'Ik ga door tot het gaatje' MEDIA 'Dat gebel, dat gekwaak, die domheid' Een onuitputtelijke schatkamer Bryn Terfel zingt in VARA Matinee KIJKC IJFERS Studentenhuis van het jaar bekend Andere opzet Vurige tongen Gids allochtone deskundigen Steuntje in de rug voor schrijvers van televisiedrama Televisie-schatkamer Tv-Toys staat in teken Walt Disney Jan Mulder ondersteunt anti-herriestichting in strijd tegen etherlawaai Reacties van lezers Top 10 meest bekeken programma's 1. Spoorloos KRO 2.175 ■2. Baantjer RTL 4 1.875 3. Journaal (zo, 20 u) NOS 1.855 4. Goede tijden RTL 4 1.810 5. Spangen TROS 1.665 .6. Kopspijkers VARA 1.665 7. Dit was het nieuws TROS 1.560 8. Live fast, die young BNN 1.490 9. Netwerk (ma, 20.30 u) NCRV 1.315 10. Kees Co RTL 4 1.265 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 245 2. Klokhuis NPS 205 3. Rotkat Ralph (vr) VPRO 185 4. Eigenwegwijs VPRO 180 5. Loenatik VPRO 175 6. Toples VPRO 160 7. Sesamstraat NPS 155 8. Hubertien en Willemien VPRO 150 9. Baasjes VPRO 140 10. Braceface Fox Kids 130 Marktaandelen in Nederland 1 14 (14) +/- Nederland 2 15,3 (14.8) Nederland 3 8,2 (8,3) - RTL 4 18 (18,2) - RTL 5 4,3 (4,8) - Yorin 4,9 (4,8) SBS 6 8,8 (10,1) - NET 5 5,7 (5,3) V8 4,5 (4,1) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk en Luister- onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week.-— Hilversum - Studentenhuis De Singel in Amsterdam is door het NCRV-radioprogramma BuZz en het internetbedrijf Stu denten.net uitgeroepen tot stu dentenhuis van het jaar. Stu dentenhuizen in Groningen en Wageningen eindigden op de tweede en derde plaats. BuZz en Studenten.net inspecteerden de afgelopen weken studenten huizen in tien steden. Gekeken werd naar de studieprestaties van de bewoners, hun sociaal gedrag en culturele belangstel ling, maar ook de hoogte van de afwas en het aantal haren in het doucheputje werden geno teerd. De studentenhuizen wer den op Radio 3FM besproken waarna luisteraars hun stem uitbrachten. De vier bewoners van het winnende huis kregen een schoonmaakbeurt en een spelcomputer. Hilversum - Het KRO-praatpro- gramma Vurige tongen keert donderdag terug op televisie in een andere opzet. Vier gasten gaan onder leiding van een KRO-presentator in gesprek over de zeven hoofdzonden waaronder traagheid, onkuis heid, hoogmoed en hebzucht. De gasten komen uit dezelfde hoek van de samenleving en zijn bijvoorbeeld vier nonnen, vier ex-bajesklanten, vier caba retiers of vier jonge miljonairs. De KRO wil met het program ma laten zien hoe mensen in het leven staan. Fons de Poel bijt donderdag het spits af en praat met vier moderne heksen. Vurige tongen wordt uitgezon den op Nederland 1 (21.55 uur). Hilversum - Meer van anders, het bureau beeldvorming en di versiteit van de publiek omroep presenteert donderdag een na menlijst getiteld Alles went waarop allochtone deskundi gen staan. De gids is bedoeld voor redacties van radio- en tv- ptogramma's en voor journalis ten van kranten en tijdschrif ten. Met Alles went beoogt Meer van anders bij te dragen aan een evenwichtiger beeld van allochtonen in de media. Goncert, VARA Matinee: Bjyn Terfel (bariton), Radio Filhar monisch Orkest Holland o.lv. Edo de Waart. Werken van o.a. Wagner, Mozart, Verdi, Bern stein, Loewe, Rodgers, Schon- berg Leigh en Gwynn Williams. Gehoord: Amsterdam, Concert gebouw, 1 juni. Uitzending: van avond, VARAJNPS Radio 4, 20.30 Uur. Hilversum - Grootheid blijkt uit kleine dingen. Zo verloor zater dagmiddag Edo de Waart tij dens het dirigeren van Wagners wervelende 'Walkürenritt' de roos van zijn revers. De bariton Bryn Terfel, op een stoeltje aan dè voeten van Edo gespannen wachtend op zijn volgende zangbeurt, zag het gebeuren. Toen het applaus voor Edo en Radio Filharmonisch Orkest was weggeëbd boog hij zich voor over, raapte hij de roos van grond en schonk hem deemoe dig terug aan de dirigent, een hemelse blik in de ogen en een glimlach rond de mond. En andermaal ging de zaal plat. Want de VARA Matinee in het Amsterdamse Concertgebouw zat vol met dit soort kleine mo menten die een groot concert markeerden. Een concert waar mee De Waart vierde dat hij twaalf en een half jaar chef-diri gent is bij het RFO. Het werd door de VARA-radio en -televisie opgenomen en verschijnt op dvd bij Deutsche Grammophon. Met Terfel als eregast in top vorm en in feeststemming werd het een bijzondere, zo niet his torische middag. Er zijn immers zangers van internationale allu re die zich beter niet aan be paalde genres kunnen wagen. Maar het talent van deze reus uit Wales lijkt alle muzikale grenzen te ontstijgen. -Bineg1Irfoisep door Monique Brandt Amsterdam - Een komische kin derserie over een zeug op drift. Een satire over een kliniek waar baby's op bestelling worden ge fabriceerd. Een liefdesgeschie denis achter de schermen van een blind date-programma. Een animatieserie over kinderen in een ziekenhuis die de wereld van het boek instappen. Neder landse televisiemakers mogen dan klagen over het gebrek aan goed drama op de Nederlandse televisie: leuke en originele idee- en zijn er meer dan genoeg, zo bleek in Amsterdam tijdens de Dag van het Tv Idee, georgani seerd door de Nederlandse Be roepsvereniging van Film- en Televisiemakers (NBF), de ver eniging van Nieuwe Film- en Televisiemakers (NFTVM) in sa menwerking met de Federatie Filmbelangen. Op de dag, die voor de tweede keer plaatsvond, krijgen zowel startende als ervaren tv-makers een kans hun programmavoor- stel oftewel format aan omroe pen en producenten te presen teren in de genres drama, docu mentaire of amusement. Deel nemers werden de afgelopen maanden voor de grote dag door vakmensen klaargestoomd via gesprekken en lezingen. Tij dens de periode van begeleiding op het gebied van juridische za ken, presentatie en schrijven werden uit 120 aanmeldingen uiteindelijk dertig voorstellen geselecteerd voor de Dag van het Tv Idee. Volgens NFTVM-voorzitter Nienke de Wit is het een uitgele zen kans voor makers hun werk te presenteren. „Bij omroepen en producenten komen vreselijk veel voorstellen binnen. Tv-ma kers ervaren Hilversum als een tamelijk onneembaar bolwerk. Het is dus zaak om een format zo degelijk mogelijk uit te wer ken. De kans is dan veel groter dat je er wordt uitgehaald." Tijdens de pitch, de presentatie van de verschillende voorstellen zitten enkele vertegenwoordi gers van de publieke omroep tussen een meerderheid aan producenten aandachtig te luis teren naar de deelnemers. Af en toe krijgen de schrijvers behoor lijk lastige vragen waar ze zich zwetend en zwoegend doorheen worstelen. Waarom maak je hier niet gewoon een echte docu mentaire van in plaats van tv- drama? Zeven delen is écht te weinig voor een serie hoor! Wat wil je nu eigenlijk vertellen met dit verhaal? Woutertje Pieterse Eén van de deelnemers die hoopt op een doorbraak is oud gediende Henk van der Horst, onder meer bekend van het sati rische NCRV-programma Farce Majeure. Al vele jaren probeert hij het boek Woutertje Pieterse van Multatuli in vier delen ver filmd te krijgen, maar tot nu toe lopen al die pogingen spaak. Te duur, niet interessant genoeg, geen goede uitzendtijd, kom la ter nog eens terug: de afwijzin gen kwamen in alle soorten en maten. „Dit is een ultieme po ging om toch iemand te treffen die er iets in ziet", zegt hij mon ter. „Ik ga namelijk tot het gaat je. Dit boek behoort tot ons cul turele erfgoed, en behóórt dus verfilmd te worden. Het is boei end, spannend, geestig, ook voor een groot publiek. De pu blieke omroep heeft in mijn ogen de plicht deze verfilming mogelijk te maken." De aanwezige vertegenwoordi gers lijken voorlopig echter niet genegen Van der Horst of één van de andere deelnemers tege moet te komen. Concrete af spraken worden niet gemaakt. „Vaak is het zo dat niet de idee- en, maar de mensen eruit wor den gepikt om mee verder te werken", aldus De Wit. „Maar dat gebeurt niet op de dag zelf, dat komt meestal pas later." „Het is kostbaar, maar laat het daarop niet afketsen", houdt Henk van der Horst probeert al jaren het boek Woutertje verfilmen. Foto: Ton Kastermans Van der Horst de producenten dan nog maar eens voor. „Ik sta hier omdat ik de superkanjer- jackpotloterij nog steeds niet heb gewonnen, anders zou ik de zaak zelf wel bekostigen en kant en klaar aanbieden. Miss moet u gewoon alle geldl bij elkaar gooien om Mul eren. Dit boek is het waa schonken te worden aan groot publiek." Talloze Disney-figuren zijn te zien in het Tv-Toysmuseum in Dieren, onder wie Mickey Mouse. Foto: AP door Monique Brandt dieren - Van één van de allereer ste Mickey Mouse-figuurtjes tot de poppen uit de film Monsters Co en van een tekening van de prachtige boze heks uit Sneeuwitje tot Pocahontas: ze zijn allemaal nog tot het einde van het jaar te vinden in het Tv Toys museum in Dieren. Een deel van het voormalige school gebouw in het centrum is om gebouwd tot een sfeervolle Oos terse tent met kussens, bankjes, maar ook tv-schermen en vitri nes vol antieke én moderne Walt Disney-artikelen. Het werk van deze creatieve to venaar staat tot het einde van het jaar centraal in het museum, dat een onuitputtelijke schatka mer bomvol bijzonder televisie speelgoed, gebruiksartikelen, curiosa, rekwisieten en tv-de- cors is. Met de tentoonstelling 100 magische jaren wil het mu seum een hommage brengen aan de wereldberoemde teke naar die honderd jaar geleden werd geboren en in 1966 over leed. Naast de merchandise ge ven een tijdbalk met foto's en teksten een uitgebreid beeld van het leven van Disney. De expo sitie is één van de vele interna tionale Disney-manifestaties dit die jaar plaatshebben. Naast de Disney-tentoonstelling schenkt het museum ook alvast aandacht aan het vijftigjarig be staan van het weekblad Donald Duck in oktober. Zo zijn alle 2400 covers van het blad in het museum te bewonderen, in to taal zo'n honderdvijftig vierkan te meter muuroppervlak. Verder is ondermeer te zien hoe een Donald Duck pagina wordt ge maakt en is er origineel artwork te bewonderen. Met het bekijken van deze twee exposities is de bezoeker er nog lang niet. Jonge en volwassen tv- kijkers zijn de hele dag zoet te midden van één van de grootste internationale collecties televi sie-artikelen, gebaseerd op de reeds jarenlang bestaande ver zamelwoede van museumdirec teur Paul van den Heuvel. Een wandeling door het museum is een enerverende tocht door de wereld van film en televisie. Kin deren kunnen door het Praat huis van de Fabeltjeskrant slui pen, de boom van Paulus de Boskabouter begluren en op ontdekkingstocht door de keu ken van Saartje uit Swiebertje of de woonwagen van Pipo de Clown. Boven is er een ruimte- schip-achtige gang waar ten, gebruiksvoorwerpen guren uit Thunderbirds, I Scarlet en Star Wars te zi< Behalve deze oude tv-hel er volop aandacht voor e tijdse bekenden, bijvoor! de ruim opgezette Sesam compleet met de Dikkie 1 shoek. Gotham City is he mein van Batman. Een gd zinnige gang leidt naar ar" schuilplaats, die vol staatf'2 lerhande zeldzame Batml voorwerpen. Er is verder I Barbapapadorp, een enoi verzameling Loekie de La poppen, er zijn ondergrol-*- gangen waar de Ninja Tuj^| heersen en er is een TaH Jungle. In de filmzaal worden de [op dag films en series gedratr Sinds enige tijd heeft het um een televisie-en film mentatiecentrum waar Zit bers op afspraak terecht ft De exposities'100 magisch e Donald Duck, 50 jaar lijk weekblad zijn nog toi december te bezoeken in fii Toys museum, Wilhelmièste 21, Dieren (www.tvtoys.rr~ foon 0313-490888 Nederland ergert zich groen en geel aan herrie op radio en televisie. Jingles, piepjes, achtergrondmuziek, het maakt televisie kijken of radio luisteren eerder een last dan een lust, vinden velen. De stichting Be scherming Akoestisch Milieu (BAM) voert al enige tijd actie tegen deze overbodige herrie. Onlangs deed deze krant een oproep aan de lezers om hun eventuele ongenoegen over geluidsoverlast op radio en tv te melden. Honderden lezers reageerden en uitten hun ergernissen. Alle reacties zijn inmiddels doorgespeeld naar BAM. De stichtingklopt met deze brieven binnenkort aan bij de Raad van Bestuur van de NOS. Om een dringend verzoek te doen alle overbodige, afleidende geluiden op radio en televisie te schrappen. Uit alle reacties van lezers zijn een top io van grootste ergernissen en een top 20 van de meest lawaaierige programma's samengesteld. door Ueneke van der Fluit Hilversum - Jan Mulder zit in het comité van aanbeveling van de stichting BAM en is het hele maal met ze eens dat er actie moet worden ondernomen te gen geluidsoverlast. Of deze specifieke actie echter zin heeft, betwijfelt de oud-voetballer, co lumnist en medepresentator van Barend en van Dorp. La chend: „We gaan met zijn allen de afgrond in." Herrie op radio en televisie be strijden is ontzettend moeilijk, vindt Jan Mulder. „Dan moet je eerst een duidelijke omschrij ving hebben wat herrie is. De een ergert zich aan het muziekje van het NOS-joumaal, de ander aan Philip Freriks en weer een ander aan Jan Mulder. Dat is zo complex, daar kom je met elkaar niet uit En je kunt niet alle pro gramma's waar irritaties over zijn, omgooien. Daar is geen be ginnen aan." Toch ergert ook Jan Mulder, el ke dag op televisie te zien als gastpresentator bij de talkshow Barend en Van Doip, zich regel matig aan uitzendingen op ra dio en telvevisie. „Radio 3FM bijvoorbeeld, wat een verschrik kelijke teringherrie. Dat gebel, dat gekwaak, die domheid. Die aanstellerigheid! Als je een schil der aanneemt om je huis te schilderen, ben je de pineut. Moet je de hele dag naar die ra diozender luisteren. Nee, vrij willig zou ik nooit naar Radio 3FM luisteren." Ook het lijsttrekkersdebat dat een aantal weken geleden door RTL 4 tijdens de Soundmixshow werd uitgezonden, vond Mulder een aanfluiting. „Je kent het wel, dat Endemol-gedoe. Enorm la waaierig, teveel bijzaakjes. Nee, dat maakt het kijken er niet ple zieriger op." Consequent „Echt consequent ben ik eigen lijk niet", vervolgt de oud-voet baller. „Ik doe er zelf ook aan mee." In het RTL 4-programma Barend en Van Dorp is Jan Mul der de 'stoorzender'. Hij schuwt het niet om een studiogesprek abrupt te onderbreken en met luid stemverhef zijn mening in de groep te gooien. Toch vindt Mulder dat Barend en Van Dorp niet tot de categorie program ma's behoort, die te ver gaat met overbodige muziekjes en achtergrondgeluiden. „We heb ben een beetje aankleding en dat mag wel, ik vind dat niet sto rend." Eigenlijk is het hele pro bleem makkelijk op te lossen, zegt Mulder. „Als het je niet aanstaat wat er op radio en tele visie wordt uitgezonden, dan zet je dat ding toch gewoon uit? Je HOEFT niet te kijken." Hetzelf de geldt voor reclames, waarin het opgeschroefde volume veel mensen tot wanhoop drijft „simpelweg wegzappen als je je eraan stoort. Of, zoals bij Ba- Jan Mulder: „We gaan met z'n allen de afgrond in". Foto: NOB Foto rend en Van Dorp, is het een mooi moment om een kopje koffie in te schenken." Grasblowers Wat nog veel erger is dan herrie op radio en televisie, vindt Mul der, zijn hinderlijke geluiden die van buiten tot je komen. „Daar wordt je mee opgezadeld, maar je kan er niks aan veranderen." In de Volkskrant schreef hij ooit een column over grasblowers. „Van die buurtbewoners die op zaterdagmiddag met grasblo wers hun tuin gaan bewerken. Die teringherrie, ik word er gek van! Mensen weten waarschijn lijk niet meer dat er zoiets als een bezem bestaat. Pak toch een bezem! Gegier van motoren, dat harde optrekken. Of als ik even een pak bakmeel in de super markt wil gaan halen en er staat van die keiharde rotmuziek aan. Verschrikkelijk. Daar kun je je niet tegen weren." Zijn column over grasblowers was voor het bestuur van de Stichting BAM reden om Jan Mulder in het comité van aan beveling te vragen. „Ik heb dat gedaan, omdat ik het eens ben met de doelstellingen van de stichting. Verder doe ik er wei nig aan, ik krijg af en toe een blaadje van de stichting binnen. Als de Stichting BAM een pro testmars op de Dam gaat hou den, zul je mij daar niet zien, ha ha. Ik ben ook niet een persoon die op hoge poten naar iemand toe gaat om te vragen of ze alsje blieft wat zachter willen doen. Maar als columnist wil ik af en toe wel een stukje aan dit pro bleem wijden. Dat is dan mijn taak." „Ik ben iemand die wel van stil te houdt. Ik zou ook nooit met de radio of televisie aan werken. Maar waar is in Nederland nog Piet Römer in de rol De Cock. Foto: ANP stilte te vinden? Ik heb ook een huis in Groningen, maar daar is het al net zo erg. En ik ga me niet afzonderen in een hutje op de hei. Zo erg is het niet met me gesteld." .Afgelopen met die herrie!" Fam. van Hooft, Hilversum. „Doe er iets aan, maar het zal toch wel niet helpen!" Fam. Goossens, Heemstede. „Ik vind het onbehoorlijk en zelfs onbeschoft om tv-pro- gramma's vol getetter aan te biedenC. van Zandwijk, Haarlem. „Ik ben een oudere, vaak kan ik het gesprokene niet verstaan door al die herrie", J. Angenent, Haarlem. „Ik ben reuzeblij met deze actie van Stichting Bescherming Akoestisch Milie. En dan is het ook nog eens zo dat de laatste nieuwe lichting presentatoren binnensmonds praat", Mevr. T. Barbers-van Zijp, Leiden. „Wanneer de STER-reclame op de TV begint, zetten wij tegen woordig onmiddellijk het geluid af tot al die onzin voorbij is", R. Verstraten, Leiden. „Wij merken op dat het zeer be vreemdend is, dat iemand als Jan Mulder zitting heeft in het comité van aanbeveling van de stichting. Uitgerekend deze man zit dagefijk in Barend en Van Irritatie top 10 1Volume van reclames 2. Muziek in televisiepro gramma's 3. Achtergrond- en bijgelui den in televisieprogramma's 4. Pieptonen 5. Achtergrondgeluiden in ra dio-uitzendingen 6. Slecht spreken van presen tatoren 7. Heen en weer schieten van beelden met muziek 8. Electronische geluiden ra dio en televisie 9. Videofragmenten bij het gesproken woord 10. Claxon voor verkeersbe- richten op radio Dorp met veel verbaal gelif geweld gasten in dit progr^ te overschreeuwen", R. Vq ten, Leiden. „De herrie helpt mee van h derland een onbegrijpelijk te maken", B. Erades, Hilvn sum. „Heel vervelend voor de bg J. Gortzak, Oude Wetering „Eindelijk kan ik mijn frust kwijt, vanwege die verschik lijke achtergrondmuziek q visie", J. de Jong, Muiden. „Ik hoop van harte dat del net zo sterk wordt als de at rookclub", J. Bouwmeeste Noordwijkerhout. „Van die harde muziek wcj razend", dus dan maar hel» niet meer kijken of luister! Hoogland, Heemstede, s „Op deze manier wordt tef kijken geen ontspanning, i inspanning met ergernis", Borra, Naarden. Top 20 programm met meeste herri 1. Goede tijden (RTL 4) 2. Baantjer (RTL 4) 3. Memories (KRO) 4. Praatjesmakers v..~~ 5. Westenwind (RTL 4) 6. Eigen huis en tuin 7. Week van Willibrord 9. Radio 1-journaal 10. Lingo (TROS) 11. Wie is de mol? 12. RTL Nieuws 13. Buitenhof 14.1 tegen honderd 15. Jan Douwe op zoek 16. Vermist (TROS) 17. Spijkers met (VARA) 18. Gouden Uren 19. Netwerk (AVRO, NCRV) 20. Plaza (Radio 2)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10