het aan nemen van jonge politicolo gen." leiden - De Admiraalsbrug is een bruggetje met een oud-Hollandse uitstraling, hoewel het pas in 1984 over de Nieuwe Rijn is gelegd. Maar hoe 'nieuw* het ook is, geregeld onderhoud blijft nodig. Schilders zetten het ophaalbruggetje, dat het Utrechtse Jaagpad met het Evertsenpad ver bindt, dezer dagen opnieuw in de verf. Foto: Henk Bouwman >36,19 81,95 den haag/leiden - Tftpen een Hik dat hii zich had aangesloten alarm af. werden ze in de vol- ns wikt, de gemeente be- Ruud Lorrier van 't uys baalt dat hij zijn fraai egde terras met aparte lopgang op het Vrou- rkplein binnenkort moet en. Hij is daartoe ge ien omdat hij geen ver lig heeft en de gemeente tras niet verkeersveilig dat is het juist wel", zegt tater. „Vorige zomer was »r een chaos. Mooi weer, sn zette z'n stoel op de nderen renden tussen de door, fietsers slalomden 1 beurt om de stoelen /andaar dat ik dit jaar dit ;etimmerd heb. Daarmee ek waar gezeten mag n, afgebakend, en de are weg altijd vrij voor Lorrier, die op zijn nieu- ras zelfs vijftien stoelen r kwijt kan dan voorheen, is zich er terdege van dat hij geen vergunning jn terras heeft En dat april aangelegde plankier ee officieel 'illegaal rerk' is geworden, be- ïij ook als geen ander. „Ik betaal weliswaar precariorech ten voor mijn terras op deze plek, maar de vlonder waarop mijn terras nu staat is zonder vergunning aangelegd. En dus moet het weer weg. daar heb ik op zich nog wel vrede mee. Maar de gemeente zegt nu al twaalf jaar dat er iets met dit plein moet gebeuren. En daar wacht ik dus ook al twaalf jaar op. Ik wilde deze vlonder eigen lijk laten liggen tot de gemeente daadwerkelijk het plein gaat opknappen. Helaas, ik moet na 15 juli alles weer afbreken. Bo vendien moet ik de vlonder voor m'n deur, die er al zes jaar ligt, ook per die datum verwij deren. Ik probeer 'mijn' stukje stad wat meer uitstraling te ge ven, zolang de gemeente geen actie onderneemt Maar dat pakt dus dubbel slecht voor me uit. Ik heb zeker niet de illusie dat ik maar m'n gang kan gaan. Maar in afwachting van daad werkelijke plannen is deze tus senoplossing toch prima?" En dat vinden ook z'n klanten. Ans de Graaf, een goede vrien din van Ruud en vaste klant van zijn café, kwam direct in actie toen ze van de 'sloopplannen' den haag/leiden - Tegen een 38-jarige Vlaardinger, die deel uitmaakte van een groep prut sende inbrekers, is gisteren bij de rechtbank in Den Haag een celstraf geëist van vijftien maan den, waarvan vijf voorwaarde lijk. Het groepje slaagde erin alle inbraken die het in Leiden pleegde, te verknallen. De verdachte had geld nodig voor zijn cocaïneverslaving en sloot zich daarom aan bij twee mannen die zich uitgaven als professionele inbrekers. Maar toen hij zijn twee 'partners in crime' in de nacht van 2 april in Leiden aan het werk zag, werd het de Vlaardinger al snel duide lijk dat hij zich had aangesloten bij het FC Knudde onder de in brekers. De mannen gingen te werk met Hippo's waarmee ze deuren probeerden open te frummelen die niet op het nachtslot zaten. Bij de eerste poging ging het echter al mis. Door het schijnsel van de straat lantaarns waren de schaduwen van de inbrekers in het huis van de slachtoffers op de muur te zien. De bewoners vermoedden wat er aan de hand was en waarschuwden de politie. De verdachte en zijn vrienden deden daarna nog enkele pogin gen, die opnieuw mislukten. Zo ging in een van de huizen het alarm af, werden ze in de vol gende woning door de hond aangevallen en in een derde huis door de buurvrouw gespot Bij de enige geslaagde poging werden ze door de bewoner overlopen, waardoor ze de buit - een laptop - moesten laten val len. Uiteindelijk werden ze door de politie ingerekend toen ze in een gestolen auto trachtten te ontkomen. De verdachte zou op de uitkijk hebben gestaan tijdens de in braakpogingen. Dat vond de of ficier van justitie voldoende om een gevangenisstraf te eisen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Ruud Lorrier (midden) op het omstreden terras van 't Praethuys. Foto: Mark Lamers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van nmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van de gemeente hoorde. In minder dan een week tijd haal de ze ruim 600 handtekeningen op. Van klanten, toeristen en buurtbewoners. Allemaal ter behoud van het tijdelijke plan kier. „Zonder ingrijpen van de plaatselijke ondernemers zou het Vrouwenkerkplein absoluut het depressiefste plein van Lei den zijn. Het is daarom de hoogste tijd dat de gemeente het plein eens goed onder han den neemt En tot die tijd zou het goed zijn om dit terras te gedogen. Het huidige terras is veiliger voor zowel de klanten als fietsers. En de gemeente heeft op deze manier minder onderhoud aan het plein, om dat zwerfvuil minder kans heeft" „Tot nu toe is iedereen die ik gesproken heb erg enthousiast over dit terras. Ze vinden het sowieso beter dan de oude situ atie. Ik begrijp best dat de ge meente wü voorkomen dat ie dereen er maar op los bouwt in Leiden zonder vergunning. Maar de gemeente moet er ook voor waken niet te zwart-wit te denken." Lomer: „Terrassen geven de stad een gezellige uit straling. Leiden wil graag naar buiten treden als een gezellige stad met een regioftinctie. Dit soort terrasjes draagt daar aan bij. Kijk maar naar de Nieuwe Rijn. Dat was een paar jaar ge leden nog een troosteloze gracht. Nu ziet het er onwijs ge zellig uit met al die terrasbo- ten." De gemeente wil vooralsnog niet reageren op de handteke ningenactie. „Morgen worden de handtekeningen overhan digd aan wethouder Ron Hille- brand. Dan zullen de aanbie ders ook een gesprek met hem hebben over het terras. Ik wil nu niet op dat gesprek vooruit lopen", aldus een woordvoer der van de gemeente. Handtekeningen (2) Weet u het nog, die twee jeug dige skaters die onlangs in deze krant pleitten voor een skate- baan in het centrum van Lei den? Voor de jongens, Janbart Bueno de Mesquita (13) en El- gar Sneldere (14), is skaten niet alleen een plezierige hobby ,maar zelfs een 'way of life'. He laas kunnen ze nergens in de binnenstad terecht „Als we uit school willen skaten moeten we naar de Merenwijk of Stevens hof. Dan moet je er eigenlijk al een hele dag voor uittrekken", luidde hun klacht En dus begonnen ook zij een handtekeningenactie. Dat duurde weliswaar iets langer dan een week. Maar inmiddels is het zover. Vanmiddag over handigen zij hun getekende lijs ten met ruim 400 handtekenin gen aan wethouder Alexander Pechtold. Timoteus Waarsenburg door Robbert Minkhorst den haag - Gekrenkt zijn ze, de leden van de Stichting Japanse Ereschulden, en beledigd door oud-burgemeester Postma van Leiden. Toen Postma nog in functie was, verbood hij een demon stratie van slachtoffers van het Japanse regiem op het Rapen burg. In plaats daarvan verban de Postma ze naar de Beesten markt, waar ze op 25 mei 2000 uit het zicht van de Japanse kei zer Akihito mochten betogen. Daarmee zijn hun grondrechten geschonden, stelde advocaat La ter van de stichting gisteren voor de Raad van State, en was de demonstratie in feite nutte loos. De borden met de tekst 'Pay your debts' heeft Akihito die dag nooit gezien. De Stichting Japanse Ereschul den vocht eerder, samen met Voorechotenaar Heeg, met suc ces het verbod op de demon stratie aan bij de commissie be roep- en bezwaarschriften. Die erkende dat er op het Rapen burg best plaats was voor een groepje bejaarde betogers, zon der dat ze daarmee Akihito en zijn gevolg in de weg zouden zitten. De keizer bezocht die dag Leiden en Postma vreesde dat er met een demonstratie onvol doende ruimte overbleef voor het keizerlijke wagenpark, de pers, ambulance en brandweer. Later eiste gisteren dat de Raad van State erkent dat de burge meester de stichting haar demo cratisch recht had ontnomen. Hoewel de commissie de de monstranten in het gelijk stelde, heeft de gemeente nooit willen toegeven dat een grondrecht was geschonden. Volgens Later is dat in andere gemeenten wél gebeurd. Ook in Rotterdam, Den Haag en Apeldoorn en an dere steden is gedemonstreerd, en ook daar zijn mensen ge dwarsboomd, aldus Later. Na de uitspraak van de commis sie voor beroep- en bezwaar schriften herriep Postma zijn besluit om de demonstranten uit de buurt van de keizer te houden. Hij bood niet zijn excu ses aan. Dat is het sneue voor de stichting, en het dilemma voor de Raad van State, zo bleek. „Hoe kan een rechter nou een besluit vernietigen dat een bur gemeester al heeft herroepen?", vroeg staatsraad Van den Brink aan advocaat Later. De arron- dissementsrechter vond het be roep eerder niet-ontvankelijk, omdat er - juridisch gezien - geen conflict meer is. De drie rechters van de Raad van State gingen wel in op de verwijten van de stichting. Voor zitter Van Angeren van het rechtscollege vond het bijvoor beeld vreemd, dubieus eigenlijk, dat de afwijzing op het verzoek van de stichting zo laat - twee dagen voor de demonstratie - op de post ging. Te laat dus om eventueel een kort geding tegen de gemeente aan te spannen, merkte Van Angeren op. „Dit is toch wel vervelend", vond hij. Op een schadevergoeding zijn de stichting en Heeg niet uit „De burgemeester had moeten zeggen dat wij slecht zijn be handeld en dat een grondrecht is geschonden. Daardoor zijn we diep gekwetst", zei bestuurs lid Bouwman. De Raad van State doet naar verwachting over zes weken uit spraak.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13