SPORT 'Hiddink' en Zestien zijn magische woorden in Korea Eendagshelden o T oe Gaetjens en Pak Doo-Ik hebben elkaar nooit J ontmoet, noch hebben ze van eikaars bestaan geweten, toch zijn ze in feite onlosmakelijk met elkaar verbonden. Ze waren verantwoordelijk voor de twee grootste sensaties in de geschiedenis van het wereldkampioenschap voetbal. Wie waren deze eendagshelden? Hoe liep het met ze af? Een reconstructie. Halverwege de vorige eeuw zijn pas drie WKs ge speeld. Uruguay is in 1930 op eigen bodem ge kroond als eerste wereldkampioen. Vier jaar later pakt Italië het thuisvoordeel aan en in 1938 lukt het de Italianen in Parijs hun titel te behouden. In 1942 en ook in 1946 staat geen hoofd naar voetbal. Italië geldt dus van 1934 tot 1950 als 's we relds sterkste voetballand. Een on geëvenaarde 'prestatie', die voor een deel het overdreven superiori teitsgevoel verklaart waarmee Ita liaanse voetballers altijd en overal het veld betreden. Maar het top punt van arrogantie is hiermee nog niet bereikt. Dat eerst Uruguay en hierna Italië hun helden op handen dragen maakt in Engeland geen iridruk In de jaren '30 voelen de 'uitvin ders' van het spel zich nog veel te verheven om hun krachten te me ten met the best of the rest. „Wacht maar tot wij meedoen!" Eindelijk, in 1950, verwaardigen de Engelsen, die zichzelf al die jaren bij zelfproclamatie tot de wa re meesters van het spel hebben verklaard, zich ertoe de orde in de voetbalwereld voor eens en voor al vast te stellen. Strijdtoneel is Brazilië. Overmand door de hitte houden de Engelse profs in Rio met moeite de se mi -profs van Chili eronder. Op 29 juni is in Belo Horizonte een door de Schot Bill Jeffrey samenge raapt stel amateurs, dat optreedt onder de naam Verenigde Staten van Amerika, de volgende op ponent. Amerikanen kunnen misschien aardig honkbal len, maar wat stelt dat nu helemaal voor? Nee, dan is cricket een moeilijker spel en ddt beheersen de Engelsen toevallig als geen ander. Net als voet bal, ook dddrin kennen de Engelsen hun gelijken niet. Dat coach Arthur Drewry een paar van zijn sterren onder wie de latere Sir, Stanley Matthews, een snipperdag gunt, wordt gezien als een spor tieve geste naar de Amerikanen. Anders is Enge land veel te sterk. Sterk is Engeland, dat wel. Maar de Amerikaanse keeper Frank Borghi heeft de dag van zijn leven én alle geluk van de wereld en nog voor de rust valt aan de andere kant het enige doelpunt. De in Haïti geboren Joseph CJoe') Gaetjens, zoon van een Belgische vader, duwt de Engelsen van hun zelfgebouwd voetstuk af In 1966 herhaalt de geschiedenis zich. Italië met Mazzola en Rivera heeft een puntje nodig om de kwartfinales te berei ken en omdat Noord-Korea als voet balland niks voorstelt, brengt de NTS de wedstrijd in Nederland niet op de televisie. Wie zo stom was ge weest op 19 juli 1966 zijn maand loon op de outsider te zetten was echter steenrijk geworden. De book makers noteerden 1000-1 vooreen dankzij Pak Doo-Ik Het duel werd bezocht door 18.727 toeschouwers, het 100-voud hiervan beweert nu da t ze erbij waren in Ayresome Park. Dan Gordon heeft namens de BBC een film gemaakt over het mirakel van Middles brough CThe Game Of Their Lives'; hopelijk ooit wél op de Nederlandse tv te zien) en daarvoor zocht hij ook Pak Doo-Ik op. Ik leeft nog. Die an dere eendagsheld niet. Ook diens leven is een film waard. Joe Gaetjens heeft nog als profin Frank rijk gespeeld en keerde toen terug naar Haïti, waar hij behoorde tot de oppositie van de be ruchte Papa Doe'. Deze tekende op 10 juli 1964 zijn doodvonnis. Diezelfde dag nog werd de on bekendste aller Amerikaanse sporthelden geëxe cuteerd. Nooit meer na die dag in 1950 heeft Engeland ge speeld in blauwe shirts en als in Italië de favoriet verliest van een underdog spreekt men sinds 1966 niet van een pak slaag maar van 'een pak doo- ik'. Frank Snoeks door Jaap van Essen busan - Zuid-Korea is compleet voetbalgek. Het hele land kijkt reikhalzend uit naar de dag van morgen wanneer het nationale team aftrapt tegen Polen. En ie dereen heeft een grenzeloos ver trouwen in Guus Hiddink, de Nederlander die het elftal naar de tweede ronde van het WK moet brengen. Het gaat bijna nergens anders meer over op de televisie en in de kranten. Zelfs de diverse groepjes Noord-Koreanen die op Westerse ambassades in Chi na hun toevlucht hebben ge zocht zijn ver naar de achter grond verdrongen. Ook de nor male jubelverhalen over de eco nomische prestaties van het ei gen land doen even niet meer ter zake. Alles draait om het getal 16. 'Gaan we de laatste zestien ha len', is de enige vraag die de Ko- reanen blijkbaar bezighoudt. En zowaar, het antwoord is in de meeste gevallen 'ja'. Het ver trouwen is groot en dat is opval lend. Nog maar een jaartje gele den gaven de Koreanen nog geen elf won (1 eurocent) voor hun eigen elftal. Geen wonder, want Korea presteerde nog nooit iets van betekenis op voet- Het is leuk dat de eindronde van het WK al vijf keer werd bereikt, maar Korea wacht tot op de dag van vandaag op de eerste WK- zege. Want steevast volgde op het mondiale podium de ene af- droogpartij na de andere. Zo ook in 1998, toen Oranje met 5-0 over de Koreanen heenwals- te. De toenmalige trainer het Nederlands elftal, Guus Hid dink, werd in 2000 aangesteld als coach van Korea. Hiddink beloofde dat hij het Koreaanse spel zou veranderen, hij zou ze leren op een Europese wijze te spelen. Het duurde niet lang of de Kore anen begonnen te twijfelen aan 'I-dink'. Geen wonder, Korea liep onderweg nogal wat klapjes op. De 5-0 nederlaag tegen Frankrijk vorig jaar was bijna een breekpunt. Zelfs een paar maanden terug nog oogstte Ko rea in eigen land louter hoon. In de VS werd op een toernooi maar matig gepresteerd, boven dien kreeg Hiddink de volle laag vanwege een vermeende affaire met een minnares. Maar de stemming is volledig om sinds enkele aardige resulta ten in Europa, de thuiszege op Schotland, het gelijke spel tegen Engeland en de krappe, maar ook knappe nederlaag tegen Frankrijk. Sterker, het land is he lemaal Hiddinkgek. In de kiosken lijken de kranten nog louter het portret van de nuchtere man uit de Achterhoek op hun voorpagina's af te druk ken. De trainingen van het Ko reaanse team zijn een pande monium, vanwege de duizen den jonge en veelal vrouwelijke fans. De gekte gaat nog veel verder dan het normale voetbalgedoe bij een groot toernooi. In de kranten duiken doorlopend diepzinnige beschouwingen op van hoogleraren in de economie die bepleiten dat de aanpak van Hiddink de manier is waarop het Koreaanse bedrijfsleven aansluiting met de rest van de wereld moet vinden. Politieke commentatoren be pleiten zelfs dat Hiddink Kore- aans staatsburger moet worden en als presidentskandidaat de ideale keuze zou zijn. Het wordt met de dag gekker. Hiddink is inmiddels volgens een grote opiniepeiling ook al uitgeroepen tot meest begerens waardige echtgenoot in Korea. Het Economisch Onderzoeks Instituut Samsung publiceerde vorige week een wetenschappe lijke rapport met betrekking tot het leiderschap van Hiddink. Dat omvat volgens de analyse zeven hoofdprincipes, zoals 'het benadrukken van de basis' en 'rechtlijnig leiderschap in tijden van crisis'. Of de heren Kore aanse managers maar eens goed naar Hiddink willen kijken, zou luidt de boodschap. Hiddink was afgelopen week einde dan ook gedwongen tot een poging de algehele gekte wat af te remmen. Hij waar schuwde voor al te veel optimis me. „We zijn er nog lang niet, we zijn geen topland", probeer de hij iets wat realiteitszin terug te brengen. Vooralsnog vergeefs. Het getal 16 siert nog steeds alle kranten. Maar o wee als Korea de achtste finales niet haalt. Dan kan Guus Hiddink maar beter een heel stil vliegveldje zoeken om te ver treden. N LINKS BUITEN Na de renners nu de paarden milaan - Een dag voor het ein de van de Ronde Italië heeft de Italiaanse dopingpolitie de aan dacht verlegd van het wielren nen naar de paardensport. Za terdag werd op een dozijn ren banen gecontroleerd. In ver scheidene steden zijn daarbij verboden stoffen gevonden. Een woordvoerder vertelde dat de aangetroffen middelen le gaal zijn in Duitsland en Zwit serland, maar verboden in Ita lië. Ze worden vaak in verpak kingen met valse etiketten de grens overgesmokkeld. In on der meer Florence, Milaan en Turijn namen de carabinieri te vens de administratie in beslag. Tien mensen, onder wie paar- deneigenaren, fokkers en een veearts, zullen zich ten over staan van de onderzoeksrechter moeten verantwoorden op ver denking van het toedienen van verboden prestatiebevorderen- de middelen. Een aantal paar den werd bloed en urine afge nomen voor onderzoek. De re sultaten zijn over twee weken bekend. Van Nistelrooy achter Beckham manchester - Ruud van Nistel rooy heeft met een karren vracht aan doelpunten binnen een jaar de harten van de fans van Manchester United gesto len. Maar de voormalige spits van PSV is nog niet de populair ste speler van de Engelse top club. Dat is David Beckham, die voor het tweede opeenvolgende jaar tot Speler van het Jaar is uitgeroepen door de fans van de Mancunians. De aanvoerder van het Engelse team kreeg via een uitverkiezing op de website van de club 50,4 procent van de stemmen. Van Nistelrooy ein digde als tweede met 27,2 pro cent Van leider tot voorlaatste woburn - De 21-jarige Engelse golfspeler Justin Rose heeft gis teren in Wobum het Britse Masters gewonnen. Na vier ronden totaliseerde hij 269 sla gen, 19 onder par. Zijn landge noot Ian Poulter eindigde met een slag meer op de tweede plaats. Robert-Jan Derksen, na de eerste dag leider, eindigde als 86ste en voorlaatste. Een tiger op kousenvoeten Toronto - Tiger Takes Toronto, de fans waren er klaar voor. De Amerikaanse golfer Tiger Woods zou een demonstratie geven in de Canadese stad, landde met veel bombarie met een helikopter, maar stond ver volgens figuurlijk in zijn hemd. „Ik ben mijn golfschoenen ver geten. Wat ben ik toch een suk kel." Niet dat het de 5000 toe schouwers echt deerde. Ze von den het geweldig dat de Ameri kaan in het shirt van de lokale NHL-ijshockeyploeg Toronto Maple Leafs een paar golfballen wegsloeg met een hockeystick. En ook genoten ze van de grap pen, verhalen en de paar echte slagen die Woods ook zonder golfschoenen uitvoerde. maandag 3 JUNI 2002 UIT GESPROK El - Youp van t'He( NRC/Handelsblj „Nederland t mee aan het 1 dat scheelt een oranje vlaggen. I zijn vlaggen waar ik me c publikein altijd dood aan d Kan ik, als Nederland I plaatst voor het EK in Port en het hele land weer j oranje wordt, een proces 1 de kroeg op de hoek begiA Dat ik stel dat de kastelein zet tot haat?" Idem: „Nu is er een Duitse rapp< een lullig en pesterig liedje I gemaakt over de Nederla die niet meedoen aan hetË En Spong heeft de tekst inm dels laten vertalen om te k of er een smaadprocesje in Henk Spaan in Het Parool „Wie Frank Leboeuf weet dat de kale één tegei kan komen tegen de tops van de Franse competitie. Wiltord opstelt weet dat bal kwijt is zodra deze per hem voor zijn voeten Wie Djorkaeff opstelt, hij de Onzichtbare Man meedoen. Wie bij afwezii van Zidane Dugarry niet op weet dat de klasse en de hei op de bank zitten. De Fi bondscoach Lemerre moet hebben geweten dat Senega ll< woon te fit, te technisch e g| snel was voor zijn vermo r oude ploeg." iral Idem: „Haalt Frankrijk de tweede If de? Ze moeten hopen van Want op de nummer twee groep A, wacht de groeps naar van F: Argentinië. Zon ochtend half acht: tangotij h... Tokio. O nee, de Argenti f\ spelen in IbaraJcL Wat m het uit, Japan of Korea? Ze ballen in een stadion en komt op de tv." De nieuwe Vitesse-trainer ke Snoei in Sportweek: „Emile Mbamba loopt woordig altijd met z'n shir p z'n broek Alsof-ie een jurk heeft, het ziet er niet uit. Te wij hier toch duidelijke klei voorschriften hebben: het moet in de broek Dus hem laatst de topscorerslijsi en zei: "Bamba, ik zie hier doelpunten achter jouw ru klopt dat? Ja trainer, 'Hoe komt het dan in vri naam dat jij dat ding u broek hebt hangen? Ga da een keer doen als je er 25 gemaakt. Doe simpel, zoa (J hier binnenkwam. ik Tennisser Jan Siemerink Sportweek; 1 „Die challengers gaan mij sl meer tegenstaan. Ik kan het meer elke wede opbrengei trek het niet meer. Zeker otim ik nu weet wat ik thuis mis. vendien kreeg ik bij die nooitjes niet de hotels die il1K wend was bij grote toemot Na dertien jaar ben ik wee rug in zo'n piepkleine ka Dan denk je: wat ben ik aan het doen? Speel ik een strijd waar drie mensen kijken. Eigenlijk interesseer n niemand of ik win. Ik sta tIn puur voor mezelf. Word ik gelukkig van? Ik maak er iia geval niemand blij mee. Scheidsrechter Jan Wege in NRC/Handelsblad „Het gaat zelfs zover dat ki ren van scheidsrechters zijn [V naderd door vaders van kb. nootjes. Ik ken ook een scht rechter wiens vrouw in de permarkt een duw kreeg een aanhanger van een clul ee hij onrecht zou hebben aa daan. En dan zijn er tal-, voorbeelden van auto's van11 biters die zijn vernield. Dooi paalde berichtgeving in de dia wordt dat niet minder. he te I 2< Idem: „Er is inderdaad een grens het menselijk waarneming mogen. De onderlinge kratle^ verschillen in het voetbal den ook steeds minder. Ik op Eurosport wel eens i wedstrijden van 25 jaar gele Je valt er bij in slaap, scheidsrechter kon toen zien aankomen. De bal Uj"| nu drie keer sneller rondga Oud-scheidsrechter Leo van Kraft geeft dat ook toe. 'S motion-voetbal noemt hij Kijk alsjeblieft niet naar I Jo Bonfrère, ex-bondsco van Nigeria, in Trouw: „De Nederlandse trainers o schatten zichzelf. Dat zie j ?c als zo'n uitvindertje naar A] e komt Zo lopen rond also, missionarissen zijn, alsof ze voetbalgeloof moeten verko gen. Maar voetbal zit hier ii liarten, in de aderen, r bloed van de men sen. Die moet je niets willen leren, die moet je alleen bege leiden. UIT HET OOG Edward Hagen was een van de jongste rijders ooit die zijn op wachting maakte in het mara thonpeloton. De 33-jarige oud-Lissenaar, die ook in het skeelermarathon in de top meedraaide, vestigde al snel de aandacht op zich. Dat had te maken met zijn aanvallende stijl van rijden. Zoveel publici teit hij in het begin kreeg, zo stil vertrok hij. Op 29-jarige leeftijd ging het niet meer. Een chronische buikblessure stel de hem niet meer in staat op topniveau mee te doen. De in Velserbroek woonachtige Ha gen heeft nu een bedrijf in me taalbewerking. „Ik kreeg last van mijn buik en heb nog een jaar of twee aange modderd. Jammer, want ik wil de nog niet stoppen. Ik was 29 jaar en had alle hoop dat ik nog wat jaartjes meekon. Echte top sport zat er niet meer in. Ik heb een prikkelbare darm die soms heftig reageert. Het is geen dra matische blessure, maar wel vervelend. Soms had ik er geen last van en dan kwam het weer op. Ik kon er niet op bouwen en je moet toch behoorlijk wat doen voor het marathonschaat- sen. Ik hield van wedstrijden; een beetje spelen en af en toe dol len. Ik vond het leuker als je lef toonde, stuk zat en twintigste werd, dan een race te winnen door slim te zijn. Dan was ik niet zo tevreden. Lekker rijden is ook belangrijk. Aanvallen en in groepjes rijden vond ik mooi. Het is beter dan je alleen maar op de eindstreep te concentre ren. Ik mis het schaatsen niet zoda nig dat ik er vaak aan denk. Ik mis wel de competitie. Vaak ga ik met mijn mountainbike naar Schoorl. Daar ligt een parcours Edward Hagen rijdt op kop. Archieffoto: René Bouwman en rijd ik me helemaal leeg. Dat afzien mis ik. Als ik niet kan sporten, ga ik knorren. Af en toe zoek ik ook mensen Op om een flink stukkie te rossen op de fiets. Ik sluit me dan aan bij een groepje dat in de duinen rijd. Daar zitten veel licentiehouders bij. Ik heb altijd al een bedrijfje ge had dat spullen maakte voor de sport. In Lisse begon ik met een sportzaak, later had ik in Hil versum ook een werkplaats. Daar maakte ik spullen voor de winkel en de groothandel. Nu heb ik machines voor metaal bewerking staan die allerlei on derdelen maken. Niet zozeer voor de sport. Ik ben ook niet direct voor klanten bezig, maar voor de groothandel. Dat is het belangrijkste, maar ik lever nog wel eens fietsen aan particulie ren. Dan bestel ik buizen bij een fabriek in Italië en las daar een frame van. Het echte am bachtelijke werk. Ik schaats nog heel weinig. Als je op de ijsbaan wilt rijden moet je een vast abonnement nemen en ik heb me daar nog niet toe kunnen zetten. Mis schien dat ik nog wel eens bij de C-rijders aan de baancom- petitie mee ga doen. Ik heb geen plannen meer om echte wedstrijden te gaan rijden, maar je weet natuurlijk nooit hoe ik daar later over denk. Ik weet niet hoe het dan met mijn buik gaat. Ik zou het dan wel anders doen. Soms denk ik dat ik veel te veel gemopperd heb, vooral in het begin. Dat werkt averechts, je moet juist ontspannen zijn. Ik denk wel dat ik daardoor in het verleden minder heb gepres teerd. Was ik langere tijd niet in vorm dan ging ik harder trai nen, terwijl je je dan eigenlijk moet inhouden. Ik had trainers die dat niet aanvoelden. Je komt verder als je zelf ervaring hebt. Dan weet je wat je kan. Als je er niet over nadenkt, gaat het vanzelf. Ga je je op de finish fixeren dan moet je over stalen zenuwen beschikken." De Ier Matt Holland passeert Kameroen-doelman Boukar Alioum in een WK-dueL Niigata. Mei 2002. Foto: AP/Kevork Djansezian Een foto van Guus Hiddink siert de voorpagina's van veel Koreaanse kranten. Foto: GPD/Stanley Gontha

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24